تفاوت سینک روکار و توکار چیست و کدام انتخاب بهتری است؟

آشپزخانه ای با کفپوش تیره و سینک دو لگنه استیل براق روی کابینت های سفید رنگ

از آنجا که سینک ظرف‌شویی به عنوان قلب آشپزخانه دیده می‌شود، این مکان نقطه خوبی برای ایجاد یک خانه رؤیایی است. اجازه دهید تصورات شما با استفاده از طیف وسیعی از گزینه‌های خارق‌العاده به شما کمک کند تا از حداکثر فضا به طور بهینه استفاده کنید. ملاحظات عملکردی خاصی وجود دارد که باید در انتخاب سینک در نظر گرفته شود. اطلاعات زیر به شما اطمینان می‌دهد که سینک ایده‌آل را انتخاب خواهید کرد. سینک‌ها در اندازه‌های مختلفی وجود دارند و می‌توان آن‌ها را از مجموعه‌ای از مواد مختلف تهیه کرد. با توجه به اندازه و قابلیت‌ها، قیمت آن‌ها نیز متغیر است. مهم نیست که کدام مارک را انتخاب می‌کنید، تمام ویژگی‌ها و تفاوت سینک روکار و توکار را به هنگام خرید باید ارزیابی کنید.

 

سوالات متداول:

تفاومت بارز سینک روکار و توکار چیست؟

تفاوت بارز سینک روکار و توکار در نحوه قرارگیری آن‌ها است. نحوه قرارگیری سینک‌های روکار به‌گونه‌ای است که لبه‌های آن از صفحه کابینت کاملا قابل مشاهده است اما کابینت توکار کاملا در داخل فضای کابینت جانمایی می‌شود.


پرکاربردترین نوع سینک‌های توکار و روکار کدامند؟

سینک‌های روکار و توکار استیل یا فولاد ضد زنگ از پرکاربردترین‌ها هستند.


در هنگام خرید سینک‌ ظرفشویی باید به چه چیزهایی توجه کنیم؟

1. شکل و ابعاد سینک ظرفشویی 2. متریال سینک 3. طرح و مدل سینک 4. توجه به عمق پیشخوان یا عرض صفحه کابینت 5. توجه به نحوه نصب سینک با توجه به توکار و روکار بودن آن

 

سینک روکار

تصویر آشپزخانه رو شنی با سینک روکار استیل براق و دو لگنه

سینک روکار زمانی که بر روی کابینت قرار می‌گیرد، لبه‌های آن قابل مشاهده است. انتخاب این سینک همراه با معایب و مزایایی است که باید به هنگام خرید آن‌ها را در نظر بگیرید. سینک‌های روکار را می‌توانید با توجه به نوع، جنس و عرض صفحه کابینت، در اشکال مربع و مستطیل سفارش و نصب کنید. اغلب، ابعاد سینک‌های روکار به دلیل لبه‌هایی که دارند بسیار بزرگ‌تر از سینک‌های توکار دیده می‌شوند اما معمولاً لگن آن‌ها یک اندازه است. باید توجه داشته باشید که نمی‌توان کل فضای صفحه از لحاظ عرض را به سینک اختصاص داد، به دلیل اینکه از هر سمت، چند سانتی‌متر لبه‌های سینک روی صفحه کابینت را می‌گیرند.

 

مزایا

تفاوت سینک روکار دو لگنه سینی دار در آشپزخانه و پیاله‌های ادویه روی آن با سینک توکار

از مزیت‌های استفاده از سینک روکار، می‌توان به آسیب‌پذیری کمتر صفحه کابینت اشاره کرد. از آنجا که به هنگام شستن ظروف، آب به اطراف پخش می‌شود، آب بر روی قسمت‌های لبه سینک پاشیده می‌شود و از این رو صفحه کابینت آسیبی نمی‌بیند. آب‌بندی مرحله مهمی در نصب این نوع سینک‌ها است، با استفاده از چسب آکواریوم باید دور تا دور سینک پوشانده شود تا از نشت آب به صفحه کابینت جلوگیری شود، اگر صفحه چوبی کابینت در معرض رطوبت قرار بگیرد، متورم شده و باد می‌کند. در تفاوت سینک روکار و توکار می‌‎توان به قسمت اضافه سینی اشاره کرد. برای سینک‌های روکار این امکان وجود دارد که در یک سمت سینی اضافه شود و فضایی برای قرار دادن ظروف کثیف ایجاد شود. این ایده باعث می‌شود برای شستن ظروف فضای بیشتری ایجاد شود.

