دکوراسیون مغازه و نکاتی را که در مورد آن باید بدانیم

دکوراسیون مغازه عینک فروشی مدرن با ترکیب رنگ آبی و نارنجی با میز چوبی

لحظه‌ای که مشتری پا به مغازه شما می‌گذارد اولین چیزی که توجه او را به خود جلب می‌کند فضای داخلی و دکوراسیون مغازه یا فروشگاه شما است. این اولین برداشت از مغازه است که با استفاده از آن مشتری تصمیم می‌گیرد که در آنجا بماند یا محل کسب‌وکار شما را ترک کند. بنابراین برای افزایش فروش، طراحی دکوراسیون مغازه شما بسیار مهم است.

هنگامی که قصد خرید کالایی خاص را داریم به دنبال یک فروشگاه با ظاهری خاص می‌گردیم یا لحظه اولی که به یک مغازه وارد می‌شویم، دکوراسیون مغازه در اولین نگاه توجه ما را به خود جلب می‌کند. ظاهر مغازه کلید اولیه ارتباط تمامی مشتریان با مغازه است و اگر این ظاهر قابل قبول و زیبا نباشد، این یعنی مشتریان به هیچ عنوان قصد خرید مجدد از مغازه را نخواهند داشت.

اگر به فکر راه‌اندازی یک مغازه برای کسب‌وکار خود هستید، اولین و مهم‌ترین موردی که باید در مورد آن فکر کنید طراحی دکوراسیون مغازه است. به عبارت دیگر شما به نوعی ارتباط بصری در کسب و کار خود نیاز دارید. زیرا این نکته، یک قدم بسیار مثبت در جهت افزایش رونق مغازه شما است. در واقع دکوراسیون داخلی فروشگاه‌ها علاوه‌بر استراتژی‌های تبلیغاتی از طریق تخفیف و تبلیغات، افراد را به ورود و ارتباط جزئی یا عمیق به مجموعه‌ای که دارید جذب می‌کند.

 

سوالات متداول

در طراحی دکوراسیون مغازه باید چه مواردی را مد نظر قرار دهیم؟

1. توجه به خدمات‌دهی فروشگاه 2. تزئین قفسه‌های مغازه با توجه به نوع محصولات 3. توجه به طراحی ویترین مغازه 4. دسترسی آسان مشتری به محصولات فروشگاه 5. چیدمان صحیح محصولات 6. توجه به نورپردازی قسمت‌های مختلف فروشگاه 7. طراحی مسیر دسترسی مشتریان 8. توجه به سبک دکوراسیون داخلی مغازه


آیا انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون مغازه تاثیرگذار است؟

بله؛ رنگ دیوارها، کف،سقف و قفسه‌های فروشگاه در معرفی محصولات و در نهایت جلوه دکوراسیون مغازه بسیار تاثیرگذار است.

 

فهرست مطالب:

دکوراسیون یک مغازه کفش فروشی با قفسه های سفید و کفپوش طوسی

اصول طراحی دکور مغازه

1. فروشگاه را متناسب با مفهوم محصولاتی که می‌فروشید تزئین کنید

هویت فروشگاه شما باید متناسب با محصولاتی باشد که در آن به فروش می‌رسانید. بنابراین در طراحی دکوراسیون مغازه خود دقت کنید تا هویت مغازه و حوزه کسب‌وکار شما در ظاهر آن کاملا مشخص باشد. برای مثال اگر فروشگاه شما مربوط به اسباب بازی‌های کودکان است، لازم است از رنگ‌های شاد و روشن استفاده کنید تا توجه کودکان در هر سنی را به خود جلب کند.

2. کالاها را در معرض دید قرار دهید

در هنگام طراحی دکوراسیون مغازه باید تعدادی قفسه را جلوی شیشه‌های ورودی قرار دهید. با چیدن کالاهای خاص فروشگاه در قفسه‌ها، تمامی توجه مشتری حتی بدون ورود به داخل فروشگاه به کالاها جلب خواهد شد و این کار موجب می‌شود تا مشتری بدون لحظه‌ای درنگ وارد فروشگاه شما شود.

