با گیاهان آپارتمانی طبیعت را به خانه بیاورید

یک مبل سه نفره ی خردلی با تعدادی گلدان و گیاهان آپارتمانی روی آن

طراحی داخلی راهی برای چیدمان عناصر در یک ساختمان است تا از نظر بصری و فیزیکی، فضا برای ما راحت و خوشایند باشد. مبلمان و وسایل تزیینی چوبی، تزیینات سنگی و حتی استفاده از پارچه‌هایی با طرح حیوانات، همه نشانه‌های کوچکی از استفاده عناصر طبیعی است، که دوست داریم در داخل خانه نیز آن‌ها را داشته باشیم. قطعا مهم‌ترین و مفیدترین این عناصر، گیاهان آپارتمانی هستند. وقتی صحبت از طراحی داخلی خوب می‌شود، چه در خانه و چه در محل کار، هرگز نمی‌توان اهمیت داشتن گیاهان را به عنوان بخشی از فضای زندگی روزانه نادیده گرفت.

 

سوالات متداول:

استفاده از گیاهان آپارتمانی در طراحی دکوراسیون داخلی فضاها چه مزایایی دارد؟

1. ایجاد جذابیت بصری، زیبایی، کنتراست و بافت در دکوراسیون داخلی 2. کاهش سطح استرس 3. بهبود روحیه بیماران 4. یک راه‌حل مناسب برای بهبود هوای فضاهای داخلی 5. کاهش فشار خون 6. انرژی بخشیدن به ذهن 7. بهبود سرماخوردگی و آلرژی


کدام یک از گیاهان آپارتمانی را در دکوراسیون داخلی فضای آشپزخانه استفاده کنیم؟

انتخاب گیاهان خوراکی و دارویی مانند گوجه فرنگی، آویشن، نعنا و ریحون در طراحی دکوراسیون فضای آشپزخانه بسیار مناسب می‌باشند.

 

فهرست مطالب:

دکوراسیون داخلی یک خانه با گیاهان آپارتمانی، مبل دو نفره کرمی رنگ و جلو مبلی چوبی

مزایای گیاهان آپارتمانی در طراحی داخلی

گیاهان به ما احساس خوبی می‌دهند. آن‌ها ضربه‌ای رنگی به جهان ما می‌زنند و یک حس تازه در فضاهای داخلی می‌آورند. اگر نمی‌دانید که به گیاهان آپارتمانی نیاز دارید یا خیر، مزایای شگفت‌انگیزی را که با خود به همراه می‌آورند را بشناسید، تا آن‌ها را به خانه خود بیاورید.

 • گیاهان داخلی نه تنها قطعات جذابی برای دکوراسیون داخلی هستند، بلکه می‌توانند کنتراست، بافت و حتی شخصیت را به هر فضا اضافه کنند. علاوه‌بر این، با وجود هزاران گزینه برای انتخاب، هیچ کمبودی در مورد چیدمانی که می‌توانید با آن‌ها انجام دهید، ندارید.
 • گذشته از جذابیت بصری آشکار آن‌ها، استفاده از گیاهان داخلی در طراحی داخلی شما مزایای بسیار دیگری را برای کسانی که در خانه زندگی می‌کنند، ارائه می‌دهد. بسیاری از تحقیقات علمی ثابت کرده است که گیاهان، به ویژه برای بیماران مفید هستند و به کاهش سطح استرس و بهبود روحیه در بیماران در طولانی مدت کمک می‌کنند. گیاهان می‌توانند عزت نفس و احساس خوشبختی را در افراد افزایش دهند.

 

اتاقی با گیاهان آپارتمانی، مبل نارنجی، میز و آینه ی طلایی گرد و پاف سفید

 • آیا می‌دانید که هوای داخل خانه می‌تواند بیشتر از هوای بیرون آلوده باشد؟ بله این موضوع درست است! اما نگران نباشید. گیاهان بیشتری در خانه خود نگهداری کنید. گیاهان نه تنها بر دکوراسیون داخلی تأثیر می‌گذارند و به زیبایی خانه کمک می‌کنند، بلکه همه آن‌ها راهی برای بهبود هوای اتاق هستند. آن‌ها به عنوان یک دستگاه فیلتر مفید در نظر گرفته می‌شوند. گیاهان آپارتمانی با جذب مواد شیمیایی و سموم در خانه‌ و جایگزینی آن‌ها با اکسیژن، کیفیت هوا را بهبود می‌بخشند. گیاهان زیادی با این توانایی‌های شگفت‌انگیز در تمیز کردن هوا وجود دارد که می‌‎توانید خریداری کنید.
 • کاهش فشار خون، انرژی بخشیدن به ذهن و حتی تشویق به خواب عمیق‌تر و سالم‌تر، از مزیت‌های گیاهان داخلی است. از نظر تئوری، گیاهان با افزایش تمرکز و حافظه، شما را در رسیدن به هدف بهتر کمک می‌کنند.
 • گیاهان به بهبود سرماخوردگی و آلرژی کمک می‌کنند. آن‌ها رطوبت را افزایش می‌دهند و گرد و غبار را در محیط کاهش می‌دهند. در صورت حساسیت، اگر می‌خواهید گیاهان به شما کمک کنند، باید از آن‌ها مراقبت کنید. آن‌ها را مرتباً تمیز کنید تا از تجمع گرد و غبار جلوگیری شود.

