حیاط سازی سنتی، روشی جذاب برای حفظ اصالت

حیاط سازی سنتی یک خانه با همین تم با پنجره های چوبی و چندین گلدان گل شمعدانی در حیاط و دور حوض

داشتن یک حیاط سنتی می‌تواند حس و حال نوستالژی ایام قدیم را به خاطر شما بیاورد. به همین خاطر امروزه حیاط سازی سنتی به محبوبیت بسیار زیادی در میان مردم رسیده است. حیاط سازی به سبک ایرانی و سنتی امروزه نه تنها برای حیاط خانه‌های بزرگ کاربرد دارد، بلکه گزینه بسیار مناسبی برای رستوران‌ها، سفره‌خانه‌ها، اقامتگاه‌ها و ویلاها نیز است. رنگ و لعاب حیاط‌های سنتی زندگی و شور و نشاط را به انسان‌ها می‌دهد. کاشی‌های رنگی و طرح‌دار، حوض و گیاهان از جمله اصلی‌ترین المان‌های یک حیاط ایرانی به حساب می‌آیند و به هنگام حیاط سازی سنتی باید در نظر گرفته شوند.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که با دیدن حیاط‌های سنتی دلتان غنج می‌زند و فکر داشتن یک حیاط سنتی به ذهنتان می‌رسد، باید نکات مهمی را در نظر بگیرید. طبیعتا حیاط سازی سنتی برای یک رستوران متفاوت از حیاط سازی ایرانی سنتی برای یک ویلا است. پس اگر می‌خواهید نکات مهم حول این موضوع را بدانید، ادامه مطلب را بخوانید. در ادامه مطلب اطلاعات بیشتری در رابطه با المان‌های یک حیاط سنتی و نکاتی که باید در نظر بگیرید با شما در میان می‌گذاریم.

 

سوالات متداول:

در حیاط سازی سنتی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. توجه به سبک طراحی حیاط 2. انتخاب المان‌های سنتی مانند حوض‌ها و آبنماها 3. انتخاب متریال‌های مناسب 4. توجه به تناسب و هماهنگی دکوراسیون فضای باز حیاط با فضاهای داخلی خانه 5. انتخاب مبلمان‌هایی با رنگ‌های گرم


مهمترین المان‌های حیاط سازی سنتی کدامند؟

حوض، تخت، عناصر معمای سنتی، نماهای آجری و چوبی، گلدان‌های گلی و سفالی به همراه گل‌ها و گیاهان طبیعی، سنگ‌فرش‌ها و دیوارچینی‌های آجری و گلی از جمله المان‌های حیاط سازی سنتی می‌باشند.


آیا می‌توانیم دو سبک سنتی و مدرن را در طراحی دکوراسیون حیاط ترکیب کنیم؟

بله؛ ترکیب سنت و مدرنیته در حیاط سازی سنتی امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با تلفیق دو سبک و انتخاب المان‌ها و مبلمان‌های حیاط، فضایی زیبا طراحی کنید.

 

چرا حیاط سازی سنتی به محبوبیت رسیده است؟

حیاط سازی سنتی با میز و صندلی‌های چوبی و درخت ها و بوته های گل

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، حیاط‌های سنتی امروزه بسیار پرطرفدار شده‌اند و محوطه‌سازی سنتی به شدت رواج یافته است. شاید برایتان سوال باشد که علت این محبوبیت چیست؟ نکته بسیار مهم در رابطه با این حیاط‌ها اصالتی است که از ما ایرانی‌ها به جای می‌گذارد. حیاط‌های سنتی، رنگ‌ها و طرح‌های زیادی را در خود جای می‌دهند و همانطور که میدانید هنر و معماری ایرانی نیز با رنگ و طرح زیاد آمیخته شده است. همین موضوع یکی از اصلی‌ترین عللی است که فضای باز و حیاط سازی سنتی به محبوبیت رسیده است.

