تراس گاردن چیست؟

تراس گاردنی با مبلمان مشکی مات، میز جلومبلی مشکی، کفپوش موزاییکی کرمی، زیرانداز چمن مصنوعی، نرده‌های فلزی سفید و انواع گلدان

+با گسترش شهرسازی و ساخت ساختمان‌های مسکونی، اکثر معماران و طراحان فضاهای داخلی تلاش می‌کنند؛ با آوردن فضاهای سبز به خانه‌ها، طبیعت را وارد فضاهای مسکونی کنند. با توجه به این امر، وجود فضاهای نیمه‌باز مانند، تراس و بالکن در هر واحدهای مسکونی، یک ارزش فضایی محسوب می‌شود. طراحی تراس سبز، یکی از راهکارهای طراحی فضای سبز در واحدهای مسکونی به شمار می‌آید. افرادی که به طراحی فضای سبز در واحدهای مسکونی علاقمند هستند؛ طراحی بالکن سبز، یک روش بسیار آسان و پرکاربرد محسوب می‌شود. آیا قصد دارید فضایی سبز در بالکن و تراس خانه خود طراحی کنید؟ ما در این مقاله برای طراحی تراس گاردن یا بالکن سبز، شما را با بهترین ایده‌ها آشنا می‌کنیم، تا فضایی متناسب با نیازها و علایقتان طراحی نمایید.

اینفوگرافی مزایای طراحی تراس گاردن با عکس یک تراس گاردن چوبی سقف‌دار

سوالات متداول:

معنی تراس گاردن چیست؟

در زبان فارسی، لغت تراس گاردن به معنای تراس سبز است. تراس گاردن یا تراس سبز، یک راهکار برای طراحی فضای تراس و بالکن واحدهای آپارتمانی است.


از چه وسایلی برای طراحی تراس گاردن استفاده کنیم؟

با توجه به سلیقه و کاربری تراس می‌توانید از گل و گیاهان خوراکی و تزیینی، مبلمان، دیوار سبز، آبنما و آتشدان، باربیکیو، نرده و کفپوش مناسب استفاده کنید.


طراحی دیوار سبز چگونه است؟

ابتدا یک قسمت از دیوار تراس گاردن را برای طراحی دیوار سبز انتخاب کنید. سپس با در نظر گرفتن شبکه‌های چوبی و یا فلزی در سطح دیوار، گل‌های رونده و پیچکی را درون آن‌ها قرار دهید.

 

تراس سبز چیست؟

تراس گاردنی با کفپوش موزاییک طوسی، میز گرد چوبی، دو صندلی تاشو چوبی و فلاور باکس‌های مستطیلی در ابعاد متفاوت به رنگ مشکی

تراس گاردن در زبان انگلیسی ( terrace garden ) به معنای باغ تراس می‌باشد. در زبان فارسی، لغت تراس گاردن به معنای تراس سبز است.تراس گاردن یا تراس سبز، یک راهکار برای طراحی فضای تراس و بالکن واحدهای آپارتمانی است. طراحی تراس سبز، باعث می‌شود، شما فضایی را برای استراحت، دورهمی، نشستن و نوشیدن چای در محیط خانه داشته باشید. در واقع، این امکان را به شما می‌دهد، فضایی را برای گذارندن اوقات فراغت در خانه ایجاد کنید. امروزه بالکن‌ها و تراس‌ها در خانه‌های مسکونی به فضای انباری تبدیل شده‌اند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره‌ی انواع تراس و ویژگی‌های آن را مطالعه فرمایید.

تراس گاردنی به همراه کفپو‌ش طوسی، مبلمان فلزی با نشیمن آبی، تاب‌های کرمی و فلاور باکس‌های بتنی خاکستری با گیاهان زینتی

با طراحی فضای سبز در تراس و بالکن، فضایی برای پرورش گیاهان خوراکی و گل‌های تزئینی ایجاد کنید. شرکت‌های متنوعی در این زمینه فعالیت دارند. در صورتی که قصد دارید، این فضاها به شکل تخصصی و حرفه‌ای طراحی شوند، پیشنهاد می‌کنیم با طراحان و متخصصان در زمینه طراحی معماری و منظر مشورت کنید. فرقی نمی‌کند، فضای بالکن خانه شما کوچک یا بزرگ باشد، در هر صورت می‌توانید با طراحی خلاقانه، بالکن خانه خود را به تراس گاردن تبدیل کنید.

