تهویه هوای حمام و سرویس بهداشتی [نکات کلیدی+ انواع وسایل تهویه]

حمام و سوریس بهداشتی با دیوارهای طوسی، تهویه سقفی، کابینت روشویی قهوه ای و وان سفید

تهویه حمام و سرویس بهداشتی از جمله مقوله‌های مهم در ساختمان است و با سلامت ساکنان و همچنین طول عمر بنا ارتباط مستقیم دارد. برای داشتن حمام و سرویس بهداشتی سالم، به تهویه مناسب نیاز دارید. در غیر اینصورت فضای سرویس و حمام آرامش‌بخش نخواهد بود.

به‌عبارت دیگر تا زمانی که حمام و سرویس بهداشتی دارای سیستم تهویه مناسب نباشند، نمی‌توان گفت که دارای هوای مناسب و سالمی هستند. این مکان‌ها مدام در معرض رطوبت و بخار آب و عوارض ناشی از آن قرار دارند. در صورت عدم تهویه مناسب، هوای سالم در آن‌ها جریان نخواهد یافت. در ادامه از ضرورت نصب سیستم تهویه مناسب برای سرویس بهداشتی و حمام سخن می‌گوییم با ما همراه باشید.

 

سوالات متداول

از چه سیستم‌هایی می‌توانیم برای تهویه هوای سرویس بهداشتی و حمام استفاده کنیم؟

1. هواکش 2. سیستم داکتی 3. نصب حوله خشک کن 4. سیستم‌های گرمایش از کف


در صورت در نظر گرفتن تهویه هوای حمام و سرویس بهداشتی، چه راهکارهایی را به کار ببریم؟

1. استفاده از سیستم تهویه سرویس بهداشتی ایده‌آل 2. جانمایی پنجره 3. نصب زمان‌سنج هواکش 4. قرار دادن فضای مناسب برای تهویه پنل‌های جدا کننده اتاق دوش


استفاده از سیستم تهویه هوای سرویس بهداشتی و حمام چه مزیت‌هایی دارد؟

1. به حداقل رساندن تراکم بخار آب در حمام 2. پیشگیری از تشکیل قالب 3. رفع بوهای نامطبوع

 

تهویه هوا به چه معناست؟

حمام با کفپوش سرامیک سفید، تهویه حمام در سقف، دیوارهای طوسی و کرم، روشویی سفید و سقف نورپردازی شده

منظور از تهویه هوا بیرون راندن هوای نامطبوع ساختمان و جایگزینی کردن هوای تازه و سالم به‌جای آن است. به‌عبارت دیگر تهویه هوا شامل هر فرآیندی می‌شود که منجر به تعویض هوای آلوده و مرطوب فضای ساختمان با هوای سالم و طبیعی شود.

هنگامی که محیط زندگی بسته باشد، راهی برای تعویض هوا و جایگزین کردن هوای تازه در آن در وجود ندارد. متاسفانه بسیاری از افراد این امر را ساده و پیش افتاده تلقی کرده و چندان به آن اهمیت نمی‌دهند. در صورتی که راکد ماندن و آلودگی هوای محیط زندگی، تأثیر بسیار بدی روی سلامتی انسان گذاشته و همواره سیستم تنفسی و پوست را در معرض درگیری با بیماری‌های خطرناک قرار می‌دهد.

 

حمام با تهویه به وسیله پنجره سقفی، دیوار‌های طوسی، کفپوش سفید و روشویی و وان سفید

با توجه به مطالب ارائه شده می‌توان نتیجه گرفت که تهویه هوای ساختمان و بهره‌مندی از هوای سالم، جزو ملزومات مهم داشتن یک زندگی با کیفیت هستند. متاسفانه، با توجه به تغییراتی که در سبک زندگی امروزی نسبت به گذشته مشاهده می‌شود، فضای زندگی محدود شده و امکان تهویه هوا به‌صورت طبیعی برای بسیاری از خانواده‌ها طبق استانداردهای موجود، مقدور نیست.

