18 ایده جذاب برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با تخت قهوه‌ای، میز تحریر چوبی، صندلی نسکافه‌ای، فرش سفید و مشکی طرحدار و گلدان

با توجه به افزایش قیمت خانه، ساخت خانه‌هایی با اتاق‌های کوچک بسیار مرسوم شده است. خانه‌های امروزی اتاق‌های پذیرایی، آشپزخانه و اتاق خواب کوچک دارند. قرار دادن لوازم ضروری خانه مانند مبل، تخت خواب، کمدهای دیواری و … در خانه‌هایی که اتاق‌های کوچک دارند این روزها به یک چالش تبدیل شده است. 

در این میان اتاق‌خواب‌ها اغلب اندازه‌ی کوچکتری نسبت به سایر فضاهای خانه دارند. طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک به دلیل محدودیت فضا کار ساده‌ای نیست. چیدمان در چنین اتاق‌هایی باید به گونه‌ای انجام شود که از حداقل فضا بیشترین استفاده صورت گیرد. در ادامه ایده‌هایی جذاب برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک ارائه می‌دهیم تا با کمترین هزینه چیدمان اتاق خواب کوچک را انجام دهید.

 

سوالات متداول:

در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک چه ایده‌هایی به کار ببریم؟

1. استفاده از گوشه‌ها و کنج‌ها با طراحی قفسه‌ها و کمد دیواری 2. به کار بردن رنگ‌های متنوع 3. تخت خواب دو طبقه یا چندکاره 4. استفاده از دیوارهای بالایی برای کمد 5. خرید مبل تخت خواب شو 6. خرید کفپوش رنگ روشن 7. استفاده از آینه‌های بزرگ 8. استفاده از نورهای مخفی 9. استفاده از لوستر دیوارکوب 10. استفاده از تمام فضاها برای ذخیره‌سازی 11. پرده‌های سبک و ساده 12. کاغذ دیواری با طرح‌های عمودی


از چه کاغذ دیواری برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک استفاده کنیم؟

کاغذ دیواری به رنگ روشن با طرح‌های عمودی برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک بسیار مناسب هستند.

 

کمد دیواری کوچک و چندکاره

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با کفپوش چوبی، فرش طوسی، تخت خاکستری، کمد چوبی و پرده سفید

در اتاق خواب‌های کوچک امروزی فضایی برای ساخت کمد دیواری چوبی در نظر گرفته نمی‌شود یا اگر در نظر گرفته شود خیلی فضای زیادی ندارد. به کمک چوب می‌توانید روی یکی از دیوارهای اتاق خواب، کمد دیواری کوچکی بسازید تا فضای کافی برای قرار دادن لباس‌ها در اتاق به وجود بیاید. 

کمد دیواری اتاق خواب می‌تواند چند کاره باشد و از آینه کاری برای پوشش درب آن استفاده کنید تا دیگر نیازی به محل قرار دادن میز آرایش و آینه‌ی جدا نباشد. کمد دیواری‌های کوچک و چندکاره این روزها بسیار پرطرفدار شده‌اند. این کمدها کشوهای زیادی ندارند اما نحوه قرارگیری کشوها به گونه‌ای است که فضای کمتری را اشغال می‌کند.

 

استفاده از تمام گوشه‌ها و کنج‌ها

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با تخت سفید، لوستر حصیری مشکی، دراور طوسی آبی، آینه گرد، تعدادی تابلو

یکی از فضاهای پرت در اتاق خواب کوچک، گوشه‌های اتاق است. اغلب از این گوشه غافل می‌شوند و استفاده‌ی بخصوصی از آن نمی‌شود. ایده‌های زیادی برای استفاده از کنج اتاق خواب کوچک وجود دارد. به عنوان مثال می‌توانید کمد یا قفسه‌ی کتاب‌ها را به صورت L شکل طراحی کنید و در کنج دیوار اتاق خواب قرار بدهید. 

علاوه بر این، قرار دادن استندهای چوبی مخصوص گل در کنج دیوار خانه هم این روزها بسیار مرسوم شده است. فقط به نورگیر بودن آن توجه داشته باشید. قرار دادن کمد و کشوهای لباس در کنج اتاق خواب از دیگر ایده‌هایی‌ست که برای استفاده از تمام فضاهای خانه می‌توان داشت. 

