تجهیزات استخر و معرفی ویژگی‌های آن

استخری با روکش، یکی از تجهیزات استخر و صندلی کنار استخر

وقتی به فکر احداث یک استخر جدید هستید یا تصمیم دارید استخر موجود در خانه خود را بازسازی کنید، انتخاب مناسب‌ترین «تجهیزات استخر» کاری ضروری است. ابتدا باید به نیازهای خود دقت کنید و ببینید در طراحی استخر می‌خواهید چه ویژگی‌هایی لحاظ شوند. سپس مقدار بودجه مورد نظر خود را بررسی کنید و در مورد اینکه توان خرید چه تجهیزاتی را دارید، فکر کنید. در بیشتر موارد، تجهیزات مورد نیاز برای انواع استخرها مشابه یکدیگر هستند، همه آن‌ها نیاز به سیستم گرمایش، تصفیه آب و دستگاه‌های دیگر دارند. پس اگر می‌خواهید با انواع تجهیزات استخر روباز و سرپوشیده آشنا شوید، با مقاله دیگری از وبلاگ معمارنو همراه باشید.

 

سوالات متداول:

مهمترین تجهیزات استخر کدامند؟

پمپ، فیلتر، تجهیزات ضدعفونی‌کننده، سیستم‌های گرمایشی و جاروی خودکار از مهمترین تجهیزات استخر محسوب می‌شوند.


تجهیزات و سیستم‌های گرمایشی استخر را نام ببرید؟

1. سیستم‌های گرمایش خورشیدی 2. سیستم پمپ حرارتی 3. سیستم گرمایش گازی

 

پمپ استخر (Pool Pump)

پمپ یکی از تجهیزات استخر به رنگ مشکی و آبی

برای اینکه استخر شما تمیز، درخشان و ایمن باشد، آب باید به طور منظم در حرکت باشد. آب راکد ممکن است باعث ایجاد آفات، جلبک‌ها و باکتری‌ها شود و پمپ به شما امکان می‌دهد از همه این موارد جلوگیری کنید. درحقیقت، پمپ به عنوان قلب تجهیزات استخر در نظر گرفته می‌شود و آب را در استخر به گردش در می‌آورد. با این کار از راکد ماندن آب جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود تا آب همیشه تازه باشد. به طور کلی، در بازار سه نوع پمپ استخر وجود دارد که عبارتند از:

 

پمپ استخر تک سرعته

پمپ تک سرعته مشکی و طلایی یکی از تجهیزات استخر

پمپ‌های استخر تک سرعته، آب را تنها با یک سرعت ثابت از طریق سیستم لوله‌کشی پمپ می‌کنند. نکته‌ای که در مورد این پمپ‌ها وجود دارد این است که قیمت کمی دارند. با این حال، عملکرد آن‌ها ضعیف‌تر از دیگر پمپ‌ها است. همچنین، پمپ‌های استخر تک سرعته به دلیل سرعت پایینی که در گردش آب دارند، برق زیادی مصرف می‌کنند و از نظر اقتصادی به صرفه نیستند.

 

پمپ استخر دو سرعته

پمپ دو سرعته لصورت کاملا مشکی یکی از تجهیزات استخر محسوب میشود

این پمپ‌ها با دو سرعت ثابت بالا و پایین کار می‌کنند و برای تنظیم بین دو سرعت به دستگاه جداگانه‌ای مانند سیستم اتوماسیون نیاز دارند. از آنجایی که می‌توانید هر دو سرعت را تنظیم کنید، هر زمان که عملکرد پمپ را روی سرعت کم قرار دهید، مصرف انرژی کاهش می‌یابد. استفاده از پمپ دو سرعته به جای یک سرعته می‌تواند تا 80 درصد در هزینه مصرف انرژی صرفه جویی کند.

 

پمپ استخر با سرعت متغیر

پمپ با سرعت متغیر یکی از تجهیزات استخر است به رنگ مشکی

اگر بخواهید پمپ تک سرعت خود را به یک پمپ استخر با سرعت متغیر (VSP) ارتقا دهید، تا 90 درصد می‌توانید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید. این پمپ‌ها اغلب با اصطلاح «هوشمند» از دیگر انواع پمپ استخر متمایز می‌شوند. برای مثال، پمپ با سرعت متغیر می‌تواند به طور خودکار مقدار سرعت را تنظیم کند. سایر مزایای پمپ‌ها با سرعت متغیر عبارتند از:

  • فوق العاده بی‌صدا هستند.
  • عمر لوله‌کشی و تجهیزات را افزایش می‌دهند (ایجاد تنش کمتر در جریان‌های داخل لوله).
  • فیلتراسیون بهتری را ارائه می‌دهند.
  • مواد شیمیایی را بهتر توزیع می‌کنند.
  • میزان مواد شیمیایی مورد نیاز را کاهش می‌دهند.

