آشنایی با کاربرد و انواع توری حصاری

توری حصاری مشکی در حیاط منزل با کفپوش چمن

اقدامات زیادی برای مرزبندی و حفاظت از یک محیط انجام می‌شود. ساخت دیوار، نصب نرده‌های چوبی و نصب سیم خاردار از راه‌های مرزبندی یک محدوده‌اند؛ اما برای همه‌ موقعیت‌ها مناسب نیستند. 

ساخت دیوار هزینه‌‌بر است و از سمتی باعث کور شدن دید به بیرون می‌شود. نرده‌های چوبی در برابر باران و طوفان مقاومت زیادی ندارند و در محیط‌های مرطوب دچار پوسیدگی می‌شوند. سیم خاردار نیز مناسب نصب در هرمکانی نیست و زیبایی محیط را تحت تأثیر قرار می‌دهد. توری حصاری، فنس باغی یا chain link fence یکی از بهترین‌ انتخاب‌هایی است که می‌توانید برای مرزبندی یک محدوده در دست داشته باشید. 

 

سوالات متداول:

از توری حصاری در چه مکان‌هایی می‌توانیم استفاده کنیم؟

1. مرزبندی زمین‌های کشاورزی و زراعی 2. مرزبندی زمین‌ها و سالن‌های ورزشی 3. مرزبندی مناطق ممنوعه نظامی و دولتی 4. ایجاد محوطه‌ بسته برای حیواناتی نظیر گاو و گوسفند 5. تعبیه مانع در مقابل حیوانات وحشی 6. ساخت حصار اطراف مناطق حساس، مانند پالایشگاه‌‌ و پتروشیمی 7. ساخت محافظ برای کارگران ساختمانی 8. حصارکشی اطراف ریل قطار


استفاده از توری حصاری چه مزایایی دارد؟

هزینه پایین، کور نکردن مسیر نور، دوام بالا و مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و پوسیدگی از مزایای استفاده از توری حصاری هستند.


توری حصاری از چه جنس‌هایی تولید می‌شود؟

1. فولاد سیاه 2. فولاد گالوانیزه 3. گالوانیزه با روکش پی وی سی

 

توری حصاری چیست؟ 

فنس باغی مشکی در حیاط منزل با کفپوش چمن

توری حصاری از مفتول‌هایی درهم تنیده به شکل تور ساخته شده که استحکام و دوام بالایی دارد. این توری‌‌ها، مانند یک مانع عمل کرده و محدوده مورد نظر را از محیط جدا می‌کند. توری‌ و فنس‌ها را می‌توان در هرابعاد و ارتفاعی تهیه کرد. ‌رنگ آن عموما به رنگ فلزات است؛ اما اَشکال فانتزی و رنگی آن نیز اَخیرا در بازار دیده می‌شود. استفاده از این توری‌ها، بیش از صدسال در قاره‌های آمریکا و آفریقا توسط کشاورزان رایج بوده و بیشتر به منظور ایجاد مرز در زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شد؛ اما اکنون در بیشتر کشورها از آن استفاده می‌شود و کاربردشان نیز گسترده‌تر شده است. 

 

کاربرد انواع توری حصاری

فنس باغی نقره‌ای رنگ روکش‌دار در محیط باغی

این توری، کاربرد‌های فراوانی دارد. در این قسمت چند استفاده‌ رایج از توری‌ها را نام برده‌ایم؛ اما کاربردش به همین گزینه‌ها محدود نمی‌شود و می‌توانید از آن در هر مکانی که مناسب می‌بینید استفاده کنید:

 

مرزبندی زمین‌های کشاورزی و زراعی

استفاده از فنس باغی مشکی جهت مرزبندی حیاط

رایج‌ترین استفاده از فنس‌ها، مرزبندی زمین‌های کشاورزی و زراعی است. برای مرزبندی این زمین‌ها، حصار موردنظر باید چند ویژگی داشته باشد:

 

