حیاط سازی سنتی، روشی جذاب برای حفظ اصالت

حیاط سازی سنتی برای یک خانه قدیمی با حوض آبی رنگ، کفپوش سنگی نسکافه‌ای، درب زیر زمین چوبی و گلدان‌های سفالی با گیاهان زینتی

حیاط سازی سنتی که به آن محوطه سازی سنتی هم گفته می‌شود برای خانه، باغ، رستوران و هتل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از عناصر و المان‌های سنتی در محیط‌های بیرونی، حال و هوای قدیم را به وجود می‌آورد. از این رو موضوع حیاط سازی سنتی ایرانی اهمیت زیادی دارد.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که با دیدن حیاط‌های سنتی دلتان غنج می‌زند و فکر داشتن یک حیاط سنتی به ذهنتان می‌رسد، باید نکات مهمی را در نظر بگیرید. طبیعتا حیاط سازی سنتی برای یک رستوران متفاوت از حیاط سازی ایرانی سنتی برای یک ویلا است. پس اگر می‌خواهید نکات مهم حول این موضوع را بدانید، ادامه مطلب را بخوانید. در ادامه مطلب اطلاعات بیشتری در رابطه با المان‌های یک حیاط سنتی و نکاتی که باید در نظر بگیرید با شما در میان می‌گذاریم.

حیاط سازی سنتی

مهم‌ترین المان‌های حیاط سازی سنتی

طبیعتا برخی از المان‌ها می‌توانند المان‌های مهم‌تری در حیاط سازی سنتی باشند. و بهتر است به کار گرفتن آن‌ها در محوطه را اولویت خود قرار دهید. در ادامه به معرفی و بررسی مهم‌ترین المان‌های حیاط‌های سنتی خواهیم پرداخت. المان‌هایی که به کار گرفتن آن‌ها در محوطه حیاط می‌تواند حس و حال جذاب خانه‌های سنتی و قدیمی را با خود به همراه داشته باشد.

حیاط سازی سنتی خانه‌ای با حوض مستطیلی آبی، انواع گلد‌ان سفالی دور حوض با گیاه زینتی، میز و صندلی‌های چوبی و درختان بلند

حوض و جوی آب

حوض را می‌توانیم اصلی‌ترین و مهم‌ترین المان حیاط سازی سنتی بدانیم. بسیاری بر این باورند که حوض، قلب معماری سنتی است. خانه‌های قدیمی با هر اندازه‌ای که بودند، از عمارت‌های مجلل با حیاط‌های بزرگ گرفته تا خانه‌های نقلی با حیاط کوچک، یک حوض را در خود جای می‌دادند. وجود حوض در حیاط خانه علاوه‌بر اینکه سبب می‌گشت حیاط خنک‌تر باشد، برای انبار کردن آب نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت. اگرچه امروزه حوض برای این اهداف در حیاط‌ها قرار نمی‌گیرد، اما دیگر مزایای به کار گرفتن آن‌ها از جمله حس نوستالژی و اصالتی که به حیاط می‌بخشد، سبب گشته که حوض هنوز هم از المان‌های اصلی حیاط سازی سنتی باشد.

حیاط سازی سنتی برای یک خانه قدیمی ایوان‌دار با حوض آبی رنگ هشت ضلعی، کفپوش خاکی رنگ، گلدان‌های سفالی با گیاه و باغچه گل‌دار

اندازه حوض را به گونه‌ای در نظر بگیرید که متناسب با اندازه حیاط‌تان باشد. قرار دادن یک آبنما در وسط آن هم می‌تواند موجب افزایش جذابیت حوض و در نتیجه زیباتر شدن حیاط شما شود. رنگ فیروزه‌ای به حوض شما حیات می‌بخشد و آن را زیباتر می‌کند. به کار گرفتن کاشی‌های مربعی کوچک در کف حوض نیز می‌تواند بر جذابیت حیاط سازی سنتی شما تاثیرگذار باشد. این کاشی‌ها همچنین باعث می‌شوند نظافت و شستشوی حوض ساده‌تر شود. همچنین از جوی آب هم می‌توان در کنار حوض استفاده کرد تا صدای جریان آب در جوی، حس و حال جذابی به محیط بدهد.