گیاهان آپارتمانی در یک خانه با میز چوبی، صندلی نارنجی، میوه ها و ظرف هایی روی میز

انتخاب گیاهان آپارتمانی برای طراحی داخلی

قبل از اینکه بدانید چگونه خانه خود را با گیاهان آپارتمانی تزئین کنید، باید گیاهانی را انتخاب کنید که برای فضای شما مفید باشند. چند گزینه وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر بگیرید:

 • گیاهان خوراکی برای آشپزخانه
 • گیاهان بزرگ برای مناطق بزرگ روی زمین
 • گیاهان کوچک برای میزها، لبه‌های پنجره، قفسه‌ها
 • گیاهان داخلی مانند گیاهان پیچکی برای فضاهای مرتفع از جمله طراحی قفسه‌ و شلف
 • گیاهان با شکل و رنگ‌های منحصر به فرد به عنوان نقطه کانونی جذاب
 • گیاهان داخلی مقاوم در برابر سایه، برای روشن کردن گوشه‌های تاریک و اتاق‌های کم نور

نشیمنی با گیاهان آپارتمانی، مبل آبی روشن، چهارپایه سرخابی و کمدهای قهوه ای چوبی

نحوه چیدمان گیاهان آپارتمانی

درست مانند سایر دکوراسیون داخلی، انتخاب گیاهانی که دوست دارید و کنار هم قرار دادن آن‌ها در یک طراحی جذاب و متعادل، دو چیز بسیار متفاوت هستند.

 • ابتدا باید، نیازهای گیاه را در نظر بگیرید. اگرچه ممکن است فکر کنید مکان مناسبی برای گیاه جدید خود پیدا کرده‌اید، اما ممکن است با قرار دادن در راهروی کم نور، مدت زیادی دوام نیاورد. اگر می‌خواهید گیاهان آپارتمانی، طراحی داخلی شما را تقویت کنند، باید از میزان نور خورشید، دما و رطوبت آن‌ها برای حفظ سلامت گیاه اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت، برگ‌های سرسبز خیلی زود زرد خواهند شد.
 • سپس، گلدان‌های مناسب را انتخاب کنید. در حالی که انتخاب گیاهانی متناسب با فضای داخلی خانه ضروری است، اما انتخاب گلدان‌های تزئینی نیز به همان اندازه تأثیرگذار هستند. استفاده از گلدان‌های مناسب مانند گلدان‌ پاییزی برای چیدمان گیاهان پاییزی داخلی، علاوه‌بر تکمیل شکل و رنگ گیاه، باید با دکوراسیون داخلی سازگار باشد.
 • فضاهای باز را با گیاهان داخلی بزرگ و فضاهای کوچک را با گیاهان کوچک پر کنید. انباشتن گیاهان بزرگ و برگدار در فضاهای کوچک، منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آن‌ها در فضاهای اتاق نشیمن مینیمالیستی و سقف‌های بلند، تأثیر بیشتری خواهند گذاشت. از سوی دیگر، گیاهان کوچک و جمع و جور خانگی، در اتاق‌های کوچک‌تر مانند اتاق خواب یا آشپزخانه عالی به نظر می‌رسند. اگر بخواهیم صادق باشیم، یک گیاه سبز کوچک در یک فضای بزرگ گم می‌شود.
 • گیاهان همیشه در زمینه‌های ساده بهتر به نظر می‌رسند. اگر گیاه شاخ و برگ بزرگی دارد، باید آن را در مقابل کاغذ دیواری با الگوی کوچک قرار دهید.

