دکوراسیون مینیمال چیست و چه ویژگی‌هایی در دل این سبک نهفته است؟

دکوراسیون مینیمال خانه ای با ترکیب رنگ چوب لوازم و سفید، تابلوهای دیواری و شومینه

امروزه اکثریت افراد با مفهوم سبک مینیمال آشنا هستند. سبکی که در عین سادگی از شکوه لبریز است و حس خاصی به ما منتقل می‌کند. سبک مینیمال را می‌توان در هنر، سبک زندگی و حتی در طراحی دکوراسیون داخلی نیز مشاهده کرد. اما دکوراسیون مینیمال به این معنا است که تمامی اجزا به شکل و اساس پایه‌ای خود قرار گرفته و در دیزاین محیط به کار روند. دکوراسیون مینیمال شباهت زیادی به سبک مدرن دارد. چرا که در آن نیز سعی می‌شود تا با به کارگیری اجزای ساده، حالتی صریح و نه چندان پیچیده به محیط داده شود. مهم‌ترین خصیصه شخصیتی این سبک سادگی بوده و از پالتی تک ‎‌رنگ و اغلب خنثی برای چینش اصلی فضا بهره برده می‌‌شود. در طراحی دکوراسیون مینیمال از عناصر متفاوتی استفاده می‌شود که در کنار یکدیگر هویت اصلی این سبک را تشکیل می‌دهند. ما نیز در ادامه قصد بررسی این سبک و عناصر مربوط به آن را داریم.

فهرست مطالب:

دکوراسیون مینیمال نشیمنی با مبل طوسی، لوستر فلزی مشکی و کتابخانه دیواری

عناصر اصلی در طراحی دکوراسیون مینیمال

در بهره‌گیری از دکوراسیون مینیمال شما باید از عناصر متفاوتی همچون نور زیاد، لوازم زیبا و ساده و مواردی از این دست استفاده کنید که عمدتا در فضایی آزاد و نسبتا بزرگ به کار می‌روند. به کارگیری درست این عناصر، موجب می‌شود که فضای مورد نظر شما احساس آزادی و آرامش را به افراد حاضر در محیط القا کند. اما توجه داشته باشید که در استفاده از این سبک در طراحی، باید از هرگونه دکوراسیون و تزئینات پیچیده که موجب شلوغ شدن محیط می‌شوند نیز خودداری کرد. در طرف مقابل، شما می‌توانید با بهره‌گیری جزئیات کوچک و هماهنگ، هارمونی دلپذیری را در فضایی مثل آشپزخانه ایجاد کنید. در دکوراسیون مینیمال به دنبال ابراز زیبایی در عین سادگی هستیم. پس از الگوهای پیچیده استفاده نشده و در فرم و رنگ لوازم باید عمدتا از خط‌هایی ساده با رنگی واحد بهره برد. به همین منظور، توصیه می‌شود که عموما رنگ‌های سفید، بژ و خاکستری را در رنگ‌آمیزی محیط یا انتخاب رنگ لوازم در نظر داشته باشید. چرا که این رنگ‌ها به بهترین نحو فرم و حالت بنیادین اجزا را آشکار می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای جامع برای رنگ‌آمیزی دیوار را مطالعه فرمایید.

دکوراسیون مینیمال نشیمنی با مبل سفید و دو صندلی با فریم استیل و چرم قهوه ای

دکوراسیون مینیمال اتاق خواب و اتاق نشیمن چگونه است؟

برخلاف چیزی که انتظار دارید، برای طراحی دکوراسیون مینیمال در اتاق خواب لزوما نیازی به هزینه‌ و اختصاص بودجه‌ی بالایی نخواهید داشت. بلکه با به کارگیری استراتژی‌های سازمان‌دهی مناسب، می‌توانید ظاهری مینیمال را با کمترین خرج و در کوتاه‌ترین زمان به اتاق خواب خود ببخشید.

از شر لوازم اضافی خلاص شوید

در همه‌ اتاق‌ها، لوازمی هستند که علاوه‌بر اینکه نقش و فایده‌ خاصی ندارند، فضای قابل توجهی از محیط را نیز اشغال می‌کنند. پس در مرحله‌ اول دکوراسیون مینیمال، باید از شر وسایلی خلاص شوید که به آن‌ها نیازی ندارید. این وسایل حتی می‌توانند عکس‌های اضافی و زیاد یا حتی لوازمی باشند که به دیوار خود آویزان کرده‌اید. به یاد داشته باشید که با دور انداختن لوازم اضافی، فضای زیادی را در اختیار خواهید داشت؛ برای استفاده از وسایلی که واقعا به آن‌ها نیاز دارید.

