تمام آن چیزی که لازم است درباره مبل لاوست بدانید

نشیمنی کلاسیک و لوکس با مبلمان و مبل لاوست ست دارای فریم طلایی و پارچه طرحدار کرم و لوستر کریستالی

خوشبختانه دنیای مبلمان به‌قدری تنوع دارد که هر فردی با هر سلیقه‌ای می‌تواند مبل موردعلاقه خود را پیدا کند؛ اما آنچه در این میان جای بسی افسوس دارد، عدم شناخت انواع مدل مبل است. به دلیل این‌که افراد، شناخت کمی از انواع مبلمان و ویژگی‌های و کاربرد آن‌ها دارند در اکثر موارد، مبل موردعلاقه خود را پیدا نکرده و تن به خرید مبلی نامتناسب با خواست خود و یا ابعاد ساختمان و سبک چیدمان موردنظر می‌دهند. مبل لاوست یکی از انواع مبل است که متأسفانه در جامعه ما، افراد کمی با آن آشنا هستند. این در حالی است که این مبل جزو پرکاربردترین و زیباترین انواع مبلمان بوده و کاربرد زیادی در دکوراسیون‌های مختلف دارد. به‌منظور آشنایی مخاطبان با این محصول، در این مطلب به‌صورت مفصل به بررسی ویژگی‌ها و کاربرد آن پرداخته‌ایم.

 

اینفوگرافی مقایسه مبل لاوست و شزلون به همراه دو تصویر برای نمونه و به رنگ سبز آبی

 

سوالات متداول:

تفاوت مبل لاوست و مبل شزلون چیست؟

1- مبل لاوست مبلی طراحی شده برای نشستن دو نفر است؛ اما مبل شزلون برای نشستن و یا استراحت یک‌نفر است. 2- مبل‌های شزلون دارای طرح اصلی صاف با عرض زیاد هستند. این در حالی است که مبل‌های لاوست دارای طرح اصلی S مانند هستند. 3- با این‌که امروزه مدل‌هایی از مبل‌های لاوست طراحی شده‌اند که تکیه‌گاه نیز دارند؛ اما در اصل این مبل‌ها بدون تکیه‌گاه بوده و دارای دو دسته هستند. مبل‌های شزلون به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که تکیه‌گاه کوتاهی داشته و دسته آن‌ها برای لم دادن مناسب است.


مبل لاوست در چند مدل طراحی و تولید می‌شوند؟

تنوع‌طلبی مشتریان سبب شده تا تولیدکنندگان مبل به چالش کشیده شوند. بر همین اساس نیز امروزه شاهد تولید انواع مبل لاوست با طرح و رنگ‌های متنوع هستیم. انواع مبل‌های لاوست عبارت‌اند از: مبل لاوست راحتی، مبل لاوست سلطنتی، مبل لاوست اسپرت.


مبل لاوست دارای چه ویژگی‌هایی است؟

مبل لاوست از تنوع بالایی برخوردار است، از مبل لاوست می‌توان در هر جا و هر زمانی استفاده کرد، مبل لاوست، مبلی مخصوص عشاق است، در استفاده از مبل لاوست، محدودیتی وجود ندارد.


مبل لاوست برای دیزاین چه فضاهایی مناسب است؟

تنوع در طراحی مبل لاوست باعث شده است که از این مبل‌ها در بخش‌های مختلف منزل مانند اتاق‌خواب، اتاق نشیمن و فضای باز استفاده شود.

 

مبل لاوست چیست؟

نشیمنی کرم و قهوه ای با مبل لاوست به همراه پایه های طلایی و کوسن های گرد

مبل‌های لاوست همان‌گونه که از نام آن‌ها می‌توان دریافت، مبل‌هایی عاشقانه است. به همین جهت آن را با نام‌هایی چون مبل عاشقانه‌ها، مبل بوسه و یا مبل معاشقه نیز می‌شناسند. انواع مبل لاوست به‌گونه‌ای طراحی شده است که دو نفر به‌راحتی می‌توانند کنار یکدیگر نشسته و به گفتگو بپردازند. به عبارتی می‌توان آن‌ها را دو صندلی چسبیده به هم معرفی کرد. این محصولات، کاناپه‌های دونفره هستند. از ویژگی‌های بارز این محصولات می‌توان به عدم وجود پشتی در آن‌ها اشاره کرد. طرح اصلی آنها به صورت S است؛ اما امروزه آن را در طرح‌های متنوعی تولید می‌کنند.