تخت

تخت برای یک حیاط سازی سنتی همانقدری پر اهمیت است که آلاچیق برای حیاط سازی مدرن. تخت‌های چوبی هم از مهم‌ترین المان‌های حیاط سنتی به حساب می‌آیند و بهتر است مورد استفاده قرار گیرند. اگر قصد حیاط سازی سنتی برای طراحی رستوران یا کافه را دارید، قطعا باید از تخت‌های چوبی کمک بگیرید. این تخت‌ها فضایی برای دور هم جمع شدن و گپ و گفت هستند و می‌توانند در روزهای خنک کنار آبنمای حیاطی محوطه، حال و هوای شما را عوض کنند.

حیاط سازی سنتی خانه‌ای با ستون‌ها و دیوار چوبی به وسیله دو تخت سنتی رنگی، گلدان‌های گل، کفپوش خاکی رنگ و کاشی‌کاری ایرانی

نکته بسیار جالب در رابطه با تخت‌های چوبی این است که این تخت‌ها در اندازه‌ها و قیمت‌های مختلفی موجود هستند و دست شما را در انتخاب بهترین گزینه برای حیاط سنتی باز می‌گذارند.

نمای آجری ساختمان

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم بهتر است محوطه‌سازی سنتی در جایی انجام شود که با معماری خارجی و نمای ساختمان متناسب باشد. نمای دیوار حیاط سنتی خانه‌های سنتی و قدیمی معمولا آجری بودند. پس اگر می‌خواهید از آجر در طراحی داخلی ساختمان‌تان استفاده کنید که حالت سنتی و نوستالژی داشته باشد، بهتر است طراحی نما با آجر را برای نمای ساختمان خود در نظر داشته باشید. نکته مهم دیگر در رابطه با آجر این است که کشور ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آجر است و به همین خاطر برای ساختن نمای آجری دست شما در انتخاب اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف آجر باز است.

حیاط سازی سنتی برای خانه‌ای با دیوار آجری قهوه‌ای روشن، ایوان قوس‌دار مرتفع با پلکان چوبی، گلدان و بوته‌های گل قرمز در حیاط

گلدان‌های سفالی

استفاده از گلدان‌های سفالی نیز می‌تواند تاثیر بسزایی بر زیبایی حیاط سنتی داشته باشند. پیشنهاد ما به شما این است که کوزه‌ها و گلدان‌های سفالی با رنگ‌های سبز و آبی استفاده کنید. این گلدان‌ها شما را به یاد خاطرات شیرین و زیبای کودکی‌تان خواهند انداخت. فرقی ندارد که این کوزه‌ها را با چه چیزی پر کنید، رنگ‌های کوزه‌ها و گلدان‌های سفالی، می‌تواند زیبایی حیاط سنتی شما را چندین برابر کند.

حیاط سازی سنتی به همراه حوض دایره‌ای و گلدان‌های سفالی دور آن، درب آبی رنگ، کفپوش موزاییکی طوسی، دیوار آجری و باغچه با درخت

گیاهان

گیاهان سرزندگی و شادابی به حیاط می‌بخشند. فرقی ندارد که حیاط شما سنتی است یا مدرن، گیاه می‌تواند زندگی را به خانه و حیاط شما بیاورد. به کار بردن گل‌های رنگارنگ در نمای پنجره‌هایی با نمای گره‌ چینی، حیاط شما را به سنتی و ایرانی بودن نزدیک می‌کند و رنگ و بوی تازه‌ای به فضا می‌بخشد.

