مبلمان مدرن چیست و چه کاربردی در دکوراسیون داخلی دارد؟

تصویر یک نشیمن مدرن با کفپوش چوبی، کاناپه مدرن کرم رنگ

مبلمان مدرن به مبلمان تولید شده از اواخر قرن نوزدهم، تاکنون گفته می‌شود که تحت تأثیر مدرنیسم است. امروزه طراحی مبلمان مدرن از همان اصول معماری مدرن پیروی می‌کند. سادگی، خطوط صاف و عدم کاربرد تزئینات اضافی از عناصر مهم در این سبک هستند. اشکال مبلمان از بزرگ به کوچک تبدیل شده است و این تغییر را می‌توان ناشی از معرفی فن‌آوری جدید، تغییر در فلسفه و تأثیرات اصول معماری دانست.

ایده یک خانه و دفتر کار مدرن، تداعی مکانی روشن و دنج است که در آنجا افراد می‌توانند احساس آرامش و در عین حال برای انجام کارهای مهم خود انگیزه کافی داشته باشند. طراحی فضای داخلی مدرن و مبل مدرن بی اساس نیست و باید فاکتورهایی را برای مبلمان مدرن در نظر گرفت. چه چیزی مبلمان مدرن را متفاوت کرده است؟ چرا بسیاری از افراد مبلمان مدرن را به سایر مبل‌ها ترجیح می‌دهند؟ در این مقاله به بررسی برجسته‌ترین ویژگی‌های مبلمان مدرن برای فضاهای مدرن خواهیم پرداخت.

 

سوالات متداول:

مبلمان مدرن دارای چه ویژگی‌هایی است؟

در تولید مبلمان مدرن ازمواد و بافت طبیعی و فلزات استفاده می‌شود، همچنین کاربردی بودن، استفاده از خطوط صاف، اشکال هندسی و طراحی‌های ساده دیگر ویژگی های این مدل مبل است.


چه عواملی بر انتخاب رنگ مبل اثرگذار هستند؟

لازم است متناسب با نیاز و فضای خانه رنگ مناسب را برای مبل مدرن انتخاب کنید. پالت رنگ خنثی، تعداد اعضای خانواده، توجه به سایر اکسسوری‌ها و اندازه اتاق نشیمن عواملی هستند که بر انتخاب رنگ مبل اثرگذار خواهند بود.


تفاوت مبلمان معاصر و مدرن چیست؟

1- مبلمان معاصر آن‌هایی هستند که از سبک‌های حال حاضر برخوردار هستند اما می‌توانند با تغییر روند، تغییر کنند. اما مبلمان مدرن دارای ویژگی‌های متمایزی هستند که آن‌ها را از سایر طرح‌ها برای همیشه متمایز می‌کند. 2- مبلمان مدرن خطوط صاف را ترجیح می‌دهند، درحالیکه در مبلمان معاصر برخی از منحنی‌های بزرگ را شاهد هستید. 3- اگر به مبلمانی با استفاده جسورانه از رنگ برخورد کنید، به احتمال زیاد این مبلمان به سبک معاصر است.

 

ساخت مبلمان مدرن (ویدئو)

 

طبقه‌بندی مبلمان

نشیمنی با دیوارهای آجری قهوه ای و مبل مدرن ال شکل خاکستری و میزعسلی چوبی

جدا از شناسایی انواع مبلمان با توجه به سبک آن‌ها و دورانی که مد شده‌اند، مبلمان را می‌توان بر اساس هدف و مواد مورد استفاده برای ساخت آن‌ها نیز طبقه‌بندی کرد. این روش طبقه‌بندی بسیار ساده‌تر است و یکی از راه‌هایی است که خریداران مبل مدرن می‌توانند انتخاب‌های خود را محدود کنند. با این روش طبقه‌بندی، عملکرد یک مبلمان در مرکز قرار می‌گیرد.