 

تاریخچه تولید مبل لاوست

نشیمنی لوکس با مبلمان سلطنتی و ست مبلمان لاوست به رنگ کرم و طلایی

در دهه 1700 که بانوان انگلیسی، لباس‌های پف‌دار به تن می‌کردند مجبور بودند در صندلی‌هایی با عرض زیاد بنشینند. ازاین‌رو برای آن‌ها مبل‌های تک‌نفره عریضی طراحی شد. این مبل‌ها با گذشت زمان و تغییر سبک لباس خانم‌ها، کاربری قبلی خود را از دست داده و در دوران ملکه ویکتوریا به مبل‌های دونفره تبدیل شدند. در آن زمان، این صندلی‌ها مخصوص زوج‌های جوان بود. به همین دلیل نیز به نام مبل عاشقان و لاوست معروف شدند. امروزه با توجه به تغییر در سبک زندگی و چیدمان، می‌توان این محصولات را در مدل‌ها و طرح‌های متنوعی یافت. شما می‌توانید با چیدمان مبل لاوست، چهره‌ای نوین در منزل ایجاد کرده و جایگاه مخصوصی برای نشستن خود و همسرتان تدارک ببینید.

 

مبل لاوست و مبل شزلون چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

مبل لاوست با فریم چوبی قهوه ای تیره و روکش مخمل سبز رنگ

در دنیای مبلمان، مبل شزلون و لاوست، شباهت زیادی به هم دارند. به همین دلیل نیز برخی آن‌ها را با هم اشتباه می‌گیرند. این در حالی است که از تفاوت‌های میان این دو نوع مبل نمی‌توان به‌آسانی عبور کرد. مبل لاوست مبلی طراحی شده برای نشستن دو نفر است؛ اما مبل شزلون برای نشستن و یا استراحت یک‌نفر است. مبل‌های شزلون دارای طرح اصلی صاف با عرض زیاد است. این در حالی است که مبل‌های لاوست دارای طرح اصلی S مانند هستند. با این‌که امروزه مدل‌هایی از مبل‌های لاوست طراحی شده‌اند که تکیه‌گاه نیز دارند؛ اما در اصل این مبل‌ها بدون تکیه‌گاه بوده و دارای دو دسته هستند. مبل‌های شزلون به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تکیه‌گاه کوتاهی داشته و دسته آن‌ها برای لم دادن مناسب است.

 

چند نوع مبل لاوست وجود دارد؟

نشیمنی به همراه مبل لاوست با پارچه قهوه ای و طرح های آبی و لوستر آویز طلایی

تنوع‌طلبی مشتریان سبب شده تا تولیدکنندگان مبل به چالش کشیده شوند. بر همین اساس نیز امروزه شاهد تولید انواع مبل با طرح و رنگ‌های متنوع هستیم. مبل‌های لاوست نیز از این قاعده مستثنی نبوده و این محصولات نیز در مدل‌ها و با طرح‌های بسیار متفاوتی تولید می‌شوند. این امر سبب شده تا افراد با سلایق مختلف بتوانند این محصولات را خریداری کرده و در سبک‌های مختلف چیدمان بتوان به‌راحتی از آن‌ها استفاده کرد. البته این موضوع بر قیمت مبل لاوست تأثیر گذاشته و با نوسان در بهای این محصولات مواجه هستیم. انواع مبل‌های لاوست عبارت‌اند از:

 

مبل لاوست راحتی

مبل لاوست راحتی طوسی رنگ در نشیمنی مدرن و در کنار شومینه هیزمی

یکی از انواع این مبل‌ها، مبل لاوست راحتی است. این محصولات دارای طراحی ساده‌ای بوده و در مواردی که می‌خواهید از آن برای چیدمان غیررسمی استفاده کنید، بهترین گزینه خواهد بود. از این محصولات می‌توان در اتاق‌خواب و یا نشیمن استفاده کرده و جلوه‌ای متفاوت در منزل خود ایجاد نمود. در طراحی این مبل‌ها از طرح‌های مدرن استفاده شده و دست تولیدکنندگان در انتخاب پارچه آن‌ها باز است، زیرا در تولید این محصولات، قاعده خاصی وجود ندارد. در طراحی برخی از این محصولات، دسته‌های آن به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که امکان دراز کشیدن را برای افراد فراهم می‌کنند. شما می‌توانید این مبل‌ها را در هر جایی نظیر جلوی پنجره و یا به‌عنوان یک پاف برای تخت خواب، استفاده کنید. در ضمن می‌توان این محصولات را به دیوار چسبانده و یا از آن‌ها در فضای اضافی منزل استفاده کنید.

