راهنمای خرید تابلو برای پذیرایی؛ چه نوع تابلو دیواری برای دکوراسیون پذیرایی مناسب است؟

پذیرایی منزل با فرش مشکی، کفپوش چوبی، مبل قهوه‌ای، میز سنتی و تابلو دکوراتیو رنگارنگ طرحدار

گاهی اوقات پس از رنگ‌ آمیزی یا استفاده از کاغذ دیواری در خانه، همچنان خالی بودن دیوارها یا سردی آن‌ها احساس می‌شود. در این مواقع خرید تابلو برای پذیرایی می‌تواند علاوه بر افزایش زیبایی آن فضا منجر به ایجاد یک شخصیت اثربخش شود.

افرادی که در حوزه دکوراسیون داخلی مهارت ندارند انتخاب و خرید تابلو تزیینی را برای فضای پذیرایی منزل کار دشواری می‌دانند. در صورتی که خرید تابلو دیواری اصلا سخت نیست. تنها لازمه آن دانستن یک سری اصول و نکاتی است که باعث ایجاد هماهنگی و تناسب درستی در اتاق نشیمن می‌شود. 

امروزه وجود تابلوهای دکوراتیو همچون سایر اکسسوری و لوازم تزیینی در قسمت پذیرایی منزل نقش پررنگی دارد. اتاق پذیرایی یکی از مهمترین بخش‌های منزل است که معمولا چیدمان دکوراسیون داخلی آن با وسواس و دقت فراوانی انجام خواهد شد. از همین رو خرید تابلو پذیرایی در زیباتر به نظر رسیدن آن سهم زیادی دارد. با ما همراه باشید تا در این مقاله راهنمای جامع و کاملی از خرید تابلو برای پذیرایی را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

اهمیت تابلو دیواری برای اتاق نشیمن و پذیرایی

پذیرایی منزل با فرش راه راه، مبلمان طوسی تیره با کوسن‌های طیف طوسی، دیوار طوسی و تابلو دیواری رنگارنگ

رها کردن دیوارهای اتاق نشیمن یکی از اشتباهات بزرگی است که اغلب مردم دچار آن می‌شوند. آن‌ها تصور می‌کنند با انتخاب یک کاغذ دیواری یا رنگ آمیزی درست در این فضا کارشان با دیوارها به اتمام رسیده است. اتاق نشیمن یا پذیرایی همان طور که از اسمش پیداست فضایی برای استقبال از مهمانان یا دورهم جمع شدن اعضای خانواده خواهد بود. بنابراین باید دکوراسیون داخلی این فضا را که قرار است زمان زیادی در آن سپری شود، با دقت بیشتری انجام داد. 

 

پذیرایی منزل با کفپوش طوسی، مبل چرمی، دیوار نسکافه‌ای، پرده طوسی و تابلو دیواری طرح جنگل با تم آبی

تابلو دکوراتیو با ایجاد حال و هوای هنری در اتاق نشیمن می‌تواند علاوه بر افزایش جلوه و زیبایی باعث درخشش بیشتر آن محیط شود. بنابراین خرید یک تابلو برای پذیرایی که متناسب با آن فضا انتخاب شود، اهمیت بسیار زیادی دارد. از طرفی اتاق نشیمن و پذیرایی یکی از بخش‌های عمومی منزل به شمار می‌آیند. هر مهمانی که وارد منزل شما می‌شود ابتدا به این بخش از خانه راهنمای خواهد شد. از همین رو باید تابلوی دیواری انتخاب شده برای این محیط در خورد فضای عمومی و شیک اتاق نشیمن باشد. به همین جهت توصیه می‌شود به جای نصب تابلوهای پرتره و خانوادگی در این فضا به سراغ خرید یک یا چندین تابلو تزیینی مناسب بروید.

 

قبل از خرید تابلو برای پذیرایی باید به چه نکات مهمی توجه کنیم؟

پذیرایی منزل با دیوار طوسی، مبلمان چرمی کرمی، آباژور طوسی و تابلو دیواری چند تکه برجسته طلایی طرح درخت

طراحان دکوراسیون داخلی معتقدند انتخاب یک تابلو برای اتاق پذیرایی باید در آخرین مرحله از چیدمان این فضا انجام شود. انجام این کار هر چقدر که ساده باشد، به همان میزان می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در جلوه اتاق پذیرایی بگذارد. بنابراین باید قبل از خرید آن یک سری نکات مهم و اساسی مورد توجه قرار بگیرند. در زیر به بررسی این نکات اصولی و مهم پرداخته‌ایم:

 

1. انتخاب بهترین مکان برای نصب تابلو پذیرایی

پذیرایی منزل با مبلمان سفید، پرده خردلی، گلدان طبیعی و سه تابلو دیواری مینیمال

اولین و مهمترین نکته قبل از خرید تابلوهای دکوراتیو برای فضای پذیرایی توجه به محل قرارگیری آن‌هاست. این‌که می‌خواهید تابلوی مورد نظر خود را در کدام بخش و کدام دیوار اتاق پذیرایی نصب کنید، اهمیت بسیار زیادی دارد. 