یکی دیگر از علل محبوبیت این حیاط‌ها، حس و حال نوستالژی و جذابی است که با خود به همراه دارند. گذر زمان و شرایط موجود سبب گشته که بسیاری از ما دلتنگ ایام خوش قدیم باشیم و به ریسمان نوستالژی‌ها و خاطرات چنگ بزنیم. حیاط سنتی نیز یکی از همان گزینه‌هایی است که ما را به روزهای خوش گذشته می‌برد و حال و هوایمان را تغییر می‌دهد.

 

نکات مهم پیش از اقدام برای حیاط سازی سنتی

حیاط سازی سنتی خانه‌ای نخودی با یک حوض، تخت و چند کوزه روی آن

سلیقه شما مهم‌ترین عنصری است که می‌تواند دکوراسیون و طراحی داخلی و خارجی خانه شما را شکل دهد. پس پیش از اقدام برای محوطه‌سازی سنتی، حتما در نظر بگیرید که دقیقا چه چیزی از حیاط خود می‌خواهید. در اینصورت انتخاب المان‌های یک حیاط سنتی برایتان ساده‌تر خواهد بود. نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که اگر ساختمان شما حالت لوکس و مدرن دارد، حیاط سازی سنتی انتخاب چندان مناسبی برای شما نیست. البته این موضوع نیز مجددا به سلیقه شما مرتبط می‌شود، اما بهتر است پلان محوطه‌سازی شما به گونه‌ای طراحی شود که با ساختمان و حتی طراحی داخلی شما هم متناسب باشد.

 

خانه‌ای با حیاط سازی ستنی، حوض، درخت ها و بوته های گل در اطراف آن

یک ساختمان سنتی از مصالحی مانند آجر، سنگ، چوب و دیگر مصالح بومی به عنوان مصالح کفپوش محوطه و طراحی نما کمک می‌گیرد تا حس و حال ایرانی بودن را به خوبی نشان دهد. رنگ‌های گرم در معماری سنتی نقش مهمی ایفا می‌کنند پس اگر می‌خواهید فضا، حس و حال سنتی داشته باشد، باید از این رنگ‌ها در طراحی و معماری و حتی حیاط سازی سنتی کمک بگیرید.

 

مهم‌ترین المان‌های حیاط سازی سنتی

یک خانه سنتی با حیاط سازی سنتی و یک حوض در وسط و تعدادی گلدان گل دور تا دور آن

طبیعتا برخی از المان‌ها می‌توانند المان‌های مهم‌تری در حیاط سازی سنتی باشند. و بهتر است به کار گرفتن آن‌ها در محوطه را اولویت خود قرار دهید. در ادامه به معرفی و بررسی مهم‌ترین المان‌های حیاط‌های سنتی خواهیم پرداخت. المان‌هایی که به کار گرفتن آن‌ها در محوطه حیاط می‌تواند حس و حال جذاب خانه‌های سنتی و قدیمی را با خود به همراه داشته باشد. این المان‌ها به شرح زیر هستند:

 

حوض در حیاط سنتی

حیاط سازی سنتی برای یک خانه قدیمی با ایوان و دو درب برای زیرزمین و یک حوض آبی رنگ

حوض را می‌توانیم اصلی‌ترین و مهم‌ترین المان حیاط سازی سنتی بدانیم. بسیاری بر این باورند که حوض، قلب معماری سنتی است. خانه‌های قدیمی با هر اندازه‌ای که بودند، از عمارت‌های مجلل با حیاط‌های بزرگ گرفته تا خانه‌های نقلی با حیاط کوچک، یک حوض را در خود جای می‌دادند. وجود حوض در حیاط خانه علاوه‌بر اینکه سبب می‌گشت حیاط خنک‌تر باشد، برای انبار کردن آب نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت. اگرچه امروزه حوض برای این اهداف در حیاط‌ها قرار نمی‌گیرد، اما دیگر مزایای به کار گرفتن آن‌ها از جمله حس نوستالژی و اصالتی که به حیاط می‌بخشد، سبب گشته که حوض هنوز هم از المان‌های اصلی حیاط سازی سنتی باشد.

