ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی و معرفی رنگ‌های مناسب و خاص

دکوراسیون داخلی نشیمنی با ترکیب همه رنگها برای دیوار، پرده، مبلمان و تابلو نقاشی

انتخاب پالت رنگ و طیف رنگی زیبا یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که در هنگام تغییر دکوراسیون منزل باید در نظر بگیرید. از رنگ پارچه‌ها و روکش مبل تا رنگ دیوارها و … همه در این تصمیم تاثیرگذار هستند. ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی تاثیر زیادی در ظاهر و احساس خانه شما دارد.

پس همراه ما باشید تا اطلاعات جامع و مفیدی در این خصوص به دست آورید. آشنایی با اصول ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی در واقع از هر جنبه‌ای خصوصا در طراحی منازل موضوعی بسیار مهم است. از آنجایی که تعداد رنگ‌های موجود بسیار متنوع هستند و روز به روز به این تنوع افزوده می‌شود، بنابراین، انتخاب رنگ مناسب برای فضای داخلی گاهی دشوار خواهد بود. این مقاله شما را راهنمایی می‌کند تا در مورد اصول رنگ، نحوه تأثیر آن بر فضای داخلی و برخی نکات در مورد انتخاب پالت رنگ مناسب برای فضای منزل‌تان بیشتر آگاهی پیدا کنید.

 

سوالات متداول:

برای طراحی ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

1- نور 2- رنگ‌های حد وسط 3- رنگ‌های تیره 4- کفپوش همیشه باید تیره‌تر از دیوارها باشد، مبلمان و پنجره‌ها رنگ‌های حد وسط و از رنگ‌های تیره در بخش‌هایی از فضاهای داخلی باید استفاده کرد. 


چند نمونه رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی معرفی کنید؟

1- رنگ سبز-آبی 2- رنگ آبی گچی(حد وسط آبی و خاکستری) 3- رنگ بژ 4- ترکیب رنگ سبز تیره 5- آبی تیره یا خاکستری مایل به آبی 6- دودی-سفید 7- رنگ یاسی 8- کرم 


برای دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی از چه ترکیب رنگ‌هایی استفاده کنیم؟

1- سفید، کرم و مشکی 2- قهوه‌ای تیره، سبز روشن (زمردی)، قرمز مایل به قهوه‌ای 3- سفید مایل به زرد، آبنوسی (سیاه) 4- چوب‌های طبیعی و تمام رنگ‌های آبی 5- ترکیب رنگ زرد و سبز 


کدام رنگ‌ها مکمل رنگ طوسی هستند؟

1- زرد عسلی + طوسی متمایل به آبی 2- طوسی + قرمز مایل به نارنجی + کرم 3- طوسی مایل به زغالی + سفید + کرم 4- طوسی، قهوه‌ای+ پرتقالی (نارنجی)، قرمز مایل به زرد 5- طوسی+ صورتی 6- طوسی روشن+ سفید 7- طوسی + قهوه‌ای + سبز مایل به زرد 8- طوسی متالیک + قرمز روشن + رنگ استیلی


در هنگام انتخاب رنگ‌ها به چه نکاتی دقت کنیم؟

1- از روی یک نمونه رنگ انتخاب نکنید 2- صرفا بر اساس مد، رنگ اتاق را انتخاب نکنید 3- فقط به یک اتاق توجه نداشته باشید 4- در انتخاب خلوص رنگ دقت داشته باشید 5- رنگ را محتاطانه انتخاب کنید 

 

پالت رنگ دکوراسیون داخلی

نشیمنی با دکوراسیون داخلی ترکیب رنگ دیوارهای سبز، مبل خردلی، دو پاف صورتی و کوسن های رنگی

هنگام انتخاب ترکیب رنگ در طراحی ایده دکوراسیون داخلی خود، موارد مهمی هستند که باید آن‌ها را یاد بگیرید و بشناسید.

 • رنگ‌های اصلی: قرمز، آبی و زرد
 • رنگ‌های ثانویه: سبز، نارنجی و بنفش.
 • رنگ‌های ثانویه را می‌توان از ترکیب کردن رنگ‌های اصلی باهم به دست آورد.
 • رنگ‌های مخلوط: شش رنگی است که می‌توان آن‌ها را با ترکیب رنگ‌های اصلی و ثانویه با یکدیگر به دست آورد. سپس می‌توانید سیاه، خاکستری یا سفید را اضافه کنید تا تُن (ته رنگ، رنگ مایه)، رنگ یا سایه را تغییر دهید.
 • تُن: به روشنایی یا ژرفای رنگ اشاره دارد. مخلوط کردن رنگ خاکستری بر تُن رنگ تاثیر می‌گذارد.
 • ته رنگ یا رنگ سایه: به سایه‌ی رنگ اشاره دارد.
 • سایه: به روشنایی یا تاریکی یک رنگ اشاره دارد. مثلا: سایه‌های سبز.