 

معایب

تفاوت سینک روکار تک لگنه استیل به همراه یک ظرف سالاد روی آن با سینک توکار

به دلیل استیل بودن سینک لبه‌های آن را باید مرتب تمیز کنید تا لکه‌های آب به مرور به رسوب تبدیل نشوند. سینک‌های روکار را بیشتر می‌توانید از جنس استیل تهیه کنید اما در برخی از موارد این امکان وجود دارد که سینک را از متریال های امروزی همچون کامپوزیت نیز انتخاب کنید. با گذشت زمان استفاده از این نوع سینک‌ها دیگر طرفدار نخواهد داشت. تقریباً سینک‌های روکار جای خود را به سینک‌های توکار داده‌اند.

 

سینک توکار

تفاوت سینک توکار دو لگنه به همراه سنگ رویه مشکی و پنجره قهوه ای با سینک روکار

از تفاوت سینک روکار و توکار قرارگیری آن‌ها بر روی کابینت است، سینک‌های توکار کاملاً در داخل فضای کابینت قرار می‎گیرند، هیچگونه لبه‌ی ندارند و فضای اطراف سینک را صفحه کابینت پر می‌کند.

 

مزایا

تفاوت سینک توکار سفید به همراه چند گوجه و یک گلدان سفید با سینک روکار

با انتخاب این نوع سینک در آشپزخانه‌ مدرن می‌توانید زیبایی‌های آشپزخانه را دوچندان کرده و ظاهری جذاب به فضا ببخشید. زیبایی ظاهری سینک‌های توکار باعث می‌شود که صفحه کابینت به طور یکدست و یکنواخت دیده شود. صفحه کابینت در هر اندازه‌ای باشد سینک‌های توکار قابل اجرا هستند. هیچگونه محدودیتی برای انتخاب ابعاد و شکل ظاهری سینک‌های توکار وجود ندارد و شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود آن‌ها را خریداری کنید. با توجه به دکوراسیون آشپزخانه می‌توانید با اشکال مختلف از جمله گرد، مربع و مستطیل، ابعاد متنوع و متریال‌های امروزی، این سینک را در آشپزخانه خود نصب کنید.

 

معایب

تفاوت سینک توکار استیل در آشپزخانه‌ای به همراه کابینت قهوه‌ای با سینک روکار

از معایب این نوع سینک می‌توان به پوسیدگی صفحه کابینت اشاره کرد، به دلیل اینکه این نوع سینک‌ها هیچگونه لبه‌ا‌ی ندارند، هنگام شستن ظروف، آب به راحتی به اطراف پخش می‌شود و این موضوع منجر به خیس شدن صفحه کابینت می‌شود و زمانی که آب و رطوبت در روی صفحه کابینت باقی بماند، منجر به پوسیدگی صفحه می‌شود. بنابراین آب‌بندی باید به بهترین شکل ممکن اجرا شود، البته می‌توانید برای صفحه کابینت از یک متریال ضد آب مناسب استفاده کنید. درضمن باید دقت داشته باشید، پایین رفتن لگن سینک ممکن است ارتفاع سینک ظرف‌شویی شما را محدود کند.

مطالعه مقاله راهنمای جامع اجزای اصلی کابینت را از دست ندهید.

 

جنس سینک توکار و روکار

تفاوت سینک توکار آشپزخانه به رنگ طوسی به همراه گوجه‌های خام سبز با سینک روکار

امروزه، سینک‌های ظرف‌شویی آشپزخانه در اشکال، اندازه و جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند که باید با توجه به نوع دکوراسیون و بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، آن‌ها را انتخاب کنید.

 

سینک استیل

تفاوت سینک استیل روکار تک لگنه به همراه صفحه چوبی رگه‌دار با سینک توکار

سینک روکار با جنس فولاد ضد زنگ در برابر خراش، لکه و خوردگی بسیار مقاوم است. اگر این سینک را با کیفیت بالا خریداری کنید، نظافت آن آسان خواهد بود. این سینک دارای یک پوشش شیک و براق است که به راحتی خراشیده نمی‌شود. به دلیل لاستیکی که در زیر لگن قرار دارد صدای شستن ظروف به حداقل می‌رسد. البته این امکان نیز وجود دارد که سینک توکار را نیز با جنس استیل تهیه کنید.