بهترین راه کار برای رسیدن به محل درست و مناسب نصب در نظر گرفتن اندازه و فضای خالی دیوارهاست. یادتان باشد تابلوهای تزئینی و آثار هنری باعث انسجام فضا و جلوه بیشتر آن می‌شوند. بنابراین با در نظر گرفتن این موارد بهترین فضا را برای نصب تابلوی دیواری انتخاب کنید.

 

2. انتخاب سایز مناسب تابلو دیواری برای فضای پذیرایی

پذیرایی منزل با مبلمان طوسی، پنجره بزرگ، شومینه گوشه، دو میز گرد و تابلو دیواری بزرگ طوسی

اگر تابلوی تزیینی شما برای فضای اتاق نشیمن و پذیرایی متناسب با متراژ محیط انتخاب شود، به زیباتر دیده شدن آن کمک بزرگی می‌کند. اثر هنری و دکوراتیو شما بر روی دیوار زمانی به چشم می‌آید که با ابعاد و سایز درستی انتخاب شده باشد. به عنوان مثال برای خانه‌هایی با متراژ کوچک خرید یک تابلوی پذیرایی بسیار بزرگ انتخاب ایده‌آلی نخواهد بود. در زیر با ابعاد استاندارد تابلوها برای پذیرایی آشنا می‌شوید:

 

پذیرایی منزل با مبلمان سفید، دو صندلی چوبی، فرش رنگارنگ و تابلو دیواری طوسی

 • تابلوی بسیار بزرگ دکوراتیو: این تابلوها اکثرا دارای طولی به اندازه یک متر یا بیشتر هستند. هنگام خرید آن‌ها باید حتما از اندازه مناسب دیوار مطمئن باشید. زیرا تابلوهای بسیار بزرگ اغلب به عنوان نقطه کانونی دیوار پذیرایی محسوب می‌شوند.
 • تابلوی بزرگ تزیینی: طول 80 سانتی‌متر الی یک متر برای تابلوهای بزرگ در نظر گرفته می‌شود. این تابلوها اکثرا به عنوان المان دکوراتیو در مرکز دیوار قرار می‌گیرند یا این‌که در کنار تابلوهای کوچکتر برای ایجاد تعادل نصب خواهند شد. به طور معمول نصب یک یا دو تابلو بزرگ در فضای اتاق نشیمن استاندارد است.

 

پذیرایی منزل به سبک روستیک، شومینه دیواری، مبلمان کرمی، میز چوبی و تابلو دکوراتیو آبی و طوسی

 • تابلوی متوسط دیواری: تابلوهای 60 الی 80 سانتی‌متری در دسته تابلوهای مدیوم یا متوسط قرار می‌گیرند. مهمترین نکته در نصب این نوع تابلوها توجه به تقارن آن‌هاست. زیرا تابلوهای مدیوم اکثرا با ترکیب چند تابلو باهم برای دیوار اتاق پذیرایی انتخاب خواهند شد.
 • تابلوی کوچک تزئینی: یکی از بهترین گزینه‌ها برای دیوارهای کوتاه، تابلوهای کوچک هستند. از این تابلوها برای بالای ست مبلمان، تلویزیون، قفسه‌ها و… استفاده می‌شود. اندازه تابلوهای دیواری کوچک اغلب 45 الی 60 سانتی‌متر خواهد بود که به صورت ترکیبی با چند تابلوی دیگر بر روی دیوار پذیرایی نصب می‌شوند.
 • تابلوی بسیار کوچک دیواری: این تابلوها طولی به اندازه 45 سانتی‌متر دارند. در اغلب موارد از تابلوهای بسیار کوچک که می‌توان آن‌ها را هم اندازه یک برگ کاغذ دانست، برای ایجاد کلکسیون استفاده کرد.