 

ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی و آشنایی با رنگ‌ها

دکوراسیون داخلی نشیمن با ترکیب رنگ دیوار بژ، مبل آبی، پاف صورتی و میزهای طلایی

انواع مختلفی از رنگ‌ها وجود دارند. مثل رنگ‌های روشن تا تیره، اولیه و ثانویه و تعداد نامحدودی از ته رنگ و سایه که از ترکیب شدن با یکدیگر به وجود می‌آیند.

 1. رنگ‌های گرم مانند: قرمز، نارنجی و زرد
 2. رنگ‌های سرد: آبی، سبز و بنفش
 3. رنگ‌های مونوکروماتیک: امروزه کاربرد این نوع رنگ‌ها در فضای داخلی بسیار محبوب شده است.
 4. رنگ‌های مکمل: مثلا استفاده از رنگ آبی در یک سمت و رنگ زرد در سمتی دیگر.
 5. رنگ‌های آنالوگ: سبز، آبی و بنفش یا زرد، زرد مایل به سبز.

 

اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی نشیمنی با ترکیب رنگ مبل صورتی، کفپوش چوبی و کاغذدیواری طرحدار سبز و صورتی

برای طراحی ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی چندین فاکتور وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کرد، از قبیل:

 • نور
 • رنگ‌های حد وسط
 • رنگ‌های تیره

کفپوش همیشه باید تیره‌تر از رنگ دیوار پذیرایی و فضاهای دیگر باشد، مبلمان و پنجره‌ها رنگ‌های حد وسط و از رنگ‌های تیره در بخش‌هایی از فضاهای داخلی باید استفاده کرد.

 

دکوراسیون داخلی نشیمن با ترکیب رنگ دیوار سبز، مبل طوسی، میز چوبی و صندلی حصیری

برای انتخاب رنگ، به روحیه خود توجه کنید. هنگام انتخاب رنگ، حال و هوای یک اتاق را در نظر بگیرید. آیا می‌خواهید در اتاق خواب احساس آرامش داشته باشد یا دوست دارید فضا دراماتیک و صمیمانه باشد؟ رنگ‌های ملایم، سرد و خنثی مانند دکوراسیون صورتی و آبی ملایم معمولا احساس آرامش ایجاد می‌کنند؛ در حالی که رنگ‌های تیره‌تر دراماتیک هستند. برای دیگر نقاط خانه هم همین کار را انجام دهید.

 • هنگام انتخاب ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی به نورپردازی توجه کنید.
 • یک تابلو از نمونه‌های رنگی، سبک‌ها و تصاویر پس زمینه برای خود بسازید.
 • دقت کنید که رنگ‌ اتاق‌ها با ترکیب رنگ سایر اتاق‌ها در تناقض نباشند.
 • رنگ‌های مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید، مثلا 4 رنگ را انتخاب و بررسی کنید که آیا با هم خوب به نظر می‌رسند یا خیر. باید یک رنگ غالب انتخاب کنید و بقیه مکمل یکدیگر باشند.
 • روش دیگری برای انتخاب ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی وجود دارد و آن انجام آزمایش رنگ است. برای آزمایش رنگ‌ها، هنگام خشک شدن و زمانی که نور به آن‌ها برخورد می‌کند، توجه کنید تا متوجه تغییر رنگ در حالت خیس و خشک شده شوید. بنابراین، بهتر است قسمت کوچکی از دیوار را رنگ کنید و اجازه دهید تا کامل خشک شود، سپس آن رنگ را در تاریکی و روشنایی مورد بررسی قرار دهید و چگونگی بازتاب نور را در نظر بگیرید.
 • همانطور که می‌دانید اتاق‌ها در اندازه‌ها و اشکال متفاوتی هستند، بنابراین، به رنگ‌های مختلفی نیاز دارید. تصمیم بگیرید که کدام رنگ برای کدام اتاق مناسب است. اگر اتاق شما کوچک است از رنگ‌های تیره استفاده نکنید، زیرا باعث خواهد شد تا اتاق‌تان کوچکتر به نظر برسد. به جای آن از رنگ‌های روشن استفاده کنید.
 • از رنگ‌های تابلوها، فرش‌ها و دیگر وسایل دکوری خانه کمک بگیرید. می‌توانید رنگ آن‌ها را به عنوان رنگ اصلی خود انتخاب کنید. در هر صورت رنگ‌هایی را انتخاب کنید که با آن‌ها مطابقت داشته باشند.

