بررسی جامع انواع صفحه کابینت

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، فرش شطرنجی سفید و آبی، کابینت آبی، بین کابینتی کاشی طوسی روشن و صفحه کابینت چوبی قهوه‌ای

صفحات کابینت یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر آشپزخانه به شمار می‌آیند. صفحات باید هم نیازهای عملکردی و هم نیازهای طراحی را برآورده کنند. این صفحات در انواع متریال، رنگ و بافت ساخته می‌شوند و می‌توانید با توجه به فضا و دکوراسیون آشپزخانه آن‌ها را سفارش و نصب کنید. هر یک از متریال‎‌ها دارای مزایا، ویژگی‌های بصری، ماندگاری و اصول نگهداری هستند که بهتر است قبل از سفارش با آن‌ها بیشتر آشنا شوید. صفحات کابینت باید در برابر چالش‌های روزمره آشپزخانه مانند ریختن مایعات، روغن، مواد غذایی، خراش‌ها و ضربات مقاومت بالایی داشته باشند. در ادامه به مزایا و معایب چند نمونه از انواع متریال‎‌ها برای صفحه کابینت اشاره خواهیم کرد.

 

آشپزخانه‌ای با صفحه کابینت سنگ مرمر سفید و خاکستری، کفپوش چوبی کرمی، اجاق گاز توکار مشکی و دیوار گچی سفید

سوالات متداول:

انواع صفحه کابینت‌‌های پرکاربرد را نام ببرید؟

صفحه کابینت‌ها از انواع مختلف چوبی( ام دی اف)، شیشه‌ای، بتنی، لمینتی و از متریال‌های مختلف سنگی (کوارتز، گرانیت، مرمر، تراورتن) تولید می‌شوند که بسیار پرکاربرد می‌باشند.


هنگام انتخاب و خرید صفحه کابینت باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. مقاومت بالای متریال صفحه کابینت 2. نظافت آسان 3. نصب سریع و آسان 4. ابعاد و ضخامت صفحه کابینت 5. سبک دکوراسیون آشپزخانه 6. دوام بالای متریال 7. سطح صاف و یکنواخت صفحه کابینت

 

عوامل موثر در انتخاب صفحه کابینت

آشپزخانه‌ای با کابینت آبی، هود آبی، یخچال طوسی، صفحه کابینت سفید، کفپوش کرمی، جزیره چوبی سفید، دیوار طوسی و دو صندلی‌

قبل از انتخاب صفحه کابینت لازم است ویژگی‌ها و خصوصیات مدنظر خود را لیست کرده و برای انتخاب به جمع‌بندی مناسبی در خصوص نوع صفحه کابینت برسید تا بتوانید بهترین نوع آن را مطابق با سلیقه و مشخصه‌های موردنیاز خود تهیه نمایید. ازاین‌رو در این بخش عوامل موثر در انتخاب را گرد‌آوری کرده‌ایم تا با در نظر گرفتن این عوامل انتخابی صحیح و مناسب داشته باشید.

 

آشپزخانه‌ای با کابینت سفید، صفحه کابینت سنگی خاکستری و سفید، یخچال‌ نقره‌ای و دیوار بین کابینتی آجری سفید و خاکستری

عوامل موثر در انتخاب عبارتند از:

 • طول عمر بالا
 • لبه‌های صاف
 • زیبایی ظاهری
 • قیمت مناسب
 • نصب آسان و سریع
 • مقاوم بودن در برابر خراش و ضربه

 

عوامل مؤثر در قیمت صفحه کابینت 

آشپزخانه‌ای با کابینت سفید، صفحه کابینت سنگ مرمری سفید طرح‌دار، اجاق‌ گاز نقره‌ای و لوستر فلزی مشکی با لامپ‌های سفید

قیمت صفحه‌ کابینت، نشان دهنده‌ی کیفیت آن است. عواملی وجود دارند که به شکل مستقیم در تعیین قیمت کابینت نقش دارند:

 

 •  کیفیت رنگ و طرح کابینت 

آشپزخانه‌ای با کابینت سفید، صفحه کابینت چوبی سفید و قهوه‌ای ، کفپوش سفید، لوستر گرد سفید و سقف اوپن چوبی قهوه‌ای و سفید

رنگ و طرح نقش تعیین کننده‌ای در قیمت صفحه کابینت دارند. رنگ به کار رفته در صفحه کابینت، باید کیفیت بالایی داشته باشد؛ به طوری که پس از مدتی از بین نرود و شفافیت خود را به شکل دائم حفظ کند. هر چه کیفیت رنگ و طرح کابینت بهتر باشد، قیمت صفحه کابینت افزایش پیدا می‌کند.

 

 •  ضخامت صفحه کابینت

آشپزخانه‌ای با کفپوش سرامیکی سفید، فر توکار زرد روشن، دیوارپوش چوبی، سقف کنافکاری شده طوسی روشن و صفحه کابینت سفید رنگ

ضخامت صفحه‌ی کابینت نیز یکی دیگر از عواملی است که قیمت آن را تعیین می‌کند. صفحه‌ی کابینت استاندارد نباید بیش از حد نازک یا ضخیم باشد. ضخیم بودن بیش از حد آن باعث ازبین رفتن ظرافت کار می‌شود. همچنین وزن آن نیز نباید چندان سنگین باشد. 

 

 • جنس چوب صفحه‌ی کابینت

آشپزخانه‌ای با کابینت و جزیره چوبی سفید، صفحه کابینت طرح چوب قهوه‌ای، بین کابینتی کاشی سفید، هود نقره‌ای، فر توکار نقره‌ای

چوب‌ها خاصیت و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. هر نوع از چوب باید طبق کاربردهایش استفاده شود. در صفحه‌ی کابینت نیز باید چوب مخصوص آن به شکل باکیفیتی به کار رود؛ هرچه کیفیت چوب بالاتر رود، قیمت آن نیز بیشتر برآورد می‌شود. توجه کنید که چوب صفحه کابینت باید طوری باشد که بر اثر رطوبت آسیب نبیند. رایج‌ترین صفحات کابینت که در آشپزخانه‌ها استفاده می‌شوند از جنس چوب‌اند؛ اما صفحاتی از جنس سنگ و فلز نیز وجود دارند که باید به ظرافت، ابعاد، طرح و استحکام آن توجه نمود. 