 

تاریخچه بالکن سبز یا تراس گاردن

تراس گاردنی با میز وصندلی ناهارخوری قهوه‌ای، کفپوش چوبی قهوه‌ای، زیرانداز چمن مصنوعی، حصار آجری نارنجی و دو فلاورباکس سفید

تراس در تاریخ ایران باستان، به عنوان فضایی برای ایجاد آرامش و استراحت در نظر گرفته می‌شد. در ساخت باغ‌هایی نظیر باغ بابل، تراس‌ها فضاهایی نیمه باز به صورت شیبدار و یا پلکانی برای دریافت نور خورشید طراحی می‌شدند. در تاریخ معماری روم و یونان بین بلوک‌های مسکونی و ویلاهای امپراطوری قرار داشتند. در واقع در قرن هجدم فضای تراس برای نشستن و فضایی درون محیط زندگی در نظر گرفته می‌شد.

 

ویژگی‌های طراحی تراس سبز

تراس گاردن با دیوار مشبک مشکی، میز و صندلی‌های مشکی، کفپوش چوبی، زیرانداز طوسی و فلاورباکس‌های مشکی به همراه گیاهان زینتی

طراحی بالکن سبز دارای ویژگی‌های متفاوتی است. متناسب با کارآیی و نوع استفاده شما از فضا، بالکن سبز طراحی می‌شود. ما در ادامه مطالب شما را با ویژگی‌های اصلی طراحی تراس سبز آپارتمان آشنا می‌کنیم. از ویژگی‌های اصلی تراس گاردن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  وجود فضایی برای کاشت گل و گیاه از آیتم‌های اصلی طراحی تراس گاردن محسوب می‌شود. شما می‌توانید از گیاهان خوراکی و گل‌های تزئینی در فضای تراس سبز خانه خود استفاده کنید.
 •  گلدان‌ها و فلاور باکس‌های گل، این امکان را به شما می‌دهند از حداکثر ظرفیت فضا، استفاده مفید داشته باشید. فلاور باکس‌ها همراه با گل‌های رونده و گلدان‌ها با گل‌های ساقه کوتاه، جلوه زیبایی به نمای تراس گاردن خانه شما می‌دهند.
 •  دیوار سبز یکی دیگر از ویژگی‌های طراحی تراس سبز می‌باشد، به این صورت که شما فضایی را بر روی دیوار بالکن به عنوان فضای سبز در نظر بگیرید و متناسب با سلیقه خودتان از گل‌ها و گیاهان تزئینی در دیزاین آن استفاده کنید.

تراس گاردن با صندلی استراحت گرد چوبی با نشیمن سفید، مبل سه‌نفره سفید، حفاظ شیشه‌ای، میز عسلی مربعی چوبی، دیوار آجری و گلدان

 •  نورپردازی فضای بالکن سبز، باعث زیبایی و جذابیت نمای بالکن خانه شما در شب می‌شود، که این موضوع یکی از ویژگی‌های اصلی طراحی تراس گاردن به شمار می‌آید.
 • طراحی نرده بالکن، یکی دیگر از ویژگی‌های طراحی تراس گاردن می‌باشد. در طراحی نرده شما می‌توانید از متریال‌های مختلف با رنگ‌های متفاوت استفاده کنید.
 •  انتخاب کفپوش مناسب برای فضای بالکن سبز، بسیار پراهمیت است. سعی کنید، کفپوش‌های مرغوب و مقاوم در برابر شرایط محیطی را انتخاب کنید. بهتر است کفپوش‌ها قابلیت شستشو داشته باشند.

در ادامه مطالب شما را با ایده‌های طراحی تراس گاردن آشنا می‌کنیم، تا با ایده گرفتن از آن‌ها، فضایی زیبا و جذاب برای دیزاین خانه خود طراحی کنید.

 

بهترین ایده‌های طراحی تراس گاردن

تراس گاردنی با درب تاشو شیشه‌ای، کفپوش چمن مصنوعی، فلاورباکس‌های رنگی، استند گلدان‌ دیواری مشکی بزرگ و انواع گیاهان زینتی

فلاور باکس‌های بتنی و فلزی در طراحی تراس سبز خانه

تراس گاردن با کفپو‌ش چوبی طوسی، فلاورباکس‌های مشکی با گیاهان زینتی و درخت، مبلمان سفید، دیوار آجری و سایبان پارچه‌ای مشکی

فضای بالکن سبز خانه خود را از وجود گلدان‌ها و فلاور باکس‌ها دریغ نکنید. به دلیل اینکه فضای کمتری را اشغال می‌کنند، این امکان را به شما می‌دهند از حداکثر ظرفیت فضا برای کاشت گل و گیاه استفاده کنید. در واقع، نقش اصلی را در طراحی بالکن سبز ایفا می‌کنند. طراحی خلاقانه جعبه‌های گل باعث زیبایی و جذابیت در طراحی فضای سبز بالکن خانه شما می‌شود. فلاور باکس‌ها در انواع مختلف بتنی، چوبی و فلزی طراحی می‌شوند. فلاور باکس‌ها در طراحی فضاهای مختلف مانند؛ روف گاردن، تراس، بالکن، پاسیو و محوطه ساختمان استفاده می‌شوند. در طراحی روف گاردن از فلاور باکس‌های بتنی و ترموودی، به دلیل مقاومت با شرایط آب و هوایی استفاده می‌شود.

