جامع‌ترین مرجع برای تزیین و دکوراسیون اتاق خواب عروس

تصویر یک اتاق تزئین شده برای عروس و داماد با بادکنک های صورتی و سفید روی تخت چوبی

طراحی دکوراسیون اتاق خواب‌ها تقریباً قوانین مشخصی دارند، اما برای چیدمان اتاق خواب عروس باید به برخی از نکات توجه بیشتری شود تا حس مثبت و انرژی بیشتری در اتاق جریان پیدا کند. اگرچه طراحی اتاق خواب تازه عروس کاملاً سلیقه‌ای است، اما با رعایت برخی نکات اولیه و اصولی، می‌توانید دکوراسیون اتاق خواب را دقیق‌تر طراحی کنید. در ادامه به نکات مهم در خصوص دکوراسیون و تزیین اتاق خواب عروس و داماد بیشتر می‌پردازیم.

 

 

سوالات متداول:

برای زیبایی دکوراسیون اتاق خواب عروس از چه وسایلی استفاده کنیم؟

تابلو‌ها، قاب‌های عکس، ساعت دیواری، میز‌های کنسول، گلدان‌ها به همراه گیاهان تزئینی و انواع تزئینات دیواری و سقفی از مواردی هستند که به زیبایی دکوراسیون اتاق خواب عروس کمک می‌کنند.


آیا انتخاب اکسسوری‌ها در زیبایی اتاق خواب عروس تاثیرگذار است؟

بله؛ انتخاب چند نوع اکسسوری زیبا و متناسب با سبک دکوراسیون داخلی در جذابیت فضای اتاق خواب  تاثیر بسزایی دارد.

آیا رنگ‌آمیزی و نورپردازی اتاق خواب عروس در زیبایی فضا تاثیری دارد؟

بله؛ ایجاد هارمونی و هماهنگی در نورپردازی، رنگ‌ها، متریال‌ها و سبک دکوراسیون در جذابیت دکور اتاق خواب بسیار تاثیرگذار است.

 

انتخاب رنگ اتاق خواب عروس

 

انتخاب رنگ سفید برای اتاق خواب عروس

تصویر یک اتاق خواب عروس با تخت چوبی، ملحفه سفید،کوسن های قرمز و تخت تزئین شده

رنگ‌های سفید و رنگ‌های خنثی برای استفاده بر روی دیوارها کاربرد بسیاری دارند. رنگ سفید در عین سادگی جذابیت زیادی دارد، انتقال آرامش یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این رنگ است. زمانی که رنگ سفید را به عنوان رنگ اصلی انتخاب می‌کنید، اگر فضای اتاق کوچک است، می‌تواند فضای اتاق را وسیع‌تر نشان دهد. در کنار رنگ سفید باید نور نیز مناسب باشد. بهتر است تمام اجزای اتاق خواب را از رنگ‌های سرد انتخاب نکنید، برای برقراری تعادل اضافه کردن کمی رنگ گرم به مجموعه رنگ‌های اتاق خواب هیجان را بیشتر می‌کند.

 

اتاق خواب عروسی با تخت خواب و روتختی سفید، پرده های حریر سفید، شمع و مروارید و آباژورهای سفید

رنگ سفید بیشتر در سبک مدرن استفاده می‌شود و در سبک‌های کلاسیک و سنتی، بیشتر رنگ‌های گرم کاربرد دارند. رنگ‌های گرم همان‌طور که می دانید انرژی بخش و هیجان‌انگیز هستند. در انتخاب ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی اتاق خواب سعی کنید به ابعاد فضا دقت کنید. اتاق کوچک را با رنگ‌های روشن همچون رنگ‌های پاستیلی چیدمان کنید. اگر اتاق خواب بزرگ است می‌توانید کمی از رنگ‌های تیره و گرم نیز استفاده کنید.

