همه چیز درباره تاب باغی؛ انواع مدل‌ها و قیمت آن

تاب باغی فلزی قهوه‌ای با تشکچه و سایبان کرمی در حیاط منزل با کفپوش موزاییکی طوسی روشن

تاب‌ها ما را به دوران کودکی می‌برند و خاطرات خوش گذشته را زنده می‌کنند. تاب باغی که برای خانه‌های ویلایی و حتی آپارتمان مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند باعث تجدید خاطره اهالی خانه شود. گرچه فضای بسیاری از خانه‌های آپارتمانی فضای محدودی برای قرار دادن تاب دارند اما در خانه‌های ویلایی، استفاده از تاب‌های باغی فلزی دونفره یا سه نفره جذابیت خانه را دو چندان می‌کند.

تاب‌های باغی در طرح‌ها، رنگ‌ها و مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند. برخی از آنها مخصوص خانه‌های ویلایی بزرگ هستند و برخی دیگر را حتی می‌توان در آپارتمان هم مورد استفاده قرار داد. ظرفیت و جنس بدنه‌ی تاب مخصوص باغ یا حیاط از دیگر ویژگی‌هایی‌ست که در انتخاب تاب باید به آن توجه ویژه‌ای شود. در ادامه مهم‌ترین نکاتی که در حین خرید تاب باغی باید بدانید را معرفی می‌کنیم.

 

سوالات متداول:

یک تاب باغی مناسب باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

1. جنس بدنه 2. اندازه و رنگ 3. مقاومت بالا 4. صندلی و نشیمن مناسب 5. امکانات ویژه مانند محل قرار دادن لیوان و سایبان  6. ظرفیت بالا 7. قابلیت شستشو


انواع تاب‌های باغی کدامند؟

1. تاب چوبی یا کلاسیک 2. حصیری 3. فلزی 4. تاب مدل ایفل 5. تاب مدل کالسکه 6. همراه با سایبان 7. تاب ترکیبی

 

تاب باغی چیست؟  

تاب باغی فلزی طوسی رنگ با سایبان همرنگش در حیاط منزل با کفپوش چمن و درختان و گل های کاشته شده در محوطه

به یک صندلی که با استفاده از میله فلزی، زنجیر یا طناب به شاخه یا قابی بسته شده باشد، تاب گفته می‌شود. افراد پس از نشستن روی تاب، در هوا معلق می‌شوند و می‌توانند جلو و عقب بروند. تاب‌های باغی یکی از انواع تاب‌ها به شمار می‌رود.

از این جهت به چنین تاب‌هایی «تاب باغی» می‌گویند چون بیشتر در محیط‌های ویلایی و روستایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های مهمی که تاب دارد این است که باعث احساس آرامش، نشاط و تحرک در اهالی خانه می‌شود. تاب‌ها اکثرا بهترین مکان برای خلوت کردن‌های دو و سه نفره هستند.

 

ویژگی‌های یک تاب باغی خوب  

تاب باغی چوبی با روکش و سایبان طوسی و کوسن‌های صورتی در حیاطی با کفپوش چمن و محوطه گلکاری شده

تاب‌های باغی از این جهت که اهالی خانه و مهمانان روی آن می‌نشینند، مکانی بسیار مهم است و به همین دلیل باید خصوصیات ویژه‌ای داشته باشد که عبارت است از:

 

جنس بدنه

تاب باغی چوبی سفید در حیاط منزل با کفپوش چمن و محوطه گل و درختکاری شده

مهم‌ترین ویژگی یک تابِ خوب، جنس بدنه‌ی آن است. استفاده از فلز یا چوب برای تاب مناسب باغ، می‌تواند بهترین انتخاب باشد. اگر تاب‌هایی با بدنه‌ی نازک و ضعیف بخرید، طول عمر کوتاه‌تری خواهند داشت و پس از مدتی دچار ترک‌خوردگی و حتی شکسته شدن بدنه می‌شوند.

 

اندازه و رنگ

تاب باغی چوبی با تشکچه پارچه‌ای و سایبان سبز در حیاطی با کفپوش سنگریزه و باغچه و دیوار آجری

با توجه به نوع کاربری و فضایی که در خانه دارید، باید تاب باغی متناسبی انتخاب کنید. تاب‌های خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باعث زحمت شما می‌شوند. همچنین رنگ تاب باید به گونه‌ای باشد که با محیط اطراف آن سازگاری داشته باشد.

 

مقاومت بالا

تاب باغی فلزی سبزآبی با تشکچه زرد و سایبان آبی در حیاطی سرسبز با کفپوش موزاییک و دیوار چوبی آجری

به دلیل قرار گرفتن تاب حیاط فلزی در محیط بیرون از خانه، این وسیله دائم در معرض گرما، سرما، برف و باران قرار دارد و به همین دلیل باید تابی خریداری کنید که در برابر عوامل طبیعی مقاومت بالاتری داشته باشد.