 

 • یراق آلات به کاررفته در کابینت

آشپزخانه‌ای با کفپوش سرامیکی کرمی، کابینت چوبی قهوه‌ای روشن، اجاق گاز رومیزی و صفحه کابینت سنگی سفید رنگ

یراق آلات به وسایل جانبی صفحه کابینت گفته می‌شود. یراق آلات باکیفیت در محیط مرطوب زنگ نمی‌زنند و رنگ و شکل خود را حفظ می‌کنند. ظرافت، جنس، ابعاد یراق آلات همگی در تعیین قیمت صفحه کابینت مؤثراند. 

 

 • خرید باواسطه یا بی‌واسطه‌ی صفحه‌ی کابینت

آشپزخانه‌ای با کفپوش سنگی کرمی، کابینت کرمی و سفید، سقف کنافکاری شده طوسی، بین کابینتی گل‌دار سفید و قهوه‌ای و صفحه کابینت گل‌دار

بازار فروش صفحه‌ی کابینت پر از فروشندگان باواسطه و بدون واسطه است. سعی کنید که محصول خود را از فروشندگان بی‌واسطه تهیه کنید؛ در این صورت دستمزد واسطه حذف شده و کالا را کمی ارزان‌تر تهیه می‌کنید، همچنین در صورت بروز مشکل می‌توانید راحت‌تر آن را با فروشنده در میان بگذارید.

 

 • ظرافت صفحه کابینت

آشپزخانه‌ای با کفپوش سرامیکی سفید، سقف کنافکاری شده طوسی روشن، اجاق گاز صفحه‌ای، کابینت و صفحه کابینت سفید رنگ با تزئینات طلایی

کارهایی که نیاز به ظرافت دارند، وقت بیشتری را طلب می‌کنند؛ بنابراین هرچه ظرافت یک محصول بالا برود، قیمت نهایی آن نیز بیشتر می‌شود. ظرافت به کاررفته در صفحه‌ی کابینت باعث بی‌نقص به نظر رسیدن آشپزخانه شده و کارنهایی بسیار زیبا خواهد شد. 

 

انواع صفحه کابینت از لحاظ ضخامت

آشپزخانه‌ای با کفپوش استخوانی رنگ، دیوار کرمی، سقف سفید، کابینت و صفحه کابینت استخوانی رنگ طرح‌دار

صفحه کابینت در ضخامت‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شود. ما قصد داریم در اینجا به معرفی دو نوع متداول و پرکاربرد آن بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

 

صفحه کابینت 3 سانتی

آشپزخانه‌ای با کفپوش طوسی تیره، دیوار طوسی، دو صندلی‌ چوبی، درب چوبی، اجاق گاز سفید و کابینت سفید با صفحه کابینت قهوه‌ای

صفحه کابینت 3 سانتی، سه سانتی‌متر ارتفاع دارد و عموما از جنس ام دی اف است. از نظر قیمتی انتخاب این نوع از صفحه به صرفه‌ترین انتخاب است. صفحه کابینت 3 سانتی در کیفیت‌های مختلف وجود دارد؛ اما تنوع آن چندان زیاد نیست و به همین دلیل اخیرا توجهات به سمت صفحه کابینت 5 سانتی رفته است. برای تهیه‌ی این صفحه دو عدد ورق ام دی اف با ضخامت 16 میلی‌متر بر روی یکدیگر پرس شده و سپس وارد مرحله‌ی روکش گذاری می‌شوند.

 

صفحه کابینت 5 سانتی

آشپزخانه‌ای با دیوار کاشی‌کاری شده سفید و طوسی، کابینت سبز روشن، صفحه کابینت سنگی سفید و انواع ظروف آشپزخانه سفید رنگ

صفحه کابینت 5 سانتی نیز پنج سانتی متر ارتفاع داشته و اکنون تبدیل به پرطرفدارترین صفحه‌ کابینت شده است. مزیت این صفحه تنوع در کیفیت و طرح آن است. به طور میانگین قیمت این صفحه بیشتر از صفحه‌ی 3 سانتی است و مقاومت بیشتری نیز دارد. 

 

انواع صفحه کابینت از لحاظ جنس

آشپزخانه‌ای با کابینت سفید، صفحه کابینت سنگ مرمر ذغالی رنگ، بین کابینتی ذغالی رنگ، اجاق گاز صفحه‌ای و فرتوکار نقره‌ای

به طور کلی صفحه کابینت از نظر جنس به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • صفحه کابینت چوبی
 • صفحه کابینت سنگی
 • صفحه کابینت فلزی 

صفحات کابینت دیگری نیز مانند صفحه کابینت پلاستیکی وارد بازار شده است که تنوع و کیفیت زیادی ندارد و چندان رایج نیست.

 

مزایا و معایب صفحه کابینت چوبی 

آشپزخانه‌ای با کابینت سفید، کفپوش چوبی سفید، درب شیشه‌ای، صفحه کابینت چوبی قهوه‌ای، انواع ظروف و هود نقره‌ای

هر نوع از صفحات کابینت مزایا و معایب خود را دارند؛ با این وجود هیچ کدام از آن‌ها را نمی‌توان بر دیگری ارجح دانست. باید با توجه به شرایط، کاربری، هزینه و سلیقه بهترین نوع آن را انتخاب نمود. صفحه کابینت چوبی پرکاربردترین نوع صفحه کابینت است. از مزایای صفحه‌ کابینت چوبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • تنوع در قیمت و کیفیت

آشپزخانه‌ای با کابینت سفید، بین کابینتی چوبی قهوه‌ای، صفحه کابینت چوبی قهوه‌ای، اجاق گاز فردار مشکی، یخچال آبی و سبد حصیری

میانگین قیمت صفحه کابینت چوبی از میانگین قیمت صفحه کابینت سنگی و فلزی کمی بیشتر است. به همین دلیل می‌تواند یک انتخاب اقتصادی باشد.

