هاموک یا تاب ننویی چیست؟ کاربرد هاموک در طراحی دکوراسیون

تاب ننویی راه راه منگوله‌دار سفید و زرد در حیاطی با صندلی و نیمکت چوبی روستیک

حتما در فیلم‌های وسترن هالیوودی دیده‌اید که یکی از بازیگران نقش اصلی روی پارچه‌ای که به دو درخت متصل شده، لم داده و در حال استراحت کردن است. به این پارچه‌ی توری شکل، هاموک یا تاب ننویی می‌گویند. در گذشته از هموک بیشتر به منظور استراحت کردن در دل طبیعت استفاده می‌شد اما کاربرد آن در سال‌های اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده است. 

امروزه برای طراحی دکوراسیون خانه و محوطه‌سازی حیاط ویلاها از هموک یا تاب گهواره‌ای استفاده می‌شود تا علاوه بر اضافه کردن مکانی جذاب به خانه، بتوان از آن به عنوان محل استراحت هم استفاده کرد. تاب‌های ننویی در طرح‌ها و رنگ‌ها و حتی کاربردهای مختلفی تولید می‌شوند. برخی از آنها مناسب اتاق نشیمن، اتاق خواب و فضای داخلی خانه هستند و برخی دیگر برای تزیین محوطه بیرونی خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه پس از معرفی این وسیله، به بررسی کامل انواع و کاربردهای آن می‌پردازیم. 

 

سوالات متداول:

تاب ننویی در چند مدل طراحی و تولید می‌شود؟

این تاب‌ها در انواع گهواره‌ای طنابی، گهواره‌ای پارچه‌ای و گهواره‌ای حصیری طراحی و تولید می‌شوند.


در چه فضاهایی می‌توانیم از تاب ننویی یا هاموک استفاده کنیم؟

تاب ننویی در فضای اتاق پذیرایی، اتاق خواب، اتاق کودک، تراس، کتابخانه، در کنار فضای نورگیر، به عنوان کاناپه و نقطه کانونی، کنار گیاهان و حتی در فضای حیاط استفاده می‌شود.

 

هاموک یا تاب ننویی چیست؟ 

تاب ننویی بافتنی آویزان به دو درخت با تخت های چوبی با روکش خاکستری و کوسن های سفید

واژه «ننو» ما را به یاد گهواره‌هایی قدیمی می‌اندازد که در هوا معلق بودند. هاموک یا تاب ننویی دقیقا قرار است همین حس را به شما انتقال بدهد؛ حس معلق بودن در فضا. اما واژه‌ی «هاموک» یا «هموک» از کلمه‌ی Hammock به معنی حصیر آویزان گرفته شده که اصالتا اسپانیایی‌ست و ریشه‌ی سانسکریت دارد.

هاموک همان ننو یا گهواره است که این روزها به نام تاب ننویی می‌شناسند و از اتصال پارچه‌ای توری شکل بین دو ستون یا درخت به وجود می‌آید. هموک‌ها را نماد تابستان و اوقات فراغت می‌دانند و به دلیل جنسی که دارند، اغلب به عنوان تخت خواب قابل حمل هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 

تاریخچه تاب گهواره‌ای (ننو)

تاب ننویی سفیدی در کنار استخر روباز و گل‌های طبیعی

در برخی از منابع تاریخی، قدمت استفاده از تاب‌های ننویی را به قرن 4 قبل از میلاد نسبت می‌دهند. اما به نظر می‌رسد استفاده از تخت‌های توری که در هوا معلق باشند، به بیش از چندین قرن می‌رسد. حتی برخی معتقدند در بخش‌هایی از کتاب مقدس به وسیله‌ای شبیه به هموک اشاره شده است. 

در کتب تاریخی، به استفاده بومیان آمریکا از تاب‌های ننویی اشاره شده و همچنین کریستف کلمب در گزارش اولین سفر خود به قاره آمریکا، در خصوص استفاده بومیان از هاموک و همچنین دریانوردان صحبت کرده است. ملوانان سعی می‌کردند روی این تاب‌های معلق بخوابند تا از گزند حشرات و مورچه‌ها در امان بمانند. 

