بررسی جامع انواع وان حمام

حمامی با کاشی های دیواری طوسی روشن رگه دار، وان بیضی شکل سفید طرحدار و چراغ آویز مشکی

بسیاری از افراد تجربه حمام در وان آب گرم را به ویژه در ماه‌های سرد زمستان، تجربه‌ای بدون مقایسه می‌دانند. وان‌ها می‌توانند راحتی بی نظیری را برای افراد فراهم کنند تا خستگی‌های روزمره را کاهش دهند. اما هر نوع وان برای هر کاربر یا خانه‌ای مناسب نیست، شما باید با در نظر گرفتن فضا به انتخاب وان مناسب بپردازید. در ادامه با انواع وان‌ حمام بیشتر آشنا شوید، تا انتخاب درست‌تری انجام دهید.

 

سوالات متداول:

انواع وان حمام براساس نوع متریال را نام ببرید؟

وان اکریلیک، فایبرگلاس، چدنی، چینی، رزینی، مسی، سنگی، کامپوزیتی و چوبی، انواع وان براساس نوع متریال می‌باشند.


وان حمام باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

1. نظافت آسان 2. مقاوم در برابر رطوبت 3. متریال مناسب 4. طرح و مدل متناسب با فضای حمام 5. مقاوم در برابر خش و ضربه 6. ماندگاری بالا در برابر گرما 7. رنگ ثابت 8. نصب آسان

 

انتخاب وان بر اساس متریال

تصویر وان مستطیلی سفید اکریلیک با سینی چوبی

وان‌ها گزینه‌های مختلفی دارند. نوع فایبرگلاس و اکریلیک که نسبتاً متخلخل هستند و آب را جذب می‌کنند و در نتیجه دردسر بیشتری برای شما ایجاد خواهند کرد؛ یا نوع چدن و مس که بسیار محکم و غیر متخلخل هستند. در ادامه جوانب مثبت و منفی متداول‌ترین انواع وان‌‏ها را بررسی خواهیم کرد.

 

وان اکریلیک

بسیاری از وان‌‎ها از جنس آکریلیک ساخته شده‌اند. وان‏‌های آکریلیک سبک وزن هستند، نصب آسانی دارند، تمیز کردن آن‌ها آسان است و به راحتی انجام می‌شود و در اشکال، سبک‌ها و رنگ‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند. اگرچه سطح پوشش آن‌ها می‌تواند به سختی خراشیده و تغییر رنگ دهد، اما به راحتی قابل‌ترمیم هستند.

وان‌های آکریلیک در صورت نگهداری خوب می‌توانند تا 15 سال دوام داشته باشند. وان آکریلیک با یک قیمت متوسط، یک انتخاب کاملاً مناسب و محبوب بین وان‏‌های حمام برای افراد است. همچنین وان‏‌های اکریلیک قیمت کمتری دارند و اگر قصد جابجایی دارید، وان‏‌های قابل اطمینانی هستند.

 

وان فایبرگلاس

تصویر یک وان بیضی شکل فایبرگلاس سفید رنگ در سرویس بهداشتی با دیوارهای سرمه ای

در بین انواع وان حمام، وان‌‏های فایبرگلاس از ورق‌های فایبرگلاس قالب‌ر‌یزی شده با یک لایه ژل بر روی سطح طراحی و تولید می‌شوند. آن‌ها بیشترین انعطاف‌پذیری را در طراحی ایجاد می‌کنند، زیرا می‌توانند به اشکال مختلف قالب‌گیری شوند. وان‌های فایبرگلاس از آنجا که ارزان قیمت هستند و به راحتی نصب می‌شوند، یک انتخاب اقتصادی محسوب می‌شوند.

آن‌ها نیز مستعد خراش، ترک و کم رنگ شدن رنگ هستند، اما قابل تعمیر می‌باشند. فایبرگلاس‌ها تقریباً سطح نازکی دارند و تحت فشار بیش از حد، ممکن است دچار ترک‌خوردگی شوند که این امر ممکن است برخی از خریداران را به انتخاب جنس بهتر برای خرید وان حمام ترغیب کند.