 

دکوراسیون مینیمال اتاق خوابی با تخت بدون فریم سفید و گلدان های گل اطراف تخت

فریم تخت ساده‌ای انتخاب کنید

انتخاب فریم تخت مناسب، نقش شایسته‌ای در دکوراسیون مینیمال اتاق خواب دارد. چرا که در واقع تخت کانون مرکزی اتاق محسوب می‌شود. فریم‌های فلزی و پلتفرم گزینه‌های بسیار مناسبی برای تخت در یک اتاق مینیمال هستند. لازم به ذکر است که شما می‌توانید برای تخت خود حتی از هیچ‌گونه فریمی استفاده نکنید که حس و حال ساده‌تری به اتاق خواب خواهد بخشید.

 

دکوراسیون مینیمال اتاق خوابی با تخت، دو پاف، صندلی، و دیوارهای کرم و طوسی

از رنگ‌های ساده‌ استفاده کنید

همان‌طور که گفته شد، رنگ‌های ساده نقش بسیار مهمی در به کارگیری این سبک در دکوراسیون مینیمال دارند. به یاد داشته باشید، در مینیمالیسم ما قصد داریم تا تمامی اجزای سازنده حالتی ساده و بنیادین داشته باشند. پس برای لوازم اتاق خواب از رنگ‌های خنثی و ساده‌ای همچون سفید و خاکستری کم‌ رنگ استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود برای هماهنگی بیشتر، از این رنگ‌ها برای دیوارهای اتاق نیز استفاده شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای جامع انتخاب رنگ اتاق خواب‌ را مطالعه فرمایید.

دکوراسیون مینیمال نشیمنی با درب شیشه ای، مبل طوسی و تلویزیون روی دیوار بلند سفید

از نور طبیعی بهره‌ ببرید

نوردهی مناسب، یکی از مهم‌ترین عناصر تشکیل‌دهنده‌ دکوراسیون مینیمال است. مخصوصا اگر لوازم چندانی در اتاق خواب خود قرار نمی‌دهید، نوردهی صحیح می‌تواند تفاوت قابل توجهی را ایجاد کند. پس در طراحی مورد نظر خود، پرده‌هایی را تهیه کنید که نور طبیعی بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند. بهره‌گیری از نور طبیعی علاوه‌بر حس مینیمال، حال و هوای مدرن نیز به اتاق شما خواهد بخشید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تمام چیزی که در مورد انتخاب پرده اتاق خواب باید بدانید را مطالعه فرمایید.

دکوراسیون مینیمال نشیمنی با مبل طوسی و قهوه ای و تابلوی هنری گرد روی دیوار

اثر هنری دلخواه خود را آویزان کنید

یکی از خط‌ قرمزهای دکوراسیون مینیمال، اشغال کردن فضا با آثار هنری متعدد است. در نتیجه، سعی کنید تنها از یک اثر هنری واحد و قابل توجه استفاده کنید. البته این اثر هنری نیز باید دلخواه شما باشد تا بعد از مدتی از دیدن آن خسته نشوید. پس لازم نیست هر گوشه دیوار را با انواع آثار هنری پر کنید. بلکه تنها یک اثر هنری را آویزان کرده تا حسی ساده و آرامش‌بخش را القا کند. به کارگیری یک اثر واحد نیز توجه را تنها بر روی آن متمرکز کرده که در حال و هوای اتاق بسیار تاثیرگذار است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله رازهایی که برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید بدانید را مطالعه فرمایید.

دکوراسیون مینیمال اتاق خوابی با تخت دو نفره، میز آرایش و گلدان های گل بزرگ

استفاده از گیاهان را فراموش نکنید

قرار دادن گیاه در جای درست اتاق خواب، علاوه‌بر حس مینیمال و ساده، حسی طبیعی نیز به آن اتاق تزریق خواهد کرد. فقط باید توجه داشت که گیاه و گلدانی که انتخاب می‌کنید جای زیادی را اشغال نکند و در مسیر رفت‌وآمد قرار نگیرد. پس بیشتر از گیاهانی استفاده کنید که کوچک هستند و حالتی تزئینی دارند. اگر توانایی و وقت رسیدگی به گیاهان را ندارید، می‌توانید از گل و گیاه مصنوعی استفاده کنید، زیرا نگهداری از آن‌ها وقت زیادی از شما نخواهد گرفت. در انتخاب نوع گلدان وسواس بیشتری به خرج دهید تا در عین سادگی، هماهنگی دیگر اجزای محیط را نیز به هم نریزد.

