رازهایی که درباره طراحی راهرو ورودی اپارتمان باید بدانید.

راهروی ورودی آپارتمان با دیوارهای سفید، تابلوهای دیواری مشکی و کفپوش سفید و مشکی

در طراحی دکوراسیون داخلی یکی از فضاهای مهم خانه، طراحی راهرو ورودی آپارتمان است؛ معمولا به دلایلی مانند کوچک بودن یا متصل بودن ورودی به فضای دیگر، برای این فضا چیدمان خاصی طراحی نمی‌شود. در حقیقت ورودی یا دالان محلی است، برای استقبال از مهمان ها و افرادی که به خانه‌ی خود دعوت می‌کنید و البته ممکن است در بعضی مواقع تنها محلی که افراد از خانه‌ی شما می‌بینند راهرو باشد. پس چرا ورودی خود را باید مانند یک فضای کم ارزش طراحی کنید؛ شما می‌توانید از ویژگی‌های طراحی هوشمندانه برای نظم بخشیدن به فضای مورد نظرتان استفاده کنید، همچنین فضا را روشن کرده و احساس خوبی در راهرو ایجاد کنید.

 

اینفوگرافی تاثیر رنگ در راهرو ورودی آپارتمان به همراه یک پالت رنگی و یک تصویر راهرو

سوالات متداول

برای طراحی فضای راهرو آپارتمان چه ایده‌هایی را به کار ببریم؟

شما می‌توانید مبلمان‌های مورد نیاز مانند جاکفشی، رخت‌آویز، قفسه‌هایی برای قرار دادن کلیدها، کنسول و وسایل ضروری دیگر متناسب با سلایقتان استفاده کنید. همچنین وسایل تزئینی مانند گلدان‌های گل، مجسمه‌ها و شمع‌های تزئینی برای طراحی یک راهرو ایده‌آل بسیار پرکاربرد هستند.


برای طراحی راهروهای کم‌ عرض از چه ایده‌ای استفاده کنیم؟

استفاده از رنگ‌های روشن در دیوارها و سقف‌ها، فضا را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. بنابراین طیف رنگ‌های روشن را در انتخاب کاغذ دیواری‌ها و دیوارپوش‌ها در نظر بگیرید.


برای کاربردی کردن فضای ورودی آپارتمان چه ایده‌ای به کار ببریم؟

قرار دادن شلف‌ها و قفسه‌های توکار دیواری و یا کمد‌های دیواری ذخیره‌ساز برای جاساز کردن انواه وسایل و حتی اسباب‌بازی‌ها در کاربردی کردن فضای راهرو به شما کمک می‌کنند.


چگونه می‌توانیم یک نقطه کانونی در فضای راهرو طراحی کنیم؟

شما می‌توانید از کنسول‌هایی با شمع‌های تزئینی به همراه آینه برای انعکاس نور در فضای راهرو استفاده کنید. که این کار هم در ایجاد یک نقطه کانونی و هم در ایجاد فضایی برای استقبال کمک می‌کند.

 

 

نظم و بی نظمی در راهرو

طراحی راهروی ورودی با قفسه و جالباسی کرم رنگ و درب آبی آسمانی و سبدهای حصیری

اگر ممکن است مانند اکثر خانواده‌ها ورودی خانه شما نیز بهم ریخته باشد؛ برای ایجاد نظم و رهایی از بهم‌ریختگی، درباره نحوه استفاده خود و خوانواده‌تان از ورودی فکر کرده و نکاتی را پیش‌بینی کنید.

 • بهترین نکته طراحی برای دالان شما این است که مطمئن شوید همه چیز جای خود را دارد.
 • هنگام برنامه‌ریزی راهرو ورودی خود واقع‌بین باشید: اگر هنگام ورود به خانه، تمایل دارید اشیاء کوچک مانند نامه، سوییچ و… خود را رها کنید، مطمئن شوید که جایی برای رفتن دارند.
 • مطمئناً، در یک زندگی عادی بچه‌های شما کوله پشتی خود را در اتاق خود آویزان می‌کنند، اما در موارد خاص درصورتی که کوله‌ها در ورودی گذاشته شوند، چند قلاب روی دیوار می‌تواند آنها را از زمین به دیوار منتقل کند.
 • حتی وسیله‌ای برای انداختن کفش در آن نیز به این معناست که لازم نیست چکمه‌ها و کفش‌هایتان را در جلوی درب دالان لنگه به لنگه دربیاورید؛ تنها یک سطل کفش که نیازی به نظم کامل ندارد کافی است.

