حیاط خانه خود را به پناهگاه امنی برای پرندگان تبدیل کنید.

لانه پرندگان رنگی روی نرده در حیاط خانه

برای تبدیل حیاط خانه به پناهگاه پرندگان، راه های بسیار بهتری از قرار دادن یک ظرف دانه در حیاط وجود دارد. برای ساختن یک پناهگاه امن و زیبا، می توانید گیاهان محلی را که برای بسیاری از پرندگان هم غذا و هم پناهگاه محسوب می شوند، در حیاط خود بکارید. اضافه کردن این موارد کوچک به حیاط خانه تان، می تواند استراحتگاه امنی برای پرندگان مهاجر در پاییز ایجاد کرده و به ادامه نسل این پرندگان آزاد کمک کند. در این مطلب ما چند راه برای فراهم کردن آب و غذا و لانه برای پرندگان آزاد ارائه می دهیم.

 

 

تصویر گیاهی صورتی با دانه های مغذی برای پرندگان آزاد

غذا فراهم کنید

بیشتر پرنده های آزاد از انواع آجیل و دانه ها، میوه های درختان و حشرات تغذیه می کنند و معمولا همه چیز خوار هستند. در حالت ایده آل، منابع غذایی تهیه کنید که همه این گروه‌ها را پوشش دهد. ظرف غذای پرندگان را همیشه پر نگه دارید و در باغچه‌ی پیاده‌رو خانه خود گیاهان محلی مختلف بکارید و دانه های خوراکی آن ها را جمع نکنید تا مقدار کافی غذا برای پرندگان گرسنه وجود داشته باشد.

 

ظرف غذای آویزی برای پرندگان و تغذیه آنان در فصل زمستان

یک ظرف غذای آویزی در حیاط بگذارید.

در زمستان که منابع طبیعی غذایی کم هستند، نگه داشتن غذای کافی برای پرندگان، مهم تر است. می توانید انواع آجیل و دانه را از پرنده فروشی ها تهیه کنید. بهترین کار این است که به سراغ تهیه ترکیبی از غذاهای مورد نیاز پرندگان آزاد و مهاجر بروید. این ترکیب شامل دانه هایی مثل: تخم آفتاب گردان، ارزن، خار و کنف یا شاهدانه به همراه نوعی چربی حیوانی است که می توان از قصابی ها تهیه کرد.

 

استفاده از گیاهان محلی و دانه دار روغنی در پناهگاه امن پرندگان

گیاهان محلی را به باغچه خود اضافه کنید.

درختان، بوته ها و درختچه های محلی می توانند کمک بسیار بزرگی برای تغذیه پرندگان باشند. می توانید به سراغ درختانی که دانه ها و میوه های مورد علاقه پرندگان مثل انگور و توت سیاه را تولید می کنند، بروید. با کاشتن این گیاهان در باغچه، بر تعداد حشرات آن می افزایید و به این صورت منبع تغذیه ای برای پرندگان حشره خوار مثل گنجشک فراهم آورده و می توانید از آواز خوش آن ها نیز لذت ببرید. هنگام کاشت این گیاهان از کودکان کمک بخواهید، این کار باعث ایجاد علاقه ی بیشتر آن ها به گیاهان و حیوانات خواهد شد.

 

بوته های بزرگ با دانه های غذایی برای پرندگان در باغچه خانه

اجازه دهید گیاهان تا مرحله دانه دادن رشد کنند.

منتظر بمانید تا این گیاهان در تابستان یا پاییز دانه دهند. گیاهانی مثل آفتاب گردان، گل ذرت، خاربن ها و گل های آهاری و چمن می توانند منبع تغذیه پرندگان محلی باشند. دانه آفتاب گردان دارای روغن غنی است و انرژی لازم برای مهاجرت های طولانی پرندگان را فراهم می کند. بعد از اینکه گل آفتاب گردان شکوفه زد، دانه ها را از ساقه جدا نکرده و به آن ها اجازه دهید تا به طور کامل رشد کنند.