 

فیلتر استخر (Pool Filter)

فیلتر استخر به رنگ مشکی یکی از تجهیزات مهم برای استخر

فیلتر استخر از دیگر انواع تجهیزات استخر است. این وسیله آلودگی‌ها و زباله‌های ریز آب را از بین می‌برد و آب را همیشه تمیز نگه می‌دارد. برای تمیز کردن آب، باید فیلتر خود را به پمپ استخر وصل کنید. اکثر فیلترها برای تمیز کردن آب از کارتریج‌ها و رسانه‌هایی مانند ماسه استفاده می‌کنند. شما باید به طور مرتب فیلتر خود را تمیز کرده و از آن مراقبت کنید تا از عملکرد صحیح آن برای تمیز نگه داشتن آب استخر مطمئن شوید. به طور کلی، انواع فیلترهای مخصوص استخر عبارتند از:

 

فیلترهای رسانه‌ای (Media Filters)

فیلتر ماسه‌ای به رنگ آبی و مشکی یکی از تجهیزات استخر

اصطلا رسانه به معنای استفاده از نوع خاصی از مواد برای فیلتر کردن است. رسانه می‌تواند شامل ماسه، شیشه بازیافتی، زئولیت، خاک دیاتومه و سایر مواد هستند. انتخاب رسانه مناسب این اطمینان را می‌دهد که استخر به نگهداری و مصرف انرژی کمی نیاز دارد. محبوبیت زئولیت، خاک دیاتومه و شیشه بازیافتی رو به کاهش است. نوع دیگر از رسانه وجود دارد که معروف به دانه‌های شیشه‌ای (Glass Bead) است. این متریال محبوبیت زیادی پیدا کرده‌ است زیرا به شستشو و آبکشی کمتری نیاز دارد و می‌تواند مصرف آب را کاهش دهد.

 

فیلترهای کارتریج (Cartridge Filters)

فیلتر کارتریج به رنگ طوسی و سفید یکی از تجهیزات استخر

این فیلترها برای استخرهای کوچک و در شرایطی که مصرف آب زیاد است، مناسب هستند. به دلیل اینکه در فرآیند فیلتراسیون، فیلتر کارتریج مانند فیلتر رسانه‌ای باعث هدر رفتن آب نمی‌شود. برخی از فیلترهای کارتریج می‌توانند ذرات و بقایای کوچک تا 20 میکرون را از آب استخر فیلتر کنند. این مدل‌ها به حداقل نگهداری نیاز دارند و قادر هستند سالانه هزاران لیتر آب را فیلتر کنند.

 

تجهیزات ضدعفونی‌کننده (Disinfection Systems)

یکی از تجهیزات استخر یک وسیله ضدعفونی کننده به رنگ طوسی و مشکی است

وسائل ضدعفونی‌کننده از مهمترین تجهیزات استخر هستند. شما باید به آب استخر خود کلر اضافه کنید تا ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین ببرد. تقریباً همه استخرهای جهان به استثنای چند مورد با استفاده از کلر تمیز می‌شوند. برای شناگران مبتلا به آلرژی، برومین یکی گزینه‌های جایگزین برای کلر جهت ضدعفونی کردن آب است؛ اما فنآوری‌های پیشرفته دیگری نیز وجود دارند که به شرح زیر هستند:

  • سیستم‌های یونیزاسیون: از جریان ولتاژ پایین در میله‌های مس و نقره استفاده می‌کند. یونانیان می‌دانستند که اگر آب در گلدان‌های مسی و نقره‌ای نگهداری شود، خالص می‌ماند و مستعد رشد جلبک نخواهد بود. یون‌های نقره به عنوان یک ضد عفونی‌کننده عمل می‌کنند و یون‌های مس جلبک‌ها را از بین می‌برند. با این حال، یک استخر یونیزه شده هنوز برای نظافت موثر به یک اکسید کننده نیاز دارد، بنابراین اکثر تولید کنندگان کلر را توصیه می‌کنند.
  • سیستم‌های تولید ازن: یکی از مؤثرترین ضدعفونی‌کننده‌ها و اکسید کننده‌ها در بازار، سیستم‌های تولید ازن هستند. ازن باکتری‌ها را به سرعت از بین می‌برد اما معمولاً به کمی کلر یا برومین نیاز دارد. گاز ازن با تجزیه شدن اکسیژن ایجاد می‌کند و به یک باکتری‌کش بسیار موثر تبدیل می‌شود، ازن PH آب را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد و به TDS (مجموع جامدات محلول) کمکی نمی‌کند. متأسفانه، ازن سمی است و برای وارد کردن ازن به داخل آب به کمپرسور یا روشهای دیگر نیاز است، زیرا ازن چندان محلول در آب نیست!

