دکوراسیون اتاق کودک و تمام نکات کلی و جزئی که باید بدانید و اجرا کنید

تصویر دکوراسیون یک اتاق کودک با سرویس خواب سفید، صندلی راک کودکانه طرح گوسفند

اتاق کودک دلبند شما در واقع امن‌ترین فضا برای او است. پس لازم است نحوه چیدمان و دکوراسیون اتاق کودک شما به گونه‌ای باشد که علاوه‌بر رفع تمام احتیاجات و انتظارات او، فضایی راحت برای او تلقی شود. در صورتی که دکوراسیون اتاق فرزندتان طبق سلیقه و نیاز او نباشد ممکن است کودک شما تمایلی به حضور در اتاق خود نداشته باشد و با هر بهانه‌ای از ماندن در اتاقش سر باز زند. در واقع نحوه دکوراسیون اتاق کودک امری بسیار حساس است و ریشه‌های روان‌شناختی دارد که باید با توجه به آن تصمیم گرفت.

 

سوالات متداول:

چرا نظر کودک در طراحی دکوراسیون اتاقش مهم است؟

زیرا در صورتی که دکوراسیون اتاق موردپسند کودک شما واقع نشود، از اتاق خود فراری خواهد شد و مایل به انجام امور در اتاقش نخواهد بود. بنابراین نکته بسیار مهم در دکوراسیون اتاق کودک این است که باید چه اقداماتی انجام دهیم تا اتاق کودک علاوه‌بر داشتن دکوراسیون خوب و زیبا، به محیطی امن و دوست‌داشتنی برای او تبدیل شود.


استفاده از عکس های کودک در دیزاین اتاق، چه تاثیری در کودک دارد؟

این کار علاوه‌بر زیبایی بخشیدن به دکوراسیون اتاق کودک، ریشه‌های روان‌شناختی جالبی نیز دارد. به این صورت که کودک با دیدن عکس‌های خود بر روی دیوار حس تعلق خاطر به اتاق خود پیدا می‌کند و باعث می‌شود که با اتاق خود بیشتر انس بگیرد.  


ویژگی دکوراسیون اتاق کودک دخترانه چیست؟

دخترها نسبت به پسرها از روحیات حساس‌تری برخوردار هستند و احتمالا دکوراسیون اتاق آن‌ها کمتر در معرض آسیب دیدن قرار دارد. دخترها عاشق جزئیات و اکسسوری‌های خاصی هستند. به خاطر داشته باشید که معمولا اتاق دخترها نسبت به اتاق پسرها شلوغ‌تر و پر زرق و برق‌تر است.


در طراحی دکوراسیون اتاق کودک به چه نکاتی باید توجه نمایید؟

1- تخت خواب کودک خود را به مکانی دنج برای او تبدیل کنید 2- اتاق آن‌ها را برای بازی آماده کنید 3- از قدرت و جادوی رنگ‌ها بهره ببرید 4- نقاشی دیواری دکوراسیون اتاق کودک را زیباتر می‌کند.


در اتاق کودک از چه نوع پرده‌ای استفاده کنیم؟

بهتر است از انواع پرده‌‌های کرکره‌ای ساده و یا پرده‌های پانچی استفاده کنید تا باز و بسته کردن آن برای کودک شما راحت باشد. برای پرده و سایر اجزای پارچه‌ای اتاق خواب بهتر است از پارچه‌های مناسب در اتاق کودک استفاده کنید.

 

روش‌های مناسب برای دکوراسیون اتاق کودک

تصویر یک اتاق کودک با تم رنگی سفید و کرم و آباژور پایه بلند و لوستر سقفی

سبک‌ها و روش‌های بسیار زیادی برای تزئین اتاق کودک وجود دارند که با توجه به جنسیت، سن و علاقه کودک می‌توانند متغیر باشند. ما در این مقاله قصد داریم در مورد تمام نکاتی که شما به عنوان والدین لازم است برای دکوراسیون اتاق کودک خود بدانید، صحبت کنیم.