 

ساخت قفسه‌های متعدد

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با تخت طوسی، قفسه‌های سفید، لوستر حصیری، پرده حصیری و تابلو در دیوار

برای استفاده‌ی بهینه از تمام موقعیت‌های موجود در اتاق خواب، به دیوار اتاق نگاهی بیندازید. دیوارها بهترین مکان برای قرار دادن وسایل اتاق هستند. با ساخت قفسه روی دیوار اتاق می‌توانید بسیاری از لوازم ضروری و غیرضروری خود را در این قفسه‌ها قرار بدهید. قفسه‌ها برای تزیین اتاق خواب هم مناسب هستند و لوازم دکوراتیو روی آنها قرار می‌گیرد. 

تنها با چند تکه چوب می‌توانید قفسه‌ها و شلف‌هایی روی دیوار اتاق خواب بسازید و به راحتی کتاب‌های خود را در قفسه‌ها قرار بدهید. در کنار قفسه می‌توان رخت آویز دیواری هم قرار داد که لباس‌ها به دیوار آویزان باشند و فضای کمتری در اتاق بگیرند. 

 

به کار بردن رنگ‌های متنوع 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با دیوار‌های سبز تیره و سفید و آجری، تخت فلزی برنزی، درب سفید و کشو‌های چوبی

یکی از متداول‌ترین شیوه‌ها برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق خواب، استفاده از رنگ‌های متنوع است. با انتخاب رنگ‌های مختلف برای دیوار، پرده اتاق، روتختی، فرش و سایر لوازم موجود در اتاق می‌توانید حس بزرگ بودن را به اتاق هدیه دهید. البته استفاده از رنگ‌های بی‌ربط به هم ممکن است باعث شلوغی بیش از حد و افزایش استرس در اتاق شود. 

سعی کنید از رنگ‌های مکمل در اتاق خواب استفاده کنید. رنگ سفید بهترین رنگ برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق است اما به تنهایی احساس سردی به اتاق می‌دهد. بنابراین می‌توانید آن را با رنگ‌های گرم ترکیب کنید. 

 

تخت خواب دو طبقه یا چندکاره

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با تخت دو طبقه، پرده طرحدار، صندلی سفید مدرن، گلدان پایه‌دار و کفپوش کرمی

جذاب‌ترین ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب کوچک، استفاده از تخت خواب دو طبقه یا چند کاره است. تخت خواب‌های دو طبقه چند مزیت دارند، برای خانواده‌هایی که دو فرزند دارند، خرید یک تخت خواب دو طبقه به صرفه‌تر است و فضای کمتری را در اتاق خواب اشغال می‌کند. 

اگر یک فرزند در خانه وجود دارد، می‌توان تخت خواب‌های دوطبقه چند کاره را خریداری کرد. طبقه‌ی اول این تخت خواب‌ها محلی برای کار در نظر گرفته شده است. میز تحریر و محل قرار گرفتن کامپیوتر یا لپ تاپ در این تخت خواب‌ها تعبیه شده که باعث می‌شود از فضای اتاق خواب کودک به بهینه‌ترین شکل ممکن بتوانید استفاده کنید. 

 

استفاده از دیوارهای بالایی برای کمد 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک دخترانه با دیوار های صورتی، روتختی سبز، کمد‌های سفید و میزتحریر سفید

برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب 4 متری یا 6 متری کوچک با سقف بلند، می‌توانید روی دیوارهای بالایی اتاق هم حساب ویژه‌ای باز کنید. با چیدن کمد یا قفسه در بالای دیوار، فضای ذخیره‌سازی بیشتری به اتاق خواب داده می‌شود. می‌توانید کمدهای چوبی را در بالای دیوارها قرار بدهید تا لباس‌ها و لوازم غیرضروری در این کمدها قرار داده شود. 