توری حصاری نقره‌ای با گلدان‌های خطی در بخش بالایی آن جهت مرزبندی حیاط

 1. باید از حصاری استفاده کرد که دوام بالایی داشته و درمدت زمان کم، نیاز به تمدید و ساخت دوباره نباشد. 
 2. شکل مانع باید به گونه‌ای باشد که باعث ایجاد سایه بر زمین و گیاهان نشود. وجود سایه، کیفیت بعضی از محصولات کشاورزی را پایین می‌آورد. 
 3. با عوض کردن شیوه‌ کشت، ممکن است تغییراتی در حصاربندی ایجاد شَوَد. اگر برای حصار، مانعی مثل دیوار بسازند، در این شرایط باید تخریب شده و دوباره به فرمی دیگر ساخته شود؛ به همین جهت کشاورزان باید از حصاری استفاده کنند که بتوان آن را کمی جا به جا کرد. 
 4. انتخاب ایده‌آل این است که بدون وارد شدن در باغ، بتوان وضعیت کلی باغ را رصد کرد، هرچه حصار جنس شفاف و تورمانندی داشته باشد بهتر است. 

 

استفاده از فنس باغی نقره‌ای رنگ جهت مرزبندی حیاط

می‌توان تمام این ویژگی‌ها را در فنس‌ باغی پیدا کرد. این فنس‌ها کمترین سایه را ایجاد کرده، دید باغ را از داخل و بیرون کور نمی‌کنند، دوام بالایی دارند و به راحتی می‌توان مختصات نصب آن را تغییر داد. 

 

مرزبندی زمین‌ها و سالن‌های ورزشی

مرزبندی زمین فوتبال توسط توری حصاری نقره‌ای رنگ

برای ایجاد مرز در زمین‌ها و سالن‌های ورزشی، فنس توری بهترین انتخاب است. اگر از طراحی دیوار حیاط استفاده کنیم، فضای بسته و نامناسبی به وجود می‌آید و ساخت آن نیز هزینه زیادی در پی خواهد داشت، نرده‌‌های چوبی هم به دلیل شکنندگی، عدم مقاومت در برابر رطوبت، باد، باران و مقاومت پایینشان مناسب نیستند؛ بنابراین از فنس توری استفاده می‌شود. فنس‌ توری به دلیل ظاهر خاصی که دارد، زیبایی زمین را از بین نمی‌برد؛ یا به عبارتی، با یک محیط ورزشی همخوانی دارد. بنابراین می‌تواند یک جایگزین خوب به جای حفاظ و نرده دیوار باشد.

 

مرزبندی مناطق ممنوعه نظامی و دولتی 

توری حصاری نقره‌ای در بخش بالایی سیم خاردار

حتما در فیلم‌ها دیده‌اید که برای دوربندی مناطق ممنوعه نظامی و دولتی، از فنس‌های توری استفاده می‌کنند. شاید برای شما هم علت این انتخاب، مورد پرسش قرار گرفته باشد. علت چنین انتخابی، این است که فنس را می‌توان در مقاومت و ارتفاع بالا تهیه کرد، به‌طوری‌که حتی گاهی از یک دیوار محکم، مقاومت بالاتری دارد، همچنین نصب سیستم‌های امنیتی بر این فنس‌ به دلیل داشتن خاصیت‌ فلزی، بسیار راحت‌تر است.

سیستم‌های هوشمند امنیتی، به راحتی متوجه هرگونه فشار و حرکت بر این فنس‌ها می‌شوند. در مواقع حساس می‌توان از خاصیت رسانایی آن بهره برد و در شرایطی که فرد تجاوزگری قصد عبور از این فنس‌ را دارد؛ با انرژی شوک و برق‌مانند این فنس مواجه می‌شود. 

