همه چیز درباره دیوار فلزی

دیوار با ورقه‌های فلزی قهوه‌ای و چهارچوب آجری مشکی برای ویلایی با نمای کرم رنگ و شیروانی سقف مشکی

امروزه برخلاف قدیم دیوار فقط خلاصه در دیوارهای آجری و سنگی نمی‌شود. بلکه متناسب با پیشرفته علم و تکنولوژی تغییر و تحولات زیادی در سازه‌های دیواری نیز به وجود آمده است. همین عامل سبب شده دیوارها نیز همانند بسیاری از  گزینه‌های موجود در پیرامون ما از تنوع بسیار بالایی برخوردار شوند.

دیوار فلزی از جمله دیوارهای مدرن جدیدی است که در حال حاضر در انواع و اقسام مختلف با کاربری‌های گوناگون در دسترس قرار دارند. در این مقاله ما قصد داریم در رابطه با موضوعات مرتبط با این نوع دیوار برای شما صحبت کنیم. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید تا انتهای مطالب همراه ما بمانید.

 

سوالات متداول:

دیوار فلزی دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد؟

1. زیبایی و جذابیت 2. طرح و رنگ متنوع 3. ضد آتشسوزی و مقاومت بالا در برابر دمای بالا 4. خاصیت ضد آب 5. کمک به کاهش مصرف انرژی 6. سازگاری بالا با محیط زیست 7. مقاومت و پایداری بسیار بالا 8. هزینه نصب و راه‌اندازی کم 9. قابلیت نصب بسیار سریع


انواع طرح‌های دیوار فلزی مناسب برای حیاط و باغچه کدامند؟

1. دیوار یا نرده تندیس گونه فلزی 2. صفحه‌های فلزی 3. فنس 4. سیم خاردارها 5. ورق‌های فلزی سی‌ان‌سی

 

منظور از دیوار فلزی چیست؟

ویلایی به سبک مدرن با دیوار فلزی و چوبی، سقف شیروانی طوسی، حفاظ و پله فلزی مشکی و محوطه فضای سبز

استفاده از فلز برای مصارف گوناگون تاریخچه کهنی دارد. به عنوان مثال بابلی‌ها از صفحه‌های فلزی به منظور حفظ و ضبط کتیبه‌ها استفاده می‌کردند. همچنین رومی‌ها جهت ضرب سکه، تهیه ظروف غذا و غیره فلزات مختلف را به کار می‌برند. در طول زمان با پیشرفت‌های به وجود آمده در صنعت و تکنولوژی، دامنه استفاده از فلزات نیز گسترش یافته و در حال حاضر این عناصر جزو جدایی‌ناپذیر زندگی بشر شده‌اند.

دیوار فلزی نیز یکی دیگر از سازه‌های حاصل از فلزات است که در اشکال و جنس مختلف نظیر آهن، گالوانیزه، آلومینیومی و غیره تولید می‌شود و استفاده‌های گسترده‌ای دارند.

 

مهمترین ویژگی دیوارهای فلزی 

ویلایی مدرن با دیوار فلزی نارنجی رنگ، پنجره‌های سبز رنگ، پله مشکی و باغچه کوچک

دیوارهای فلزی نیز همانند دیگر سازه‌های پروژه عمرانی و ساختمانی دارای یک سری ویژگی‌های خاص خود هستند که برخی از رایج‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است.

 

زیبایی و جذابیت 

دیوار فلزی خاکستری رنگ برای نمای خارجی ساختمان تجاری به همراه یک دیوار شیشه ای

دیوارها و پانل‌های فلزی از نظر ظاهری بسیار جذاب بوده و استفاده از آن‌ها چه در فضای بیرونی و‌ چه در فضای داخلی، جلوه‌ای مدرن و به‌روز به فضای مورد نظر می‌هد. لازم به ذکر است که هر دو جنس براق و مات دیوارهای فلزی از عنصر زیبایی و مدرن بودن بهره‌مند بوده و با همراه شدن با یک طراحی استاندارد و مناسب، واقعا فوق‌العاده به نظر می‌رسند. بنابراین شما می‌توانید با انتخاب دیوارهای فلزی زیبا و با کیفیت از مزایای خاصی این مدل دیوار بی نصیب نمانید.