 

طراحی دیوار سبز در گرین تراس ( Green terrace )

تراس گاردنی با کفپوش چمن مصنوعی، مبلمان حصیری رنگی، میز گرد چوبی، حفاظ شیشه‌ای و دیوار پوشیده شده از گیاهان مصنوعی

طراحی دیوار سبز در تراس گاردن، یک روش ساده و جذاب برای قراردادن گیاهان مختلف در سطوح عمودی و دیوارهای بالکن است. برای طراحی آن نیاز است، یک قسمت از دیوار بالکن خانه خود را برای طراحی دیوار سبز انتخاب کنید. سپس با در نظر گرفتن شبکه‌های چوبی و یا فلزی در سطح دیوار، گل‌های رونده و پیچکی را درون آن‌ها قرار دهید. به این صورت، فضایی زیبا برای جلوه گیاهان تزئینی ایجاد کنید. شما می‌توانید از دیوار سبز برای پوشاندن دید تراس و ایجاد حریم خصوصی استفاده کنید.

 

آبنما و آتشدان در طراحی بالکن سبز

تراس گاردنی با آبنمای سنگی طوسی رنگ گرد، کفپوش موزاییکی قهوه‌ای، انواع گلدان، میز کرمی و صندلی‌های گرد کرمی بر روی تخته چوب

آبنما و آتشدان‌های زیبا برای طراحی بالکن سبز بسیار کاربردی هستند. صدای دلنشین آب درون آبنما، فضایی جذاب را برای خانه شما ایجاد می‌کند. فضایی که برای استراحت، نشستن و نوشیدن چای بسیار مناسب است. آبنماها به شکل‌ها و مدل‌های متفاوتی طراحی می‌شوند. شما می‌توانید متناسب با فضایی که در نظر دارید، آبنمایی با اندازه و ابعاد مناسب انتخاب کنید. کوزه‌ها، آتشدان‌های سفالی برای طراحی فضا به سبک سنتی بسیار مناسب هستند.

 

باربیکیو در طراحی تراس گاردن

تراس گاردنی با کفپوش طوسی، میز و صندلی‌های مشکی، باربیکیو فلزی، فلاورباکس‌های مشکی و سفید، درب چوبی و شیشه‌ای و سایبان چوبی

باربیکیو در فضاهایی مانند روف گاردن و تراس و بالکن بسیار پرکاربرد است. قسمتی از فضای تراس گاردن خانه خود را به عنوان فضای باربیکیو در نظر بگیرید. باربیکیو این امکان را به شما می‌دهد در فضای تراس گاردن آشپزی کنید. فضای باربیکیو در فضای تراس گاردن، به سبک‌های متنوعی طراحی می‌شود. بهتر است طراحی آن با سبک طراحی تراس سبز هماهنگ باشد، تا یک فضایی جذاب برای دورهمی‌های خانوداگی ایجاد کند. سبک مدرن یک سبک بسیار جذاب است، که می‌توان از آن در طراحی فضای باربیکیو آجری و سنگی بالکن استفاده نمود. تجربه آشپزی در فضای باز، با استفاده از طراحی باربیکیو در تراس و بالکن خانه خود را از دست ندهید. برای دورهمی‌های خانوادگی در فضای باز تراس، آشپزی و دسترسی آسان به این فضا، کار بسیار جذابی است.

 

ریسه‌ها و شمع‌ها در طراحی بالکن سبز

تراس گاردنی با میز و صندلی‌های نیمکتی قهوه‌ای، کفپوش موزائیکی مشکی، ریسه‌های چراغ تزئینی، نرده‌های فلزی مشکی و انواع درختان

چراغ دیوارکوب، ریسه‌ها، شمع‌ها و فانوس‌ها راهکارهای بسیار جذاب برای نورپردازی تراس گاردن محسوب می‌شوند. درختچه‌ها در فضای تراس گاردن با نورپردازی ریسه‌ای، فضایی زیبا و رمانتیک ایجاد می‌کنند. شما می‌توانید از یک چهارچوب مناسب به عنوان تکیه‌گاه، برای نگهداری ریسه‌های نور در فضای تراس سبز خانه خود استفاده کنید. البته روش‌های متفاوتی در زمینه نورپردازی وجود دارد. سیم‌های سیار و طناب‌های رنگی برای قراردادن ریسه‌های نور در فضای تراس گاردن و روف گاردن بسیار مناسب هستند. لوله‌های پی وی سی عمودی برای نگهداری لامپ‌های ال ای دی و ریسه‌ها از روش‌های دیگر نورپردازی فضای بالکن سبز و روف گاردن محسوب می‌شوند.