3. راحتی مشتری را در نظر بگیرید

برای ایجاد محبوبیت هرچه بیشتر، باید برای مشتری‌هایی که وارد فروشگاه شما می‌شوند فضایی راحت و دنج را در نظر بگیرید. مانند طراحی قسمتی برای استراحت که می‌توانید در آن از مبلمان‌ها یا صندلی‌های کوچک به همراه میز در کنار آن‌ها استفاده کنید تا مشتری‌ها هنگام خستگی، فرصتی برای استراحت داشته باشند. این کار نه تنها جلوه‌ای مدرن به فروشگاه شما می‌بخشد بلکه به شما کمک می‌کند فرصت بیشتری برای راهنمایی مشتریان داشته باشید. شما می‌توانید به فضای داخلی خود گل یا گیاه اضافه کنید و در نتیجه جلوه‌ای طبیعی و دلنشین برای جلب مشتری به آن بدهید. به عنوان مثال در طراحی دکوراسیون داروخانه، سرعت خدمات‌دهی و راحتی مشتری و دسترسی به محصول بسیار حائز اهمیت است.

 

دکوراسیون مغازه لوازم آرایشی بزرگی با قفسه های کرم و مشکی نورپردازی شده

4. چیدمان درست کلیدی طلایی است

انتخاب چیدمان فروشگاه مناسب با توجه به نوع کالاهایی که می‌فروشید، متراژ مغازه و نحوه حرکت افراد در فضای مغازه یا فروشگاه تعیین می‌شود. چیدمان فروشگاه شما باید به گونه‌ای باشد که افراد را به سمت کالاهایی که قصد خریدشان را دارد به خوبی هدایت کند. زیرا قرار دادن کالاها در جای مناسب و در دسترس بر رفتار مشتریان شما تأثیر مطلوبی می‌گذارد.

هرچه چیدمان و دکوراسیون مغازه یا فروشگاه مناسب‌تر باشد، تصمیم‌گیری در خرید برای مشتریان راحت‌تر خواهد بود. اگر طراحی فروشگاه یا مغازه شما خوب و مطلوب نباشد، ممکن است مشتریان اقلام مورد نظر خود را پیدا نکنند و از خرید کردن منصرف شوند.

با رعایت ملاحظات مناسب، چیدمان فروشگاه می‌تواند باعث فروش بیشتر شما شود و تجربه لذت‌بخشی را برای مشتریان ایجاد کند. اگر منطقه‌ای از فروشگاه شما فاقد تنوع است، از یک استفاده کنید تا جلوه جالب‌تری ایجاد کنید و مشتریان بیشتری را به مغازه خود جذب کنید.

5. طراحی ویترین را فراموش نکنید

طراحی نمای بیرونی فروشگاه شما شامل نمای خارجی تا ویترین است. نمای بیرونی اولین احساسی است که در مشتریان برای ورود به فروشگاه خود ایجاد می‌کنید. هدف از طراحی بیرونی فروشگاه شما این است که افرادی را که از کنار فروشگاه عبور می‌کنند تمایل داشته باشند به داخل فروشگاه شما بیایند و محصولات یا خدمات شما را خریداری کنند. از این که تابلو‌های تبلیغاتی واضح و جذابی دارید، مطمئن شوید یا حتی می‌توانید میز فروشی خارج از ویترین فروشگاه قرار دهید تا مشتریان از نمونه و تست‌های رایگان بهره‌مند شوند.

دکوراسیون مغازه عینک فروشی با قفسه های آبی و رنگ چوب، پله های زرد رنگ و کفپوش و دیوار قرمز راهرو

بهترین رنگ دکور مغازه چه رنگی است؟

در طراحی دکوراسیون مغازه، استفاده درست از رنگ‌ها و ترکیب آن‌ها با یکدیگر برای جلب توجه مشتری بسیار مهم است. بیش از 90% تصمیم‌گیری مشتری‌ها بر اساس رنگ‌های داخل فروشگاه انجام می‌گیرد. زیرا رنگ باعث تغییر عملکرد مغز می‌شود. به عنوان مثال رنگ‌های گرم مانند زرد، نارنجی و قرمز باعث می‌شود افراد فکر کنند اتاق گرم‌تر از حد واقعی است.