تهویه سرویس بهداشتی و حمام به‌دلیل قرار گرفتن این فضاها در معرض رطوبت و بخار آب، از جمله موارد مهمی است که امروزه در صنعت ساخت و ساز به‌طور جدی مورد توجه قرار دارد.

 

حمام با دیوار‌های سفید، کفپوش سرامیک، سقف نورپردازی شده و تهویه داکتی شکل

در واقع طبق مقررات ساختمانی باید تمامی بناها، زیرساخت‌های لازم برای تهویه مطبوع و مناسب هوا را داشته باشند. در گذشته برای تهویه هوا در ساختمان و سرویس بهداشتی، به استفاده از پنجره توجه می‌شد. اما در حال حاضر همانطور که گفتیم شرایط زندگی نسبت به قبل تغییر کرده و اکثر منازل آپارتمانی هستند. در بسیاری از موارد امکان استفاده از پنجره برای تهویه سرویس بهداشتی و حمام وجود ندارد. امروزه در طراحی حمام و سرویس بهداشتی، استفاده از سیستم‌های پیشرفته و متنوع تهویه هوا جایگزین پنجره شده است.

 

چه راهکارهایی برای تهویه هوای سرویس بهداشتی و حمام وجود دارد؟

حمام با تهویه و دیوار‌های طرح سنگ مرمر، کشو‌های چوبی، روشویی سنگی و نورپردازی به وسیله لوستر کریستالی

خوشبختانه امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی، برای بسیاری از مشکلات و محدودیت‌ها راهکاری وجود دارد. راهکارهایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند از چالش‌ها و نگرانی‌هایی که از وجود ذرات بیماری‌زا در محیط و فضای بسته زندگی خود و همچنین فرسایش بافت ساختمان دارید، خلاص شوید.

منتهی امکان استفاده و بهره‌مندی از راهکارهای موجود به شرایط خاصی نیاز دارد. از آنجایی که در گذشته تهویه مطبوع هوای ساختمان و سرویس بهداشتی از اهمیت چندانی برخوردار نبوده است، متاسفانه بسیاری از ساختمان‌های قدیمی فاقد شرایط لازم برای استفاده از تجهیزات تهویه هوا هستند.

 

حمام با تهویه داکتی، دیوار‌های سرامیکی طرح چوب، کفپوش سرامیکی کرم و کشو‌های طرح دار مشکی

همچنین شرایط احداث برخی بناهای جدید نیز به نحوی است که امکان قرار دادن زیر ساخت تهویه هوای مناسب برای آن بسیار سخت و حتی غیر ممکن است. واقعاً در چنین شرایطی چاره چیست و چگونه می‌شود از این معضل نجات پیدا کرد؟

از دید ما با توجه به پیشرفت‌های موجود در زمینه علم و تکنولوژی هیچ‌چیز غیرممکن نیست و همه‌چیز بستگی به انتخاب شما دارد. اگر در چنین مضیغه‌ای قرار دارید، حتماً با یک مهندس معمار و پیمانکار با تجربه مشورت کنید. یا آنکه به‌طور کلی طراحی پروژه ساخت ساز و یا بازسازی بنای خود را به یک متخصص بسپارید. او با دانش و مهارتی که در این زمینه دارد شما را در انتخاب یاری می‌کند. 

در ادامه مطلب تصمیم داریم راهکارهای رایج تهویه حمام و سرویس بهداشتی را مورد بررسی قرار دهیم.

 

استفاده از سیستم تهویه سرویس بهداشتی ایده‌آل

حمام با تهویه سقفی، دیوار‌های طوسی، شیرآلات مینیمال، درب سفید و پنجره مربعی کوچک

بهترین روش برای تهویه هوای سرویس بهداشتی علی‌الخصوص حمام، استفاده از سیستم‌های تهویه باکیفیت است. امروزه در بازار انواع و اقسام هواکش مخصوص حمام و دستشویی موجود است. خرید و استفاده از آن‌ها به شما کمک می‌کند هوای تازه و سالمی را استشمام کنید. لازم به ذکر است که استفاده از هواکش حمام صرفاً به‌منظور جذب رطوبت و بخار هوا به‌منظور پیشگیری از بروز کپک و انتشار هوای ناسالم به فضای ساختمان پس از هر بار استفاده از حمام نیست.

