20 ایده جذاب برای طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک

اتاق پذیرایی کوچک با یک دیوار شاخص رنگی، مبلمانی به رنگ‌های نارنجی، سبز و آبی، فرش رنگی و میزهای عسلی تو در تو

کوچک بودن زیربنای خانه‌ها باعث شده بسیاری از خانه‌هایی که این روزها ساخته می‌شوند، اتاق‌هایی کوچک داشته باشند. طراحی دکوراسیون این اتاق‌های کوچک باید با دقت فراوان انجام شود چون یک اشتباه ممکن است به قیمت هدر رفتن فضای خانه تمام شود. طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک هم از این قاعده مستثنی نیست. 

پذیرایی پیشانی خانه است و اولین جایی‌ست که مهمانان با آن روبه‌رو می‌شوند. طراحی دکوراسیون هال و پذیرایی کوچک باید به گونه‌ای انجام شود که به افراد حاضر در پذیرایی، حس ازدحام و شلوغی ندهد. به همین منظور در ادامه قصد داریم 20 ایده جذاب برای  طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک را معرفی کنیم. همراه ما باشید. 

 

سوالات متداول:

چه ایده‌هایی را برای طراحی دکوراسیون کوچک به کار ببریم؟

1. استفاده از پاف‌های طرحدار 2. آینه کاری دیوار 3. استفاده از نور دیواری به جای آباژور 4. استفاده از پرده‌های نازک برای پنجره 5. فضای ذخیره‌سازی روی دیوار 6. به کار بردن میز عسلی تودرتو 7. استفاده مبلمان تک رنگ تیره در پس‌زمینه سفید 8. دیوار و سقف سفید رنگ


چه نوع لوستری برای دکوراسیون پذیرایی کوچک مناسب است؟

سعی کنید لوسترهایی را انتخاب کنید که شاخه‌های بیشتری داشته باشند و در عین حال خیلی بزرگ نباشند.


از چه روش‌هایی برای تزیین پذیرایی کوچک استفاده کنیم؟

1. استفاده از گل‌های طبیعی 2. طراحی سقف پذیرایی 3. استفاده از کاغذ دیواری و دیوارپوش‌ها 4. نورهای خطی دیواری

 

استفاده از پاف‌های طرحدار

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با شومینه، مبلمان سفید به همراه کوسن‌های رنگی، دو پاف طرح‌دار و میز جلومبلی مربع

یکی از جذاب‌ترین و کم‌هزینه‌ترین ایده‌ها برای طراحی دکوراسیون نشیمن کوچک، استفاده از پاف‌های طرحدار است. اگر سری به مبل‌فروشی‌ها بزنید، با طیف وسیعی از پاف‌های گرد، مستطیلی و مربعی مواجه می‌شوید که در طرح‌های متنوعی یا جنس‌های پارچه، چرم و … تولید شده‌اند. 

پاف‌ها این قابلیت را دارند که به عنوان صندلی هم مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین به جای خرید یک میز شیشه‌ای بزرگ و قرار دادن آن در دکوراسیون پذیرایی مدرن، یک یا چند پاف با طرح سنتی خریداری کنید که هر زمان خواستید به عنوان صندلی هم مورد استفاده قرار بگیرد. 

 

آینه و بازتاب نور 

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با شومینه، مبل ال سفید به همراه کوسن‌های رنگی، میز مربع، آینه دایره دیواری و دو آباژور رومیزی

در طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک، آینه و بازتاب آن را دست کم نگیرید. برای اینکه پذیرایی کوچک خانه‌ی شما بزرگ‌تر به نظر برسد، یکی از بهترین روش‌ها قرار دادن آینه‌های بزرگ روی دیوار است. اگر پنجره‌ای در پذیرایی وجود داشته باشد که نور طبیعی را به داخل هدایت کند، انتخاب آینه و آینه کاری پذیرایی، روشنایی پذیرایی رو دو چندان می‌کند. سعی کنید برای آینه‌ی اتاق پذیرایی، قاب‌های شکیل و زیبا تهیه کنید تا بیشتر به چشم بیایند. 

 

نور دیواری به جای آباژور

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با کفپوش پارکت، دو دیوارکوب، شومینه، مبل سه نفره کرم با کوسن‌های طرح‌دار و دو تک‌نفره نقره‌ای

قرار دادن آباژور در اتاق پذیرایی کوچک یکی از اشتباهاتی‌ست که خیلی‌ها مرتکب می‌شوند؛ با این کار عملا فضای خود را محدودتر می‌کنند. بهترین انتخاب در چنین موقعیتی، چراغ‌های دیواری یا دیوارکوب، لوستر پذیرایی و آویز است. آباژور مناسب پذیرایی، فضای روی زمین را اشغال نمی‌کنند و نور مورد نیاز هم تامین می‌شود. لوستر و چراغ‌های آویز تنوع زیادی دارند. سعی کنید چراغی را تهیه کنید که با دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک شما هماهنگی داشته باشد.