 

ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی و معرفی شیک‌ترین رنگ‌ها

دکوراسیون داخلی نشیمن با ترکیب رنگ سبزآبی دیوار، مبل کرم و مبل تک نفره نارنجی

ترکیب رنگ‌های بسیار زیادی برای فضای داخلی منزل وجود دارند که از بین آن‌ها می‌توانید انتخاب مناسبی داشته باشید. اما تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام یک را برای کدام بخش از منزل به کار ببرید امری دشوار است. در زیر به تعدادی از رنگ‌ها که مورد تایید طراحان برای منزل است، اشاره کرده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها الهام بگیرید و رنگ مناسبی از میان آن‌ها انتخاب کنید.

رنگ سبز-آبی

این ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی به زیبایی با رنگ‌های متوسط ​​و تیره هماهنگ می‌شود. البته دکوراسیون فیروزه ای در طیف گسترده‌ای از سبک‌ معاصر، سنتی تا مدرن برای ست فرش با مبلمان می‌توان از آن استفاده کرد.

رنگ آبی گچی

این رنگ حد وسط آبی و خاکستری است. شما می‌توانید آن را به عنوان یک رنگ خنثی مورد استفاده قرار دهید. این رنگ با تزئینات سفید و رنگ‌های روشن و گاها تیره بسیار زیبا به نظر می‌رسد.

 

دکوراسیون داخلی نشیمن با ترکیب رنگ مبلمان قهوه ای، تک نفره های طوسی و قهوه ای و دیوار بژ

رنگ بژ

این رنگ بژ گرم است اما در خانواده‌ی رنگ‌ نارنجی قرار می‌گیرد. می‌توانید از این رنگ برای کل دیوارها استفاده کنید. ترکیب قرمز و رنگ‌ نارنجی در دکوراسیون داخلی، حس شادی به فضای خانه می‌بخشد.

قرمز تیره

قرمز تیره رنگی محرک است که برای دیوار کانونی مناسب به نظر می‌رسد. وقتی آن را با تزئینات سفید ست کنید، شاهد فضای دلچسب و زیبایی از این ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی خواهید بود.

خاکستری کلاسیک

استفاده از رنگ خاکستری و نقره‌ای روشن در طراحی راهروی ورودی اتاق خواب های خانه شما با نورپردازی مناسب در طراحی دکوراسیون سلطنتی، جلوه خاصی هدیه می‌دهد.

ترکیب رنگ سبز تیره

کاملا متناسب با تن‌های خاکستری و خردلی است. رنگ سبز در دکوراسیون داخلی با تناژ تیره به ما احساس تعادل می‌دهد و آرامش بخش نیز هست.

 

دکوراسیون داخلی نشیمن با ترکیب رنگ دیوار طوسی، مبلمان خاکستری مایل به آبی و تابلوهای دیواری

آبی تیره یا خاکستری مایل به آبی

آبی تیره و خاکستری مایل به آبی حال و هوای آرامش‌بخشی را به فضا می‌بخشد و مناسب اتاق خواب است.

سفید خامه‌ای

سفید خامه‌ای هم برای اتاق نشیمن و هم برای اتاق‌ها مناسب است.

رنگ یاسی

ترکیبی از صورتی ملایم و بنفش است. این رنگ در دکوراسیون بنفش، نمایی شیک و چشمگیر به خانه می‌دهد و حس آرامش را در فضای خانه القاء می‌کند.

کرم

رنگی گرم و بسیار پر کاربرد و رایج است و یکی از بهترین ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود.

خاکستری روشن

با به کار بردن این رنگ در فضای خانه، جوی آرام برای خود به ارمغان آورید.

دودی-سفید

رنگی کاملاً خنثی است و روی دیوار، جلوه زیبایی ایجاد می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای جامع انتخاب رنگ اتاق خواب‌ را مطالعه فرمایید.

 

ترکیب رنگ دکوراسیون پذیرایی

دکوراسیون داخلی یک نشیمن با ترکیب رنگ سفید، کرم و مشکی برای مبلمان، میزهای عسلی و اکسسوری ها

در زیر به تعدادی از پالت‌های رنگی که احتمالا برای شما جدید هستند، اشاره کرده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها برای ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی منزل خود کمک بگیرید.

سفید، کرم و مشکی

شما می‌توانید در کنار این ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی پذیرایی از رنگ‌های پاستلی هم استفاده کنید تا فضا از یکنواختی در بیاید.