 

دکوراسیون اتاق عروس به رنگ سفید و طلایی

اتاق خواب تازه عروسی با تخت سفید و طلایی، پرده های سفید، پاتختی طلایی و کاناپه

استفاده از رنگ طلایی در کنار رنگ سفید برای اتاق خواب تازه عروس شیک و لوکس خواهد بود. البته رنگ طلایی در کنار رنگ مشکی و آبی نیز بسیار چشم نواز است. دقت داشته باشید در اتاق خواب به سبک سفید طلایی، رنگ سفید باید بیش از رنگ طلایی استفاده و رنگ طلایی فقط به صورت جزئی استفاده شود. اگر قصد دارید سرویس خواب را با رنگ سفید طلایی انتخاب کنید، بهتر است سرویس خواب را به رنگ سفید و روتختی را با پس‌زمینه‌ای سفید اما طرح و نقش‌هایی طلایی انتخاب کنید، تا تعادل برقرار شود. اکسسوری‌‎هایی که در اتاق خواب استفاده ‌می‌کنید از جمله گلدان‌ها، ساعت، مجسمه، کوسن یا پرده را می‌توانید طلایی یا سفید با نقش و نگاری از رنگ طلایی انتخاب کنید. البته باید به نور اتاق نیز توجه داشته باشید، ازآنجایی‌که از رنگ طلایی استفاده می‌کنید، باید از استفاده بیش از حد نور زرد خودداری کنید. با استفاده از نور سفید می‌توانید تعادل را بیشتر رعایت کنید. جاگذاری لامپ‌ها و چراغ خواب‌ها می‌توانند به کوچک یا بزرگ نشان دادن اتاق کمک بسیاری کنند.

 

دکوراسیون اتاق عروس به رنگ سفید و بنفش

اتاق خواب تازه عروسی با تخت سفید، روتختی و کوسن های سفید و بنفش، کاناپه بنفش و پرده های بنفش

اگر قصد دارید دکوراسیون اتاق خواب عروس بنفش و سفید باشد، رنگ سفید باید رنگ غالب و تقریباً ۷۰ درصد فضا را به خود اختصاص دهد. به دلیل اینکه رنگ بنفش در طولانی مدت ممکن است چشم را خسته کند، 30 درصد استفاده از آن در طراحی اتاق خواب کافی است، البته استفاده از رنگ بنفش نیز باعث می‌شود که فضا کمی تاریک به نظر برسد. در ضمن می‌توانید برای دیوارها از کاغذ دیواری‌های ترکیبی رنگ سفید و بنفش استفاده کنید، کاغذ دیواری سفید با گل‌های یاسی رنگ نیز می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. اگر فضای اتاق خواب به اندازه‌ای است که می‌توانید از مبلمان استفاده کنید، سفید برای رنگ مبل و بنفش گل‌دار برای کوسن‌ها انتخاب مناسبی هستند. ترکیب دیگری که برای مبلمان می‌توانید استفاده کنید، مبلمان بنفش و سفید همراه با کوسن‌های یکدست سفید است، البته می‌توانید از نقش و نگارهایی که کمی رنگ طلایی دارند نیز استفاده کنید.

سرویس اتاق خواب عروس را نیز می‌توانید سفید یک دست و روتختی را ترکیبی از رنگ بنفش و سفید انتخاب کنید.  البته در انتخاب روتختی می‌توانید موارد بیشتری را مورد بررسی قرار دهید، یک روتختی بنفش با گل‌های طلایی، یک روتختی سفید با گل‌های یاسی، یک روتختی سفید با گل‌های بنفش و طلایی رنگ می‌توانند انتخاب‌های شیک و زیبایی باشند. سعی کنید از پرده‌های بلند استفاده کنید تا جذابیت اتاق را افزایش دهد. پرده سفید با گل‌های بنفش رنگ می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. دیگر اکسسوری هایی که در اتاق استفاده می‌شوند را می‌توانید سفید انتخاب کنید، البته با طرح‌های بنفش رنگ.

