خلاقیت محوطه سازی باغ و باغچه؛ ایده‌های خلاقانه و ارزان  

خلاقیت محوطه سازی باغ با یک فایرپیت کوچک برروی زمین و سنگ های برای نشستن دور آن، گل‌ها، درخت و زمین چمن، رودخانه‌ای بزرگ در نزدیکی آن

زیباسازی محیط باغ و باغچه کار چندان دشواری نیست. با کمترین هزینه می‌توانید محیطی را فراهم کنید که از حضور در آن لذت بیشتری ببرید. خلاقیت محوطه سازی باغ و باغچه از آن جهت اهمیت دارد که می‌توان با بودجه‌ای معقول، محیطی جدید و زیبا به خانه اضافه کرد که هم اهالی خانه و هم مهمانان از آن استفاده کنند.

ایده‌های خلاقانه‌ی متعددی برای طراحی محوطه باغ و باغچه وجود دارد؛ از انتخاب گیاهان مناسب برای باغچه گرفته تا قرار دادن آلاچیق یا آتشدان در باغ همگی ایده‌هایی هستند که به محوطه‌ی شما حس و حال بهتری می‌بخشند. اگر باغ بزرگی دارید و قصد دارید آن را به شکلی زیبا تزیین کنید، می‌توانید از ایده‌هایی که در بخش خلاقیت محوطه سازی باغ و باغچه بیان می‌کنیم استفاده کنید. همراه ما باشید. 

 

سوالات متداول:

در محوطه سازی باغ و باغچه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. توجه به معماری بنا یا بناهای اطراف باغ 2. توجه به امکانات محوطه 3. هزینه طراحی باغ و ویلا 4. توجه به منطقه جغرافیایی


خلاقیت در محوطه سازی باغ، چه ایده‌هایی را شامل می‌شود؟

1. استفاده از سنگ برای تزیین باغ 2. کاشت گیاهان خوراکی، گل‌های رنگی و فصلی 3. استفاده از آجر برای جدول‌کشی باغچه 4. استفاده از از تنه درخت به عنوان گلدان 5. کاشت شمشاد دورتادور باغچه 6. کاشت درخت میوه

 

نکات مهم در محوطه سازی باغ و باغچه

خلاقیت محوطه سازی باغ جلوی خانه با کفپوش چمن‌ و گل‌های رنگی، تخت سنگ هلیی برای تزیین و درختچه‌های کوتاه

در یک نگاه کلی، محوطه سازی به ایجاد امکانات یا فضاهایی جدید در یک مکان منجر می‌شود. به عنوان مثال در محوطه سازی خانه، می‌توان محیط‌ها و امکانات جدیدی به خانه اضافه کرد که بر جذابیت‌های آن بیفزاید. محوطه سازی باغ و باغچه هم از این قاعده مستثنی نیست. 

تصور عموم مردم این است که صرفا با کاشت چند گیاه زینتی و قرار دادن چند گلدان و فلاور باکس می‌توانند باغ یا باغچه‌ای چشم‌نواز داشته باشند. این در حالی‌‌ست که این کار ممکن است به فاجعه منجر شود و باغچه شما به دلیل کاشت گیاهان اشتباه به کپه‌ای از خاک بدل شود. بنابراین برای محوطه سازی باغ و باغچه دانستن برخی از نکات کلی ضرورت دارد که در زیر اشاره می‌کنیم:

 

خلاقیت محوطه سازی باغ چمن‌کاری شده، شمشادهای هرس شده اطراف مسیر پیاده‌روی سنگرش و گل‌های زرد و سفید و صورتی

  • خلاقیت محوطه سازی باغ به این معنا نیست که چه نوع گل یا گیاهانی را باید در باغ بکاریم. باید کمی جدی‌تر به این موضوع توجه کنید. 
  • در طراحی پلان محوطه سازی باغ و باغچه، معماری بنا یا بناهایی که در اطراف باغ وجود دارند بسیار مهم است. انتخاب گیاهان، المان‌ها و وسایل برای محوطه سازی باغ بدون در نظر گرفتن نوع معماری بنا کاری اشتباه است. 
  • یکی دیگر از نکات مهم در محوطه سازی، توجه به امکانات محوطه است. قبل از هر کاری باید بدانید باغ یا باغچه‌ی شما به امکاناتی نظیر آب و برق مجهز است؟ آیا می‌توانید برای ایجاد یک اجاق آجری از گاز هم استفاده کنید؟ اینها نکات مهمی هستند. 