 

3. انتخاب تابلو پذیرایی بر اساس سبک و استایل محیط

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، مبلمان طوسی روشن، پرده سفید و آبی طوسی و تابلو دیواری طرح درخت مشکی و طلایی

یکی دیگر از موارد بسیار مهم قبل از خرید تابلو برای پذیرایی توجه به سبک دکوراسیون و استیل شخصی شماست. راه‌های زیادی برای انتخاب تابلوهای دیواری وجود دارد، اما خرید یک تابلوی تزیینی برای اتاق نشیمن بر اساس سبک دکوراسیون آن میتواند باعث جلوه و جذابیت بیشتر فضا شود. 

منظور ما از سبک و استایل توجه به نوع وسایل به کار رفته در دکوراسیون داخلی منزلتان است. اگر طرفدار سبک مدرن هستید باید تابلوی پذیرایی شما بر این اساس انتخاب شود و اگر به سبک کلاسیک علاقه‌مندید حتما به سراغ تابلوهای سلطنتی همراه با طرح‌های قدیمی بروید.

 

4. انتخاب تابلوهای دیواری اتاق نشیمن با توجه به رنگ محیط

پذیرایی منزل با پرده طلایی، شومینه دیواری، مبل کرمی، میز گرد چوبی و تابلو دکوراتیو تم قهوه‌ای

رعایت هارمونی و ایجاد تناژ رنگی هماهنگ در اتاق پذیرایی می‌تواند به زیباتر دیده شدن آن فضا کمک کند. بنابراین قبل از انتخاب و خرید تابلو دکوراتیو به رنگ دیوار و وسایل آن محیط توجه کنید. شاید نتوان دیوارهای اتاق پذیرایی را با هر رنگی رنگ آمیزی کرد، اما تابلوهای تزیینی گزینه مناسبی برای انتخاب رنگ دلخواه شما هستند. نکات مهم در خصوص ایجاد هارمونی تابلو با فضای پذیرایی عبارتند از:

 • تابلویی انتخاب کنید که رنگ پس زمینه آن با رنگ دیوار مورد نظر شما هماهنگ باشد.
 • هنگام انتخاب تابلوی پذیرایی به تناژ رنگی موجود در فضای اتاق نشیمن و تابلو توجه کنید.
 • تابلو انتخابی شما برای فضای نشیمن باید حتما یکی از 4 سایه موجود در آن محیط را در بر بگیرد.
 • اگر نمی‌خواهید از تابلوهای رنگی استفاده کنید، بهترین گزینه خرید یک تابلو با رنگ خنثی (سیاه و سفید) برای پذیرایی منزل است.
 • بهتر است تابلوهای دکوراتیو شما همچون رنگ دیوار اتاق پذیرایی دارای رنگ خنثی و یا بسیار روشن نباشد.

 

5. انتخاب تابلویی برای پذیرایی براساس تم فضا

پذیرایی منزل با کفپوش طوسی، مبل سورمه‌ای، میز جلومبلی چوبی و تعدادی تابلو دکوراتیو رنگارنگ

افراد زیادی علاقه‌مندند تا فضای اتاق پذیرایی خود را بر اساس تم خاصی طراحی کنند. به عنوان مثال آن‌ها از رنگ‌ها و لوازمی با تم ساحل برای دکوراسیون اتاق نشیمن خود استفاده می‌کنند. در این صورت باید تابلو دکوراتیو بر اساس همین تم انتخاب شود تا تناسب و هماهنگی لازم در فضای اتاق نشیمن به چشم بیاید.

 

6. انتخاب تابلوهای تزیینی پذیرایی بر اساس اثر الهام‌بخش

پذیرایی منزل با مبلمان طوسی روشن، دیوار‌های سفید، کفپوش چوبی و تابلو دکوراتیو سفید با طرح‌های مشکی و سورمه‌ای

شاید برای شما پیش آمده باشد با ورود به اتاق نشیمن و پذیرایی یک خانه حس‌وحال عجیب و دلنشینی احساس کنید. این نوع دکوراسیون‌های داخلی در اتاق پذیرایی از یک اثر الهام‌بخش ایده گرفته‌اند. منظور ما از اثر الهام‌بخش رنگ و الگوی خاصی است که تماشای آن می‌تواند احساس یا فضای به‌خصوصی را برای شما تداعی کند

اگر شما از این سبک برای دکوراسیون داخلی پذیرایی خود استفاده می‌کنید، خرید سایر لوازم آن فضا و تابلوهای دکوراتیو کار راحتی خواهد بود. زیرا اثر الهام‌بخش مورد نظرتان همچون یک راهنما برای خرید تابلو و لوازم دیگر به کمک شما خواهد آمد. افراد زیادی برای پیروی از این روش به غرایز طبیعی خود اعتماد می‌کنند. لازم نیست همه چیز بر اساس اصول زیبایی شناسی در طراحی دکوراسیون انتخاب شود. تنها کافیست تابلویی را برای اتاق نشیمن انتخاب کنید که حس درونی‌تان نسبت به آن با آرامش و احساس خوبی همراه باشد.