 

گرمایش استخر (Pool Heating)

سیستم گرمایشی استخر یکی از تجهیزات استخر به رنگ مشکی و قرمز

سیستم‌های گرمایشی مختلفی را می‌توان به عنوان بخشی از تجهیزات استخر در نظر گرفت. این سیستم‌ها به راحتی بیشتر شناگران به ویژه در فصول سرد سال کمک شایانی می‌کند. با اینکه تهیه سیستم گرمایشی و عایق استخر اختیاری است اما بد نیست با این سیستم‌ها بیشتر آشنا شوید:

 

روکش استخر

استخری با سیستم گرمایش خورشیدی و روکش که یکی از تجهیزات استخر است

روکش کم مصرف‌ترین محصول برای استخر است. بیشتر گرمایی که استخر در طول روز به دست می‌آورد، در شب از دست می‌رود. به همین دلیل، روکش‌ استخر به عنوان یک عنصر حیاتی برای حفظ گرمای استخر در نظر گرفته می‌شوند. روکش‌ها گرمای حاصل از نور خورشید را عایق می‌کنند و سرمایش را به حداقل می‌رسانند. در تابستان صرفه‌جویی در مصرف آب مهم است زیرا آب از سطح استخر به سرعت تبخیر می‌شود. در این زمان تقاضا برای مواد شیمیایی کاهش می‌یابد زیرا روکش‌های استخر از اثرات تخریب UV و تبخیر شیمیایی محافظت می‌کنند. در زمستان نیز روکش می‌تواند دمای آب را در حدود دو تا هشت درجه افزایش دهد.

 

سیستم‌های گرمایشی

سیستم گرمایشی خورشیدی که یکی از تجهیزات استخر است

تعداد بی‌شماری از محصولات گرمایشی در بازار وجود دارند. پمپ‌های تبادل حرارتی، بخاری‌های گاز طبیعی یا گاز پروپان، بخاری‌های برقی و خورشیدی از این دست تجهیزات استخر هستند. نحوه و زمان استفاده از استخر تعیین می‌کند که کدام نوع از سیستم گرمایش می‌تواند نیازهای عملکردی (سرعت گرمایش)، کارآیی (مصرف انرژی در مقابل خروجی انرژی) و هزینه (هزینه خرید و هزینه عملیاتی) را برآورده کند. برای انتخاب بهترین سیستم به سه گزینه زیر توجه کنید:

 

سیستم‌های گرمایش خورشیدی

سیستم گرمایش خورشیدی استخری که بالای سقف یک خانه نصب شده یکی از تجهیزات استخر است

مفهومی نسبتاً ساده است که قدمت آن به قرن‌ها قبل می‌رسد. یک کلکتور (Collector) روی سقف در طراحی استخر سرپوشیده برای جذب گرما از خورشید استفاده می‌شود. کلکتور می‌تواند یک پنل توخالی، نوار یا لوله باشد. این وسیله هزینه اجرای پایینی دارد زیرا از یک پمپ اختصاصی برای به حرکت درآوردن و چرخش آب استفاده می‌کند. همچنین اندازه و موقعیت استخر (شمالی یا جنوبی) تأثیر زیادی بر کارآیی و افزایش حرارتی این سیستم دارد.

 

سیستم پمپ حرارتی

سیستم گرمایش حرارتی طوسی رنگ یکی از تجهیزات استخر

این سیستم بسیار کم مصرف است زیرا تنها به یک پنجم انرژی برای حرکت نیاز دارد. یعنی یک پمپ حرارتی ممکن است به ازای هر دو کیلووات مصرفی، شش تا 10 کیلووات انرژی و گرما تولید کند. این سیستم برای استفاده در استخرهای آب نمک (نمک به عنوان ضدعفونی‌کننده) ایده آل نیست زیرا نمک می‌تواند بر اجزای آن تأثیر منفی بگذارد. همچنین، اکثر پمپ‌های خانگی می‌توانند با برق تک فاز کار کنند.

