جاکفشی‌های کمجا و کوچک برای خانه‌های آپارتمانی

تصویر یک جاکفشی کوچک و کمجای چوبی با میله های فلزی

اگر یک مجموعه کفش افسانه‌ای و زیبا داشته باشید یا فقط تعداد افراد زیادی در خانه وجود داشته باشد، یک محل برای نگه‌داری کفش و نظم و ترتیب دادن به همه‌ی آنها لازم و ضروری است. قفسه‌های کفش بسته به تعداد کفش و نوع فضایی که شما در ورودی منزل دارید، در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارد. امروزه با افزایش تعداد خانه‌های آپارتمانی و کوچک بودن فضای ورودی منزل ضرورت وجود جاکفشی‌های کمجا را بیشتر نشان می‌دهد. برخی از افراد به‌ دلیل نداشتن فضای مناسب برای جاکفشی، کفش‌های خود را در مکان‌هایی مانند پله‌ها و راه پله آپارتمان یا زیر کمد می‌گذارند. که علاوه بر اینکه کاری بسیار اشتباه و نادرست است باعث شلوغی و زشت و نامنظم شدن فضای آپارتمان می‌شود. ما سعی داریم در این مقاله بهترین طرح‌ها و مدل‌های جاکفشی کمجا را به شما معرفی کنیم و راه‌کارهای استفاده از جاکفشی‌های کوچک و کمجا برای خانه‌های آپارتمانی را به شما پیشنهاد خواهیم داد.

 

اینفوگرافی دلایل خرید جاکفشی به همراه یک عکس جاکفشی با کفش های رنگارنگ درون آن

سوالات متداول:

برای مرتب کردن فضاهای کوچک از چه مدل جاکفشی استفاده کنیم؟

1- جاکفشی در زیر تخت، 2- جاکفشی آویز پشت دری، 3- جاکفشی‌های درختی کمجا، 4- جاکفشی کمجا برای چکمه‌های بلند، 5- جاکفشی و جالباسی کوچک، 6- جاکفشی آینه دار


محل مناسب برای قرار دادن جا کفشی کجاست؟

بهترین و مناسب‌ترین محل برای قرار دادن جاکفشی راهرو و ورودی خانه و آپارتمان‌ها است. برای پیدا کردن جای مناسب باید دو نکته را مد نظر قرار دهیم 1. فضای کافی داشته باشیم 2. سد معبر نکند و جلو رفت و آمد را نگیرد.

 

مزایای وجود جاکفشی در آپارتمان

یک جاکفشی کوچک مشکی فلزی کنار جالباسی ایستاده مشکی مقابل دیوار آجری سفید

قرار دادن جاکفشی در ورودی خانه‌های شما یک ایده عملی و استراتژیک است. آسیایی‌ها این کار را در خانه‌های خود قرن‌ها است که انجام می‌دهند، قبل از خروج از منزل کفش می‌پوشند. از نظر ایرانی‌ها پوشیدن کفش در فضاهایی مثل مکان‌های مذهبی، خانه یا اتاق‌ها بی‌احترامی است. اگر چه از نظر علمی‌تر به آن نگاه کنید، اگر کفش‌های خود را پس از قدم زدن در طول روز در بیرون یا ورودی منزل بگذارید، ایده چندان بدی نیست. تمام آلودگی‌ها و میکروب‌هایی که روی کفش‌های شما جمع می‌شود، به لطف جاکفشی‌های نگه‌داری کفش، نمی‌توانند به خانه شما حمله کنند و عزیزان شما را تحت تأثیر قرار دهند. و از ورودی بسیاری از بیماری‌ها به داخل فضای خانه جلوگیری می‌کند.

 

جاکفشی کوچک و داشبوردی آپارتمانی به رنگ سفید با دستگیره های طوسی و اکسسوری های تزینی روی آن

نکته‌ی بسیار مهم این است که در خانه‌های آپارتمانی گذاشتن جاکفشی‌ در راهرو خانه و راه پله منظره‌ای نامنظم و زشت را به‌ وجود می‌آورد. که طبق قوانین آپارتمان نشینی گذاشتن جاکفشی در راهرو و راه پله غیرقانونی است. مگر اینکه تمام افراد آپارتمان با هم توافق کنند هر چند که باز هم باید در مسیر رفت و آمد قرار نگیرد. به همین دلیل بهترین راه حل گذاشتن جاکفشی‌های کوچک و کمجا در ورودی‌های داخل آپارتمان می‌باشد. در این حالت آپارتمان نظم و ترتیب بیشتر و چهره زیباتری خواهد داشت.