بلکه علاوه بر آن استفاده از هواکش در حین دوش گرفتن، شما را از اثرات سوء‌استشمام بوی مواد شیمیایی شوینده نیز خلاص می‌کند. بنابراین انتخاب درست و خرید فن حمام باکیفیت بسیار مهم بوده و صرف هزینه بیشتر برای خرید هواکش با کیفیت‌تر عاقلانه‌تر از صرفه‌جویی در خرید می‌باشد. زیرا صرفه‌جویی در هزینه خرید در این رابطه به‌ منزله صرف هزینه بیشتر برای جبران خسارات‌های ناشی از عدم تهویه مطبوع است.

 

قرار دادن پنجره برای سرویس بهداشتی و حمام

حمام با کفپوش و دیوار‌های سنگی سفید و مشکی، شیرآلات مینیمال مشکی، روشویی و وان سفید و تهویه پنجره

همانطور که در مطالب قبلی نیز اشاره کردیم استفاده از پنجره برای تخلیه هوای مرطوب سرویس بهداشتی به بیرون جزو راهکارهای قدیمی بوده است. اما آیا واقعاً صرفاً استفاده از پنجره و عدم نصب فن کافی است. به‌عبارت دیگر آیا پنجره تعبیه شده در سرویس بهداشتی و حمام، این قابلیت را دارد که حجم وسیع هوای مرطوب را با هوای سالم و طبیعی جایگزین کند؟

ما به هیچ عنوان منکر جنبه‌های مثبت و همچنین مؤثر بودن پنجره در تهویه حمام و سرویس بهداشتی نیستیم. اما به‌صورت قاطع نیز مدعی هستیم که فقط استفاده از پنجره برای تخلیه هوای مرطوب حمام به بیرون کافی نیست.

 

حمام با دیوار‌های طوسی، لوستر هندسی، دیوار با تابلوهای مدرن و تهویه سقفی و پنجره

زیرا پنجره حداقل استاندارد تهویه هوا را فراهم کرده و وجود آن کار پنکه یا فن حمام را راحت‌تر می‌کند. اما وجود پنجره بدون فن مخصوصاً در فصول سرد سال، به تنهایی نمی‌تواند راهکار مناسب و قابل اطمینانی برای تهویه هوا در حمام باشد. به این ترتیب اگر موقعیت ساختمان شما به نحوی است که می‌توانید از نعمت نصب پنجره برای حمام خود برخوردار شوید، توصیه می‌کنیم هرگز گول باور غلط عدم نیاز به هواکش را نخورده و سعی کنید از مزایای این دو درکنار هم به نحو احسن بهره‌مند شوید.

 

نصب زمان‌سنج هواکش در حمام

حمام با دیوار طرح چوب و طوسی رنگ، آینه مربعی، توالت و روشویی چینی و تهویه دیواری

امروزه زمان‌سنج‌های هواکش نیز با تنوع زیادی در بازار وجود دارند. این ابزار پس از هر بار دوش به میزان لازم فن حمام را به صورت خودکار روشن می‌کند. خرید و نصب زمان‌سنج هواکش مناسب، این امکان را به شما می‌دهد که تنظیمات آن را روی ساعت مناسبی قرار دهید و بعد از هر بار دوش گرفتن آن را روشن کنید. 

معمولاً یک ساعت برای منظور فوق، زمان ایده‌آلی بوده و در صورت عملکرد درست و بی‌عیب و نقص هواکش، می‌توان این اطمینان را کسب کرد که تمام رطوبت موجود در حمام و فضای ساختمان دفع شده است. البته امروزه مدل‌های جدیدتر زمان سنج هواکش که دارای قابلیت کنترل از راه دور هستند نیز روانه بازار شده‌اند که نصب و استفاده از آن‌ها تقریباً محدودیت‌های استفاده از فن‌ها در زمان دلخواه را مرتفع ساخته است.