 

ایجاد محوطه‌ بسته برای حیواناتی نظیر گاو و گوسفند

محوطه سازی محل نگهداری حیوانات اهلی با توری حصاری نقره‌ای

ساخت یک طویله برای حیواناتی مانند گاو و گوسفند، هزینه‌بَر است، اگر هزینه‌ ساخت آن برای شما گران تمام می‌شود از فنس باغی استفاده کنید. با نصب این فنس دور محوطه‌‌ مورد نظر، به راحتی یک محوطه بسته برای حیوانات می‌سازید. مزیت ساخت محوطه با فنس دراین است که حیوانات همچنان هوایی آزاد، در اطراف خود دارند و در محیط بَسته و دلگیری زندگی نمی‌کنند. اگر در منطقه‌ای بارانی زندگی می‌کنید با استفاده از چوب، برای این حصار، سقفی بسیازید تا حیوانات از آسیب باد و باران در امان باشند.

 

تعبیه مانع در مقابل حیوانات وحشی

محوطه سازی محل نگهداری حیوانات وحشی با توری حصاری نقره‌ای

حیوانات وحشی مانند گرگ و شغال، باعث آسیب‌‌های جانی و مالی زیادی خواهند شد. برای جلوگیری از نفوذ و حمله آن‌ها به خانه‌های کوهی، باغ‌های کشاورزی، گله حیوانات و دیگر مناطق، بهتر است از فنس‌ها استفاده کنید. این فنس‌، ضربه‌ها و حملات آن‌ها خنثی می‌کنند و زیان‌های جانی و مالی به صفر خواهد رسید. در هوای تاریک همیشه امکان پاسبانی و نگهبانی از یک محیط وجود نداشته یا باعث اتلاف زمان انرژی خواهد شد. با نصب این توری، دیگر این مشکلات دیده نمی‌شود. 

 

ساخت حصار اطراف مناطق حساس، مانند پالایشگاه‌‌ و پتروشیمی

نصب توری حصاری قهوه‌ای رنگ دور پالایشگاه نفت

مناطقی مانند پتروشیمی و پالایشگاه‌، از نظر نوع فعالیت‌ها مناطقی مهم و خطرناک محسوب می‌شوند. اگر فردی بدون دانش و مراقبت‌های خاص، وارد آن شود باعث آسیب رسیدن به خود و دیگران خواهد شد؛ بنابراین برای جلوگیری از نفوذ افراد غریبه و ناآشنا و عدم وقوع اقدامات ضدامنیتی از این توری‌ها استفاده می‌شود. 

 

ساخت محافظ برای کارگران ساختمانی

استفاده از توری حصاری آبی رنگ جهت حفاظت از کارگران در ارتفاع

کارگران ساختمانی در ارتفاع و شرایط خطرناکی مشغول‌ کار‌اَند. برای جلوگیری از هرگونه حادثه خطرناک، محافظ‌هایی از جنس این توری در اطراف آنان ساخته می‌شود تا شرایط امن‌تر و بهینه‌ای داشته باشند. استفاده از این توری‌ها به شکل قابل توجهی، درصد زیادی از آسیب‌های ساختمانی را به حداقل رسانده است. 

 

حصارکشی اطراف ریل قطار

توری حصاری نقره‌ای در طرفین ریل قطار با قطار باری قرمز رنگ

در برخی از مناطق، ریل قطار در نقطه حساسی قرار دارد که جهت دور کردن افراد از خطر، دور ریل را حصارکشی می‌کنند. این نوع از توری، بهترین نوع حصار در اطراف این محوطه است. 

 

مزایا و معایب استفاده از توری حصاری

استفاده از توری حصاری فلزی در مرزبندی حیاط منزل و حیاط درختکاری شده

 

مزایا

توری حصاری فلزی در طرفین ریل قطار

نصب توری، مزیت‌هایی دارد که باعث می‌شود انتخاب آن نسبت به دیگر روش‌های حصارکشی در اولویت قرار بگیرد:

 

هزینه پایین

توری حصاری فلزی با چهارچوب آبی رنگ در محوطه باغی

روش‌های مرزبندی مانند دیوارکشی، هزینه بسیار بالایی دارد و باید بهترین نوع آن با قیمت بالا اجرا شده تا نتیجه دلخواه حاصل شَوَد. هزینه استفاده از توری و فنس بسیار مقرون به صرفه‌تر از دیگر روش‌های مرزبندی است؛ علاوه بر هزینه، نصب این فنس‌ها در مواقعی نتیجه‌ کیفی بهتری خواهد داشت. 

