15 ایده جذاب برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب نوجوان 

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با کفپوش چوبی، کاغذ دیواری نقشه جغرافیایی، تخت‌خوابی با روتختی آبی،صندلی تابی آویز و سکوی جلوی پنجره

طراحی دکوراسیون اتاق خواب نوجوان یکی از سخت‌ترین چالش‌هایی‌ست که پیش روی هر طراح یا خانواده‌ای قرار دارد؛ اتاق باید به گونه‌ای طراحی شود که علایق شخصی نوجوان در کانون توجه قرار گیرد و در عین حال با سایر بخش‌های خانه هم تناسب داشته باشد. علاوه بر این، اتاق خواب نوجوان باید همه‌ی بخش‌های زندگی یک نوجوان از درس، تفریح، ورزش و کار را در بر بگیرد.

اگر اتاق خوابی برای نوجوان طراحی شود که تمام جنبه‌های روحی او را در بر بگیرد، قطعا در خانه احساس آرامش خواهد کرد. برای رسیده به این هدف خوب است به برخی نکات توجه ویژه داشته باشید. ایده‌های اجرا شده به شما کمک می‌کند که راحت‌تر بتوانید تصمیم بگیرید. در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم 15 ایده‌ی جذاب برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب نوجوان را که اجرا شده به شما ارائه کنیم. همراه ما باشید.

 

سوالات متداول:

چه ایده‌هایی را برای طراحی اتاق خواب نوجوان به کار ببریم؟

1. نصب تاب ننویی 2. انتخاب تخت خواب ویژه نوجوان 3. تزیین دیوار اتاق با توجه به علایق نوجوان 4. کاغذ دیواری سرگرم‌کننده و زیبا 5. توجه به رنگ مورد علاقه نوجوان 6. اضافه کردن میز تحریر به اتاق 7. تابلو و پوسترهای مورد علاقه نوجوان 8. نورپردازی ویژه اتاق خواب نوجوان 9. انتخاب روتختی مناسب نوجوان 10. ایجاد فضای ذخیره سازی بیشتر 11. انتخاب پرده اتاق نوجوان 12. کتابخانه متناسب با سلیقه نوجوان


نوپردازی اتاق خواب نوجوان را به چه صورت اجرا کنیم؟

می‌توان یک جمله یا تصویری را با نورهای نئون روی دیوار اتاق خواب نوجوان به وجود آورد. البته خرید لوسترهای مخصوص اتاق خواب هم می‌تواند به جلوه فضا کمک کند.


برای طراحی فضای ذخیره‌ساز بیشتر، چه ایده‌هایی را به کار ببریم؟

طراحی قفسه‌ و شلف‌ها یا رخت‌آویز روی دیوار می‌تواند به ایجاد فضای بیشتر کمک کند.

 

تبدیل اتاق خواب نوجوان به پاتوقی هیجان‌انگیز  

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با کفپوش پارکت،میز ایرهاکی، دارت، صندلی‌های آویز تابی، کنسول چوبی و نورپردازی هالوژنی

یکی از بزرگ‌ترین لطف‌هایی که به نوجوانان می‌توانید کنید این است که اتاق خواب آنها را به پاتوقی برای جمع کردن دوستانشان تبدیل کنید. ایجاد چنین فضایی در خانه چند مزیت دارد؛ نوجوان می‌تواند در محیط خانه و تحت حمایت خانواده با دوستانش در ارتباط باشد. علاوه بر این، فضای خانه به محیطی سرگرم‌کننده تبدیل می‌شود که برای نوجوانان بسیار مهم است .

برای اینکه اتاق خواب به یک پاتوق جذاب تبدیل شود می‌توانید در کنار تخت خواب، کاناپه‌های نرم و رنگارنگ قرار دهید و میزی برای انجام بازی‌های رومیزی برای نوجوان فراهم کنید. پیشنهاد می‌شود که دستگاه پلی استیشن در اتاق خواب نوجوان نباشد بنابراین برای تبدیل کردن اتاق خواب به پاتوق، این اشتباه را مرتکب نشوید. 