قهوه‌ای تیره، سبز روشن (زمردی)، قرمز مایل به قهوه‌ای

چند لامپ عتیقه، چند گیاه خانگی مانند پتوس سبز یا ابلق، سرخس بوستونی و فیکوس و استفاده از لوازم جانبی سنتی مثل لحاف دوخته شده دستی در دکوراسیون کرم قهوه ای یا رنگ‌های سبز و قرمز، جلوه خاصی به محیط داخلی منزل‌تان می‌دهد.

سفید مایل به زرد، آبنوسی (سیاه)

می‌توانید از رنگ‌های قهوه‌ای، رنگ سرخ، خاکستری گرم و سبز نیز استفاده کنید. بنابراین، به جای رنگ‌های سفالی می‌توانید رنگ خاکستری یا سبز خزه‌ای را به عنوان ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی به کار ببرید. سایر رنگ‌ها عبارت هستند از:

 • خاکستری تیره، قرمز، صورتی و سیاه
 • قهوه‌ای مایل به قرمز، کرم و سیاه
 • بژ، بنفش، طلایی و سبز

چوب‌های طبیعی و تمام رنگ‌های آبی

در کنار این رنگ‌ها می‌توانید با استفاده از آثار هنری یا لوازم جانبی در سایر رنگ‌‌های تیره مانند قرمز پررنگ، یک کنتراست زنده ایجاد کنید.

 

دکوراسیون داخلی نشیمنی با ترکیب همه رنگ ها مانند دیوار صورتی و مبل سبز و زرد

به کار بردن تمامی رنگ‌ها

آیا می‌خواهید سالن پذیرایی شما در تمام طول سال مانند تابستان به نظر برسد؟ پس از رنگ‌های شاد و روشن در این اتاق استفاده کنید.

ترکیب رنگ زرد و سبز در دکوراسیون

امروزه طراحی داخلی منزل با استفاده از رنگ‌های بهاری بسیار ترند مانند رنگ وری پری به عنوان رنگ سال 2022 انجام شده است. این ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی یادآور چمن‌های سبز، برگ‌های تازه درختان و پرتوهای خورشید گرم در فصل بهار است.

همیشه به یاد داشته باشید که چشم انسان از تماشای رنگ‌های تیره خسته خواهد شد. پس سعی کنید از رنگ‌های روشن در بین رنگ‌های تیره استفاده کنید. مانند تن‌های قهوه‌ای روشن، زرد، نارنجی، سبز مایل به زرد. این قبیل رنگ‌ها در اتاق کودکان، اتاق نشیمن، اتاق پذیرایی علاوه‌بر ایجاد حس آرامش، انرژی‌‌بخش هم هستند.

شما می‌توانید از طراحی دکوراسیون زرد تیره، زرد روشن، سبز مایل به زرد و سبز در طراحی آشپزخانه خود نیز استفاده کنید. همچنین فضای آشپزخانه را با اکسسوری‌های جذاب مانند گیاهان آپارتمانی با گل‌های زرد و شاخه‌های سبز رنگ، میوه‌های زرد مایل به سبز مثل لیمو، چشمگیر و پر انرژی کنید.

 

مکمل رنگ طوسی در دکوراسیون

دکوراسیون نشیمنی با ترکیب رنگ طوسی و سفید برای مبلمان، میز و کوسن ها

رنگ طوسی رنگی خنثی به حساب می‌آید. بنابراین، بهتر است که در کنار طراحی دکوراسیون طوسی از رنگ‌های مکمل استفاده کرد تا جلوه بهتر و جذاب‌تری به فضا بدهد.

در زیر تعدادی از رنگ‌هایی که با طیف رنگی طوسی مکمل هستند، آورده شده است:

 • زرد عسلی + طوسی متمایل به آبی: هارمونی این رنگ‌ها برای آرامش‌بخش شدن محیط بسیار مناسب است.
 • طوسی + قرمز مایل به نارنجی + کرم
 • طوسی مایل به زغالی + سفید + کرم
 • طوسی، قهوه‌ای+ پرتقالی (نارنجی)، قرمز مایل به زرد
 • طوسی+ صورتی
 • طوسی روشن+ سفید
 • طوسی + قهوه‌ای + سبز مایل به زرد
 • طوسی متالیک + قرمز روشن + رنگ استیلی

 

رایج‌ترین اشتباهات در هنگام انتخاب رنگ‌ها

دکوراسیون نشیمنی با ترکیب رنگ آبی برای دیوارها و بخشی از مبلمان،تک نفره سبز و میز عسلی زرشکی