اما قبل از شروع کامل مبحث دکوراسیون کودک به این نکته توجه داشته باشید که هنگام انتخاب لوازم مورد نیاز برای دکوراسیون داخلی اتاق فرزندتان حتما از او نظرش را بپرسید و با توجه به علایق او اتاق را دکور کنید. زیرا در صورتی که دکوراسیون اتاق موردپسند کودک شما واقع نشود، از اتاق خود فراری خواهد شد و مایل به انجام امور در اتاقش نخواهد بود. بنابراین نکته بسیار مهم در طراحی و تغییر دکوراسیون اتاق کودک این است که باید چه اقداماتی انجام دهیم تا اتاق کودک علاوه‌بر داشتن دکوراسیون خوب و زیبا، به محیطی امن و دوست‌داشتنی برای او تبدیل شود. گاهی اوقات والدین بر اساس سلیقه خود یک اتاق بسیار لوکس و عالی برای فرزند خود تهیه می‌کنند اما کودک آن‌ها مایل به گذراندن اوقاتش در این اتاق نیست. بنابراین حتما به نظر فرزندتان توجه کنید.

 

دکوراسیون اتاق کودک پسرانه

اتاق کودک پسرانه با تم سفید، پاف با طرح فیل های رنگی و کاغذدیواری طرح جنگل

روحیه کودکان پسر با کودکان دختر بسیار متفاوت است. پسرها طیف رنگی متفاوتی در مقایسه با دختران می‌پسندند. آن‌ها کمتر از دخترها به طیف رنگی یک رنگ خاص مثل کم‌رنگ یا پررنگ بودن رنگ‌‌ها توجه می‌کنند. اما با این حال رنگ‌‌های مختلف تاثیرات روان‌شنا‌ختی مختلفی بر ذهن آن‌ها می‌گذارند. از طرفی در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بهتر است ابزار و لوازمی را انتخاب ‌کنید که از استحکام خوبی برخوردار باشند تا پس از گذشت زمان دچار مشکل و خرابی خاصی نشوند.

 

دکوراسیون اتاق کودک دخترانه

دکوراسیون اتاق دخترانه کودک با دیوارهای صورتی، تخت، دراور و پاتختی سفید کنار پنجره

در مقابل دخترها نسبت به پسرها از روحیات حساس‌تری برخوردار هستند و احتمالا دکوراسیون اتاق آن‌ها کمتر در معرض آسیب دیدن قرار دارد. دخترها عاشق جزئیات و اکسسوری‌های خاصی هستند. به خاطر داشته باشید که معمولا اتاق دخترها نسبت به اتاق پسرها شلوغ‌تر و پر زرق و برق‌تر است.

 

نکاتی که باید در طراحی دکوراسیون اتاق کودک به آن‌ها توجه نمایید

دکوراسیون اتاق کودک با دیوارهای آجریف کفپوش چوبی و تخت دو طبقه کرم رنگ نورپردازی شده

به طور کلی برای طراحی و دکوراسیون اتاق کودک باید نکاتی را در ارتباط با روحیات و اخلاق کودکان بدانید تا بتوانید با توجه به آن‌ها بهترین گزینه‌ها را برای دکوراسیون داخلی اتاق انتخاب کنید. همچنین چند ایده‌ دکوراسیون داخلی نیز وجود دارند که می‌توانید با کمک گرفتن از آن‌ها انتظارات کودک خود را نسبت به اتاق خوابش برآورده کنید.

 

تخت خواب کودک خود را به مکانی دنج برای او تبدیل کنید

یکی از آرامش‌بخش‌ترین نقاط برای هر کودک تخت خواب او است و برای استراحت او بهترین مکان محسوب می‌شود. همچنین تخت خواب جزئی مهم در دکوراسیون اتاق کودک به شمار می‌رود. کودکان تا سن مشخصی نیاز دارند در آغوش پدر و مادر قرار بگیرند. رفته رفته برای آن که کودکان شما مستقل باشند، می‌توانید ایده‌هایی بر روی تخت‌خواب آن‌ها پیاده کنید تا بتوانید این حس در آغوش گرفته شدن را به آن‌ها در هنگام خواب منتقل کنید.

به این منظور می‌توانید دور تا دور تخت کودک خود را با پرده‌هایی تزئینی مخصوص کودکان بپوشانید. پرده اتاق کودک را می‌توانید از سقف و یا از لبه‌های تخت آویزان کنید تا به آن‌ها حس امنیت بدهد. می‌توانید جنس و رنگ این پرده‌ها را به صورت جزئی با رنگ فرش اتاق خواب یا کاغذ دیواری اتاق کودک نیز ست کنید.