 

 • سازگاری با محیط زیست

آشپزخانه‌ای با کابینت و جزیره سفید، دیوار کرمی، بین کابینتی چوبی سفید، صفحه کابینت چوبی قهوه‌ای و دو چراغ آویز گرد طوسی

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به محیط زیست وانتخاب‌های مربوط به آن اهمیت می‌دهید، بهترین نوع صفحه‌ی کابینت برای شما، صفحه کابینت چوبی است. این صفحه به دلیل کمترین استفاده از پلاستیک به راحتی جذب طبیعت می‌شود و به اصل خود باز می‌گردد. 

 

 • پتانسیل بالای چوب در طراحی و فرم‌گیری 

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای روشن، جزیره و کابینت سفید، دیوارپوش آجری قهوه‌ای، دو چهارپایه و صفحه کابینت چوبی قهوه‌ای

چوب‌، تنها نوع صفحه‌ کابینت است که می‌توان بیش از نود درصد ایده‌ها و طراحی‌ها را بر سطح آن اجرا کرد؛ بدون این‌که کار آسیب ببیند و کیفیت آن کاهش پیدا کند. با استفاده از این ویژگی می‌توانید شکل موردنظر خود را بر آن پیاده کنید. 

 

 •  چوب، یکی از نماد‌های اصلی طبیعت

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای، جزیره و کابینت سفید، سینک گرد استیل، دیوار کرمی و صفحه کابینت چوبی قهوه‌ای و مشکی

چوب، از طرح‌هایی است که یکی‌ از نمادهای اصلی طبیعت محسوب می‌شود. اگر به فکر ایجاد نزدیک‌ترین دکوراسیون به طبیعت هستید، می‌توانید از صفحه کابینت چوبی استفاده کنید. وجود گل‌ها و گیاهان در خانه با فضای چوبی خانه تکاملی بی‌نظیر ایجاد می‌کند. 

 

آشپزخانه‌ای با کابینت چوبی سفید، سینک سفید، پرده طوسی روشن، صفحه کابینت چوبی قهوه‌ای، اجاق گاز نقره‌ای و ظروف ادویه

از معایب صفحات چوبی نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • قابلیت اشتعال

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای، دیوار کرمی، کابینت سفید، صفحه کابینت چوبی قهوه‌ای، بین کابینتی طرح آجر سفید و سینک نقره‌ای

صفحه‌ی چوبی برخلاف دو مدل صفحه سنگی و فلزی، قابلیت اشتعال دارد. اگر این صفحه در معرض حرارت و گرمای مستقیم قرار بگیرد، خیلی زود مشتعل می‌شود و به راحتی آتش را انتقال خواهد داد.

 

 • واکنش در برابر رطوبت

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای، دیوار طوسی روشن، یخچال نقره‌ای، کابینت سفید، صفحه کابینت چوبی قهوه‌ای و چراغ‌های آویز

در حالت عادی، رطوبت می‌تواند به راحتی بر چوب نفوذ کرده و آن را غیرقابل استفاده کند. اگر در محیط مرطوب زندگی می‌کنید، باید بهترین نوع صفحه کابینت چوبی ضد رطوبت را تهیه کنید تا احتمال رطوبت‌زدگی پایین بیاید؛ با این‌حال همچنان ممکن است که چوب نسبت به رطوبت واکنش نشان دهد. 

 

 • احتمال چین خوردگی، تَرک خوردن و کج شدن چوب

آشپزخانه‌ای با کفپوش سنگی طوسی، کابینت و جزیره چوبی، پلکان چوبی، دیوارپوش سنگی طوسی و صفحه کابینت کرمی

چوب، ظریف و شکستنی است و با کوچک‌ترین فشار دچار چین خوردگی و تَرَک می‌شود و نقطه اتصال آن از جای خود می‌لغزد. باید کمترین فشار را بر آن وارد کرده و مرتب اتصالات آن را چک کنید. 

 

مزایا و معایب صفحه کابینت سنگی

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای روشن، کابینت سفید، صفحه کابینت طوسی، سینک طوسی و جزیره سنگ مرمر سفید

صفحه‌ی کابینت سنگی، یکی دیگر از انواع صفحه کابینت است که در طرح‌ها و انواع گوناگون وجود دارد و از بارزترین مزایای آن می‌توان موارد زیر را نام برد:

 

 • طول عمر بسیار بالا

آشپزخانه‌ای با کابینت چوبی، صفحه کابینت سفید، دیوارپوش کاشی طوسی روشن، سینک سفید و دیوار تلفیقی گچی و شیشه‌ای

صفحه کابینت سنگی برخلاف چوب طول عمر بسیار بالایی دارد. صفحه‌ی چوبی در بهترین حالت و جنس پس از پانزده سال شروع به فرسودگی می‌کند؛ اما صفحه‌ کابینت سنگی، سالیان سال سالم و پایدار خواهد ماند. نکته‌ی دیگر اینکه این نوع از صفحه هیچگاه قدیمی نمی‌شود و استفاده از آن همیشه رایج بوده است. 