 

وان چدنی

وان حمام بیضی شکل چدنی در سرویس بهداشتی کرم و قهوه ای

وان چدنی شاید بادوام‌ترین وان موجود در بازار باشد. در برابر خراش و بریدگی بسیار مقاوم هستند، به این معنی که به مراقبت‌های کمتری برای تمیز کردن نیاز دارند. همچنین، وان‌‏های چدنی از ماندگاری بالایی در برابر گرما برخوردار هستند، به این معنی که وان شما مدت بیشتری آب را گرم نگه می‌دارد.

وان‌‎های چدنی فوق‌العاده سنگین هستند و شاید سنگین‌ترین نوع وان‏‌های موجود در بازار باشند. نوع وان چدنی به دلیل اینکه سنگین است، به کفپوش مقاوم و نصب حرفه‌ای نیاز دارد. هنگام تصمیم‌گیری درباره وان حمام چدنی لعاب شده بهتر است، هم بودجه و هم طول عمر وان را در نظر بگیرید.

 

وان چینی

وان چینی سفید رنگ بیضی شکل در حمام سفید و طوسی

در بین انواع وان حمام، وان‏‌های چینی از چدن یا فولاد ساخته می‌شوند و سپس با یک لایه چینی پوشانده می‌شوند. وان‌‎های چینی براقیت و جلای بسیار خوبی دارند و سطح آن‌ها نیز بسیار صاف است. پوشش این وان‌ها به طور طبیعی در برابر خراشیدن مقاوم است و تمیز کردن آن‌ها آسان است، با یک شوینده ملایم یا جوش شیرین و آب گرم معمولاً لکه‌های سخت موجود در وان چینی از بین می‌روند. متأسفانه به دلیل سطح صیقلی، وان‎‌‌های چینی لغزنده هستند. جنس چینی گرما را به خوبی نگه نمی‌دارد و در نتیجه باعث کاهش گرمای آب می‌شود.

 

وان رزینی

وان رزینی بیضی شکل نیمه شفاف آبی رنگ در سرویس بهداشتی طوسی

وان رزینی از ترکیبی از مواد معدنی و رزین‌های مصنوعی تشکیل شده است که می‌توان با قالب‌گیری تقریباً به هر شکل یا اندازه‌ای آن‌ها را تولید کرد. یک سطح یک تکه، بدون درز ایجاد می‌شود که براق به نظر می‌رسد و تمیز کردن آن‌ها آسان است.

وان‌‏های رزینی غیر متخلخل و بهداشتی و همچنین در برابر کپک بسیار مقاوم هستند. یکی از ویژگی‌های مهم آن‌ها این است که قابل بازیافت هستند و به گزینه‌ای به عنوان دوست‌دار محیط زیست تبدیل شده‌اند. این نوع از وان‌ها به دلیل فرآیند تولید، گران‌تر از وان‌‏های دیگر هستند.

 

وان مسی

وان بیضی شکل مسی در سرویس بهداشتی مدرن با دیوارهای زغالی

وان‌های مسی ظاهری چشمگیر دارند و با گذشت زمان رنگ‌ها دچار تغییر می‌شوند. با افزایش استفاده از این وان‌‎ها، مس اکسید می‌شود و پتینه‌ای روی سطح ایجاد می‌کند که نوعی یکپارچگی روی سطح شکل می‌گیرد. این فرایند به شما کمک می‌کند تا خراش‌های روی سطح بدون هیچ زحمتی از بین بروند.

اگر از ظاهر فعلی وان مسی خود راضی هستید، می‌توانید سطح آن را با پوشش‌های مخصوص آغشته کنید و  فرایند پتینه را کندتر کنید. در بین انواع وان حمام، وان مسی در عین زیبایی، از دوام خوبی نیز برخوردار است و به طور طبیعی در برابر خراش و سایر بریدگی‌هایی که ممکن است ایجاد شود، مقاوم است.

وان‌های مسی همچنین ضد زنگ، ضد کپک و ضد باکتری هستند. البته اسیدها و ساینده‌ها می‌توانند به سطح آن آسیب وارد کنند. مانند وان‌‏های رزینی، مس نیز قابل بازیافت است و به طور معمول گران‌تر از سایر متریال‌ها محسوب می‌شود، اما بیشترین طول عمر را در بین وان‏ها با جنس‌های مختلف دارد.