 

قرار دادن فضای مناسب برای تهویه پنل‌های جدا کننده اتاق دوش

حمام با دیوار‌های طرح سنگ مرمر، کفپوش شش ظلعی، وان ذغالی و تهویه سقفی بالای دوش

وجود فضای مناسب برای پنل‌های جدا کننده در حمام مستر شرایطی را فراهم می‌آورد که چرخش هوا در فضا با آزادی بیشتری صورت بگیرد. به‌عنوان مثال نصب هواکش در نزدیکی اتاق دوش و بالا نبردن پنل‌های شیشه‌ای تا سقف در سرویس بهداشتی کمک شایانی به خروج رطوبت و بخار از اتاق دوش می‌کند.

 

قرار دادن پنجره بالای درب در حمام بخار

حمام با درب سفید، پنجره بالای درب، چراغ دیواری و تهویه حمام به وسیله تعدادی پنجره

وجود پنجره بالایی درب در حمام بخار، به‌منظور تهویه مطبوع هوا نیز از جمله مواردی است که به شما کمک می‌کند از شر عوارض ناشی از عدم تهویه درست در فضای ساختمان و سرویس بهداشتی خلاص شوید.

 

چه سیستم‌هایی برای تهویه سرویس بهداشتی و حمام مناسب هستند؟

حمام با دیوار‌های قهوه‌ای، سقف سفید نورپردازی شده، وان و روشویی سفید و تهویه در مرکز سقف

همانطور که در مطالب قبلی گفتیم امروزه سیستم‌های متنوعی برای تهویه هوا در ساختمان و حمام وجود دارد. انتخاب سیستم تهویه مناسب معمولاً بستگی شرایط و موقعیت ساختمان و نحوه قرار گیری حمام و سرویس بهداشتی در آن دارد. در ادامه مطالب ما برخی از سیستم‌های رایج و کاربردی برای این منظور را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

 

هواکش

حمام با دیوار‌های طوسی، کفپوش طرحدار، دو چراغ دیوارکوب، وان سفید و تهویه سقفی

هواکش‌ها که از آنها با نام فن و پنکه نیز یاد می‌شوند برای تخلیه بوی بد، بخار و رطوبت سرویس بهداشتی بهترین و کاربردی‌ترین موارد به شمار می‌روند. محل قرارگیری هواکش در حمام و دستشویی معمولاً روی سقف یا دیوار است. این وسیله به‌دلیل جذب رطوبت و خشک کردن حمام و دستشویی مانع از رشد باکتری‌ها و کپک‌های بیماری‌زا در آن‌ها می‌شود.

 

حمام با دیوار‌های طوسی روشن، لوستر کروی و سقف نورپردازی شده، وان و روشویی سفید و تهویه سقفی

نکته قابل ذکر دیگر در این زمینه انتخاب هواکش یا فن‌هایی با صدای کم است. زیرا فن‌های کم صدا به‌دلیل عدم ایجاد آلودگی صوتی مخل آرامش اعضای خانواده نمی‌شوند. اما اگر فن دارای صدای آزاردهنده‌ای باشد، شما نمی‌توانید آن را تحمل کنید. به این ترتیب قبل از آنکه هواکش همه هوای نامطبوع را تخلیه کرده و هوای سالم را جایگزین آن کند اقدام به خاموش کردن آن خواهید کرد. بنابراین توصیه می‌کنیم جهت حفظ آرامش اعضای خانواده و تکمیل فرایند تخلیه هوای نامطبوع به‌واسطه فن حتماً هنگام خرید، فن کم صدا را خریداری کنید.

 

سیستم‌های داکتی

حمام با کفپوش طوسی طرح چوب، دیوار‌های طوسی، دو چراغ دیوارکوب و تهویه داکتی و سقفی

سیستم داکتی شامل مسیرهایی است که تا سقف ادامه داشته و لوله‌های تاسیساتی ساختمان از آن‌ها عبور می‌کنند. سیستم‌های داکتی نیز به نوبه خود می‌توانند نقش مفید و موثری جهت تخلیه هوای نامطبوع از حمام و دستشویی داشته باشد.