 

تخت خواب ویژه‌ی نوجوان  

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با تخت‌خواب چوبی دو طبقه، پاف و مبل بالین سفید به همراه کوسن آبی و پرده شید طوسی رنگ

تخت خوابی که برای اتاق خواب نوجوان خریداری می‌کنید با تخت خواب بزرگسالان و کودکان متفاوت است. اغلب مردم در هنگام خرید تخت خواب نوجوان، تخت‌های رنگارنگ کودکانه را خریداری می‌کنند که برای نوجوانان آزاردهنده است. خرید یک تخت دو طبقه‌ی زیبا که در طبقه‌ی پایین میزی برای انجام تکالیف مدرسه وجود دارد، یکی از بهترین ایده‌هاست. 

علاوه بر این، می‌توانید از تخت خواب‌های تاشو کم جا که به وسیله طناب به دیوار متصل شده‌اند هم استفاده کنید. هرچقدر تخت خواب نوجوان شما ساده‌تر و در عین حال سرگرم‌کننده‌تر باشد، قطعا استقبال بیشتری از آن می‌شود. می‌توانید تخت خواب‌هایی که سایبان دارند را هم خریداری کنید. سایبان‌های مخصوص تخت خواب نوجوان با تصاویر و رنگ‌های فانتزی طراحی شده‌اند. 

 

نصب تاب ننویی در اتاق خواب 

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با دیوار قوس‌دار، کفپوش پارکت،تاب ننویی، کنسول، تخت دو طبقه چوبی به همراه روتختی طوسی و پنکه سقفی

هاموک یا تاب ننویی اتاق خواب نوجوان را به مکانی هیجان‌انگیز برای استراحت و مطالعه تبدیل می‌کنید. تاب‌هایی ننویی به دو دیوار متصل می‌شوند و مانند سرخپوستان می‌توان روی آن خوابید. قرار دادن چنین تابی در اتاق خواب نوجوان قطعا برای او جذاب خواهد بود. انواع مدل‌ها و رنگ‌های مختلف تاب ننویی در بازار وجود دارد که با توجه به اندازه اتاق و سلیقه‌ی نوجوان می‌توانید خرید کنید. 

پیشنهاد دیگر، خرید صندلی‌های معلق است که به نام «تاب معلق» هم شناخته می‌شود. این صندلی‌های تابی را می‌توان در گوشه‌ای از اتاق نوجوان قرار داد تا برای مطالعه یا استراحت روی آن بنشیند. این صندلی‌های معلق بهترین مکان برای مطالعه یا بازی کردن با گوشی هستند. 

 

تزیین دیوار اتاق با توجه به علایق نوجوان 

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با کاغذدیواری طوسی با نت‌های موسیقی،تخت‌خواب چوبی، روتختی با طرح پرچم انگلیس و گیتاری بر روی دیوار

علایق نوجوان را روی دیوار نصب کنید! اگر نوجوان به فوتبال، سبک موسیقی بخصوصی یا موضوع علمی خاصی علاقه دارد، چه بهتر که علایقش را روی دیوار اتاق خوابش ببیند. نوجوانان با مشاهده‌ی دیوار، انگیزه پیدا می‌کنند و به الگوهای زندگی خود نزدیکتر می‌شوند. تزیین دیوار اتاق می‌تواند با رنگ، کاغذ دیواری، پوستر، تابلو یا هر چیز دیگری انجام شود. 

بهترین انتخاب برای تزیین اتاق خواب، قرار دادن لوازم و تجهیزات مورد علاقه‌ی نوجوان روی دیوار است. مثلا اگر نوجوان شما به فوتبال علاقه دارد، می‌توانید لباس بازیکن مورد علاقه‌ی او را روی دیوار اتاقش نصب کنید. 

 

کاغذ دیواری سرگرم‌کننده و زیبا 

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با کاغذدیواری آبی با عکس بازیکن هاکی، تختی با طرح دروازه هاکی، تلویزیون، لوستر و سه شلف دیواری سفید

رنگ کردن دیوار اتاق نوجوان این روزها خیلی مرسوم نیست. البته ارزان‌تر تمام می‌شود اما برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب نوجوان به شکل ایده‌آل به کاغذ دیواری نیاز دارید. کاغذ دیواری‌هایی با الگوهای برجسته، فانتزی و تا حدودی شاد، می‌تواند دیوار اتاق خواب نوجوان را زیباتر کند. 