نگهداری وان مسی بسیار ساده است و نیازی به مواد شیمیایی تمیزکننده قوی نیست. بیشترین مزایای وان مسی جنبه زیبایی‌شناسی آن است. مشابه وان چدن، این وان نیز بسیار سنگین است. همچنین یافتن آن نسبت به سایر متریال‎ها دشوارتر است، که این موضوع باعث می‌شود قیمت آن در مقایسه با سایر وان‌های موجود در بازار، یکی از بالاترین قیمت‌ها باشد.

 

وان سنگی

وان بیضی شکل سنگی طوسی رگه دار پایین تابلوی نقاشی یک اسب

وان سنگ مرمر، گرما را به خوبی حفظ می‌کند، در حالی که ظاهری طبیعی دارد. همچنین دارای اشکال، اندازه و رنگ متنوعی است و اگرچه تقریباً در برابر خراش‌ها مقاوم است، اما در صورت مشاهده ترک و خراش قابل‌ترمیم است. این وان بسیار سنگین و گران قیمت است.

تمیز کردن آن نیز کمی با سختی همراه است، باید بعد از هر بار استفاده از وان در حالی که هنوز مرطوب است با مخلوط صابون و سرکه سطح آن را تمیز کنید. اگر در نگهداری این متریال بی توجهی کنید، باید منتظر تغییر رنگ بسیار شدید و ایجاد کپک در طول زمان باشید.

 

وان کامپوزیتی

وان مستطیل شکل سفید از جنس کامپوزیت در سرویس بهداشتی

وقتی دو یا چند ماده برای ایجاد یک ماده برتر و منحصربه‌فرد ترکیب می‌شوند، نتیجه، یک محصول ترکیبی است. در تلاش برای تولید مواد کامپوزیت، مواد سبک وزن ترکیبی از پلاستیک، رزین و فیبر کربن با یکدیگر ترکیب و ساختاری جدید را تشکیل می‌دهند. نتیجه نهایی یک وان کامپوزیتی با وزنی کمتر از نصف وزن یک وان چدنی ساخته می‌شود که برای حمام‌هایی که در طبقات بالا قرار دارند و آسانسور ندارند، بسیار ایده‌آل است.

برای ایجاد یک ظاهر زیبا، صاف و براق، سطح وان با یک لایه مخصوص پوشانده می‌شود. درخشش سطح صاف از ترک خوردگی یا خراش جلوگیری می‌کند و نگهداری و تمیز کردن آن نیز بسیار راحت‌تر خواهد بود.

 

وان چوبی

وان هندسی چوبی در سرویس بهداشتی با دیوارپوش های چوبی و پرده کرکره ای سفید

وان‏‌های چوبی به اشکال مختلف گرد، بیضی و مستطیلی ساخته می‌شوند که آخرین شکل آن بیشتر متداول است و حس خاصی از تجمل را به حمام شما می‌بخشد. در بین انواع وان حمام، متریال چوب در طراحی حمام به دلیل زیبایی و دوام طرفداران خاص خود را دارد.

یک وان چوبی، آب را بیشتر از انواع دیگر گرم نگه می‌دارد. دقت داشته باشید در وان‏‌های چوبی باید همیشه بخشی از آن را پر از آب کنید تا از جمع شدن چوب جلوگیری شود. وان چوبی لوکس و گران قیمت است. علاوه‌بر هزینه اولیه وان، باید برای تعمیر و نگهداری منظم آن نیز هزینه‌هایی را پرداخت کنید تا از دوام وان اطمینان حاصل کنید.

چوب به دلیل تماس منظم با آب، نسبت به سایر وان‌های بازار، دوام زیادی نخواهد داشت. استفاده بیش از حد، مقاومت آن را از بین می‌برد و چوب زودتر پوسیده می‌شود و در صورت عدم نگهداری مناسب روند پوسیدگی سرعت پیدا می‌کند. به طور کلی، داشتن یک وان چوبی دردسرساز خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کاربرد چوب در طراحی حمام و سرویس بهداشتی را مطالعه فرمایید.

