7 ترکیب رنگ جذاب برای آشپزخانه

ترکیب رنگ آشپزخانه ای به رنگ طوسی با لوستر مدرن آویز و سه صندلی برای کانتر

آشپزخانه بدون شک یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه است. این قسمت از خانه نه تنها مکانی برای آشپزی و غذا خوردن است، بلکه در بسیاری از مواقع نقطه کانونی یک خانه بوده و محلی برای ملاقات خانواده یا دوستان صمیمی نیز می‌باشد. بنابراین سبک‌های طراحی آشپزخانه و رنگ‌هایی که در نظر می‌گیرید، بسیار مهم و قابل توجه هستند. رنگ‌آمیزی و ترکیب رنگ آشپزخانه می‌تواند به همان اندازه‌ای که دلهره‌آور است، هیجان‌انگیز نیز باشد؛ به خصوص زمانی که با دنیایی از رنگ‌ها مواجه هستید.

یک پالت رنگی مناسب، می‌تواند فضایی تاریک و کسل‌کننده را به محیطی روشن و دلپذیر تبدیل کند! در این مقاله، ما نیز سعی داریم که شما را با رنگ‌‌ها و ترکیبات مناسب آن‌ برای آشپزخانه، آشنا کنیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.‌

 

سوالات متداول

در انتخاب ترکیب رنگ آشپزخانه باید چه مواردی را مد نظر قرار دهیم؟

1. استفاده محدود از رنگ‌های تیره 2. توجه به نورپردازی 3. مشورت با طراحان داخلی 4. استفاده از رنگ‌های روشن


اگر قصد داشته باشیم ترکیب رنگ آشپزخانه را از دسته رنگ‌های خنثی در نظر بگیریم، چه رنگ‌هایی مناسب هستند؟

رنگ‌های خنثی در طراحی آشپزخانه شامل رنگ‌های سفید، نقره‌ای، خاکستری، مشکی، بژ، قهوه‌ای و طلایی هستند.


ترکیب رنگ‌های محبوب و مناسب برای رنگ‌آمیزی آشپزخانه کدامند؟

رنگ سفید و ترکیبات آن، ترکیب رنگ خاکستری، رنگ سبز، قرمز، بژ، قهوه‌ای و آبی را می‌توانید در ترکیب رنگ آشپزخانه استفاده کنید.

 

طبقه‌بندی رنگ‌ها و نکات مهم در طراحی

ترکیب رنگ آشپزخانه‌ای با جزیره و کابینت های سفید و سرمه‌ای، صندلی‌های کرم و کفپوش چوبی

رنگ‌ها به دلیل تاثیراتی که دارند، در طراحی داخلی به عنوان برجسته‌ترین عنصر در نظر گرفته می‌شوند. استفاده صحیح از رنگ‌ها می‌تواند فضا و محیط دلخواه شما را در هر محیطی ایجاد کند. همانطور که می‌دانید، رنگ‌ها تاثیرات مستقیمی در روح و روان انسان دارند. به همین دلیل انتخاب درست آن‌ها می‌تواند بر روحیه و حالت کلی شما تاثیر بگذارد!

رنگ‌ها را با توجه به دمای آن‌ها می‌توان در سه گروه، طبقه‌بندی کرد: 

 

رنگ‌های گرم

ترکیب رنگ آشپزخانه با تم رنگی گرم، کابینت ها و جزیره رنگ چوب با نارنجی، دیوار زرشکی و کفپوش چوبی

رنگ‌های گرم، غالبا شامل رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی هستند.‌ در صورتی که این رنگ‌ها در یک قسمت از خانه به کار برده شوند، می‌توانند بیشترین توجه را به خود جلب کنند. آن‌ها بیانگر گرما هستند، قدرت دارند و می‌توانند روحیه‌‌بخش باشند. در یک فضای داخلی، رنگ‌های گرم می‌توانند فضایی راحت، دلنشین و دلپذیری را ایجاد کنند.

 

رنگ‌های خنثی

ترکیب رنگ آشپزخانه با کابینت ها و جزیره سفید و رنگ چوب، دو چراغ آویز و سه صندلی چوبی

رنگ‌های خنثی به طور معمول شامل رنگ‌های سفید، نقره‌ای، خاکستری، مشکی، بژ، قهوه‌ای و طلایی هستند. این رنگ‌ها خیلی خوب می توانند با رنگ‌های سرد و گرم ترکیب شوند.