 

نصب حوله خشک کن

حمام با تهویه، کفپوش چوبی، دیوار طوسی و سفید، وان سفید و حوله خشک کن

یکی از مواردی که به جذب رطوبت از حمام کمک می‌کند نصب حوله خشک کن یا به‌عبارت دیگر رادیاتور مخصوص حمام است. حوله خشک کن که در انواع مختلف (استیل، شیشه‌ای و آلومینیومی) در بازار وجود دارد نیز جزو تجهیزات گرمایشی بوده و در کنار گرم کردن حمام به خشک شدن فضای آن نیز کمک می‌کند.

 

نصب سیستم‌های گرمایشی در کف سرویس بهداشتی و حمام

حمام با تهویه، دیوار طرح آجر سفید رنگ، کابینت روشویی سفید، کفپوش طرح چوب و آینه‌‌های مربعی

به جرات می‌توان مدعی شد که در حال حاضر هیچ عاملی نمی‌تواند به‌اندازه سیستم‌ گرمایش از کف در مدت زمان کوتاه رطوبت کف حمام را بگیرد و آن را خشک کند. نصب سیستم گرمایشی مقرون‌به‌صرفه‌تر از سایر موارد است. علاوه براین به‌دلیل هدایت گرما از کف به داخل ساختمان، نیاز به تخصیص فضای خاصی در حمام و دستشویی برای نصب ندارید. زیرا سیستم گرمایشی به‌صورت لوله‌های آب گرم در کف زمین جایگذاری می‌شود.

 

چگونه می‌توان به تهویه نامطلوب حمام و سرویس بهداشتی پی برد؟

حمام با دیوار‌های سفید، کفپوش طوسی، کابینت روشویی مشکی، وان و روشویی سفید و تهویه سقفی

ساختمان‌های که امروزه ساخته می‌شوند و یا مورد بازسازی قرار می‌گیرند، نسبت به بناهای قدیمی‌تر بیشتر و اصولی‌تر عایق‌بندی می‌شوند. هر چند این امر در جلوگیری از هدر رفت انرژی بسیار مؤثر عمل می‌کند اما امکان تبادل جریان هوای محیط داخل با خارج را محدودتر کرده و پتانسیل بالایی را برای آلودگی هوای داخل ساختمان فراهم می‌آورد.

این امر بر لزوم استفاده از پنکه تهویه هوای مناسب بیشتر تاکید می‌کند. بنابراین اگر ساختمان از سیستم تهویه مناسب برخوردار نباشد، هوای خانه آلوده شده و شما پیامدهای ناشی از آن را مشاهده خواهید کرد. بدن انسان همواره به آلودگی‌های محیط و هوا واکنش نشان می‌دهد. بنابراین عدم تهویه مطبوع و قرار گرفتن در هوای آلوده با علائم و نشانه‌هایی به همراه خواهد بود. همچین عدم تهویه ضعیف سرویس بهداشتی، در این محیط نیز خود را با یک سری علائمی کاملاً واضح و روشن نشان خواهد داد.

 

حمام با دیوار طرح آجر و کاشی های سفید، آینه گرد، دوش و شیرآلات مینیمال و تهویه

بنابراین پی بردن به زندگی در یک محیط آلوده با هوای ناسالم چندان کار سختی نبوده و درک آن نیاز به مهارت و تخصص بالایی ندارد. برخی از نشانه‌های رایج آلودگی هوای ساختمان و سرویس بهداشتی شامل موارد زیر است.

 •       قرمزی و خارش چشم‌ها
 •       وجود برخی ناراحتی پوستی نظیر کهیر
 •       سرفه‌های پی‌درپی
 •       وجود کپک‌های خطرناک در سقف و دیوار حمام
 •       بخار گرفتن پنجره و آینه حمام و سرویس بهداشتی
 •       انتشار بوهای تند و نامطبوع در ساختمان
 •       مشاهده لکه‌هایی روی سطوح دیوار و سقف
 •       مشاهده علائم پوسیدگی در مصالح ساختمانی به کار رفته در حما
 •       تهویه ضعیف هوای سرویس بهداشتی و حمام چه پیامدهایی را به همراه دارد؟

 

حمام با دیوار‌های سفید، سقف نورپردازی شده، کفپوش طوسی، کابینت روشویی طوسی و تهویه سقفی

حمام مکانی است که مدام در معرض رطوبت قرار دارد و همانطور که می‌دانید، رطوبت نیز محلی مناسب برای تجمع ذرات بیماری زا نظیر انواع کپک و جرم است. بنابراین پس از هر بار دوش گرفتن باید با استفاده از سیستم تهویه مطبوع فضای حمام کاملاً خشک شود. در غیر این صورت شما با پیامدهای بد و حتی غیرقابل‌جبران آن مواجه خواهید شد.

