بهترین کفپوش برای اتاق خواب چه کفپوشی است و چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

اتاق خواب روشنی با تخت چوبی، روتختی تیره با کوسن های چند رنگ و کفپوش چوبی

وقتی صحبت از بهترین کفپوش برای اتاق خواب می‌شود، گزینه‌های زیادی را باید در نظر بگیرید همچنین باید به محدودیت‌ها توجه کنید. برای مثال کفپوش اتاق خواب شما باید برای راه رفتن، راحت و مناسب باشد، همچنین باید جذاب، با دوام و مکمل سبک دکوراسیون اتاق خواب شما باشد. بسیاری از انواع کفپوش‌ها از جمله چوب، وینیل، لمینت و فرش با این معیارها مطابقت دارند. هر یک از این گزینه‌ها از نظر راحتی و قیمت دارای مزایا و معایبی هستند و انتخاب بین آن‌ها به نوع طراحی و سبک اتاق خوابتان و بودجه‌ای که به این کار اختصاص می‌دهید، بستگی دارد.

انتخاب کفپوش مناسب به شما کمک می کند پایه و اساس سبک طراحی اتاق خواب خود را به درستی ایجاد کنید. برای مثال کفپوش چوبی، هیچ گاه از مد نمی‌افتد و همیشه می‌توانید از کفپوش چوبی برای اتاق خود استفاده کنید. همچنین این نوع کفپوش‌ها بسیار متنوع هستند و می‌توانند برای انواع مختلف طراحی از مدرن تا کلاسیک مناسب باشند. برای اینکه تصمیم‌گیری در این زمینه برای شما راحت‌تر باشد، در این مطلب چند مورد از رایج‌ترین گزینه‌های کفپوش، برای استفاده در اتاق خواب را شرح می‌دهیم.

سوالات متداول:

برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب از کدام نوع کفپوش استفاده می‌شود؟

کفپوش‌های مناسب برای اتاق خواب شامل: 1-وینیل 2-چوب 3-لمینت 4-موکت 5-پارکت می‌باشد.


کفپوش وینیل دارای چه مزایایی است؟

1-احساس راحتی و گرمی هنگام قدم زدن 2-تمیز شدن راحت و بدون دردسر 3-نصب آسان 4-قیمت مناسب و مقرون به صرفه 5-تنوع در طرح‌ها و رنگ‌ و قابل دسترس بودن.


مزایای استفاده از موکت در اتاق خواب چیست؟

1-در برابر از دست دادن گرما مثل عایق عمل می‌کند. 2-صداهای بیرون را به خود جذب می‌کند. 3-مقرون به صرفه است. 4-در صورتی که کودکان یا افراد مسن بر روی زمین بیافتند، سطح نرم موکت مانع آسیب رسیدن آن‌ها خواهد شد.


کدام کفپوش برای اتاق خواب مدرن مناسب است؟

برای فضای داخلی اتاق خواب مدرن، طرح‌های لمینت و وینیل می‌توانند یک انتخاب عالی باشند. زیرا با اکثر سبک‌های دکوراسیون و مبلمان مطابقت دارند. به‌علاوه چون اتاق خواب‌ها به طور مداوم استفاده می‌شوند، کفپوش‌ها باید مقاوم باشند. بنابراین لمینت و وینیل می‌تواند انتخاب بهتری برای کفپوش اتاق خواب باشند.


بهتر است از کدام کفپوش برای اتاق خواب استفاده نکنیم؟

 کاشی و سرامیک هر دو بسیار سخت، سرد و پر سر و صدا هستند و نمی‌توانند ایده خوبی برای کفپوش اتاق خواب باشند. کفپوش سنگی هم درست مانند کفپوش کاشی و سرامیک، سرد و سفت است. 

 

 

کفپوش اتاق خواب وینیل

اتاق خوابی با کفپوش وینیل و دیوارهای سفید، تخت دو نفره و دو پاف حصیری

وینیل طیف گسترده‌ای از طرح‌ها، رنگ‌ها و سبک‌ها را شامل می‌شود و در انواع و طرح‌های مختلف از قبیل چوب، سرامیک یا سنگ در بازار وجود دارد. این ویژگی بسیار منحصربه‌فرد است زیرا شما می‌توانید کفپوش اتاق خواب خود را کاملا مطابق با سبک و دکوراسیون منزل خود انتخاب کنید. دو مورد از مهمترین مزایای وینیل نسبت به برخی دیگر از گزینه‌های کفپوش اتاق خواب، قیمت مناسب و طرح‌های نامحدود آن است. همچنین نگهداری از آن‌ها بسیار آسان است و به راحتی تمیز می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی ۱۲ سبک دکوراسیون داخلی معروف را مطالعه فرمایید.