 

 • تنوع در رنگ و طرح

آشپزخانه‌ای با کفپوش سرامیکی شیری رنگ، کابینت و جزیره چوبی کرمی، پنجره طوسی و صفحه کابینت مشکی براق

سنگ‌ها نیز مانند انواع چوب در رنگ‌ و طرح متنوع و منحصر به فرد وجود دارند. هیچ سنگی مانند سنگ دیگر نیست و در جزئیات تفاوت دارد. می‌توان انواع و اقسام سنگ‌ها را در رنگ‌ و زمینه‌های مختلف تهیه کرد. دست طراحان همیشه در استفاده از این نوع صفحه کابینت باز است و متناسب با دکوراسیون خانه مدل دلخواه خود را برمی‌گزینند. 

 

 • عدم نیاز به تعمیر و نگهداری

آشپزخانه‌ای با کفپوش سرامیکی کرمی، کابینت و جزیره چوبی سفید، دیوار کرمی و صفحه کابینت سنگی کرمی طرح‌دار

صفحه‌ کابینت سنگی اگر کیفیت بالایی داشته باشد، به راحتی دچار تَرَک و شکستگی نمی‌شود. وزن بالایی را تحمل می‌کند و چندان نیاز نیست که مراقبت‌های رایج از صفحات دیگر، برای آن صورت بگیرد. 

 

 • مقاوم در برابر اشتعال

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای تیره، دو چهارپایه مشکی، کابینت و جزیره سفید، صفحه کابینت سنگی سفید و مشکی و سینک خاکستری

این نوع از صفحه کابینت، به هیچ وجه قابل اشتعال نیست و از این جهت جای نگرانی ندارد. از این گذشته تماس مستقیم با اجسام و مواد داغ نیز به بسیاری از صفحات سنگی آسیب نمی‌رساند. 

 

 • مقاوم در برابر رطوبت 

آشپزخانه‌ای با کابینت سفید، لوستر فلزی گرد نقره‌ای، صفحه کابینت سنگی مشکی و سفید، سینک خاکستری و دیوار طوسی روشن

رطوبت بهترین دلیل استفاده از این صفحه در مناطق مرطوب و شرجی است. رطوبت در بیشترین شدت نیز نمی‌تواند به سنگ‌ها آسیب برساند و زیبایی و ظرافت آن را تحت تأثیر قرار دهد. 

 

آشپزخانه‌ای با کابینت مشکی، صفحه کابینت سفید سنگی طرح‌دار، کفپوش چوبی نسکافه‌ای رنگ، دیوار طوسی و شومینه دیواری آجری

صفحه کابینت‌های سنگی نیز معایبی دارند که عبارت‌اند از:

 

 •  قیمت بالاتر نسبت به انواع صفحات کابینت دیگر

آشپزخانه‌ای با دیوار طوسی روشن، کابینت شیری رنگ، بین کابینتی طرح آجر سفید، صفحه کابینت سنگی سفید و طوسی و هود سفید

به دلیل کمیاب و طبیعی بودن و نحوه‌ی استخراج و فرآوری، سنگ‌ها قیمت بالاتری نسبت به انواع دیگر دارند. دقت کنید که جنس‌هایی با قیمت پایین نیز وجود دارند؛ اما شکنندگی و استقامت چندانی ندارند.

 

 • وزن بالا

آشپزخانه‌ای با یخچال نقره‌ای، صفحه کابینت سنگی سفید و طوسی، صندلی‌های بدون تکیه‌گاه طوسی و لوسترهای مربعی فلزی

گاهی سنگینی بیش از حد صفحات باعث می‌شود که به سازه‌ی کابینت و کفپوش خانه فشار زیادی وارد شود؛ بنابراین باید به استحکام سازه و کفپوش توجه کنید. 

 

مزایا و معایب صفحه کابینت فلزی

آشپزخانه‌ای با دیوار سفید، کابینت فلزی نقره‌ای، صفحه کابینت فلزی نقره‌ای، سینک شیری رنگ و و دستگاه برقی فلزی

استفاده از صفحه کابینت فلزی، چندین سال است که رواج یافته و طرفداران آن روز به روز بیشتر می‌شود با اینحال رفتن به سمت این نوع از صفحه کابینت در خانه نیاز به کمی جرأت و جسارت دارد. از مزایای این صفحه کابینت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • استحکام بالا

آشپزخانه‌ای با کفپوش سرامیکی سفید، جزیره فلزی نقره‌ای، یخچال نقره‌ای، انواع ظروف فلزی، کابینت و صفحه کابینت فلزی نقره‌ای

فلز به کار رفته در این صفحات از ترکیباتی است که مقاومت بسیار بالایی دارد و به راحتی با ضربه‌ آسیب نمی‌بیند. صفحه کابینت فلزی نه مانند صفحه‌ی چوبی قابلیت تَرَک برداشتن دارد و نه مانند صفحه‌ی سنگی می‌شکند. تنها تهدیدی که وجود دارد ضربه‌‌ی محکم و ایجاد فرورفتگی و برآمدگی بر آن است که اگر صفحه‌ای با کیفیت خوب تهیه کنید، این مشکل به حداقل خواهد رسید.

 

 • ماندگاری زیاد

آشپزخانه‌ای با کفپوش نسکافه‌ای رنگ، کابینت فلزی نقره‌ای، صفحه کابینت فلزی نقره‌ای تیره، سینک استیل و شلف شیشه‌ای

صفحه کابینت فلزی در صورت نگهداری صحیح و عایق شدن نسبت به رطوبت تا سال‌ها بدون هیچ آسیبی می‌تواند استفاده شود. سادگی آن نیز باعث شده تا هیچوقت از مُد نیفتد، بنابراین اگر قصد استفاده از ترکیبی ماندگار و ساده دارید این ورق‌ها انتخاب مناسبی است. 