 

سبک و سلیقه در طراحی راهرو ورودی آپارتمان

طراحی راهروی ورودی با کنسول و آینه گرد، قاب عکس هایی روی دیوار و لوستر مشکی

دالان آپارتمان شما مکان مناسبی برای معرفی سبک و سلیقه شماست. اگرچه ممکن است یک فضای کوچک داشته باشید، اما می‌توانید از فضای دیوار و سقف استفاده کنید. به عنوان مثال اگر لوستر نشیمن تان کریستال است بهترین گزینه انتخاب یک لوستر کریستال با طرحی ساده‌تر برای راهرو خانه است که به مهمانان ایده‌ای از سبک خانه شما بدهد. زیاد سفر می‌کنید؟ با نصب تعدادی قاب عکس به دیوارها می‌توانید دیگران را از علاقه خاص خود به سفر آگاه کنید. دیوارهای دالان خانه شما مکان مناسبی برای نمایش جعبه‌های یادگاری و سوغاتی هستند، تا بازدیدکنندگان از آنچه برای شما مهم است ایده بگیرند.

 

فضای ورودی را مشخص کنید

طراحی راهروی ورودی که با ستون‌های سفید از بقیه بخش‌ها جدا شده و دیوارهای سرمه ای

 • در خانه‌ای با پلان باز، تشخیص محدوده ورودی می‌تواند مشکل باشد؛ بدون نیاز به تفکیک کردن ورودی از سایر فضای خانه با دیوار، فضای ورودی را مشخص کنید.
 • تعریف فضا با رنگ و مبلمان به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا بدانند ورودی تا کجا بوده و فضای اصلی خانه از کجا شروع می‌شود.
 • با گذاشتن مبلمان و گیاهان آپارتمانی در ورودی خود می‌توانید برای آن یک ویژگی منحصر به فرد تعریف کنید که باعث جداسازی دالان از سایر فضاهای خانه می‌شود.
 • یک کتابخانه یا میز مناسب، محلی برای چیدمان کلیدها فراهم می‌کند؛ یا یک کمد و جاکفشی به مهمانان نشان می‌دهد که کجا کفش‌‌ها و وسایل خود را می‌توانند بگذارند.

 

از مهمانان دعوت کنید

طراحی راهروی ورودی با کمد، جالباسی، نیمکت برای پوشیدن کفش و آینه کرم رنگ

به راهرو ورودی خود نگاهی بیندازید و از خود بپرسید: آیا این دالان آن چیزی که می‌خواهید را دارد؟

 • وقتی ورودی منزل خود را به عنوان یک فضای شخصی و نه فقط مکانی برای ریختن وسایل خود در نظر بگیرید، می‌توانید احساسات بازدیدکنندگان هنگام عبور از درب ورودی‌تان را درک کنید.
 • با تمرکز بر راحتی و سبک خانهتان، مطمئن شوید که ورودی شما همان کاربرد و حس ورودی مدنظرتان را داشته باشد.
 • ورودی شما باید راهی برای استقبال از مهمانان در خانه شما باشد. اطمینان حاصل کنید که راهرو تأثیر درستی ایجاد می‌کند و به مهمانانتان کمک می‌کند همیشه احساس راحتی کنند.
 • در ورودی، یک مکان مشخص برای قرار دادن وسایل ارائه دهید تا مهمانان کت و کفش در دست نگیرند.
 • پخش خوشبو کننده مانند عود باعث می‌شود، بوی خانه شما به همان اندازه زیبا باشد.
 • داشتن وسایل ضروری مانند شارژرهای تلفن و چترها به صورت آماده، به این معنی است که همیشه آنچه بازدیدکنندگان به آن نیاز دارند، در دسترس خواهد بود.