 

مزایای استفاده از کفپوش وینیل

 

احساس راحتی و گرمی هنگام قدم زدن

اتاق خوابی با کفپوش وینیل، تخت دو نفره با روتختی سفید و کوسن های آبی و گلبهی

وینیل گرما را به خوبی منتقل می‌کند و هنگامی که کف پای شما بر روی کفپوش وینیل قرار می‌گیرد، احساس گرما و نرمی خوشایندی خواهید داشت. اگر این ویژگی برای شما حائز اهمیت است و به دنبال گرما و راحتی بیشتر در کف پا هستید کفپوش وینیلی پارچه‌ای را انتخاب کنید.

 

تمیز شدن راحت و بدون دردسر

کفپوش اتاق خواب وینیل به رنگ قهوه ای تیره، تخت دونفره و پنجره های مستطیلی

پاکسازی وینیل امری راحت است و به راحتی با جاروبرقی یا جاروی دستی تمیز می‌شود. چنانچه به شستشو نیاز بود، می‌توانید با یک تی مرطوب شده با آب گرم و مواد شوینده طبیعی به تمیز کردن کف اتاق خواب خود بپردازید.

 

نصب آسان

کفپوش اتاق خواب ونیل با تخت دو نفره سفید و بالشت ها و پتوی مشکی

طرز نصب شدن به نوع محصول وینیلی که انتخاب می‌کنید، وابسته است. با این حال، وینیل یکی از آسان‌ترین کفپوش‌ها برای نصب کردن است که به تنهایی و بدون نیاز به نصاب حرفه‌ای می‌توانید این کار را انجام دهید. با توجه به اندازه اتاق، به طور کلی می‌توانید یک کفپوش وینیل را در عرض یک روز نصب کنید.

 

قیمت مناسب و مقرون به صرفه

کفپوش اتاق خواب ونیل به رنگ قهوه ای تیره با تخت دونفره، پاف حصیری و مبل کرم رنگ

وینیل کفپوش اتاق خواب نسبتا ارزان است، مخصوصا وقتی با سایر کفپوش‌ها مانند کفپوش چوبی مقایسه شود.

 

تنوع در طرح‌ها و رنگ‌ و قابل دسترس بودن

کفپوش اتاق خواب ونیل با تخت دو نفره فلزی و دیوارهای کرم و قهوه ای

وینیل تنوع طرح بسیاری دارد و شما به راحتی می‌توانید برای کفپوش اتاق خوابتان از انواع طرح‌های موجود در بازار انتخاب کنید. به این ترتیب کفپوش اتاق شما کاملا با سلیقه و استایل طراحی دکوراسیون اتاق خواب شما همخوانی خواهد داشت.

 

معایب استفاده از کفپوش وینیل

 

سخت بودن تعمیرات

اتاق خوابی با کفپوش وینیل، تخت دو نفره، دو تابلوی نقاشی روی دیوار و دو چراغ آویز اطراف تخت

اگر وسایل سنگین اتاق خواب را روی زمین بکشید باعث خراشیدگی‌های عمیق یا ترک برداشتن وینیل خواهید شد. در صورت بروز چنین اتفاقی تعمیر نقطه آسیب دیده بسیار چالش‌برانگیز و سخت خواهد بود و در بیشتر موارد، کل کف اتاق خواب نیاز به تعمیر اساسی و جایگزین شدن خواهد داشت.