 

آشپزخانه‌ای با کفپوش خاکستری، سقف سفید، پنجره مشکی، کابینت فلزی نقره‌ای، بین کابینتی مشکی و صفحه کابینت مشکی

این صفحه نیز مانند دیگر صفحات بدون ایراد نیست و معایبی دارد:

 

 • تنوع اندک در رنگ و طرح

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای، کابینت و جزیره فلزی نقره‌ای، اجاق گاز نقره‌ای، صفحه کابینت خاکستری و شلف چوبی کتابخانه‌ای

صفحه کابینت فلزی در چند رنگ محدود و با طرح ساده وجود دارد. اگر جزو افراد ساده پسند نیستید به سراغ این صفحه نروید.

 

 • عدم سازگاری با محیط زیست

آشپزخانه‌ای با کابینت فلزی طوسی تیره، صفحه کابینت فلزی نقره‌ای، شلف فلزی، دیوار طوسی و گاز صفحه‌ای مشکی رنگ

سال‌های سال طول می‌کشد تا صفحه‌ی ‌فلزی بخشی از طبیعت شود و دوباره به چرخه بازگردد. انتخاب این صفحه، انتخابی سبز و پایدار نیست. 

 

 • خش‌پذیر بودن

آشپزخانه‌ای با کفپوش طوسی، دیوار کرمی، کابینت فلزی نقره‌ای، صفحه کابینت فلزی نقره‌ای و سینک استیل نقره‌ای

گرچه صفحه‌ی کابینت فلزی استحکام و مقاومت بالایی دارد؛ اما مقاومت آن نسبت به خش چندان زیاد نیست و در طی‌ سال‌ها سطح صاف و صیقلی آن خش دار می‌شود. 

 

 • واکنش در برابر رطوبت

آشپزخانه‌ای با کفپوش طوسی، دیوار طوسی، کابینت فلزی نقره‌ای، صفحات کابینت فلزی نقره‌ای و شلف فلزی نقره‌ای

اگر صفحه فلزی در برابر رطوبت واکنش نشان دهد پس از مدتی به کلی جلوه و براقی خود را از دست می‌دهد و ظاهر آن دلچسب نیست؛ بنابراین باید به طور مرتب هزینه‌هایی جهت عایق کردن صفحه از رطوبت متحمل شوید. 

 

 • وزن سنگین

آشپزخانه‌ای با کابینت و صفحه کابینت فلزی نقره‌ای، سینک استیل، اجاق گاز نقره‌ای و بین کابینتی فلزی نقره‌ای

وزن سنگین صفحات باعث می‌شود که به سازه‌ی کابینت و کفپوش خانه فشار زیادی وارد شود؛ بنابراین باید به استحکام سازه و کفپوش توجه کنید.

 

آموزش نصب صفحه کابینت (ویدئو)

 

صفحه کابینت کوارتز

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی سفید، جزیره و کابینت چوبی قهوه‌ای، صفحه کابینت سنگی سفید، سینک استیل و دو ظرف میوه

کوارتز یکی از بهترین متریال‏‌ها برای صفحات کابینت است. این صفحه بسیار بادوام است و نگهداری آن آسان و هزینه چندانی ندارد. از ویژگی‌های ظاهری آن می‌توان به طیف گسترده‌ و بی انتهای رنگ‌ها اشاره کرد. در سراسر سطح صفحه کوارتز می‌توان رگه‌های ظریفی را مشاهده کرد. از آنجا که کوارتز یکی از سخت‌ترین مواد معدنی در جهان است، این صفحه کابینت در مقابل فرورفتگی‌ها و لکه‌ها بسیار مقاوم است.

نکته: صفحات کوارتز و کوارتزیت یکسان نیستند. اگر می‌خواهید یک سنگ سخت‌تر از گرانیت برای سنگ اپن آشپزخانه خود انتخاب کنید که دارای پوشش شیشه‌ای و مرمری باشد، کوارتزیت انتخاب مناسب‌تری خواهد بود.

 

صفحه کابینت سنگ گرانیت

آشپزخانه‌ای با کفپوش خاکستری سرامیکی، دو چهارپایه قهوه‌ای، جزیره مشکی، کابینت سفید و صفحه کابینت سنگی مشکی و سفید

میزهای گرانیتی به دلیل زیبایی و دوام بسیار بالا مشهور هستند و یکی از گزینه‌های اصلی افراد برای خرید است. این متریال در رنگ‌های متنوعی عرضه می‌شود و از آنجا که به طور طبیعی تولید می‌شود، هر صفحه سنگ گرانیت می‌تواند نسبت به سایر صفحه‌های مشابه، خاص و منحصربه‌فرد باشد.

نکته: گرانیت دارای سطح متخلخل است، بنابراین توصیه می‌شود که هر 10 تا 15 سال این صفحه با مواد مخصوص آب‌بندی شود.

 

صفحه کابینت سنگ مرمر

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای، کابینت سفید، لوستر فلزی بیضی شکل، صفحه کابینت سنگی سفید و خاکستری طرح‌دار و پنجره سفید

صفحه‌های سنگ مرمر زیبایی و ظرافت خاصی را به آشپزخانه‌های لوکس می‌بخشند. هیچگاه دو اسلب از این سنگ مشابه نخواهد بود و ازاین‌رو، سنگ مرمر می‌تواند یک انتخاب منحصربه‌فرد باشد. سنگ مرمر به عنوان یک سنگ طبیعی مستحکم، در برابر حرارت بسیار مقاوم است. اما ممکن است سطح صیقلی آن با مواد اسیدی همچون آبلیمو کمی دچار ایراد شود. اگر خراش و ترک بر روی آن ایجاد شود، این قابلیت وجود دارد که با رزین اپوکسی یا پلی استر ترمیم شوند. برای کمک به محافظت از سطح این سنگ، می‌توانید از سیلر استفاده کنید.