 

7. انتخاب تابلویی برای پذیرایی به عنوان نقطه کانونی

پذیرایی منزل با دیوار طوسی، کفپوش چوبی، مبل سورمه‌ای، فرش راه راه مشکی و سفید و تابلو دکوراتیو آبی بزرگ

وجود نقطه کانونی برای هر فضا در طراحی داخلی دکوراسیون اهمیت بسیار زیادی دارد. تابلوهای دیواری هم یکی از گزینه‌های پرطرفدار برای تبدیل شدن به نقطه کانونی هستند. اگر تابلو مور نظر خود را در فضایی همچون بالای شومینه نصب کنید، می‌توان آن را به دلیل ایجاد دید مناسب به عنوان نقطه کانونی اتاق پذیرایی معرفی کرد. 

یادتان باشد تابلو دیواری که قرار است به عنوان نقطه کانونی مورد استفاده قرار بگیرد باید سایز مناسبی داشته باشد. کوچکی آن در مقابل سایر وسایل اتاق نشیمن یا بیش از حد بزرگ بودن این نوع تابلوها توازن مورد نظر برای نقطه کانونی مناسب را از بین خواهد برد.

 

مزیت نصب تابلو دکوراتیو در پذیرایی

پذیرایی منزل با دیوار کرمی، فرش رنگارنگ، مبل آبی، دو آباژور و تابلو دکوراتیو مربعی طرح سنتی

طراحی و چیدمان دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی و نشیمن یکی از مهمترین کارها در طراحی خانه به شمار می‌آید. مهمانان با ورود به این بخش می‌توانند بر اساس نوع چیدمان و انتخاب وسایل موجود در فضای پذیرایی متوجه سلیقه کلی شما شوند. به همین دلیل اکثر افراد و طراحان دکوراسیون داخلی سعی می‌کنند تا چیدمان و انتخاب وسایل اتاق نشیمن به صورت کاملا حرفه‌ای و شیک انجام شود. شما به راحتی می‌توانید با انتخاب تابلوی دیواری مناسب برای اتاق پذیرایی آن محیط را به گرمی و با صمیمیت دلنشینی دکور کنید. بنابراین اولین و مهمترین مزیت تابلو پذیرایی را می‌توان جلوگیری از سردی و بی احساس جلوه کردن دیوارهای این فضا دانست.

 

پذیرایی منزل با مبلمان سفید، دیوار طوسی روشن، میز چوبی و تابلو دکوراتیو سفید مینیمال

در واقع دیوار پذیرایی بهترین جا برای استفاده از یک تابلو تزیینی است. زیرا هم به خوبی دیده خواهد شد و هم این‌که می‌تواند باعث زیباتر به نظر رسیدن سایر وسایل آن فضا شود. از همین رو باید دیگر مزیت نصب تابلو در اتاق نشیمن را کمک به دیده شدن زیبایی‌ها دانست. افراد زیادی با انتخاب درست یک تابلو برای اتاق پذیرایی از آن به عنوان نقطه کانونی استفاده می‌کنند. در این صورت با ورود مهمان به آن محیط تابلوهای پذیرایی اولین چیزی هستند که به چشم آمده و منجر به زیبا دیده شدن فضای کلی خواهند شد.

 

خرید تابلو برای پذیرایی

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، چندین گلدان طبیعی، مبل آبی و چندین تابلو دکوراتیو نقاشی پرتره

تابلو دیواری یکی از المانهای اصلی تکمیل کننده دکوراسیون داخلی به شمار می‌آید. اگر این اثر هنری و دکوراتیو را متناسب با فضای پذیرایی و بر اساس اصول مطرح شده در بخش پیشین خریداری کنید، می‌تواند باعث افزایش جلوه آن محیط شود. به همین منظور بهتر است با انواع تابلوهای مناسب برای پذیرایی آشنا شوید تا انتخاب درستی داشته باشید.