 

اتاق آن‌ها را برای بازی آماده کنید

تصویر دکوراسیون یک اتاق کودک با چادر بازی، پاف های کرم و خاکستری

کودکان نسبت به بزرگسالان وقت بیشتری را در خانه می‌گذرانند، بنابراین لازم است اتاق او را با لوازم و اسباب‌بازی‌هایی که دوست دارد، پر کنید تا فرزند شما با اتاق خودش خو بگیرد. اما توجه داشته باشید که اتاق کودک‌تان را تنها به فضایی برای بازی تبدیل نکنید. برای این منظور می‌توانید از ابزار و لوازمی که به خلاقیت کودک شما کمک می‌کنند، مانند انواع بسته‌‌ها و یا بازی‌های آموزشی استفاده کنید. همچنین حتما از همان کودکی برای فرزندتان میز مطالعه و صندلی مناسب تهیه کنید که یکی از انواع این صندلی‌ها صندلی راک می‌باشد. به این صورت علاوه‌بر جلوه بخشیدن به دکوراسیون اتاق کودک او را نسبت به پشت میز نشستن از همان سنین کم تشویق کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونه یک اتاق بازی کودک جذاب طراحی کنیم؟ را مطالعه فرمایید.

 

از قدرت و جادوی رنگ‌ها بهره ببرید

دکوراسیون یک اتاق کودک با کمد و سرویس خواب و دراور نارنجی و سبز و آبی

با توجه به سلیقه و جنسیت فرزندتان می‌توانید از رنگ‌های بسیار متفاوتی در دکوراسیون اتاق او استفاده کنید. با توجه به روحیه فرزندتان می‌توانید از رنگ‌های ملایم سرد و یا رنگ‌های تند و گرم استفاده کنید. حتی می‌توانید به صورت تلفیقی این رنگ‌ها را برای دیوار و سایر لوازم اتاق کودکتان به کار ببرید. دخترها معمولا دکوراسیون صورتی، نارنجی و دکوراسیون بنفش و … را دوست دارند حال آن که پسرها اکثرا رنگ‌هایی مثل آبی، قرمز و رنگ سبز در دکوراسیون را می‌پسندند. با این حال همانطور که گفته شد بهتر است حتما نظرشان را جویا شوید. اما به این نکته توجه داشته باشید که کودکان به ویژه کودکان پسر به اقتضای سن‌شان ممکن است خیلی زود لوازم، دیوارها و کف اتاق خود را کثیف کنند. از این رو تا حد امکان از به کار بردن رنگ‌های روشن در دکوراسیون اتاق کودک خود خودداری کنید. اگر می‌خواهید از رنگ‌‌های روشن بهره ببرید بهتر است از این رنگ‌ها برای لوازم و قسمت‌‌هایی استفاده کنید که کودک دسترسی چندانی به آن ندارد. مثل سقف، پرده، لوستر و … .

 

نقاشی دیواری دکوراسیون اتاق کودک را زیباتر می‌کند

تصویر دکوراسیون یک اتاق کودک با نقاشی دیواری طرح فیل های بادکنک در دهان در آسمان

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن کودکتان را نسبت به گذراندن اوقاتش در اتاق خودش تشویق کنید، این است که بر روی دیوار اتاق او نقاشی دیواری بکشید. توجه داشته باشید که حتما در مورد نقاشی که می‌خواهید روی دیوار اتاق او بکشید، نظرش را بپرسید و شخصیت کارتونی و یا هر طرحی که دوست دارد را روی دیوار نقاشی کنید. این کار مانند یک معجزه عمل خواهد کرد و فرزند شما از زیبایی اتاقش به وجد خواهد آمد.

 

پرده اتاق خواب کودک چگونه باشد بهتر است؟

دکوراسیون اتاق کودک با سرویس خواب سفید و پرده های صورتی بلند

در ابتدا باید بگوییم به جهت انتخاب پرده اتاق خواب کودک‌تان بهتر است از انواع پرده‌‌های کرکره‌ای ساده و یا پرده‌های پانچی استفاده کنید تا باز و بسته کردن آن برای کودک شما راحت باشد. برای پرده و سایر اجزای پارچه‌ای اتاق خواب بهتر است از پارچه‌های مناسب در اتاق کودک استفاده کنید.