 

کور نکردن مسیر نور

فنس باغی طوسی با چهارچوب همرنگ در محیط باغی

در برخی از مکان‌ها مانند زمین‌های کشاورزی و زمین‌های ورزشی، وجود نور یک مزیت مهم به حساب می‌آید. حصار باید به‌ گونه‌ای باشد که مانع عبور نور نشود. این فنس‌ها از عبور نور جلوگیری نمی‌کنند و با وجود ایجاد حصار، همچنان فضای باز و پُرنور وجود خواهد داشت. 

 

دوام بالا

نصب دستی فنس باغی فلزی نقره‌ای به چهارچوب فلزی

ایراد بزرگ حصارهایی مانند چوب، دوام پایین آن‌ها است؛ به همین علت پس از مدت کوتاهی از بین می‌روند و باید دوباره نصب شوند. بنابراین ترجیح اکثر افراد این است که حصاری با دوام بالا داشته‌ باشند. توری‌ حصاری باکیفیت، بیش از 40 سال ماندگار خواهد بود و پس از آن به تدریج شروع به استهلاک می‌کند. با توجه به هزینه نسبتا پایین و دوام بالای این توری‌ها، مي‌توان آن را بهترین انتخاب دانست. 

 

مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و پوسیدگی

فنس باغی نقره‌ای در فضای سبز جهت مرزبندی محیط

اگر بهترین نوع این فنس‌ها را تهیه کنید تا سال‌ها خبری از زنگ‌زدگی و پوسیدگی نیست و مثل روز اول زیبا هستند. فرقی نمی‌کند که در مرطوب‌ترین قسمت شمال ایران یا در سردترین و گرم‌ترین نقاط ایران زندگی کنید. مقاومت این فنس‌ها، شگفت‌انگیز است. 

 

معایب 

فنس باغی نقره‌ای فلزی در دور تا دور زمین چمن فوتبال

علاوه بر محاسنی که برای فنس‌ها شمرده‌ می‌شود، دو عیب نیز دارد که در مواقعی می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد و در مواقعی قابل چشم‌پوشی نیست:

 

تنوع ظاهری فنس باغی پایین است. 

فنس باغی و درب فنسی در حیاط منزل جهت مرزبندی حیاط و فضای بیرونی

این توری، تنوع ظاهری پایینی دارد و در انتخاب آن، نمی‌توان خلاقانه و متفاوت عمل کرد. به ظاهر این توری‌ها، اهمیت زیادی داده نمی‌شود و بیشتر کاربرد آن مدنظر است. اگر به شکل و نَمای این توری اهمیت بیشتری داده شود، بی‌شک فروش آن بیشتر خواهد شد. 

 

فنس مخصوص باغ با هر محیط و مکانی تطابق ظاهری ندارد. 

فنس باغی مشکی در محیط شهری جهت حفاظت و مرزبندی

از این فنس، نمی‌توان در بیشتر مکان‌های شهری استفاده کرد. نداشتن تطابق ظاهری فنس‌ها با نمای شهری، باعث می‌شود که میزان استفاده از آن در شهرها، پایین‌تر از فضای باز باشد. 

 

جنس توری حصاری

اتصال چهارچوب فلزی فنس باغی نقره‌ای به زمین چمن

این نوع از توری، به طور عمده در سه جنس تولید می‌شود:

 

فولاد سیاه

تولید صنعتی فنس باغی فلزی مشکی روکش‌دار

اگر در منطقه‌ای خشک و بدون رطوبت زندگی می‌کنید و بودجه زیادی ندارید، توری از جنس فولاد سیاه انتخاب خوبی است. این توری‌ها مقاومت زیادی دربرابر رطوبت و زنگ‌زدگی نداشته؛ اما در عوض قیمت پایین‌تری دارند. رنگ آن نیز سیاه است و برای استفاده در مکان‌هایی که توری جنبه تزئینی دارد، انتخاب صحیحی نیست. انواع جدید توری فولادی، حدود 20 تا 30 سال دوام دارند و پس از آن به تدریج، فرآیند فرسودگی شروع می‌شود. لازم به ذکر است که وزن این توری کمی زیادتر از انواع دیگر است. 