 

انتخاب وان بر اساس نحوه نصب

 

وان مستقل

سرویس بهداشتی بزرگی با وان حمام مستقل سفید و مشکی بیضی شکل

وان‌های مستقل کاملاً متفاوت هستند، زیرا به شما این امکان را می‌دهند تا تقریباً در هر جای حمام آن‌ها را قرار دهید. آن‌ها به هیچ دیواری متصل نخواهند شد و یک فضای 360 درجه را فراهم می‌کنند، البته باید دسترسی به لوله‌کشی را نیز در نظر بگیرید، بهتر است در نزدیکی لوله‌کشی آب وان را نصب کنید تا خطوط لوله‌ها کمتر در حمام دیده شوند.

زیبایی در طراحی وان‏‌های مستقل انعطاف‌پذیری آن‌ها است. شما می‌توانید انواع وان‌ها را با متریال‌های متنوع از جمله چدن، فایبرگلاس و سنگ و در اشکال مربع، مستطیل و بیضی شکل خریداری و در فضای مناسب حمام مستر و حمام‌های کوچک قرار دهید.

 

وان در کف حمام

وان دایره ای داخل زمین با دیوارپوش و کفپوش چوبی

وان تعبیه در داخل کف حمام، یک نوع طراحی نصب وان است که بخش حوضچه وان کاملاً در کف قرار می‌گیرد و فقط لبه‌های وان با سطح زمین یکسان خواهد بود. این نوع وان‎ها دارای مزایای مثبت بسیاری هستند، اما مانند هر نوع وان دیگر دارای اشکالاتی نیز هستند. یک دلیل که باعث محبوبیت حمام با وان‌های تعبیه در داخل کف شده است، زیبایی یکپارچه و شگفت‌انگیزی است که ارائه می‌دهد. البته شما می‌توانید به کمک متریال میکروسمنت این یکپارچگی را در کف حمام ایجاد نمایید.

در واقع سطح خاصی از خلاقیت در این نوع طراحی نصب وان وجود دارد. این نوع وان‏‌ها می‌توانند حس لوکس بودن را به هر حمام اضافه کنند. گزینه‌ها و سبک‌های این نوع وان تقریباً به اندازه تصورات شما گسترده است و به همین ترتیب می‌توان طرح‌های بسیار زیبا و پیچیده‌ای را برای این نوع اجرا در نظر گرفت. همچنین ورود و خروج به این وان‌ها بسیار آسان است و دسترسی راحت‌تری را نسبت به سبک‌های دیگر فراهم می‌کنند. ایمنی و راحتی آن‌ها، باعث می‌شود برای تمام افراد به ویژه افراد مسن یا افراد با تحرک محدود انتخاب بسیار خوبی باشد. در این نوع از حمام‌ها روشنایی باید به خوبی اجرا شود و به هنگام حمام کردن کودکان باید مراقبت بیشتری صورت بگیرد.

 

وان توکار

حمامی با کاشی های مربعی زرد رنگ و وان مستطیلی توکار با شیرآلات مشکی

این وان‏‌ها داخل قاب‌هایی که از قبل آن‌ها را ساخته‌اند، قرار می‌گیرند. متناسب با فضای حمام محفظه‌های تو خالی ساخته می‌شوند و وان داخل محفظه قرار می‌گیرد. محفظه‌ها می‌توانند در وسط حمام یا در گوشه طراحی و اجرا شوند. این سبک از نصب وان این فرصت را فراهم می‌کند تا ظاهر بیرونی وان و نحوه عملکرد آن در داخل حمام کاملاً شخصی‌سازی شود.

محیط بیرونی را می‌توان با انواع متریال از سنگ طبیعی گرفته تا چوب پوشش دهید. از وان‌‏های فایبرگلاس، آکریلیک، چدن و رزین با عمق 45 سانتیمتر می‌توانید برای این نوع از نصب وان‎‌ها استفاده کنید. به طور کلی وان‌‏هایی که نصب آن‌ها به سکو بستگی دارد، در این محفظه‌ها قابلیت نصب دارند.

