راهنمای جامع انتخاب رنگ درب حیاط

درب ورودی خانه با رنگ طوسی و دو گلدان بزرگ

درب ورودی خانه، اولین نقطه‌ای‌ست که توسط مهمانان دیده می‌شود. امروزه بیشتر از درب‌های فلزی برای ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شود و به همین دلیل رنگ‌آمیزی باید با رعایت اصول خاصی انجام شود. انتخاب رنگ درب حیاط منزل یکی از سخت‌ترین کارهایی‌ست که باید با وسواس و دقت زیادی انجام داد. 

در آپارتمان‌ها فرایند انتخاب رنگ در حیاط با مشورت همگی انجام می‌شود اما نکته‌ای که اغلب فراموش می‌شود، مطالعه و تحقیق درباره فرایند رنگ آمیزی درب حیاط منزل است.  در ادامه قصد داریم تمام نکاتی که قبل از انتخاب رنگ درب فلزی حیاط لازم است بدانید را بیان کرده و سپس بهترین رنگ‌ها برای درب ورودی خانه را معرفی کنیم. همراه ما باشید. 

نکات لازم قبل از رنگ آمیزی درب حیاط

انتخاب یک رنگ از بین رنگ‌ها کار دشواری نیست اما برای اینکه انتخاب درستی داشته باشید باید تمام جوانب را در نظر بگیرید. درب حیاط خانه روی زیبایی کلی خانه تاثیر گذار است و باید رنگی انتخاب کنید که حداقل تا 3 سال کیفیت خود را حفظ کند. در ادامه نکاتی که قبل از انتخاب رنگ باید بدانید را بیان کرده‌ایم. 

1. روانشناسی رنگ‌ها

هر رنگ معنای خاصی دارد. رنگ‌ها می‌توانند احساسات متفاوتی را به انسان انتقال بدهند بنابراین انتخاب هرکدام از آنها برای درب حیاط خانه، باید با توجه به معنای آن رنگ انجام شود. قصد دارید درب ورودی حیاط خانه‌ی شما چه احساساتی را منتقل کند؟

 درب‌های مشکی احساساتی جدی و تا حدودی خشن را انتقال می‌دهند، درب‌های سفید، حس پاکی و آرامش، درب‌های طلایی احساس تجملات و … . بنابراین در انتخاب رنگ درب حیاط خانه به روانشناسی رنگ‌ها و احساساتی که هرکدام ممکن است انتقال بدهند توجه کنید. همچنین به کار بردن چند رنگ در درب حیاط می‌تواند سردی یا گرمی آن را متعادل کند. 

2. رنگ‌های مکمل 

نکته دومی که در انتخاب رنگ درب حیاط خانه باید بدانید، رنگ‌های مکمل است. ممکن است یک رنگ مثلا قرمز، طوسی یا آبی را برای درب ساختمان انتخاب کرده باشید. اما با دانستن رنگ‌های مکمل، شاید بتوانید ترکیب رنگی بهتری برای رنگ‌ها انتخاب کنید. 

علاوه بر این، در انتخاب رنگ مکمل باید به تمام اجزای حاضر در محیط هم توجه شود. به عنوان مثال اگر در کنار ورودی خانه شما درخت یا فضای سبز وجود دارد یا دیواری رنگی در دو طرف درب ساخته شده است، باید رنگی را برای درب خانه انتخاب کنید که هماهنگ با این موارد باشد. 

3. جنس درب حیاط 

نکته مهم دیگری که قبل از انتخاب رنگ باید به آن توجه کنید، جنس درب حیاط است. برای ساخت درب ورودی خانه‌ها اغلب از سه جنس زیر استفاده می‌شود:

 • فلز (آهن فرفورژه)
 • چوب 
 • ترکیب چوب و فلز 

فرایند رنگ زدن هر کدام از این درب‌ها با هم فرق می‌کند و باید نوع رنگ بخصوصی برای آنها استفاده کنید. اما در اکثر موارد و در بسیاری از خانه‌ها از درب فلزی استفاده می‌شود. به همین دلیل در ادامه بیشتری نکاتی که گفته می‌شود، درب فلزی خانه مدنظر است. 

4. انتخاب رنگ درب حیاط با توجه به نمای ساختمان

نکته‌ی مهم دیگری که اغلب به آن بی‌توجهی می‌شود، نمای ساختمان و سبک معماری آن است. چه نوع نمایی برای خانه‌ی شما در نظر گرفته شده است؟ معماری ورودی خانه چگونه است؟ آیا خانه شما معماری و نمای مدرن دارد؟ رنگ آمیزی درب حیاط خانه باید با توجه به تمام این موارد انجام شود. 