 

کفپوش اتاق خواب چوب

اتاق خوابی با کفپوش چوبی، تخت دو نفره چوبی و یک فرش پرزدار طوسی روشن

استفاده از کفپوش‌های چوبی برای اتاق خواب بسیار زیبا هستند و می‌توان آن‌ها را تقریبا با هر دکوراسیونی هماهنگ کرد. کفپوش‌های چوبی دارای طیف وسیعی از انواع طرح‌ها هستند و جزئیات بسیار ظریفی دارند. انواع رنگ‌ها مثل قهوه‌ای تا سفید و خاکستری در بازار موجود است و به شما این امکان را می‌دهد کف اتاق خوابتان را مناسب و مطابق با سبک طراحی کلی دکوراسیون اتاقتان هماهنگ کنید. علاوه‌بر طراحی و زیبایی، راحتی نیز امری مهم است. اتاق خواب محل استراحت هر روزه شما است و اغلب پس از بیدار شدن پابرهنه هستید، بنابراین مهم است که فضایی گرم و زیبا در اتاق خود ایجاد کنید. مهم‌تر از همه، کفپوش چوبی علاوه‌بر زیبایی نرم و راحت است.

 

مزایای استفاده از کفپوش اتاق خواب چوبی

 

جذاب و طبیعی

اتاق خواب بزرگی با کفپوش چوبی، تخت و پاتختی چوبی و یک کاناپه قهوه ای

کفپوش چوبی طبیعی و شیک است و گرما و ظرافت را به اتاق خواب شما هدیه می‌دهد.

 

احساس راحتی در زیر پا

کفپوش اتاق خواب چوبی با تخت دو نفره و دیوارهای صورتی، کنسول چوبی و گلدان شیشه ای

اگرچه کفپوش چوبی مانند فرش نرم و لطیف نیست، اما راحت‌تر از سایر کفپوش‌های اتاق خواب مانند لمینت است. معمولا از فرش‌ها نیز بر روی برخی کفپوش‌های چوبی سخت استفاده می‌شود تا به میزان گرما و لطافت در زیر پا افزوده شود.

 

تمیز كردن راحت کفپوش اتاق خواب چوبی

کفپوش اتاق خواب چوبی با تخت دو نفره؛ مبل تک نفره صورتی و اکسسوری های مختلف

تمیز كردن كفپوش‌های چوبی با جارو یا پاك كردن آن‌ها با پارچه مرطوب به راحتی انجام می‌شود، كه این امر آن‌ها را به گزینه ایده‌آل برای مبتلایان به آلرژی‌های پوستی تبدیل می‌كند.

 

معایب استفاده از کفپوش چوبی

 

کفپوش اتاق خواب چوبی و قیمت بالا

اتاق خوابی با سقف شیروانی، تخت طوسی و کفپوش چوبی

کفپوش چوبی در مقایسه با سایر کفپوش‌های اتاق خواب نسبتا گران است. با این حال، با توجه به کیفیت کفپوش چوبی که انتخاب می‌کنید و میزان مراقبت از آن، کفپوش چوبی می‌تواند تا 100 سال دوام داشته باشد. کفپوش‌های چوبی به خودی خود عایق حرارتی یا صوتی نیستند و هنگام راه رفتن سر و صدا ایجاد می‌کنند.

 

کفپوش اتاق خواب لمینت

اتاق خوابی با تخت دو نفره سفید مقابل دیوار شیشه ای و کفپوش لمینت

اگر به دنبال کفپوش تمام چوبی برای کف اتاق خواب خود هستید، اما قیمت کفپوش‌های چوبی برای شما مقرون‌به‌صرفه نیست بهتر است از لمینت استفاده کنید؛ زیرا به دلیل قیمت ارزان‌تر جایگزین جذاب و مناسبی خواهند بود. لمینت یک کفپوش مصنوعی است که از چند لایه مواد فشرده ساخته شده است. از جمله یک لایه هسته‌ای از الیاف تخته چوب با چگالی بالا که با رزین تقویت شده است. در بالای این یک لایه طراحی شده قرار دارد، همراه با یک تصویر چاپ شده که با یک پوشش شفاف بر روی آن قرار می‌گیرد. لمینت بسیار به صرفه‌تر از کفپوش چوبی است اما می‌تواند مانند کفپوش وینیل، برای اتاق خواب شما مناسب باشد. همچنین دارای بسیاری از مزایای مشابه کفپوش وینیل است.