حیاط سازی سنتی با کفپوش موزاییکی سفید و سیاه، حوض مستطیلی آبی، دیوار کرمی گچ‌کاری شده سنتی و گلدان‌های سفالی با گیاه زینتی

سنگ‌فرش‌

سنگ‌ها از مهم‌ترین مصالح برای حیاط سازی سنتی به حساب می‌آیند. از این متریال می‌توانید برای جدول باغچه‌ها و یا سنگ‌فرش کردن زمین و به عنوان سنگ نما استفاده کنید. سنگ فرش کردن زمین یا کف‌سازی با سنگ لاشه هم می‌تواند به نوبه خود حس و حال سنتی بودن را به محوطه حیاط بدهد و زیبایی حیاط را چندین برابر کند. سنگ‌ها همچنین باعث می‌شوند که شستشو و نظافت زمین حیاط ساده‌تر باشد. نکته مهم در رابطه با سنگ، ایجاد تناسب بین طرح و رنگ سنگ‌ها با سبک طراحی و سایر المان‌های موجود در فضای حیاط است. پس به هنگام انتخاب سنگ‌ها برای طراحی و بازسازی حیاط دقت لازم را به کار گیرید.

حیاط سازی سنتی خانه‌ای با سنگ‌فرش و نمای آجری قهوه‌ای، پلکان سنگی قهوه‌ای، باغچه کوچک سنگی با گل‌های رنگی و یک درخت کاج

صنایع دستی

می‌توانید از صنایع دستی شهرهای مختلف یا شهر محل سکونت خود برای تزیین حیاط استفاده کنید. حصیرها، گلیم‌ها و فرش‌های سنتی از جمله صنایع دستی هستند که می‌توان در محوطه سازی سنتی از آنها استفاده کرد.

محوطه سازی سنتی

باغچه

با تعیین محیطی برای ایجاد یاغچه، فضای بیرونی خانه را با گل‌ها و گیاهان زینتی تزیین کنید. باغچه یکی دیگر از مهم‌ترین المان‌های حیاط سازی سنتی به شمار می‌رود و به همین دلیل در تمام مکان‌هایی که هدف آنها ایجاد محوطه سنتی است، باغچه‌های متعددی دیده می‌شود.

محوطه سازی سنتی باغ

معماری باغ‌های ایرانی به تنهایی مبحثی دانشگاهی و قابل تحقیق است. از گذشته‌های دور معماری و محوطه سازی سنتی باغ در ایران رایج بوده است و نمونه‌های برجسته آن را می‌توانید در باغ‌های شیراز مشاهده کنید. اما امروز هم می‌توان باغ‌های کوچک یا خانه باغ‌ها را با محوطه‌سازی و استفاده از المان‌های سنتی، طراحی کرد.

حیاط سازی سنتی با میز و صندلی‌های تاشو چوبی کرمی، دیوار و کفپوش آجری قهوه‌ای، بوته‌های شمشاد، درختان بلند و چند گلدان

محوطه سازی کافه و رستوران سنتی

امروزه حتی در شهرهای شلوغی مانند تهران هم کافه و رستوران‌ها را به روش سنتی محوطه سازی می‌کنید. حیاط سازی سنتی رستوران و کافه‌ها باعث شده چیزی به نام کافه سنتی یا رستوران سنتی مطرح شود که بسیاری از مردم به این نوع رستوران‌ها علاقه‌ی بیشتری نسبت به رستوران‌های مدرن دارند.

محوطه سازی کافه و رستوران سنتی

محوطه سازی سنتی ویلا

حیاط سازی سنتی برای ویلاهای با زیربنای زیاد بسیار مناسب است. کافیست بخش‌هایی از حیاط ویلا را برای باغچه، بخشی را برای حوض و جوی آب و بخش دیگر را برای تخت و محل دورهمی اعضای خانواده در نظر بگیرید تا به سادگی ویلایی با محوطه سنتی داشته باشید.

محوطه سازی سنتی ویلا

مصالح مناسب برای محوطه سازی سنتی

از چه مصالحی برای حیاط سازی سنتی استفاده می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال در زیر مهم‌ترین مصالحی که محوطه‌ی سنتی را تداعی می‌کند معرفی کرده‌ایم.