 

طرح و رنگ متنوع

نمای بیرونی کافه با دیوار فلزی طوسی رنگ، درب و پنجره‌هایی با فریم فلزی مشکی و تعدادی میز و صندلی در بیرون و روبروی کافه

به طور کلی امکان ایجاد تنوع در فلزات بسیار بالا بوده و بسیاری از آن‌ها به شدت شکل و حالت‌پذیر هستند. به این ترتیب امکان طراحی و ساخت دیوارهای فلزی با طرح و اشکال متنوع نسبت به سایر موارد بالاتر است. همچنین فلز از قابلیت رنگ‌پذیری با کیفیت بالا برخوردار هست.

به این ترتیب این نوع دیوار قابلیت انطباق و هماهنگی با بسیاری از طرح‌های معماری تجاری و مسکونی را دارد. گواه گفته‌های ما وجود انواع و اقسام نرده دیوار و همچنین حفاظ باغ و ویلا است که در اقصی نقاط دنیا به صورت مجلل به کار رفته و خود نمایی می‌کند.

 

ضد آتشسوزی و مقاومت بالا در برابر دمای بالا 

نمای بیرونی به سبک مینیمال با دیوار فلزی مشکی، درب شیشه‌ای با فریم مشکی و گلدان طوسی با گل‌های سفید جلوی دیوار ورودی

سانحه آتش‌سوزی، امر بدیعی بوده و همواره در کمین تمامی ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری قرار دارد. واقعیت این است که هر چقدر متریال مورد استفاده در یک ساختمان، مقاومت بیشتری در برابر شعله‌های آتش و دمای بالا داشته باشد، در صورت وقوع آتش سوزی در آن، درصد خسارات جانی و مالی ناشی از حادثه فوق نیز کاهش می‌یابد.

خوشبختانه دیوارهای فلزی به نحوی فرآوری و ساخته می‌شود که در برابر آتش و حرارت بالا مقاومت بسیار زیادی داشته و به نوعی مانع از پیشرفت آتش و خسارات بیشتر در ساختمان شده و نقش بازدارنده دارند.

 

خاصیت ضد آب 

ویلایی با نمای ترکیبی دیوار فلزی سفید و بخش های چوبی، سقف شیروانی، پنجره‌های آبی و باغچه کوچک در حیاط

درها و پانل‌های فلزی در برابر نفوذ آب و رطوبت نیز مطلوب عمل کرده و با وجود آن‌ها آب باران به هیچ عنوان فرصت نفوذ به داخل ساختمان را ندارد. بنابراین استفاده از این سازه، شما را از درگیری با مشکلات ناشی از نشت نم و پوسیدگی‌هایی که به دلیل رطوبت رخ می‌دهد نجات دهد.

 

کمک به کاهش مصرف انرژی 

نمای بیرونی خانه ای با دیوار فلزی ذغالی رنگ و سرامیکی سفید رنگ، کفپوش موزاییکی و حفاظ مشکی

عنصر فلز دارای تراکم بالایی بوده و همین ویژگی از دیوارهای فلزی یک ابزار مناسب برای کاهش انرژی می‌سازد. بنابراین اگر شما در شمار آن دسته از افرادی قرار دارید که صرفه‌جویی در مصرف انرژی برایتان مهم است، استفاده از دیوارهای فلزی در ساختار ساختمان خود را فراموش نکنید.