 

کفپوش اتاق خواب لمینت به رنگ طوسی و خاکستری با تخت دو نفره سفید و تابلوهای دیواری

نگهداری لمینت آسان است و از مقاومت بالا، زیبایی و ماندگاری مطلوبی برخوردار است. با این حال، از نظر راحتی زیر پا، لمینت به سخت بودن شناخته شده است. به خصوص اگر آن را با وینیل مقایسه کنید. بنابراین، اگر راحتی و طراحی دو معیار اصلی انتخاب شما هستند، ممکن است لمینت بهترین انتخاب کف برای اتاق خواب‌ها نباشد. اگرچه سخت بودن لمینت به آن این اجازه را می‌دهد که در برابر مبلمان سنگین، خراشیدگی‌ها و لکه آب نیز مقاوم باشد.

 

مزایای استفاده از کفپوش لمینت

 

کفپوش اتاق خواب با نصب آسان

اتاق خوابی با تخت چوبی، رو تختی راه راه قرمز، سفید و آبی با کفپوش لمینت تیره

از کفپوش لمینت معمولا به عنوان “کف شناور” نیز یاد می‌شود. زیرا می‌توان آن را مستقیما روی کفپوش قبلی نصب کرد. لمینت از نوعی سیستم نصب زبانه و شیار استفاده می‌کند که باعث می‌شود یکی از آسان‌ترین کفپوش‌هایی باشد که برای نصب توسط خودتان انتخاب شود. البته دقت داشته باشید که نصب آن نسبت به کفپوش وینیل به رعایت اصول فنی بیشتری نیازمند است.

 

مقرون به صرفه

کفپوش اتاق خواب لمینت طوسی با تخت دو نفره سفید مقابل درب شیشه ای با فریم مشکی

لمینت نسبتا ارزان است. به خصوص هنگامی که با سایر گزینه‌های جایگزین کفپوش اتاق خواب مانند چوب مقایسه شود. این مزیت، برای کسانی که می‌خواهند از کفپوش اتاق خواب با بودجه مناسب بهره ببرند، یک گزینه جذاب خواهد بود.

 

تنوع در طرح

کفپوش اتاق خواب لمینت قهوه ای، تخت دو نفره سفید، سه پنجره و تابلوهایی بالای تخت

لمینت مانند کاشی وینیل لوکس و رول وینیل، در طیف وسیعی از سبک‌ها و طرح‌های گوناگون وجود دارد، از جمله طرح‌هایی که مشابه مواد طبیعی مانند چوب، کاشی و سرامیک و سنگ طبیعی است و شما به راحتی می‌توانید طیف گسترده‌ای از لوازم جانبی کفپوش لمینت را در بازار پیدا کنید.

 

معایب استفاده از کفپوش لمینت

 

سفت و سخت بودن کفپوش لمینیت اتاق خواب

اتاق خوابی با درب های چوبی، تخت چوبی و کفپوش لمینت همرنگ و روتختی سفید

همان‌طور که قبلا هم اشاره شد، لمینت با لایه زیرین کف نسبتا سخت است و این ممکن است برای اتاق‌های خواب که راحتی در آن‌ها امری مهم است بهترین انتخاب نباشد.

 

فاقد خاصیت عایق صدا

کفپوش اتاق خواب لمینت رنگ روشن در اتاقی با تخت قهوه ای و شال تخت قرمز و دو پنجره مربعی

کفپوش‌های لمینت برخلاف فرش، عایق صدا نیستند. برای رفع این مشکل می‌توانید از نصب زیرانداز با کیفیت کمک بگیرید تا صدای راه رفتن شنیده نشود و درجه‌ای از عایق حرارتی را نیز فراهم ‌کند.

 

تعمیرات سخت

کفپوش اتاق خواب لمینت قهوه ای روشن در اتاقی با تخت دو نفره و یک دیوار شیشه ای با منظره سرسبز

برخلاف کفپوش چوبی که می‌تواند در طول عمر خود چندین بار سمباده کاری شود و تعمیرات لازم بر روی آن انجام شود، کفپوش لمینت را نمی‌توانید تعمیرات کنید. بنابراین اگر کف زمین آسیب ببیند یا فرسوده شود، باید تخته‌های آسیب دیده را بردارید و جایگزین کنید. با این حال، جدا کردن تخته‌ها اغلب دشوار است و در بیشتر موارد، کل کفپوش‌ها باید برداشته و جایگزین شود.