 1. از روی یک نمونه رنگ انتخاب نکنید: انتخاب رنگ فقط از روی یک نمونه اشتباه رایج در دکوراسیون منزل است، زیرا اندازه و نور در ظاهر کلی تأثیر خواهد داشت.
 2. صرفا بر اساس مد، رنگ اتاق را انتخاب نکنید: قبل از اینکه از آخرین رنگ‌های ترند شده استفاده کنید، این نکته را در نظر بگیرید که آیا 12 ماه بعد خانه شما از مد افتاده به نظر نمی‌رسد؟ آیا این ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی با سلیقه شخصی شما مطابقت دارند یا خیر.
 3. فقط به یک اتاق توجه نداشته باشید: نباید فقط یک اتاق را دکور و رنگ آمیزی کنید. اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید باید به ارتباط رنگ‌های آن اتاق با اتاق‌های دیگر هم توجه کنید. رنگ‌آمیزی بر احساس فضای کلی خانه تاثیر می‌گذارد. پس دقت کنید که رنگ اتاق‌ها با رنگ کل خانه مطابقت داشته باشد.
 4. در انتخاب خلوص رنگ دقت داشته باشید: همیشه باید بین انتخاب رنگ‌هایی که به آن‌ها علاقه‌مند هستید تعادل وجود داشته باشد. رنگ مورد علاقه شما ممکن است یک سبز روشن یا آبی کبالت باشد که بر روی کوسن، صندلی یا وسایل تزئینی کوچکتر مانند گلدان یا چراغ خواب بسیار زیبا به نظر برسد نه بر روی یک دیوار. با مشورت با متخصصان در زمینه دکوراسیون و معماری می‌توانید انتخاب شایسته‌تری داشته باشید.
 5. استفاده بیش از حد از یک رنگ روشن برای یک سطح گسترده، مثل دیوار برای چشم خسته‌کننده خواهد شد. اگر می‌خواهید رنگ روشن را انتخاب کنید، بقیه اکسسوری‌های دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن را در یک پالت رنگ خنثی نگه دارید.
 6. رنگ را محتاطانه انتخاب کنید: تا به حال وارد اتاقی شده‌اید که ظاهر ملایم آن حس کسل‌کننده‌ای به شما بدهد؟ محتاطانه رفتار کردن در انتخاب رنگ امری بسیار مهم است. پس کمی از رنگ‌های خاص‌تر استفاده کنید و هنگام انتخاب جسارت بیشتری به خرج دهید.
 7. اگر می‌خواهید فضای داخل خانه شما بیش از پیش دلنشین باشد، قانون 60/30/10 را امتحان کنید. 60٪ دیوارها، 30٪ روکش مبلمان، کف و پنجره‌ها و 10٪ سایر اکسسوری‌ها مانند کوسن‌ها، گلدان‌ها و… . به این ترتیب از رنگ‌های موجود در اتاق نشیمن یا اتاق‌خواب‌ها لذت خواهید برد.

 

سخن پایانی

دکوراسیون نشیمنی با ترکیب رنگ زرد و سفید برای مبلمان، رنگ دیوارها، فرش و پرده

رنگ‌ها یکی از مهمترین عناصر برای طراحی داخلی هستند. رنگ هر فضای خانه با توجه به نور طبیعی، نور محیط و تأثیرات سایر اکسسوری‌ها انتخاب خواهد شد. ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی از هر جنبه‌ای خصوصا در طراحی منازل امری مهم است و بر روی روحیه شما تاثیرگذار خواهد بود.

تعداد زیادی رنگ‌ برای انتخاب بخش‌های مختلف خانه پیش روی شما است. معمولا در چنین شرایطی انتخاب برای شما سخت‌تر خواهد بود و بهتر است با متخصصان این امر مشورت کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. ضمنا توجه داشته باشید استفاده از رنگ‌های روشن در دکوراسیون داخلی باعث می‌شود اتاق شما بزرگتر به نظر برسد.

پس بهتر است رنگ‌های تیره را برای فضاهای کوچک به کار نبرید. زیرا اتاق کوچکتر به نظر خواهد رسید. به یاد داشته باشید از نظر ذهنی هم احساسی که از یک محیط روشن دریافت می‌کنید در مقایسه با محیط تاریک دلپذیرتر خواهد بود. رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی، زرد احساس شور و شادی و انرژی ایجاد می‌کنند. رنگ قرمز در دکوراسیون یک رنگ بسیار جذاب است و توجه افراد را به خود جلب می‌کند.

برخی از افراد معتقد هستند که رنگ‌های آتشین خشم و اشتیاق را برمی‌انگیزد. رنگ آبی می‌تواند شما را بعد از یک روز پر تنش به آرامش دعوت کند و رنگ سبز نیز به ریلکس شدن شما کمک خواهد کرد.