 

استفاده از رنگ‌های مختلف در دکوراسیون اتاق عروس

اتاق خوابی برای عروس با تخت سفید و آبی، فرش طرحدار سفید و آبی و مبل های تک نفره سفید و آبی

انتخاب رنگ اتاق خواب تازه عروس یک موضوع سلیقه‌ای است، اگر قصد دارید از چند رنگ استفاده کنید، بهتر است رنگ‌های مکمل را انتخاب کنید. رنگ سفید که امروزه یکی از رنگ‌های مد روز است، تقریباً با هر رنگی قابلیت ترکیب را دارد. رنگ قرمز هیجان را منتقل می‌کند و برای عروس و دامادهایی که تازه زندگی خود را آغاز کرده‌اند، سرشار از انرژی است. از رنگ‌های زیادی برای دکوراسیون اتاق عروس می‌توان استفاده کرد، یکی از رنگ‌های ملایم و آرام‌بخش رنگ آبی فیروزه‌ای است. دکوراسیون اتاق خواب عروس آبی فیروزه‌ای را می‌توانید در کنار رنگ طوسی، سفید و فیلی ست کنید. از رنگ های مکمل در کنار رنگ‌ اصلی می‌توانید برای پرده، فرش، دیوار، روتختی و سایر لوازم استفاده کنید. دکوراسیون اتاق خواب عروس سفید صورتی نیز طرفداران بسیاری دارد. با استفاده از رنگ سفید و صورتی می‌توانید یک اتاق خواب رویایی را طراحی کنید، رنگ صورتی با رنگ سفید ترکیب خوبی را ایجاد می‌کند. رنگ‎‌های بسیاری هستند که برای اتاق خواب مناسب هستند اما باید با توجه به روحیات خود، نوع چیدمان و هارمونی رنگ آن‌ها را انتخاب کنید.

 

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون اتاق عروس

اتاق عروسی با کاغذدیواری شطرنجی کرم و آبی رنگ ست با پرده تخت، آباژورها و روتختی

مهم‌ترین قسمتی که در اتاق خواب باید کاغذ دیواری شود، دیوار پشت تخت خواب است. کاغذ دیواری‌ها در مدل‌ها و جنس‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. برای انتخاب کاغذ دیواری اتاق خواب، باید هارمونی رنگ در اتاق را در نظر بگیرید. امروزه بیشتر دکوراسیون اتاق خواب عروس، رنگ سفید است و بهتر است از رنگ‌های روشن هم برای کاغذ دیواری استفاده کنید، که البته رنگ‌های پاستیلی، رنگ‌های جذاب و چشمگیری هستند.

از جمله طرح‌هایی که می‌توانید برای کاغذ دیواری انتخاب کنید، طرح داماسک است که در رنگ‌های طلایی و نقره‌ای قابل تهیه هستند، به دلیل چیدمان سفید رنگ، رنگ طلایی بیشتر تناسب دارد. استفاده از کاغذ دیواری‌های سه بعدی که به صورت پوستر هستند نیز امروزه برای دیزاین اتاق خواب عروس مرسوم است. با توجه به چیدمان اتاق خواب کلاسیک، بهتر است از کاغذ دیواری‌های کلاسیک نیز استفاده کنید.

 

نورپردازی اتاق خواب عروس

اتاق خواب مدرن تازه عروسی با دیوارپوش، کفپوش و تخت خواب چوبی قهوه ای با چراغ خواب هایی برای روشنایی

نورپردازی اتاق عروس را با استفاده از چراغ خواب در اطراف تخت، تکمیل کنید. اگر فضای اتاق کوچک است از لامپ‌هایی با رنگ‌های ملایم ال ای دی در سقف استفاده کنید.

 

استفاده از گیاهان در اتاق خواب عروس

اتاق خواب ساده تازه عروسی با تخت چوبی و گلدان های طبیعی گل و گیاه برای طراوت

گل‌های تازه همیشه احساس خوبی را به همراه می‌آورند، استفاده از گیاهان و گل‌های طبیعی در اتاق می‌توانند حس سرزندگی را منتقل کنند.

 

استفاده از تابلو در اتاق خواب عروس

اتاق خواب عروسی با سرویس خواب سفید و پرده حریر، دو پاف طرحدار و تابلوی نقاشی آبی

اگر بر روی دیوارها فضای خالی وجود دارد، یک تابلوی نقاشی شیک انتخاب و آن را به دیوار آویزان کنید. همین طور می‌توانید یک عکس دو نفره عروس داماد را در سایز بزرگ چاپ و به دیوار بزنید.