 

موکت

اتاق خوابی با تخت، مبل و آباژور کرم رنگ با کفپوش موکت طوسی

استفاده از موکت به عنوان کفپوش اتاق خواب موجب گرمی و نرمی بیشتر در خانه شما می‌شود. تقریبا می‌توان گفت این نوع کفپوش در طیف وسیعی از رنگ‌ها و الگوهای متنوع در بازار وجود دارند. موکت کفپوشی مقرون‌به‌صرفه است و به کاهش سروصدای محیط و کنترل دمای اتاق کمک می‌کند. از موکت به عنوان بهترین گزینه برای اتاق خواب‌ها یاد می‌شود.

 

کفپوش اتاق خواب موکت به رنگ کرم، تخت دو نفره با ستون‌های چوبی و یک مبل تک نفره قهوه ای

کفپوش‌های موکت برای اتاق خواب به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند:

  • موکت کات پایل
  • موکت لوپ پایل

در این دو دسته، زیر مجموعه‌های مختلفی وجود دارد. زاکسن (ساکسونی)، بافت‌دار و حاشیه زینتی از انواع کفپوش‌های کات پایل هستند. بِربِر و لوپ هم سطح نیز از انواع عمده کفپوش لوپ پایل محسوب می‌شوند. محبوب‌ترین نوع این کفپوش‌ها برای استفاده در اتاق خواب کات پایل بافت‌دار است. این نوع کفپوش زمین اتاق خواب شما را نرم می‌کند و ظاهری معمولی دارد و در برابر خاک مقاومت نسبتا خوبی دارد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید موکت  را مطالعه فرمایید.

 

مزایای استفاده از موکت

 

عایق حرارتی

اتاق خوابی با سقف شیبدار چوبی، دیوارهای سفید، تخت دو نفره و کفپوش موکت طوسی

موکت به عنوان کفپوش اتاق خواب در برابر از دست دادن گرما مثل عایق عمل می‌کند.

 

کاهش صدا

موکت صداهای بیرون را به خود جذب می‌کند و اتاق خواب شما را ساکت و آرام نگه خواهد داشت.

 

مقرون به صرفه

کفپوش اتاق خواب موکت کرم رنگ زیر تخت دو نفره چوبی با دیوارهای قهوه ای و یک دیوار سنگی اتاق و شومینه

در دهه‌های اخیر، موکت‌هایی با کیفیت پایین‌تر به قیمت کمتر نصب می‎‌‌شوند که به طور قابل توجهی ارزان‌تر از سایر گزینه‌ها هستند. لازم به ذکر است قیمت موکت‌هایی با کیفیت بالاتر مانند موکت‌های پشمی کمی بیشتر خواهد بود.

 

سطح نرم

کفپوش اتاق خواب موکت به رنگ کرم در اتاقی زیر شیروانی و تخت مشکی و قهوه ای

اگر در اثر افت فشار یا سرگیجه کودک یا فرد مسنی در اتاق بر روی زمین بیافتد، سطح نرم این نوع کفپوش اتاق خواب مانع آسیب رسیدن به این افراد خواهد شد. قرار داشتن پدی با کیفیت خوب در زیر موکت نیز آن را نرم‌تر خواهد کرد.

 

معایب استفاده از موکت

 

تمیز نگه‌داشتن آن‌ها دشوار است

اتاق خوابی با کاغذدیواری طوسی پشت تخت خواب طوسی، مبل آبی و موکت طوسی روشن

لکه‌های مایع می‌توانند به عمق پد موکت نفوذ کند و برای همیشه ظاهر نامطلوبی به آن بدهند. موکت معمولا گردوغبار را به خود جذب می‌کند و پرز‌های کوچکی که دارد باعث کاهش کیفیت هوا خواهند شد.

 

مواد آلرژی‌زا را جذب می‌کند

کفپوش اتاق خواب موکت کرم رنگ در اتاقی با تخت و صندلی طوسی و کوسن و شال نارنجی رنگ

موکت‌ معمولا گرده‌ها و سایر ذرات آلرژی‌زا را در خود نگه می‌دارد. هیچ جاروبرقی نمی‌تواند مواد آلرژی‌زایی را که در عمق قسمت پشتی و پد موکت هستند را کاملا بیرون بکشد. بنابراین، موکت برای افرادی که آلرژی دارند، مناسب نیست.