 

رنگ‌های سرد

ترکیب رنگ آشپزخانه با کابینت ها و جزیره سفید، صندلی های چوبی و فلزی و دو چراغ آویز

رنگ‌های سرد شامل رنگ‌های بنفش، آبی و سبز هستند. رنگ‌های سرد در صورتی که در یک محیط به کار برده شوند، می‌توانند محیط آرام و خنکی را ایجاد کنند. 

 

ترکیب رنگ‌های محبوب آشپزخانه

ترکیب رنگ آشپزخانه با دیوارهای سفید، کفپوش چوبی، جزیره طوسی و دو چهارپایه مشکی

برخی از ترکیبات رنگی که می‌توان از آن‌ها در طراحی آشپزخانه استفاده کرد، عبارتند از: 

 

رنگ سفید و ترکیبات آن 

ترکیب رنگ آشپزخانه با رنگ‌های سیاه و سفید، جزیره با رویه سنگ مرمر سفید و کابینت های سفید رنگ

سفید یکی از رایج‌ترین رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی خانه است. این رنگ بسیار شگفت‌انگیز است و می‌تواند خیلی سریع با دیگر رنگ‌ها هماهنگ و ست شود. استفاده از رنگ سفید در آشپزخانه اروپایی، می‌تواند فضای مدرن و زیبایی را ایجاد کند. 

شما می‌توانید از این رنگ در طراحی درب کابینت‌ها و دیوارهای آشپزخانه شیک خود استفاده کنید. رنگ سفید جز آن دسته از رنگ‌هایی است که هیچوقت قدیمی نمی‌شود و همیشه محبوبیت خود را حفظ می‌کند.

 

ترکیب رنگ آشپزخانه با کفپوش چوبی، جزیره چوبی با رویه سفید، چهار صندلی کرم و کابینت های سفید

اگر دوست ندارید آشپزخانه‌ای یکدست و سفید داشته باشید،‌ می‌توانید آن را با رنگ‌های طلایی، نقره‌ای، طوسی و … ترکیب کنید. به طور کلی، رنگ‌هایی خنثی می‌توانند ترکیب جذابی را با رنگ‌های سرد و گرم ایجاد کنند. یک آشپزخانه سفید رنگ، برای اینکه جلوه زیبا‌تری داشته باشد، به یک نورپردازی دقیق و حرفه‌ای نیاز دارد. نورپردازی مناسب ‌می‌تواند آشپزخانه سفید شما را از این رو به آن رو کند. بنابراین نورپردازی را دست کم نگیرید و آن را به نحو احسن اعمال کنید. 

 

ترکیب رنگ خاکستری 

ترکیب رنگ آشپزخانه با دیوارهای سفید، کفپوش چوبی و کابینت های سفید و خاکستری

خاکستری یکی دیگر از رنگ‌های کلاسیکی است که هرگز از مد نمی‌افتد. این رنگ در چند سال اخیر، محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. رنگ خاکستری در کنار میز‌های مرمری سفید و رنگ سال 2022، فضای حیرت‌انگیزی را ایجاد می‌کند. امروزه ما این رنگ را روی دیوارهای آشپزخانه کلاسیک، کف، مبلمان، مصالح تکمیلی، وسایل نورپردازی و حتی عناصر تزئینی می‌بینیم. 

یکی دیگر از کاربرد‌های این رنگ، استفاده در رنگ‌آمیزی انواع کابینت‌ تیره است. کابینت‌های خاکستری هنگام ترکیب با لوازم و عناصر دیگر آشپزخانه، جذابیت و تطبیق‌پذیری بالایی را ارائه می‌دهند.

 

ترکیب رنگ آشپزخانه با کاشی های بین کابینتی طوسی، کفپوش چوبی، کابینت سفید و خاکستری و دو چراغ آویز

رنگ خاکستری برای آشپزخانه‌ خطی و کوچک بسیار مناسب است و ‌می‌تواند آن‌ها را بزرگ‌تر جلوه دهد. خاکستری تمام ویژگی‌های رنگ سفید را دارد و در واقع یک رنگ عالی برای افرادی است که سفید را خیلی خسته‌کننده می‌دانند. از این رو، ‌می‌تواند ترکیبات فوق‌العاده‌ای را با رنگ‌های گرم و سردی چون قرمز، سبز، نارنجی، آبی و زرد داشته باشد. البته شما‌ می‌توانید این رنگ را با تمام رنگ‌های گرم در دکوراسیون نارنجی آشپزخانه ترکیب کرده و این فضا را به محیطی شگفت‌انگیز تبدیل کنید!