به دلیل طراحی بی‌شمار مبلمان مدرن، طبقه‌بندی همه آن‌ها می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. با این حال، اهداف مشترکی که مردم در مبلمان مدرن جستجو می‌کنند عبارت‌اند از، محل کار، ناهار خوری، استفاده در فضای باز، چیدمان در اتاق خواب یا استفاده در نشیمن برای استراحت. برخی از مبلمان مدرن برای بیش از یک عملکرد طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، یک کاناپه می‌تواند برای نشستن یا خوابیدن مورد استفاده قرار بگیرد. برخی از تولیدکنندگان مبلمان مدرن مجموعه کاملی از یک ست را به فروش می‌رسانند.

 

ویژگی طراحی مبلمان مدرن

نشیمنی با مبلمان مدرن کرم رنگ و میز عسلی سنگی دایره ای

محبوبیت طراحی مبلمان مدرن بر اساس ایده‌های طراحان مدرن شکل گرفته است که با پیروی از ایده‌ها عملکرد هنرمندانه‌ای ایجاد کرده‌اند. مبلمان مدرن اصولا با موادی ساخته می‌شوند که فقط در دوران مدرن تولید شده‌اند مانند پلاستیک، فایبرگلاس و تخته سه لا. همچنین از چوب، پارچه‌های طرح‌دار و فلزات صیقلی نیز در این مبلمان استفاده می‌شود. مبلمان مدرن دارای چندین ویژگی است که باعث محبوبیت آن‌ها در بسیاری از افراد شده است.

 

کاربرد مواد طبیعی

استفاده از مواد و بافت طبیعی یک ویژگی مبل مدرن محسوب می‌شود. استفاده از چوب برای مبلمان و سنگ طبیعی برای میزهای کنار مبلی می‌توانند روحیه‌ای سرزنده به فضای داخلی شما ببخشد. بیشتر مبلمان مدرن انواع مختلفی از مواد را در خود جای داده‌اند تا بهترین سطح راحتی را برای شما فراهم کنند.

 

استفاده از فلزات در مبلمان مدرن

نشیمنی با مبلمان مدرن به رنگ خاکستری با فریم فلزی مشکی و آباژورهای پایه بلند

اخیراً روند کار با فلزات در مبلمان رواج پیدا کرده است. استفاده از فلزات خاص مانند آلومینیوم، نیکل و فولاد ضد زنگ در طراحی مبلمان مدرن زیاد به چشم می‌خورد. این فلزات را می‌توان در طراحی مدرن وسایل روشنایی در طرح‌های مختلف نیز مشاهده کرد.

ترکیب فلز با پارچه در مبلمان مدرن به یکی از سبک‌های پرطرفدار تبدیل شده است. از آنجا که فلز ماهیتی سرد دارد، در کنار متریال گرم می‌تواند تعادل را در دکوراسیون داخلی به خوبی ایجاد کند. بیشترین و محبوب‌ترین رنگ فلزی که برای مبلمان مدرن استفاده می‌شود، رنگ طلایی است که با پارچه‌های مخملی ترکیب مناسبی را ایجاد می‌کند.

اگر فلز تیره رنگ را انتخاب می‌کنید می‌توانید از پارچه‌های کتان و نخ برای روکش مبل استفاده کنید. در برخی از مبل‌های مدرن چوب به کار رفته است، ترکیب فلز و چوب باید متناسب باشد.

در کنار چوب‌های روشن، انتخاب فلزات مسی رنگ و طلایی رنگ می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. فلز مبل را می‌توانید به دو صورت براق و مات انتخاب کنید. فلزات براق، چشم‌نواز هستند و به دلیل سطح صیقلی که دارند توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنند و به سبک مدرن و معاصر نزدیک‌تر هستند، اما فلزات مات بیشتر تداعی‌کننده سبک‌های سنتی هستند.

 

کاربردی بودن مبلمان مدرن

نشیمنی با مبلمان ال شکل مخمل مدرن و سبز رنگ کنار پنجره شیشه ای با فریم چوبی

این ویژگی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مرتبط با مبلمان مدرن است. “فرم از عملکرد پیروی می‌کند” به این معنا است که مبلمان مدرن برای رسیدن به یک هدف خاص و برای برآورده کردن موفقیت آمیز آن هدف، طراحی شده است. یعنی هدف مقدم بر سبک است.