از طرف دیگر رنگ‌های سرد مانند سبز، آبی و بنفش روشن می‌توانند احساس سردتر بودن را در افراد ایجاد کنند. بنابراین می‌توانید با توجه به فصل از دکوراسیون مخصوصی بهره ببرید. استفاده از رنگ‌های متفاوت یا روشن‌تر برای رنگ‌آمیزی دیوار قسمتی از فروشگاه در مقایسه با سایر طیف رنگی فروشگاه شما به جلب توجه مشتریان کمک می‌کند. به همین دلیل انتخاب رنگ دکوراسیون مغازه متناسب با کالاهای داخل مغازه در رونق کسب و کار بسیار مهم است.

به عنوان مثال اگر فردی به دنبال خرید یک هدیه به مناسبت سالگرد ازدواج باشد، از رنگ‌های گرم مانند قرمز استقبال می‌کند. بنابراین اگر فروشگاه شما به وسایل هدیه اختصاص دارد، استفاده از رنگ قرمز در قسمت هدایا و مناسبت‌های رمانتیک مثل ولنتاین بسیار مناسب است.

 

دکوراسیون مغازه کیف فروشی با سقف کاذب طرح آب و نورپردازی های نواری و نقطه ای

نورپردازی در دکوراسیون مغازه و فضای داخلی آن

نورپردازی صحیح جلوه کالاهای موجود در مغازه شما را دو چندان می‌کند. تمامی برندهای معتبر برای تبلیغات خود از نورپردازی‌های قوی برای بهتر نشان دادن کالاها استفاده می‌کنند، زیرا این نور‌ها با ایجاد یک جلوه بصری غیر واقعی، ذهن شما را برای زیبا نشان دادن کالا متقاعد می‌کند. استفاده از نور کافی و هوشمندانه باعث می‌شود که باقی ایده‌ها و طراحی فروشگاه شما در معرض دید مشتریان قرار گیرد. استفاده از لامپ‌های ال ای دی در زیر قفسه‌‌های ویترین یا در میان کالاها به همراه نور مخفی سقف، در امر نورپردازی مناسب برای دکوراسیون داخلی مغازه بسیار موثر است.

دکوراسیون فروشگاه لباس و کیف با دکورراسیون آبی و کفپوش سفید و مشکی جهت دار برای مسیر حرکت

طراحی مسیر حرکت مشتری

مسیر حرکت مشتری به این معنا نیست که مشتری در چه سمتی از فروشگاه یا مغازه شما قدم‌ بر می‌دارد. این اصطلاح به معنای هدایت کردن مشتریان پس از ورود به مغازه به سمت کالاهای اصلی و پرطرفدار است. در دکوراسیون مغازه باید در نظر داشته باشید که کدام کالاها در کانون توجه مشتری‌ها قرار دارند و بعد از آن، باید تعیین کنید که چگونه مشتریان به سمت آن کالاها سوق داده شوند.

می‌توانید از تابلوهای اشاره یا راهنما برای نشان دادن مسیر به سمت کالای مورد نظر استفاده کنید یا در بهترین حالت، کالاهای پرطرفدار را در همان ابتدای فروشگاه و در معرض دید بیشتری قرار دهید. هرچه مشتری بیشتر در فروشگاه بماند، احتمال خرید محصولات بیشتری توسط او نیز افزایش می‌یابد. بنابراین، به طور متوسط ​​ارزش سبد کالاهایی که مشتریان شما خریداری می‌کنند با مدت زمانی که در فروشگاه شما وقت می‌گذرانند، افزایش می‌یابد.

دکوراسیون بوتیک زنانه ای با تم رنگی سفید و کرم و طلایی و مشکی برای قفسها، کفپوش و میز

دکوراسیون بوتیک زنانه

عوامل متعددی وجود دارد که مشتریان را به خرید در فروشگاه لباس و در نهایت خرید کالاهای شما علاقه‌مند می‌کند. عوامل و انگیزه‌های درونی مانند تمایل به خرید در خانم‌ها و عوامل خارجی شامل تبلیغاتی است که شما انجام می‌دهید. اولین نکته مربوط به دکوراسیون بوتیک زنانه، تعیین موضوع است. منظور از موضوع در واقع همان مدل لباس‌هایی است که در بوتیک شما به فروش می‌رسند؛ مانند لباس‌های راحتی خانگی یا لباس شنا. این موضوع شما را در انتخاب مدل‌های قفسه، رنگ آمیزی مناسب و لوازم جانبی و اکسسوری‌های مورد نیاز بوتیک راهنمایی می‌کند.