 

ظرف آب بزرگ در حیاط خانه برای آب خوردن پرندگان

یک منبع آب فراهم کنید

یک منبع آب برای نوشیدن و شست و شو معمولا اولین چیزی است که پرندگان را به حیاط خانه شما جذب می کند. بسیاری از پرندگان ترجیح می دهند که در آب های کم عمق شست و شو کنند. به سراغ حوضچه ها و ظرف هایی با عمق ۵ تا ۷.۵ سانتی متر بروید یا به کف ظرف یک تخته سنگ اضافه کنید تا پرندگان بتوانند به راحتی از آب خارج شوند.

آبنما هایی که وسط باغچه نصب شده اند، برای پرندگان جذاب تر است؛ زیرا فضای سبز اطراف موجب می شود که آن ها احساس امنیت کرده و راه سریعی برای پنهان شدن از حیوانات شکارچی داشته باشند. حتی یک حوض کوچک سنگی که با آب پر شده باشد، می تواند مکان مناسبی برای رفع تشنگی پرندگان باشد. در روز های گرم که پرندگان به آب بیشتری نیاز دارند و آب زودتر تبخیر می شود، منبع آب را زود به زود پر کنید.

مطالعه مقاله همه چیز درباره آبنمای حیاطی را از دست ندهید.

 

کاشت بوته های بزرگ در حیاط خانه که برای پرندگان پناهگاه امنی نیز می باشد

در حیاط پناهگاه امنی برای پرندگان بسازید.

منظره هایی با فضای خالی فراوان مثل ایوان و پاسیو برای پناه گرفتن پرندگان مناسب نیستند. سایبان های گیاهی مثل درخت به و انگور و یا بوته های انبوه مثل زالزالک به ساختن پناهگاهی امن برای پرندگان کمک می کند. برای این که مکان هایی برای پنهان شدن پرندگان از دست شکارچی ها فراهم کنید، می توانید بوته های مختلف را باهم ترکیب کنید یا درخت های کوچکی مثل سیب یا درخت زغال اخته در میان چمن ها بکارید تا فضای خالی حیاط را بپوشاند.

 

تصویر حیاط خانه ای کنار رودخانه که برای پرندگان پناهگاهی امن شده است و پر از علف های هرز است

به گیاهان اجازه دهید آزادانه رشد کنند.

اجازه دهید حیاط خانه کمی نامرتب شود. اگر حیاط خلوت بزرگی دارید، اجازه دهید گیاهان در بخشی از آن آزادانه و طبیعی رشد کنند. بگذارید بوته های شاه توت رشد کرده و بوته های انبوه و امنی برای تغذیه و پناه دادن پرندگان کوچک تر در حیاط فراهم کنند. اگر خانه شما نزدیک حومه شهر و یا رودخانه است، بگذارید فضای حاشیه خانه تان، حالت طبیعی و دوستدار حیوانات خود را حفظ کنند.

 

تصویر حیاط خانه ای با میز و صندلی های چوبی و لانه های آماده برای پرندگان آزاد

لانه بسازید.

بسیاری از پرنده ها از لانه های آماده موجود در خانه ها استفاده می کنند. چون این پرنده ها تا بهار بعدی لانه سازی نمی کنند، قرار دادن لانه های جعبه ای آماده به آن ها این امکان را می دهد که جایی برای استراحت و تخم گذاری در پاییز و زمستان داشته باشند. همانند مشتری، پرندگان نیز در انتخاب خانه شان وسواسی هستند. اگر می خواهید نوع خاصی از پرنده را به حیاط خود جذب کنید، درباره اندازه ورودی لانه و ارتفاع آن از زمین با یک پرنده فروش یا فروشنده لوازم مربوط به باغچه مشورت کنید.

 

مواد لازم برای ساختن لانه را فراهم کنید.

با کاشتن قاصدک یا قرار دادن مقداری پنبه و پارچه به پرندگان در ساختن لانه امن در حیاط کمک کنید.

 

تصویری از طبیعت زیبا که در آن از سم و آفتکش ها استفاده نشده و خانه پرندگان است

از سم و کود شیمیایی کمتری استفاده کنید.

حیاط خانه خود را از هرگونه کود شیمیایی و سم و آفت کش عاری نگه دارید تا طبیعت وحشی بتواند آزادانه رشد کند.