 

صفحه کابینت لمینت

آشپزخانه‌ای با دیوار طوسی روشن، کابینت و جزیره طوسی روشن، صفحه کابینت سفید، پنجره‌های مستطیلی سفید و چند گلدان

صفحه کابینت لمینت یکی از گزینه‌های مناسب برای افرادی است که بودجه کمی را برای بازسازی آشپزخانه خود در نظر گرفته‌اند. به دلیل قابلیت انعطاف‌پذیری و داشتن سطح ضد لک، طرفداران بسیاری دارد. از آنجا که این محصول به صورت مصنوعی تولید می‌شود، تقریباً در هر رنگ، الگو یا سبکی قابل سفارش و نصب است. به دلیل تنوع بالا از مات تا براق، می‌توانید با دکوراسیون آشپزخانه مدرن خود آن را هماهنگ کنید. از لحاظ نگهداری، این صفحه به راحتی تمیز می‌شود و نیاز به مواد خاصی ندارد و در برابر آسیب به ندرت دچار خراش، ترک، فرو رفتگی یا لکه می‌شود. از این جهت انتخاب این صفحه برای خانواده‌هایی که جمعیت زیادی دارند یا به طور مرتب مهمان دارند، یک گزینه عالی محسوب می‌شود.

 

صفحه کابینت چوب

آشپزخانه‌ای با کفپوش سرامیکی سفید، یخچال طوسی، کابینت سفید، صفحه کابینت چوبی قهوه‌ای، هود طوسی و انواع ظروف

صفحات چوبی به دلیل بافتی که دارند، ظاهری گرم و جذاب را به فضا می‌بخشند. چوب را می‌توان در انواع رنگ‌ها و الگوها، از گونه‌های مختلف درختان تهیه کرد. بهتر است از صفحات چوبی به دلیل سطح ظریفی که دارند، تنها به عنوان بخشی کوچکی در آشپزخانه استفاده کنید. باید دقت داشته باشید که متریال چوب نیاز به نگهداری مرتب دارد و اگر در معرض آب، گرما و بخار قرار بگیرد دچار آسیب‌هایی می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود سطح انواع چوب کابینت را بعد از مدتی با مواد خاصی پوشش دهید و این عمل را در فاصله زمانی مشخص تکرار کنید.

 

صفحه کابینت فولاد ضد زنگ

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای، دیوار سفید، بین کابینتی طرح‌دار سفید و طوسی، صفحه کابینت فلزی خاکستری و شلف چوبی قهوه‌ای

صفحات براق از جنس استنلس استیل برای طراحی آشپزخانه های مدرن و حرفه‌ای، بسیار ایده‌آل هستند. یکی از بادوام‌ترین میزهای آشپزخانه در برابر گرمای زیاد، این متریال است. این میزهای ضدزنگ با چندین طرح و مدل در دسترس هستند و می‌توانید آن‌ها را با ظاهر براق یا مات، ساده یا آینه‌ای انتخاب کنید. فولاد ضد زنگ در مقابل لک مقاوم است اما می‌تواند فرسوده و خراشیده شود. با استفاده از پاک‌کننده‌های مخصوص می‌توانید هرگونه آلودگی را از سطح آن پاک کنید و ظاهری براق به آن ببخشید.

 

صفحه کابینت شیشه

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی کرمی، کابینت سفید، بین کابینتی آبی روشن، صفحه کابینت مشکی و سینک خاکستری

صفحات شیشه‌ای کابینت امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهند. آن‌ها تقریباً در یک تنوع بی پایان از رنگ، شکل و بافت تولید می‌شوند. این نوع متریال را می‌توان با انواع کاشی، فلز یا چوب ترکیب کرد تا ظاهری یکپارچه ایجاد شود. ممکن است متریال شیشه از گزینه‌هایی همچون متریال سنگ، از قیمت پایین‌تری برخوردار باشد اما نصب آن هزینه بیشتری خواهد داشت.

میزهای شیشه‌ای می‌توانند به راحتی خراشیده شوند، ترک بردارند یا بر اثر ضربه محکم شکسته شوند، بنابراین بهتر است در قسمت‌هایی از آشپزخانه که کمتر استفاده می‌شود از این متریال استفاده کنید.

 

صفحه کابینت بتن

آشپزخانه‌ای با کفپوش قهوه‌ای روشن، کابینت چوبی، جزیره طوسی، صفحه کابینت بتنی طوسی روشن و کاغذ دیواری راه راه سفید و طوسی

برای کسانی که می‌خواهند فضای آشپزخانه را به سبک صنعتی طراحی کنند، بتن یکی از متریال‌های مناسب برای صفحات کابینت خواهد بود. این متریال در اشکال، سایه‌ها و بافت‌های مختلفی ساخته می‌شود. جنس مقاوم بتن باعث می‌شود که در مقابل صدمات تخریب‌ناپذیر باشد. توصیه می‌شود آب‌بندی سطح بسیار متخلخل این نوع میزها بلافاصله پس از نصب انجام شود که برای دستیابی به بهترین نتایج، این عمل را باید هر یک تا سه سال، بر روی صفحات بتنی اجرا کنید.

 

صفحه کابینت تراورتن

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، کابینت چوبی قهوه‌ای، بین کابینتی کاشی کرمی، صفحه کابینت سنگی خاکستری و چراغ‌های آویز فلزی

تراورتن با کاربرد وسیع می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای صفحات کابینت باشد. سطح براق آن به دلیل توانایی انعکاس نور، می‌تواند اپن آشپزخانه را به طرز چشمگیری روشن کند و این ویژگی مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. سنگ تراورتن تا حدودی شبیه به سنگ مرمر است، بنابراین یک گزینه ایده‌آل برای آشپزخانه است. تراورتن در برابر لکه‌ها مقاومت بالایی دارد، اما نسبت به سایر گزینه‌های پیشخوان از دوام و عمر کمتری برخوردار است. این سنگ طبیعی نیز مانند سایر سنگ‌ها، دارای سطحی متخلخل است و باید قبل از استفاده از مواد خاصی برای پوشش آن استفاده کرد.