اندازه حوض را به گونه‌ای در نظر بگیرید که متناسب با اندازه حیاط‌تان باشد. قرار دادن یک آبنما در وسط آن هم می‌تواند موجب افزایش جذابیت حوض و در نتیجه زیباتر شدن حیاط شما شود. رنگ فیروزه‌ای به حوض شما حیات می‌بخشد و آن را زیباتر می‌کند. به کار گرفتن کاشی‌های مربعی کوچک در کف حوض نیز می‌تواند بر جذابیت حیاط سازی سنتی شما تاثیرگذار باشد. این کاشی‌ها همچنین باعث می‌شوند نظافت و شستشوی حوض ساده‌تر شود.

 

تخت در محوطه سنتی

حیاط سازی سنتی یک خانه با ستون های کنده کاری شده به همراه دو تخت در حیاط

تخت برای یک حیاط سازی سنتی همانقدری پر اهمیت است که آلاچیق برای حیاط سازی مدرن. تخت‌های چوبی هم از مهم‌ترین المان‌های حیاط سنتی به حساب می‌آیند و بهتر است مورد استفاده قرار گیرند. اگر قصد حیاط سازی سنتی برای طراحی رستوران یا کافه را دارید، قطعا باید از تخت‌های چوبی کمک بگیرید. این تخت‌ها فضایی برای دور هم جمع شدن و گپ و گفت هستند و می‌توانند در روزهای خنک کنار آبنمای حیاطی محوطه، حال و هوای شما را عوض کنند. نکته بسیار جالب در رابطه با تخت‌های چوبی این است که این تخت‌ها در اندازه‌ها و قیمت‌های مختلفی موجود هستند و دست شما را در انتخاب بهترین گزینه برای حیاط سنتی باز می‌گذارند.

 

نمای آجری ساختمان سنتی

خانه‌ای با نمای آجری و حیاط سازی سنتی و چند پله متصل به ایوان با بوته گل قرمز در حیاط

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم بهتر است محوطه‌سازی سنتی در جایی انجام شود که با معماری خارجی و نمای ساختمان متناسب باشد. نمای دیوار حیاط سنتی خانه‌های سنتی و قدیمی معمولا آجری بودند. پس اگر می‌خواهید از آجر در طراحی داخلی ساختمان‌تان استفاده کنید که حالت سنتی و نوستالژی داشته باشد، بهتر است طراحی نما با آجر را برای نمای ساختمان خود در نظر داشته باشید. نکته مهم دیگر در رابطه با آجر این است که کشور ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آجر است و به همین خاطر برای ساختن نمای آجری دست شما در انتخاب اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف آجر باز است.

 

گلدان‌های سفالی در حیاط سنتی

حیاط سازی سنتی با یک حوض دایره ای و گلدان های سفالی دور آن و یک در کوچک آبی رنگ

استفاده از گلدان‌های سفالی نیز می‌تواند تاثیر بسزایی بر زیبایی حیاط سنتی داشته باشند. پیشنهاد ما به شما این است که کوزه‌ها و گلدان‌های سفالی با رنگ‌های سبز و آبی استفاده کنید. این گلدان‌ها شما را به یاد خاطرات شیرین و زیبای کودکی‌تان خواهند انداخت. فرقی ندارد که این کوزه‌ها را با چه چیزی پر کنید، رنگ‌های کوزه‌ها و گلدان‌های سفالی، می‌تواند زیبایی حیاط سنتی شما را چندین برابر کند.

 

گیاهان در محوطه سنتی

حیاط سازی سنتی با کفپوش موزاییکی و یک حوض مستطیل شکل

گیاهان سرزندگی و شادابی به حیاط می‌بخشند. فرقی ندارد که حیاط شما سنتی است یا مدرن، گیاه می‌تواند زندگی را به خانه و حیاط شما بیاورد. به کار بردن گل‌های رنگارنگ در نمای پنجره‌هایی با نمای گره‌ چینی، حیاط شما را به سنتی و ایرانی بودن نزدیک می‌کند و رنگ و بوی تازه‌ای به فضا می‌بخشد.