 

فولاد گالوانیزه

فنس باغی نقره‌ای با چهارچوب فلزی همرنگ جهت مرزبندی باغ از حیاط

برای استفاده از این توری‌ها، تقریبا هیچ محدودیتی ندارید. حتی در مرطوب‌ترین محیط‌ نیز این توری دچار زنگ‌‌زدگی نمی‌شود و فرم خود را به خوبی حفظ می‌کند. دوام توری از جنس فولاد گالوانیزه، به 40 تا 50 سال نیز خواهد رسید. 

 

گالوانیزه با روکش PVC

فنس باغی فولاد گالوانیزه با روکش سبز رنگ در دور زمین فوتبال

گران‌ترین نوع این توری، توری گالوانیزه با روکش PVC است. اگر ظاهر توری اهمیت زیادی برایتان دارد و قصد دارید از آن در مکان‌های حساس و زینتی مانند پارک استفاده کنید، توری از جنس فولاد سیاه و فولاد گالوانیزه را از یاد ببرید.

 فولاد گالوانیزه با روکش PVC ظاهر زیباتری دارد و تهیه آن واجب‌تر است. همچنین در هر آب‌وهوایی می‌تواند سالم باقی بماند. نکته‌ قابل توجه دیگر در این جنس توری، فرم ایده‌آل و استحکام خاص آن بوده و عمر آن نیز کمی بیشتر از فولاد گالوانیزه است. 

 

بافت توری حصاری

تولید و بافت فنس باغی فلزی به وسیله دستگاه‌های صنعتی

این فنس در مجموع، سه حالت بافت دارند که ممکن است صورت ماشینی یا دستی انجام شود:

 • دوسر قلاب
 • یک سر قلاب و یک‌سر پیج
 • دوسر پیچ

حالات بافت، ارتباط چندانی با کیفیت آن نداشته و بیشتر شکل و نحوه ساخت آن را دربر می‌گیرد. بافت دوسرپیچ رایج‌تر است و بیشتر از آن استفاده می‌شود. 

 

روش‌های تولید توری حصاری

فنس باغی نقره‌ای در کارخانه آماده رول شدن و بسته بندی

تولید این نوع از توری، به دوشیوه قابل انجام است

 

تولید اتوماتیک

دستگاه صنعتی تولید توری حصاری تمام اتوماتیک به رنگ سبز

در روش اتوماتیک صفر تا صد کار توسط دستگاه‌ها انجام می‌پذیرد. ابتدا مفتول در قسمت مورد نظر قرار می‌گیرد، سپس دستگاه با توجه به شیوه بافت، شروع به سرهم‌بندی و تولید توری‌ها می‌کند. این دستگاه‌ها تولید توری‌ را در حجم و ابعاد متنوع انجام می‌دهند و نقطه قوتشان نیز، سرعت و دقت بالا در بافت است. تولید فنس به روش نیمه اتوماتیک نیز انجام می‌‌شود که در بیشتر مراحل به تولید اتوماتیک شبیه است و تفاوت‌هایی جزئی دارد. 

 

تولید دستی

بافت دستی توری حصاری نقره‌ای توسط کارگر در کارخانه

اکثر افراد به اشتباه تصور می‌کنند که در روش تولید دستی، تمام کارها توسط دست انجام می‌پذیرد؛ اما اینطور نیست. در این روش از موتورها و ابزارهای مختلفی کمک گرفته می‌شود؛ اما برخی از کارهای ریز مانند وصل کردن نقاط انتهایی توری، رول کردن و جابجایی آن توسط افراد انجام شده و به شکل دستی صورت می‌پذیرد. کیفیت فنس در روش تولید دستی نسبت به تولید اتوماتیک تفاوت چندانی ندارد. 