برخی از نمونه مبلمان مدرن که عملکرد آن‌ها مهم‌تر از شکل‌شان است، صندلی‌های اداری، میز و صندلی رستورانی و صندلی‌های بلند برای نوزادان است. مبل مدرن را می‌توان برای فضای آشپزخانه مدرن، اتاق خواب، اتاق نشیمن، کتابخانه و سایر فضاهای خانه طراحی کرد؛ آن‌ها می‌توانند در فضاهای کم بسیار مفید واقع شوند. کاناپه‌های بزرگ مدرن را برای اتاق نشیمن بزرگ یا مبل‌های 2 نفره مدرن را برای فضاهای کوچک‌تر انتخاب کنید.

 

خطوط صاف و شکل‌های هندسی

نشیمنی مدرن با مبلمان مدرن کرم رنگ با شکل هندسی و کفپوش چوبی

سبک دکوراسیون داخلی مدرن با حداقل تزئینات، طراحی می‌شود. در این سبک بیشتر روی خطوط صاف، اشکال هندسی و زاویه تمرکز می‌شود. بنابراین، خطوط و لبه‌های صاف از اصلی‌ترین ویژگی‌های طراحی مبلمان مدرن هستند. مبل‌ها و صندلی‌هایی که دسته‌های چهارگوش دارند، یک عنصر قوی به فضا می‌بخشند.

توجه به این نکته مهم است که در سال‌های اخیر خطوط انحنا نیز، در سبک مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد که آن‌ها می‌توانند زیر مجموعه طراحی معاصر باشند. معاصر و مدرن دو سبکی هستند که معمولاً اشتباه می‌شوند.

 

سادگی

تصویر یک نشیمن با مبلمان ساده مدرن به رنگ طوسی و زرد کنار آباژور پایه بلند با کلاهک طلایی

مبلمان مدرن از طراحی‌های ساده‌تری برخوردار هستند. در برخی از آن‌ها هنوز چند عنصر تزئینی دیده می‌شود اما نگاه کلی آن‌ها بیشتر به مینیمالیسم و سادگی متمایل است. سادگی مبلمان مدرن یکی از دلایلی است که علی رغم روندهای ایجاد شده در طرح‌های معاصر، محبوبیت آن‌ها را حفظ کرده است.

این ویژگی، ترکیب آن‌ها را با هر نوع طراحی داخلی آسان می‌کند و این موضوع باعث می‌شود که مبلمان مدرن برای کسانی که مرتباً فضاهای خود را از نو طراحی می‌کنند، بسیار کاربردی باشد. علاوه‌بر این، مبلمان مدرن سادگی و ظرافت را با هم دارد. اگرچه آن‌ها بسیار تزئینی نیستند، اما ظرافت‌شان هنوز هم مورد توجه افراد قرار می‌گیرد، به خصوص برای افرادی که به طراحی‌های عجیب و غریب علاقه دارند.

 

عوامل موثر در انتخاب رنگ مبلمان مدرن

نشیمنی با مبلمان مدرن ال شکل با ترکیب رنگ خنثی و کوسن های قهوه ای

مبل هسته اصلی اتاق نشیمن است. جدا از اشغال یک فضای بزرگ، بیشترین کاربرد را دارد. صرف نظر از محدوده قیمت، یک مبل راحتی مدرن مانند هر مبلمان دیگری یک سرمایه گذاری قابل توجه است. با تمام این دلایل، لازم است متناسب با نیاز و فضای خانه رنگ مناسب را برای مبل مدرن انتخاب کنید. اگرچه چندین ویژگی برای مبل وجود دارد، اما ضروری است که بدانید رنگ مبل مدرن به اندازه سایر ویژگی‌ها مهم است.

 

پالت رنگ خنثی

سادگی از ویژگی‌های مهم سبک مدرن است. استفاده از پالت خنثی به ویژه رنگ‌های ملایم صورتی به جای رنگ‌های بژ و تیره در مبلمان مدرن بسیار مرسوم است. برخلاف سایر طرح‌ها که رنگ‌های روشن و حتی فلزی را برجسته می‌کنند، مبلمان مدرن بیشتر بر روی رنگ‌های خاکی تأکید دارند. به همین ترتیب این مبلمان ظاهر طبیعی‌تری دارند و به راحتی با سایر مبلمان، تجهیزات و سایر عناصر طراحی داخلی، مطابقت پیدا می‌کنند.