 

انعکاس نور

طراحی راهروی ورودی با یک آینه مستطیلی بزرگ قاب چوبی و نیمکت مخمل آبی

 • انتخاب آینه برای فضاهای مختلف تاثیر زیادی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه می‌گذارد.
 • دالان‌ها در بعضی از خانه ها خیلی کوچک و تنگ هستند و در بعضی دیگر با کمبود نور مواجه هستند. با استفاده از چراغ دیوارکوب در کنار آینه‌ها برای انعکاس نور، مقداری روشنایی به راهرو و ورودی خود بیاورید.
 • اگر درب ورودی شما شیشه‌ای است استفاده از آینه و بلوک‌های شیشه‌ای برای انعکاس نور، کارایی بسیار خوبی دارد.
 • می‌توانید با زاویه‌دار کردن یک آینه مستقیما روی منبع نور، نور و روشنایی طبیعی که باعث بزرگ دیده شدن ورودی شما می‌شود را به فضای ورودی دعوت کنید.

 

رازهایی برای طراحی راهرو ورودی کوچک

طراحی راهروی ورودی کوچکی با کاغذ دیواری سبز و سفید و کنسول و درب ورودی مشکی

افراد خوش شانس زیادی هستند که منزلشان راهرو ورودی بزرگی دارد که از آن استفاده کنند، اما ما ورودی بزرگی نداریم زیرا در آپارتمان‌ها معمولا فضای کمی برای ورودی طراحی می‌شود. اگر شما نیز یک راهرو ورودی کوچک دارید ناامید نشوید؛ زیرا طراحان، بسیاری از ترفندها را می‌دانند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به صورت بصری دالان را بزرگتر کرده و آن را تا حد امکان کاربردی کنید. در ادامه این مقاله، می‌خواهیم رازهای طراحی راهرو ورودی کوچک را با شما در میان بگذاریم.

 

پیچیدگی اصلی طراحی راهرو کوچک آپارتمان

طراحی راهروی ورودی با کمد سبزآبی پاستلی و کاپشن های رنگی آویزان برای فزرندان خانواده

با تولید انواع لوازم و مبلمان در بازار، اجرای حتی باورنکردنی ترین ایده های طراحی نیز بسیار آسان تر شده است و اگر با دقت همه چیز را از قبل برنامه ریزی کرده و یک پروژه خوب طراحی کنید، می‌توانید با چیدمان مناسب نقایص دالان را پنهان کنید. معمولاً راهرو ورودی آپارتمان ها یک اتاق کوچک و باریک و طولانی به همراه درب ورودی است و در بعضی خانه ها درب سرویسی که در ابتدای خانه است نیز به آن اضافه می‌شود؛ در چنین شرایط فوق العاده دشوار ایجاد زیبایی و عملکرد ضروری است.

 

طراحی راهرو ورودی آپارتمان با یک ویترین فلزی بدون درب، آویز لباس و کفپوش چوبی

مشکل اصلی که معمولاً هنگام تزئین دالان ها به آن برخورد می‌کنید، حتی مساحت کم آن نیست، بلکه طرح غیر استاندارد راهرو ورودی است. یافتن مبلمان چند منظوره خوب که دارای ابعادی کوچک و متناسب با نیازهای شما باشد بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین، اگر می‌خواهید چیدمان متناسب با ابعاد راهرو خود داشته باشید؛ به احتمال زیاد، باید وسایل موردنیازتان را سفارش دهید که برایتان بسازند. البته شاید گزینه ای خوبی باشد تا لوازم راهرو با طراحی دالان و طراحی داخلی خانه هماهنگ شود. برای مثال می‌توانید جاکفشی کوچک یا آویز لباس مناسب با فضای راهرو خود سفارش دهید که ابعاد مناسبی داشته باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله 10 ایده جذاب برای دکوراسیون داخلی منزل را مطالعه فرمایید.