 

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با کاغذدیواری طوسی طرح گل رز، پنجره قدی، لوستر،میز تحریر به همراه یک صندلی، آباژور رومیزی و تخت‌خواب

برای انتخاب کاغذ دیواری اتاق خواب نوجوان به نکات زیر توجه کنید: 

 • انتخاب کاغذ دیواری‌هایی که عکس بناهای تاریخی یا شخصیت‌های سینمایی دارند برای دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بسیار مناسب است. 
 • کاغذ دیواری با طرح گل، شخصیت‌های زن سینمایی و شخصیت‌های کارتونی برای طراحی اتاق خواب دخترانه مناسب‌تر است. 
 • سعی کنید کاغذ دیواری را با توجه به علایق نوجوان انتخاب کنید، نه علایق خودتان. 

 

توجه به رنگ مورد علاقه نوجوان 

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با دیوارهای آبی، تخت‌خواب چرم مشکی، کنسول و میز تحریر چوبی تیره، لوستر سفید، فرش قهوه‌ای و پرده شید

نوجوان شما به چه رنگی علاقه دارد؟ یکی از مهم‌ترین نکاتی که در طراحی دکوراسیون اتاق خواب نوجوان باید توجه شود، رنگ مورد علاقه نوجوان است. البته این علاقه ممکن است در گذر زمان تغییر کند اما برای طراحی دکوراسیون باید روی آن تمرکز کرد. پس از مشخص شدن رنگ مورد علاقه‌ی نوجوان، باید المان‌های موجود در اتاق خواب را با آن رنگ هماهنگ کرد. 

 

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با دیوار طوسی، پرده زرد و طوسی، کاغذ دیواری زرد، تخت سفید با روتختی طوسی و زرد، مبل طوسی و پاف زرد

ایده‌های زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم: 

 • پرده‌ی اتاق خواب نوجوان را به رنگ مورد علاقه‌ی او انتخاب کنید. سعی کنید ترکیبی از سفید و رنگ مورد علاقه‌ی نوجوان در پرده باشد. 
 • هماهنگ بودن روتختی با رنگ پرده ضروری است. نیاز نیست هر دو یک رنگ باشند، اما باید یکدیگر را کامل کنند. 
 • تم رنگ اصلی اتاق خواب نوجوان را به رنگ مورد علاقه‌ی او در بیاورید اما اتاق را از آن رنگ اشباع نکنید. 

 

اضافه کردن میز تحریر به اتاق 

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با تخت‌خواب و میز تحریر چوبی رنگ روشن، روتختی سفید، دو آباژور رومیزی سفید و فرش راه‌راه

وجود میز تحریر در اتاق خواب نوجوان بسیار ضروری است. این موضوع اغلب نادیده گرفته می‌شود و طبیعتا روی ناخودآگاه نوجوان هم تاثیرگذار خواهد بود. حتی وجود یک میز تحریر ساده در اتاق خواب، انگیزه‌های نوجوان برای درس خواندن را بیشتر می‌کند. حالا چه بهتر که میز تحریر او، زیبا، شکیل و با طراحی هیجان‌انگیر باشد. 

میزهای تحریر متنوعی در بازار وجود دارد که با توجه به اندازه‌ی اتاق و تم رنگی مورد علاقه‌ی خود، می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. بهتر است برای انتخاب میز تحریر، نوجوان به طور مستقیم در تصمیم‌گیری سهیم باشد تا میز مورد علاقه‌ی او تهیه شود. 

 

تابلو و پوسترهای مورد علاقه نوجوان 

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با یک دیوار سبز پاستیلی، شلف‌های دیواری، لوستر، مبل طوسی، کمد دیواری سفید، تخت سفید و دو پاف طوسی

همانطور که پیش از این هم گفته شد نوجوانان به دنبال الگو هستند. افراد در آن سن از افرادی پیروی می‌کنند که از جهاتی موفق و مشهور هستند. شخصیت‌های ورزشی، سینمایی، موسیقی و … می‌توانند الگوی نوجوان شما باشند. یکی از بهترین ایده‌ها برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب نوجوان، انتخاب دیواری برای نصب تابلو و پوسترهای مورد علاقه نوجوان است. 

شما می‌توانید یک دیوار شاخص (اکسنت وال) در اتاق خواب نوجوان در نظر بگیرید و پوستر شخصیت‌های مورد علاقه نوجوان را روی آن دیوار نصب کنید. حتی می‌توانید این پوسترها را خودتان طراحی کرده و در اندازه‌های بزرگ پرینت بگیرید تا برای نوجوان هیجان‌انگیزتر شود. 