 

دکوراسیون مینیمال اتاق خواب زیرشیروانی با تخت و پاتختی و آباژور سفید

اکسسوری‌ها را به صورت تکی قرار دهید

برای دکوراسیون مینیمال اتاق خواب، پیشنهاد ما این است که تمامی لوازم اعم از کمد، قفسه و میز آرایش به صورت تکی و منفرد به کار گرفته شوند. چرا که به کارگیری این لوازم به شکل واحد، علاوه‌بر سادگی و ظاهری مینیمال، فضای کمتری اشغال شده و احساس آزادی بیشتری خواهید داشت. در قراردهی لوازم در اتاق، بهتر است باقی لوازم را در فاصله‌ بیشتری از تخت قرار دهید. زیرا همان‌طور که گفته شد، تخت به عنوان نقطه مرکزی اتاق خواب محسوب شده و به فضای بیشتری برای دیده شدن نیاز دارد. اگر از شر لوازم اضافی خلاص شوید، یک قفسه یا شلف نیز برای شما کفایت خواهد کرد. پس برای دکوراسیون و تزئین این قفسه، از وسایلی استفاده کنید که یا به آن‌ها نیاز دارید یا حال و هوای ساده و آرامش‌بخشی را به محیط و شما القا می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ایده‌های خلاقانه برای طراحی قفسه و شلف در دکوراسیون منزل را مطالعه فرمایید.

دکوراسیون مینیمال آشپزخانه ای با کابینت های خاکستری و میز صندلی های مشکی

دکوراسیون مینیمال آشپزخانه

در طراحی مینیمال آشپزخانه، ساده‌نگری موجب می‌شود تا علاوه‌بر جذابیت ظاهری، فضای نسبتا زیادی نیز در اختیار شما قرار بگیرد. در نتیجه، به کارگیری این سبک کارایی بسیار بالایی برای فضای آشپزخانه دارد. در ادامه نیز نکاتی را یادآور می‌شویم که به شما در دکوراسیون آشپزخانه به صورت مینیمال کمک خواهند کرد:

بهم ریختگی‌ها و شلوغی‌ها را کاهش دهید

در مرحله‌ اول باید شما آشپزخانه‌ خود را تا حد ممکن خلوت کنید. این مورد می‌تواند حتی شامل انبوهی از مجله‌ها و قبض‌هایی شود که روی اپن آشپزخانه شما به چشم می‌خورد. برای مثال، از لوازم کوچک مثل ظروف میوه شروع کنید. به یاد داشته باشید، دکور و تزئینات شما باید تنها شامل مواردی شود که واقعا به آن‌ها نیاز دارید. چرا که یکی از مهم‌ترین نکات در دکوراسیون مینیمال، فراهم‌آوری و ارتقا فضای موجود و دردسترس است. به همین منظور باید از تمامی ظروفی که فضای زیادی بر روی کابینت‌ها، اپن یا کانتر آشپزخانه اشغال کرده‌اند، خلاص شوید. از جمله این لوازم اضافی می‌توان به چاقوهای آشپزخانه، بخارپز، توستر، لیوان‌های اضافی و… اشاره کرد. اگر در آشپز‌خانه‌ خود فضای کوچکی را در اختیار دارید، بهره‌گیری از رنگ‌های روشن را در اولویت قرار دهید. چرا که به کارگیری رنگ‌های معرفی شده، علاوه‌بر ظاهری ساده و مینیمال، موجب می‌شوند که محیط نیز بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر برسد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله 7 ترکیب رنگ جذاب برای آشپزخانه را مطالعه فرمایید.