 

صفحه کابینت کاشی

آشپزخانه‌ای با کابینت سفید چوبی، پنجره‌های سفید، صفحه کابینت کاشی قهوه‌ای، هود خاکستری و سینک سفید

کاشی یکی از محبوب‌ترین متریال‎‌هایی است که برای قسمت‌های مختلف خانه از جمله آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاشی‌ها را می‌توان با جنس‌های مختلف سرامیک، سنگ، شیشه یا فلز تهیه کرد. اساساً هیچ رنگ یا ترکیبی از رنگ‌ها وجود ندارد که در کاشی‌ها وجود نداشته باشد. با توجه به انتخاب، جنس کاشی، می‌تواند ظاهری مدرن یا جذابیت سنتی را به آشپزخانه شما ببخشد. فاصله بین کاشی‌ها را با دوغاب پر می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود محل تجمع باکتری‌ها شود و تمیز کردن کاشی‌ها را دشوار ‌کند. اگر کاشی آشپزخانه دچار ترک و شکستگی شود، به تنهایی کاشی شکسته شده قابلیت تعویض خواهد داشت.

 

صفحه کابینت کورین سالید سرفیس

آشپزخانه‌ای با کابینت سفید، پنجره شیری رنگ، دیوارپوش کاشی مشکی، صفحه کابینت سنگی سفید خال‌دار و گاز صفحه‌ای

صفحات سالید سرفیس ظاهری مدرن به آشپزخانه می‌دهند. این نوع متریال‎‌‌ها که در رنگ‌های بی‌شماری در دسترس هستند، به صورت مصنوعی از مشتقات معدنی ساخته می‌شوند. یکی از بهترین میزهای آشپزخانه هستند که در ابعاد و اشکال مختلف قالب‌گیری می‌شوند. صفحات کابینت کورین دارای سطح بسیار مقاوم در برابر گرما هستند و تعمیر و مرمت آن‌ها آسان است، در صورت بروز هرگونه خراش، به راحتی می‌توان آن‌ها را با پوشش خاصی از بین برد. سطح غیر متخلخل این صفحه کابینت به نگهداری بسیار کمی نیاز دارد.

 

صفحه کابینت سنگ صابون

آشپزخانه‌ای با کابینت چوبی کرمی، پنجره کرمی، شیرآلات مشکی، دیوار کرمی، صفحه کابینت و صفحه جزیره سنگی مشکی با خطوط سفید

سنگ صابون، با ظاهری جذاب و زیبا برای صفحات کابینت گزینه مناسبی است. سطح غیر قابل نفوذ آن خطر رشد باکتری را کاهش می‌دهد و این موضوع یک مزیت محسوب می‌شود. سنگ صابون به علت مقاومت بالا در برابر حرارت، اغلب در ساخت شومینه مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما این ویژگی باعث شده است از این متریال برای صفحات کابینت نیز استفاده شود، چرا که با قرار دادن یک ظرف گرم بر روی آن، سطح ترک بر نمی‌دارد. این سنگ ممکن است با گذشت زمان تیره و در اثر سایش زیاد، خراشیده شود. باید دقت داشته باشید، با خرد کردن مواد غذایی به طور مستقیم بر روی سطح آن، مطمئناً آثار چاقو به جا خواهد ماند.

 

صفحه کابینت مس

آشپزخانه‌ای با کابینت آبی، دیوار آبی، بین کابینتی مسی رنگ، پنجره‌ کرمی، اجاق گاز مشکی، تابلو دکوراتیو و چند ظرف

صفحات مسی در آشپزخانه بدون استفاده از پوشش‌های مخصوص با گذشت زمان اکسید و لکه‌دار می‌شوند و حالت پتینه با رنگ‌های قرمز، سبز و قهوه‌ای بر روی آن‌ها ظاهر می‌شود. اگر پوشش‌های مخصوص به طور مرتب استفاده شوند، ظاهر براق خود را حفظ می‌کنند. آنچه باید به آن دقت داشته باشید این است که مس یک فلز نرم است، بنابراین به راحتی خراشیده می‌شود. تمیز کردن آن آسان است و با استفاده از آب گرم و صابون یا کمی آب لیمو، نمک و اسفنج می‌توان صفحه را تمیز کرد. این صفحات به طور طبیعی ضد میکروب هستند و در برابر باکتری‌ها بهتر از فولاد ضد زنگ مقاومت می‌کنند.

 

صفحه کابینت روی

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای، کابینت قهوه‌ای تیره، فر نقره‌ای، دیوار طوسی، شلف چوبی و صفحه کابینت نقره‌ای براق

صفحه کابینت با جنس روی در آشپزخانه ظاهری صنعتی را خلق می‌کند که دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است. در درجه اول، بر سطح روی پس از مدتی پتینه‌ای ایجاد می‌شود که بعضی از افراد واقعاً آن را دوست دارند. روی با آب و آبلیمو واکنش نشان می‌دهد و در طولانی مدت ممکن است رنگ آن تغییر کند. اما اگر سعی کنید به طور مرتب سطح آن را با مواد خاص پوشش دهید، جلوه‌ای جدید و براق خواهید داشت.

 

آشپزخانه‌ای با کفپوش طوسی روشن، دیوار طوسی، کابینت فلزی خاکستری و صفحه کابینت فلزی خاکستری

روی نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای فولاد ضد زنگ باشد چرا که با گذشت زمان در واکنش به محیط اطراف خود تغییر رنگ می‌دهد. به طور طبیعی دارای سطح غیر متخلخل است، بنابراین می‌توان آن را فقط با آب و صابون تمیز کنید. خاصیت ضد باکتریایی آن مشابه مس است و آن را به یک سطح عالی برای آماده‌سازی غذا تبدیل می‌کند.