 

مواد شیمیایی گازدار از خود خارج می‌کند

کفپوش اتاق خواب موکت به رنگ کرم در اتاقی زیرشیروانی با یک دیوار چوبی، تخت دو نفره و دو صندلی

اگرچه امروزه فرایندهای تولید موکت بسیار بهتر از گذشته شده است، اما برخی از موکت‌ها هنوز هم مواد شیمیایی گازداری را مانند فرمالدئید از خود خارج می‌کنند. این اتفاق زمانی که موکت نو است بیشتر است. بنابراین، برای افرادی که به مواد شیمیایی حساسیت دارند، مناسب نیست.

 

معمولا قابل بازیافت نیستند

کفپوش اتاق خواب موکت به رنگ کرم در اتاقی با تخت دونفره و دو میز پاتختی و دو آباژور

موکت‌ها و مواد مصنوعی که در ساخت‌شان استفاده می‌شود، معمولا از قابلیت بازیافت بهره‌مند نیستند.

 

پارکت

اتاق خوابی با دیوارهای زرد رنگ، مبل و فرش خاکستری و کفپوش پارکت

کفپوش پارکت یک طرح کفپوش زیبا برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب سنتی و مدرن است. اگر جزو افرادی هستید که ایجاد ظاهری کلاسیک یا سنتی در خانه برایتان مهم است، بهترین گزینه استفاده از پارکت به عنوان کفپوش است. از پارکت، به عنوان رایج‌ترین و بهترین کفپوش اتاق خواب‌ یاد می‌شود، زیرا نگهداری، شخصی‌سازی و نصب آن آسان است.

 

مزایای استفاده از پارکت

 

زیبایی و جذابیت

اتاق خوابی با تخت خواب چوبی روشن مقابل دیوار طوسی روشن به همراه کفپوش پارکت

از آنجا که پارکت از چوب ساخته شده است، احساس گرما به اتاق خواب خواهد داد. همچنین الگوهای هندسی آن زیبایی ویژه‌ای به محیط می‌دهد. از آنجا که شما می‌توانید الگوها و رنگ چوب‌ها را نیز به دلخواه خودتان سفارش دهید، بنابراین به خانه شما ظاهری کلاسیک یا مدرن به انتخاب خودتان می‌بخشد. وقتی به راحتی و لوکس بودن فکر می‌کنیم، پارکت همیشه در اولویت قرار دارد. به همین دلیل جای تعجب نیست که از آن در خانه‌ها و هتل‌های سراسر جهان استفاده می‌کنند.

 

منحصربه‌فرد و شاخص بودن

کفپوش اتاق خواب پارکت قهوه ای در اتاقی با تخت دو نفره و صندلی طوسی و سفید

اگر به دنبال کفپوش اتاق خواب بی‌نظیری هستید، پارکت گزینه مناسبی است. هر بخش آن واقعا منحصربه‌فرد است، دلیل این امر این است که مواد اولیه آن از قبل ترکیب شده و سپس برش داده می‌شوند. شما می‌توانید الگوها، مواد و رنگ کفپوش‌های پارکت را به دلخواه خود سفارش دهید و از شبیه شدن دو اتاق جلوگیری کنید.

 

آلرژی‌زا نیستند

کفپوش اتاق خواب پارکت در اتاق بزرگی با تخت دو نفره سفید، صندوقچه چوبی و چند پنجره

همانطور که ذکر شد موکت گردوغبار و خاک و سایر مواد حساسیت‌زا را به خود جذب می‌کند. خوشبختانه پارکت از این معایب مبرا است. کفپوش اتاق خواب پارکت برای افراد مبتلا به آلرژی بهترین انتخاب است. اگر در خانواده‌ خود کودکان خردسالی که در معرض خطر ابتلا به آلرژی هستند، دارید بهتر است از پارکت استفاده کنید.

 

پایدار و مقاوم

کفپوش اتاق خواب پارکت قهوه ای تیره، تخت دو نفره چوبی کنار درب شیشه ای کشویی

کفپوش پارکت نسبت به کفپوش سنتی چوبی از مقاومت و پایداری بیشتری برخوردار است. دلیل آن این است که برای کاهش حرکت چوب، از سه لایه چوب برش خورده با زاویه 90 درجه تشکیل شده است. لایه بالایی پارکت، لایه سایشی است. این لایه با دقت انتخاب شده است تا بیشترین مقاومت را برای مدت زمان طولانی داشته باشد. لایه‌هایی که در زیر لایه سایشی قرار دارند، ضربه‌ها را جذب می‌کند و از ثبات بیشتری بهره‌مند هستند.