 

تعداد اعضای خانواده

اگر تنها یا با همسر خود زندگی می‌کنید می‌توانید به رنگ‌های روشن فکر کنید، اما اگر بچه دارید یا از حیوان خانگی نگهداری می‌کنید، دکوراسیون مشکی یا یک رنگ خنثی تیره و متوسط مانند قهوه‌ای مایل به قرمز یا خاکستری تیره را انتخاب کنید تا لکه‌های احتمالی را پنهان کند. نگهداری مبلمان مدرن با رنگ روشن با وجود کودک  کمی سخت خواهد بود.

 

توجه به سایر اکسسوری‌ها

مبلمان کرم رنگ با فریم چوبی مقابل شومینه در کنار اکسسوری های گیاهان طبیعی و گلدان

اگر می‌خواهید مبلمان را با سایر مبلمان اتاق نشیمن ادغام کنید، رنگی را انتخاب کنید که با سایر قطعات و همچنین رنگ دیوار هماهنگی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر دیوارهای سفید رنگی دارید، یک مبل خاکستری مدرن انتخاب کرده و آن را با کوسن‌های خاکستری رنگ تکمیل کنید.

یک فرش تیره نیز نتیجه را خارق‌العاده خواهد کرد. از طرف دیگر، اگر می‌خواهید کاناپه مدرن شما در مرکز توجه قرار گیرد، رنگ برجسته‌ای را در اتاق، انتخاب کنید و مبل را با آن هماهنگ کنید. اگر مبل راحتی را در یک اتاق بسیار روشن قرار می‌دهید، رنگ تیره انتخاب نکنید، زیرا باعث می‌شود مبل بیش از اندازه چشمگیر شود.

 

اندازه اتاق نشیمن

در نظر گرفتن اندازه اتاق نشیمن هنگام انتخاب رنگ مبل مدرن ضروری است. رنگ‌هایی مانند بژ، دارچینی یا سفید برای یک اتاق نشیمن کوچک بسیار مناسب هستند. این رنگ‌ها فضا را کمی بزرگ‌تر نشان می‌دهند. رنگ‌های قوی‌تر مانند قهوه‌ای تیره، خاکستری تیره و قرمز برای اتاق‌های نشیمن بزرگ مناسب هستند.

 

انتخاب اکسسوری متناسب با مبلمان مدرن

نشیمن مدرنی با مبلمان مدرن سفید با کوسن ها و پاف سبزآبی با اکسسوری های طبیعی و آباژور پایه بلند

با توجه به این موضوع که مبلمان مدرن سبکی ساده دارند، هنگام افزودن لوازم جانبی باید به فضا توجه داشته باشید و هرگز از اکسسوری‌های زیاد استفاده نکنید. از این‌رو پیشنهاد می‌کنیم دست به انتخاب اکسسوری‌های ساده و مینیمال بزنید تا به خوبی با سبک مبلمان مدرن شما ست شوند و جلوه‌ی بصری زیبایی را خلق کنند.

 

انتخاب رنگ و جنس مبلمان مدرن

نشیمنی با مبلمان مدرن با ترکیب رنگ خاکستری و نارنجی

مبلمان مدرن اتاق نشیمن با توجه به سلیقه و سبک متفاوت مشتریان در رنگ‌های متنوعی ارائه می‌شود. سعی شده است در طراحی این مبلمان از پارچه‌های سازگار با محیط استفاده شود. رنگی که در پارچه‌ها استفاده می‌شود، حتی برای پوست نوزادان حساسیت ایجاد نمی‌کند. در عین حال، تمیز کردن آن آسان‌تر است و رنگ پارچه حتی پس از تمیز کردن مکرر، از بین نمی‌رود.

بسته به نوع سلیقه‌ای که دارید می‌توانید یک کاناپه مدرن با پارچه بافت‌دار یا ساده را انتخاب کنید. در مورد الگوها، مبل‌های کلاسیک مانند مبل فرانسوی، مبل چستر و شزلون به طور معمول دارای طرح راه راه یا نقش و نگار گل هستند درحالیکه برای مبل‌های مدرن از پارچه‌های ساده استفاده می‌شود. باید بدانید که کاناپه‌های بافت‌دار و طرح‌دار به راحتی از مد می افتند. بنابراین اگر قصد دارید مدت طولانی ست مبل مدرن همه کاره خود را داشته باشید، از خرید ست‌های مبل نشیمن طرح‌دار خودداری کنید.