 •       سلامتی خود و عزیزان، بزرگ‌ترین سرمایه هر فردی است و هیچ‌کس حاضر نیست به هیچ قیمتی آن را از دست بدهد. اما متاسفانه عدم استفاده از سیستم تهویه مطبوع در حمام و سرویس بهداشتی، این اصل مهم را نشانه گرفته و علی‌رغم کاهش کیفیت زندگی و بروز برخی حساسیت‌های پوستی و تنفسی با یک سری بیماریهای خطرناک سیستم تنفسی نظیر آسم نیز همراه خواهد بود.
 •       علاوه بر سلامتی، پوسیدگی و تخریب حمام و اجرای مورد استفاده در آن نیز از جمله معایب عدم استفاده از سیستم تهویه مطبوع مناسب است.

به این ترتیب اگر شما دوست ندارید در معرض پیامدهای ناشی از سیستم تهویه ضعیف حمام قرار بگیرید، حتماً به این موضوع مهم توجه داشته و مطمئن شوید که سرویس بهداشتی ساختمان شما دارای تهویه هوای مطلوب است.

 

تهویه مورد نیاز برای حمام چقدر است؟

حمام طوسی روشن با سقف نورپردازی شده، پنجره سراسری، محفظه دوش شیشه ای و تهویه سقفی

شاید این سؤال برای شما کمی عجیب باشد. اما واقعیت این است که طبق اصول و قوانین مربوطه هر ساختمانی برای داشتن فضایی با هوای سالم باید دارای حمامی با تهویه مورد نیاز باشد. در غیر این صورت رطوبت حمام آنطور که باید جذب نخواهد شد. به این ترتیب فرصت و شرایط لازم برای تجمع کپک در سقف و کف آن به راحتی فراهم خواهد شد.

به‌طور کلی طبق استانداردهای جهانی، تهویه استاندارد و مورد نیاز هر حمام در هر ثانیه معادل ۱۵ لیتر و در هر ساعت حدود ۴۵ مترمکعب است. به بیانی ساده‌تر یک سیستم تهویه مناسب برای حمام باید به نحوی باشد که بتواند در هر ثانیه ۱۵ لیتر و در هر ساعت ۵۴ مترمکعب هوای قدیمی را با هوای جدید جایگزین کند.

 

حمام با دیوار سنگی کرم، سقف سفید، شیرالات مشکی مینیمال، کابینت روشویی چوبی و تهویه سقفی

لازم به ذکر است که فن‌های حمام موجود در بازار از این نظر دارای دسته‌بندی هستند. بنابراین هنگامی که شما جهت خرید فن حمام اقدام می‌کنید، نباید فنی را انتخاب کنید که قدرت تهویه کمتر از مقدار ذکر شده داشته باشد.

اگر حمام ساختمان شما فاقد پنجره است، باید در انتخاب فن با تهویه مناسب بیشتر دقت کنید. البته ناگفته نماند که پنکه یا فن مناسب برای حمام با مساحت آن نیز ارتباط دارد. پنکه حمام باید بر حسب فوت مکعب متناسب با حجم هوایی که می‌توانند حرکت دهد انتخاب شود. قاعده کلی در این‌باره این است که برای هر مترمربع از سطح کف حمام باید یک cfm وجود داشته باشد. منظور از cfm ظرفیت کمپرسور برای فشار دادن هوا در یک واحد زمان است.