مقاله پاف چیست و انواع و کاربرد ان را مطالعه فرمایید.

 

مبل لاوست سلطنتی

یک مبل سلطنتی لاوست با فریم طلایی و پارچه طرحدار طلایی و آبی و دو کوسن گرد

مبل لاوست کلاسیک یا سلطنتی ازجمله لاوست‌های مجلل است که معمولاً به همراه مبلمان استیل به کار می‌رود. در تهیه این مبل‌ها از پارچه‌های نفیس و طرح‌های سلطنتی استفاده می‌شود. به همین دلیل نیز از آن‌ها در خانه‌های نسبتاً بزرگ با دکوراسیون کلاسیک استفاده می‌شود. شما می‌توانید این مبل را در فاصله مابین مبل‌های تک‌نفره استفاده کرده و به هنگام مهمانی، با کمبود جا مواجه نشوید.

 

مبل لاوست اسپرت

مبل لاوست صورتی با طراحی مدرن و اسپرت در مقابل یک دیوار به رنگ تیره

مدل مبل‌های لاوست اسپرت در مقایسه با مدل‌های راحتی دارای سادگی بیشتری بوده و برای افرادی که چیدمان مدرن را دوست دارند، مناسب است. تنوع رنگ و طرح در این محصولات، زیاد است. به دلیل این‌که معمولاً در تولید آن‌ها از پارچه‌های گل‌دار و رنگی استفاده می‌شود می‌توان با استفاده از آن‌ها، محیطی شاد و سرزنده در فضای خانه ایجاد نمود. البته شما می‌توانید از مبل چستر در بخش دیگری از خانه برای ایجاد هماهنگی با طرح اسپرت مبل لاوست استفاده نمایید.

پیشنهاد می‌کنیم مقالات مبلمان مدرن چیست و چه کاربردی دارد؟ را مطالعه فرمایید.

 

آیا در دکوراسیون‌های امروزی نیز می‌توان از مبل لاوست، استفاده کرد؟

یک مبل لاوست صورتی با فریم سفید و پارچه طرحدار صورتی و زرشکی روی فرش سنتی

برخی تصور می‌کنند عمر انواع مبل لاوست به پایان رسیده و این محصولات، دیگر جایی در دکوراسیون خانه‌ها ندارند. این در حالی است که در سال‌های اخیر با افزایش تقاضا برای خرید این مبلمان مواجه هستیم. دلیل این امر هم تنوع در طرح و سازگاری آن‌ها با انواع سبک چیدمان و مبلمان است. با توجه به این‌که ابعاد این محصولات به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که می‌توان آن‌ها را هم در منازل کوچک و هم بزرگ، مورداستفاده قرار داد، زوج‌های جوان از خرید آن‌ها استقبال کرده و خواهان استفاده از آن‌ها در دکوراسیون اتاق خواب عروس هستند.

 

ویژگی‌های مبل لاوست

مبل لاوست با فریم منبت کاری شده طلایی و پارچه سرمه ای جلوی تابلوی نقاشی بزرگی دیواری

از گذشته‌های دور تا به امروز، مدل مبل‌های مختلفی ابداع شده و در گذر زمان به فراموشی سپرده شده‌اند؛ اما مبل‌های لاوست جزو این گروه نبوده‌اند. به‌گونه‌ای که اگر به بازار مبل مراجعه کنید قطعاً انواع مبل لاوست کلاسیک، راحتی و … را به‌وفور مشاهده خواهید کرد. شاید بپرسید چرا؟ دلیل این امر، ویژگی‌های متمایز این محصولات است. ازجمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مبل لاوست از تنوع بالایی برخوردار است

مبل لاوست تکیه گاه دار گلبهی در کنار میز غذا خوری و چند صندلی صورتی

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که این محصولات دارند می‌توان به تنوع بالای آن‌ها اشاره کرد. برای اثبات این ادعا می‌توانید گشتی در گوگل بزنید. خواهید دید که این مبل‌ها امروزه در چه طرح و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند. در اکثر موارد، خریداران مبل‌های کلاسیک، راحتی و مدرن، سفارش یک لاوست متناسب با سبک مبلمان برگزیده را نیز می‌دهند.