 

انتخاب پرده مناسب برای اتاق خواب عروس

اتاق عروس سفید رنگی با سرویس خواب قهوه ای، روتختی، پرده و آباژور سفید

اگر پنجره اتاق خواب به خانه‌های هم‌جوار مشرف است، بهتر است از پرده‌های ضخیم استفاده کنید. اما اگر فضای اتاق تاریک است، بهتر است از پرده‌های نازک استفاده کنید تا نور اتاق تأمین شود. سعی کنید در انتخاب مدل پرده تناسب و ارتباط با لوازم دیگر را رعایت کنید. اگر فرش اتاق خواب را با طرح شلوغ انتخاب کرده‌اید بهتر است پرده ساده باشد. بین فرش، روتختی و پرده بهتر است یک هارمونی ایجاد کنید.

 

انتخاب سرویس خواب مناسب برای اتاق عروس

اتاق عروس مدرنی با سرویس خواب مشکی و آبی، روتختی سفید و آبی، بالشت های طوسی و موکت و دیوار طوسی

سرویس خواب عروس را می‌توانید با جنس‌های مختلفی از جمله چوب یا فلز تهیه کنید. انتخاب رنگ نیز کاملاً سلیقه‌ای است، اما با سایر رنگ‌هایی که برای اتاق خواب استفاده می‌کنید، باید هارمونی داشته باشد. با توجه به ابعاد اتاق خواب می‌توانید سرویس خواب را با سایزهای مختلف تهیه کنید، ابعاد تخت استاندارد، ۱۶۰ سانتیمتر در ۱۸۰ سانتیمتر است. از آنجا که کانون توجه در اتاق خواب، وجود تخت است، بنابراین سعی کنید در انتخاب آن طرح، رنگ و جنس را مد نظر قرار دهید. انتخاب تشک تخت کار چندان سختی نخواهد بود، دو نوع تشک فنر متصل و فنر منفصل وجود دارد که فنر منفصل از مزیت‌های بیشتری برخوردار است، اگر یکی از افراد بر روی تخت تکان بخورد، فرد کناری تکان را متوجه نخواهد شد. نوع دیگری از تشک‌ها به نام مموری فوم هستند که حالت فرم بدن را می‌گیرند و از فشار به سایر قسمت‌های بدن جلوگیری می‌کنند.

 

اتاق خواب تازه عروسی با تخت قهوه ای، روتختی و پرده های تخت کرم، پاف و کوسن های طرحدار نارنجی

ملافه و روتختی که برای تشک خریداری می‌کنید، باید از پارچه‌ای نرم و با کیفیت باشند تا با شستشوی مداوم کیفیت خود را از دست ندهند. ملافه، روتختی و تشک نباید حساسیت زا باشند. آنچه زیبایی تخت را دوچندان می‌کند استفاده از چند کوسن است، می‌توانید از کوسن‌های کوچک با رنگ‌های متضاد یا همرنگ استفاده کنید. سایبان توری تخت یکی از اقداماتی هست که بر زیبایی تخت می‌افزاید. این سایبان پرده‌ای را می‌توانید از جنس ابریشم، حریر یا حتی مخمل انتخاب کنید. دقت داشته باشید سایبان توری را می‌توانید هماهنگ با رنگ پرده انتخاب کنید. اگر تخت شما دارای پایه‌های ستونی است، می‌توانید پرده‌های رمانتیک را در اطراف تخت به ستون‌ها متصل کنید، اما اگر تخت شما ساده و فاقد ستون است، می‌توانید این پرده را به سقف متصل کنید. از خرید میز پاتختی در اطراف تخت غافل نشوید، با گذاشتن چراغ خواب بر روی میز پاتختی، نورپردازی اتاق خواب را تکمیل خواهد شد.