 

سازگاری بالا با محیط زیست 

ویلایی به سبک مدرن با دیوار فلزی طوسی رنگ، یک دیوار شیشه‌ای، حیاط با کفپوش چمن و محوطه درختکاری

پنل‌های فلزی دارای ساختاری پایدار و سازگار با محیط زیست هستند. به همین دلیل استفاده از آن‌ها هیچ‌گونه خللی به مقررات ساختمانی مرتبط با مواد پایدار وارد نمی‌کند. همچنین مانع از انتشار کربن و دیگر گازهای مخرب لایه اوزون و جو می‌شود.

 

مقاومت و پایداری بسیار بالا

ساختمانی با دیوار فلزی مشکی و سیمانی سفید رنگ و پنجره‌هایمستطیلی با فریم فلزی مشکی

گذر زمان ثابت کرده است که دیوارهای فلزی در برابر سایش و ریزش مقاومت خوبی دارند. همچنین بدون آن که در معرض خمیدگی و پوسیدگی قرار داشته باشند، سالیان سال با همان جذابیت و زیبایی اولیه در محل مورد نظر خود ایفای نقش می‌کنند.

 

هزینه نصب و راه‌اندازی کم

ویلای مدرن با دیوار فلزی طوسی و سیمانی سفید، بالکن با کفپوش چوبی، پنجره‌های مشکی با فریم فلزی سفید و درب مشکی

هزینه نصب و به کار گرفتن پانل فلزی در مقایسه با دیگر موارد بسیار کمتر است. بنابراین اگر شما به دنبال دیوارهایی هستید که علی‌رغم داشتن استقامت و طول عمر بالا، مقرون به صرفه نیز باشند، توصیه می‌کنیم به فکر خرید دیوار فلزی باشید.

 

قابلیت نصب بسیار سریع

نمای داخلی حیاطی با دیوار فلزی مشکی و پنجره مستطیلی با فریم سفید، کفپوش سنگریزه و گیاهان کاشته شده در باغچه

برخلاف دیوارهای آجری و سنگ نما، این سبک دیوار بسیار سریع قابل نصب بوده و زمان زیادی از وقت شما را نمی‌گیرد. همچنین وزن کمی دارند که این ویژگی نیز به‌راحتی نصب آن‌ها تاثیرگذار است

 

انواع دیوارهای فلزی مناسب برای حیاط و باغچه

نمای بیرونی دیوار فلزی حیاط ویلا با چهارچوب سیمانی و فلز سی ان سی برش خورده طوسی با فریم مشکی و باغچه خطی

استفاده از متریال آهن یکی از موارد مناسب برای ایجاد دیوارهایی با اشکال متفاوت است. بنابراین امروزه تولید کنندگان با تکیه بر قابلیت‌های بالقوه فلزاتی نظیر آهن، آلومینیوم، گالوانیزه و غیره مدل‌های مختلفی از دیوارهای آهنی را به بازار عرضه کرده‌اند.

بنابراین اگر شما به دنبال طراحی باغچه‌ و حیاط سازی مدرن و دیزاین به روز هستید، این فرصت را دارید که از بین اشکال مختلف دیوار فلزی، گزینه مناسب با بودجه و سلیقه خود را انتخاب کرده و به کار ببرید. در ادامه مطالب ما چند مورد از زیباترین و به‌روزترین دیوارها و نرده‌های فلزی مناسب برای باغ و حیاط را خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

 

دیوار یا نرده تندیس گونه فلزی

دیوار فلزی و فرفورژه مشکی رنگ چهارچوب و ستون های مکعبی آجری برای محوطه ویلا

دیوارهایی که با سبک تندیس‌گونه طراحی‌ می‌شوند، بسیار خاص و زیبا بوده و علاوه‌بر جذابیتی که به نمای حیاط و باغ می‌بخشند، به دلیل داشتن ارتفاع مناسب، مانع از ورود افراد غریبه و حیوانات وحشی به محوطه حیاط و باغ نیز می‌شوند‌. منتهی هزینه خرید این نوع نرده و حفاظ تا حدودی سنگین بوده و شما باید قبل از هر گونه برنامه‌ریزی جهت نصب، مطمئن باشید که شرایط مالی شما جوابگوی خرید چنین محصولی است.

