دکوراسیون پذیرایی ال شکل | ایده‌هایی جذاب برای طراحی

دکوراسیون پذیرایی ال شکلی با مبل ال مخمل آبی رنگ، کتابخانه دیواری با قفسه‌های چوبی و میز جلو مبلی

اتاق پذیرایی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک خانه است که هم اهالی خانه و هم مهمانان وقت زیادی در آن سپری می‌کنند. قرار گرفتن تلویزیون، مبل‌ها و نزدیکی به آشپزخانه و درب ورودی ساختمان از دلایل اهمیت این بخش است. در نقشه‌ی بسیاری از خانه‌ها، قسمت اتاق پذیرایی به شکل L طراحی می‌شود و به همین دلیل دکوراسیون و چیدمان در چنین موقعیتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

 

سوالات متداول:

چه ایده‌ای را می‌توانیم در رنگ‌آمیزی دکوراسیون پذیرایی ال شکل به کار ببریم؟

شما می‌توانید با استفاده از دو رنگ برای ایجاد کنتراست یا تضاد رنگی در محیط و انتخاب یک دیوار شاخص برای رنگ‌آمیزی متفاوت‌تر، فضای پذیرایی ال شکل خانه را جلوه دهید.


جداکننده‌های پرکاربرد در طراحی دکوراسیون پذیرایی کدامند؟

پاراوان‌ها و انواع پارتیشن‌های چوبی، شیشه‌ای و … در مدل‌های ثابت و متحرک بسیار پرکاربرد هستند.

 

پذیرایی ال شکل با مبل ال کرم رنگ به همراه کوسن های طوسی و قرمز و خاکستری، میز تلویزیون به عنوان کتابخانه سفید و پاف مکعبی خاکستری

طراحی دکوراسیون پذیرایی ال شکل زمانی سخت‌تر می‌شود که نسبت خوبی با درب ورودی و آشپزخانه و سایر اتاق‌ها نداشته باشد.

 اینکه ورود نور به پذیرایی چگونه است و پنجره‌ها به همراه پرده پذیرایی کجا قرار دارند هم از دیگر مسائلی‌ست که در چیدمان مطرح می‌شود. اگر نقشه‌ی خانه شما هم به این صورت است و در طراحی چیدمان اتاق پذیرایی ال شکل به ایده‌هایی نیاز دارید، ما 4 روش را برای تزئین پذیرایی L شکل پیشنهاد می‌کنیم:

 

پذیرایی ال شکل با کفپوش پارکت، مبلمان طوسی با کوسن‌های طوسی و سفید، فرشی با طرح حصیری، میز ناهارخوری و سقف شیب دار

  •       رنگ‌آمیزی
  •       فرش یا قالیچه
  •       جداکننده‌ها
  •       مبلمان

همراه ما باشید تا در ادامه هر کدام از این روش‌ها را معرفی می‌کنیم.

 

پذیرایی ال شکل از چه زمانی مُد شد؟

دکوراسیون پذیرایی ال شکل با مبلمان سرمه‌ای رنگ، میز گرد چوبی، فرش‌های قرمز رنگ و صندلی‌ها و میز نهار خوری چوبی

طراحی اتاق پذیرایی به شکل L در دهه‌های 50 تا 70 میلادی در اروپا و آمریکا مُد شد. تا پیش از آن در طراحی خانه‌ها، دکوراسیون پذیرایی مربع شکل یا مستطیل در نظر می‌گرفتند تا چیدمان خانه حالت متقارن داشته باشد. با تغییر نقشه، نیاز به چیدمان جدید با مبلمان و روش‌های جدیدتر هم بیشتر احساس شد.