 

سینک کامپوزیت

تفاوت سینک روکار مستطیلی کامپوزیتی سفید به همراه صفحه طوسی با سینک توکار

از نظر فنی، مواد کامپوزیت تحت فشار زیاد ساخته می‌شوند تا محصول نهایی یک متریال بهتر و قوی‌تر باشد. از این متریال می‌توانید هم سینک‌های توکار و هم روکار را سفارش دهید.

 

سینک چدن

 تفاوت سینک توکار چدنی در کنار کابینت های سفید با سینک توکار

چدن یکی از ماندگارترین انتخاب‌ها است. سینک ظرف‌شویی چدنی می‌تواند یک عمر دوام داشته باشد. نگرانی اصلی نگهداری از پوشش آن است که در نهایت ممکن است خط و خش روی آن ایجاد شود. از نکات منفی سینک توکار چدنی می‌توان به وزن و قیمت بالای آن اشاره کرد. از تفاوت سینک توکار و روکار چدنی این است که برای سینک‌های توکار این متریال بسیار کاربردی است.

 

سینک مسی

تفاوت سینک توکار مسی مستطیلی داخل کابینت و صفحه رویی کرم با سینک روکار

سینک مسی در حال حاضر در بسیاری از سبک‌های طراحی آشپزخانه مرسوم است. مهم‌ترین نکته برای انتخاب سینک توکار، این است که مس به راحتی تغییر رنگ می‌دهد.

 

سینک پرسلین

تفاوت سینک توکار دو لگنه سفید در کنار سنگ اپن برفکی و مرمری با سینک روکار

این سبک از سینک حاوی مخلوطی از خاک رس، شیشه و فلز است، یک ماده‌ای قدیمی که از نسل‌ها قبل برای بسیاری از وسایل آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گرفته است. با این حال، سینک‌های پرسلین دارای نقاط ضعف بسیاری هستند. با گذشت زمان نه تنها تغییر رنگ می‌دهند، بلکه می‌توانند خیلی راحت خراشیده شوند. معمولاً قیمت سینک پرسلین نسبت به فولاد ضدزنگ کمی ارزان‌تر است. اما با توجه به نکات منفی، نباید این دو متریال را از نظر ارزش برابر بدانید. بهتر است یک سینک با دوام‌تر انتخاب کنید، مگر اینکه علاقه خاصی به این نوع سینک دارید.

 

سینک اکریلیک

تفاوت سینک روکار اکریلیک سفید در کنار کابینت‌های چوبی قهوه ای با سینک توکار

سینک توکار آکریلیک ساخته شده از پلاستیک‌های پلی‌کربنات است که در میان انتخاب‌ها، بسیار جالب است. فرایند قالب‌ریزی مواد نه تنها تنوع زیادی در اشکال و رنگ‌ها ایجاد می‌کند، بلکه محصول نهایی به طور خارق‌العاده‌ای قابل‌ترمیم است. این بدان معنی است که می‌توان خراش‌ها و لکه‌ها را از بین برد. همچنین یکی از بهترین سینک‌های ظرف‌شویی برای کاهش سروصدای ظروف است، زیرا در مقایسه با دیگر سینک‌های ظرف‌شویی بسیار نرم و منعطف است. دقت داشته باشید این محصول در برابر محلول‌های نفتی مانند رنگ، مقاومت خوبی ندارد.

 

اشکال مختلف سینک روکار و توکار

تفاوت سینک توکار دو لگنه به همراه سنگ سفید، تخته و یک گلدان شیشه ای با سینک روکار

 

سینک مستطیل شکل

تفاوت سینک توکار مستطیلی روی کابینت طوسی با صفحه سنگ رگه دار با سینک روکار

طول این سینک‌ها در مقایسه با عرض بسیار بیشتر است و برای شستشوی ظروف با اندازه بزرگ بسیار کارآمد هستند، چرا که بدون پاشیدن آب به اطراف می‌توانید به راحتی ظروف را بشویید. شما می‌توانید برای هر دو سبک توکار و روکار این مدل سینک را انتخاب کنید.