 

چند گلدان از گیاهان آپارتمانی روی پارکت چوبی و تعدادی روی میز به همراه یک شوفاژ زرد رنگ

 • گیاهان آپارتمانی بزرگ‌تر و بلندتر را در پشت و گیاهان کوچک‌تر را در قسمت جلویی قرار دهید. حتی می‌توانید از پایه، میز و لبه‌های پنجره برای ایجاد تضاد چشمگیرتر، استفاده کنید. وسایل مناسب باعث جذابیت بیشتر در طراحی داخلی می‌شوند.
 • یکنواختی چیزی نیست که در هنگام آرایش گیاهان به دنبال آن باشید. آنچه شما نیاز دارید تنوع است، بنابراین انواع گیاهان مختلف را انتخاب کنید. در حالی که گیاهان می‌توانند تا حد ممکن با یکدیگر متفاوت باشند، اما بهتر است از یک جریان پیروی کنند. گیاهان را در اندازه‌ها و اشکال مختلف گروه‌بندی کنید. به جای نگه داشتن گیاهان در کنار هم، که در نهایت بسیار یکنواخت و تا حدودی کسل‌کننده هستند، گیاهان را در ارتفاع، عرض و شکل‌های مختلف دسته‌بندی کنید تا از نظر بصری هیجان انگیزتر دیده شوند.
 • گیاهان را با رنگ‌های مکمل ترکیب کنید. همانطور که احتمالاً هر اتاق در خانه شما از ترکیب رنگ و زیبایی خاصی پیروی می‌کند، عاقلانه است که گیاهانی را که رنگ‌های مشابه یا مکمل دارند، در کنار هم قرار گیرند. مطمئن شوید که رنگ برگ‌ها و گل‌هایی که انتخاب می‌کنید با دکوراسیون شما در تضاد نیست.

گیاهان آپارتمانی روی میز سفید و یک آینه با قاب طلایی در پشت آنها

ایده تزیین فضا با گیاهان آپارتمانی

تزئین خانه با گیاهان می‌تواند به عنوان یک ایده دکوراسیون داخلی در سبک‌های مختلف مانند سبک بوهو، سنتی و مدرن بسیار آسان باشد. گیاهان بسیار متنوع هستند و می‌توان آن‌ها را در هر گوشه و منطقه یا فضایی از خانه قرار داد. با چند ایده در مورد چگونگی ترکیب گیاهان در دکوراسیون داخلی آشنا شوید:

گوشه‌های خالی را پر کنید

گوشه‌های خاصی در خانه‌ها وجود دارد که معمولا با چیدمان مبلمان نیز پر نمی‌شوند، در این حالت، فقط می‌توانید یک گیاه را در آنجا قرار دهید. البته این کار زمانی مفید خواهد بود که فضای محدودی نداشته باشید.

 

یک اتاق با سقف شیشه ای و ستون های مشکی، دو مبل تک نفره سبز و نارنجی و گیاهان آپارتمانی آویز

گیاهان را آویزان کنید

اگر فضای محدودی در خانه دارید که نمی‌خواهید فضای باقی‌مانده را برای گلدان گیاه استفاده کنید، آویزان کردن گیاه در فلاور باکس، یک ایده جایگزین خواهد بود. حتماً آن‌ها را به خوبی ایمن کنید تا از سقوط ناگهانی جلوگیری شود.

 

شلف چوبی روی دیوار سفید با ردیفی از گیاهان آپارتمانی با گلدان های سفالی روی آن

پوشش دیوار با گیاه

اگر می‌خواهید فضای زیاد و متراکم‌تری از گیاهان داشته باشید، چرا از طبقه‌های دیوار چوبی و دیوار سبز استفاده نکنید؟ این قطعات می‌توانند برای دیوارهای خالی مناسب باشند و با انتخاب گیاهان مناسب دیوار را پوشش دهید.

 

جدا کننده ی فضای آویز با گیاهان آپارتمانی و گلدان های سبز روشن و دیوارهای آبی

تقسیم کننده فضا

در خانه‌ها مناطق خاصی وجود دارد که بهتر است از دیگر فضاها جدا شوند. طراحی پارتیشن متحرک و پارتیشن شیشه‌ای، یک راه حل مناسب است. با استفاده از طبقات و قرار دادن گیاهان یک حریم خصوصی طبیعی به دست می‌آید.

 

یک کتابخانه با تعدادی گیاه آپارتمانی در قفسه های آن و یک نردبان چوبی

قرار دادن گیاه در جاکتابی

وقتی با فضاهای کوچک روبرو هستید، تزئین همیشه سخت است. اما گیاهان به معنای واقعی کلمه می‌توانند در هر جایی که تابش کوچکی از نور خورشید دریافت می‌شود، قرار گیرند، حتی در جا کتابی.

 

پنج گلدان سیاه رنگ و بلند با گیاهان آپارتمانی در یک راهرو با تم رنگی خنثی

قرار دادن گیاه در راهرو

از آنجا که راهروها گذرگاه‌هایی هستند که به ورودی یا خروجی منتهی می‌شوند، باید آن‌ها را نیز تزئین کرد. وجود گیاهان آپارتمانی در در طراحی راهرو ورودی آپارتمان برای مهمانان بسیار جذاب خواهد بود. وقتی مهمان درب اصلی را باز می‌کند، یک جلوه تازه و نشاط‌آور از او استقبال می‌کند.