 

چگونه می‌توان فهمید که فن حمام خوب کار می‌کند؟

حمام با دیوار‌های نورپردازی شده، درب و کابینت های چوبی، وان سفید و تهویه سقفی

بسیاری از افراد به رسم عادت هنگام دوش گرفتن فن حمام را روشن می‌کنند، اما عده معدودی به این نکته مهم توجه دارند که آیا فن حمام قادر است از پس وظیفه محول شده برآید؟ برای این منظور یک راهکار ساده وجود دارد که به شما کمک می‌کنید از عملکرد درست و مطلوب هواکش حمام خود مطمئن شوید.

 1.     قبل از آنکه به حمام بروید، فن را روشن کرده بر روی آینه حمام متمرکز شوید.
 2.     اگر متوجه شدید که پس از روشن شدن فن، آینه را بخار گرفته است، باید به فکر تعمیر و یا حتی تعویض سیستم تهویه حمام خود باشید. در غیر این صورت با خیال راحت دوش بگیرید.

البته ناگفته نماند که همیشه عدم تهویه مطبوع ناشی از خرابی و نقص فنی هواکش نیست. بلکه در برخی مواقع ممکن است ایراد از مسدود بودن مسیر هواکش باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌دهیم در صورتی که متوجه شدید فن حمام خوب کار نمی‌کند قبل از هر اقدامی مسیر و لوله هواکش را بررسی کنید.

  

چه زمانی برای تعویض سیستم تهویه مطبوع سرویس بهداشتی و حمام مناسب است؟

حمام با دیوار‌های کرم، سقف شیروانی، کابینت روشویی چوبی و تهویه سقفی

جهت ارائه پاسخ به پرسش فوق نمی‌توانیم پاسخ قطعی به شما بدهیم. زیرا جواب کاملاً به نوع فن بستگی دارد. به‌عبارت دیگر فن‌های حمام و سرویس بهداشتی مانند هر وسیله دیگری دارای تنوع زیادی در بازار هستند. مهم‌ترین عامل در دسته‌بندی آن‌ها کیفیت و عملکرد است. بنابراین متناسب با کیفیت و کارایی فن می‌توان از آن انتظار عملکرد ایده‌آل در طول زمان را داشت.

به‌عنوان مثال کارایی مطلوب یک فن ممکن است نهایتاً تا ۵ سال باشد. اما برخی دیگر ممکن است حتی تا ۲۰ سال وظیفه خود را به‌خوبی انجام دهند. انتخاب و فن اگزوز با کیفیت این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید در مدت زمان زیادی از آن جهت جذب رطوبت و تهویه مناسب حمام استفاده کرده و دیگر نیاز به صرف هزینه در بازه‌های زمانی کوتاه مدت نداشته باشید. مهم‌تر اینکه کیفیت و کارایی فن و جذب سریع رطوبت در مدت زمان کوتاه‌تر نیز از جمله مزیت‌هایی انتخاب فن خوب و باکیفیت بوده و به شما کمک می‌کند در فضایی با هوای سالم‌تر زندگی کنید.

 

استفاده از فن یا پنکه حمام چه مزیت‌هایی دارد؟

حمام با دیوار‌ها و سقف طرح مرمر سفید، توالت و وان سفید، پنجره با فریم مشکلی و تهویه دیواری

با توجه به مطالبی که در بخش‌های مختلف این مقاله عنوان کردیم مشخص شد که تمامی حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی به یک منبع مناسب برای تهویه احتیاج دارند. حال این منبع تهویه می‌تواند یک پنجره رو به هوای آزاد و یا یکی از سیستم‌های تهویه هوا باشد.

اما اگر شما فن یا پنکه حمام را برای این منظور انتخاب کنید، علاوه بر راندن بهینه‌تر هوای نامطبوع و مرطوب به خارج به مزیت‌های دیگری که در ادامه معرفی خواهیم کرد نیز دست می‌یابید.

 

به حداقل رساندن تراکم بخار آب در حمام

حمام سفید با روشویی و وان سفید، کابینت روشویی چوبی، لوستر سنتی و تهویه سقفی

هنگام دوش گرفتن حجم زیادی بخار آب توسط دوش در فضای حمام پخش می‌شود. تجربه و تحقیقات به عمل آمده ثابت کرده است که فن بهترین عملکرد را جهت استخراج حجم بخار به بیرون از ساختمان دارد. همان اندازه که کپک به زیر ساخت‌های حمام شما آسیب می‌زند، تراکم بخار آب نیز می‌تواند در کاهش عمر ساختمان شما دخیل باشد. بنابراین با انتخاب فن یا پنکه حمام همواره مقابله بهینه‌تری در برابر مضرات بخار آب داشته باشید.