طراحی اتاق پذیرایی به شکل ال باعث شده ناخودآگاه خانه به دو بخش نشیمن و غذاخوری تبدیل شود. بنابراین در بخشی از خانه تلویزیون قرار گرفت و در بخش دیگر میز ناهارخوری را برپا کردند. اما وقتی میز ناهارخوری کارایی خود را از دست داد و آشپزخانه‌ها محل غذا خوردن شدند، عملا طراحی دکوراسیون پذیرایی L شکل با چالش مواجه شد. در ادامه 4 روش ساده برای مواجه با این موضوع به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

رنگ آمیزی پذیرایی L شکل

پذیرایی ال شکل با مبلمان طوسی رنگ، کوسن‌ها و فرش رنگی، میز تلویزیون چوبی و قاب عکس‌هایی بر روی دیوار

وقتی به طراحی دکوراسیون یک اتاق فکر می‌کنید، اولین و شاید تاثیرگذارترین عنصر، رنگ دیوار است. می‌دانیم که رنگ دیوارهای یک اتاق می‌تواند حس آن اتاق را تغییر دهد. این موضوع بخصوص برای اتاق پذیرایی L شکل که ممکن است رنگ دیوارهای هر دو بخش، آنها را از هم جدا یا به هم متصل کنند، اهمیت بیشتری هم دارد.

برخی از کارشناسان می‌گویند برای خانه‌ای با پذیرایی L شکل، بهترین کار انتخاب یک رنگ برای تمام دیوارهای خانه است تا ظاهری یکنواخت به کل خانه بدهد. برخی دیگر نظر متفاوتی دارند و می‌گویند این شکل از اتاق پذیرایی اتفاقا بهترین موقعیت برای استفاده از دو رنگ برای ایجاد کنتراست و تضاد رنگی در محیط است.

 

پذیرایی ال شکل با مبل ال کرم رنگ، پنجره قدی با پرده سفید و قهوه ای و دیوارهای آبی و کرم ملایم

در این بین، موضوع دیوار شاخص (Accent Wall) هم مطرح می‌شود. برخی از کارشناسان معتقدند می‌توان از یکی از ضلع‌های L (که قطعا ضلع کوچکتر است) به عنوان دیوار شاخص استفاده کرده و با روش‌های مختلفی این بخش را برجسته کنیم. با این حال سوالات زیادی مطرح است که در ادامه به آنها پاسخ می‌دهیم.

 

بهترین رنگ برای پذیرایی ال شکل چیست؟

پذیرایی ال شکل با دیوارهای نخودی، مبل ال سفید با کوسن های سفید و آبی و نارنجی و پرده شیدی کرم و آبی

سوال بسیار خوبی‌ست! اینکه اتاق پذیرای L شکل را با چه رنگ‌هایی زیباتر کنیم برای خیلی‌ها مطرح است. طراحان داخلی پاسخ‌ جذابی به این سوال شما دارند. اول از همه رنگ مبلمان، پرده اتاق، کفپوش یا فرش و دکوراسیون خانه را در نظر بگیرید و سپس به این سوال پاسخ دهید. آیا دوست دارید رنگ دیوار اتاق پذیرایی با این رنگ‌ها فرق کند یا تم رنگی شبیه یا مکمل همین رنگ‌ها را می‌خواهید؟

 

پذیرایی ال شکل با دیوارهای زرد رنگ و مبلمان سرمه‌ای و کوسن‌های رنگی، پاف با طرح‌دار زرد رنگ و قالی سفید و آبی

  •       برجسته و دراماتیک: اگر می‌خواهید ظاهری جسورانه به خانه‌ی خود بدهید باید به دنبال رنگ‌های متضاد با رنگ قالب خانه‌ی خود بروید. استفاده از رنگ‌های با کنتراست بالا مانند قرمز، آبی و زرد می‌تواند خنثی بودن بسیاری از رنگ‌های محیط نظیر رنگ سفید را خنثی کنید و به اتاق پذیرایی شما جان تازه‌ای بدهد. ترکیب رنگ‌های آبی و زرد، نارنجی سوخته و آبی و حتی ترکیب سیاه و سفید هم می‌تواند جذاب باشد.

 

پذیرایی ال شکل با مبلمان سفید رنگ، میز دایره شکل چوبی، فرش کرم رنگ، شومینه شیشه‌ای کنج دیوار و قفسه‌های چوبی روی دیوار

  •       باز و دلگشا: اگر دوست دارید اتاق پذیرایی L شکل شما دلپذیر و باز باشد، بهتر است به سمت رنگ‌های کم‌رنگ‌تر یا روشن متمایل شوید. سفید و ترکیبات سبز ملایم، آبی روشن و همچنین کرم و بژ، می‌توانند این حس را القا کنند. در این روش از رنگ‌آمیزی، رنگ‌های خنثی نظیر قهوه‌ای و خاکستری هم قرار دارند.