 

انتخاب فرش مناسب برای اتاق عروس

اتاق خواب عروسی با تخت فلزی سفید و روتختی سفید و کرم به همراه فرش پرز دار و طرحدار کرم و قهوه ای

فرش را باید ست اتاق خواب عروس تهیه کرد. با توجه به دکوراسیون اتاق خواب، نوع مدرن یا سنتی فرش را تعیین کنید. امروزه خرید فرش با رنگ‌های خنثی از جمله رنگ شیری، طوسی، کرم و بژ بیشتر مد شده است. فرش‌های مدرن علاوه‌بر داشتن رنگ‌های خنثی، خیلی ساده هستند و می‌توانند از شلوغی اتاق‌ها بکاهند. اما اگر قصد دارید از فرش‌های سنتی استفاده کنید، فرش‌های سنتی دارای طرح و نقش‌های بسیار شلوغ و رنگ‌های گرمی هستند. نحوه پهن کردن فرش، به این گونه است که فرش را باید با فاصله ۲۰ سانتیمتری از دیوار پهن کنید. البته این فاصله بستگی به متراژ اتاق دارد، گاهی این فاصله بیشتر و در حدود یک متر هم می‌رسد. فرش باید قسمت پایینی تخت را پوشش دهد. اگر کفپوش اتاق خواب پارکت است، فرش‌های مدرن می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. سعی کنید بافتی را انتخاب کنید که بسیار نرم باشد، اگر فرش‌های پرز دار را انتخاب می‌کنید، بهتر است از فرش‌هایی که پرز کمتری دارند، استفاده کنید، چرا که میزان گرد و غباری که به خود می‌گیرند کمتر است.

 

تزیین اتاق خواب عروس

اتاق خواب سفید و صورتی یک تازه عروس که با گلهای سفید و صورتی و برگ سبز تزئین شده است

پس از دیزاین اتاق خواب تازه عروس و داماد و جاگذاری تمام لوازم، حالا نوبت به تزیینات جانبی اتاق می‌رسد. گل‌های طبیعی از مهم‌ترین و زیباترین لوازم تزیینی محسوب می‌شوند که در هرجای دکوراسیون خانه عروس می‌توانید از آن‎ها استفاده کنید. تزیین اتاق خواب عروس خانم‌ها با گل طبیعی می‌تواند فضایی رمانتیک و عاشقانه‌ای را خلق کند. اتاق خوابی پر گل را تصور کنید، که چه میزان می‌تواند عاشقانه و شاعرانه باشد. همان‌طور که گفته شد، تخت خواب نقطه کانونی در اتاق خواب محسوب می‌شود، می‌توانید دور ستون‌های تخت را با گل‌های طبیعی تزیین کنید، روی دراور و پاتختی‌ها نیز می‌توانید از گلدان با گل طبیعی استفاده کنید. حتی می‌توانید از گلبرگ گل نیز برای روتختی استفاده کنید. ریسه‌های از گل آماده کنید و آن را بر روی دیوار پشت تخت آویزان کنید. شمع‌ها دومین اکسسوری هستند که می‌توانید با آن‌ها اتاق خواب عروس و داماد را تزئیین کنید. شمع‌ها در سایزهای مختلف وجود دارند، آن‌ها را تهیه کرده و در قسمت‌های مختلف اتاق آن‌ها را روشن کنید. البته در روشن کردن شمع‌ها و قرار دادن آن‌ها بر روی تخت و نزدیکی پرده خودداری کنید.

 

سخن پایانی

اتاق خواب یک عروس با تخت سفید، روتختی سفید و بنفش، کاغذدیواری طرحدار سفید و بنفش و پرده های بنفش

اکثر زوج‌های جوان دکوراسیون اتاق خواب را به گونه‌ای دوست دارند که فضایی عاشقانه را القا کند. ایده‌های رمانتیک بسیاری برای تزیین اتاق خواب عروس و داماد وجود دارد که هر یک می‌توانند سبک و ایده‌ای متفاوت باشند. اگر فضای اتاق خواب کوچک است، انتخاب آینه بزرگ می‌تواند فضای خانه را بزرگ‌تر نشان دهد. سعی کنید از اکسسوری‌های مختلفی در گوشه و کنار اتاق استفاده کنید. تابلوهای کوچک و مجسمه‌های ایستاده می‌توانند فضای اتاق خواب را جذاب‌تر کنند.