 

هزینه

کفپوش اتاق خواب پارکت به رنگ روشن در اتاقی با دیوارهای طوسی و سفید و تخت دو نفره طوسی

از آنجا که لایه‌های زیرین پارکت قابل مشاهده نیستند، می‌توان آن‌ها را با مواد مقرون‌به‌صرفه‌تری نسبت به لایه فوقانی تهیه کرد. به این ترتیب هزینه کلی این کفپوش اتاق خواب کاهش می‌یابد.

 

معایب استفاده از پارکت

 

نیاز به نگهداری دارد

اتاق خوابی با کفپوش پارکت، تخت چوبی با روتختی طوسی و تیرهای چوبی در سقف

مهم نیست که چقدر از کفپوش اتاق خواب خود مراقبت می‌کنید، زیرا پارکت‌ها دوباره به آب‌بندی، سنباده‌کاری و پولیش شدن نیاز دارند. این 3 کار به منظور اطمینان از زیبا و نو بودن کفپوش و همچنین افزایش طول عمر آن‌ها انجام می‌شود.

 

در برابر رطوبت حساس و آسیب‌پذیر است

کفپوش اتاق خواب پارکت در اتاقی زیر شیروانی با تخت دو نفره سفید و پاف حصیری

از آنجا که پارکت از چوب ساخته شده است، در برابر رطوبت آسیب‌پذیر است. پس لازم است دائما رطوبت خانه خود را کنترل کنید و پارکت را همیشه خشک نگه دارید.

 

بسیار راحت خراشیده می‌شوند

کفپوش اتاق خواب پارکت در اتاقی با تخت دو نفره سفید و قفسه های کتاب سفید

مانند سایر چوب‌ها، پارکت نیز در معرض خراش‌های ایجاد شده توسط اشیا کوچک و تیزی است که به کف آن برخورد خواهند کرد مثل پایه‌های صندلی یا مبل و یا میز تحریر. وقتی این اتفاق می‌افتد، بازیابی ظاهر اولیه آن می‌تواند امری چالش‌برانگیز باشد. بنابراین هیچ وقت از کفش پاشنه بلند در کف پارکت استفاده نکنید.

 

کدام کفپوش باعث ایجاد فضای مدرن‌تری می‌شود؟

اتاق خوابی مدرن با پانل های چوبی دیوار و کفپوش ست به همراه تخت و روتختی خاکستری

برای فضای داخلی اتاق خواب مدرن، طرح‌های لمینت و وینیل می‌توانند یک انتخاب عالی باشند. زیرا با اکثر سبک‌های دکوراسیون و مبلمان مطابقت دارند. به‌علاوه چون اتاق خواب‌ها به طور مداوم استفاده می‌شوند، کفپوش‌ها باید مقاوم باشند. بنابراین لمینت و وینیل می‌تواند انتخاب بهتری برای کفپوش اتاق خواب باشند. اگر نگران این هستید که اتاق بیش از حد سرد به نظر برسد، می‌توانید از فرش برای چیدمان اتاق خواب خود استفاده کنید تا یک سطح گرم برای راه رفتن داشته باشید و به این ترتیب جلوه‌ای دنج‌تر به اتاق خواب خود هدیه دهید.

 

کدام کفپوش‌ها ارزان و به صرفه‌تر هستند؟

اتاق خوابی با کفپوش مقرون به صرفه بامبو، تخت، صندلی سفید و خز سفید زیر تخت

گزینه‌های زیادی برای کفپوش ارزان وجود دارد و شامل لمینت، تخته وینیل، کاشی و سرامیک، فرش و سایر موارد است. در بین گزینه‌های ارزان‌تر کفپوش بامبو به دلیل دوام، پایداری و به‌صرفه بودن در مقایسه با سایر کفپوش‌های چوبی به انتخاب بسیار محبوبی تبدیل شده است. از آنجا که بامبو رشد سریعی دارد، استفاده از آن به عنوان یک کفپوش مقاوم در برابر سایش توصیه می‌شود. با این حال، یک کف مقاوم و مستحکم شامل کفپوش‌های چوب سخت از جمله بلوط، گردو، افرا و غیره است. از بزرگترین نکاتی که باید هنگام خرید کفپوش ارزان قیمت در نظر بگیرید، قیمت هر مترمربع آن است. مقاومت در برابر آب برای مناطق مرطوب مانند آشپزخانه یا حمام نکته بسیار مهمی است که نباید فراموش کنید. همچنین باید به این نکته توجه کنید که به دنبال احساس لطافت فرش هستید یا از حس خنکی سرامیک در زیر پایتان لذت می‌برید.