برخی از رنگ‌ها برای خانه‌هایی که معماری مدرن یا کلاسیک دارند اصلا مناسب نیستند. به عنوان مثال درب قرمز را برای خانه‌هایی که معماری کلاسیک دارند نباید استفاده کرد چون با نما و معماری خانه سازگار نیست. 

5. توجه به قوانین محلی 

یکی دیگر از نکاتی که قبل از انتخاب رنگ باید به آن توجه کنید، قوانین محلی یا قوانین شهرداری منطقه‌ی شماست. ممکن است شهرداری برای محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید قوانینی برای انتخاب رنگ در نظر گرفته باشد و شما نتوانید هر رنگی را برای درب خانه انتخاب کنید. 

این موضوع به ویژه در مجتمع‌های مسکونی و محله‌های سازمانی وجود دارد. برای اینکه مجتمع‌ها حالت یکپارچگی خود را از دست ندهند قوانینی برای انتخاب رنگ و نمای ساختمان وضع می‌کنند. بنابراین قبل از انتخاب رنگ، حتما از این قوانین اطلاع پیدا کنید تا متضرر نشوید. 

6. توجه به مراحل رنگ آمیزی درب حیاط

پس از رعایت تمام نکاتی که گفتیم خوب است مراحل رنگ آمیزی درب ورودی ساختمان را هم بدانید. این مراحل شامل موارد زیر می‌شوند: 

 • سمباده زدن درب: برای رنگ‌آمیزی درب‌های قدیمی اولین گام سمباده زدن آنهاست. در این مرحله باید از دو سمباده زبر و نرم استفاده شود. ابتدا با سمباده زبر تمام درب ساییده می‌شود و سپس نوبت به سمباده نرم می‌رسد تا درب را کاملا صیقلی کند. 
 • استفاده از ضد زنگ: یکی از مهم‌ترین مراحل در رنگ‌آمیزی درب حیاط، اعمال ضدزنگ به آن است. ضدزنگ باید دو بار به درب زده شود و هربار مدت زمانی را برای خشک شدن آن در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که اگر فرایند اعمال ضدزنگ به درب درست انجام نشود، درب خانه پس از چند ماه زنگ زده و پوست پوست می‌شود. 
 • اعمال رنگ اصلی: پس از خشک شدن ضدزنگ نوبت به رنگ اصلی می‌رسد. این مرحله هم باید دو بار انجام شود. ابتدا یکبار درب را با رنگ آستر رقیق رنگ‌آمیزی می‌کنید و صبر می‌کنید تا خشک شود. سپس نوبت به رنگ غلیظ می‌رسد که رنگ نهایی درب است. 

نکات مهم در رنگ آمیزی درب آهنی حیاط 

درب اکثر خانه‌ها از نوع آهنی است. به همین دلیل در بخش اول، لازم دیدیم که نکات و تجهیزات لازم برای رنگ آمیزی درب حیاط فلزی را معرفی کنیم. 

 • جنس رنگ روغنی: مهم‌ترین عاملی که در کیفیت رنگ نهایی درب خانه تاثیرگذار است، جنس رنگ روغنی است. رنگ روغنی ماندگاری بالایی دارد و در برابر تابش خورشید و بارش باران بسیار بادوام است. بهتر است رنگ روغنی ارزان نخرید تا ماندگاری بیشتری داشته باشد. 
 • ضدزنگ: برای محافظت از درب‌های آهنی باید حتما قبل از رنگ، یک لایه‌ی ضدزنگ روی آنها کشیده شود. ضدزنگ هم ماندگاری رنگ را افزایش می‌دهد و هم عمر بالای درب خانه را تضمین می‌کند. در خرید ضدزنگ هم بهتر است از بهترین کیفیت‌ها استفاده کنید و ضدزنگ‌های ارزان را نخرید. 
 • تینر: یکی از مهم‌ترین مایعاتی که برای رقیق یا غلیظ کردن رنگ و ضدزنگ از آن استفاده می‌شود، تینر است. برای اینکه رنگ اصلی رقیق یا غلیظ شود از میزان مناسب تینر باید استفاده کرد. 
 • بتونه‌کاری: برای آنکه درب حیاط شما بدون خط و خش و تو رفتگی باشد، بهتر است قبل از فرایند رنگ‌آمیزی، بتونه‌کاری انجام بدهید. بتونه‌ی سنگی بهترین انتخاب است اما اگر می‌خواهید کمتر هزینه کنید می‌توانید از بتونه‌های روغنی هم استفاده کنید. 
 • قلم‌مو و غلتک رنگ آمیزی: برای رنگ‌آمیزی درب حیاط اغلب از قلم‌مو استفاده می‌شود. اما اگر درب خانه‌ی شما مسطح و یکدست باشد بهتر است از غلتک رنگ‌آمیزی برای آن استفاده کرد. برای انتخاب اندازه‌ی قلم‌مو یا نوع غلتک بهتر است با متخصصان رنگ‌آمیزی مشورت کنید. 