 

استفاده از پرده‌های نازک برای پنجره 

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با پنجره‌های قدی، پرده‌های طرح‌دار سفید و کرم، مبلمان کرم با دو پاف فیلی رنگ و آباژورهای رومیزی

به کار بردن پرده‌های ضخیم و با طرح‌های شلوغ و رنگ‌های تند در دکوراسیون پذیرایی کوچک یه اشتباه مرگبار است! با این کار حس خفگی و کمبود فضا را به حاضرین انتقال می‌دهید. اگر اتاق نشیمن شما پنجره‌هایی دارد، بهتر است از پرده‌های نازک و توری برای انتقال نور طبیعی به داخل پذیرایی استفاده کنید. هرچقدر نور طبیعی بیشتری وارد خانه شود، کوچک بودن آن کمتر به نظر می‌رسد. 

 

فضای ذخیره‌سازی روی دیوار 

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با شومینه، مبلمان سفید به همراه کوسن‌های طرح‌دار، میز جلومبلی، چراغ‌های دیواری و شلف دیواری سفید

طراحی قفسه یا شلف روی دیوار کمک زیادی به خلوت‌تر شدن اتاق پذیرایی می‌کند. شما می‌توانید لوازم دکوراتیو خانه را به جای اینکه روی میز قرار دهید، روی این قفسه‌های دیواری یا باکس‌ها بگذارید تا هم زیبایی اتاق بیشتر شود و هم اتاق پذیرایی خیلی شلوغ به نظر نرسد. در ایجاد قفسه‌های دیواری افراط نکنید چون کوچک بودن پذیرایی را بیشتر به رخ می‌کشد. 

 

به کار بردن میز عسلی تودرتو

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با کفپوش پارکت، مبلمان سفید ساده و طرحدار، کوسن‌های طرح‌دار، شومینه سنگی و میز عسلی دایره‌ای

یکی از قدیمی‌ترین ایده‌ها برای طراحی دکوراسیون پذیرایی و حال کوچک، به کار بردن میزهای عسلی تودرتو است. این میزها را می‌توانید وسط یا گوشه‌ای از اتاق پذیرایی قرار دهید و به دلیل اندازه‌ای که دارند، داخل هم جمع شده و فضای کمتری را اشغال می‌کنند. علاوه بر این، در هنگام حضور مهمانان به راحتی می‌توانید آن را در هال پخش کرده و از مهمانان پذیرایی کنید. 

 

مبلمان تک رنگ تیره در پس‌زمینه سفید 

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با شومینه، دو کاناپه چرم شتری رنگ به همراه کوسن‌های کرم و شلف‌های دیواری سفید دو طرف شومینه

به کار بردن مبلمان و دکوراسیون تک رنگ باعث می‌شود تمرکز افراد به جای تماشای دیوارهای سفید خانه، به مبلمان باشد و به همین سادگی کوچک بودن پذیرایی را کم‌اهمیت می‌کنیم. برای طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک با این روش کافیست از مبلمان رنگ‌های تیره مانند مشکی، قهوه‌ای و شکلاتی در خانه‌هایی که دیوار سفید دارند استفاده کنید تا تمرکز به این سمت متمایل شود. 

 

دیوار و سقف سفید رنگ 

دکوراسیون اتاق پذیرایی کوچک با کفپوش چوبی، فرش کرم، شومینه و دو مبل تک نفره با پارچه سفید و قهوه‌ای

برای اینکه اتاق پذیرایی شما بزرگتر به نظر برسد، بهتر است دیوار و سقف را به رنگ سفید در بیاورید. رنگ سفید باعث گردش نور در محیط شده و حس بزرگتر بودن فضا را انتقال می‌دهد. همچنین در چنین فضایی، دکوراسیون رنگی و تیره بیشتر به چشم می‌آیند. 

 

کاغذ دیواری رنگی و طرحدار 

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با کاغذدیواری رنگی با الگوی افقی، مبلمان سفید به همراه کوسن‌های رنگی و پاف دایره شکل رنگی

ایده‌ای جذاب و تکراری برای افزایش جذابیت هال وجود دارد. استفاده از کاغذ دیواری برای پذیرایی کوچک می‌تواند مانند رنگ کردن دیوار، به فضای شما ابعاد بزرگتری ببخشد. توجه داشته باشید که از کاغذ دیواری‌هایی که طرح شلوغ و رنگ‌های خیلی تند دارند در پذیرایی استفاده نکنید. بهترین انتخاب کاغذ دیوارهای با پس‌زمینه سفید و طرح‌های رنگی است. 