 

از مبل لاوست می‌توان در هر جا و هر زمانی استفاده کرد

اتاق خوابی با سرویس خواب چوبی قهوه ای تیره و یک مبل لاوست ست تخت خواب

شما می‌توانید از این محصول در هر جایی و هر زمانی استفاده کنید. طراحی این محصولات به‌گونه‌ای است که شما می‌توانید آن را در آشپزخانه، اتاق‌خواب، تراس، اتاق پذیرایی و یا هر جای دیگری استفاده کنید. همین امر خود دلیلی شده تا افراد ترجیح دهند با خرید یک مبل از نوع لاوست، جلوه‌ای منحصربه‌فرد در منزل خود ایجاد کنند. درواقع می‌توان چنین گفت که شما می‌توانید از این محصولات در هر جایی و هر طور که باب میلتان بود استفاده کنید. می‌توانید آن را با ست مبلمان و یا سرویس خواب خود ست کنید یا این‌که با انتخاب آن به‌صورت تکی، حال و هوایی متفاوت به سبک چیدمان منزل بدهید.

 

عاشقانه‌تر از مبل لاوست، وجود ندارد!

مبل لاوست اسپرت به رنگ آبی آسمانی با تکیه گاه یک طرفه مقابل دیوار سفید

در میان خانواده‌های ایرانی، عشق حرف اول و آخر را می‌زند. درواقع هر چیزی که به عشق و عاشقی مربوط شود، در میان انسان‌ها از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. این موضوع در مورد مبل‌های لاوست نیز صدق می‌کند. مهم‌ترین دلیلی هم که باعث شده تا در طول این سالیان، این مدل مبل‌ها ماندگار باشند همین موضوع است.

 

در استفاده از مبل لاوست، محدودیتی وجود ندارد

یک مبل لاوست با فریم طلایی و پارچه طرحدار کرم کنار میز طلایی و مجسمه جلوی پرده

تولیدکنندگان مبلمان خانگی با توجه به استقبال خریداران و شناسایی نیاز و سلایق خانواده و زوج‌های جوان، انواع مختلفی از این مبل‌ها را تولید کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال افرادی که تمایل به استفاده از سبک مدرن در چیدمان منزل خود دارند به‌راحتی می‌توانند انواع مبل راحتی و یا اسپرت لاوست را تهیه کرده و چیدمانی بدون ایراد در منزل داشته باشند. برای تهیه این مبل‌ها از پارچه‌هایی با جنس مختلف، طرح‌های متنوع و رنگ‌بندی‌های خاص استفاده می‌شود؛ بنابراین هیچ بهانه و یا محدودیتی در استفاده از آن‌ها وجود نخواهد داشت. با این‌که این ویژگی‌ها بر قیمت مبل لاوست تأثیر می‌گذارد؛ اما در عوض، جلوه‌ای خاص در منزل ایجاد کرده و محلی برای یک گفتگوی عاشقانه را برای شما ایجاد می‌کنند.

 

ابعاد مبل لاوست، مناسب برای خانه‌های آپارتمانی

مبل لاوست اسپرت سفید در یک خانه با کفپوش سفید و درب شیشه ای حیاط

مبل لاوست با هر طرح و شکلی که ساخته شده باشد در مقایسه با انواع مبل‌های دیگر دارای ابعاد جمع و جورتری است. ازاین‌رو می‌توانید آن را در فضای کوچک آپارتمان نیز جای دهید. به دلیل عدم محدودیت در استفاده از این محصولات و همچنین سازگاری ابعاد آن با خانه‌هایی با فضای کوچک و بزرگ، خریداران هیچ مشکلی در خرید آن‌ها نخواهند داشت.

 

کاربرد مبل لاوست

یک مبل لاوست با فریم چوبی منبت کاری شده قهوه ای تیره و پارچه طرحدار آبی و کرم

همان‌گونه که در بخش‌های قبل نیز گفته شد، تنوع این محصولات از مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌ها است. همین تنوع سبب مناسب بودن این مبل‌ها برای استفاده در بخش‌های مختلف منزل می‌شود. اگر شما نیز قصد خرید یک مبل دونفره لاوست دارید و در محل قرار دادن آن دچار شک هستید، با مطالعه ادامه این مطلب، قطعاً شک خود را برطرف کرده و بهترین مکان را برای جای‌گیری این مبل انتخاب خواهید کرد.