می‌توانید با توجه به سلیقه فرزندتان از پارچه‌های طرح‌دار که دارای المان‌های کارتونی هستند، استفاده کنید و رنگ‌ پرده را با رنگ تخت، سرویس خواب و یا فرش و کف اتاق ست کنید. اما توجه داشته باشید که پرده‌‌های خیلی شلوغ با رنگ‌های تند ممکن است کودک شما خسته کند. زیرا از ورود نور کافی به اتاق جلوگیری کرده و باعث شلوغی زیاد خواهد شد.

 

نورپردازی اتاق کودک

تصویر دکوراسیون اتاق کودک با دو تخت چوبی و ریسه های نور بالای تخت

یکی از راه‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن علاوه‌بر زیبایی بخشیدن به دکوراسیون اتاق کودک موجب سلامت بینایی او شوید، استفاده از نورپردازی در قسمت‌های مختلف اتاق او است. برای مثال می‌توانید از ریسه‌های نور بسیار متنوعی که در بازار وجود دارند در کتابخانه، بالای میز تحریر، بالای تخت و حتی اطراف لوستر و دور تا دور سقف را در نورپردازی اتاق خواب او استفاده کنید.

 

فرش اتاق کودک

تصویر دکوراسیون اتاق یک کودک با یک دیوار سرخابی، تخت سفید و فرش راه راه رنگی

از آن‌جا که همیشه کودک شما پشت میز تحریرش مشغول بازی یا انجام تکالیف درسی خود نمی‌شود بهتر است نسبت به انتخاب فرش حساسیت به خرج دهید تا کودک شما هنگام نشستن بر روی آن احساس راحتی داشته باشد. ازاین‌رو بهتر است از فرش‌هایی که نرم هستند و پرز آن‌ها حساسیت ایجاد نمی‌کنند، استفاده کنید. فرش‌ها انواع و اقسام بسیار متفاوت با طرح‌ها و رنگ‌های اتاق کودک دارند که می‌توانید به منظور ست کردن با سایر لوازم دکوراسیون اتاق کودک نوعی از آن را انتخاب کنید که دارای المان‌های کارتونی است. با این روش هارمونی مناسبی با سایر لوازم اتاق او ایجاد خواهید کرد.

 

انتخاب تخت‌خواب اتاق کودک

دکوراسیون اتاق یک کودک با کاغذدیواری طرحدار آبی روشن و سرویس خواب سفید

تخت‌خواب‌های بسیار متنوع و گوناگونی وجود دارند که می‌توانید در دکوراسیون اتاق کودک خود به کار ببرید. تخت‌های ساده و بدون لبه، تخت‌های لبه‌دار، تخت‌های تاشو، تخت‌های طبقاتی، تخت‌هایی که دارای کتابخانه و قفسه هستند، تخت‌های کودک که به تخت نوجوان تبدیل می‌شوند و … . انواع بسیار زیادی از تخت خواب‌های کودک در بازار عرضه می‌شوند و هر یک از تخت‌خواب‌های گفته شده دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است. برای مثال تخت‌های تاشو و یا طبقاتی برای اتاق‌هایی که متراژ پایینی دارند، مناسب هستند. بهتر است هنگام انتخاب تخت کودک خود نوعی را انتخاب کنید که برای سنین نوجوانی فرزندتان نیز مناسب باشد. برخی از تخت خواب‌ها از این قابلیت‌ ویژه‌ برخوردار هستند و در کاهش هزینه‌های شما موثر واقع می‌شوند. همچنین تخت‌‌هایی که دارای شلف یا کتابخانه هستند نیز در فضای اتاق صرفه‌جویی می‌‌کنند. زیرا دیگر نیازی به خرید کتابخانه نخواهید داشت.

