مستر روم چیست و چگونه می‌توان دکوراسیونی جذاب برای مستر روم داشت؟

اتاق مستر روشنی با تخت و پاف کرم رنگ، آباژور و گلدان اطراف تخت

طراحی مستر روم فرایندی است که غالباً همان توجه اتاق نشیمن را می‌طلبد. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد، اول اینکه اتاق خواب شما برای استراحت و آرامش است، نه اتاق بازی کودکان و میهمانان، دوم اینکه یک پناهگاه امن شخصی محسوب می‌شود. راحتی و عملکرد، کلمات کلیدی در نحوه طراحی اتاق خواب مستر هستند و در طول طراحی باید از اهمیت یکسان برخوردار باشند، البته عنصر زیبایی را نباید فراموش کرد. اما چگونه باید دکوراسیونی جذاب برای اتاق خواب مستر داشته باشیم؟ در طراحی یک اتاق خواب مستر جنبه‌های مختلفی باید در نظر گرفته شود. عناصر اساسی که آن را تشکیل می‌دهند، دارای اندازه‌های کم و بیش استاندارد هستند، اما جنس عناصر، انتخاب پالت‌های رنگی و نورپردازی می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند.

سوالات متداول:

در طراحی مستر روم کدام نکات مهم هستند؟

1-اولویت بندی 2-انتخاب سبک 3-برقراری تعادل فضایی 4-توجه به روشنایی 5-توجه به نور و رنگ 6-برقراری گرمایش کف


در انتخاب لوازم مستر روم به چه مواردی توجه کنیم؟

1-انتخاب تختخواب 2-انتخاب تشک راحت 3-انتخاب ملافه 4-انتخاب بالش و کوسن 5-انتخاب میز کنار تخت (میز پاتختی) 6-انتخاب فرش 7-انتخاب کمد 8-انتخاب صندلی 9-انتخاب پرده 10-انتخاب تلویزیون 11-انتخاب آینه 12-انتخاب هنرهای دیواری.

 

 

چیدمان مستر روم

تصویر یک مستر روم طلایی و صورتی کمرنگ با شومینه، تخت دو نفره، پاف تخت و مبلمان راحتی

اتاق خواب مستر اغلب در گوشه خانه قرار دارد. گوشه خانه به دلیل حریم خصوصی و دور از کودکان، قابل توجه است. می‌توان گفت اتاق خواب مستر بزرگ‌ترین اتاق خانه است و اغلب یک حمام مستر در آن قرار دارد. حمام مستر به طور معمول دارای وان، دوش، جکوزی، توالت، سینک و همچنین یک آینه بزرگ است. البته داشتن حمام مستر برای هر اتاق خواب مستر، اجباری نیست. از دیگر ویژگی‌های یک مستر روم چشم انداز عالی به محیط بیرون و وجود تراس خصوصی است. در برخی از اتاق‌ها این امکان وجود دارد که به یک اتاق کوچک‌تر، نیز راه دارد. از آنجا که قرار دادن تختخواب در زیر پنجره یا خیلی نزدیک به پنجره فنگ شویی خوبی ندارد، ضروری است که نحوه قرارگیری تختخواب را با دقت زیادی انجام دهید. اگر حمام اختصاصی در اتاق دارید، سر تختخواب خود را به دیوار حمام به ویژه در نزدیکی توالت فرنگی قرار ندهید. اگر طبقه دیگری بر روی آپارتمان شما است، مطمئن شوید که تختخواب را در زیر سرویس بهداشتی طبقه بالا قرار نداده‌اید. به جریان انرژی و عناصری که داخل اتاق خواب وجود دارد، توجه کنید. به تمام درب‌ها، درب اتاق خواب، درب کمد، درب حمام و پنجره‌ها به منظور ایجاد بهترین کیفیت انرژی توجهی خاص داشته باشید.

 

نکات مهم در طراحی مستر روم

 

اولویت‌بندی

مستر رومی با تم رنگی کرم و قهوه ای و طلایی با تخت دو نفره، دراور شش کشویی، مبل شزلون و میز آرایش

شروع به سؤال کردن اینکه آیا علاوه‌بر تختخواب، مبلمان و کمد لباس (اگر اتاق لباس ندارید و یا در اتاق کناری کمد لباس ندارید) نیازهای دیگری دارید؟ برای برخی از افراد داشتن یک میز آرایش برای مراقبت از وسایل شخصی یا حتی یک میز تلویزیون غیر معمول نیست. در کنار لوازم ضروری، می‌توانید اولویت خود را بر مبنای هزینه، به سمت و سوی دیگری سوق دهید.