 

سنگ‌فرش‌ها در حیاط سنتی

حیاط سازی سنتی یک خانه با سنگفرش و نمای آجری به همراه گل کاری

سنگ‌ها از مهم‌ترین مصالح برای حیاط سازی سنتی به حساب می‌آیند. از این متریال می‌توانید برای جدول باغچه‌ها و یا سنگ‌فرش کردن زمین و به عنوان سنگ نما استفاده کنید. سنگ فرش کردن زمین یا کف‌سازی با سنگ لاشه هم می‌تواند به نوبه خود حس و حال سنتی بودن را به محوطه حیاط بدهد و زیبایی حیاط را چندین برابر کند. سنگ‌ها همچنین باعث می‌شوند که شستشو و نظافت زمین حیاط ساده‌تر باشد. نکته مهم در رابطه با سنگ، ایجاد تناسب بین طرح و رنگ سنگ‌ها با سبک طراحی و سایر المان‌های موجود در فضای حیاط است. پس به هنگام انتخاب سنگ‌ها برای طراحی و بازسازی حیاط دقت لازم را به کار گیرید.

 

ترکیب سنت و مدرنیته در حیاط سازی سنتی

حیاط سازی سنتی یک خانه با مبلمان حصیری، پیچک های روی دیوار و سایبان حصیری

اگر از آن دسته افرادی هستید که به ترکیب سبک دکوراسیون داخلی سنتی و مدرن علاقه دارید، استفاده از حصیر در دکوراسیون نیز می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. با قرار دادن صندلی حصیری و تخت حیاط می‌توانید هم فضایی برای کسانی که طرفدار مبلمان راحتی هستند، فراهم کنید و هم رضایت عشاق فضای سنتی را به‌دست آورید. البته در نظر داشته باشید که حصیر هم می‌تواند به نوعی المان حیاط سنتی باشد. زیرا یک عنصر از طبیعت است و اصالت و قدیمی بودن را زیر سوال نمی‌برد.

مطالعه مقاله 10 مدل چیدمان صندلی حیاط یا فضای باز را از دست ندهید.

 

جمع‌بندی

حیاط سازی سنتی یک خانه با یک حوض مربعی آبی رنگ، درب و پنجره چوبی و نرده حفاظ ایوان

حال که با نکات مهم و مهم‌ترین المان‌های حیاط‌های سنتی آشنا شدید، حتما می‌توانید با آگاهی بیشتری در رابطه با حیاط‌ سازی سنتی تصمیم‌گیری کنید. در پایان مطلب لازم است بگوییم که سلیقه شما در حیاط سازی سنتی نقش مهمی ایفا می‌کند و حیاط سنتی شما بازتابی از سلیقه و درون شماست. با نکاتی که گفتیم و با کمک سلیقه خودتان بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید و حیاطی زیبا، نوستالژی و سنتی بسازید.

در ضمن در این زمینه می‌توانید از افراد متخصص و شرکت‌هایی که کار محوطه‌سازی، ساخت فضای سبز و طراحی باغچه انجام می‌دهند، کمک بگیرید. این شرکت‌ها با تخصص و تجربه بیشتر پیشنهادات بهتری را به شما خواهند داد و در نتیجه حیاط سنتی شما می‌تواند جذاب‌تر باشد. اما اگر نمی‌خواهید محوطه‌سازی سنتی را به افراد متخصص بسپارید، می‌توانید در رابطه با نکات مهم از این افراد کمک و مشورت بگیرید. مصالح و المان‌ها را به گونه‌ای انتخاب کنید که کیفیت مناسبی داشته باشند. زیرا حیاط سنتی شما می‌تواند در معرض آفتاب و یا باران باشد. پس اگر از کیفیت لازم برخوردار نباشد، ممکن است آسیب ببینند.