اگر بوتیک یا دکوراسیون مغازه شما به فروش لباس‌های زنانه بزرگسال مانند پیراهن و لباس اداری متمرکز باشد، چیدمان شما باید انتخابی پر زرق و برق، ظریف، مینیمال و هوشمندانه باشد و اگر بوتیک مربوط به لباس‌های دختران نوجوان است باید از طرح‌ها و رنگ‌های شاد و مقداری کودکانه استفاده شود.

اطمینان حاصل کنید که بازدیدکنندگان فروشگاه بدون نیاز به گرفتن کمک از پرسنل، بتوانند به راحتی کالاهای مورد نیاز خود را با کمک چینش صحیح در قفسه‌ها پیدا کنند. این احساس راحتی زیادی را در مشتری ایجاد کرده و باعث شکل گرفتن دیدگاه مطلوبی از فروشگاه شما در ذهن او می‌شود.

دکوراسیون بوتیک مردانه ای با تم رنگی تیره برای قفسه و لباس هاو کفپوش قهوه ای

دکوراسیون بوتیک مردانه

در طراحی دکوراسیون بوتیک مردانه می‌توان مانند بوتیک‌های زنانه عمل کرد، اما با حس و حالی متفاوت. در انتخاب رنگ‌ها لازم نیست حتما از رنگ‌های تیره استفاده کنید تا مردانه به نظر برسد. ترکیبی از رنگ‌های روشن و تیره مد روز می‌تواند زیباترین دکوراسیون را برای شما ایجاد کند. بی نظمی یا داشتن بیش از حد محصول و دکور، بدترین دشمن طراحی فروشگاه است. زیرا باعث سردرگم شدن مشتریان و در نتیجه نارضایتی آن‌ها می‌شود. همچنین می‌توانید از طرح‌های مینیمال برای جلب توجه بیشتر در ویترین و ورودی بوتیک استفاده کنید تا علاوه‌بر ظاهر مردانه فروشگاه، ظرافت و زیبایی را هم حفظ کرده باشید.

دکوراسیون مغازه موبایل فروشی با سقف کاذب چوبی، نورپردازی هالوژن و میزهای سفید

دکوراسیون موبایل فروشی

همان طور که گفتیم، نورپردازی نقشی اساسی در بهتر کردن ظاهر فروشگاه شما در چشم مشتریان دارد. موبایل فروشی از آن دسته فروشگاه‌هایی است که بیشتر از تمام فروشگاه‌های دیگر نیاز به نورپردازی قوی دارد. هنگام انتخاب یک محصول دیجیتال نورها نقش مهمی در تصمیم‌گیری مشتری ایفا می‌کنند، زیرا هرچه محصول جلوه‌ بیشتری داشته باشد و نور را بیشتر به سمت چشم منعکس کند به ظاهر زیباتر خواهد بود.

علاوه‌بر نورپردازی موارد دیگری هم در دکوراسیون موبایل فروشی می‌توان در نظر گرفت، مانند چیدمان محصولات و طراحی دیوارها. از قفسه‌های ‌شیشه‌ای برای دیده شدن هر چه بیشتر محصولات استفاده کنید و بر روی دیوار‌ها، لیست اسامی گوشی‌ها و عکس یا تبلیغات جدیدترین موبایل‌ها و محصولات دیجیتال را نصب نمایید تا توجه مشتری حتی بدون نگاه کردن مستقیم به محصولات جلب شود.

دکوراسیون مغازه ابزار فروشی با قفسه ها و ابزار زرد و مشکی

دکوراسیون مغازه ابزار فروشی

همه ما می‌دانیم که بیشترین گروه‌های بازدیدکننده از مغازه‌های ابزار فروشی آقایان هستند. اما خانم‌ها هم ممکن است به مغازه‌های ابزار فروشی سر بزنند و محصولات مورد نیازشان را خریداری کنند. پس باید در دکوراسیون مغازه ابزار فروشی همه جوانب ممکن را در نظر بگیرید. این موضوع به معنای آن است که مغازه شما نباید زیاد خشک و بی روح باشد و نه آنقدر لطیف که اصلا با موضوع مغازه شما تناسبی نداشته باشد.