 

استفاده از رنگ سبز

ترکیب رنگ آشپزخانه با کفپوش چوبی، کابینت ها و جزیره سبز سدری با رویه چوبی

سبز، رنگی بسیار کاربردی است که آرامش و طراوت را در عین سادگی به ارمغان می‌آورد و می‌تواند برای آشپزخانه گزینه مناسبی باشد. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، این رنگ ‌می‌تواند ارتباط خیلی خوبی را با رنگ‌های خنثی برقرار کند. رنگ سبز تناژ‌های مختلفی دارد که پالت‌های تیره آن، از جذابیت بسیار بالایی برخوردار هستند. رنگ سبز یک رنگ سرد است، به همین دلیل ‌می‌تواند خیلی سریع و راحت، با رنگ‌های گرم و خنثی هماهنگ و ست شود. استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی در کنار رنگ سفید و عناصر طلایی رنگ، آشپزخانه‌ای رویایی را ایجاد می‌کند. 

 

ترکیب رنگ بژ 

ترکیب رنگ آشپزخانه با کفپوش چوبی، کابینت های بژ و سقف نورپردازی شده

رنگ بژ، رنگی منحصر به فرد است که به راحتی می‌توان آن را با رنگ‌های دیگر ترکیب کرد و آشپزخانه‌ای بسیار زیبا را به وجود آورد. این رنگ، یک رنگ جادویی است که می‌تواند در کنار سایر عناصر، جلوه حیرت‌انگیزی را به وجود بیاورد. تضاد رنگی بین رنگ بژ و رنگ‌های تیره، می‌تواند آشپزخانه را به آشپزخانه‌ای بسیار زیبا و چشم‌نواز تبدیل کند.

با اینکه رنگ‌های بژ، طوسی، مشکی و قهوه‌ای همگی خنثی هستند، اما به کاربردن این چهار رنگ در آشپزخانه،  به هیچ عنوان کسل‌کننده و بی روح نخواهد بود!

 

استفاده از پالت قرمز 

ترکیب رنگ آشپزخانه با کفپوش چوبی، کابینت ها و جزیره قرمز رنگ و پله های سفید

رنگ قرمز، رنگی گرم، روشن و اشتها‌آور است. این ویژگی‌ها باعث شده است که از دکوراسیون قرمز آن در طراحی رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها استفاده کنند. خیلی از افراد رنگ قرمز را دست کم می گیرند و از قدرت و توانایی‌های آن در ترکیب رنگ آشپزخانه غافل می‌شوند. گاهی اوقات یک گلدان قرمز، در میان یک آشپزخانه یکپارچه و سفید، می‌تواند جو و حال و هوای آشپزخانه را به طور کلی تغییر دهد. 

همان‌طور که در تصویر می‌بینید، در آشپزخانه‌‌هایی که رنگ‌های تیره زیادی در طراحی آن‌ها به کار رفته است، استفاده از یک متضاد خوب مانند رنگ قرمز، ‌می‌تواند بسیار جذاب و خاص باشد. 

 

ترکیب رنگ آشپزخانه با تم مشکی و قرمز، کفپوش کرم رنگ و سقف نورپردازی شده با هالوژن

هر یک از سایه‌های رنگ قرمز، ویژگی‌ها و خصوصیات خاص خود را دارند. آن‌ها می‌توانند در کنار رنگ‌های خنثی و فلزی، مانند نقره‌ای، طلایی و مسی، عملکرد فوق‌العاده‌ای را داشته باشند. در به کارگیری رنگ قرمز، بسیار محتاطانه عمل کنید. این رنگ با تمام ویژگی‌های خاصی که دارد، اگر در کنار رنگ‌های اشتباهی قرار بگیرد، زیبایی آشپزخانه را کاهش می دهد. بنابراین اگر دوست دارید آشپزخانه ای قرمز رنگ داشته باشید، بهتر است با یک فرد متخصص و حرفه‌ای در زمینه طراحی داخلی، مشورت کنید.

 

ترکیبات قهوه‌ای

ترکیب رنگ آشپزخانه با کابینت‌های قهوه‌ای تیره، دیوارهای ذغالی و کفپوش طوسی

همانطور که می‌دانید، رنگ قهوه‌ای یکی از پرکاربردترین رنگ‌‌ها در طراحی داخلی است. این رنگ، از ترکیب رنگ‌های قرمز، نارنجی و مشکی ساخته شده است. رنگ قهوه‌ای گرمای خاصی داشته و حس قدرت، زیبایی و شکوه را در محیط آشپزخانه منعکس می‌کند. این رنگ می‌تواند در کنار رنگ‌های خاکستری، بژ، سفید، کرم، زرد و آبی عملکرد خوبی داشته باشد. رنگ قهوه‌ای در تن‌ها و سایه‌های مختلفی وجود دارد. 