 

نورپردازی ویژه اتاق خواب نوجوان

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با کاغذدیواری طرح نقشه جغرافیایی، تخت‌خوابی به همراه پاف مشکی، کنسول چوبی با کشوهای آبی و لوستر فلزی

افراد در بخشی از دوران نوجوانی به اتاق‌های تاریک با نورهای کم نیاز دارند. شما می‌توانید با طراحی اتاق خواب نوجوان با نورهای جذاب، آنها را به هدفشان برسانید. برای نورپردازی اتاق خواب می‌توانید از نورهای نئون که به شکل و طرح‌های مختلفی در می‌آیند استفاده کنید. می‌توان یک جمله یا تصویری را با نورهای نئون روی دیوار اتاق خواب نوجوان به وجود آورد. 

علاوه بر این، با خرید لوسترهای مخصوص، می‌توانید زیبایی ظاهری اتاق خواب را دو چندان کنید. لوستر اتاق خواب نوجوان در طرح و رنگ‌های مختلفی وجود دارد که سادگی، استفاده از رنگ‌های شاد و نورپردازی ملایم از ویژگی‌های این لوسترهاست. 

 

انتخاب روتختی مناسب نوجوان

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با دیوارهای سبز، تخت‌خواب فلزی مشکی به همراه روتختی سفید با طرح نقشه جغرافیایی و میز تحریر چوبی تیره

فارغ از اینکه نوجوان شما چه نوع تختی دارد، می‌توانید بهترین روتختی را برایش خریداری کنید. روتختی می‌تواند سادگی بیش از حد تخت خواب را پنهان کند و چهره‌ای جدید به اتاق خواب بدهد. روتختی‌های مخصوص نوجوانان با طرح‌های فانتزی، عکس شخصیت‌های سینمایی، المان‌های طبیعی یا جملاتی انگیزشی تزیین شده‌اند. 

در هنگام خرید روتختی برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب نوجوان به این نکته هم توجه داشته باشید که تشک، بالش و جنس تخت خواب شما باید تا حدودی هماهنگ با روتختی باشد. اگرچه روتختی بسیاری از این‌ها را می‌پوشاند اما هماهنگی و ست بودن روتختی با سایر لوازم خواب ضروری است. 

 

ایجاد فضای ذخیره سازی بیشتر 

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با کمد دیواری و قفسه‌هایی به عنوان فضای ذخیره سازی

نوجوانان برای ذخیره‌سازی لباس‌ها، کتاب‌ها و لوازم دیگر خود به فضای ذخیره‌سازی بیشتری نیاز دارند. بنابراین اگر اتاق خواب کوچکی برای نوجوان در نظر گرفته‌اید، فضای ذخیره‌سازی آنها را با روش‌های هوشمندانه بیشتر کنید. طراحی قفسه‌ و شلف‌ها یا رخت‌آویز روی دیوار می‌تواند به ایجاد فضای بیشتر کمک کند. 

 

انتخاب پرده اتاق نوجوان 

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با دیوار طوسی با خط‌های افقی سفید، پرده سفید با یک نوار طوسی، تخت خواب و آباژور رومیزی با کلاهک سفید

پرده اتاق خواب نوجوان با توجه به جنسیت او متفاوت است. دختران به رنگ‌های شاد مانند زرد، قرمز، صورتی، سبز و آبی روشن علاقه بیشتری دارند. پسران برای پرده‌ی اتاق خود به رنگ‌های آبی تیره، طوسی، قرمز و مشکی علاقه‌ی بیشتری نشان می‌دهند. پرده‌هایی با عکس شخصیت‌های کارتونی، پرچم باشگاه‌های فوتبال یا بازیگران سینما هم تولید می‌شود که برای اتاق خواب نوجوان بسیار مناسب است. البته رنگ اتاق خواب پسرانه در انتخاب رنگ پرده بسیار تاثیرگذار است. البته در انتخاب پرده اتاق بهتر است به طرح کاغذ دیواری اتاق خواب پسرانه و دخترانه هم توجه نمایید.