آجر

اولین و ساده‌ترین ماده‌ای که پس از استفاده از آن در حیاط سازی سنتی، حال و هوای قدیمی به خانه شما می‌دهد، آجر است. از این ماده برای دیوارچینی یا آجرنما کردن بخش‌های مختلف محوطه می‌توان استفاده کرد. نیاز نیست حتما دیوارها آجری باشد، با دیوارپوش‌های آجری می‌توانید سطح بیرونی نماهای خانه را آجری جلوه دهید.

مصالح مناسب برای محوطه سازی سنتی

چوب

یکی دیگر از مصالحی که برای محوطه سازی سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، چوب است. علاوه بر میز و صندلی چوبی یا تخت‌هایی که از چوب ساخته می‌شوند، می‌توانید کفپوش و بخش‌هایی از دیوار حیاط را با چوب بپوشانید تا نمایی روستایی و جنگلی به محوطه داده شود.

مصالح مناسب برای محوطه سازی سنتی

سنگ

اگر دوست دارید فضای حیاط خانه شما شبیه محوطه‌های جنگلی و کوهستانی شود، بهتر است از سنگ در نماهای بنا استفاده کنید. ساخت جوی آب و حوض با سنگ‌های کوهی می‌تواند فضای خانه را بیش از پیش شبیه محیط‌های کوهستانی کند.

مصالح مناسب برای محوطه سازی سنتی

کاشی

آخرین ماده‌ای که با استفاده از آن می‌توان محوطه سازی سنتی را در خانه، باغ یا رستوران به وجود آورد، کاشی است. بهتر است از کاشی‌هایی استفاده کنید که حال و هوای سنتی داشته باشند.

مصالح مناسب برای محوطه سازی سنتی

ترکیب سنت و مدرنیته در حیاط سازی سنتی

اگر از آن دسته افرادی هستید که به ترکیب سبک دکوراسیون داخلی سنتی و مدرن علاقه دارید، استفاده از حصیر در دکوراسیون نیز می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. با قرار دادن صندلی حصیری و تخت حیاط می‌توانید هم فضایی برای کسانی که طرفدار مبلمان راحتی هستند، فراهم کنید و هم رضایت عشاق فضای سنتی را به‌دست آورید. البته در نظر داشته باشید که حصیر هم می‌تواند به نوعی المان حیاط سنتی باشد. زیرا یک عنصر از طبیعت است و اصالت و قدیمی بودن را زیر سوال نمی‌برد.

حیاط سازی سنتی یک خانه با مبلمان و سایبان حصیری، کفپوش طوسی، میز تلویزیون چوبی، چند گلدان ودیوار شیری رنگ با گیاهان پیچکی

مطالعه مقاله 10 مدل چیدمان صندلی حیاط یا فضای باز را از دست ندهید.

نکات مهم پیش از اقدام برای حیاط سازی سنتی

سلیقه شما مهم‌ترین عنصری است که می‌تواند دکوراسیون و طراحی داخلی و خارجی خانه شما را شکل دهد. پس پیش از اقدام برای محوطه‌سازی سنتی، حتما در نظر بگیرید که دقیقا چه چیزی از حیاط خود می‌خواهید. در اینصورت انتخاب المان‌های یک حیاط سنتی برایتان ساده‌تر خواهد بود. نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که اگر ساختمان شما حالت لوکس و مدرن دارد، حیاط سازی سنتی انتخاب چندان مناسبی برای شما نیست. البته این موضوع نیز مجددا به سلیقه شما مرتبط می‌شود، اما بهتر است پلان محوطه‌سازی شما به گونه‌ای طراحی شود که با ساختمان و حتی طراحی داخلی شما هم متناسب باشد.

حیاط سازی سنتی خانه‌ای نخودی با حوض آبی بیضی شکل، کفپوش سنگی طوسی، تخت سنتی استراحت، چند کوزه سفالی و باغچه با درخت انار و گل

یک ساختمان سنتی از مصالحی مانند آجر، سنگ، چوب و دیگر مصالح بومی به عنوان مصالح کفپوش محوطه و طراحی نما کمک می‌گیرد تا حس و حال ایرانی بودن را به خوبی نشان دهد. رنگ‌های گرم در معماری سنتی نقش مهمی ایفا می‌کنند پس اگر می‌خواهید فضا، حس و حال سنتی داشته باشد، باید از این رنگ‌ها در طراحی و معماری و حتی حیاط سازی سنتی کمک بگیرید.