 

خلاقیت محوطه سازی باغ با حصار سفید، کفپوش سنگفرش، درختان کاج و شمشادها و میدان دایره شکل پوشیده از گیاهان با آبنمای مشکی

  • هزینه طراحی باغچه در مسیر باغ با توجه به انگیزه‌ها و نیازهای شما تفاوت دارد. افرادی که به خلاقیت محوطه سازی باغچه و باغ فکر می‌کنند باید هزینه‌ی ایده‌های خود را هم تخمین بزنند. 
  • منطقه جغرافیایی یکی از مهم‌ترین پارامترها در محوطه‌سازی باغ و باغچه محسوب می‌شود. باید گیاهان و المان‌هایی انتخاب کنید که با اقلیم منطقه‌ی شما هماهنگی داشته باشد و با گذشت زمان نابود نشود. 

 

خلاقیت محوطه سازی باغچه (ایده‌ها)

خلاقیت محوطه سازی باغ با سنگ‌ریزه‌هایی در مسیر مارپیچ پیاده‌روی، محوطه چمن‌کاری شده و صندلی برای نشستن

برای طراحی یک باغچه‌ی زیبا کار چندان دشواری پیش روی شما نیست. کافیست از ایده‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم استفاده کرده و باغچه خانه خود را زیبا کنید.

 

از سنگ برای تزیین استفاده کنید 

خلاقیت محوطه سازی باغ جلوی خانه با مسیر پیاده‌روی سنگفرش شده، گل‌های رنگی، آبنمای فلزی و سنگ‌های کوچک و بزرگ در باغچه

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای محوطه‌سازی باغچه استفاده از سنگ‌های بزرگ و کوچک در آن است. قلوه سنگ‌های بزرگ را می‌توانید رنگ بزنید و در وسط باغچه قرار بدهید. این سنگ‌ها باید از سنگ‌های رودخانه‌ای باشد که صیقلی باشند. همچنین می‌توانید از سنگ‌ریزه‌های رنگی برای محصور کردن یک گل یا گیاه یا باغچه پیاده رو استفاده کنید. 

 

گیاهان خوراکی بکارید 

خلاقیت محوطه سازی باغچه‌ای با حصارهای سنگی اطراف گیاهان خوراکی‌ها و سبزی‌ها و فنس نقره‌ای دور باغچه

علاوه بر گیاهان زینتی، می‌توانید گیاهان خوراکی بکارید تا در فصل‌های مناسب، سبزی تازه داشته باشید. ریحان، نعناع، شوید و جعفری از متداول‌ترین گیاهان خوراکی مخصوص کاشت در باغچه هستند. 

 

گل‌های رنگی و فصلی بکارید 

خلاقیت محوطه سازی باغ چمن‌کاری شده با گل‌های رنگی فصلی در کنار شمشادها و درختان بزرگ و مسیر پیاده‌روی سنگفرش شده

در بحث خلاقیت محوطه سازی باغچه نمی‌توان کاشت گل‌های رنگی و فصلی را فراموش کرد. با کاشت گل‌هایی نظیر بنفشه، لاله و رز در باغچه‌ی خانه، هم رنگ زیبایی به باغچه بدهید و هم از عطر گل‌های خوشبو لذت ببرید. رسیدگی به گل‌هایی مانند گل رز کار دشواری‌ست بنابراین حتما قبل از کاشت چنین گل‌هایی، اطلاعات لازم را کسب کنید. 

 

اطراف باغچه را با آجر محصور کنید 

خلاقیت محوطه سازی باغ با زمین چمن‌کاری شده و حصار آجری اطراف باغچه منحنی و باریک

یکی از پرطرفدارترین اقدامات برای محوطه‌سازی باغچه، محصور کردن اطراف آن با آجر است. برای اینکه باغچه‌ی متفاوتی داشته باشید می‌توانید از آجرهای رنگی استفاده کنید یا آجرهایی تهیه کنید که طرح‌های خاص داشته باشند. 

 

از تنه درخت به عنوان گلدان استفاده کنید

خلاقیت محوطه سازی باغی با گلدان‌هایی از تنه درختان، گل های زرد و نارنجی و درختان سبز

یکی دیگر از ایده‌های جذاب برای تزیین حیاط و باغچه خانه، استفاده از تنه درختان بزرگ به عنوان گلدان است. کافیست بخشی از تنه را برش بزنید و در آن خاک بریزید تا مانند یک گلدان بزرگ وسط باغچه‌ی خانه قرار داده شود. 