 

تاب ننویی پارچه‌ای سفیدی با کودک خوابیده در آن

به مرور زمان استفاده در سراسر جهان متداول شد و مادران برای خواباندن کودکانشان از این وسیله استفاده می‌کردند. امروزه این وسیله بیشتر برای تفریح یا دکوراسیون خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 

انواع تاب‌های ننویی 

تاب ننویی پارچه ای راه راه سفید و قرمز در خانه‌ای با کنسول چوبی و گیاهان گل طبیعی

هموک یا تاب گهواره‌ای در انواع مختلفی ساخته می‌شود که با توجه به نوع کاربرد آنها، امکانات و جنس بخصوصی دارند. در ادامه انواع تاب ننویی را معرفی می‌کنیم: 

 

تاب ننویی طنابی سفید قرار گرفته در حیاطی با کفپوش چمنی

  • تاب گهواره‌ای طنابی: ساده‌ترین و ارزان‌ترین نوع تاب گهواره‌ای، هاموک طنابی‌ست که از طناب محکم مشبکی از جنس پنبه، پلی استر یا … ساخته می‌شود. سادگی در طراحی این نوع از هموک‌ها باعث شده تا به‌راحتی بین دو ستون یا درخت قرار گرفته و مناسب طبیعت‌گردی باشد. البته یکی از معایب هموک‌های ساخته شده از طناب این است که پس از مدتی استراحت روی آن، علامت طناب‌ها ممکن است روی پوست شما بماند که برای خیلی‌ها آزاردهنده است. 

 

تاب ننویی پارچه‌ای چند رنگ در محیط باز حیاط با کفپوش چمن

  • تاب گهواره‌ای پارچه‌ای: بهترین گزینه، هموک پارچه‌ای‌ است. این نوع از تاب‌های ننویی از جنس پارچه‌ی چند لایه ساخته می‌شوند تا مقاومت بیشتری داشته باشند. این نوع از هموک‌ها مخصوص طبیعت و حتی کتاب‌خوانی هستند. البته هموک پارچه‌ای به دلیل نداشتن منفذ، زودتر از هموک طنابی گرم می‌شود و ممکن است در اثر استفاده زیاد از آن، عرق کنید. 

 

تاب ننویی حصیری پایه‌داری با تشکچه کرمی و کوسن طرحدار آبی صورتی

  • تاب گهواره‌ای حصیری: یکی دیگر از انواع تاب‌های ننویی، هموک حصیر در دکوراسیون داخلی است که اغلب روی پایه‌ای نصب می‌شوند. ظاهر این هاموک‌ها با هاموک‌های قبلی فرق می‌کند و می‌تواند آن را در انواع تراس‌ها قرار داده و به عنوان تخت خوابی نرم استفاده کنید. 

 

کاربرد هاموک یا تاب‌های ننویی در دکوراسیون خانه 

دو تاب ننویی سفید و طرحدار منگوله‌ای در خانه‌ای با کتابخانه و تابلوهای دیواری

همان‌طور که گفته شده از تاب‌های ننویی بیشتر به عنوان محل استراحت ملوانان استفاده می‌شود و کاربرد اصلی آن نوعی تخت خواب بود. اما به مرور زمان و با تولید ننوهای متنوع، شیوه استفاده از این وسیله هم تغییر کرد. این روزها هموک در بخش‌های مختلف خانه به عنوان دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه نمونه‌هایی از کاربردهای تاب ننویی را به شما معرفی می‌کنیم: 

 

هاموک در اتاق پذیرایی

تاب ننویی بافتنی سفیدی در اتاق نشیمنی با تم طوسی

قرار دادن یک تاب گهواره‌ای در دکوراسیون پذیرایی، خیلی هیجان‌انگیز است. می‌توانید در کنار مبل‌ها این تاب را قرار بدهید و برای تماشای تلویزیون روی این ننو لم بدهید. می‌توانید رنگ و جنس پارچه‌ی هموک را با رنگ مبل یا پرده‌ی اتاق نشیمن ست کنید تا جلوه‌ای زیباتر به خانه بدهد. 