 

سینک بیضی شکل

تفاوت سینک توکار بیضی و سفید رنگ در کنار سنگ مرمری با سینک روکار

سینک بیضی شکل دارای حاشیه بیرونی بیضی شکل است و لگن داخلی آن می‌تواند گرد، مربع یا هر شکل مشخص دیگری باشد. این مدل سینک بیشتر برای سینک‌های توکار قابل اجرا است.

 

سینک مربع شکل

تفاوت سینک مربع شکل سفید آشپزخانه به همراه کابینت کرم و قهوه ای با سینک روکار

این سینک‌ها دارای طول و عرض یکسان هستند و لبه داخلی آن‌ها ممکن است منحنی یا گرد باشد. این مدل سینک دارای قابلیت اجرا برای سینک توکار و روکار است.

 

سینک گرد

تفاوت سینک توکار دایره ای و خاکستری در کنار سنگ اپن سفید با سینک روکار

یک تفاوت سینک روکار و توکار، امکان استفاده از برخی سینک‎های مدل‌دار است.  سینک‌های ظرف‌شویی گرد فضای بیشتری را بر روی صفحه کابینت آشپزخانه اشغال می‌کنند و برای اجرای سینک توکار، باید آن‌ها را انتخاب کنید.

 

ساختار سینک توکار و روکار

تفاوت سینک توکار دو لگنه روی جزیره قهوه ای به همراه صفحه سفید با سینک روکار

ساختار آشپزخانه‌ها متفاوت است و ممکن است فضای کافی برای سینک‌های بزرگ وجود نداشته باشد، اما با تنوعی که در تولید سینک وجود دارد، نباید نگران فضای کم آشپزخانه خود باشید.

 

سینک تک لگن

تفاوت سینک توکار تک لگنه مشکی و مستطیلی زیر پنجره آشپزخانه با سینک روکار

همان‌طور که از نام آن پیداست، این سینک ظرف‌شویی آشپزخانه از یک لگن ساخته می‌شود. آن‌ها با اندازه‌های مختلف لگن که با انواع مختلفی از مواد ساخته می‌شوند، برای اجرای سینک توکار و روکار قابل دسترس هستند. این نوع خاص سینک برای صفحات آشپزخانه کوچک انتخاب می‌شوند که فضای کار کمی در اختیار دارند. سینک ظرف‌شویی تک لگن به شما این امکان را می‌دهد با ایجاد فضای بیشتر در  مساحت بیشتری ظروف را بشویید، اگر تمایل به استفاده از قابلمه‌های بزرگ دارید، شستن آن‌ها در سینک تک لگن بسیار راحت‌تر خواهد بود.

 

سینک دو لگن

تفاوت سینک توکار دو لگنه در کابینت‌های سفید و صفحه چوبی یک آشپزخانه با سینک روکار

این سینک‌ها دارای دو لگن هستند، به طوری که دو نفر می‌توانند همزمان در کنار هم کار کنند، برخی دارای دو شیر آب مجزا هستند، روی هر یک از لگن‌ها یک شیر آب وجود دارد. می‌توان از یک لگن فقط برای شستن سبزیجات، میوه‌ها و مواد غذایی استفاده کرد و لگن دیگر را فقط برای تمیز کردن ظروف اختصاص دهید. در سینک‌های روکار و توکار اجرای این سینک به راحتی انجام می‌شود. سینک‌های ظرف‌شویی دو لگنی به شما این اجازه را می‌دهند تا ظروف شسته شده و نشسته را به راحتی از هم تفکیک کنید.

 

سینک با سینی

تفاوت سینک دولگنه سینی دار و توکار به همراه دو پیاله چوبی روی آن با سینک توکار

پس از شستن ظروف، می‌توانید آن‌ها را بر روی صفحه متصل به سینک قرار دهید تا خشک شوند. مزیت این سینی این است که شما می‌توانید ظروف خشک شده را بعد از خشک شدن، بلافاصله در جای خود قرار دهید. شستن سبزیجات و مواد غذایی نیز روی این صفحه شیب‌دار کار شما را بسیار راحت‌تر می‌کند. در تفاوت سینک توکار و روکار می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این سبک از سینک عموما برای روکار قابل اجرا است ولی با اینحال در کشور ما اغلب برای سینک‌های توکار نیز تعبیه می‌شود.