شما همچنین می‌توانید پارچه چاپ شده یا کاغذ دیواری متناسب با حرفه‌تان را بر روی دیوارهای خود بچسبانید که نه تنها فضای شما را منحصربه‌فرد می‌کند بلکه می‌تواند طرح‌ها و الگوهای چشم‌نواز را به فروشگاه شما اضافه کند. برای زیبا و دلنشین شدن مغازه خود در کنار ابزار و وسایل از گل‌ها و گیاهان استفاده کنید و روح سخت و خشکی که این ابزار در مغازه شما ایجاد کرده‌اند را با طراوت و سرسبزی آرام کنید. حتی می‌توانید از رنگ‌های بسیار روشن استفاده کنید و کلیشه‌های قدیمی در مورد بی روح و جذاب نبودن دکوراسیون مغازه ابزار فروشی را یک بار برای همیشه کنار بزنید.

دکوراسیون مغازه با تم رنگی سفید، صورتی، بنفش و طلایی برای آینه و صندلی و قفسه ها

دکوراسیون آرایشگاه

در صنعت مو و زیبایی، به دلیل ماهیتش در نگاه اول همه چیز در ظاهر دکوراسیون آرایشگاه شما خلاصه می‌شود. این به آن معنی است که سالن‌های زیبایی اغلب از نظر ظاهر مورد قضاوت قرار می‌گیرند. اطمینان حاصل کنید که طرح دیوار یا طرح زمینه و مبلمان سالن نظر مشتریان شما را به خود جلب می‌کند. در حال حاضر رنگ‌های پاستیلی بسیار زیبا و مورد توجه هستند.

سعی کنید از ترکیب آن‌ها مانند صورتی و آبی پاستیلی استفاده کنید تا فضایی دخترانه و شاد در سالن آرایشگاه شما برقرار شود. نمایشگرهای بزرگ و زیبا با گل یکی دیگر از ایده‌های محبوب دکوراسیون سالن است که امروزه در اکثر آرایشگاه‌ها به چشم می‌خورد. همچنین برای دیوارها استفاده از استیکرها، نقاشی‌های دیواری، پوسترهای زیبا یا چاپی یک روش عالی برای اضافه کردن روح و حس خاص به سالن آرایشگاه است.

دکوراسیون مغازه کیف و کفش با ویترین های سفید و طلایی با لوسترهای آویز و نورپردازی نواری

هزینه طراحی و ساخت دکوراسیون مغازه

برای طراحی دکوراسیون مغازه خود مجبور نیستید بودجه زیادی اختصاص دهید. در صورت استفاده خردمندانه، حداقل بودجه می‌تواند به راحتی پاسخگوی نیازهای شما باشد. ایجاد طرح‌های خلاقانه و انتخاب هوشمندانه ابزار و وسایل، هزینه‌های شما در دکوراسیون مغازه را به حداقل می‌رساند. البته می‌توانید از افراد متخصص در امر طراحی دکوراسیون مغازه کمک بگیرید تا بهترین موارد را برای دکوراسیون مد نظر شما لحاظ کنند. البته، انتخاب این روش در کنار نتیجه مطلوبش شامل هزینه‌هایی خواهد بود که باید با توجه به بودجه خود در این خصوص تصمیم بگیرید.

دکوراسیون مغازه شیرینی فروشی با تم رنگی آبی، سفید، مشکی و طلایی برای قفسه ها و ویترین

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم طراحی دکوراسیون مغازه را از جوانب مختلف بررسی کنیم و نگاهی اجمالی به نکات طراحی و دکوراسیون برخی از مغازه‌ها بیاندازیم. مهم‌ترین عوامل در جلب نظر مشتری بعد از تبلیغات، دکوراسیون داخلی و بیرونی مغازه شما است و اولین دید نسبت به فروشگاه را در ذهن مشتری ایجاد می‌کنند.

پیروی از نکاتی که در این مقاله ذکر شد شما را در مسیر درست ایجاد یک طراحی فروشگاه موثر و بصری جذاب قرار می‌دهد تا کسب‌وکار شما پیشرفت کند و سودآورتر باشد. ساده گذشتن از کنار طراحی دکوراسیون مغازه باعث می‌شود کسب و کار شما پیشرفت چندانی نداشته باشد و در یک نقطه ثابت و رکود قرار بگیرد. پس با در نظر گرفتن بهترین شیوه‌ها برای دکوراسیون داخلی مغازه یا فروشگاه خود می‌توانید مشتری‌های بیشتری را به خود جذب کنید تا در نهایت به پیشرفت در کسب‌وکار خود دست یابید.