 

تاب ننویی در اتاق خواب 

اتاق‌خوابی با تخت خاکی و سفید به همراه تاب ننویی سفید رو به روی پنجره

اتاق خواب نوجوان و جوان یکی از بهترین مکان‌ها برای قرار دادن هموک است. شما می‌توانید تاب‌ گهواره‌ای زیبای خود را در کنار پنجره‌ی اتاق خواب قرار بدهید و به جای تخت خواب از این وسیله استفاده کنید. هاموک به خصوص برای نوجوانان بسیار هیجان‌انگیز است و گرچه نمی‌تواند جای تخت خواب را بگیرد اما می‌توان از آن به عنوان دکوراسیون اتاق خواب بهره برد. 

 

تاب گهواره‌ای در اتاق کودک 

کودکی قرار گرفته در تاب ننویی کوچک سفید منگوله‌دار

کودکان عاشق هاموک هستند. این وسیله به دلیل شباهتی که به گهواره دارد برای کودکان بسیار جذاب است. همچنین کودکان از هموک به عنوان وسیله بازی هم استفاده می‌کنند. فقط توجه داشته باشید که محل قرار دادن هاموک در دکوراسیون اتاق کودک باید بسیار ایمن باشد تا باعث آسیب کودک نشود

 

هاموک در تراس 

تراسی با تاب ننویی سفید طنابی و بالشت شیری رنگ

در خانه‌های ویلایی یا آپارتمان‌هایی با تراس بزرگ، یکی از بهترین مکان‌ها برای برپا کردن تاب‌های ننویی، تراس است. قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید و استشمام اکسیژن در فضای باز، لذت دراز کشیدن روی تاب ننویی را دو چندان می‌کند. البته در طراحی ایوان‌های ایرانی هم می‌توانید از تاب ننویی استفاده کنید.

 

هاموک در کتابخانه

اتاقی با تاب ننویی کرمی، گلدان گل طبیعی و کتابخانه

اگر در خانه‌ی خود محلی برای مطالعه کتاب دارید، می‌توانید هموک را در آن مکان برپا کنید. کتابخوانی روی تاب خیلی لذت‌بخش است و کافیست یکبار این کار را در کنار فضای کتابخانه تجربه کنید. 

 

تاب گهواره‌ای در فضای نورگیر

تاب ننویی طرحدار به رنگ مشکی و کرم در اتاقی با گلدان‌های گل طبیعی

برای قرار دادن هاموک در خانه یا ویلا، نگاه کنید و نورگیرترین بخش خانه را پیدا کنید. دراز کشیدن زیر نور مستقیم خورشید و روی هاموک بسیار دلچسب است. به عنوان مثال می‌توانید این تاب را پشت پنجره‌ای بزرگ برپا کنید و در روزهای سرد زمستان، زیر نور خورشید دراز بکشید. 

 

تاب ننویی به عنوان کاناپه 

تاب ننویی طوسی با آویز منگوله‌ای در اتاقی با مبل چرم تک نفره قهوه‌ای و بالشت های بنفش طرحدار

شاید کار پر ریسکی باشد اما می‌توانید به جای خرید کاناپه، از هاموک به عنوان صندلی تابی در اتاق پذیرایی استفاده کنید. کاناپه‌ها اغلب به منظور لم دادن در نشیمن قرار داده می‌شوند و تاب‌های ننویی این وظیفه را به بهترین شکل عملی می‌کنند. 

 

هاموک به عنوان نقطه کانونی خانه

تاب ننویی صورتی با آویز منگوله‌ای در اتاق نشیمنی با مبل چرم و گلدان‌های گل طبیعی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که در طراحی دکوراسیون خانه باید انجام بدهید، پیدا کردن نقطه کانونی‌ست. برای نقطه کانونی خانه می‌توان کارهای زیادی انجام داد اما برپا کردن تاب‌های ننویی شاید یکی از بهترین اتفاقات باشد. با قرار دادن هموک در نقطه کانونی، مهمانان را به این مکان جذب می‌کند. توجه داشته باشید که باید رنگ و جنس هموک طوری انتخاب شود که نقطه کانونی خانه را زیباتر کند. 