 

دورتادور باغچه را شمشاد بکارید

خلاقیت محوطه سازی باغ با درخت کاج مارپیچ و شمشادهایی در دو طرف مسیر پیاده‌روی پوشیده از سنگ ریزه مقابل خانه‌ای با نمای آجر قرمز

شمشاد از آن دست گیاهانی‌ست که علاوه بر زیبایی و تنوعی که دارد، در برابر عوامل طبیعی مانند گرمای زیاد یا بارش باران و برف به خوبی مقاوم است. اگر دوست دارید باغچه شما کاملا سبز به نظر برسد، دورتادور باغچه را شمشاد بکارید. توجه داشته باشید که شمشاد به آبیاری و هرس نیاز دارد، در غیر این صورت چهره‌ای زشت به باغچه می‌دهد. 

 

درخت میوه بکارید

خلاقیت محوطه سازی باغچه جلوی خانه با زمین چمن‌کاری شده، درختان کاج بلند و درخت میوه و فلاور باکس فلزی مستطیل شکل

اگر باغچه‌ای نسبتا بزرگ دارید و می‌توانید در آن درخت بکارید، بهترین انتخاب برای شما پرورش درخت‌ میوه است. با توجه به اقلیم محل زندگی خود، درختی را انتخاب کنید که راحت‌تر رشد کرده و میوه بدهد. همچنین می‌توانید روی درخت بید مجنون هم حساب ویژه‌ای باز کنید. 

 

خلاقیت محوطه سازی باغ (ایده‌ها)

خلاقیت محوطه سازی باغ با چمن‌کاری لا به لای سنگ فرش در محوطه دایره شکل، تخته سنگ‌ها و سنگ ریزه‌هایی در کنار باغچه، درختان کاج کوتاه

وسعت و کارکرد باغ با باغچه متفاوت است و به همین دلیل ایده‌هایی که برای محوطه‌سازی باغ داده می‌شود با باغچه فرق دارد. در زیر این ایده‌ها را ذکر کردیم. 

 

با سنگ ریزه و چمن مصنوعی کف سازی کنید 

خلاقیت محوطه سازی باغ جلوی خانه با کفپوش چمن و سنگ ریزه، درختان کاج کوتاه و بلند، گلدان سنگی با گلهای صورتی روی سکوی سنگی ورودی

کف‌های بتنی، چهره‌ای سنگی و سخت به باغ خانه شما می‌دهند. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که با سنگ فرش و سنگ ریزه کف باغچه مصنوعی (مکان‌های عبور و مرور) را بپوشانید تا در یک نگاه کلی و از بیرون، باغچه شما جلوه‌ای طبیعی داشته باشد. می‌توانید در بخش‌هایی که عبور و مرور زیاد است از واش بتن هم استفاده کنید اما شاید بهتر باشد روی سیمان، چمن مصنوعی قرار بدهید تا یک‌دست بودن ظاهر باغ شما حفظ شود. 

 

دیوارها را با گیاهان رونده بپوشانید 

خلاقیت محوطه سازی باغ با گیاهان رونده سبز رنگی بر روی دیوار، شمشادهای کوتاه و زمین چمن‌کاری شده لا به لای سنگفرش

دیوار سبز این روزهای طرفداران زیادی پیدا کرده است اما برای محوطه سازی باغ شاید خیلی مناسب نباشد. می‌توانید گیاهان رونده مانند پتوس را در اطراف دیوارهای باغ بکارید تا به راحتی روی دیوار حرکت کرده و رشد کنند. همچنین با رنگ آمیزی دیوار باغ هم می‌توانید رنگی هماهنگ با ظاهر کلی باغ به آن بدهید. 

 

گیاهان گل‌دار و بدون گل را ترکیب کنید

خلاقیت محوطه سازی باغ جلوی خانه با گلهای رنگی و شمشادهای کوتاه، کفپوش سنگی در مسیر پیاده‌روی

انتخاب گل و گیاه برای کاشت در باغ، موضوع بسیار مهمی‌ست که نباید به هیچ وجه در آن سهل‌انگاری شود. شاید بهتر باشد برای انتخاب گیاهان باغ خود با یک باغدار یا کشاورز مشورت کنید و با توجه به اقلیم منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، گل‌ها را انتخاب کنید. 

پس از تعیین گل‌هایی مناسب با اقلیم نوبت به نیاز یا خواست شما می‌رسد. پیشنهاد ما این است که باغ خانه را با مجموعه‌ای از گیاهان زینتی بدون گل و گل‌دار تزیین کنید. گل رز در بسیاری از اقلیم‌ها دوام می‌آورد و می‌توانید گونه‌ی متناسب با اقلیم خود را در رنگ‌های مختلف در باغ خانه بکارید. 