 

کنج یا گوشه راهرو ورودی

طراحی کنج یک راهروی ورودی با درب و قفسه های خردلی برای آویزان کردن کیف و کلاه

اگر راهرو ورودی شما کنج یا گوشه دارد می‌توانید با دقت به نکاتی که در ادامه خواهیم گفت، با چیدمان مناسب فضای در اختیارتان بیشترین استفاده را ببرید.

 • با چیدمان قفسه‌ها مانند تصویر بالا علاوه بر طراحی متفاوت، می‌توانید گوشه دالان را به اصلی ترین قسمت دالان تبدیل کنید.

 

طراحی راهرو ورودی آپارتمان با تم سفید، یک آینه گرد روی دیوار، دو گلدان و شمعدان

 • با آینه کاری سقف و انعکاس فضای داخلی راهرو در آن زیبایی خاصی ایجاد کنید که برای راهروهای کوچک بسیار مهم است. نیازی نیست که آینه‌ها فرم مناسب یا خاصی داشته باشند، شما می‌توانید به راحتی خیال پردازی کرده و فرم موردنظرتان را طراحی کنید.

 

طراحی راهرو ورودی آپارتمان با یک آینه گرد روی دیوار، کنسول چوبی و یک گلدان شیشه ای

 • دقت کنید به دلیل خطوط زاویه داری که در کنج دیوار وجود دارد، در صورت استفاده از لوازمی که خطوط گرد دارند ممکن است فضایی زیبا ایجاد نشود مخصوصا اگر طراحی خانه تان به سبک مدرن است؛ زیرا مدرنیته با خطوط ساده و صاف طراحی می‌شود. البته اگر منزل تان به سبک کلاسیک طراحی شده می‌توانید از وسایل گرد استفاده کنید.

 

طراحی راهروی ورودی با کفپوش شطرنجی کرم و قهوه ای و چوب لباسی و جاکفشی سفید

 

کف، دیوار و سقف راهرو ورودی آپارتمان

طراحی راهرو ورودی آپارتمان با کفپوش چوبی، درب زرد رنگ و پوستر روی درب

کف

 • با کفپوش های ساده راهرو بزرگتر دیده می‌شود، مخصوصا اگر رنگ کف راهرو همانند اتاقهای دیگر باشد بسیار عالی به نظر می‌رسد زیرا بیننده فکر می‌کند که راهرو ادامه دارد.
 • برای پوشش کف، کاشی ها بهتر است به صورت مورب نصب شوند تا اتاق بزرگتر به نظر برسد.

 

طراحی راهرو ورودی آپارتمان با دیوار ها، کمد و درب طوسی به همراه کفپوش سفید و آویز لباس

دیوار

 • رنگ‌های مناسب برای دیوار فضاهای کوچک: بژ، زیتونی، پاستیلی و خاکستری روشن هستند.
 • اگر چند درب در راهرو وجود دارد، به عنوان مثال درب اتاق خواب یا حمام، شما می‌توانید در طراحی راهرو ورودی اتاق خواب از یک درب کشویی شیک استفاده کنید؛ درهای کشویی، یک گزینه عالی برای راهروهای کوچک است زیرا فضای کمتری نسبت به درب معمولی اشغال می‌کنند.
 • اگر رنگ درب ورودی با دیوار یکی باشد، حس می‌شود که جزئی از دیوار است.
 • استفاده درست از طرح های روی کاغذ دیواری را فراموش نکنید: با استفاده از خطوط افقی می‌توانید اتاق را عریض‌تر و ارتفاع سقف را کوتاه تر از چیزی که هست نشان دهید، در حالی که خطوط عمودی فضا را باریک تر نشان می‌دهند و برای بلندتر نشان دادن سقف استفاده می‌شوند.

 

طراحی راهرو ورودی آپارتمان با دیوارها و درب طوسی به همراه کفپوش سیاه و سفید

سقف

 • برای تزیین سقف نیز بهتر است به جای استفاده از طرح‌های پیچیده و شلوغ از طرح‌های ساده و صاف استفاده شود، سقف‌های کشسان یا آینه‌ای براق گزینه خوبی خواهند بود.