 

تاب گهواره‌ای در کنار گیاهان 

تاب ننویی کرمی با منگوله‌های رنگی در اتاقی پر از گلدان‌های گل طبیعی

برپا کردن تاب ننوی در کنار گیاهان آپارتمانی، هم حس و حال خوبی به شما می‌دهد و هم زیبایی خانه را دو چندان می‌کند. هاموک‌های پارچه‌ای بهترین انتخاب برای این موقعیت هستند. دراز کشیدن در کنار گل و گیاهان خانه در حالت معلق، بسیار لذت‌بخش است. 

 

هاموک در حیاط خانه ویلایی

حیاط خانه‌ای با گیاهان سبز و تاب ننویی پارچه‌ای سفید آویز بین دو درخت

تاب‌‌های ننویی را می‌توان در حیاط و باغ خانه‌های ویلایی نصب کرد. کافیست دو درخت نزدیک به هم را پیدا کنید. اگر در حیاط خانه چنین موقعیتی ندارید می‌توانید از هاموک‌های حصیری یا پارچه‌ای استفاده کنید که خود روی پایه‌ای قرار دارند. البته تاب باغی هم در دیزاین باغ خصوصی بسیار پرکاربرد است.

 

شیوه بستن هاموک 

تاب ننویی پارچه‌ای کرمی آویز بین دو درخت با ریسه‌های لامپ حبابی

هاموک‌ها همیشه بین دو درخت یا ستون بسته نمی‌شوند. برخی از هاموک‌ها روی پایه‌هایی از جنس چوب، آهن یا پلاستیک قرار دارند و تنها کافیست در محیط مناسب قرار داده شوند. شیوه بستن هاموک با توجه به نوع و جنس آن در فضای آلاچیق‌ها و باغ متفاوت است. در هنگام خرید هاموک بهتر است شیوه استفاده از آن را هم از فروشنده بپرسید تا پس از خرید، به مشکل بر نخورید. 

 

قیمت تاب‌های ننویی

تاب ننویی منگوله‌دار کرم رنگی در اتاقی با جزیره و صندلی اپن چوبی و گلدان‌های گل طبیعی

برای قیمت‌گذاری تاب‌های ننویی پارامترهای مختلفی مطرح است. به عنوان مثال یک ننوی یک نفره قیمت متفاوتی نسبت به ننوی 2 نفره دارد. همچنین جنس ننو (طنابی، پارچه‌ای یا حصیری) تاثیر مستقیمی روی قیمت آن دارد. 

از سوی دیگر، شرکت سازنده (برنده) هم در قیمت گذاری دخیل است و هموک شرکت‌ها معتبرتر، قیمت بیشتری هم دارد. اما آنچه در هنگام خرید هاموک یا تاب ننویی باید به آن توجه کنید این است که این محصول را از فروشگاهی معتبر و با گارانتی مطمئن خریداری کنید. 

 

جمع‌بندی: ساخت یک محل استراحت زیبا با تاب های ننویی

اتاق نشیمنی با تاب ننویی آبی منگوله دار، مبل بنفش تیره و شلف‌هایی برای کتاب

وقتی صحبت از هاموک یا تاب‌های ننویی می‌شود اولین چیزی که در ذهن افراد تداعی می‌شود، یک تاب پارچه‌ای یا توری بسته شده به دو درخت است. این درحالیست که امروزه از تاب‌های ننویی در محیط داخلی خانه و به عنوان دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. شما هم می‌توانید تاب ننویی دلخواه خود را در اتاق پذیرایی، اتاق خواب، تراس یا سایر بخش‌ها خانه قرار بدهید و از لم دادن روی آن لذت ببرید.

نظر شما درباره هاموک چیست؟ شما کدام نوع از هموک را ترجیح می‌دهید؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما درمیان بگذارید.