 

ترکیب رنگ آشپزخانه با کابینت‌ها و جزیره کرم رنگ، رویه سنگی، دو چراغ آویز و سقف چوبی

بهترین پالت‌های آن شامل رنگ‌های شکلاتی، آجری و نسکافه‌ای می‌باشد. شما می‌توانید همانند تصویر بالا، از رنگ قهوه‌ای برای طراحی کابینت‌ها و پارکت کفپوش آشپزخانه و فرش آشپزخانه استفاده کنید. رنگ سفید به همراه رنگ قهوه‌ای، ترکیب زیبایی را ایجاد می‌کند. در کنار رنگ قهوه‌ای، می‌توانید عناصری طبیعی مانند گیاهان تزیینی را نیز به کار ببرید و از تاثیرات آن لذت ببرید! 

 

رنگ آبی 

ترکیب رنگ آشپزخانه با کابینت های آبی و سفید، کفپوش چوبی، کاشی بین‌کابینتی سفید و چراغ آویز

رنگ آبی یک رنگ سرد است. تمام سایه‌های رنگ آبی که شامل رنگ‌های آبی روشن، نیلی، فیروزه‌ای و نفتی هستند، ما را به یاد دریای زیبا و آسمان بی‌بدیل می‌اندازند. از این رو، استفاده از رنگ آبی در دکوراسیون آشپزخانه، می‌تواند برای ما لذت‌بخش و جذاب باشد. دکوراسیون فیروزه ای در ترکیب با رنگ‌های گرم و خنثی ، عملکرد خوبی داشته و می‌تواند آشپزخانه‌ای زیبا را خلق کند. 

 

ترکیب رنگ آشپزخانه با کابینت‌های سبزآبی، کاشی‌های سفید و کفپوش طوسی

در این تصویر، ترکیبی از رنگ‌ آبی در کنار رنگ سفید و عناصر چوبی، فضای شگفت‌انگیزی را ایجاد کرده است. شما می‌توانید با استفاده از عناصر نورپردازی و منطبق کردن آن‌ها با رنگ کلی آشپزخانه، جذابیت محیط را چندین برابر کنید. 

 

نورپردازی و ارتباط آن با رنگ‌ها

ترکیب رنگ آشپزخانه با کابینت های مشکی، جزیره سنگی، پنجره سقفی و کفپوش براق سفید

نورپردازی یکی دیگر از عناصر مهم و حائز اهمیت در طراحی آشپزخانه است. یک آشپزخانه، هر چقدر هم که زیبا و لوکس طراحی شود، اگر نورپردازی مناسبی نداشته باشد، نمی‌تواند عملکرد خوبی را از خود نشان دهد. زمانی که شما یک پالت رنگی برای آشپزخانه خود انتخاب می‌کنید، اگر نورپردازی مناسبی نداشته باشید، نمی توانید آن را به درستی به نمایش بگذارید. رنگ‌ها هنگامی که با تابش مستقیم نور مواجه می‌شوند، جلوه دیگری را از خود نشان می‌دهند! بنابراین نورپردازی آشپزخانه را دست کم نگیرید. 

 

ترکیب رنگ آشپزخانه با دیوارها و کابینت‌ها و جزیره سفید با سه صندلی فلزی و دو چراغ آویز

ابزار و عناصر نورپردازی تنوع بسیار زیادی دارند. برای اینکه بتوانید از مزایای همه آن‌ها بهرمند شوید، بهتر است انواع مختلفی از عناصر نورپردازی را در آشپزخانه خود به کار ببرید. شما‌می‌توانید از چراغ آویز‌ها، لوستر‌ها، دیوار کوب‌ها، چراغ‌های نواری و … در نورپردازی آشپزخانه خود استفاده کنید. چراغ‌های نواری LED ، یکی دیگر از انواع نورپردازی‌ها هستند. 

از این نوار‌ها در لبه کابینت‌های بالایی و قفسه‌های آشپزخانه استفاده می شود. این چراغ‌ها، زیبایی و جذابیت آشپزخانه شما را چندین برابر می‌کنند! 

 

انواع نورپردازی برای بهتر جلوه کردن رنگ‌ها

ترکیب رنگ آشپزخانه با کفپوش چوبی، جزیره به عنوان میز ناهارخوری با صندلی های مشکی و کابینت های سفید

  • روشنایی عمومی یا محیطی: این نوع نورپردازی را نورپردازی “عمومی” یا “محیطی” می نامند. نورپردازی عمومی، در واقع نور کلی را برای یک فضا فراهم می‌کند. این نوع نورپردازی را مانند نور طبیعی که از پنجره‌ها می‌تابد، در نظر بگیرید.