 

خرید مبل تخت خواب شو 

مبل تخت‌ خواب شو طوسی قهوه‌ای در دکوراسیون اتاق خواب کوچک با کفپوش چوبی و فرش طوسی

به طور کلی خرید لوازمی که چندکاره باشند برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک بسیار به صرفه است. نمونه‌ی آن را می‌توانید در مبل یا کاناپه تخت خواب شو مشاهده کنید. این مبل‌ها را با چند حرکت می‌توان به تخت خواب تبدیل کرد. اگرچه نرمی تخت خواب‌های معمولی را ندارند اما برای رفع نیاز بدک نیستند. 

اگر در اتاق خواب کار می‌کنید یا می‌خواهید فضای منعطف بیشتری در اتاق خواب داشته باشید، این مبل‌ها بهترین انتخاب هستند. مبل‌های تخت خواب شو و یا تخت‌های تاشو کم جا در طول روز جمع می‌شوند و فضای بیشتری به اتاق خواب کوچک خانه‌ی شما اضافه می‌کنند. البته به هیچ وجه کیفیت و نرمی تخت‌خواب‌های معمولی را ندارند. 

 

خرید کفپوش رنگ روشن 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با تخت خواب و دیوار سفید، کفپوش چوبی روشن، پاتختی سفید و تعدادی تابلو در دیوار

به کار بردن رنگ‌های روشن در اتاق‌های کوچک، باعث می‌شود، روشن‌تر و بزرگ‌تر به نظر برسند. انتخاب فرش، قالیچه یا کفپوش رنگ روشن برای اتاق خواب کوچک به بزرگ نشان دادن اتاق کمک می‌کند. امروزه فرش‌های مدرن با رنگ‌های روشن و در طرح‌های متنوعی تولید می‌شوند که برای دکوراسیون اتاق خواب 6 متری کوچک بسیار مناسب هستند. 

همچنین می‌توانید از کفپوش پارکت یا موکت رنگ روشن هم برای کف اتاق خواب استفاده کنید. گرچه خرید یک کفپوش رنگ روشن ریسک محسوب می‌شود اما برای بزرگ نشان دادن اتاق خواب بسیار مفید است. 

 

استفاده از آینه‌های بزرگ 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با آینه بزرگ، تخت سفید، پاتختی چوبی، پرده سفید و آباژور کوچک

ترفند استفاده از آینه‌های بزرگ را از مغازه‌داران و ویترین‌های آنها می‌توانید یاد بگیرید. مغازه‌دارها برای بزرگ نشان دادن فضای کار خود، آینه‌هایی روی دیوار نصب می‌کنند. این ایده در اتاق خواب هم جواب می‌دهد اما نباید به صورت افراطی باشد. می‌توانید آینه بزرگ را روی یکی از دیوارهای اتاق خواب نصب کنید. 

انتخاب آینه‌های قدی بزرگ یا آینه‌های گرد که روی دیوار نصب شود، علاوه بر بزرگ‌تر نشان دادن اتاق خواب، به زیباتر شدن اتاق خواب هم کمک می‌کند. امروزه آینه‌های گرد با قاب‌های زیبایی تولید می‌شوند که خود به تنهایی می‌تواند برای طراحی زیبای اتاق خواب کوچک شما مناسب باشد. 

 

استفاده از نورهای مخفی 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با کفپوش چوبی، تخت طوسی قهوه‌ای، دیوار‌ها چوبی نورپردازی مخفی، فرش طوسی و اکسسوری مدرن

یکی دیگر از ایده‌ها برای بزرگ نشان دادن اتاق خواب، استفاده از نورهای مخفی است. این نورها را می‌توانید در گوشه‌های دیوار، زیر سقف یا روی درب کمدهای دیواری نصب کنید. نورهای مخفی به رازآلود شدن اتاق خواب کمک می‌کند و سایه‌های موجود روی سقف یا دیوار را حذف می‌کنند تا اتاق روشن‌تر و بزرگ‌تر به نظر برسد. 

 

استفاده از لوستر دیوارکوب 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با دیوار سورمه‌ای، دو چراغ دیوارکوب، تخت سفید با روتختی قهوه‌ای و کفپوش سرامیکی با فرش حصیری

بسیار از اتاق خواب‌های کوچک، سقف کوتاهی دارند و به همین دلیل نصب چراغ‌های آویز یا لوستر اتاق در آنها عملا غیرممکن است. در چنین موقعیتی بهترین انتخاب، چراغ دیوارکوب خواهد. خوشبختانه لوسترهای دیوارکوب متعدد و متنوعی در بازار وجود دارد و می‌توانید با توجه به دکوراسیون و لوازم موجود در اتاق خواب بهترین لوستر را انتخاب کنید. 