 

درخت بکارید

خلاقیت محوطه سازی باغ با درختان نخل، پل چوبی و زمین چمن‌، مبلمان پلاستیکی حصیری مشکی با نشیمن طرح‌دار و کوسن نارنجی در کنار فایرپیت

یکی از اشتباهاتی که بسیاری در هنگام محوطه سازی باغ انجام می‌دهند، کاشت درخت در مکان‌هایی‌ست که پس از رشد، باعث مزاحمت برای اطراف می‌شود. برخی از درختان ریشه‌های زیادی دارند و با بزرگتر شدن، ریشه‌ی آنها هم چندین برابر بزرگ می‌شود از کاشت این درخت‌ها در نزیک بنا خانه یا دیوارها به شدت پرهیز کنید.

درختان بدون میوه مانند چنار، صنوبر، بلوط، سرو، کاج و درختان میوه‌دار مانند خرمالو را می‌توانید در باغ خانه بکارید. این درختان علاوه بر مقاومت بالا، زیبایی ظاهری فوق‌العاده‌ای دارند و به باغ شما ابهت زیادی می‌بخشند. 

 

برای نشستن مبلمان و صندلی تعبیه کنید

خلاقیت محوطه سازی باغ با حصار چوبی و ستون های سنگی دور باغ، صندلی‌های پلاستیکی سبز رنگ با کوسن‌های رنگی در کنار تخته سنگ‌های بزرگ و درختان کاج کوچک

اگر باغ بزرگی دارید حتما محلی را برای نشستن خود یا مهمانان در نظر بگیرید. قرار دادن صندلی، میز و مبلمان مناسب در باغ یکی دیگر از ایده‌هایی‎‌ست که باعث ایجاد جذابیت بیشتر باغ می‌شود. می‌توانید میز و صندلی‌هایی برای صرف غذا در باغ قرار بدهید یا اینکه صندلی راحتی در بخشی از باغ که سایه‌ی خوبی هم داشته باشد، بگذارید و صبح‌ها یا عصرها روی آن بنشینید و از تماشای باغ لذت ببرید. 

 

تاب را فراموش نکنید

خلاقیت محوطه سازی باغ خانه‌ای با حصار چوبی ، بوته‌های شمشاد و تاب ننویی سفید متصل شده به ستون‌های چوبی بر روی زمین سنگی

در کنار مبلمان و صندلی، تاب باغی را فراموش نکنید. تاب های باغی انواع گوناگونی دارند که با توجه به اندازه و نوع کارکرد آنها متفاوت طراحی می‌شوند. تاب ننویی، یکی از این تاب‌هاست که می‌توانید به دو درخت یا ستون متصل کرده و روی آن دراز بکشید. تاب‌های کالسکه‌ای را هم می‌توانید در گوشه‌ای از باغ قرار بدهید تا به صورت خانوادگی از آن استفاده کنید. 

 

معبری به صورت مارپیچ ایجاد کنید

خلاقیت محوطه سازی باغ با مسیر پیاده‌روی سنگ‌کاری شده به شکل مارپیچ و سنگ‌ریزه‌هایی در کنار آن و درختان نخل کوتاه و گیاهان، تخته سنگ

اگر دوست دارید باغ شما طبیعی‌تر به نظر برسد محل عبور و مرور را نه به شکل مستقیم، بلکه به شکل مارپیچ ایجاد کنید. معبرهای مارپیچ حس غافلگیری به افراد می‌دهد و به همین دلیل دائم سعی می‌کنند توجه بیشتری به باغ و اجزای آن داشته باشند. 

 

آلاچیق را در باغ بسازید

خلاقیت محوطه سازی باغ با یک آلاچیق سفید رنگ در وسط درختان و گل‌های رنگی و زمین چمن‌کاری شده

اگر اهل دورهمی هستید و اصلا به همین دلیل اقدام به خرید باغ کرده‌اید، بهترین مکان برای شما، آلاچیق است. آلاچیق‌های خانگی در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند اما همگی یک کاربرد دارند؛ دورهم جمع کردن دوستان و خانواده. می‌توانید آلاچیق را در وسط یا گوشه‌ای از باغ قرار بدهید. برای تزئینات دکوراسیون آلاچیق مدرن یا وسایل رفاهی مورد نیاز در آن حتما جستجو کرده و بهترین نوع آلاچیق با امکانات جذاب را تهیه کنید. 