 

لوستر برای پذیرایی کوچک 

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با کاغذدیواری قهوه‌ای و طلایی، مبل و صندلی تک نفره مشکی به همراه کوسن‌های سفید، لوستر سفید و فرش کرم

اگر سری به فروشگاه‌های لوستر بزنید، با مجموعه‌ای متنوع از لوسترهای مخصوص اتاق پذیرایی مواجه می‌شوید. اما همه‌ی این لوسترها برای پذیرایی کوچک مناسب نیستند. سعی کنید لوسترهایی را انتخاب کنید که شاخه‌های بیشتری داشته باشند و در عین حال خیلی بزرگ نباشند. می‌توانید از لوسترهای سبک کلاسیک یا مینیمال هم استفاده کنید تا پذیرایی شما جذاب‌تر به نظر برسد. 

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره لوستر و نقش آن در دکوراسیون داخلی را مطالعه فرمایید.

 

دور کردن تمرکز از درب خانه

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با مبل دو نفره چرم قهوه‌ای، مبل مخمل مشکی سه نفره به همراه کوسن‌های رنگی، فرش رنگی و قاب‌های رنگی روی دیوار

زمانی که درب ورودی خانه مستقیما به اتاق پذیرایی باز می‌شود، می‌تواند مشکل‌ساز باشد و کوچک بودن پذیرایی را بیشتر به رخ بکشد. به همین منظور باید از هر ترفندی استفاده شود تا تمرکز را از درب خانه به سمت چیزهای دیگر منحرف کنید. به عنوان مثال می‌توانید دیواری را به عنوان دیوار شاخص (اکسنت وال) در پذیرایی در نظر بگیرید تا پس از ورود به خانه، نگاه‌ها به این بخش از پذیرایی متمرکز شود. 

 

تزیین پذیرایی به صورت عمودی 

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با مبلمان سفید و کوسن‌های نارنجی، آباژور سفید روی میز قهوه‌ای و شلف‌های سفید دو طرف شومینه

به جای قرار دادن لوازم دکوراتیو و تزئینی در تمام اتاق پذیرایی، آن را در مکان مشخصی متمرکز کنید و این کار را به صورت عمودی انجام بدهید. چیدن لوازم تزئینی به صورت عمودی روی یکی از دیوارهای خانه یا روی قفسه‌ها، از شلوغ و شلخته به نظر رسیدن اتاق پذیرایی جلوگیری می‌کند و یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک است. 

 

استفاده از گل‌های طبیعی 

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با کفپوش پارکت و فرش سفید، مبلمان سفید با کوسن‌های آبی، پرده آبی، میز جلومبلی شش ضلعی سفید و طلایی و گل‌های طبیعی

قرار دادن گلدان‌های بزرگ سفید رنگ در اتاق پذیرایی زیبایی این بخش از خانه را دو چندان می‌کند. توجه داشته باشید که گلدان‌ها باید در نزدیکی پنجره قرار بگیرند تا نور طبیعی به گیاهان تابیده شود. همچنین برای انتخاب بهترین گیاه داخل خانه، حتما با گلخانه‌های محل زندگی خود مشورت کنید تا بهترین گیاه با توجه به اقلیم به شما پیشنهاد شود. 

 

توجه به کناف سقف پذیرایی کوچک 

دکوراسیون سقف پذیرایی کوچکی با کناف به همراه طرح گیاهی و نور مخفی

یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای تزیین دکوراسیون هال و پذیرایی کوچک، طراحی سقف پذیرایی است. به جای به کار بردن گچ یا چوب می‌توانید از کناف‌های متنوعی که در بازار وجود دارد، استفاده کنید. این کناف‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که می‌توان نور مخفی سقف برای اتاق پذیرایی در نظر گرفت. علاوه بر این، کناف سقف پذیرایی کوچک در طرح و مدل‌های مختلفی ساخته می‌شود که می‌توانید با توجه به ابعاد اتاق پذیرایی و دکوراسیون خانه، سقف را به همان شکل در بیاورید. 

 

کفپوش ساده ولی باکیفیت 

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با کفپوش پارکت، پنجره قدی، شومینه، مبلمان سفید و میز جلومبلی مربع شکل مشکی

قرار دادن فرش‌هایی با طرح‌های شلوغ در پذیرایی کوچک ممکن است ابعاد این بخش از خانه را بیشتر به رخ بکشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم از کفپوش‌هایی مانند پارکت یا قالیچه‌هایی که طرح‌های ساده‌ای دارند به عنوان کفپوش اتاق پذیرایی استفاده کنید. توجه داشته باشید که کفپوش باید با دیوار و دکوراسیون خانه هماهنگی داشته باشند. 