 

ترکیب رنگ آشپزخانه با کابینت‌های سفید و خاکستری، شیرآلات مشکی و یک چراغ آویز

  • روشنایی وظیفه: نورپردازی وظیفه‌ای، نوری است که به سمت یک منطقه خاص هدایت می شود تا جزئیات بیشتری را به نمایش بگذارد. به طور مثال، این نوع نورپردازی را می توان در طراحی جزیره آشپزخانه مشاهده کرد. 

  

ترکیب رنگ آشپزخانه با کابینت‌های سرمه‌ای و رنگ چوب، نورپردازی مخفی و کفپوش چوبی

  • نورپردازی تاکیدی: از نورپردازی تاکیدی، برای برجسته کردن عناصر و افزودن جذابیت بصری به یک شی یا منطقه استفاده می‌شود. به طور مثال، برای اینکه زیبایی یک تابلو هنری دوچندان شود و توجه بیشتری به سمت آن جلب شود، از نورپردازی تاکیدی استفاده می کنند. شما می‌توانید از نورهای تاکیدی برای افزودن درام و تغییر حال و هوای آشپزخانه خود استفاده کنید.‌

پیشنهاد می‌کنیم که از هر سه نورپردازی در طراحی آشپزخانه خود استفاده کنیدهر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و می‌توانند تاثیرات بخصوصی را در محیط شما داشته باشند! 

 

نکات مهم حین ترکیب رنگ مناسب برای آشپزخانه 

ترکیب رنگ آشپزخانه با کفپوش چوبی، کابینت ها و جزیره سفید و خاکستری با رویه سفید

  • محدودیت رنگ‌های تیره: در طراحی آشپزخانه خود، سعی کنید از رنگ‌های تیره استفاده زیادی نکنید و در عوض آن‌ها را با عناصر رنگ روشن ترکیب کنید. این کار تضاد زیبایی را در آشپزخانه ایجاد می‌کند. 

 

ترکیب رنگ آشپزخانه با کابینت‌‌های سفید و دستگیره‌های طلایی، کفپوش چوبی و سقف نورپردازی شده با هالوژن

  • مزایای رنگ‌های روشن: رنگ‌های روشن و خنثی، می‌توانند فضای آشپزخانه شما را بزرگتر نشان دهند. اگر آشپزخانه کوچکی دارید، پیشنهاد می‌کنیم که از رنگ‌های روشن و خنثی، بهره بیشتری ببرید. 

 

ترکیب رنگ آشپزخانه با کفپوش چوبی، دیوارهای سفید، کابینت ها و جزیره سرمه‌ای و رویه جزیره سنگ مرمر سفید

  • نورپردازی مناسب: نورپردازی بسیار مهم است. سعی کنید با اصول و قوانینی که وجود دارد، از حداکثر نورپردازی‌ها در محیط خود بهره‌مند شوید و از فضا‌های تاریک را اجتناب کنید. یک آشپزخانه پر نور می‌تواند انرژی زیادی را به افراد ساکن در آن منتقل کند! 

 

ترکیب رنگ آشپزخانه با کفپوش طرحدار سفید سورمه‌ای، کابینت‌های کرم و جزیره آبی

  • مشورت با یک طراح: یک طراح داخلی حرفه‌ای و با تجربه، می‌تواند به شما در طراحی آشپزخانه‌تان، کمک بزرگی بکند. یک طراح با ایده‌ها و نظراتی که دارد، ‌می‌تواند فضای ایده‌آل شما را طراحی و چیدمان کند‌. بنابراین قبل از اعمال طراحی در آشپزخانه خود، بهتر است با یک طراح خوب مشورت کنید. 

 

جمع‌بندی: انتخاب مناسب‌ترین پالت رنگی برای آشپزخانه

ترکیب رنگ آشپزخانه با کفپوش چوبی، کابینت‌های کرم و خاکستری و جزیره با رویه سنگ مرمر

در این مطلب، ما سعی کردیم که مطالبی را در رابطه با ترکیب رنگ آشپزخانه و ویژگی‌های آن‌ها، برای شما علاقمندان بیان کنیم. امیدواریم که با استفاده از این مطالب بتوانید آشپزخانه خود را به بهترین نحو رنگ‌آمیزی کنید. ممنونیم که تا این قسمت از مطلب با ما همراه بودید.