 

صندلی و نشیمن مناسب

تاب باغی فلزی با کوسن‌های سفید و قهوه‌ای، سایبان قهوه‌ای و کفپوش موزاییک آجری در حیاط سبز ویلا

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک صندلی تابی مخصوص باغ یا حیاط، محل نشیمن آن است. ممکن است زیباترین و مقاوم‌ترین تاب را خریداری کنید اما وقتی روی آن می‌نشینید پس از چند دقیقه خسته شده و از آن زده شوید. پس یکی دیگر از ویژگی‌های یک تاب خوب، صندلی نرم و راحت آن است.

 

امکانات ویژه

تاب باغی فلزی با بالش و سایبان نسکافه‌ای در بالکن ویلایی با کفپوش چوبی، میز و صندلی‌های قهوه‌ای و حفاظ شیشه‌ای

در هنگام خرید تاب باغی با این مورد مواجه می‌شوید که بعضی از تاب‌های امکانات بیشتری نظیر محل قرار دادن لیوان و سایبان دارند. وجود امکانات ویژه در یک تاب حیاط فلزی می‌تواند مورد پسد افراد زیادی باشد.

 

ظرفیت بالا

تاب باغی چوبی با تشکچه و سایبان کرمی، دو گلدان آویز با گل‌های بنفش، در حیاطی سبز با کفپوش چوب و چمن

این موضوع ارتباط مستقیمی به نیاز کاربران دارد. تاب‌های باغی دو نفره و سه نفره از متداول‌ترین تاب‌ها محسوب می‌شوند اما تاب‌هایی با ظرفیت بیشتر هم در بازار وجود دارد.

 

قابلیت شستشو

تاب باغی با چهارچوب چوبی و تاب آبی روشن در حیاط درختکاری شده منزل و مجسمه انسان سفید

یکی دیگر از ویژگی‌های یک تاب مخصوص باغ خوب، قابلیت تمیز کردن آن است. شستشو و تمیز کردن تاب باید به سادگی و بدون زحمت فراوان انجام شود و در ضمن این کار نباید به بدنه یا صندلی آن آسیب وارد کند.

 

انواع تاب‌های باغی

تاب باغی چوبی با کوسن‌های راه‌راه در حیاطی با کفپوش چمن و دیوار سنگی

تاب‌ی باغی با توجه به جنس و مدلی که دارند در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. در زیر انواع تاب باغی را با ذکر ویژگی‌های آنها معرفی می‌کنیم.  

 

تاب چوبی یا کلاسیک

تاب باغی چوبی کلاسیک در حیاطی با کفپوش چمن و محوطه درخت و گل کاری

یکی از معروف‌ترین تاب‌های باغی، تاب چوبی یا کلاسیک است. این تاب‌ها با بدنه‌ای ساده و همراه با نمای کلاسیک ساخته می‌شوند و ظاهری سنتی به محیط باغ کلاسیک شما می‌بخشند. اکثر بخش‌های این تاب از چوب ساخته شده و به همین دلیل ابعادی بین 1.5 تا 2.5 متر دارد. این تاب‌ها اغلب می‌توانند حداکثر تا 180 کیلوگر وزن را تحمل کنند.

برای ساخت تاب باغی با نمای چوبی از چوب درختانی استفاده می‌شود که هم مقاومت بالایی در برابر وزن زیاد داشته باشند و هم در مقاله عوامل طبیعی و حمله حشرات و سایر آلودگی‌ها مقاوم باشند و پوسیده نشوند.

 

تاب حصیری

تاب باغی حصیری با کوسن‌های طرحدار در حیاطی با کفپوش چمن و محوطه درخت و گل کاری

در شهرهای گرم و خشک که نشستن طولانی مدت روی تاب یا صندلی باعث تعرق بیشتر بدن می‌شود، تاب‌های حصیری استفاده می‌شوند. این تاب‌ها به سوراخ‌هایی روی بدنه خود مجهز هستند و به همین دلیل باعث گردش هوا می‌شوند. البته به شکل صندلی‌ حصیری معلق هم مورد استفاده قرار می‌گیرند که اغلب یک نفره هستند.

 

تاب حیاط فلزی

تاب باغی سایبان‌دار ذغالی در حیاطی با دیوار و کفپوش چوبی، تزیین شده با گلدان‌های سفید گل

راحت‌ترین و مطمئن‌ترین تاب مخصوص باغ یا حیاط، تاب فلزی است. این تاب‌ها هم مقاومت بالایی در برابر عوامل طبیعی دارند و هم می‌توانید در طرح و شکل و رنگ‌های مختلفی تولید کنید. فرایند ساخت تاب باغی فلزی بسیار ساده‌است و طرح‌های متنوعی از این تاب در بازار وجود دارد. طرح کالسکه یکی از محبوب‌ترین طرح‌های تاب فلزی در بازار است که در بخشی از خانه یا باغ قرار داده می‌شود و ظرفیت 2 تا 3 نفر را هم دارد. شما می‌توانید از این نوع تاب در فضای آلاچیق فلزی یا در کنار شومینه‌ی فضای باز استفاده کنید.