 

دکوراسیون پذیرایی ال شکلی با کاغذ دیواری سرمه‌ای و طرح‌های هندسی، مبلمان ال سفید با کوسن های مربعی، صندلی مخمل زرد و یک میز جلومبلی گرد

 

استفاده از فرش برای پذیرایی ال شکل

دکوراسیون پذیرایی ال شکلی با فرش‌های سنتی قرمز، مبلمان قهوه‌ای رنگ، تیرهای چوبی سقف و میز جلومبلی مستطیلی و چوبی

یکی دیگر از راه‌های عالی برای تزیین اتاق پذیرایی L شکل، استفاده از فرش یا قالیچه است. شما می‌توانید با استفاده از فرش دو بخش نشیمن و ناهارخوری را از هم جدا کنید و به همین سادگی احساسات متفاوتی به اتاق پذیرایی بدهید.

هنگام خرید فرش برای اتاق پذیرایی دو راه برای شما وجود دارد؛ اول اینکه فرش‌های یکسان بخرید و دوم اینکه فرش‌ها متفاوت باشد. طراحان دکوراسیون داخلی از هیچکدام از این روش‌ها به طور قطع حمایت می‌کنند. نکته‌ی بسیار مهم این است که در هنگام انتخاب فرش برای اتاق پذیرایی ال شکل فرش‌هایی انتخاب کنید که در رنگ، نقش و بافت با هم هماهنگی داشته باشند.

 

پذیرایی ال شکلی با کفپوش چوبی و مبلمان و فرش طوسی رنگ و یک میز چوبی مستطیل شکل، پنکه سقفی

به یاد داشته باشید که قرار دادن فرش در اتاق پذیرایی L مانند، بایدها و نبایدهایی هم دارد. در بخش نشیمن اگر از فرش استفاده می‌کنید، مبل‌ها باید روی فرش قرار بگیرند یا حداقل با بخشی از آن همپوشانی داشته باشند. همین موضوع برای میز ناهارخوری هم صادق است. صندلی‌ها باید روی فرش قرار بگیرند و با آن همپوشانی داشته باشند.

 

جداکننده‌ها در اتاق پذیرایی ال شکل

دکوراسیون پذیرایی ال شکل با دیوارها و مبلمان سفید، فرشی به رنگ سیاه و سفید و میز چرمی مشکی رنگ

می‌توانید اتاق ال شکل خود را با استفاده از جداکننده‌ها به 2 قسمت تقسیم کنید. همانطور که قبلا هم گفته شد، از قسمت بزرگتر L بیشتر به عنوان نشیمن و محلی برای تماشای تلویزیون استفاده می‌شود، قسمت کوچکتر L به عنوان فضاهای مورد نیاز نظیر میز ناهارخوری یا انواع کمد دیواری استفاده می‌شود.

ایجاد 2 بخش مجزا بدون دیوارهای سنگی، ساده‌تر از آن چیزیست که به نظر می‌رسد. می‌توانید از پارتیشن متحرک یا پاراوان برای جدا کردن بخش‌ها استفاده کنید که البته کمی رسمی به نظر می‌رسد.

 

پذیرایی ال شکلی با قفسه کتاب مشکی و کوتاه به عنوان جدا کننده پذیرایی با مبلمان طوسی رنگ و شومینه‌ای در دیوار کانونی مشکی رنگ

بهترین ایده شاید، طراحی قفسه و شلف کتاب باشد که در محل بین دو بخش قرار می‌گیرد و از هر دو طرف قابل استفاده است. توجه داشته باشید که ارتفاع جداکننده نباید خیلی زیاد باشد تا دو بخش به طور کامل از هم مجزا به نظر نرسند.

ایده‌های دیگری هم برای استفاده از دیوار جداکننده وجود دارد. اگر ارتفاع این دیوار را بالاتر بگیرید حتی می‌توانید در این بخش اتاق بازی کودک را داشته باشید یا میز بیلیارد و سایر وسایل تفریح تا به مکانی جذاب برای تمامی افراد خانه و مهمانان تبدیل شود.