 

صفحه‌های فلزی

دیوار فلزی و چوبی حیاط با بخش فلزی طوسی روشن، باغچه خطی و کفپوش موزاییکی

صفحه‌های فلزی، یک‌سری ورقه‌های فلزی موج‌دار هستند که قابلیت نصب هم به صورت عمودی و هم به افقی را دارند. این سبک دیوار نمادی از صنعت بوده و امنیت باغ و حیاط شما را از هر نظر افزایش می‌دهند. البته در صورتی که شما تمایل به زیباتر کردن جلوه این دیوارها داشته باشید، می‌توانید مجموعه‌ای از گل و گلدان‌های زیبا، کوچک و ‌جذاب را میان دیوار بکارید.

اگر نگران زنگ زدن این ورقه‌ها به دلیل قرار گرفتن در مجاورت هوای آزاد و رطوبت ناشی از بارش برف و باران هستید، می‌توانید با استفاده از اسپری آب نمک این احتمال را نیز منتفی کرده و با خیالی راحت تا مدت زمان زیادی بدون هیچ دغدغه‌ای از این دیوار استفاده کنید.

 

فنس

محوطه سازی حیاط با دیوار فلزی فنس با فریم چوبی و کفپوش حیاط موزاییک

فنس نوعی توری فلزی است که جهت ایجاد دیوار و‌ حافظ برای باغ و حیاط کاربرد دارد. مهمترین کاربرد این متریال برای مرزبندی و تعیین محدوده است. اما علاوه بر آن کاربردهای متنوع دیگری نیز از این محصول می‌شود.

معمولا فنس‌ها از جنس فلز ضد زنگ و گالوانیزه بوده و به همین دلیل قرار گرفتن در مجاورت هوای آزاد و شرایط آب و هوایی مختلف آسیبی به بافت آن نمی‌زند. همچنین رطوبت نیز قدرت نفوذ و تخریب بافت این محصول را ندارد. به جرات می‌توان گفت که انتخاب فنس با کیفیت و تولید شده با متریال درجه یک غریب به نیم قرن ماندگاری و کارایی دارد.

 

محوطه سازی حیاط ویلا با دیوار فلزی فنس با فریم چوبی، ویلا با دیوار‌های سفید و پنجره‌هایی با فریم سبز

دیگر ویژگی مثبتی که در وصف فنس ما می‌توانیم به آن اشاره کنیم، قابلیت نصب راحت آن است. به نحوی که حتی خود شما نیز بدون دریافت کمک از تکنسین‌های این حوزه، قادر به نصب و استفاده از آن برای دیوار حیاط و باغ خود هستید.

علاوه‌بر فنس‌های فلزی ضد زنگ و گالوانیزه، نوع دیگری فنس وجود دارد که از مواد ضد ماوراء بنفش و پلی‌اتیلن ساخته می‌شود. این نوع فنس نسبت به فنس‌های فلزی ماندگاری بسیار کمتری داشته و فقط تا سال ۵ قدرت ماندگاری دارد.

 

محوطه سازی با دیوار فلزی فنس و فریم مشکی، کفپوش بتنی زمین داخلی و کفپوش چمن برای محوطه بیرونی فنس

فنس‌ها از نظر اشکال نیز دارای تنوع بالایی بوده که پرکاربردترین شکل فنس، فنس مربعی بوده و برای ایجاد دیوارهای گابیون نیز از این نوع فنس استفاده می‌شود. فنس زنجیری نیز شکل دیگری از فنس است که در عرض آن یک رشته فلز زنجیری از جنس گالوانیزه گرم استفاده می‌شود. این نوع فنس نیز از جنس فلز ضد زنگ با کیفیت بوده و طول عمر مفید زیادی دارد.