 

سیستم گرمایش گازی

سیستم گرمایش گازی طوسی رنگ یکی از تجهیزات استخر

در بیشتر مواقع، گاز سریع‌ترین راه برای گرم کردن استخر است زیرا در مقایسه با برق ارزان‌تر می‌باشد. در دسترس بودن گاز طبیعی و ال پی جی (LPG)، گرمایش گازی را به گزینه‌ای محبوب برای گرمایش استخر تبدیل کرده است. حفظ حداکثر دمای مطلوب با گرمایش گازی می‌تواند مهمترین مزیت این سیستم باشد. درحقیقت، گرمایش گازی زمانی که به آن نیاز دارید، دما را به سرعت افزایش می‌دهد.

 

جاروی خودکار استخر (Automated Vacuuming)

جاروی خودکار یکی از تجهیزات استخر به رنگ آبی و طوسی با چرخ‌های مشکی

جاروی استخر را باید از مهمترین تجهیزات استخر در نظر گرفت. سیستم جاروی استخر هرگونه زباله را با شلنگ در سبد فیلتر جمع کرده و با پمپ می‌مکد. این دستگاه کم هزینه‌ترین گزینه و محبوب‌ترین دستگاه جاروی استخر است. مهمترین عیب این دستگاه‌ این است که زباله‌های بزرگ را نمی‌تواند جمع آوری کند و اغلب این زباله‌ها در قسمت گلویی دستگاه گیر می‌کنند و جارو را از حرکت باز می‌دارد. برخی دیگر از جاروهای خودکار «رباتیک وکیوم» هستند. این دستگاه‌ها به طور خودکار در کف استخر قرار می‌گیرند تا زباله‌های سنگین را جمع آوری کنند. برخی از این وسائل قابلیت کنترل از راه دور دارند تا بتوانند در اطراف استخر حرکت کنند. تمیزکننده‌های رباتیک وکیوم قطعاً پرهزینه‌ترین سرمایه‌گذاری هستند اما بهترین نتایج را به بار می‌آورند. همچنین، این دستگاه‌ها به طور مستقل از سیستم پمپ فیلتر اصلی استخر عمل می‌کنند.

 

تست و متعادل کردن آب استخر

کیت آزمایش آب استخر یکی دیگر از تجهیزات استخر است

تست و تعادل آب یک فرآیند ضروری است زیرا به شما اجازه می‌دهد تا اقدامات لازم را برای سالم و درخشان کردن آب را انجام دهید. آزمایش آب استخر نمی‌تواند به طور خاص جلبک، باکتری یا شرایط ناایمن را تشخیص دهد اما این کار می‌تواند به شما در جلوگیری از برخی مشکلات کمک کند. تعادل PH در آب به شما اجازه می‌دهد تا بدانید آب استخر چقدر اسیدی یا بازی است. در حالت ایده‌آل، آب استخر باید تا حد ممکن نزدیک به PH خنثی باشد. این حالت باعث تجربه مناسب شنا، افزایش طول عمر تجهیزات استخر و انجام درست عمل ضدعفونی می‌شود. قلیاییت اندازه‌گیری تعداد یون‌های بی‌کربنات و کربنات در آب است. قلیاییت با PH یکسان نیست اما به طور قابل توجهی بر تعادل PH آب تأثیر می‌گذارد. همچنین، سطح کلر در استخر باید بین یک تا سه قسمت در میلیون باشد. این سطح برای شناگران بی‌خطر است و از رشد میکروب‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

 

کلام آخر

مجموعه‌ای از تجهیزات استخر در باکس فلزی گوشه حیاط

راه اندازی و نگهداری از استخر می‌تواند دشوار به نظر برسد اما اگر بتوان مناسب‌ترین تجهیزات استخر بازار را خریداری کرد، نگرانی‌ها کاهش پیدا می‌کند. تهیه مجموعه‌ای از وسائل و دستگاه‌ها جهت به بهبود عملکرد استخر ضروری است زیرا یکی از مهم ترین نکات در استخر خانگی یا تجاری، صرفه جویی در هزینه‌های تعمیر و نگهداری است. پس اگر در ساخت و اجرای استخر تازه کار هستید، بهتر است از متخصصین این حوزه کمک بگیرید.