مبل‌های مدرن پارچه‌ای از سبک طراحی داخلی الهام می‌گیرند. اگر دکوراسیون اتاق پذیرایی شما متفاوت است نگران نباشید مبل‌های پارچه‌ای کاملاً با آن‌ها مطابقت خواهند داشت. همراه با طراحی هوشمند و زیبا، مبلمان پذیرایی مدرن با بهترین کیفیت تولید می‌شوند، با استفاده از پارچه‌های بادوام که تا سال‌ها بدون ساییدگی برای شما کار خواهند کرد. مبل‌های پارچه‌ای به دلیل ساختار وسیع، طراحی دقیق و ساختاری محکم، فضایی زیبا را برای زندگی شما ایجاد می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله مبل شزلون چیست؟ را مطالعه فرمایید.

 

تفاوت بین مبلمان معاصر و مبلمان مدرن

مبلمان مدرن ال شکل کرم رنگ مقابل دیوار شیشه ای با چشم انداز جنگل

مبلمان معاصر از نظر مینیمالیسم و همچنین اشکال هندسی مشابه مبلمان مدرن است. اما طراحی معاصر ممکن است بعضی اوقات قانون‌ها را نقض کند. مبلمان معاصر آن‌هایی هستند که از سبک‌های حال حاضر برخوردار هستند اما می‌توانند با تغییر روند، تغییر کنند. اما مبلمان مدرن دارای ویژگی‌های متمایزی هستند که آن‌ها را از سایر طرح‌ها برای همیشه متمایز می‌کند.

یکی دیگر از بزرگ‌ترین تفاوت‌های مبلمان مدرن و معاصر استفاده از خطوط است. مبلمان مدرن خطوط صاف را ترجیح می‌دهند، درحالیکه در مبلمان معاصر برخی از منحنی‌های بزرگ را شاهد هستید. انتخاب رنگ نیز بین این دو سبک متفاوت است.

اگر به مبلمانی با استفاده جسورانه از رنگ برخورد کنید، به احتمال زیاد این مبلمان به سبک معاصر است. سال‌هاست که با اصطلاح طراحی مینیمالیستی و ویژگی‌های یک طراحی ساده با رنگ‌های روشن آشنا هستید. اما امروزه طراحان از افزودن یک عنصر پررنگ به مبلمان مدرن ترسی ندارند.

 

سخن پایانی

نشیمنی مدرن و رنگی با مبلمان مدرن به رنگ صورتی، سبز و آبی با دیوارپوش چوبی

ویژگی‌های ذکر شده، مبل مدرن را نه تنها جذاب بلکه راحت و کاربردی می‌کند. اگرچه بسیاری از عناصر دیگر وجود دارند که باید برای ایجاد یک خانه یا دفتر مدرن در نظر گرفته شوند، اما قطعاً انتخاب مبلمان یکی از موارد مهم است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد. به دلیل همه این ویژگی‌ها، درک اینکه چرا بسیاری از کسانی که مبلمان می‌خرند، طرح‌های مدرن را انتخاب می‌کنند، آسان است. استفاده از رنگ‌های خنثی برای مبلمان مدرن یا طراحی دکوراسیون طوسی، می‌تواند فضای خانه را آرامش‌بخش کند و تأثیر مثبتی داشته باشد.

اگر مبلمان مدرن را با پایه استیل انتخاب می‌کنید، بهتر است سایر لوازم از جمله صندلی‌ پلیمری و صندلی‌های ناهارخوری، آینه و کنسول و ویترین را نیز با پایه‌های استیل نقره‌ای یا طلایی انتخاب کنید. مبلمان مدرن را می‌توانید متناسب با فضایی که دارید چیدمان کنید، گاهی تنها یک مبل دو نفره و یک مبل تک نفره می‌تواند به خوبی فضای شما را پوشش دهد، البته برای فضای کوچک می‌توانید از مبلمان مدرن طرح ال نیز انتخاب کنید.