 

بهداشت و تمیز کردن جاکفشی

جاکفشی کوچک چوبی به رنگ قهوه ای و سه طبقه ای با نشیمنگاه چرم مشکی

شما باید از تمیز بودن کابینت نگهداری کفش چوبی خود اطمینان حاصل کنید. از آنجایی که شما همیشه کفش‌های خود را برای نگهداری داخل آن قرار می‌دهید، برخی از میکروب‌ها به فضای نگهداری کفش منتقل می‌شوند و این امر باعث می‌شود که زمینه تولید بیماری و میکروب ایجاد شود. لازم است که احتیاط لازم را انجام دهید و حداقل دو بار در هفته کابینت نگهداری کفش خود را کاملا تمیز کنید. ابتدا به یاد داشته باشید که قبل از اینکه کفش‌های خود را در جاکفشی قرار دهید کفش‌های خود را روی یک حصیر تمیز کننده قرار دهید و همه را تشویق کنید تا کف کفش‌های خود را به آن بمالند تا آنها را از شر میکروب‌هایی که با این عمل قابل پاک شدن هستند، پاک کنند. به خاطر داشته باشید که کفش‌های خیس یا لجنی میکروب بیشتری دارند و نباید آنها را با کفش‌های دیگر در جاکفشی قرار دهید.

 

جاکفشی کوچک چوبی منبت کاری شده به رنگ قهوه ای با یک گلدان فانتزی سفید روی آن

عاقلانه است که یک جاکفشی کوچک و جداگانه برای مواردی که کفش خیس یا گلی وجود دارد اختصاص دهید. در آخر، تمیزکاری را حداقل دو بار در هفته با بیرون آوردن تمام کفش‌ها از جاکفشی و پاک کردن فیزیکی هر قسمت از فضای داخلی آن را با فرچه مرطوب انجام دهید. جاکفشی معمولاً با چوب ساخته می‌شود زیرا ماده‌ای زیبا است که با بیشتر دکوراسیون‌های خانه به‌ خوبی سازگار است. کمدهای نگهداری کفش‌های فلزی در کمترین زمان به رطوبت واکنش نشان می‌دهند و باعث زنگ زدگی در آنها می‌شود، در حالی که  جاکفشی های پلاستیکی، با دوام و ارزان به نظر می‌رسند. بهترین نوع جاکفشی‌های چوبی، آنهایی هستند که در داخل قفسه‌های آنها از پلاستیک استفاده شده است و مانع از صدمه به کفش ها می شوند.

 

انواع جا کفشی بر اساس متراژ مد نظر

در خانه‌های آپارتمانی به دلیل متراژ کمی که دارند انتخاب جاکفشی که فضای زیادی اشغال نکند اما در عین حال تعداد کفش های زیادی را در خود جای دهد کمی مشکل‌ساز می‌شود. در خانه‌های با متراژ 60 تا 90 متر می‌توانید یک جاکفشی کوچک در کنار در ورودی برای کفش‌هایی که روزانه استفاده می‌شود قرار دهید، و برای کفش‌های دیگر از فضای زیر تخت برای نگه‌داری استفاده کنید. برای آپارتمان‌های کمی بزرگ‌تر مثلا با متراژ 120 متری می‌توانند از مدل هایی که دارای جوب لباسی هستند استفاده کنید.

 

  • نکات مهمی برای انتخاب جاکفشی در ورودی‌های کوچک

جا کفشی کوچک و جالباسی و میز توالت چوبی رنگ روشن همراه با کت و کلاه و کیف آویزان

از هر نوع جاکفشی که فضای ورودی را بیشتر و بزرگ‌تر نشان می‌دهد استفاده کنید تا عملکرد هر سانتی‌متر از فضا را به حداکثر برسانید. از فضای سقف و دیوار گرفته تا کف، در انتخاب شما هیچ محدودیتی وجود ندارد. قفسه‌های قابل تنظیم بهتر است، زیرا شما می‌توانید کفش‌های هم ارتفاع را در کنار هم بگذارید. به‌عنوان مثال، چکمه‌ها را در یک قسمت با ارتفاع بیشتر و کفش‌ها دیگر را در قسمت کوچک‌تر بگذارید. امکان تنظیم قفسه‌های جاکفشی با توجه به ارتفاع کفش‌ها قطعاً به شما برای به حداکثر رساندن فضای نگه‌داری کمک می‌کند. از عمق جاکفشی استفاده کنید. معمولاً قفسه‌های جاکفشی عمیق‌تر هستند و فضای ذخیرسازی اضافی در پشت قفسه وجو دارد. قرار دادن یک کفش در پشت کفش دیگر باعث می‌شود کفش‌های بیشتری در قفسه جا داده شود. بسته به فضای موجود و تعداد اعضای خانواده در خانه، می‌توانید یک جاکفشی چوبی درب‌دار انتخاب کنید. جاکفشی چوبی با طراحی زیبای درب فضای کافی را برای کفش‌های شما به شکلی منظم تضمین می‌کند. در عین حال تهویه خوبی برای گردش هوا فراهم می‌کند.