 

مراحل نصب توری حصاری

نصب توری حصاری فلزی نقره‌ای در محیط باغی توسط دو متخصص

نصب توری، باید به دست افراد متخصص انجام شود تا اشتباهی صورت نگیرد. این کار در چند مرحله انجام می‌شود؛ اما وقت زیادی نخواهد گرفت و نسبت به دیگر حصارها، نصب آن به کمترین زمان نیاز دارد. 

 

توری حصاری فلزی نقره‌ای در فضای سبز با کفپوش چمن

 • ابتدا به شکل جزئی و دقیق قسمت‌هایی را که قرار است حصارکشی شود را مشخص کرده و اندازه گیری کنید. ارتفاع توری، به هدف شما از حصارکشی بستگی دارد و هر چه ارتفاع حصار بیشتر باشد، نیاز است که حصارکشی با ظرافت و دقت بیشتری انجام شود. برخی از افراد ترجیح می‌دهند که برای کم‌‌تر شدن ارتفاع فنس، در نیم متر پایین حصار، از بلوک‌ استفاده کنند تا استحکام آن بیشتر شود. 
 • پس از تعیین شَما و اندازه‌های دقیق، باید چاله‌هایی به فاصله‌های متوالی ایجاد شود.
 • فاصله این چاله‌ها بستگی به وزن و ارتفاع فنس‌ها و همین‌طور ترجیح و اطمینان افراد دارد؛ اما به طور معمول اندازه دو تا چهارمتر برای آن مناسب است.

 

توری حصاری فلزی نقره‌ای در محیط کویری جهت مرزبندی ملک شخصی

 • پس از حفر چاله‌ها، پایه‌هایی جهت نصب حصار، درون زمین قرار می‌گیرد. این پایه‌ها با مواد محکمی مثل سیمان و ترکیب‌های چسبنده، بر زمین محکم خواهند شد.
 • پایه‌های توری، ترجیحا باید از جنس آهن باشند تا به خوبی وزن حصار را تحمل کنند. پس از گذشت چند روز از این مرحله و خشک شدن سیمان و محکم شدن پایه‌ها، باید فنس‌ها را که به صورت رول در دسترس‌اند، باز نمود و با استفاده از مفتول و روش‌هایی خاص بر پایه‌ها نصب کرد. 

 

توری حصاری نقره‌ای و در بخش بالایی سیم خاردار برای محوطه‌سازی کارخانه

 • این مرحله نیاز به دقت و حساسیت زیادی دارد؛ بازکردن رول فنس و محکم‌کردن آن باید با حساسیت زیادی صورت بگیرد تا فنس محکم و بدون هرگونه آسیب و کجی، بر جای خود استوار بماند. 
 • برخی از افراد در قسمت‌ بالایی فنس‌ها سیم خاردار نیز استفاده می‌کنند و بدین ترتیب امکان هرگونه تجاوز و دست درازی به محوطه را سلب خواهند کرد. 

 

ویژگی‌‌های توری حصاری در بازار

توری حصاری و درب توری فلزی مشکی جهت جداسازی حیاط از منزل و فضای بیرونی، پله‌های چوبی و دیوار سرامیکی

فنس باغی موجود در بازار، ویژگی‌هایی دارد که دانستن آن کمک می‌کند انتخاب بهتری داشته باشید:

 1. در ارتفاع 50 سانتی‌متر تا 5 متر در بازار موجود‌اند. 
 2. قطر مفتول فنس استاندارد، در بازه دو تا چهار میلی‌متر قرار دارد. 
 3. هیچ‌ قسمت از آن نباید از جنس پلاستیک فشرده باشد و مناسب‌ترین جنس برای آن آهن، چدن، گالوانیزه و فولاد است. 
 4. رول‌های رایج در بازار، معمولا طولی بین 10 تا 25 متر دارند. 
 5. اگر هنگام خرید این فنس‌ها با اصطلاح چشمه روبه‌رو شدید، بدانید که چشمه به طول اضلاع شکل‌های هندسی درون تور گفته می‌شود. فنس‌‌ها با طول چشمه‌های متنوعی در بازار وجود دارند که هرکدام با توجه به نوع نیاز می‌توانند مناسب باشند؛ اما در حالت کل توصیه می‌شود که از فنس‌هایی با طول چشمه متوسط استفاده کنید.