 

1. تابلو تزیینی چند تکه

پذیرایی منزل با مبلمان کرمی، دیوار طوسی روشن، چراغ‌آویز زرد و تابلو دکوراتیو چند تکه سفید و تم آبی

تابلوهای دیواری با این شکل، یک تصویر واحد را به صورت چند تکه به نمایش می‌گذارند. در واقع تکه‌های تشکیل شده این تابلوی تزیینی همچون پازل تکمیل کننده یکدیگر هستند. تا جایی‌که اگر یکی از آن‌ها نباشد تصویر مورد نظر از گل، طبیعت، اثر هنری و… ناقص خواهد بود و معنای اصلی خود را از دست می‌دهد. در اغلب مورد از تابلوهای مذکور برای اتاق پذیرایی به سبک چیدمان مدرن و مینیمال استفاده می‌شود. این تابلوها امروزه یکی از پرطرفدارترین تابلوهای دکوراتیو به شمار می‌آیند.

 

2. تابلو مدرن دیواری

پذیرایی منزل با مبلمان طوسی، دیوار طوسی، آباژور پایه‌دار و تابلو دکوراتیو بزرگ تم آبی

تابلوهای تزیینی مدرن از گذشته تا کنون مورد توجه نقاشان زیادی بودند. هر بار یک نقاش با کشیدن طرحی جدید از اثر خود به عنوان تابلویی مدرن رونمایی می‌کند. اما امروزه منظور از تابلوی مدرن دیواری تابلوهایی هستند که به صورت چاپی طراحی خواهند شد. 

به دلیل استفاده از طرح‌های آماده و استفاده از روش صنعتی تولید، این تابلوها قیمت مناسب‌تری نسبت به آثار کلاسیک دارند. تنوع تابلو پذیرایی به روش مدرن بسیار بالاست از همین رو میزان فروش تابلوهای مذکور بیشتر شده است. شاید بتوان دلیل آن را به کار بردن سبک دکوراسیون مدرن در چیدمان خانه‌های امروزی دانست.

 

3. تابلوی دیواری کلاسیک

پذیرایی منزل به سبک روستیک، مبلمان کرمی، لوستر کلاسیک، شومینه دیواری و دو تابلو دکوراتیو کلاسیک

منظور ما از تابلوهای کلاسیک دیواری، تابلویی است که در آن نقاشی به سبک کلاسیک کشیده شده باشد. ارزش‌های زیبایی شناسی در این نوع آثار هنری برای هنرمند اولویت زیادی داشته و بر اساس اصول اولیه آن خلق خواهند شد. به همین دلیل طرفداران تابلوی کلاسیک برای پذیرایی افراد خاصی هستند که درک درستی از این نوع تابلو داشته باشند. 

از طرفی افرادی که به آثار کلاسیک و قدیمی علاقه‌مندند را می‌توان در دسته طرفداران تابلو پذیرایی کلاسیک جای داد. وجود حس نوستالژی قوی در تابلوهای مذکور یکی از مهمترین ویژگی آن‌هاست که با تماشای این تابلوها حتما اثربخشی آن در ذهن شما باقی می‌ماند.

 

4. تابلو دکوراتیو مدرن

پذیرایی منزل با دیوار سفید و طوسی، گیاه طبیعی و تابلو دکوراتیو طوسی و طلایی

تابلوهای مدرن دکوراتیو شامل نقاشی‌هایی می‌شوند که به صورت دکوراتیو کشیده شده باشند. در تعریف این نوع نقاشی باید بگوییم که عنصر اصلی آن توجه به رنگ‌های متنوع و ایجاد هماهنگی با محیط پیرامون نقاشی است. نقاشی‌های دکوراتیو با تکنیک‌های بسیار حرفه‌ای در معماری داخلی اجرا خواهند شد که باید مهمترین ویژگی آن‌ها را زنده نگه داشتن فرم‌ها و قالب‌های بی جان دانست. 

در اغلب موارد تابلوی دکوراتیو را به صورت یک تکه یا چند تکه طراحی می‌کنند. برای تشخیص این تابلوها از سایر موارد باید به تنوع بالای رنگ و حس زنده بودن آن‌ها توجه کرد. خرید تابلو برای پذیرایی به سبک دکوراتیو می‌تواند تکمیل کننده دکوراسیون داخلی شما باشد. به نحوی که نبود آن باعث ایجاد یک خلا بزرگ در طراحی داخلی اتاق نشیمن خواهد شد.