دکوراسیون مینیمال آشپزخانه ای با کابینت های سفید بدون دستگیره

از شر دستگیره‌ها خلاص شوید

در دکوراسیون مینیمال آشپزخانه، شما بهتر است کابینت‌هایی را انتخاب کنید که ضمن طراحی کاملا ساده و بدون الگوهای خاص، دستگیره‌ای هم نداشته باشند. اگر به کابینت‌های کاملا صاف علاقه‌ای ندارید، می‌توانید به جای دستگیره‌های سنتی، از دستگیره‌های مدرن استفاده کنید که عموما به شکل یک میله‌ دراز و ساده هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله سبک های معروف طراحی درب کابینت را مطالعه فرمایید.

شیر آب را تعویض کنید

سینک ظرف‌شویی و شیر آب، بخش مهمی از آشپزخانه‌ مینیمال شما را تشکیل می‌دهند. توصیه می‌شود بیشتر از گزینه‌های نقره‌ای و براق استفاده کنید زیرا آن‌ها ظاهری مدرن‌تر دارند. این گزینه‌ها تلفیقی زیبا از سادگی و مدرنیته را در آشپزخانه ایجاد می‌کنند که برای شروع طراحی آشپزخانه مینیمال بسیار قابل توجه است.

 

دکوراسیون مینیمال آشپزخانه اپن زیرشیروانی با سه لوستر آویز

ظروف و لوازم را در جای مناسب قرار دهید

برای داشتن آشپزخانه‌ای با دکوراسیون مینیمال، تمامی وسایل و لوازم را در جای خاص خود قرار دهید. در ابتدا، برای هر وسیله، محلی مناسب را در نظر بگیرید. در قدم بعدی، تمامی لوازمی که به آشپزخانه تعلق ندارند را از آن خارج کنید. انتخاب کشوها، قفسه‌ها و کابینت‌های مناسب به شما کمک می‌کنند تا علاوه‌بر خلق محیطی جذاب، فضای زیادی نیز برای قرار دادن لوازم کوچک آشپزخانه مثل قاشق و چنگال، چاقو، بشقاب‌ها و مواردی از این قبیل داشته باشید. علاوه‌بر آن، لوازمی مثل توستر که روزمره از آن استفاده نمی‌کنید را بر روی اپن آشپزخانه قرار ندهید. بلکه آن را در محلی دور از چشم قرار داده و تنها در زمان‌های مورد نیاز آن را جابه‌جا کنید. چرا که در اغلب اوقات به آن‌ها نیاز نخواهید داشت و فضای اضافی زیادی را اشغال می‌کنند. به طور کلی، در دکوراسیون مینیمال باید دیدگاه خود نسبت به اپن آشپزخانه را تغییر دهید و آن را به عنوان محلی برای قرار دادن موارد اضافی به حساب نیاورید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی جامع انواع کابینت بر اساس جنس را مطالعه فرمایید.

دکوراسیون مینیمال حمام و سرویس بهداشتی با کاشی سفید و گلدان های گل

دکوراسیون مینیمال حمام و سرویس بهداشتی

حمام و سرویس بهداشتی از جمله دیگر محیط‌هایی هستند که می‌توانید از حس سادگی و آرامش‌بخش دکوراسیون مینیمال برخوردار شوید. اهمیت بهره‌گیری از این سبک در فضایی مثل حمام، هنگام استرس‌زدایی پس از روزی خسته‌کننده و دلگیر نمایان می‌شود. با به کارگیری این استراتژی‌ها، ضمن حفظ نقش کاربردی محیط، می‌توانید فضایی ریلکس و آرامش‌دهنده ایجاد کنید.

در انتخاب رنگ و طرح کاشی‌ها دقت کنید

توصیه ما این است که تمرکز خود را بیشتر بر روی رنگ‌های روشن و خنثی مانند سفید و خاکستری روشن بگذارید که حس آرامش را به محیط تزریق می‌کنند. با به کارگیری این رنگ بر روی تمامی اجزای تشکیل‌‌دهنده‌ محیط، می‌توانید هارمونی و هماهنگی زیبا و منحصربه‌فردی را ایجاد کنید. علاوه‌بر آن، رنگ‌های زیاد موجب بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضا نیز می‌شوند. در مورد انتخاب کاشی‌ها نیز سعی کنید گزینه‌های بسیار ساده‌تر را انتخاب کنید. چرا که در طراحی مینیمال باید از بهره‌گیری الگوهای پیچیده‌ تا جای ممکن خودداری کنیم. قرارگیری کاشی‌های سفید و ساده در کنار یکدیگر، ظاهر زیبایی به محیط خواهند بخشید. در به کارگیری سبک مینیمال در محیط‌هایی مثل حمام و سرویس بهداشتی، ما سعی داریم که دیوارها را از دید و تمرکز اصلی خارج کنیم. پس هر چه دیوارها بیشتر پوشیده شوند، بهتر است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای انتخاب کاشی کف حمام را مطالعه فرمایید.

