ترکیب سبک های مختلف انواع مبل در پاسیو برای افزایش زیبایی خانه

پاسیو چیده شده از مبل ها و باربیکیو

آیا علاقه‌مند به ایجاد پاسیو هستید؟ نکات مهمی را باید درباره پاسیو و ترکیب سبک‌های انواع مبل باید بدانید که در این مقاله ذکر کرده‌ایم.

یکی از نیازهای اساسی هر خانه‌ای را می‌توان بهره‌مندی از نور و روشنایی طبیعی دانست. به گونه‌ای که در یک طراحی، ممکن است تمام تلاش‌ها برای بهره‌مندی از آن توسط طراح، صورت گیرد. یکی از فضاهایی که به پخش بیشتر نور طبیعی در خانه کمک می‌کند، پاسیو است. هم اکنون که بیشتر افراد به دنبال فضایی برای پیاده کردن سبک‌های جدید در خانه خود هستند، پاسیو خانگی بیشتر از قبل طرفدار پیدا کرده است. پاسیو یک فضای نورگیر بوده که به تهویه و تامین نور طبیعی خانه کمک می‌کند و در آپارتمان و خانه‌های ویلایی هم استفاده می‌شود. با طراحی و ساخت پاسیو، ضمن اینکه فضایی به منظور رشد و پرورش گل‌ها و گیاهان متنوع ایجاد می‌شود، می‌توان گفت به زیبایی بیشتر فضای داخلی و خارجی خانه هم کمک می‌کند. نکته حائز اهمیت در طراحی پاسیو را می‌توان شناخت کامل و اجرای صحیح آن دانست. پاسیو به نوعی عامل ارتباط فضای داخلی و خارجی خانه هم محسوب می‌شود. بنابراین باید در انتخاب دکوراسیون، نوع مبلمان، چیدمان و به طور کلی هماهنگی آن با سایر قسمت‌های خانه، دقت کافی را داشت، آن هم به گونه‌ای که به صورت جداگانه و در سبکی متفاوت نباشد. بدین ترتیب پاسیو می‌تواند طراحی خانه را زیباتر کرده و به فضایی آرام برای استراحت و مطالعه تبدیل شود.

 

هماهنگی به کمک رنگ‌ها در اجرای پاسیو

تصویر پاسیویی با مبل نارنجی به همراه کوسن های رنگی و صندلی های سفید با پارچه طلایی

اگر  از مبلمانی استفاده می‌کنید که در یک سبک نیستند و با هم تفاوت دارند، نگران نباشید، چرا که کماکان راهی برای هماهنگ کردن آن‌ها با یکدیگر وجود دارد. انتخاب رنگ مشابه برای انواع مبل ، یکی از این راه‌ها به حساب می‌آید. همواره به خاطر داشته باشید که با استفاده هوشمندانه از رنگ، می‌توان به خوبی دو عنصر با سبک متفاوت را در کنار یکدیگر قرار داد و استفاده کرد. همان‌گونه که در تصویر مشاهده می‌کنید، متریال، شکل و رنگ بدنه مبل، صندلی‌ها و میزها با هم متفاوت هستند، اما پارچه زرد طلایی که در صندلی‌ها و بالش‌های مبل وجود دارد، توانسته به محیط، زیبایی ببخشد و چیدمان مبل راحتی را دلنشین و صمیمی‌تر کند.

 

پاسیویی با میز سفید، صندلی زرد، زیربشقابی سفید و زرد و گلدان شیشه ای آبی

بهتر است بدانید علاوه‌ بر مبلمان خاص مانند میز و صندلی‌های تاشو و انواع مبل راحتی جدید، حتی با جزئیاتی همانند زیر بشقابی، انواع کوسن مبل و پشتی صندلی، گلدان یا سایبان که دارای یک طیف رنگی باشند هم می‌توان هماهنگی لازم را ایجاد کرد.

 

پاسیویی با نشیمن و غذاخوری جدا از هم اما هماهنگ با رنگ آجری مبلمان

با وجود این که میان فضای غذاخوری و فضای نشیمن تفاوت زیادی وجود دارد، اما به کمک رنگ آجری روشن می‌توان این دو فضا را به هم مرتبط کرد.