 

دکوراسیون اتاق کودک و انتخاب روتختی

تصویر دکوراسیون یک اتاق دخترانه با سرویس خواب سفید و رو تختی صورتی با طرح های کارتونی

پاف تخت به همراه روتختی علاوه‌بر برخوردار بودن از جنبه‌های زیبایی‌شناسی در دکوراسیون داخلی باید راحتی و آرامش خواب کودکتان را نیز تامین کند. پس بهتر است از ست‌های چند تکه رو تختی که دارای بالش‌ها و کوسن‌های متعدد هستند، استفاده کنید. با این روش کودک دلبند شما با فرو رفتن در این بالش‌ها خواب راحتی خواهد داشت. روتختی را می‌توانید با توجه به پرده، فرش و رنگ دیوارها انتخاب کنید. همچنین در صورت تمایل فرزندتان می‌توانید انواعی از آن‌ها که دارای المان‌‌های کارتونی هستند را نیز خریداری کنید.

 

کتابخانه و میز تحریر اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک با تخت، میز تحریر، کمد و کتابخانه زرد و سفید و بنفش

در دکوراسیون اتاق کودک از کتابخانه می‌توانید علاوه‌بر قرار دادن کتاب‌های فرزندتان به عنوان محلی برای چیدمان اسباب‌بازی‌ها و لوازم سرگرمی او نیز استفاده کنید. میز تحریری که برای کودک خود استفاده می‌کنید بهتر است کاملا مختص به کودکان باشد. یعنی میز تحریر اتاق کودک شما بر اساس ساختار و جثه فیزیکی او ساخته شده باشد، زیرا در صورتی که کودکان پشت میز بزرگسالان بنشینند به ستون مهره‌‌های آن‌ها فشار وارد می‌شود. همچنین توجه داشته باشید که از صندلی‌های مخصوص کودک برای میز تحریر آن‌ها استفاده کنید. کتابخانه‌ها و میز تحریرها نیز انواع بسیار متفاوتی دارند که با توجه به نیاز و سلیقه کودک‌تان می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. برای مثال در صورتی که کودک شما پشت میز بازی می‌کند، بهتر است میز تحریر‌های عریض و بزرگ برای او تهیه کنید. همچنین می‌توانید انواعی از میز تحریرها که دارای کمد و کشو است را انتخاب کنید تا ابزار و لوازم بازی و سرگرمی خود را در کشوها و کمد خود بگذارد. در صورتی که کودک شما به بازی‌های کامپیوتری علاقه‌مند است بهتر است از میز تحریرهایی که برای کامپیوتر نیز طراحی شده‌اند، استفاده کنید. در ضمن می‌توانید از میز تحریرهایی که در قسمت بالای آن‌ها قفسه‌ وجود دارد، استفاده کنید تا نیاز کودک شما به کتابخانه را نیز رفع کند.

 

تصویر دکوراسیون اتاق کودک با سرویس خواب، کمد و دراور چوبی کرم رنگ با پرده تخت صورتی روشن

در صورتی که اتاق کودک شما کمد دیواری ندارد می‌توانید از انواع کمد دیواری اتاق کودک استفاده کنید تا فرزند شما بتواند به راحتی به لباس‌های خود دسترسی داشته باشد. توجه داشته باشید که سرویس تخت‌خواب و کمد و میز کودک بهتر است از یک جنس و با رنگ‌های متناسب و دارای هارمونی مناسب ست شود. برای تحقق این هدف می‌توانید از ست‌های اتاق کودک که به صورت آماده در بازار وجود دارند، استفاده کنید. برای مثال اگر تخت و کمد کودک شما چوبی است بهتر است میز تحریر و کتابخانه او نیز چوبی و یا حداقل دارای تزئینات و اکسسوری‌های چوبی باشد.

 

استفاده از عکس‌های کودک در اتاق

می‌توانید در تزئین اتاق از عکس‌های کودک خود استفاده کنید. این کار علاوه‌بر زیبایی بخشیدن به دکوراسیون اتاق کودک، ریشه‌های روان‌شناختی جالبی نیز دارد. به این صورت که کودک با دیدن عکس‌های خود بر روی دیوار حس تعلق خاطر به اتاق خود پیدا می‌کند و باعث می‌شود که با اتاق خود بیشتر انس بگیرد و در اتاقش احساس راحتی کند و زمان بیشتری در روز را در اتاقش سپری کند.