حیاط سازی سنتی با حوض مستطیلی سبز، کفپو‌ش خاکی رنگ، باغچه چمنی، فلاورباکس‌های سفالی و بتنی با انواع درختچه و گیاه زینتی

45 ایده حیاط سازی سنتی

برای طراحی محوطه به شکل سنتی شاید بهتر باشد تصاویری ببینید که ایده بگیرید. در ادامه تصاویر محوطه سازی سنتی را مشاهده کنید.

حیاط سازی سنتی ایرانی

نمونه‌هایی از حیاط سازی سنتی ایرانی را می‌توانید در خانه‌های قدیمی در شهرهایی مانند شیراز، یزد و اصفهان مشاهده کنید.

محوطه سازی سنتی باغ

ساخت حوض و قرار دادن گلدان‌های شمعدانی دور حوض یکی از متداول‌ترین کارهایی‌ست که در محوطه سازی سنتی باغ و خانه ایرانی انجام می‌شود.

محوطه سازی باغچه سنتی

از درختان و درختچه‌هایی که مناسب اقلیم منطقه هستند در محوطه سازی باغچه سنتی استفاده می‌شود.

حیاط سازی به سبک سنتی

در تصویر زیر می‌بینید که صندلی و میزی برای دورهمی اهالی خانه در وسط باغ سنتی در نظر گرفته شده است.

طرح حیاط سازی سنتی

بنای ساختمان ویلای شما می‌تواند به سبک مدرن ساخته شود اما حیاط سازی به سبک سنتی انجام شود. در زیر نمونه‌ای از این شیوه را می‌بینید.

حیاط سازی سنتی کوچک

از صنایع دستی به عنوان رو میزی و رومبلی هم می‌توان استفاده کرد تا فضای باغ یا حیاط خانه سنتی‌تر به نظر برسد.

کف سازی حیاط سنتی

می‌توانید در اجرای طرح حیاط سازی سنتی، بخشی از حیاط را به شومینه‌ی فضای باز اختصاص دهید.

حیاط سازی سنتی منزل

ایجاد مکان‌هایی برای نشستن و استراحت کردن در باغ، فضای حیاط شما را دلنشین‌تر می‌کند.

محوطه سازی حیاط سنتی

در حیاط سازی سنتی کوچک می‌توانید فقط روی ایجاد یک باغچه‌ی زیبا جلوی خانه تمرکز کنید.

محوطه سازی سنتی ویلا

در خانه‌های با معماری جدید از استخر به جای حوض استفاده می‌شود اما می‌توانید در کنار استخر از میز و صندلی‌های سنتی استفاده کنید.

طراحی باغچه سنتی

ساخت یک تاب چوبی و قرار دادن آن در گوشه‌ای از باغ حال و هوای این محیط را جذاب‌تر می‌کند.

حیاط سنتی

ورودی باغ را می‌توان با چوب و گل‌های رنگی و رونده تزیین کرد. نمونه‌ای از این حیاط سازی سنتی کوچک را در تصویر زیر می‌بینید.

محوطه سازی سنتی باغ

کف سازی حیاط سنتی را می‌توان با سنگریزه انجام داد و دور تا دور باغچه‌هایی که ایجاد کرده‌اید را با سنگریزه بپوشانید.

محوطه سازی باغچه سنتی

حیاط سازی سنتی ایرانی بیشتر در خانه‌های کوچک انجام می‌شود ولی از عناصر و المان‌های آن در خانه‌های بزرگتر هم می‌توان استفاده کرد.

محوطه سازی حیاط سنتی

کاشت درختانی که سال‌های سال عمر می‌کنند و حیاط خانه را با برگ‌هایشان می‌پوشانند یکی دیگر از ایده‌هایی‌ست که برای حیاط سازی سنتی منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محوطه سازی سفره خانه سنتی

در تصویر زیر نمونه‌ای از یک حیاط سازی سنتی زیبا را مشاهده می‌کنید که با گیاهان رنگارنگ و ورودی حلقه‌ای زیبا ساخته شده است.