انتخاب سبک

اتاق خواب باید زیبا به نظر برسد. سبک‌های مختلفی وجود دارد، مانند سبک کلاسیک، اما اول از همه سلیقه شما مهم است. آنچه را که بیشتر دوست دارید و نشان دهنده چشم‌انداز شما از زیبایی است را پیدا کنید. الهام گرفتن از نحوه طراحی اتاق خواب مستر با استفاده از ابزارهای موجود مخصوصاً به صورت آنلاین، آسان شده است. نکته مهم این است که فراموش نکنید این انتخاب شماست. انتخاب نوع مبلمان به انتخاب سبک بستگی دارد، اگر مبلمان کلاسیک را انتخاب کنید، قطعاً جلوه‌هایی از چوب، سنگ مرمر و همچنین انتخاب جزئیات گران‌بها، الزامی خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله نکات مهم برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کلاسیک را مطالعه فرمایید.

 

برقراری تعادل فضایی

مستر رومی با دیوارهای سفید، کفپوش چوبی، روتختی سفید و طوسی و مبلمان کرم و قهوه ای

پاسخ به سؤال “چگونه یک دکوراسیون جذاب اتاق خواب مستر داشته باشیم” به معنی تجزیه و تحلیل فضای موجود است تا عناصر مربوطه همچون مبلمان را متناسب با فضا انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که اتاق قابل زندگی است و گردش هوا وجود دارد. نحوه طراحی مستر روم به معنای ارزیابی جنبه‌هایی ثانویه مانند چگونگی باز شدن درها، پنجره‌ها و درب کمدها است “البته اگر از نوع کشویی نباشند” که نباید مانع حرکت و سایر فعالیت‌ها شوند.

 

توجه به روشنایی

نورپردازی مهم‌ترین عنصر طراحی اتاق خواب شماست. زیرا هر چقدر هم فضا زیبا باشد، در تاریکی چندان زیبا نخواهد بود. به همین دلیل شما باید اطمینان حاصل کنید که نور کافی، از جمله روشنایی در بالای تختخواب برای خواندن کتاب و در فضای کلی اتاق برای آماده شدن وجود دارد. با این حال، تنها هدف شما برای روشنایی این نیست که تاریکی را از فضا دور کنید. استفاده از روشنایی برای برجسته‌سازی برخی از عناصر می‌تواند فضایی درخشان را ایجاد کند. همچنین استفاده از دیمرها برای راحتی شما در یک خواب خوب در شب، با نور ملایم مناسب هستند.

نورپردازی ملایم در اتاقی که هدف آن ایجاد فضای آرامش‌بخش است، ضروری خواهد بود. روشنایی‌های پر زرق و برق، اعم از سقفی و رومیزی عامل لوکسی در اتاق هستند. انتخاب چراغ‌های رومیزی یا ایستاده با رنگ طلایی یا از جنس شیشه و کریستال، انتخاب خوبی خواهند بود. همچنین به دلیل فضای بزرگ اتاق، انتخاب یک روشنایی با پایه بلند در گوشه اتاق می‌تواند، اتاق را مجلل جلوه دهد.

 

توجه به نور و رنگ

مستر رومی با دیوارهای کرم رنگ، تخت دو نفره، شومینه، دو میز پاتختی و دو آباژور سفید

می‌توان نور و رنگ را به طور جداگانه در نظر گرفت، اما رابطه تنگاتنگی بین این دو عامل در طراحی داخلی وجود دارد. در حقیقت، طراحی صحیح آن‌ها با هم به گونه‌ای است که یکی باعث جذابیت دیگری به بهترین شکل می‌شود و بالعکس. لزوماً به منابع نوری خاصی نیاز نیست. چراغ‌های مصنوعی از آنجا که توانایی برجسته کردن تمام مناطق را دارند، مفیدتر و بسیار کاربردی هستند. البته می‌توان از نور طبیعی در روز، برای روشن کردن فضاهای کلی نیز استفاده کرد. رنگ جنبه اصلی دیگری هنگام تفکر درباره نحوه طراحی مستر روم است، زیرا می‌تواند یک ساختار جداگانه در نظر گرفته شود. برای ترکیب سایه‌های انتخاب شده لازم است که از یک پالت شروع کنید. در یک محیط مانند اتاق خواب به استراحت و آرامش نیاز است که رنگ‌های ملایم و مات مانند رنگ‌های خنثی و همچنین ترکیبات بدون کنتراست، بیشتر پیشنهاد می‌شود.

 

برقراری گرمایش کف

تصور کنید در صبح زمستانی از خواب بیدار می‌شوید و گرمای ضعیفی را در کف پای خود احساس می‌کنید. اجرای سیستم گرمایش از کف نسبتاً ارزان است و هزینه چندانی نخواهد داشت.