 

توجه به پوشش کف اتاق و ایمنی دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق خوابی کودکانه با سرویس خواب و کمد سفید و آبی و کفپوش چوبی روشن و طرح درخت روی سقف

مهم‌ترین نکته‌ای که قبل از انتخاب اجزای مناسب برای دکوراسیون اتاق کودک باید به آن توجه کنید این است که لوازمی را خریداری کنید که در صورت زمین خوردن یا ایجاد حادثه برای کودک منجر به آسیب او نشوند. برای مثال می‌توانید از سرویس‌های چوبی خواب که لبه آن‌ها گرد است، استفاده کنید. همچنین سیم‌ها و پریزهای برق موجود در اتاق کودک را با پوشش مناسب انتخاب کنید.

به حفاظ پنجره و نوع پرده‌ای که انتخاب می‌کنید نیز توجه داشته باشید، تا کودک شما از پنجره به بیرون پرت نشود. برای انتخاب نوع پوشش کف اتاق کودک نیز باید به ایمنی آن توجه کنید و بعد از این نکته تناسب کفپوش اتاق با دکوراسیون اتاق کودک باید مورد توجه قرار بگیرد. به منظور انتخاب پوشش ایمن برای کف اتاق کودک می‌توانید از کفپوش تاتامی، پارکت‌های مخصوص، موکت‌های پرزبلند و نرم و فرش‌ها یا قالیچه‌های مناسب نیز استفاده کنید. البته می‌توانید محوطه‌ای از اتاق کودک را با فوم‌های مخصوص بازی کودکان بپوشانید تا هنگام بازی کردن کودک شما دچار آسیب نشود.

 

اتاق کودک چه نوع سقفی باید داشته باشد؟

تصویر دکوراسیون اتاق یک کودک به رنگ صورتی و سبز با سقف شیب دار و چراغ های سقفی

یکی از بسترهایی که در دکوراسیون اتاق کودک باید مورد توجه قرار بگیرد، سقف اتاق است. هنگام انتخاب لوستر و نقاشی و رنگ‌آمیزی سقف و آویزان کردن اکسسوری‌های مخصوص از سقف به عناصر زیبایی شناختی اتاق کودک توجه کنید. برای مثال می‌توانید از لوسترهای مخصوص اتاق کودک که رنگارنگ هستند و یا المان‌های کارتونی که روی آن نقاشی شده، برای تزئین سقف اتاق استفاده کنید. اما توجه داشته باشید لوستری که انتخاب می‌کنید نور مناسب را برای کل اتاق تامین کند.

لوستر انتخابی شما نباید مانع پرتوهای نور شود. همچنین می‌توانید از عروسک‌ها یا شابلون‌های آویز و متناسب با تم اتاق در سقف اتاق کودک خود نیز استفاده کنید. همچنین برای کودکانی که روحیه ضعیفی دارند و یا از اتاق خواب خود می‌ترسند می‌توانید از نقاشی‌های آرامش‌بخش و دلخواه آن‌ها در سقف استفاده کنید.

ضمنا ابزارهایی وجود دارند که امروزه برای تزئین سقف اتاق بسیار ترند شده‌اند. این ابزارها به این صورت هستند که با روشن کردن پروژکتورهای مخصوص روی سقف اتاق کودکتان طرح دلخواه او را ایجاد می‌کنند. برای مثال می‌توانید برای آرامش بیشتر کودک خود از طرح‌های دریایی روی سقف اتاق او استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره لوستر و نقش آن در دکوراسیون داخلی را مطالعه فرمایید.

 

دکوراسیون اتاق کودک کوچک

تصویر دکوراسیون یک اتاق کودک سایز کوچک با تم رنگی سفید و تخت زیر سقف شیب دار قفسه هایی در دیوار

ممکن است اتاق خواب کودک شما متراژ کمی در حد 6 متر داشته باشد. ازاین‌رو احتمالا برای این نوع از دکوراسیون اتاق کودک دچار چالش‌هایی نیز شوید. ما به شما نکاتی را آموزش می‌دهیم که بتوانید این متراژ اتاق خواب را به بهترین نحو بچینید. برای دکوراسیون اتاق‌خواب‌های کوچک باید از لوازم چند منظوره که پیش‌تر گفته شد استفاده کنید. همچنین می‌توانید از لوازم غیر ضروری مانند مبل یا میزهای عسلی و میز توالت نیز بپرهیزید.