 

وان شاهنشین

وان شاه‌نشین مستطیلی زیر پنجره و کنار دوش آب

این سبک از وان متداول‌ترین نصب وان است. وان‌‎های شاه‌نشین در مجاورت سه دیوار نصب می‌شوند و از یک سمت می‌توان داخل وان شد. معمولاً این نوع وان‏‌ها دارای طول 150 سانتیمتر هستند. این وان‏‌ها اغلب دارای یک سر دوش هستند و که کار را برای افراد آسان‌تر کرده است. امروزه این سبک از وان در خانه‌های مدرن امروزی بیشتر دیده می‌شود و در خانه‌های کوچک با فضای حمام کوچک بسیار مناسب خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره طراحی یک حمام مدرن و شیک را مطالعه فرمایید.

 

انتخاب وان بر اساس شکل ظاهری

وان مثلثی شکل گوشه‌ای در حمامی با کاشی های قهوه ای رگه دار با پنجره مستطیلی بزرگ

وان‌ها براساس شکل ظاهری به انواع وان مثلثی(کنجی)، وان مربعی، وان مستطیلی، وان دایره‌ای و وان بیضی شکل تقسیم‌بندی می‌شوند که می‌توانند دردار یا بدون در باشند. در این بخش به بررسی دو نوع از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

وان کنجی یا گوشه ای

وان‌های گوشه‌ای وان‌های بزرگ مثلثی شکل هستند که همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است، در گوشه‌ای از حمام قرار می‌گیرند. وان‌‎های گوشه‌ای فضای کف حمام را بیشتر اشغال می‌کنند. یکی از نقاط ضعف این وان‏‌ها این است که مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا پر شوند، ظرفیت بیشتری از آب برای حجم مورد نظر، نیاز است.

در بین انواع وان حمام وان‌های گوشه‌ای کمتر بر روی استحمام تمرکز دارند و بیشتر به استراحت افراد اهمیت می‌دهند. به همین دلیل، وان‏‌های گوشه‌ای دارای ویژگی‌های حباب و گرداب هستند. آنچه باعث می‌شود این نوع وان‏‌ها محبوب باشند، بزرگ و جا دار بودن آن‌ها، نصب در گوشه و شکل متفاوت آن‌ها است. معمولاً در بین انواع وان، این نوع وان در دسته وان‌‎های گران‌قیمت قرار می‌گیرد و البته آب زیادی مصرف می‌کند.

 

وان در دار

وان سفید مستطیلی درب دار در حمامی با کاشی های دیواری طوسی

این وان‏‌ها غالباً برای افراد دارای معلولیت یا سالخوردگان طراحی شده است که ورود به وان‌های معمولی برای آن‌ها دشوار است. این وان‌‏ها دارای درهایی هستند که بسیار نزدیک به کف زمین باز و بسته می‌شوند و برای افرادی که برای خم کردن زانو و بلند کردن پا مشکل دارند، می‌تواند انتخاب خوبی باشد و به راحتی افراد می‌توانند وارد وان شوند. آن‌ها همچنین دارای صندلی و میله هستند تا افراد به راحتی بتوانند بنشینند. وان‌‏های در دار ایمنی و راحتی را برای افراد مسن فراهم می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهند تا چند ساعتی را داخل آب گرم استراحت کنند.

 

سخن پایانی

وان حمام بیضی شکل بتونی زغالی رنگ زیر پنجره حمام

وقتی نوبت به انتخاب وان حمام می‌رسد، دو عامل در انتخاب نقش کلیدی دارند، فضای حمام و متریال. مقدار فضای مورد نظر شما تا حد زیادی بر انتخاب سبک طراحی حمام تأثیر می‌گذارد. انواع وان‏ حمام مستر و کوچک با متریال‏‌های مختلف در اشکال متنوع مستطیل، مربع، گرد، بیضی همراه با پایه یا بدون پایه طراحی و اجرا می‌شوند و شما می‌توانید با توجه به ابعاد حمام خود آن‌ها را انتخاب و نصب کنید.