 

کفپوش اتاق خواب کودکان

اتاق خواب کودکی با دو تخت سفید، قفسه چندطبقه کتاب روی دیوار و کفپوش تیره

در این قسمت به پاسخ این سوال می‌پردازیم که کدام کفپوش برای اتاق خواب کودک مناسب است؟ کودکان به فضایی احتیاج دارند که بتوانند در آن بازی کنند و در عین حال از یک خواب راحت لذت ببرند. گزینه‌های بسیار مختلفی برای کفپوش اتاق کودکان وجود دارد که هنگام خرید کفپوش مناسب اتاق خواب کودک باید به آن توجه کنید. با توجه به نوع سبک دکوراسیون اتاق کودک شما، یک فرش رنگارنگ می‌تواند اتاق خواب کسل‌کننده کودکان را جذاب‌تر کند و فضای داخلی را برای او دلنشین‌تر سازد. از طرف دیگر، رنگ‌های تیره آلودگی و لکه‌ها را کمتر نشان می‌دهند، پس برای اتاق خواب کودک عاقلانه‌تر هستند. درضمن از خرید فرش‌های خامه‌ای یا سفید خودداری کنید، زیرا لکه‌ها و آلودگی‌ها را به شدت نشان می‌دهند.

کفپوش‌ تاتامی از بهترین نوع کفپوش‌های نرم و کاربردی برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک هستند. توجه داشته باشید که کفپوش‌های لمینت و وینیل باید تقریبا به ‌صورت روزانه جارو شوند. با این حال، هنگام شستن اطمینان حاصل کنید که لکه‌ای ایجاد نشود و اجازه ندهید آب زیادی به کف برسد. از آب گرم استفاده کنید و همیشه برچسب محصولاتی که استفاده می‌کنید را بررسی کنید تا کفپوش اتاق شما خراب نشود.

 

کفپوش‌های اتاق خوابی که بهتر است از خرید آن‌ها پرهیز کنید

 

کفپوش کاشی و سرامیک

کفپوش اتاق خواب کاشی و سرامیک مشکی و خاکستری در اتاقی با تخت دو نفره قهوه ای تیره

به طور کلی کاشی و سرامیک هر دو بسیار سخت، سرد و پر سر و صدا هستند و نمی‌توانند ایده خوبی برای کفپوش اتاق خواب باشند.

 

کفپوش سنگی

کفپوش سنگی اتاق خوابی کلاسیک با تخت دو نفره کرم و قهوه ای و پاف مخمل گرد

کفپوش سنگی هم درست مانند کفپوش شیشه‌ای، کاشی و سرامیک، سرد و سفت است.

 

سخن پایانی

اتاق خواب مدرنی با یک دیوار خاکستری، یک دیوار شیشه ای، تخت دو نفره چوبی و کفپوش چوبی روشن

به طور کلی اینکه شما کدام کفپوش را انتخاب می‌کنید به چندین عامل مختلف بستگی دارد. از جمله اینکه، چه کسی از اتاق خواب استفاده می کند، می‌خواهید اتاق خواب شما چه سبک یا حسی داشته باشد و بودجه‌تان چقدر است؟ بسیاری از افراد اتاق خواب‌های موکت‌دار را راحت‌تر می‌دانند و از طرف دیگر، برخی از افراد کف پوش لمینت یا وینیل را ترجیح می‌دهند، زیرا ظاهر مدرن و خاص‌تری در اتاق خواب ایجاد می‌کند. قبل از انتخاب کفپوش اتاق خواب خود به این فکر کنید که می‌خواهید اتاق خواب چه حسی را به شما منتقل کند و مدتی را صرف تحقیق در مورد سبک‌ و رنگ‌های مختلف اتاق خواب کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. امیدواریم با مطالعه این مطلب توانسته باشید به پاسخ سوالات اصلی خود در مورد انواع کفپوش مناسب اتاق خواب دست یابید.