محوطه سازی سفره خانه سنتی

محوطه سازی حیاط سنتی را می‌توان با پله‌های چوبی هم انجام داد.

محوطه سازی رستوران سنتی

استفاده از نیمکت‌های چوبی و مجسمه‌های بزرگ در محوطه سازی سنتی ویلاهای بزرگ متداول است.

محوطه سازی سنتی ویلا

حتی با چند کوسن ساده و سنتی هم می‌توانید حیاط خانه خود را به شیوه سنتی تزیین کنید.

حیاط سازی سنتی ایرانی

آجرها اولین و قدیمی‌ترین نماد برای حیاط سنتی هستند که در تصویر زیر نمونه‌ای از استفاده از آحر را مشاهده می‌کنید.

محوطه سازی سنتی باغ

پله‌های سنگی و آجری حال و هوای باغ ویلای شما را کاملا سنتی می‌کند.

محوطه سازی باغچه سنتی

دیوارهای باغ را از نوع آجری انتخاب کنید و با کاشت درختان و طراحی باغچه سنتی، حال و هوای نوستالژیک به خانه بدهید.

حیاط سازی به سبک سنتی

محوطه سازی سنتی باغچه با کاشت گیاهان متنوع و حتی خوراکی مانند ریحان و نعنا هم امکان‌پذیر است.

طرح حیاط سازی سنتی

در تصویر زیر می‌بینید که بخشی از باغ را با چهارچوب‌هایی محصور کرده‌اند و مبلی در آن قسمت قرار داده اند.

حیاط سازی سنتی کوچک

استفاده از چوب، سنگ و گیاهان متنوع و رنگی می‌تواند نمونه‌ای موفق از یک محوطه سازی سنتی باغ و خانه باشد.

کف سازی حیاط سنتی

با قرار دادن چند گلدان در گوشه و کنار باغ می‌توانید حال و هوای سنتی به خانه بدهید.

حیاط سازی سنتی منزل

اگر قصد دارید حیاط سازی به سبک سنتی غربی انجام دهید، بهتر است در انتخاب میز و صندلی بیشتر دقت کنید.

محوطه سازی حیاط سنتی

در تصویر زیر نمونه‌ای زیبا از یک حیاط سازی سنتی ایرانی را مشاهده می‌کنید که عناصری مانند تخت، حوض و باغچه در آن وجود دارد.

محوطه سازی سنتی ویلا

تصویر زیر خانه‌ای در شیراز است که با حوض و تخت و پشتی‌های سنتی چیدمان شده است.

طراحی باغچه سنتی

استفاده از کاشی و موزاییک هم در محوطه سازی سنتی وجود دارد. در تصویر زیر می‌بینید که دیوارهای چوبی برای خانه در نظر گرفته شده است.

حیاط سنتی

در حیاط سازی به سبک سنتی از جوی آب به عنوان یکی از عناصر مهم استفاده می‌شود.

محوطه سازی سنتی باغ

طراحی باغچه سنتی باید به گونه‌ای باشد که مسیری برای رفت و آمد در آن بین در نظر گرفته شود.

محوطه سازی باغچه سنتی

نمونه‌ای دیگر از حیاط سازی سنتی ایرانی را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که به جای تخت از نیمکت‌های چوبی استفاده شده است.

محوطه سازی حیاط سنتی

تخت چوبی یکی از مهم‌ترین المان‌های محوطه سازی سنتی ایرانی به حساب می‌آید.

محوطه سازی سفره خانه سنتی

در حیاط سازی سنتی کوچک می‌توانید با ایجاد باغچه‌هایی در کنار دیوار یا قرار دادن گلدان‌های گل فضای سبز جذابی در خانه ایجاد کنید.

محوطه سازی رستوران سنتی

تصویر زیر نمونه‌ای کامل از یک حیاط سازی سنتی ایرانی است که با تخت و حوض کامل شده است.