 

کمد دیواری اتاق خواب نوجوان 

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با کمد دیواری سفید با درب طوسی، لوسترهای آویز فلزی، میز تحریر و تشک راه‌راه بر روی سکوی جلوی پنجره

در کنار تخت خواب و میز تحریر، کمد دیواری اتاق خواب نوجوان هم بسیار اهمیت دارد. کمدهای دیواری می‌توانند بهترین فضا برای ذخیره‌سازی لباس‌ها، کتاب‌ها و لوازم غیر ضروری نوجوانان باشند. کمد دیواری‌ها به دو صورت پیش‌ساخته و سفارشی قابل خرید هستند. شما می‌توانید با توجه به بودجه و علایق نوجوان خود یکی از این کمدها را خریداری کنید. 

 

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با کمد دیواری سفید، کتابخانه کوچک، میز تحریر چوبی به همراه صندلی آبی و تخت‌خواب دو طبقه سفید

در انتخاب انواع کمد دیواری اتاق خواب نوجوان به نکات زیر توجه کنید: 

 • کمد دیواری باید فضایی برای آویزان کردن لباس‌ها داشته باشد.
 • کمد دیواری باید کشوهایی برای قرار دادن لباس‌های تا شده داشته باشد. 
 • رنگ کمد دیواری باید با سایر لوازم موجود در اتاق خواب هماهنگ (ست) باشد. 
 • اگر کمد دیواری ویترین داشته باشد نوجوان می‌تواند وسایل دکوراتیو را روی آن قرار بدهد
 • کمد دیواری می‌تواند با میز تحریر ترکیب شود. 

 

کتابخانه متناسب با سلیقه نوجوان

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با کفپوش پارکت، دیوارهای طوسی، پاف کرم به همراه دو کوسن طوسی و سه کتابخانه‌ عمودی سفید در قاب پنجره

وجود کتابخانه در اتاق خواب نوجوان از دو جهت اهمیت دارد؛ نوجوان در طول شبانه‌روز با دیدن کتاب‌ها در قفسه به خواندن آنها ترغیب می‌شود. همچنین می‌تواند انگیزه‌ای برای خرید کتاب‌های بیشتر برای نوجوان باشد تا قفسه‌ی کتاب‌های او پر شود. کتابخانه‌های چوبی و فلزی را می‌توانید برای تزیین دکوراسیون اتاق خواب نوجوان انتخاب کنید. 

 

فرش و قالیچه مناسب اتاق خواب نوجوان 

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با فرش قهوه‌ای، مبلمان خاکستری با کوسن‌های سفید و کرم، میز فلزی مشکی، کوسن مکعبی و قفسه فلزی دیواری

انتخاب فرش‌های فانتزی با طرح‌های جدید مناسب اتاق خواب نوجوان است. وجود فرش یا قالیچه در اتاق خواب نوجوان گرمای محیط را بیشتر می‌کند و باعث می‌شود پای نوجوان در حین حرکت در اتاق، با سطحی نرم تماس داشته باشد. فرش‌هایی با طرح شخصیت‌های کارتونی یا المان‌های فانتزی و رنگ‌های شاد وجود دارند که بهترین گزینه برای اتاق خواب نوجوانان هستند. 

بهتر است کف اتاق خواب نوجوان با موکتی نرم و پرزدار پوشانده شود و سپس فرش یا قالیچه‌ای روی آن قرار بگیرد. خرید موکت به رنگ خنثی و فرش اتاق خواب با رنگ‌های شاد و پیچیده می‌تواند فضایی صمیمی در اتاق خواب نوجوانان ایجاد کند. 

 

جمع بندی

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان با کفپوش پارکت، تخت‌خوابی با روتختی سفید، پرده‌های طوسی،مبل کرمی و میز جلومبلی نیم‌دایره قهوه‌ای

دکور اتاق نوجوان باید با توجه به علاقه‌مندی‌های او انجام شود. این موضوع زمانی حساس‌تر می‌شود که فضای کافی برای قرار دادن تمام لوازم مورد علاقه نوجوان در اتاق وجود نداشته باشد. در این مقاله 15 ایده‌ی کاربردی برای تزیین دکوراسیون اتاق خواب نوجوان را به شما پیشنهاد کردیم. این ایده‌ها می‌توانند به شما در طراحی اتاق خواب نوجوان کمک کنند. شما هم می‌توانید ایده‌ها و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه‌ها برای ما بنویسید.