 

دلایل خرید جا کفشی

یک جاکفشی کوچک نیمکت دار قهوه ای رنگ کنار گلدان بتنی استوانه ای با گل بلند

پا قلب دوم انسان است. بنابراین باید تا حد توان بهترین و مناسب‌ترین کفش را برای راحتی پاهای خود انتخاب کنید. پس برای محفاظت و ایمن نگه‌داشتن کفش‌ها مسلماً به جاکفشی احتیاج داریم. استفاده از جا کفشی راهی عالی برای سازماندهی مجموعه‌ای از کفش‌ها در خانه و به رخ کشیدن سبک شخصی خود است. به جای اینکه کفش‌های خود را روی زمین بیندازید، آنها را در یک فضای ذخیره‌سازی کوچک مرتب قرار دهید. این باعث می‌شود خانه شما منظم‌تر باشد و یافتن یک جفت کفش مورد علاقه شما راحت‌تر شود. گزینه‌های زیادی وجود دارد که متناسب با فضاها، سبک‌ها و بودجه‌های مختلف است. علاه‌بر این‌ها مزیت دیگری که جاکفشی‌ها‌ی کمجا به خصوص در آپارتمان‌ها دارد این است که از سرقت کفش‌های شما جلوگیری می‌شود. که امروزه در آپارتمان‌ها بسیار اتفاق می‌افتد.

 

محل مناسب جا کفشی

بهترین و مناسب‌ترین محل برای قرار دادن جاکفشی راهرو و ورودی خانه و آپارتمان‌ها است. برای پیدا کردن جای مناسب باید دو نکته را مد نظر قرار دهیم 1. فضای کافی داشته باشیم 2. سد معبر نکند و جلو رفت و آمد را نگیرد. که این مشکل در خانه‌های تک واحده و ویلایی کمتر دیده می‌شود، اما در خانه‌های آپارتمانی به‌ علت کوچک بودن فضای ورودی باید به این نکات بسیار دقت شود. در ورودی‌ها می‌توان از پرت‌ترین فضا هم برای ساخت جاکفشی‌های کمجا استفاده کرد هر چند که ممکن است عمق قفسه‌های جاکفشی به یک اندازه نباشد. از ایده جاکفشی‌های گوشه‌ای استفاده کنید. حتی در کوچکترین خانه‌ها اگر به اطرافتان نگاه کنید می‌توانید گوشه‌ای برای جای کفش‌هایتان پیدا کنید.

 

ایده های جا کفشی کوچک و کمجا

جاکفشی کوچک سفید و طوسی دو طبقه مدل داشبوردی با پایه و دستگیره های چوبی، گلدان شیشه ای به همراه گل و دکوری روی آن

زندگی در یک آپارتمان می‌تواند با مزایای بی‌حد و حساب زیادی همراه باشد. این موارد می‌توانند شامل امکانات رفاهی به روز شده، استخرهای شنا و منظره شهر باشند. با این حال، زندگی در یک آپارتمان کوچک و مدیریت یک مجموعه کفش چشمگیر معمولاً مشکل‌ساز است. ما در این مقاله حداقل 7 ایده مختلف برای نگهداری کفش به شما معرفی می‌کنیم تا فضای کوچک شما را ساماندهی کند. این ایده‌ها را امتحان کنید!

 

از سازمان دهندگان نگهداری زیر تخت استفاده کنید

جاکفشی کوچک یا سازمان دهنده برای نگهداری کفش از جنس چوب برای زیر تخت

از ایده‌های نگه‌داری کفش در جاهای مخفی و دور نگه‌داشتن از معرض دید استفاده کنید. در این محفظه‌های نگهداری کفش، تعداد زیادی کفش جا داده می‌شود. پاف تخت یکی از مواردیست که می‌تواند به شما کمک کند. آنها به شما این اجازه را می‌دهند که دقیقاً آنچه که می‌خواهید بپوشید را قبل از پوشیدن در داخل خانه ببینید.