 

سیم خاردارها

محوطه سازی زمین باغی با دیوار فلزی سیم خاردار و تیرهای چوبی کاشته شده در زمین

دیگر سازه فلزی که جهت ایجاد حصار و حفاظ برای باغ و دیوار کاربردی بوده، سیم‌ خاردار است. این متریال جزو قدیمی‌ترین سازه‌های فلزی هست که علاوه بر ایجاد حفاظ برای باغ و حیاط، کاربردهای بسیار گسترده دیگری در گذشته داشت. اما امروزه با راه یافتن انواع فنس با تنوع بسیار بالا به بازار، از محبوبیت و کاربرد سیم ‌خاردارها کاسته شده و اغلب فقط در نواحی مرزی و بالای حصارها به کار می‌رود.

 

ورق‌های فلزی سی‌ان‌سی

دیوار فلزی سی ان سی برش خورده طرح هندسی، چهارچوب چوبی، کفپوش سنگریزه و ویلای مدرن با دیوار آجری سرامیکی

ورق‌های فلزی سی‌ان‌سی نیز از دیگر سازه‌های فلزی هستند که برای ایجاد حفاظ و حصار در اطراف حیاط و باغ کاربرد دارند. سی‌ان‌سی شامل دستگاه‌های است که به منظور برش ورق‌های فلزی کاربرد دارد. با استفاده از دستگاه فوق می‌توان فلزها را در اشکال و مدل‌های بسیار متنوعی برش داد‌. در واقع با کمک سی‌ان‌سی می‌‌توان هر مدل طرح و برشی را بر روی ورقه‌های فلزی اجرا کرد.

 

دیوار فلزی سی ان سی برش خورده طرح برگ، چهارچوب طرح سنگ مرمر، کفپوش موزاییکی و ویلای مدرن با دیوار گچی طوسی روشن

دیوارهای فلزی سی‌ان‌سی از جمله مواردی هستند که با طرح‌های بسیار زیبا و مدرن به بازار عرضه می‌شوند و امروزه طرفداران بسیار زیادی نیز دارند.

تمامی ورق‌های فلزی طرح‌دار زیبا و جذابی که امروزه شما شاهد ورود آن‌ها به بازار هستید، نتیجه به کار گرفتن دستگاه‌های مختلف سی‌ان‌سی است. نمای فلزی سی‌ان‌سی، دیگر متریالی است که به لطف دستگاه‌های نام برده این روزها به بازار یافته‌ و استفاده از آن‌ها در قاب نمای دیوارهای آلاچیق فلزی حیاط و یا دیوار محوطه ساختمان رشد روز افزونی دارد.

 

دیوار فلزی سی ان سی برش خورده طرح درخت با چهارچوب سیمانی طوسی روشن و کفپوش آسفالت

ورقه‌های آهنی سی‌ان‌سی محصول همان آهن غیر قابل انعطاف قدیمی هست که در گذشته فقط جهت تولید موارد خاص و اندکی کاربرد داشت. اما با توجه به پیشرفت‌هایی که امروزه در عرصه صنعت و تکنولوژی صورت گرفته است از همان آهنگ خشن ورقه‌های زیبا، سبک و منعطف با طرح‌های بسیار متنوع به نام ورقه‌ آهنی سی‌ان‌سی ساخته شده و اکنون در اختیار شما قرار دارد.

بنابراین شما نیز فارغ از دغدغه‌های گذشته، اکنون می‌توانید انواع پروفیل‌ها و پانل‌ها را با مقاطع خاص به صورت طرح‌دار و یا ریلی در سیستم‌های زیر ساختی اجرای ساختمان خود به کار بگیرید.

 

دیوار فلزی سی ان سی برش خورده طرح هندسی مشکی، چهارچوب فلزی، کفپوش موزاییکی و باغچه مستطیلی

به طور کلی ورقه‌های سی‌ان‌سی فلزی، وزن سبک و قابلیت اجرایی راحتی دارند. لازم به ذکر است که در صورت انتخاب این متریال برای طراحی دیوار حیاط و ساختمان، اگر پس از مدتی تصمیم به بازسازی و تغییر نما بگیرید، هیچ نیازی به جداسازی آن جهت اجرای نمای مدرن و جدید ندارید. زیرا شما می‌توانید هر نوع متریال دیگر را که می‌خواهید بر روی همین ورقه‌ها اجرا کنید.