مقاله نورپردازی روف گاردن همراه با جدیدترین روش‌ها را برای مطالعه پیشنهاد می‌کنیم.

 

چمن مصنوعی و سنگ‌ریزه برای طراحی بالکن سبز

تراس گاردنی با چندنوع کفپوش متفاوت، صندلی‌های مشکی، مبلمان کرمی، مجسمه مشکی دو سگ و دیوار نسکافه‌ای رنگ با تزئین زرد

چمن‌های مصنوعی، سنگ‌ریزه‌ها و متریال واش بتن از موارد بسیار مناسب برای پوشش کف تراس گاردن به شمار می‌آیند. در انتخاب چمن مصنوعی باید یکسری نکات مهم را در نظر داشته باشید. چمن مصنوعی مرغوب و مناسب باید به راحتی شستشو شود، همچنین انعطاف‌پذیر و سبک باشد. راحتی در اجرا و جابه جایی کفپوش چمن مصنوعی از ویژگی‌های اصلی استفاده از آن محسوب می‌شود. علاوه بر فضای بالکن و تراس، می‌توانید برای طراحی پاسیو کوچک خانه خود از چمن مصنوعی استفاده کنید. سنگ‌ریزه‌ها در انواع مختلف دانه‌بندی و رنگ‌بندی برای طراحی کف تراس گاردن استفاده می‌شوند. تنوع در انتخاب سنگ‌ریزه‌ها در کنار کفپوش‌های متفاوت تراس و بالکن، بسیار زیاد است. سعی کنید در کنار سنگ‌ریزه‌ها برای طراحی کف تراس و بالکن سبز از شن‌های رنگی و تزئینی استفاده نمایید. استفاده از مبلمان چوبی و سنگی در کنار آن‌ها بسیار جذاب است.

 

گلدان‌ها و جعبه‌های گل طبقه‌ای در طراحی تراس سبز

تراس گاردنی با صندلی‌های سفید، گلدان‌های سفالی دیواری طبقه‌ای، نرده‌های مشکی، استند گلدان ایستاده مشکی و درب تاشو شیشه‌ای

گلدان‌ها و جعبه‌های گل طبقه‌بندی شده در طراحی تراس سبز بسیار کاربردی است. با استفاده از جعبه‌ها و قفسه‌های طبقاتی، امکان قرار دادن چند گلدان در یک قسمت از بالکن را فراهم کنید. خلاقیت در چینش گلدان‌های فضای بالکن سبز به جذابیت نمای تراس خانه شما کمک می‌کند. گل‌های بالکنی متفاوتی برای طراحی تراس گاردن وجود دارند. اگر فضای بالکن خانه شما دارای نورگیر مناسبی است؛ پرورش گیاهان خوراکی مانند، نعنا، آویشن و پیازچه را انتخاب کنید. کاکتوس‌ها، شمعدانی‌ها و گل یاس به عنوان گل‌های تزئینی فضای بالکن خانه شما را بسیار جذاب‌تر جلوه می‌دهند. در کنار این گل‌ها می‌توانید از گیاهان فصلی استفاده کنید.

 

اجرای دکوراسیون و دیزاین تراس گاردن

تراس گاردنی با مبلمان طوسی، شومینه دیواری قهوه‌ای، حصار چوبی، انواع گیاه و درختان زینتی، کفپوش چمن مصنوعی و نورپردازی زرد