 

هماهنگی به کمک ارتباط میان وسیله‌های مختلف

پاسیویی با نشیمن و غذاخوری جدا از هم اما هماهنگ با رنگ آجری مبلمان

برای رسیدن به هماهنگی در فضا و دکوراسیون پاسیو می‌توان از اشیاء و وسایل خانه هم استفاده کرد و با ایجاد ارتباطی موثر میان آن‌ها، به هدف نهایی که همان ایجاد هماهنگی است، رسید. لازم است بدانید که رنگ‌ها هم در این راه، مهم هستند. کوسن‌ها و بالش‌های متنوع و رنگارنگ می‌توانند انتخاب خوبی باشند. قرار دادن انواع کوسن روی مبلمان پاسیو، تاثیر شگفت‌انگیزی بر تزئین دکوراسیون پاسیو خواهند داشت. همچنین استفاده هنرمندانه از انواع کوسن و بالش در کنار گل‌ها و گیاهان، یک ترکیب زیبایی را خلق می‌کند که جذابیت پاسیو را بیشتر خواهد کرد. نکته مهمی که باید در انتخاب بالش و کوسن مبل یا هر اکسسوری دیگری در دکوراسیون و دیزاین پاسیو به آن توجه کرد، رنگ، طرح و بافت است. رنگ، طرح و بافت متنوع و گوناگون باعث هماهنگی آن‌ها با مبل‌ها می‌شود؛ در نتیجه ارتباط و هماهنگی میان دو فضای متفاوت همانند پاسیو و فضای نشیمن به وجود خواهد آمد. همان‌گونه که در تصویر مشاهده می‌کنید، قرار دادن بالش‌های آبی رنگ مقابل یکدیگر توانسته دو طرف فضای نشیمن را به هم مرتبط کند. وجود فنجان آبی روی اتومان، این تناسب را به فضای مرکزی پاسیو نیز منتقل کرده است.

 

بخش غذاخوری پاسیویی با میز مستطیلی و صندلی های حصیری قهوه ای

در این عکس تعادل به کمک صندلی‌های اضافی دو سر میز هم برقرار شده است. استفاده از صندلی‌های بزرگتر در دو سر یک میز مستطیلی، ظاهر جذابی به فضا می‌بخشد و جای بیشتری برای نشستن فراهم می‌کند.

 

هماهنگی به کمک سطوح و روکش‌های انواع مبل

پاسیویی با مبلمان سفید و میزعسلی گرد حصیری برای بخش نشیمن

قطعا برای شما اتفاق افتاده که بخواهید یک ست مبلمان مخصوص برای خود خریداری کنید که سبک متفاوتی با سایر مبلمان منزل داشته باشد. در اینجا لازم است این نکته را بدانید که ترکیب سبک‌های گوناگون در کنار یکدیگر نوعی مهارت و توانایی برای زیبا و جذاب کردن دکوراسیون به حساب می‌آید. این ترکیب کردن به کمک هماهنگ نمودن جنس روکش‌ها و پارچه‌هایی است که برای مبلمان پاسیو انتخاب می‌کنید.

 

پاسیویی با دکوراسیون مبلمان سفید به سبک شابی شیک و قفس فلزی روی درخت

به عنوان مثال در سبک دکوراسیون شابی شیک (shabby chic) که بر ظاهر ساده، راحت و مرتب تمرکز دارد، می‌توانید با کمک روکش‌های پارچه‌ای هرگونه عدم هماهنگی بین مبلمان را پنهان کنید.

 

هماهنگی به کمک سبک یا تم طراحی خانه

پاسیویی مراکشی با مبلمان حصیری و پارچه نارنجی، نیمکت های سیمانی و گل های سرخابی

یکی دیگر از راه‌های ایجاد هماهنگی، توجه و دقت به سبک دکوراسیون و دیزاین خانه است. دکوراسیون خانه شامل الگوهای متفاوتی بوده که با کمک گرفتن از آن می‌توانید در انتخاب وسایل و مبلمان خانه ، گام‌هایی صحیح بردارید و در نهایت، یک فضای زیبا و منحصربه‌فرد را خلق کنید. به یاد داشته باشید استفاده از یک الگوی مشخص در دکوراسیون، نقش کلیدی در برقراری ارتباط میان مبلمان موردنظرتان خواهد داشت؛ این الگو می‌تواند مدرن، کلاسیک، سنتی و یا هندسی باشد. چیزی که مهم است، چگونگی استفاده از این الگو برای برقراری ارتباط بوده تا به هماهنگی مورد نظر دست یابید.