محوطه سازی سنتی ویلا

یکی از موضوعاتی که در حیاط سازی سنتی منزل باید توجه داشته باشید، سایبان‌ها هستند. می‌توانید از سایبان‌های تاشو برای بخش نشیمن باغ استفاده کنید.

حیاط سازی سنتی ایرانی

محوطه سازی سنتی ویلا به سبک غربی با سبک ایرانی متفاوت است و طراحی دیوار و حوض در آنها تعریف دیگری دارد. نمونه‌ای از محوطه‌سازی سنتی غربی را مشاهده می‌کنید.

محوطه سازی سنتی باغ

می‌توانید از نرده‌های چوبی برای بخش بیرونی خانه سنتی خود استفاده کنید.

محوطه سازی باغچه سنتی

جمع‌بندی

حال که با نکات مهم و مهم‌ترین المان‌های حیاط‌های سنتی آشنا شدید، حتما می‌توانید با آگاهی بیشتری در رابطه با حیاط‌ سازی سنتی تصمیم‌گیری کنید. در پایان مطلب لازم است بگوییم که سلیقه شما در حیاط سازی سنتی نقش مهمی ایفا می‌کند و حیاط سنتی شما بازتابی از سلیقه و درون شماست. با نکاتی که گفتیم و با کمک سلیقه خودتان بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید و حیاطی زیبا، نوستالژی و سنتی بسازید.

در ضمن در این زمینه می‌توانید از افراد متخصص و شرکت‌هایی که کار محوطه‌سازی، ساخت فضای سبز و طراحی باغچه انجام می‌دهند، کمک بگیرید. این شرکت‌ها با تخصص و تجربه بیشتر پیشنهادات بهتری را به شما خواهند داد و در نتیجه حیاط سنتی شما می‌تواند جذاب‌تر باشد. اما اگر نمی‌خواهید محوطه‌سازی سنتی را به افراد متخصص بسپارید، می‌توانید در رابطه با نکات مهم از این افراد کمک و مشورت بگیرید. مصالح و المان‌ها را به گونه‌ای انتخاب کنید که کیفیت مناسبی داشته باشند. زیرا حیاط سنتی شما می‌تواند در معرض آفتاب و یا باران باشد. پس اگر از کیفیت لازم برخوردار نباشد، ممکن است آسیب ببینند.

حیاط سازی سنتی برای یک خانه قدیمی با حوض آبی رنگ، کفپوش سنگی نسکافه‌ای، درب زیر زمین چوبی و گلدان‌های سفالی با گیاهان زینتی

سوالات متداول

در حیاط سازی سنتی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. توجه به سبک طراحی حیاط 2. انتخاب المان‌های سنتی مانند حوض‌ها و آبنماها 3. انتخاب متریال‌های مناسب 4. توجه به تناسب و هماهنگی دکوراسیون فضای باز حیاط با فضاهای داخلی خانه 5. انتخاب مبلمان‌هایی با رنگ‌های گرم


مهمترین المان‌های حیاط سازی سنتی کدامند؟

حوض، تخت، عناصر معمای سنتی، نماهای آجری و چوبی، گلدان‌های گلی و سفالی به همراه گل‌ها و گیاهان طبیعی، سنگ‌فرش‌ها و دیوارچینی‌های آجری و گلی از جمله المان‌های حیاط سازی سنتی می‌باشند.


آیا می‌توانیم دو سبک سنتی و مدرن را در طراحی دکوراسیون حیاط ترکیب کنیم؟

بله؛ ترکیب سنت و مدرنیته در حیاط سازی سنتی امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با تلفیق دو سبک و انتخاب المان‌ها و مبلمان‌های حیاط، فضایی زیبا طراحی کنید.


چرا حیاط سازی سنتی به محبوبیت رسیده است؟

محوطه سازی سنتی افراد را به گذشته و خاطرات نوستالژیک آنها باز می‌گرداند و به همین دلیل بسیار آرامش‌بخش است.