بهترین جنس رنگ برای درب چوبی حیاط 

قبل از اینکه بهترین رنگ درب حیاط خانه را معرفی کنیم باید چند نکته درباره رنگ آمیزی درب چوبی خانه هم بدانید. اگر درب خانه‌ی شما از نوع چوبی باشد فقط از سه نوع رنگ خاص برای رنگ‌آمیزی آن می‌توانید استفاده کنید. این سه نوع رنگ عبارت‌اند از: 

 • رنگ پولیشی: باکیفیت‌ترین و البته گران‌ترین نوع رنگ برای رنگ‌آمیزی درب چوبی، رنگ‌های پولیشی هستند. این رنگ‌ها براق و درخشان هستند و به همین دلیل درب ورودی خانه را بسیار شیک کرده و طول عمر آنها را افزایش می‌دهند. 
 • رنگ پلی اورتان: نوع دیگری از رنگ که برای درب‌های چوبی مناسب است، رنگ پلی اورتان است. این رنگ در برابر اشعه خورشید و باران‌های اسیدی بسیار مقاوم است و درخشندگی کمتری نسبت به رنگ‌های پولیشی دارد. البته اجرای رنگ‌های پلی اورتان هزینه زیادی دارد. 
 • رنگ پلی استر: اگر به دنبال یک رنگ ارزان و باکیفیت هستید، رنگ‌های پلی استر بهترین انتخاب هستند. این رنگ‌ها نسبت به رنگ‌های پولیشی و پلی اورتان مقاومت کمتری نسبت به حرارت، رطوبت و بارش باران اسیدی دارند. 

بهترین رنگ درب فلزی حیاط 

در این قسمت، بهترین رنگ‌ها برای رنگ آمیزی درب حیاط خانه را به شما معرفی می‌کنیم. توجه داشته باشید که هرکدام از رنگ‌ها تناژ یا طیف رنگی گسترده‌ای دارند و می‌توانید با توجه به المان‌های موجود در محیط، سلیقه و نکاتی که قبلا گفته شد، رنگ مورد نظر را انتخاب کنید. 

1. رنگ سیاه

متداول‌ترین رنگی که برای درب‌های فلزی حیاط استفاده می‌شود، رنگ سیاه است. درب مشکی، لکه و گرد و غبار را کمتر نشان می‌دهد و از آن برای خانه‌های با تمام مدل‌های معماری استفاده می‌شود. در روانشناسی رنگ‌ها، رنگ مشکی را نماد امنیت، قدرت و اعتمادبه‌نفس می‌دانند و یکی از بهترین رنگ‌ها برای درب خانه است. 

ترکیب رنگ مشکی با رنگ‌های دیگر، جذابیت‌های آن را دو برابر می‌کند. به عنوان مثال می‌توانید از رنگ‌های طلایی، نقره‌ای، سفید یا سبز برای ترکیب شدن با رنگ مشکی در درب حیاط خانه استفاده کنید. متداول‌ترین ترکیب، ترکیب رنگ مشکی و طلایی است. 

2. رنگ سفید

دومین رنگ محبوب برای درب خانه، رنگ سفید است. این رنگ نماد پاکی و تمیزی بوده و به همین دلیل برای خانه‌هایی که زیبایی و تمیزی در آنها اهمیت دارد، بهترین انتخاب است. رنگ سفید برای خانه‌های با سبک معماری و نمای مدرن هم بسیار مناسب است. اگرچه تمیز کردن درب‌های سفید کار دشواری‌ست اما به دلیل شیک بودن این رنگ، بسیار پرطرفدار است. 

سفید هم مانند رنگ مشکی با سایر رنگ‌ها ترکیب می‌شود. متداول‌ترین ترکیب‌ها برای درب خانه، ترکیب رنگ سفید با مشکی و طلایی بیشتر از سایر ترکیب‌ها طرفدار دارد. 

3. رنگ سرمه‌ای

یکی دیگر از رنگ‌های جذاب و البته سرد، رنگ سرمه‌ای است. درب‌های سرمه‌ای، احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتر را انتقال می‌دهند و به همین دلیل طرفداران زیادی دارند. درب‌های سرمه‌ای برای ساختمان‌هایی که معماری و نمای مدرن و کلاسیک دارند بسیار مناسب است. 

ترکیب رنگ سرمه‌ای با رنگ طلایی، سفید و مشکی، بر جذابیت‌های این رنگ اضافه می‌کند. رنگ درب حیاط سرمه‌ای و طلایی یا سرمه‌ای و سفید برای خانه‌هایی که نمای سنگی رومی دارند هم قابل استفاده است. 