 

صفحه کابینت ام دی اف

آشپزخانه‌ای با کفپوش سنگی کرمی، کابینت و جزیره سفید، فر توکار مشکی، دیوارپوش چوبی، سینک مشکی و صفحه کابینت و صفحه جزیره چوبی

MDF برای بسیاری از کاربردها، از کابینت گرفته تا میزهای بزرگ آشپزخانه بسیار مناسب است، زیرا سطح یکنواخت صافی دارد. برای خرید صفحه کابینت MDF هزینه کمتری را نسبت به سایر متریال‌‏ها پرداخت خواهید کرد. MDF می‌تواند متناسب با طرح‌های مختلف شکل بگیرد. ماهیت صاف و یکنواخت آن باعث می‌شود که با استفاده از ابزارهایی مانند اره برقی برش‌کاری آسان‌تری داشته باشد. باید توجه داشته باشید این صفحه تا زمانی که به درستی و کاملاً آب‌بندی نشده باشد، اگر در معرض آب قرار بگیرد متورم و شکسته می‌شود. این متریال دارای ضخامت‌های متفاوتی است که برای صفحه روی کابینت ضخامت سه یا پنج سانتی‎متر می‌تواند مناسب باشد.

 

صفحه کابینت هایگلاس

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای، کمد آبی، کابینت خاکستری، صفحه کابینت سفید سنگ مرمر، فر مشکی و یخچال نقره‌ای

صفحات هایگلاس در واقع صفحات ام دی اف با روکش هایگلاس هستند. اگر این صفحه را در کنار سینک ظرف‌شویی قرار می‌دهید، ممکن است زمانی که در معرض آب قرار می‌گیرد دچار آسیب شود، ازاین‌رو باید آب‌بندی آن به درستی و با دقت انجام شود. آشپزخانه محل تردد است و بیشتر کارها بر روی صفحات کابینت انجام می‌شود، ازاین‌رو بیشتر دچار لک و کثیفی می‌شوند. صفحات کابینت هایگلاس می‌توانند لک‌ها را به خوبی نشان دهند و از این نظر، کار را برای افراد بیشتر می‌کنند، چرا که باید مرتب این صفحات را تمیز کنند.

 

آشپزخانه‌ای با دیوار سفید، کابینت سفید، صفحه کابینت مشکی براق، نورپردازی مخفی سفید، فر نقره‌ای، سینک مشکی و یک تستر

اگرچه این صفحه لک‌پذیری بالایی دارد اما نظافت آن نیز بسیار راحت است و با مواد شوینده می‌توان به راحتی لک‌ها را از بین برد. از رنگ‌های تیره تا رنگ‌های روشن می‌توانید این متریال را متناسب با دکوراسیون آشپزخانه سفارش و نصب کنید، توجه داشته باشید رنگ‌های تیره هایگلاس لک‌ها را بیشتر نشان می‌دهند. این صفحه کابینت را با کیفیت بالا خریداری کنید تا خش‌پذیری آن کمتر و مقاومت بالایی داشته باشد. روکش براق هایگلاس باعث انعکاس نور می‌شود و می‌تواند فضای آشپزخانه را روشن‌تر و بزرگ‌تر نشان دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای کامل برای انواع سینک را مطالعه فرمایید.

 

صفحه کابینت SPL

آشپزخانه‌ای با کفپوش کرمی تیره، دیوار سفید، دو پنجره مربعی، بین کابینتی قهوه‌ای، کابینت و صفحه کابینت مشکی سنگی با خطوط سفید

صفحه spl که از ترکیب کاغذ با چسب‌های مخصوص، تحت فشار و دما ساخته می‌شود، معمولاً به عنوان صفحه کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضد آب بودن، ضد خش بودن و ضد حریق بودن از جمله ویژگی‌های این محصول است، همچنین در مقابل مواد اسیدی، آلودگی و میکروب‌ها بسیار مقاوم است. صفحه کابینت spl را می‌توانید در ابعاد بزرگ نیز سفارش دهید، نصب آسانی دارد و نظافت آن به سهولت انجام می‌شود.

 

آشپزخانه‌ای با کفپوش سرامیکی سفید، کابینت و صفحه کابینت خاکستری، فر تو کار مشکی، شلف چوبی کرمی و دیوار سفید

در خرید این صفحه به چند نکته دقت داشته باشید اگر صفحه چند تکه باشد فاصله بین درزها قابل پوشش نیست و درزها قابل رویت هستند، اما به دلیل اینکه می‌توان این متریال را در ابعاد بزرگ سفارش داد، بهتر است آن را به طور یکپارچه بر روی کابینت‌ها نصب کنید. همچنین اگر صفحه اس پی ال دارای خراش شود امکان ترمیم وجود ندارد و به دلیل اینکه یک کالای وارداتی است از قیمت بالایی برخوردار خواهد بود.

 

سخن پایانی

آشپزخانه‌ای با کابینت آبی، صفحه کابینت چوبی قهوه‌ای، شلف دیواری چوبی، دیوارپوش کاشی سفید، اجاق گاز صفحه‌ای و سینک خاکستری

انتخاب صفحه کابینت از جمله فینگر جوینت و جزیره آشپزخانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چرا که معمولاً جزیره‌ها کانون توجه هستند، به این معنا که شما باید بافت، ظاهر و رنگ صفحه را به خوبی در نظر بگیرید. انتخاب بهترین صفحه روی کابینت شما را ملزم به اتخاذ یک تصمیم درست می‌کند. گزینه‌های متفاوتی برای میز آشپزخانه وجود دارد، برخی از آن‌ها دوام بیشتری دارند و برخی به نگهداری بیشتری نیاز دارند. صفحات کابینت محل کار هستند، از این نظر جنبه‌های عملی متریال صفحه را نیز باید در نظر گرفت. آن‌ها باید در مقابل قرار دادن ظروف داغ، خراش‌های چاقو و ضربه مقاومت بالایی داشته باشند. قبل از تصمیم‌گیری در مورد خرید متریال مناسب، نمونه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهید.

20 نمونه صفحه کابینت