 

تاب مدل ایفل

تاب باغی فلزی مشکی با روکش طوسی و سایبان کرمی در محوطه‌ سرسبزی با دیوار سنگی مشکی و کفپوش بتنی

این تاب در واقع در زیرمجموعه‌ی تاب‌های فلزی قرار می‌گیرد. به دلیل طراحی منحصر به فرد پایه‌های این تاب، به آن تاب باغی مدل ایفل گفته می‌شود. قاب این تاب از جنس آهن بوده و صندلی آن با بالشتک‌هایی نرم پوشانده می‌شود. این تاب در انواع دو و سه نفره بیشتر تولید می‌شود و حداکثر وزن 300 کیلوگرم را می‌تواند تحمل کند.

 

تاب مدل کالسکه

تاب باغی فلزی و چوبی مدل کالسکه در محوطه‌ای با کفپوش چمن و درختکاری شده

این تاب هم به دلیل شکل ظاهری خود به تاب مدل کالسکه‌ای معروف است. جنس بدنه از فلز بوده و دقیقا مانند تاب ایفل، صندلی با بالشتک دارد. این نوع تاب هم بیشتر در مدل‌های دو و سه نفره تولید می‌شود.

 

تاب همراه با سایبان

تاب باغی فلزی مشکی با تشکچه و سایبان طوسی روشن در حیاط با کفپوش بتنی، فرش آبی و گلدان‌های گل

در شهرهایی که یا نور خورشید خیلی آزاردهنده است یا بارش باران، استفاده از تاب‌هایی که چتر و سایبان دارند، طرفداران بیشتری دارد. توجه داشته باشید که سایبان برخی از این تاب‌ها قابل برداشتن است و می‌توانید هر زمان که نیاز دارید روی تاب قرار بدهید اما برخی دیگر از همین تاب‌ها، سایبان ثابت و یکسره دارند. شما می‌توانید از این نوع تاب به عنوان صندلی راحتی کنار استخر هم استفاده کنید.

 

تاب ترکیبی

تاب باغی با چهارچوب فلزی مشکی، تاب چوبی در محوطه‌ای درختکاری شده با کفپوش چمن

ترکیب فلز، چوب و حتی پلاستیک در ساخت تاب باغی می‌توانید جلوه‌ای زیباتر به این وسیله بدهد. تاب‌هایی با قاب فلزی و صندلی‌های پارچه‌ای یا چوبی تولید شده که به دلیل طرح و رنگ جذابی که دارند اتفاقا بسیار هم پرفروش هستند.

 

ویژگی‌های قاب یا چهارچوب تاب باغی

تاب باغی فلزی طوسی با روکش راه راه و سایبان سبز در محوطه‌ای با کفپوش سیمانی و چمن

چرا قاب یا چهارچوب یک تاب اهمیت دارد؟ پاسخ واضح و روشن است! هرچقدر کیفیت چهارچوب یک تاب بهتر باشد، علاوه بر تحمل ظرفیت بیشتر، عمر طولانی‌تری هم خواهد داشت. متداول‌ترین قاب برای تاب مخصوص باغ، فلز است که اغلب از آهن یا استیل استفاده می‌شود. البته تاب‌های ضعیف‌تر از جنس آلومینیوم هم وجود دارند.

 

تاب باغی فلزی طوسی با سایبان همرنگ در حیاط منزل با کفپوش بتنی و چمنی و درختکاری شده

بهتر است در هنگام خرید تاب، حتما درباره چهارچوب و بدنه‌ی اصلی تاب اطلاعات بیشتری از فروشنده کسب کنید. مقاوم بودن در برابر باد، باران، زنگ‌زدگی و ضربه از مهم‌ترین ویژگی‌های چهارچوب یک قاب است. 

از سوی دیگر، تحمل وزن ارتباط مستقیمی با جنس قاب تاب دارد. بنابراین در هنگام خرید به این نکته هم توجه کنید که حداکثر وزنی که تاب می‌تواند تحمل کند را از فروشنده جویا شوید.

 

جمع‌بندی: تجدید خاطرات شیرین کودکی با نصب تاب باغی

تاب باغی چوبی با سایبان سبز در حیاط منزلی با کفپوش چوبی و سنگریزه و محوطه درخت‌کاری شده

تاب باغی که در بعضی از مواقع به آن تاب حیاطی فلزی هم گفته می‌شود در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود. در هنگام خرید تاب باغی باید به نکاتی نظیر جنس بدنه، رنگ، ظرفیت، مقاومت و اندازه‌ی آن توجه داشته باشید. این تاب‌ها در انواع مختلف چوبی، حصیری، فلزی و … تولید می‌شوند که در این مقاله به معرفی هرکدام از این تاب‌ها پرداختیم. نظر شما درباره‌ی این تاب چیست؟ پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه‌ها بنویسید.