طراحی یک راهروی ورودی با دیوارهای صورتی و آینه طاق مانند بزرگ در کنار گلدان سفید با گل خشک

 

نکاتی برای داشتن راهرویی کوچک با نمایی بزرگ

طراحی راهرو ورودی آپارتمان با کفپوش چوبی، دیوارهای سفید و یک آینه مستطیلی بزرگ روی زمین

تاثیر رنگ

 • باید از یک پالت رنگ روشن و پاستیلی در دکوراسیون راهرو استفاده کنید. گزینه عالی سایه‌های روشن گرم و خنثی خواهد بود. این رنگ‌ها باعث سبک‌تر شدن اتاق و افزایش بصری آن می‌شوند.
 • در جستجوی بهترین گزینه، ترکیب چند رنگ را امتحان کنید؛ حتما نباید از رنگ سفید خالص استفاده کنید.

 

طراحی راهرو ورودی آپارتمان با لوستر آویز، کنسول سفید، آباژور پایه دار و طاق گچبری شده

تاثیر نور

 • هرچه نور بیشتر باشد بهتر است، بنابراین از منابع روشنایی استفاده کرده و نور طبیعی را به فضای دالان بیاورید. سعی کنید راهرو را به یک اتاق تاریک تبدیل نکنید.
 • به لطف نورپردازی، می‌توانید به طرز شگفت‌انگیزی با حجم اتاق بازی کنید. با کمک نور می‌توانید روی قسمت‌های زیبای راهرو تمرکز کنید یا مناطق زشت را تاریک کنید. در کمد، شما باید نور مورد نیاز خود را داشته باشید.

 

طراحی راهرو ورودی آپارتمان با درب شیشه ای و طرح ویترای، میز نقره ای کوچک با یک گلدان روی آن

تاثیر لوازم

 • در راهرو تنها لوازم ضروری و کاربردی باید وجود داشته باشد و علاوه بر این، فضای داخلی را با وسایل کوچک زیاد، شلوغ نکنید.
 • برای خلاص شدن از کمدهای غیر ضروری در راهرو می‌توانید با ایجاد قفسه‌های بدون درب روی دیوار، فضای موردنیازتان را داشته باشید.
 • وسایلی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند را دور ریخته یا در مکان دیگری بگذارید، از کمدهای بزرگ نیز بهتر است استفاده نکنید.

 

طراحی راهروی ورودی آپارتمان با کاغذدیواری راه راه سفید و نخودی و درب های سفید

تاثیر کاغذ دیواری

 • هنگام تزئین دیوارها بهتر است از کاغذ دیواری با نقش و نگارهای بزرگ پرهیز کنید، رنگ‌های ساده انتخاب ایده‌آلی خواهد بود.
 • یک همراه عالی در فضای داخلی راهرو کوچک، آینه‌هایی خواهد بود که می‌توانند نمای هر اتاق را بزرگ‌تر کنند.

در ادامه مقاله شمارا برای انتخاب کاغذ دیواری مناسب راهنمایی خواهیم کرد.

 

کاغذ دیواری ورودی خانه

طراحی راهروی ورودی با کاغذدیواری راه راه سفید و مشکی و یک مبل تک نفره صورتی

طیف رنگی دیوارها نقش مهمی در فضای داخلی دارد، زیرا این رنگ است که باعث ایجاد روحیه و جو در فضا می‌شود و همچنین می‌تواند آن را از نظر بصری تغییر شکل دهد. ما پیشنهاد می‌کنیم به تغییرات رنگ زیر توجه کنید.

 

کاغذ دیواری سفید

طراحی راهروی ورودی با دیوار سفید و کاغذدیواری زرد به همراه کمد قهوه ای

رنگ سفید، خاک و گرد و غبار جذب می‌کند و بسیار غیرکاربردی بنظر می‌رسد و ممکن است با دوام نباشد. اما از طور دیگر به آن نگاه کنید: کاغذ دیواری سفید در ورودی راهرو خانه احساس تمیزی، جادار بودن و راحتی را ایجاد می‌کند و مبلمان و دکورهای تیره در برابر چنین زمینه‌ای حتی روشن‌تر و جذاب‌تر به نظر می‌رسند.