شما می‌توانید فضای تراس خانه خود را متناسب با نوع استفاده از آن طراحی کنید. مطالعه، استراحت، باغبانی و بسیاری از موارد دیگر از کاربردهای فضای تراس گاردن محسوب می‌شوند. برای دکوراسیون و دیزاین بالکن سبز خانه خود، ابتدا ابعاد و اندازه آن را به صورت شماتیک بر روی کاغذ ترسیم کنید. سعی کنید، ابتدا مبلمان و لوازم طراحی فضای تراس گاردن خانه خود را متناسب با سبک طراحی فضا انتخاب کنید. این موضوع را فراموش نکنید، فضای سبز در تراس گاردن خانه شما، نقش اصلی را در طراحی دارد. حتما بخشی از فضا را برای قرار گرفتن گلدان‌ها و باکس‌های گل در نظر بگیرید. اگر علاقمند هستید، دورهمی‌های خانوادگی را در فضای تراس برگذار کنید، حتما فضای مناسبی مانند، آلاچیق و پرگولا را متناسب با ابعاد بالکن سبز خانه خود انتخاب کنید. اکسسوری‌ها، گلدان‌های آویزان، آبنما، لامپ‌های ریسه‌ای برای دکوراسیون فضای بالکن سبز خانه بسیار مناسب و پرکاربرد هستند.

 

مزایای طراحی گرین تراس

تراس گاردنی با فلاورباکس های مشکی و سفید، میز و صندلی‌های قهوه‌ای تیره، کفپوش چوبی، زیرانداز چمن مصنوعی و دو جاشمعی فانوسی

از مزایای طراحی تراس سبز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  استفاده از فضای تراس سبز برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت
 •  فضایی برای کاشت گل و گیاه تزئینی و گیاهان خوراکی
 •  بالکن سبز، فضایی برای غذاخوردن و دورهمی‌های خانوادگی
 •  استفاده از تراس سبز به عنوان فضایی برای قرار دادن گلدان‌های گل و یا فلاور باکس‌ها
 •  فضایی گرم و دنج برای نشستن و نوشیدن چای و قهوه در روز‌های سرد زمستانی
 •  طراحی باربیکیو در تراس گاردن، تجربه آشپزی در فضای باز را به همراه دارد.

تراس گاردنی با فلاورباکس‌های مستطیلی سبزآبی، صندلی تابی گرد چوبی، میز مستطیلی مشکی، حفاظ فلزی مشکی و درب سفید و مشکی

در ابتدا تعیین کنید که فضای تراس گاردن خانه شما چه کاربردی داشته باشد، شما می‌توانید به کمک وسایل ساده و بلااستفاده، فضای بالکن خانه خود را طراحی کنید. بطری‌ها و جعبه‌های بدون استفاده در خانه، به عنوان گلدان‌های گل برای طراحی بالکن سبز بسیار مناسب هستند. فضای بالکن خانه خود را از رنگ‌آمیزی دریغ نکنید. رنگ‌آمیزی دیوار بالکن برای قرار دادن گلدان‌های طبقاتی کار بسیار جالبی است. استفاده از مبلمان‌های رنگارنگ مانند، بالشت‌‌ها، میز و صندلی و حتی استفاده از آلاچیق فضا را زیبا و شاداب جلوه می‌دهند. آلاچیق‌ با ابعاد کوچک در تراس گاردن و روف گاردن این امکان را به شما می‌دهد، تا فضایی را برای استراحت در روز‌های آفتابی داشته باشید.

 

تراس گاردنی با کفپوش چوبی قهوه‌ای، حفاظ چوبی، دو صندلی قهوه‌ای، میز عسلی مربعی فلزی، یک گلدان سفالی و نمای درختان

متریال‌ها در ایجاد جذابیت و زیبایی فضای تراس و بالکن خانه بسیار تاثیرگذارند. به عنوان مثال، متریال چوب برای طراحی مبلمان، کف و سقف تراس و بالکن گزینه مناسبی است. البته برای انتخاب کفپوش چوبی، بهتر است از ترموود استفاده کنید، زیرا در برابر شرایط آب و هوایی بسیار مقام است.

 

سخن پایانی

تراس گاردنی با بوته‌های شمشاد، سه درخت کوچک، کفپوش چوبی طوسی، نیمکت چوبی ال شکل با تکیه‌‌گاه و پایه یک‌سره چوبی و نمای شهری

با توجه به مطالبی که در این مقاله گفته شد؛ استفاده از ایده‌های جذاب، توجه به ابعاد و اندازه فضای بالکن از مواردیست که به شما در طراحی بالکن سبز کمک می‌کنند. انتخاب متریال‌ها، مبلمان‌های مناسب مانند میز و صندلی تاشو و اکسسوری‌ها و توجه به آبیاری فضای سبز تراس از آیتم‌های مؤثر در طراحی دکوراسیون تراس گاردن محسوب می‌شوند. ما تلاش کردیم، شما را با بهترین طرح‌ها و ایده‌های طراحی تراس گاردن آشنا کنیم؛ تا فضایی زیبا و جذاب، متناسب با نیاز‌ها و علایقتان طراحی کنید.

10 نمونه تراس گاردن