 

مبل‌های لاوست، مناسب برای اتاق‌خواب

اتاق خوابی با مبل لاوست ست تخت خواب خاکی رنگ و پایین آن مقابل دیوار چوبی

یکی از پرکاربردترین مواردی که برای استفاده از انواع مبل لاوست پیشنهاد می‌شود، استفاده از آن‌ها در اتاق‌خواب است. استفاده از این محصولات در دکوراسیون اتاق خواب باعث می‌شود تا ظاهر اتاق‌خوابتان، راحت و زیبا به نظر برسد. شما می‌توانید مطابق خواست خود، آن را پای تخت خود قرار دهید. درصورتی‌که تمایل به این نوع چیدمان ندارید می‌توانید آن را در گوشه‌ای از اتاق گذاشته و یک محل برای نشیمن، ایجاد کنید. همچنین می‌توانید آن را کنار پنجره اتاق‌خواب بگذارید و از ویوی پنجره، لذت ببرید. این محصولات دارای ابعاد کوچکی بوده و برای استفاده از آن‌ها در اتاق‌خواب، با مشکلی مواجه نخواهید شد.

 

استفاده از مبل لاوست در دکوراسیون اتاق نشیمن

مبل لاوست با فریم طلایی و پارچه روکش قهوه ای تیره به همراه دو کوسن گرد

استفاده از مبل‌های لاوست در دکوراسیون پذیرایی یا نشیمن، رواج دارد. شما می‌توانید از این محصول در اتاق نشیمن منزل به دو صورت استفاده کنید. در حالت اول می‌توانید آن را با مبلمان خود ست کرده و به همراه آن‌ها، چیدمان کنید. در این صورت می‌توان در سرویس مبلمان، مبل‌های تک‌نفره و سه‌نفره و یک مبل برای نشستن دو نفر کنار هم داشت.

 

مبل لاوست سیاه سفید در کنار مبلمان و فرش طوسی و تابلوهای روی دیوار

در حالت دوم چیدمان مبل با لاوست می‌توانید آن را به‌صورت تکی استفاده کنید. به این صورت که آن را در فضایی جدا از محل چیدمان مبل‌ها گذاشته و یک میز جلو مبلی در مقابل آن قرار دهید. به‌این‌ترتیب می‌توانید فضایی عاشقانه و صمیمانه برای صحبت دو نفر ایجاد نمایید.

 

مبل لاوست، مناسب برای استفاده در فضای باز

فضای باز خانه ای با مبلمان لاوست فریم مشکی و پارچه راه راه با زمینه کرم

جدای از استفاده مبل‌های لاوست در چیدمان داخلی منازل، از آن‌ها می‌توان در فضای باز نیز استفاده کرد. این محصولات برای استفاده به‌عنوان مبلمان فضای باز مناسب بوده و محیطی دل‌نشین و دنج برای گفت‌وگوهای صمیمانه ایجاد می‌کند. شما می‌توانید در حیاط و یا تراس منزل خود از این مبل‌ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای استفاده از این مبل‌ها در چنین فضایی، بهتر است به متریال به‌کاررفته در ساخت آن‌ها توجه کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید برای سالیان سال از آن‌ها استفاده نمایید.

 

جمع‌بندی

مبل لاوست سفید در اتاق نشیمن با مبلمان و فرش طوسی به همراه میز و کفپوش چوبی

همان‌گونه که در این مطلب با آن آشنا شدیم مبل لاوست گزینه مناسبی برای استفاده در چیدمان منزل زوج‌های جوان به شمار می‌رود. این محصولات که با نام مبل دونفره انگلیسی هم شناخته می‌شود، دارای تنوع بسیار بالایی بوده و می‌توانید آن را با مبلمان خود به‌راحتی ست کنید. با تهیه این محصولات می‌توانید آن‌ها را در قسمت‌های مختلف منزل اعم از اتاق‌خواب، آشپزخانه، فضای باز و … مورداستفاده قرار دهید. توجه داشته باشید که در مورداستفاده از این مبل‌ها در قسمت‌های مختلف، به ویژگی‌ها و مواد اولیه مورداستفاده در تهیه آن‌ها دقت نمایید.