 

اندازه سینک روکار و توکار

تفاوت سینک مربعی توکار روی جزیره سفید به همراه صفحه قهوه ای با سینک روکار

انتخاب سینک ظرف‌شویی مناسب می‌تواند مشکل باشد، زیرا چند عنصر مختلف در خرید آن نقش دارند. نه تنها طول، عرض و عمق لگن، بلکه ابعاد کل سینک و عرض پیشخوان را نیز باید در نظر گرفت. بهترین پیشنهاد برای ابعاد سینک روکار و توکار این است که سینک ظرف‌شویی باید حداقل 70 سانتیمتر طول، 50 سانتیمتر عرض و 17 تا 20 سانتیمتر عمق داشته باشد، که البته با توجه به فضای آشپزخانه این سایزها می‌توانند تغییر کنند.

 

نصب و راه‌اندازی سینک روکار و توکار

تفاوت سینک توکار و روکار به همراه سنگ اپن سفید، پنجره دو لنگه, یک گلدان و اجاق گاز سفید

از دیگر تفاوت سینک روکار و توکار نحوه نصب آن‌ها است. در ابتدا ممکن است متوجه نشوید، اما سینک‌های ظرف‌شویی با توجه به مدلی که دارند به چندین روش مختلف قابل نصب هستند. سینک‌های ظرف‌شویی روکار به سادگی در یک سوراخ برش خورده روی صفحه کابینت قرار می‌گیرند و نصب آن‌ها آسان‌ترین نوع است. به طور معمول تقریباً یک ساعت طول می‌کشد تا کل مراحل نصب کامل شود و این کار بدون کمک متخصص نیز قابل انجام است. سینک‌های ظرف‌شویی توکار که ظاهری یکدست را ایجاد می‌کنند، باید از زیر و داخل محفظه کابینت محکم شوند. نصب سینک‌های توکار نسبت به سینک‌های روکار کمی سخت‌تر است، به دلیل قرار گرفتن سینک در داخل فضای کابینت باید با دقت بالایی انجام شود و آب‌بندی آن طولانی‌تر خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای کامل برای انواع سینک را مطالعه فرمایید.

 

قیمت سینک روکار و توکار

تفاوت سینک توکار دو لگنه به همراه یک تخته چوبی و کابینت های سفید با سینک روکار

آنچه بر تفاوت سینک روکار و توکار تأثیر می‌گذارد و قیمت آن را کاهش یا افزایش می‌دهد، نوع سینک نیست، بلکه جنس سینک است. قیمت خرید و نصب سینک ظرف‌شویی توکار معمولاً نسبت به سینک ظرف‌شویی روکار بیشتر است. ممکن است نصب سینک توکار کمی مشکل باشد و کمی هزینه شما را افزایش دهد اما این هزینه چندان چشمگیر نخواهد بود. درحالیکه انتخاب یک سینک با متریال مقاوم و باکیفیت می‌تواند در افزایش قیمت آن بیشتر تأثیرگذار باشد. کیفیت عامل مهمی است که در انتخاب سینک روکار و توکار باید به آن توجه کرد. سینک‌ها به دلیل اینکه بیشتر در معرض آب و رطوبت هستند، باید یک متریال با کیفیت داشته باشند، تا لکه‌های آب بر روی آن‌ها باقی نماند و نظافت آن‌ها آسان باشد.

 

سخن پایانی

تفاوت سینک روکار دو لگنه زیر پنجره درکنار کاسه استیل و ظرف میوه با سینک توکار

آشپزخانه بدون سینک ظرف‌شویی مناسب، کامل نیست. از فولاد ضد زنگ گرفته تا کامپوزیت مجموعه‌ای گسترده از سینک‌های ظرف‌شویی برای تأمین نیاز شما وجود دارد. اگر می‌خواهید آشپزخانه خود را بازسازی کنید یا فقط سینک ظرف‌شویی قدیمی خود را تعویض کنید، با در نظر گرفتن چند موضوع اساسی کار خود را شروع کنید. نوع دکوراسیون، فضای کابینت، تعداد افراد خانواده و از همه مهم‌تر تفاوت سینک توکار و روکار، از جمله مواردی هستند که باید به آن‌ها توجه کنید.