 

کاغذ دیواری سیاه

طراحی راهروی ورودی خانه‌ای با دیوارهای مشکی، درب‌های سفید و کفپوش چوبی

بیشتر افراد رنگ سیاه را تیره می‌دانند و فکر می‌کنند که فضا را کوچک می‌کند. در واقع، چنین راه‌حل رنگی به سختی برای یک راهرو با مساحت کوچک مناسب است، اما رنگ پس‌زمینه مشکی در یک راهرو بزرگ با مبلمان به درستی انتخاب شده، شیک بنظر خواهد رسید.

 

کاغذ دیواری آبی

طراحی راهروی ورودی خانه ای با دیوارهای آبی، تابلوهای دیواری و قفسه‌های چوبی

رنگی عمیق که فضای راهرو را با‌طراوت پر می‌کند. کاغذ دیواری آبی در راهرو یک گزینه مناسب برای فضاهای کوچک و بزرگ است، که ترکیب عالی با مبلمان چوبی را ایجاد می‌کند.

 

کاغذ دیواری خاکستری

طراحی راهروی ورودی با کاغذدیواری طرحدار به همراه جاکفشی و جالباسی خاکستری

رنگ خاکستری یکی از رنگ‌هایی است که به دلیل اینکه فکر می‌کنند فضایی خسته‌کننده ایجاد می‌کند، می‌ترسند از آن در طراحی استفاده کنند. که این ترس کاملا بیهوده است؛ دیوارهایی با رنگ زمینه خاکستری بهتر است با رنگ‌های دیگر ترکیب شود. با انتخاب رنگ مناسب و ایجاد تنوع می‌توانید طرحی شیک و مدرن ایجاد کنید.

 

کاغذ دیواری بژ

طراحی راهروی ورودی با دیوارهایی به رنگ بژ، چوب لباسی قهوه‌ای و دو آباژور بلند

شاید یکی از دنج‌ترین و گرمترین رنگ‌ها باشد، که برای راهرو مناسب است و بلافاصله احساس دلپذیری را ایجاد می‌کند. کاغذ دیواری بژ توصیه می‌شود که در فضای داخلی با همان رنگ‌های طبیعی و محدود: قهوه ای، خاکستری و سفید استفاده شود.

 

کاغذ دیواری مدرن برای راهرو ورودی کوچک

طراحی راهروی ورودی با جاکفشی ایستاده کرم رنگ و یک نیمکت مخمل مشکی

متأسفانه هرکسی نمی‌تواند طرحی متنوع و رنگارنگ را برای راهرویی به وسعت 2-3 متر مربع بخرد. انتخاب کاغذ دیواری نامناسب می‌تواند طراحی فضای داخلی را خراب کند. برای یک راهرو کوچک، سطوح مات و بدون برجستگی بهترین گزینه است. همچنین توصیه می‌شود از کاغذ دیواری یا دیوارپوش با تزئین پیچیده استفاده نکنید، اما اگر واقعا طرح‌های شلوغ را دوست دارید، بهتر است از طرح‌های شلوغ برای تزئین یک یا دو دیوار استفاده کرده و سایر دیوارها با کاغذ دیواری ساده پوشش داده شوند.

 

سخن آخر

طراحی راهروی ورودی آپارتمان با درب کرم رنگ، میز سیاه و سفید، گلدان گل و کاغذدیواری طرح دار

ترکیبات رنگی هماهنگ، نورپردازی صحیح و مبلمان کاربردی می‌توانند راهرو ورودی شما را مانند مقدمه زیبای یک کتاب، به یک فضای با شکوه از کل فضای داخلی خانه تبدیل کنند. ما امیدواریم که از مقاله ما اطلاعات جالبی را آموخته باشید که به شما کمک می‎‌کند حتی کوچکترین راهرو را طراحی کنید و خانه‌ای ارزشمند داشته باشید.

 

20 ایده طراحی راهرو ورودی اپارتمان