 

5. تابلوی تزیینی برجسته

پذیرایی منزل با دیوار طوسی، مبلمان طوسی، میز عسلی چوبی و تابلو دکوراتیو چند تکه برجسته طرح طاووس

برجسته بودن آثار هنری و نقاشی‌ها در تابلو از گذشته مورد توجه افراد زیادی بود. این افراد معتقد بودند تابلوهای دیواری برجسته دارای حس‌وحال طبیعی‌تری نسبت به طرح‌های انتزاعی هستند. در واقع می‌توان گفت تابلوهای مذکور احساس هنرمند را به صورت واقعی‌تر نشان خواهند داد. 

امروزه طرح‌های مدرن این تابلوهای برجسته دیواری با تنوع بسیار زیادی خلق می‌شوند. هنرمندان فراوانی با خلاقیت و ابتکار به خلق آثار هنری برجسته روی آورده‌اند و می‌توان گفت طرفداران این نوع تابلوها برای فضای مدرن اتاق نشیمن و پذیرایی نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است. اگر دکوراسیون داخلی پذیرایی شما به سبک مدرن طراحی شده حتما برای خرید تابلوی آن فضا به سراغ تابلو دیواری برجسته بروید تا علاوه بر افزایش جلوه و زیبایی به عنوان نقطه کانونی فضا مورد توجه قرار بگیرد.

 

6. تابلوی پذیرایی هنری

پذیرایی منزل با کفپوش مشکی، مبلمان مشکی و سورمه‌ای، میز چوبی سفید و چندین تابلو دکوراتیو هنری

اگر شما از علاقه‌مندان به آثار هنری، یک شخصیت هنری خاص و یا چیدمان دکوراسیون هنرمندانه هستید، پیشنهاد ما به شما انتخاب تابلویی برای پذیرایی به همین سبک است. تابلوهای دیواری هنری با ذات هنرگونه خود انتخاب درستی برای اتاق نشیمن و پذیرایی هستند که با وسایل خاص چیدمان شده است. در واقع شما با کمی خلاقیت می‌توانید سایر وسایل این فضا را همچون تابلوی هنری خود به صورتی انتخاب کنید که دارای یکپارچگی و سازگاری مناسبی باشند.

 

7. تابلوهای تزیینی با طرح هندسی

پذیرایی منزل با اکسسوری تزیینی، دیوار طوسی، پرده سفید و چندین تابلو دکوراتیو هندسی با تم سفید و زرد

علاقه‌مندان به آثار معاصر باید به سراغ خرید تابلو برای فضای پذیرایی با طرح‌های هندسی بروند. در تابلوهای نقاشی با طرح هندسی انواع اشکال مختلف و رنگ‌های شارپ به چشم میخورد. اگر فضای اتاق نشیمن و پذیرایی شما با سبک و سیاق مدرن دکور شده است، می‌توانید برای تابلوی دیواری این محیط به سراغ طرح‌های هندسی بروید.

 

8. تابلو پذیرایی با طرح اسکاندیناوی

پذیرایی منزل با مبلمان طوسی، دو کوسن زرد، دیوار سفید و دو تابلو دکوراتیو اسکاندیناوی سفید و مشکی و زرد طرحدار

یکی دیگر از تابلوهای پرطرفدار امروزی برای فضای پذیرایی تابلویی است که بر اساس طرح‌های اسکاندیناوی طراحی شده باشد. این نوع تابلوهای دکوراتیو و دیواری فرهنگ هوگه را به تصویر می‌کشند. برای شناخت طرح اسکاندیناوی در تابلوهای مناسب پذیرایی باید به تناژ رنگی آن‌ها توجه کنید. 

تابلوهای مذکور اغلب با طیف رنگی خاکستری، صورتی یا خردلی طراحی می‌شوند و باید آن‌ها را در تناژ رنگ‌های کلاسیک اسکاندیناوی جای داد. جالب است بدانید طرح‌های پرطرفدار در تابلوهای تزیینی اسکاندیناوی اشکالی همچون گل‌وگیاه و تصاویر انتزاعی هستند.

 

آشنایی با فریم‌های مناسب تابلوی پذیرایی

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، فرش طوسی، مبلمان طوسی، میز ناهارخوری چوبی و تابلو دکوراتیو طوسی و آبی

فریم‌ها اجزای جدا نشدنی تابلوهای پذیرایی به شمار می‌آیند. حتی بوم‌های نقاشی هم در فضای نشیمن و پذیرایی دارای فریم مناسب با ابعاد مشخصی هستند. معمولا یک فرد کارشناس فریم مناسب را برای تابلوهای دکوراتیو و تزیینی انتخاب می‌کند. فریم‌ها انواع مختلفی دارند و با تنوع بالا تولید می‌شوند. اما همه آن‌ها برای فضای رسمی یا مدرن و شیک پذیرایی مناسب نیستند. در زیر شما را با سه نمونه فریم مناسب تابلو برای این فضا آشنا می‌کنیم:

 

پذیرایی منزل به سبک کلاسیک، مبلمان زرد، صندلی‌های چوبی، میز چوبی، دیوار کرمی و تابلو دکوراتیو با فریم چوبی

 • فریم چوبی تابلو: فریم‌های چوبی اغلب از جنس چوب بلوط ساخته می‌شوند. دوام بالای چوب باعث ماندگاری تابلو در اتاق پذیرایی شما خواهد شد و از طرف دیگری به راحتی با دکوراسیون داخلی این فضا هماهنگ می‌شود. از دیگر ویژگی‌های چوب برای فریم تابلو می‌توان به قابلیت شکل‌پذیری بالا و تبدیل آن به اشکال متنوع اشاره کرد.

 

پذیرایی منزل با مبلمان کرمی، کفپوش چوبی، دیوار طوسی و سه تابلو دکوراتیو زرد و بنفش طرح اشخاص معروف

 • فریم آلومینیومی تابلو: یکی دیگر از فریم‌های مناسب اتاق نشیمن و پذیرایی برای تابلو فلز سبک آلومینیوم است. این نوع فریم بسیار شیک بوده و برای دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی به سبک مدرن انتخاب بسیار ایده‌آلی خواهد بود. در اغلب موارد فریم آلومینیوم تابلوها را به صورت مات یا برنجی طراحی می‌کنند تا باعث جلوه بیشتر پیرامون خود شود.

 

پذیرایی منزل با دیوار‌های سفید، دراور چوبی و سه تابلو دکوراتیو با فرم دکوراتیو

 • فریم دکوراتیو تابلو: اگر به دنبال یک المان دکوراتیو و منحصربه‌فرد برای فضای اتاق پذیرایی خود هستید، به سراغ فریم‌هایی بروید که با این ویژگی طراحی می‌شوند. فریم دکوراتیو به راحتی می‌تواند تابلو دیواری اتاق نشیمن شما را خاص‌تر جلوه دهد و باعث جذاب دیده شدن این وسیله تزئینی شود.

 

قیمت تابلو تزیینی برای پذیرایی

پذیرایی منزل با پرده و مبلمان نسکافه‌ای، اکسسوری تزیینی و چندین تابلو دکوراتیو تم کرمی

خرید تابلو برای پذیرایی با تنوع قیمت همراه است. برخی از تابلوها به صورت دستی نقاشی شده‌اند و تنها یک نمونه از آن‌ها در دنیا وجود دارد. به همین دلیل ارزش و قیمت این نقاشی‌ها از لحاظ مادی و معنوی بسیار بالاست. اما در مقابل تابلوهای دکوراتیو و تزیینی زیادی وجود دارند که طرح آن‌ها به صورت چاپی منتشر می‌شود. در واقع این تابلوها می‌توانند از طرح مورد نظر شما ساخته شوند. 

قیمت نهایی تابلوهای چاپی مخصوص فضای پذیرایی به نسبت تابلوهای سنتی و دستی مناسب‌تر است. هرچند که از لحاظ کیفیت  چاپ با مدل بومی و سایر آثار تفاوتی نخواهند داشت. از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت نهایی تابلوی پذیرایی باید به اندازه و سایز تابلو، طرح انتخابی شما، محل نصب و نوع چاپ یا نقاشی آن اشاره کرد.

 

باید و نبایدهای نصب تابلو برای اتاق نشیمن و پذیرایی

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی طوسی، فرش میکی، مبلمان آبی، گلدان طبیعی و تابلو دکوراتیو نقاشی

وقتی تمامی موارد گفته شده بالا را در نظر گرفتید و تابلوی دکوراتیو یا دیواری دلخواهتان را انتخاب کردید، حال وقت آن می‌رسد تا تابلو را به درستی و در محل مناسبی نصب کنید. اگر تابلوهای تزیینی بر اساس اصول و قوانین درستی در اتاق پذیرایی نصب نشوند ممکن اسن دکوراسیون داخلی آن فضا جلوه و زیبایی خود را از دست بدهد. 

حتما برای شما هم پیش آمده که احساس کرده باشید یک وسیله دکوری به درستی در محل مورد نظر قرار نگرفته است. وجود نادرست وسایلی همچون تابلو در پذیرایی می‌تواند به طور مستقیم حال‌وهوای آن فضا را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل در این بخش از مقاله باید و نبایدهای مهمی از نکات نصب تابلو در پذیرایی را برایتان آماده کردیم تا هنگام نصب همچون راهنمای کامل و جامعی عمل کند.