 

نکات مهم در انتخاب لوازم اتاق مستر

 

انتخاب تختخواب

تخت کرم با فریم چوبی و پاف چرمی در مستر رومی با دیوارهای طوسی و سفید

اولین قدم در نحوه طراحی اتاق خواب مستر، انتخاب تختخواب است. یکی از مهم‌ترین و اغلب هیجان‌انگیزترین عناصر در اتاق خواب که به عنوان هسته ساختاری و عملکردی در هر اتاق محسوب می‌شود، تختخواب است. در هر صورت، عملکرد اساسی اتاق خواب مستلزم آن است که تختخواب، اتاق را به یک محیط راحت و آرام، ایده‌آل برای خواب و حتی مطالعه تبدیل کند. در هر صورت کاملاً واضح است که هسته اصلی اتاق، عنصری است که با توجه به سبک، یک عنصر اتصال‌دهنده محسوب می‌شود و سایر عناصر همراه با آن انتخاب می‌شوند. علی‌رغم زیبایی و عملکرد آن در داخل اتاق، باید آن را با توجه به فضا، نه به معنای واقعی کلمه بلکه از دیدگاه کاملاً موقعیتی و تمام وسایل اطراف، انتخاب کرد.

نیازی به گفتن از نوع تختخواب و ساختار آن نیست، مدل‌های زیادی وجود دارد که می‌توانند تأثیرات قاطع و مهمی به سبک اتاق خواب مستر بدهند. یک سر تخت برجسته را انتخاب کنید. یک سر تختی لوکس، روشی مطمئن برای افزایش فاکتور جذابیت در مستر روم است. این انتخاب زیبا چندان گران نیست، اما با ویژگی‌های قابل توجه‌ای که دارد مانند رنگ‌های تیره، اشکال منحصربه‌فرد و پارچه‌ای ظریف مانند پارچه کتان یا مخمل فضای می‌تواند اتاق خواب شما را دگرگون می‌کند.

 

انتخاب تشک راحت

شب‌های ناآرام در روز بعد، ویرانی ایجاد می‌کنند. یک تشک راحت و خوش ساخت بهترین سلاح شما در برابر کمبود خواب و عنصری مناسب برای ایجاد یک اتاق مستر است. مدلی که متناسب با نیازهای خاص شما باشد، تفاوت زیادی در استراحت بدن شما ایجاد می‌کند. گزینه‌های ظاهراً بی پایانی برای انتخاب تشک وجود دارد، وقت بگذارید و قبل از مراجعه به یک فروشگاه تشک، در محدوده قیمت خود به صورت آنلاین تحقیق کنید. این خریدی است که به احتمال زیاد مدتی با آن زندگی خواهید کرد.

 

انتخاب ملافه

اتاق مستری با تیرهای سقف چوبی، پرده قهوه ای، تخت چوبی و روتختی سفید با کوسن های طوسی

در رقابت با تشک، به عنوان مهم‌ترین مورد در ایجاد یک اتاق خواب ایده‌آل، ملحفه و پتوها هستند. ملحفه‌هایی را انتخاب کنید که در برابر پوست بسیار نرم هستند و پتوها و روتختی‌هایی که سطح گرمای دلخواه شما را فراهم می‌کنند.

 

انتخاب بالش و کوسن

پس از خرید تختخواب، اکنون باید بالش و کوسن بخرید. بالش برای تختخواب دو نوع وجود دارد، یک بالش معمولی برای خواب و دیگری بالش تزئینی. بالش‌های تزئینی یا همان کوسن‌ها، عمدتاً برای زیبا جلوه دادن تختخواب شما طراحی و تولید می‌شوند. توصیه می‌شود بالش‌هایی از هر دو نوع را خریداری کنید. هنگام خواب، از بالش‌های معمولی و در سایر ساعات روز یا هنگام آمدن مهمان از بالش‌های تزیینی استفاده کنید. بالش‌ها در اندازه‌های مختلف و جنس‌های متنوعی وجود دارند. بالش مناسب خود را پیدا کنید، به خصوص اگر مشکلات مربوط به گردن دارید. بالش‌ها باید از سر و گردن شما در وضعیت خواب مطلوب، به خوبی پشتیبانی کنند.

 

انتخاب میز کنار تخت (میز پاتختی)

تصویر یک اتاق مستر مینیمال با تخت دو نفره، آینه قدی و دو میز پاتختی چوبی با دو آباژور

باید فضایی در دسترس شما باشد که بتوانید تلفن همراه، فنجان قهوه، دستمال کاغذی و سایر مواردی را که ممکن است هنگام استراحت روی تختخواب خود نیاز داشته باشید، بر روی آن قرار دهید. حداقل باید یک یا دو میز کنار تختخواب خود داشته باشید.

 

انتخاب فرش

از فرش و موکت‌های کرکی در کنار تخت استفاده کنید تا از لمس ملایم پاهای خود، هنگامی که از تختخواب پایین می‌آیید یا هر زمان که روی آن راه می‌روید، لذت ببرید. با انتخاب فرش مناسب، می‌توانید ظاهر و احساس کل اتاق خواب را متحول کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید موکت و نکات مهم و اساسی را مطالعه فرمایید.