 

نحوه تشخیص کیفیت فنس باغی

توری حصاری مشکی رنگ روی دیوار چوبی لایه لایه

تشخیص کیفیت فنس، کار سختی نیست و از ظاهر آن می‌توان تا حدی به کیفیتش پی برد. بهتر است که هنگام خرید به چهار نکته زیر توجه داشته باشید:

 

بیش از حد انعطاف پذیر نباشد. 

توری حصاری نقره‌ای فلزی جهت تعین محوطه حیاط و مرزبندی آن

ممکن است که فنس‌ها، کمی منعطف باشند. علت انعطاف فنس‌ها، نازک بودن مفتول‌های استفاده شده در آن است. با این‌حال نباید انعطاف بیش از حد در فنس دیده شود. انعطاف پایین و بیش از حد استاندارد، بی‌کیفیتی فنس‌ها را نشان می‌دهد. 

 

با کوچک‌ترین فشاری، استحکام خود را از دست ندهد. 

توری حصاری مشکی روکش‌دار از جنس گالوانیزه

علت کاربردی بودن این توری‌ها، استحکام خاصشان است. اگر هنگام خرید متوجه شدید که توری از استحکام خوبی برخوردار نیست از خرید آن اجتناب کنید. توری‌ و فنس‌ها جزو وسایلی هستند که حتما باید جنس باکیفیت آن تهیه شود، حتی اگر قیمت زیادی داشته باشند. تهیه جنس بی‌کیفیت این حصار، آسیب‌های مالی، امنیتی و حتی جانی را در پی دارد. 

 

بافت محکمی داشته باشد

فنس باغی مشکی ضخیم با چهارچوب فلزی نقره‌ای رنگ جهت مرزبندی زمین ورزشی و تفریحی

یکدستی ساختار و بافت در سطح بیرونی فنس، اهمیت بالایی دارد. فرقی نمی‌کند که این فنس‌ها توسط دستگاه یا به شکل دستی ساخته شده باشند؛ به هرحال بافت و گره‌ها، باید محکم و یک اندازه باشند. در غیراین صورت توری‌ها، ماندگاری طولانی نخواهند داشت. 

 

همه قسمت‌های توری باید یک‌رنگ و در یک ضخامت باشد. 

فنس باغی فلزی روکشدار مشکی چسبیده به میله‌ای فلزی طوسی روشن

برخی از مفتول‌های بی‌کیفیت به شکل یکسان، ضخامت نداشته و در قسمت‌هایی نازک و در قسمت‌هایی ضخیم‌تراند. از تهیه توری‌هایی که ضخامت یکسانی در بدنه خود ندارند، اجتناب کنید. همچنین توجه کنید که رنگ مفتول‌ در همه قسمت‌های توری یکسان باشد. 

 

عوامل تعیین کننده قیمت توری حصاری

ساخت درب فنس باغی حیاط به رنگ نقره‌ای و فلزی

گرچه عوامل زیادی در تعیین قیمت این توری‌ها نقش دارد؛ اما چهارعامل به شکل مستقیم قیمت آن را تعیین خواهد کرد:

 

ضخامت مفتول

فنس باغی مشکی فلزی روکش‌دار

ضخامت بالای مفتول، باعث می‌شود که استقامت و مقاومت توری بالا برود. به همین دلیل هرچقدر ضخامت آن بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت. مفتول باید علاوه بر ضخیم بودن تا حد کمی انعطاف نیز داشته باشد و به راحتی نشکند؛ بنابراین علاوه بر ضخامت، انعطاف مفتول نیز کمی در قیمت تأثیرگذار خواهد بود.