 

پیشگیری از تشکیل قالب

حمام با دیوار‌های سفید، کفپوش چوبی، آینه با فریم چوبی، توالت سفید و تهویه سقفی

تشکیل قالب و کپک نیز از دیگر عوارض ماندگاری رطوبت حمام است. در این‌باره نیز فن به‌دلیل داشتن عملکرد ایده‌آل‌تر نتیجه بهتری نسبت به سایر موارد دارد.

 

رفع بوهای نامطبوع

حمام با تم سفید مشکی و طرح سنگ مرمر، شیرالات مینیمال، تهویه سقفی و نورپردازی مخفی

پنکه حمام به بهترین شکل ممکن بوهای بد و آزاردهنده را از سرویس بهداشتی و حمام از بین می‌برد و شما را از قرار گرفتن در فضایی بد بو و غیرقابل‌تحمل نجات می‌دهد. حتی اگر دارای اتاقی هستید که همواره در معرض رطوبت و بوی بد قرار دارد، نصب یک فن حمام در آن تا حد زیادی به رفع شرایط نامطلوب موجود کمک خواهد کرد.

 

استانداردهای سرویس بهداشتی در ساختمان به چه صورت هستند؟

حمام با کفپوش سرامیکی سفید، دیوار‌های سنگ مرمر، دو روشویی و وان سفید و تهویه به وسیله پنجره

امروزه برخلاف گذشته، حمام و دستشویی از گوشه حیاط به داخل خانه‌ها راه یافته‌اند. مطابق با استانداردهای موجود محل قرارگیری سرویس بهداشتی در داخل ساختمان باید در قسمت عمومی خانه و نزدیک به قسمت ورودی باشد. همچنین محل قرارگیری حمام نیز در بخش خصوصی خانه و معمولاً در اتاق خواب است.

در صورتی که تهویه حمام و سرویس بهداشتی فقط از طریق پنجره و آن هم به‌صورت یک طرفه صورت می‌گیرد، باید مساحت سرویس بهداشتی و حمام ۱۷۰۰ سانتی‌متر مربع باشد. در صورت محدود بودن فضا نباید مساحت به کمتر از ۱۰۰ سانتی‌متر مربع کاهش یابد. همچنین کف سرویس بهداشتی باید کاملاً عایق‌بندی شده و امکان نفوذ آب در آن وجود نداشته باشد و در برابر آب مقاوم بوده و لغزنده نباشد.

 

جمع‌بندی: آشنایی با انواع وسایل تهویه هوا برای سرویس بهداشتی و حمام

حمام سفید و طوسی با لوستر کریستالی، وان سفید و تهویه سقفی و پنجره

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد نتیجه می‌گیریم که هوای مناسب برای داشتن حمام و سرویس بهداشتی سالم ضروری است. توصیه اکید ما این است که هرگز تهویه سرویس بهداشتی و حمام را یک موضوع ساده و پیش پا افتاده تلقی نکنید. زیرا وجود تهویه مناسب برای حمام و سرویس بهداشتی هم با سلامتی شما و اعضای خانواده خانواده‌تان ارتباط دارد و هم آنکه عدم توجه به آن به زیرساخت‌های حمام و سرویس بهداشتی شما آسیب خواهد زد.

اگر قصد خرید منزل جدیدی را دارید، دقت داشته باشید منزلی که انتخاب می‌کنید دارای زیرساخت‌های لازم برای تهویه حمام باشد. همچنین در صورت احداث بنای جدید یا بازسازی خانه خود نیز لازم است تهویه هوای آن را نیز در نظر بگیرید. البته اگر در چنین مواردی کار را معماران و پیمانکاران باتجربه بسپارید، مطمئناً سیستم تهویه مناسب برای منزل شما توسط آن‌ها لحاظ می‌شود.