 

اجاق آجری یا آتشدان در باغ بگذارید

خلاقیت محوطه سازی باغچه کنار خانه با زمین چمن‌کاری شده، یک فایرپیت مربع شکل کوچک و مبلمان سفید رنگی با دسته‌های چوبی دور آن

خیلی‌ها به آلاچیق پایبند نیستند و دوست دارند در باغ خانه خود بیرون از آلاچیق و زیر آسمان بنشینند و از طبیعت لذت ببرند. برای این دسته از آدم‌ها، محلی که آتشدان یا اجاق آجری قرار دارد، بهترین مکان باغ است تا دور آن جمع شوند. آتشدان را در قسمتی از باغ که نزدیک به درختان و گلها نباشد قرار بدهید. مهمانان و اهالی خانه برای کباب درست کردن یا گرم شدن دور آتشدان جمع می‌شوند. 

 

حصار کشی کنید 

خلاقیت محوطه سازی باغ با یک محوطه مستطیل شکل چمن‌کاری شده و حاشیه گلکاری شده و حصار چوبی دور باغ با درختان بلند بلوط

برای محافظت از برخی از قسمت‌های باغ شاید بهتر باشد حصارهای فلزی ایجاد کنید. با این کار هم از گیاهان محافظت می‌کنید و هم جلوه‌ای زیبا به باغ می‌بخشید. حتما در هنگام خرید حصار، به رنگ آن توجه داشته باشید. در صورت نیاز حتی می‌توانید حصار را رنگ بزنید تا با فضای باغ شما هماهنگی داشته باشد. 

 

حوض و آبنما به باغ طراوت می‌دهد

خلاقیت محوطه سازی باغ با برکه مصنوعی، تخته‌های سنگ در اطراف برکه و سنگ‌های کوچک و بزرگ در کف آن

در بحث خلاقیت محوطه سازی باغ می‌توان به حوض و آبنما هم فکر کرد. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که مشکل کمبود آب ندارد، می‌توانید در بخشی از باغ حوض یا برکه مصنوعی کوچکی ایجاد کرده و با آبنمای حیاطی آن را تزیین کنید. صدای آب به باغ خانه شما جلوه‌ای طبیعی می‌دهد و حس می‌کنید در جنگل و کنار رودخانه نشسته‌اید. 

همچنین می‌توانید جوی کوچکی در اطراف باغ ایجاد کنید که علاوه بر زیبایی ظاهری، وظیفه‌ی آبرسانی به بخش‌های مختلف باغ را هم بر عهده داشته باشد. همه‌ی اینها در صورتی امکان‌پذیر است که از نظر تامین آب مشکلی نداشته باشید. 

 

نورپردازی صحیح همه‌چیز را به نما می‌آورد

خلاقیت محوطه سازی باغ خانه‌ای با کفپوش سنگریزه، پرگولا با سقف چوبی و مبلمان سفید و گل‌های بنفش رنگی در کنار حصار چوبی دور باغ

با نورپردازی در مکان و با شدت مناسب، تمام المان‌هایی که در باغ قرار داده‌اید به نما می‌آیند. می‌توانید از پروژکتورهای بزرگ استفاده کنید تا باغ به طور کامل روشن شود یا اینکه از نورهای نقطه‌ای و چراغ‌های برق برای روشنایی باغ بهره ببرید. اگه زیبایی باغ در تاریکی شب هم برای شما اهمیت دارد از همان ابتدا به نورپردازی محوطه آن توجه کنید. 

 

جمع‌بندی: راهنمای محوطه‌سازی خلاقانه باغ و باغچه

خلاقیت محوطه سازی باغ با قرار دادن یک صندلی چوبی در کنار گیاهان و گل‌های صورتی

محوطه سازی باغ و باغچه نه تنها در طراحی باغ ایرانی بلکه در طراحی باغ ژاپنی هم اهمیت دارد. خلاقیت محوطه سازی باغ و باغچه از آن جهت اهمیت دارد که این محیط‌ها برای ایجاد آرامش بیشتر هستند. در صورتی که طراحی محوطه‌ی یک باغ یا باغچه به شکل غیرحرفه‌ای انجام شود، نتیجه‌ای عکس خواهد داشت و به جای کسب آرامش، اضطراب و نگرانی ایجاد می‌کند.

 با رعایت نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره شد می‌توانید باغ و باغچه‌ای زیبا داشته باشید. نظرات و ایده‌های خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.