علاوه بر این، انتخاب لوسترهای مدرن سقفی هم برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک با سقف کم‌ارتفاع مناسب است. لوسترهای سقفی مانند مهتابی به سقف اتاق می‌چسبند و فضای کمتری را اشغال می‌کنند. توجه داشته باشید که هرچقدر اتاق خواب کوچک شما نور بیشتری داشته باشد، کوچک بودن آن کمتر به نظر می‌آید. 

 

استفاده از تمام فضاها برای ذخیره‌سازی 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با کفپوش چوبی، تخت چوبی با روتختی طوسی طرحدار، میز آرایش چوبی، پرده‌های طوسی و تعدادی گلدان

اصلی‌ترین چالش در طراحی اتاق خواب‌های کوچک، فضای کم است. بنابراین باید از تمام پتانسیل‌ها برای ایجاد فضای ذخیره‌سازی استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید تخت خوابی بخرید که کشوهای متعددی دارد و لباس‌ها را در کشوی تخت خواب قرار بدهید؛ با این کار با یک تیر دو نشان می‌زنید. 

اگر قصد دارید در اتاق خواب میز کامپیوتر (میز کار) قرار بدهید، بهتر است میزی بخرید که کشوهای متعددی داشته باشد. نصب رخت آویز پشت درب اتاق خواب، ایجاد قفسه‌های دیواری و استفاده از زیر تخت خواب از دیگر ایده‌هایی‌ست که برای ایجاد فضای ذخیره‌سازی بیشتر می‌توانید روی آن حساب کنی. 

 

پرده‌های سبک و ساده 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با پرده‌ی سفید، تخت سفید با بالش سفید و گلبهی، صندلی چوبی تابلو در دیوار، قفسه‌های سفید و دیوار آجری سفید

خرید پرده‌ی کلاسیک با نقش و نگارهای گوناگون و طرح‌های پیچیده، کوچک بودن اتاق خواب را به رخ می‌کشد. بنابراین به هیچ وجه در اتاق خواب کوچک از پرده‌های کلاسیک سنگین و با طرح‌های پیچیده استفاده نکنید. بهترین انتخاب برای پرده‌ی اتاق خواب کوچک، پرده‌های ساده و سبک هستند. 

حرکت دادن پرده‌های سبک راحت است و می‌توانید هر روز صبح پرده را کنار بزنید و از نور طبیعی روز بهره‌مند شوید. پرده‌های مدرن با رنگ‌های ساده بهترین انتخاب برای اتاق خواب‌های کوچک هستند. 

 

کاغذ دیواری با طرح‌های عمودی 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با کفپوش چوبی، دیوار طرحدار خطوط عمودی، فرش طرحدار، میز چوبی و تعدادی گلدان

یکی دیگر از ترفندهای بزرگ نشان دادن اتاق خواب، استفاده از کاغذ دیواری‌هایی‌ست که طرح‌های عمودی دارند. خطوط عمودی روی دیوار، به بزرگ‌تر نشان دادن اتاق کمک می‌کند. خوشبختانه کاغذ دیواری‌های موجود در بازار ایران بسیار متنوع هستند و می‌توانید با در نظر گرفتن رنگ و دکوراسیون اتاق خواب کوچک، طرح عمودی دلخواه خود را پیدا کرده و خریداری کنید. کاغذ دیواری راه راه یکی از نمونه‌های کاربردی است.

 

به کار بردن درب‌های ریلی 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با کفپوش چوبی، درب کشویی چوبی، تخت طوسی، آینه طرحدار گرد، گلدان و آباژور

درب‌ها همیشه مانعی برای استفاده بهینه از فضای اتاق خواب کوچک هستند. درب اتاق، درب کمد دیواری و حتی پنجره بهتر است به شکل ریلی باز شود. مهم‌ترین مزیت درب‌های ریلی این است که فضای بیشتری برای قرار دادن سایر وسایل در نزدیکی درب به شما داده می‌شود. 