 

قطر چشمه

فنس باغی نقره‌ای فلزی در محوطه باغی

فنس‌هایی که قطر چشمه بیشتری دارند از قیمت پایین‌تری برخورداراند. هنگام بافت توری با چشمه قطور، از مفتول‌های کمتری استفاده شده و هزینه‌ تولید نهایی پایین می‌آید. فنس‌ با چشمه قطور، در بسیاری از مواقع از جمله ساخت لانه برای حیوانات، حصار دور مناطق کشاورزی، حصارکشی مناطق امنیتی و… کاربردی نیست. 

 

ارتفاع فنس

مرزبندی و محوطه سازی دور استخر با فنس باغی مشکی در حیاط منزلی با کفپوش سنگی و محوطه درختکاری شده

با بیشتر شدن ارتفاع فنس، قیمت آن نیز بالا خواهد رفت. ساخت توری‌های مرتفع کمی سخت‌تر و زمان‌بر است؛ به همین دلیل هزینه قیمت آن نیز نسبت به ارتفاع بیشتر خواهد شد.

 

جنس فنس

فنس باغی فلزی با چهارچوب چوبی جهت محوطه سازی و مرزبندی

همانطور که گفتیم فنس‌ها معمولا در سه جنس فولاد سیاه، فولاد گالوانیزه، گالوانیزه با روکش PVC به فروش می‌رسد. هرکدام از این سه جنس ارزش و خواص متفاوتی دارند که به طور مستقیم در قیمت تأثیر گذاراند.

میانگین قیمت فنس باغی با جنس فولاد سیاه به ازای یک متر و  چشمه و مفتول با اندازه متوسط 19.000 تا 23.000 تومان
میانگین قیمت فنس باغی با جنس فولاد گالوانیزه به ازای یک متر و چشمه و مفتول با اندازه متوسط 22.000 تا 30.000 تومان
میانگین قیمت فنس باغی با جنس گالوانیزه با روکش PVC به ازای یک متر و چشمه و مفتول با اندازه متوسط 30.000 تا 40.000 تومان

*توجه داشته باشید که قیمت توری‌ها به دلیل جنس خاصی که دارند، با نوسان همراه است و ممکن است که هنگام خرید قیمت آن، کمی پایین‌تر یا بالاتر باشد. 

 

توری حصاری فلزی با چهارچوب چوبی جهت مرزبندی حیاط خانه‌ای با دیوار‌های آجری

میانگین قیمت اجرای توری حصاری کیفیت متوسط در ابعاد 50 متر با دستمزد و هزینه‌های جانبی 6.000.000 تا 7.500.000 تومان
میانگین قیمت دیوار کشی کیفیت متوسط در ابعاد 50 متر با دستمزد و هزینه‌های جانبی 9.000.000 تا 11.000.000 تومان

*مقایسه هزینه دیوارکشی و حصارکشی

 

جمع‌بندی: مرزبندی اقتصادی با استفاده از توری مخصوص حصارکشی

توری حصاری فلزی با چهارچوب چوبی جهت مرزبندی فضای سبز و محوطه درختکاری شده

از این نوع فنس‌ و توری، برای حصارکشی مکان‌های متعددی مانند زمین‌های کشاورزی، سالن‌های ورزشی، مکان‌های ممنوعه نظامی پالایشگاه‌ها و… استفاده می‌شود. هزینه اجرای آن، پایین‌تر از ساخت حصارهایی مانند دیوار بوده و مقاومت آن نیز بسیار بالا است؛ به طوری که بیش از 40 سال به خوبی پایدار باقی می‌ماند. نصب آن باید به دست متخصص انجام شود و نصب خودسرانه باعث اتلاف وقت و هزینه خواهد شد. قیمت این فنس‌ها به دو شکل متری و وزنی محاسبه می‌شود و به عواملی مانند جنس، وزن، دوام، کیفیت‌ مفتول‌ها و دهانه فنس بستگی دارد. فنس‌ها بیشتر درمحیط‌های باز کاربرد دارند و چندان متناسب با فضای شهری نیستند. تهیه فنس و توری کمک می‌کند که به خوبی از حریم خود پاسبانی کنید و خیالی آسوده داشته باشید.