به جای میز توالت می‌توانید از یک آینه که بر روی کمد نصب می‌شود، استفاده کنید. بهترین گزینه برای چنین اتاق‌هایی همان تخت‌های مطبق است که در قسمت بالا تخت قرار می‌گیرد و در زیر آن میز تحریر، کتابخانه و حتی کمد قرار دارد.

از طرفی بهتر است برای چیدمان لوازم و دکوراسیون اتاق کودک کوچک از لوازم و جزئیات شلوغ استفاده نکنید. برای مثال از رنگ‌های ملایم مثل صورتی یا آبی روشن برای انتخاب لوازم و اکسسوری‌های اتاق بهره ببرید. همچنین بهتر است نسبت به نورپردازی چنین اتاق‌هایی حساسیت بیشتری به خرج دهید. زیرا نورپردازی مناسب و روشن می‌‌تواند فضا را بزرگ‌تر نشان دهد. ازاین‌رو می‌توانید از نورپردازی‌های جانبی در سقف و یا در لابه‌لای کتابخانه استفاده کنید.

 

دکوراسیون اتاق خواب کودک مشترک

دکوراسیون اتاق کودکانه دو نفره با تخت چوبی دو طبقه و روتختی صورتی و پاف بنفش

در صورتی که اتاق خواب کودکان شما مشترک است و فضای کافی برای قرار دادن دو تخت جداگانه ندارید می‌توانید از تخت‌های دو طبقه استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای پرهیز از شلوغی اتاق به نکاتی که پیش‌تر در رابطه با دکوراسیون اتاق کوچک گفتیم برای اتاق‌های مشترک دقت کنید و با اجرای آن‌ها دکوراسیون اتاق کودکان خود را به بهترین نحو بچینید. اما در این مورد باید توجه ویژه به این نکته داشته باشید که در انتخاب لوازم و وسایل اتاق خواب مشترک کودکان‌تان هیچ تفاوتی قائل نشوید تا فضای اتاق کودک شما صمیمی و دوستانه باقی بماند. همچنین می‌‌توانید برای اتاق‌های مشترک از میز‌های کتابخانه‌داری که عریض هستند، استفاده کنید تا با قرار دادن دو صندلی پشت این نوع میزها آن را به میز تحریر مشترک تبدیل کنید.

 

خلاقیت و توجه به جزئیات در چیدمان وسایل اتاق کودک

پس از انتخاب ابزار و لوازم اساسی دکوراسیون اتاق کودک لازم است به جزئیات اتاق کودک خود بپردازید. برای این کار می‌توانید بیش از قبل تمام نظرات کودک‌تان را در چیدمان لوازمش مورد توجه قرار دهید. برای مثال می‌توانید از مبلمان‌ کوچک، آباژور یا چراغ خواب، قاب‌‌ها و چراغ دیوارکوب های مورد علاقه کودک برای تکمیل چیدمان اتاق خواب او استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از فرزندتان بخواهید تا اسباب‌بازی‌ها و لوازم خود را به سلیقه خود در کتابخانه یا قفسه‌هایش قرار دهد تا قوه تخیل او را نیز به کار بگیرید. به این ترتیب از اینکه نقش موثری در چیدمان و دکوراسیون اتاق‌خوابش داشته است، لذت خواهد برد.

 

سخن پایانی

دکوراسیون سفید و سرمه ای یک اتاق پسرانه با سرویس خواب، مبل و چادر بازی راه راه

در این مقاله تمام نکاتی که برای چیدمان و دکوراسیون اتاق کودک لازم بود بدانید را ذکر کردیم. ایده‌های ارائه شده اکثرا با دلایل روان‌شناختی همراه بود تا به اهمیت موضوع بیش از پیش پی ببرید. امیدواریم با توجه به نکات گفته شده در این مقاله بتوانید بهترین گزینه‌ها را برای دکوراسیون اتاق خواب کودک‌ خود انتخاب کنید. از اینکه با ما همراه بودید از شما ممنونیم و منتظر نظرات و تجربیات ارزشمند شما در مورد دکور اتاق کودک هستیم.

 

ایده‌هایی برای دکوراسیون اتاق کودک