درب ریلی برای کمد دیواری بخصوص بسیار مفید است. کمد دیوارهای اتاق خواب اغلب در نزدیکی تخت خواب قرار دارند و در صورتی که درب معمولی برای آن در نظر گرفته باشید، محیطی که درب باز می‌شود عملا بلا استفاده خواهد بود. بنابراین به درب ریلی هم به طور جدی فکر کنید. 

 

ایجاد دیوار شاخص 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با تخت سفید و بالش‌های یاسی، پرده سفید، دیوار شاخص ذغالی، شلف چوبی، تعدادی گلدان و اکسسوری مدرن

دیوار شاخص یا اکسنت وال در تمام بخش‌های خانه قابل طراحی است. دیوار شاخص توجهات را از کل اتاق خواب، به یک بخش متوجه می‌کند و این موضوع باعث می‌شود کوچک بودن اتاق خواب یا نقص‌های موجود در اتاق، کمتر به چشم بیاید. می‌توانید یکی از دیوارهای اتاق را به عنوان دیوار شاخص در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک انتخاب کنید. 

با رنگ‌آمیزی یا استفاده از کاغذ دیواری اتاق با طرح متفاوت می‌توانید این دیوار را به نما بیاورید. نصب کردن قاب عکس خانوادگی یا پوستر روی این دیوار، توجهات به این سمت را بیشتر کرده و دکوراسیون اتاق کوچک را به نما می‌آورد. 

 

کاغذ دیواری با الگوهای تکرارشونده 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با کاغذ دیواری طیف طوسی طرح هندسی، تابلو در دیوار و بالش‌های طیف طوسی و خاکستری

نصب کاغذ دیواری‌هایی که الگوهای تکرار شونده دارند، به بزرگ‌تر نشان دادن اتاق خواب کمک می‌کند. این الگوها را می‌توانید علاوه بر دیوار، در بالش، روتختی یا پرده‌های اتاق خواب هم قرار بدهید. هرچقدر المان‌های تکرار شونده (مانند ستاره، قلب یا گل) در اتاق خواب بیشتر باشد، حس کوچک بودن اتاق کمتر به چشم می‌آید. 

 

طراحی مینیمال 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با کفپوش چوبی، فرش طوسی، تخت سفید، روتختی راه راه طیف طوسی، گلدان، آباژور و رادیاتور

از طراحی شلوغ بپرهیزید! این آخرین پیشنهادی‌ست که برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب کوچک به شما می‌دهیم. طراحی شلوغ و استفاده از رنگ و طرح‌های پیچیده در اتاق خواب، باعث می‌شود کوچک بودن اتاق بیشتر به چشم بیاید. طراحی مینیمال و ساده بهترین انتخاب برای اتاق خواب‌هایی با ابعاد کوچک است. 

از پرده، روتختی، فرش و دیوار شروع کنید و طرح و رنگ‌هایی ساده و مینیمال برای آنها در نظر بگیرید. سپس سایر لوازم اتاق را با رنگ و طرح ساده تهیه کنید. 

پیشنهاد می‌کنیم مقاله دکوراسیون مینیمال چیست و چه ویژگی هایی در دل این سبک نهفته است؟ را مطالعه فرمایید.

 

جمع بندی 

دکوراسیون اتاق خواب کوچک با تخت طوسی راه راه، پرده و دیوار سفید، کفپوش چوبی، میز آرایش چوبی با صندلی سفید مدرن

طراحی دکوراسیون اتاق خواب خیلی کوچک باید با وسواس و دقت بالایی انجام شود. با یک حرکت ساده می‌توانید فضای اتاق را از آنچه بود، کوچکتر کنید. ایجاد فضاهای ذخیره‌سازی متعدد در چنین اتاق‌هایی در اولویت است و باید تمام انتخاب‌ها به سمتی برود که فضای بیشتری برای ذخیره سازی به وجود آید. در این مقاله برخی از جذاب‌ترین ایده‌ها برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک را معرفی کردیم. شما هم می‌توانید ایده‌ها جذاب خود را برای ما بنویسید.