 

بخش‌‌بندی کردن فضا

پاسیویی با میزغذاخوری گرد و صندلی های فلزی و مبلمان حصیری با پارچه آبی کمرنگ

یکی از موارد مهم در دکوراسیون خانه، استفاده از چیدمان اصولی است. معمولا اتفاق می‌افتد که برای دکوراسیون و اثاثیه‌ی خانه‌ خود از مدل‌ها و سبک‌های مختلفی استفاده می‌کنید. بنابراین نیازمند شناخت و آگاهی کامل از انواع سبک‌های چیدمان خواهید بود تا بتوانید هماهنگی صحیح میان اجزای تشکیل دهنده‌ خانه را برقرار کنید. به کمک چیدمان مبلمان، می‌توان محدوده هر فضا را هم مشخص کرد؛ به صورتی که هر یک از فضاهای به دست آمده را جهت استفاده‌ای خاص در نظر گرفت. به عنوان مثال در تصویری که مشاهده می‌کنید، فضای غذاخوری و نشیمن نزدیک به هم قرار دارند، اما از ست مبلمان مختلفی برای هر کدام استفاده شده و به دلیل شیوه درست چیدن مبلمان، این راه حل موفقیت آمیز بوده است.

 

پاسیویی با شومینه سنگی روی دیوار و صندلی های حصیری با پارچه طرحدار آبی مقابل آن

در این تصویر هم برای ایجاد مرزبندی‌ها به کمک چینش مبلمان، از مبلمان حصیری اطراف شومینه و پشت به فضای غذاخوری استفاده شده است که دو بخش از هم جدا شده‌اند، اما در عین حال هماهنگی خود را با فضا حفظ کرده‌اند.

 

استفاده از قالیچه مناسب در پاسیو خانگی

پاسیوی بزرگی با کفپوش چوبی، مبلمان حصیری و قالیچه زیر مبلمان نشیمن

با این که استفاده از قالیچه در افزایش زیبایی محیط نقش دارد، اما می‌تواند در روند چیدمان دکوراسیون هم نقش موثری در مرزبندی و تفکیک فضاها داشته باشد. قالیچه‌ها در ابعاد، طرح، رنگ و اندازه‌های گوناگونی ارائه می‌شوند و باید بر اساس محیطی باشد که در آن قرار می‌گیرند. البته باید به این نکته توجه داشت که ابعاد مبلمان هم نقش اساسی در انتخاب قالیچه مورد نظر ما دارد.

 

پاسیویی سرپوشیده ای به شکل منحنی با قالچیه قهوه ای زیر مبلمان حصیری بخش نشیمن

بهتر است قالیچه تمام فضا را احاطه نکند و مقداری از سطح زمین در اطراف حاشیه قالیچه مشخص باشد؛ این کار باعث زیبایی بیشتر شده و پایه‌های جلویی صندلی‌ها می‌توانند روی قالیچه قرار گیرند.

 

پاسیویی که با پله بخش های نشیمن و غذاخوری را جدا کرده است

ضمنا وجود پله روی سکو یا پاسیو هم فرصتی برای جدا کردن فضاهایی با انواع مبل‌های مختلف فراهم می‌کند.

 

پوشش سقف پاسیو

پاسیویی با سقف نیمه شفاف چوبی و مبلمان حصیری

پاسیو به عنوان یک فضای نورگیر، نور خود را از سقف یا از دیواره خود، تامین می‌کند. بنابراین مصالح به کار گرفته شده باید شفاف و قابلیت عبور نور را داشته باشند. البته باید در نظر داشت که در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، لازم است مقاومت کافی را هم داشته باشند.

 

پاسیویی با مبلمان چوبی و پارچه های بنفش با پرده حریر سفید روی دیواره ها

بهتر است برای سقف پاسیو یک طراحی زیبا در نظر گرفته شود، چرا که به زیباتر شدن نمای آن کمک کرده و هم می‌تواند عاملی برای جدا کردن این فضا با سایر نقاط خانه باشد.

 

جمع‌بندی

پاسیو از جمله فضاهایی است که هر کسی تمایل دارد نمونه‌ای از آن را در خانه‌ی خود داشته باشد تا بتواند احساس شیرین آرامش و لذت از یک فضای دنج و صمیمی را در کنار خانواده و دوستان، تجربه کند. در صورتی می‌توان به چنین شرایطی در پاسیو دست یافت که کلیه عوامل و اجزای آن به صورت صحیح، رعایت شود و با هم هماهنگ باشند. در صورتی که نظر خاصی پیرامون طراحی پاسیو دارید، آن را با ما و مخاطبین بلاگ معمار نو اشتراک‌گذاری کنید.