4. رنگ طوسی

در میان رنگ‌های خنثی که به عنوان رنگ درب حیاط منزل استفاده می‌شود، طوسی یکی از رنگ‌هایی‌ست که تمام اقشار با تمام سلیقه‌ها آن را دوست دارند. این رنگ خنثی نماد مسئولیت‌پذیری، پایدار بودن و ثبات است و به دلیل هم‌خانواده بودن با رنگ مشکی، یکی از جایگزین‌های این رنگ برای درب خانه به شمار می‌رود. 

علاوه بر این، رنگ طوسی را در دو نوع مات و براق به درب حیاط خانه می‌زنند که هرکدام جذابیت خاص خود را دارد. ترکیب رنگ طوسی با سفید، طلایی با مشکی، جذابیت این رنگ را بیشتر می‌کند. 

5. رنگ نقره‌ای 

یکی از جدیدترین رنگ‌هایی که برای رنگ آمیزی درب حیاط منزل از آن استفاده می‌شود، رنگ نقره‌ای است. این رنگ شخصیتی مدرن و شیک به درب خانه‌ی شما می‌دهد و بیشتر برای نماهای لاکچری و مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ آمیزی درب حیاط خانه با رنگ نقره‌ای کار دشواری‌ست و به همین دلیل بهتر است از نقاش‌های حرفه‌ای برای این کار استفاده شود. 

از نظر روانشناسی رنگ‌ها، رنگ نقره‌ای نماد بازتاب انرژی‌های مثبت و منفی، ثروت،  بلوغ و تکنولوژی روز است. بهترین طیف این رنگ برای درب حیاط خانه، رنگ نقره‌ای متالیک است که به هیچ گونه آستری هم نیاز ندارد. 

6. رنگ طلایی

اگرچه از رنگ طلایی، نسبت به سایر رنگ‌ها کمتر در درب خانه‌ها استفاده می‌شود اما کماکان یکی از زیباترین رنگ‌هایی‌ست که می‌توان برای درب خانه به کار برد. این رنگ حس و حالی اشرافی و سلطنتی به خانه می‌دهد و بیشتر برای خانه‌هایی که نماهای کلاسیک دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

امروزه رنگ طلایی را با رنگ‌های دیگری ترکیب می‌کنند تا گرمی و سردی آن را به تعادل برسانند. بهترین رنگ‌ها برای ترکیب شدن با درب طلایی، رنگ مشکی و نقره‌ای است. 

7. رنگ سبز

انتخاب رنگ سبز برای رنگ آمیزی درب حیاط خانه انتخابی جسورانه است. این رنگ بیشتر برای درب خانه‌های ویلایی که در بیرون شهر یا محیط‌های جنگلی واقع شده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ سبز حس آرامش و نشاط را انتقال می‌دهد و به همین دلیل یکی از بهترین انتخاب‎‌ها برای درب خانه است. 

برای درب خانه‌ها بیشتر از رنگ سبز پررنگ و مات استفاده می‌شود. ترکیب این رنگ با دیوارهای گچی بسیار زیبا می‌شود. همچنین ترکیب درب سبز رنگ حیاط با دیوارهای سنگی هم ترکیب جالبی خواهد شد. 

8. رنگ آبی 

در گذشته از رنگ آبی بیشتر برای درب خانه‌ها استفاده می‌شد اما به مرور زمان رنگ‌های دیگری محبوبیت پیدا کردند. درب‌های آبی حس آرامش، وقار و شادابی خاصی دارند و به همین دلیل به عنوان رنگ درب حیاط می‌توانند یکی از انتخاب‌ها باشند. این رنگ هم مانند رنگ سبز، برای خانه‌های ویلایی بیرون شهر بسیار مناسب است. 

رنگ آبی می‌تواند با رنگ سفید، مشکی یا نقره‌ای ترکیب شود. بنابراین می‌توانید با ترکیب رنگ آبی با این رنگ‌ها، شخصیت جدیدی به درب حیاط خانه‌ی خود بدهید. 

جمع بندی 

در انتخاب رنگ درب حیاط منزل باید به چند نکته‌ی کلیدی و مهم توجه کرد؛ جنس درب، نوع رنگی که برای آن انتخاب می‌کنید، روانشناسی رنگ‌ها، قوانین محلی و نظر سایر اهالی خانه در انتخاب رنگ درب آهنی منزل تاثیرگذار است. در این مقاله برخی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از انتخاب رنگ درب حیاط ساختمان لازم است بدانید را بیان کرده و سپس بهترین رنگ‌ها برای درب خانه را معرفی کردیم. نظر شما چیست؟ بهترین رنگ برای درب حیاط خانه چه رنگی است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.