 

انتخاب کمد

مستر رومی به سبک کلاسیک با تخت،میزهای پاتختی، کمد لباس و میز آرایش چوبی قهوه ای تیره

یک کمد بزرگ در مستر روم شاید غیرضروری به نظر برسد، اما آن‌ها فوق‌العاده کاربردی هستند و می‌توانند به عنوان یک فضای ذخیره‌سازی عمل کنند. مطالعات متعدد نشان داده است که یک اتاق خواب نامرتب می‌تواند مانع استراحت و آرامش شود و خواب شبانه خوب را مختل کند.

 

انتخاب صندلی اتاق مستر

صندلی‌های شیک را به محیط اتاق  اضافه کنید. اگر در نزدیکی پنجره، کنار تختخواب یا جلوی تختخواب فضای استفاده نشده دارید، صندلی یا نیمکت‌های پاف را فراموش نکنید. زیاد نشستن روی تختخواب ممکن است منجر به کمردرد شود، شما به مکانی برای نشستن، استراحت کردن و خواندن کتاب نیاز دارید. همچنین از دیدگاه زیبایی‌شناسی، این یک ترفند سبک سازی است و فرصتی را برای شما فراهم می‌کند تا یک عنصر طراحی قابل توجه را به اتاق خود اضافه کنید.

 

انتخاب پرده

مستر رومی با دیوارهای سرمه ای، آینه قدی، تخت و پاف و پرده حریر سفید

بدیهی است که در اتاق خواب به یک حریم شخصی احتیاج دارید، خرید پرده‌های کف تا سقف می‌توانند نیاز شما را برطرف کنند. در طول روز، آن‌ها با حفظ حریم خصوصی به آرامی نور اتاق خواب را فیلتر می‌کنند. پرده‌های اتاق خواب علاوه‌بر اینکه به شما حریم خصوصی می‌دهند، می‌توانند کل اتاق را زیبا و ظریف نشان دهند. پرده‌های ضخیم و دو لایه برای جلوگیری از نور خورشید به منظور بیدار شدن شما در صبح زود نیز، مناسب هستند.

 

انتخاب تلویزیون

تلاش برای تعیین محل قرار دادن تلویزیون در مستر روم می‌تواند یک چالش واقعی برای طراحی داخلی باشد. تلویزیون در طراحی یک اتاق خواب لاکچری باید در مکانی قرار بگیرد که با آرامش برنامه‌ها را تماشا کنید.

 

انتخاب آینه

یک مستر روم با تم رنگی کرم و قهوه ای با تخت دو نفره و پاف بلند زیر تخت و آینه بزرگ مربعی

طرحی که طراحان برای افزودن کمی زرق و برق به یک اتاق خواب مستر استفاده می‌کنند، قرار دادن آینه در پشت هر چراغ است. انتخاب آینه عمق بیشتری را در اتاق ایجاد می‌کند. یک آینه با جزئیات منحصر به فرد مانند قاب طلاکاری شده یا شکل غیر معمول را انتخاب کنید.

 

انتخاب هنرهای دیواری

اتاق مستر باید کمی تزئین شود و قطعاً دکوراسیون دیوار بخش مهمی است. ممکن است به دنبال دیوار آویزهای مختلف باشید تا فضا را بسیار زیبا کنند. بهترین کار این است که آثار هنری دیواری را بخرید که بسیار آرام‌بخش هستند، آن‌ها به خواب مناسب شبانه بسیار کمک می‌کنند.

 

سخن پایانی

تصویر یک مستر روم مدرن با تخت و صندلی طوسی و کرم، مبلمان قهوه ای و دیواری شیشه ای

نمادهای موجود در اتاق خواب باعث بازگرداندن انرژی ذهنی شما می‌شوند و به مغز شما کمک می‌کنند تا آرامش پیدا کند و از استرس دور شود. مستر روم باید همیشه به سمت طبیعت یا منظره جالبی باشد، هرچه پنجره بیشتر باشد، نور طبیعی بیشتری وارد اتاق می‌شود و فضا دلپذیرتر می‌شود. هنگام تغییر دکوراسیون خانه، اولویت اغلب به فضاهای عمومی اختصاص می‌یابد، در حالی که اتاق‌های خصوصی بسیار مهم هستند و اغلب از بودجه و انرژی احتمالاً کمتری برخوردار هستند. میزان سرمایه‌گذاری در اتاق خواب مستر موضوعی است که قطعاً باید آن را در نظر داشته باشید. با خرید وسایل غیرضروری اتاق خواب شما به سادگی به یک فضای بهم‌ریخته تبدیل می‌شود. بنابراین مهم است که شما در خرید عناصری سرمایه‌گذاری کنید که آرامش را برای شما به همراه دارند.