 

مبلمان اتاق پذیرایی ال شکل

دکوراسیون پذیرایی ال شکلی با مبل ال شکل طوسی، میز جلومبلی چوبی، فرشی به رنگ طوسی و کرم، تابلوی دیواری و لوستر حصیری

هیچ روشی بهتر از مبلمان نمی‌توانید پذیرایی L شکل ما را تزئین کند. با این حال نباید فراموش کنید که وسایلی مانند مبلمان، میزهای پذیرایی، تلویزیون و قفسه‌ها، ابعاد استاندارد و ثابتی دارند و چیدن آنها در کنار هم کار بسیار دشواری خواهد بود. اولین و مهم‌ترین سوالی که باید به آن پاسخ دهید این است که آیا می‌خواهید اتاق پذیرایی را یکدست داشته باشید یا به دو بخش مجزا تقسیم کنید؟

بهترین نوع چیدمان مبل، همیشه با یک نقطه‌ی کانونی آغاز می‌شود؛ یک شومینه، یک پنجره بزرگ یا در بیشتر موارد تلویزیون. طراحان اغلب استفاده از بزرگترین قسمت مستطیل اتاق L شکل را برای عملکرد اصلی خانه توصیه می‌کنند. بنابراین اگر قصد دارید از اتاق پذیرایی برای استراحت یا هم‌صحبتی با دیگران و تماشای تلویزیون استفاده کنید، مبلمان اصلی را در این قسمت از اتاق قرار بدهید.

 

پذیرایی ال شکلی با دیوار پوش سرامیک و چوبی، کفپوش سرامیکی طوسی، فرش قرمز رنگی با طرح هندسی و سنتی و سقف شیب دار

قسمت دوم اتاق پذیرایی کوچکتر است و معمولا به عنوان اتاق مطالعه یا اتاق کار از آن استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید میز ناهارخوری را هم در دکوراسیون پذیرایی کوچک قرار بدهید. توجه داشته باشید که وضعیت معکوس هم می‌تواند کارساز باشد. اگر تماشای تلویزیون با دیگران هدف اصلی نیست، مبلمان اصلی را در این بخش قرار بدهید و تلویزیون و مبل‌های کوچکتر را به بخش کوچک پذیرایی ببرید. البته آینه کاری پذیرایی و یا اسنفاده از لوستر پذیرایی هم می‌تواند به دیزاین این قسمت کمک کند.

 

پذیرایی ال شکل با دیوارهای سفید، کفپوش و آرک چوبی و مبلمان طوسی رنگ با کوسن‌های چهارخانه و پنکه سقفی مشکی

بهتر است مبلمان اصلی خانه را در نقطه کانونی اتاق پذیرایی قرار بدهید. صندلی‌ها می‌توانند در کنار مبل رو به روی هم قرار بگیرند تا نقطه کانونی خانه تقویت شود. قرار دادن مبل‌ها به شکل L هم یکی دیگر از بهترین انتخاب‌ها می‌تواند باشد. در بخش کوچکتر L، می‌توانید مبل‌ها را به شکل ال قرار بدهید تا تلویزیون در مقابل مبلمان قرار بگیرد.

 

جمع‌بندی: طراحی خانه‌ای جذاب به شکل ال 

پذیرایی ال شکل با کفپوش پارکت و مبلمان ال شکل سبز رنگ، یک میز مربع شکل، کمد چوبی و یک آباژور رومیزی

طراحی اتاق پذیرایی به شکل L طرفداران زیادی دارد و با توجه به کوچکتر شدن نقشه‌ی خانه‌های آپارتمانی، این شیوه از طراحی بسیار متداول است.

قرار دادن مبلمان، کمدها، قفسه کتاب و سایر وسایل خانه در چنین محیطی کار ساده‌ای نیست. با استفاده از 4 شیوه‌ای که در بالا اشاره کردیم و به کمک رنگ‌آمیزی، فرش، جداکننده و مبلمان می‌توانید محیط اتاق پذیرایی را به شکلی حرفه‌ای و زیبا تزیین کنید. نظر شما درباره دکوراسیون پذیرایی ال شکل چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.