 

پذیرایی منزل با تم سفید، دراور چوبی، دیوار آجری سفید و چندین تابلو دکوراتیو سفید و مشکی مینیمال

 • از نصب تابلوهای پذیرایی در فضای بسیار بالای دیوار خودداری کنید. تابلوهای زیبا و جذاب باید در راستای چشم قرار بگیرند و معمولا این اندازه بر اساس قد استاندارد بین 167 الی 172 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. در این صورت نیاز نیست افراد برای تماشای دیوار سر خود را بالا نگه دارند یا به سمت پایین خم کنند.
 • یادتان باشد تابلوی اتاق نشیمن که در بالای شومینه یا ست مبلمان نصب می‌شود، باید دارای سه‌چهارم اندازه آن مبل یا شومینه انتخاب شود. از طرفی بهتر است نصب این تابلو تزیینی 15 الی 30 سانتی‌متر بالاتر از شومینه یا مبلمان صورت گیرد.
 • بهترین نحوه چیدمان برای تابلوهای چند تکه دیواری چینش آن‌ها در فاصله‌ای نزدیک به یکدیگر است. از چیدن تابلوهای دکوراتیو با فاصله بسیار زیاد در اتاق پذیرایی خودداری کنید.

 

پذیرایی منزل با دیوار‌های قرمز، کفپوش چوبی، مبلمان سبز طرحدار، چند گلدان و چندین تابلو دکوراتیو روی دیوار‌ها

 • از نصب تابلو بر روی همه دیوارهای پذیرایی بپرهیزید. پر کردن تمامی دیوارهای اتاق نشیمن و پذیرایی با تابلوهای هنری و تزیینی فضای دلنشینی ایجاد نمی‌کند.
 • تابلوهای کوچک همچون نمونه‌های بسیار بزرگ می‌توانند اثرگذاری مناسبی در فضای اتاق پذیرایی ایجاد کنند. در واقع افراد با نزدیک شدن به این تابلو برای تماشای دقیق‌تر حس دلنشین و خوشایند بیشتری را تجربه خواهند کرد. بنابراین از انتخاب تابلوهای دیواری کوچک برای پذیرایی غافل نشوید.

 

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی طوسی، دیوار شاخص سورمه‌ای، مبلمان طوسی و چند شلف با اکسسوری و چند تابلو

 • تنها راه نصب تابلو بر روی دیوار آویزان کردن آن‌ها نیست. بلکه می‌توانید با قرار دادن یک تابلو عکاسی یا نقاشی کلاسیک بر روی پیانو، کاور شوفاژ، بالای کاناپه و یا روی میز کنسول از جادوی هنر در فضای پذیرایی خود بهره ببرید. البته لازمه این کار نزدیکی وسایل به دیوار و تکیه دادن بخشی از آن‌ها به فضای مذکور است.
 • از انتخاب تابلوهای بسیار بزرگ برای قسمت نشیمن و در نزدیکی تلویزیون خودداری کنید. وجود تابلو دکوراتیو و تزیینی نباید توجه شما را هنگام تماشای تلویزیون به خود جلب کند.
 • برای رعایت زیبایی بصری در اتاق پذیرایی حتما اندازه 150 سانتی‌متر ارتفاع از زمین را برای نصب تابلوهای هنری و یا دکوراتیو در نظر بگیرید.

 

سخن پایانی 

پذیرایی منزل با مبل مشکی، صندلی مشکی، دیوار طرحدار و تابلو دکوراتیو طرح پر

با خرید تابلو برای پذیرایی می‌توان دکوراسیون داخلی آن فضا را به شکل دلنشینی تکمیل کرد. تابلوهای جذاب و پرطرفدار دیواری در انواع مختلفی تولید می‌شوند که شما می‌توانید بهترین گزینه را بر اساس سلیقه شخصی، سبک دکوراسیون داخلی پذیرایی و ابعاد آن فضا انتخاب کنید. 

از همین رو در این مقاله شما را با نکات مهمی قبل از خرید تابلو و اصول اساسی هنگام نصب آن در پذیرایی آشنا کردیم. همچنین در ادامه می‌توانید با انواع پرطرفدار این تابلوی تزیینی آشنا شوید. شما کدام یک از تابلوهای معرفی شده را برای اتاق نشیمن خود انتخاب می‌کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.