 

جاکفشی آویز پشت دری

یکی از بهترین ایده‌های نگهداری کفش، جاکفشی آویز پشت در است. عملاً این نوع جاکفشی جایی را اشغال نمی‌کند. فقط یک سازمان دهنده را بالای در اتاق خواب، کمد یا درهای سرویس بهداشتی خود آویزان کنید. با این کار کفش از زمین خارج می‌شود و انتخاب از بین آنها آسان است.

 

جاکفشی‌ها را برای گنجه‌های خود آویزان کنید

جا کفشی کوچک پارچه ای به رنگ قهوه ای و متصل به چوب لباسی داخل کمد سفیدی به همراه لباس های آویز

اگر در آپارتمان خود فضای کمد دارید، یک سازمان دهنده آویز را امتحان کنید. این نوع از سازمان دهنده های کمد می‌تواند 30 جفت کفش را بدون فضای کف مرتب کند.اگر علاقه مند به جا کفشی های پارچه ای هستید، می‌توانید با ایده‌هایی از این مدل برای ذخیره کفش خود ایده پردازی کنید.

 

جاکفشی‌های درختی کمجا

ایده‌ی جاکفشی درختی به این صورت است که کفش‌های خود را مانند یک درخت کفش که قابلیت چرخیدن دارد میتوانید منظم کنید. این جاکفشی چند لایه از کفش‌ها از زمین جدا می‌شود و برای دسترسی آسان به همه جفت‌های مورد علاقه شما می‌چرخد.

 

جاکفشی کمجا برای چکمه‌های بلند

به یاد داشته باشید که چکمه‌های بلند نیاز به ایده‌های زیبایی از جاکفشی دارند، تا کفش‌های شما جذاب‌تر و زیباتر به نظر برسند. در یک قفسه بوت‌های بلند را به‌ صورت آویزان نگه‌داری کنید تا در کنار هم مرتب جلوه کنند. این ایده جاکفشی باعث میشود بوت ها علاوه بر اینکه به راحتی قابل دسترس باشند برای استفاده بعدی شما نیز آماده هستند بنابراین هیچ دلیلی برای نامرتبی کفش‌های شما در فضای آپارتمان وجود ندارد. روی فضایی که دارید تمرکز کنید. سپس با بهترین ایده‌های نگهداری کفش نوآور باشید تا مجموعه کفش‌های خود را دست نخورده نگه‌دارید.

 

جالباسی و جاکفشی کوچک

جا کفشی کوچک کرم رنگ متصل به میز تولت آرایشی با آینه و کمد لباس بزرگ و چتر آویزان

ایده استفاده از جالباسی و کفشی بهترین گزینه برای خانه‌های آپارتمانی است که امروزه بسیار به کار برده می‌شود. به دلیل داشتن فضای ورودی کم در آپارتمان‌ها ترکیب دو گزینه جالباسی و جاکفشی بسیار خلاقانه است. استفاده از این نوع در دکوراسیون‌های مدرن و کلاسیک بیشتر به چشم می‌خورد.

 

جاکفشی آینه‌ای کوچک

جا کفشی کوچک قهوه ای آینه دار و طبقه بندی شده کنار دیوار و صندلی کرمی و قاب دیواری

مدل جاکفشی آینه‌دار که معمولاً همراه با آویز‌هایی برای کت و پالتو است. این نوع از جاکفشی‌ها چند کاره هستند، یعنی بهترین انتخاب برای خانه‌های آپارتمانی است که مشکل فضا دارند چون چند وسیله در یک جاکفشی آینه‌دار جمع شده است.

 

سخن آخر

 جاکفشی کنسولی کوچکی با درب های آینه ای و بدنه سفید مقابل دیواری به رنگ آبی روشن

در این مقاله سعی کردیم، هر آنچه که برای طراحی جاکفشی کوچک در خانه‌های آپارتمانی نیاز است به صورت مفید شرح دهیم. انتخاب جاکفشی زیبا و با کیفیت متناسب با علایق و نیازهایتان، رضایت شما را تضمین می‌کند. ما تلاش کردیم شما را با بهترین طرح‌های جاکفشی آشنا کنیم تا طرح مناسبی برای ورودی خانه خودتان انتخاب نمایید. امیدواریم با مطالعه این مقاله به پاسخ پرسش‌هایتان در زمینه طراحی جاکفشی دست یافته باشید.

 

16 نمونه جاکفشی کوچک و کم جا