 

استفاده از وسایل چند منظوره 

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با کفپوش پارکت تیره، فرش قهوه‌ای، مبلمان سفید و کوسن‌های رنگی و صندوق مستطیلی قهوه‌ای تیره به عنوان میز جلو مبلی

در خانه‌های کوچک باید از لوازمی استفاده شود که چند منظوره باشند. به عنوان مثال در دکوراسیون پذیرایی کوچک می‌توانید از میزی استفاده کنید که محلی برای ذخیره کردن ظروف داخل خود دارد. یا مبلمانی را در اتاق پذیرایی خود قرار بدهید که قابلیت جمع شدن داشته باشد تا فقط در صورتی که نیاز بود، آن را باز کنید. در هنگام خرید لوازم مخصوص پذیرایی، حتما به چند منظوره بودن آنها هم توجه داشته باشید. 

پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع کاربردها و مدل‌های مبلمان چند منظوره و کم جا را مطالعه فرمایید.

 

انتخاب تابلوهای جذاب 

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با مبلمان سفید به همراه کوسن‌های رنگی، سه میز جلومبلی چوبی، فرش کرم و یک تابلوی دیواری

یکی دیگر از ساده‌ترین شیوه‌های طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک قرار دادن تابلوهای بزرگ و جذاب در این بخش از خانه است. تابلوهایی را انتخاب کنید که از نظر رنگ و سبک، با چیدمان پذیرایی شما هماهنگی داشته باشند. انتخاب تابلوهای بزرگ باعث می‌شود تمرکز مهمانان از کوچک بودن خانه به سمت این تابلوها منحرف شود و شما به هدف خود برسید. 

 

به کار بردن الگوهای تکراری در دکوراسیون 

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با مبلمان کرم و کوسن‌های رنگی و پرده و فرش کرم با طر‌ح‌های رنگی

برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق پذیرایی می‌توانید الگوهایی را در بخش‌های مختلف تکرار کنید. به عنوان مثال طرحی که برای مبلمان خانه در نظر گرفته‌اید را در پرده‌ هم تکرار کنید تا این گسترش الگو باعث بزرگتر به نظر آمدن پذیرایی شود. گاهی از تکرار الگوی کاغذ دیواری و پرده پذیرایی می‌توانید به این هدف دست پیدا کنید. باید به دقت به فضای اتاق پذیرایی نگاه کنید و ببینید کدام الگو می‌تواند تکرار شود. 

 

کاهش تعداد مبلمان

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با مبل طوسی روشن و کوسن‌های طوسی و آبی، میز جلومبلی، آباژور، گلدان‌های سفید و آبی و تابلوهای مختلف دیواری

استفاده از مبلمان 5 یا 7 نفره در اتاق پذیرایی الزامی نیست! بسیاری تصور می‌کنند باید حتما در اتاق پذیرایی خانه مبلمان تعداد بالا داشته باشند. این یک تصور اشتباه قدیمی‌ست و باید تغییر کند. می‌توانید تنها با قرار دادن یک دست کاناپه یا مبل سه نفره در اتاق پذیرایی و چند صندلی، محیطی دنج و دوست‌داشتنی در این بخش از خانه ایجاد کنید. اگر به تعداد صندلی‌های بیشتری نیاز داشتید می‌توانید از پاف‌ها یا صندلی‌های آشپزخانه هم استفاده کنید. 

 

ایجاد فاصله بین مبلمان و دیوار 

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با کفپوش پارکت، مبل سه نفره آبی، دو مبل تک نفره سبزآبی، میز جلومبلی بیضی، فرش کرم رنگ و آباژورهای ایستاده

چسباندن مبل‌ها به دیوار باعث نمی‌شود اتاق پذیرایی شما بزرگ‌تر به نظر برسد. این کار ممکن است به قیمت کور کردن پنجره یا مسدود کردن دیوارهایی که می‌توانستند بهترین مکان برای قفسه باشند، تمام شود. بنابراین یکی دیگر از ایده‌ها برای طراحی دکوراسیون پذیرایی مربع شکل کوچک، فاصله دادن مبل از دیوار است. 

 

جمع‌بندی

دکوراسیون پذیرایی کوچکی با مبلمان قهوه‌ای و طوسی و کوسن‌های رنگی، دو پاف آبی کوچک، پارتیشن چوبی و میز جلومبلی مربع شکل

برای چیدمان خانه‌های کوچک باید نگاهی متفاوت داشت. طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک از آن جهت اهمیت بالایی دارد که اولین مکان در معرض دید خانه است. مهمانان پس از ورود به خانه به پذیرایی هدایت می‌شوند و در صورتی که کوچک باشد، ممکن است مهمانان را دلزده کند. در این مقاله 20 ایده برای طراحی دکوراسیون هال کوچک به شما معرفی کردیم. شما هم می‌توانید ایده‌ها و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.