دکوراسیون مینیمال سرویس بهداشتی با ترکیب سفید و رنگ چوب با گلدان گل

فقط وسایل مورد نیاز را در حمام قرار دهید

کابینت‌ها و کشوهای اکثر حمام‌ها از انواع مواد بهداشتی که دیگر به آن‌ها نیازی نداریم، پر شده است. به همین منظور، در طراحی دکوراسیون مینیمال ابتدا تمامی این موارد را از دسترس خارج کنید و سپس فقط لوازمی را قرار دهید که به طور روزمره استفاده می‌کنید. همیشه به یاد داشته باشید یک سرویس بهداشتی مینیمال محل قرار دادن وسایلی نیست که ممکن است در آینده به آن نیاز داشته باشید. علاوه‌بر آن، سعی کنید روی قفسه‌ها و حتی روی زمین را خالی نگه دارید. در دکوراسیون مینیمال، بهتر است لوازم کوچکی که در کابینت‌ها قرار داده‌اید را از چشم پنهان نگه دارید. چرا که مرتب بودن و ایجاد فضاهای خالی بیشتر نکاتی کلیدی در این سبک هستند. همچنین توصیه می‌کنیم از تمیز کردن مداوم شلف‌های سرویس بهداشتی غافل نشوید و حداقل هر چند روز یکبار محیط را بررسی کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین رنگ برای سرویس بهداشتی از نظر طراحان چه رنگی است؟ را مطالعه فرمایید.

دکوراسیون مینیمال و مدرن حمام و سرویش بهداشتی با ترکیب رنگ چوب و طوسی روشن

حمام مینیمال خود را مدرن جلوه دهید

برای مدرن به نظر رسیدن حمام، می‌توانید پرده‌ حمام را حذف کنید و از شیشه در اطراف دوش خود استفاده کنید. اگر این مورد نیز چندان با بودجه شما تطابق ندارد یا اصرار به استفاده از پرده حمام دارید، بهتر است پرده‌هایی را انتخاب کنید که کمترین طرح و نقش‌ونگار را دارند یا به صورت تک رنگ در بازار عرضه می‌شوند. استفاده از حوله‌های سفید نیز تاثیر قابل توجهی بر مدرن به نظر رسیدن فضا دارد که نباید از آن غافل شوید و اهمیتش را دست کم بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تمام نکاتی که در طراحی حمام مدرن باید بدانیم را مطالعه فرمایید.

دکوراسیون مینیمال نشیمنی با نیمکت چرم و صندلی چوبی، گلدان های گل و آباژور پایه بلند

سخن پایانی

همان‌طور که بارها در طول این مقاله تکرار کردیم، مدرنیته و مینیمالیسم ارتباط بسیار نزدیکی دارند. پس حتما استفاده از لوازم مدرن را به یاد داشته باشید. این مورد لزوما به این معنا نیست که برای خرید لوازم، بودجه‌ای مازاد در نظر بگیرید. بلکه حتی با به کارگیری تجهیزات بسیار ساده نیز می‌توانید به این هدف دست یابید. استفاده از وسایل تزئینی نیز می‌تواند در دکوراسیون مینیمال بسیار تاثیرگذار باشد. البته باید توجه داشته باشید که زیاده‌وری در به کارگیری اکسسوری‌های تزئینی دقیقا در نقطه مقابل سبک مینیمال قرار دارد. پس با انتخاب تنها یک شمع ساده یا گلدان شیشه‌ای محیط منزل یا محل کارتان را زیباتر از قبل کنید و از آن لذت ببرید. از اینکه با ما تا انتهای مقاله همراه بودید صمیمانه متشکریم. تا چه حد از مینیمال بودن دکوراسیون و سبک زندگی لذت می‌برید؟ آیا شما نیز جزو افرادی هستید که شلوغی محیط و استفاده زیاد از اکسسوری‌ها برایتان ناخوشایند است؟ نظرات خود را برایمان بنویسید.