از نظر اقتصادی نیز می‌توانیم بگوییم که ورقه‌های فلزی معرفی شده دارای قیمت مناسبی بوده و به کار گرفتن آن در نمای ساختمان و حیاط برای اقشار مختلف جامعه ممکن بوده و شما نیز اگر طرفدار این سبک نما هستید، لازم نیست که نگران هزینه‌های ناشی از باشید.

 

هزینه خرید، نصب و نگهداری از دیوارهای فلزی

دیوار فلزی سی ان سی برش خورده با طرح برگ به همراه چهارچوب سیمانی با طرح سنگ، چمن و محوطه درختکاری شده

هزینه و قیمت برای خرید و استفاده از هر کالا و محصولی مهم هست. مسلماً تمرکز بر روی قیمت و هزینه‌های مورد نیاز برای خرید و نصب این سازه نیز مهم بوده و اهمیت خاص خود را دارد. اگر شما نیز همانند بسیاری از افراد قبل از اقدام به خرید انواع مختلف دیوار آهنی تمایل دارید اطلاعاتی در رابطه با قیمت و هزینه مورد نیاز برای نصب و اجرا به دست بیاورید، باید بدانید این امر بستگی به نوع دیوار دارد.

 

دیوار فلزی نرده‌ای افقی مشکی با چهارچوب سیمانی طوسی، کفپوش موزاییکی طوسی، ویلا با نمای سیمانی زرد رنگ و باغچه

همان‌طور که متوجه شدید، دیوار فلزی دارای انواع مختلفی بوده و هر کدام از آن‌ها با توجه به ویژگی‌های ظاهری و کیفیت متریال قیمت متفاوتی دارند. اما در مقایسه با برخی دیوارها قیمت دیوارهای فلزی تقریبا مناسب است.

البته ناگفته نماند که دیوارها و پانل‌های فلزی دارای فرآیند نصب و نگهداری بسیار راحت و کم هزینه‌ای هستند. در واقع مدت زمان لازم برای اجرا و نصب این نوع دیوار نسبت به موارد دیگر بسیار کمتر است. دیوارهای فلزی نسبت به سایر سازه‌ها وزن سبک‌تری دارند و جهت نصب، نیاز به ایجاد پایه پشتیبانی نیز ندارند که این عامل نیز مزید بر علت شده و می‌توان از آن‌ها به عنوان یک فاکتور مثبت جهت کاهش هزینه نصب و نگهداری دیوارها یاد کرد.

 

جمع‌بندی: دیوار فلزی ساده و شیک

دیوار فلزی با ورقه‌های قهوه‌ای رنگ و چهارچوب آجری قهوه ای برای محوطه ویلایی با نمای زرد

یکی از انواع دیوارهایی که در معماری به کار گرفته می‌شود، دیوارهای فلزی است. این دیوارها از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند. برای ساخت این دیوارها از متریال‌های متفاوتی مانند آلومینیوم، آهن و گالوانیزه استفاده می‌شود. به همین دلیل ساخت و نصب این دیوارها هزینه‌های متفاوتی را در پی دارد.

با انتخاب بهترین متریال دیواری مستحکم و در عین حال زیبا را در محل مورد نظر نصب کنید. به یاد داشته باشید که این دیوارها یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در طراحی‌های مدرن و امروزی هستند. ترکیب فلز و سنگ در طراحی‌های مدرن دیوار فلزی، جلوه‌ای بی‌نظیر را در فضا ایجاد می‌کند. این دیوارها را در کنار مصالح مناسب به کار بگیرید و از زیبایی حاصل از این ترکیب لذت ببرید.