 

گیاهان آپارتمانی در محوطه ی یک استخر سرپوشیده با چند ستون گرد در اطراف آن

قرار دادن گیاه در محیط استخر

طراحی استخرهای سرپوشیده این روزها به طور باورنکردنی به یک گزینه مناسب برای نگهداری گیاهان تبدیل شده‌اند. تنها راهی که می‌توانید حس گرمسیری را در این منطقه تجربه کنید، افزودن گیاهان سبز است. آن‌ها می‌توانند رطوبت فضا را نیز افزایش دهند.

 

یک اتاق خواب با تعدادی گیاهان آپارتمانی، تخت، بالشت های رنگی و دو آباژور

قرار دادن گیاه در اتاق خواب

مزایای گیاهان به هر اتاقی در خانه می‌رسد، اگرچه درست است که در تزیین اتاق خواب استفاده از گیاهانی که شب‌ها فتوسنتز انجام می‌دهند، توصیه نمی‌شود، زیرا اکسیژن دریافت می‌کنند و دی اکسید کربن را دفع می‌کنند، اما در صورت تمایل می‌توانید با مشورت از فروشنده گیاه آپارتمانی، یک گیاه مناسب را انتخاب کنید.

 

یک آشپزخانه با تعدادی گیاه آپارتمانی، کابینت های سفید و یک میز چوبی با رنگ روشن

قرار دادن گیاه در آشپزخانه

روش‌های سرگرم کننده و خلاقانه زیادی برای آوردن گیاهان آپارتمانی به مناطق مختلف خانه وجود دارد. ایده عالی این است که در آشپزخانه، یک باغ معلق برای پرورش گوجه فرنگی و گیاهان دارویی مانند گیاه آویشن داشته باشید. با استفاده از قفسه‌های کوچک دیواری، می‌توانید انواع گیاهان شگفت‌انگیز و تازه را در آشپزخانه خود نگهداری کنید که نه تنها فضا را زیبا می‌کنند، بلکه طراوت جدیدی را به آشپزی شما می‌بخشند.

گیاهان آپارتمانی در یک خانه با میز،صندلی، کفپوش و کمد های چوبی

نکات مهم در انتخاب گیاهان آپارتمانی

فضا را بشناسید

فضای مورد نظر را خوب بررسی کنید و نقاط قوت و ضعف اصلی آن را مشخص کنید. کدام قسمت‌های آن به یک قطعه تزئینی زنده احتیاج دارد و برعکس، کدام قسمت نباید گیاه را قرار داد. این موضوع به شما کمک می‌کند تا سایز گیاه را درست انتخاب کنید. گیاهان بزرگ به عنوان یک طرح عالی بیشتر برای فضاهای خارجی خوب عمل می‌کنند. از طرف دیگر، گیاهان کوچک در بیشتر فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند که شلوغی زیاد آن‌ها مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

 

یک خانه با گیاهان آپارتمانی هم روی زمین و هم به صورت آویز و تعدادی تابلو روی دیوار

ایجاد نقطه کانونی

فضای شما بیش از هر چیز به یک ایده احتیاج دارد، یک تم غالب برای جلوه‌ای شیک و منسجم در فضای داخلی؛ این هدف را گیاهان به زیبایی برآورده می‌کنند. این روزها هیچ فضایی بدون کانون توجه نیست، چرا گیاه مورد علاقه خود را در معرض توجه قرار ندهید. اطمینان حاصل کنید که گیاهان برای جلب توجه با تعداد زیادی اشیاء اضافی، چه برای استفاده روزمره و چه به عنوان دکوراسیون، رقابت نمی‌کنند. این موضوع به شلوغ شدن فضا منجر می‌شود. گیاهان بزرگ قطعا به عنوان ایجاد یک نقطه کانونی می‎توانند انتخاب مناسبی باشند. یک گیاه آپارتمانی بزرگ، چشم را فورا به سمت خود جلب می‎کند. همچنین می‌‎توانید از گیاهان بلند برای تفکیک فضا نیز استفاده کنید.

مبلمان طوسی رنگ یک اتاق با میزها و کمد های چوبی و گیاهان آپارتمانی

نگهداری از گیاهان آپارتمانی

مراقبت از گیاهان می‌تواند مشکل باشد و با توجه به نوع گیاه و آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنید و مدت زمانی که باید به این فرآیند اختصاص دهید، برخی از گیاهان می‌توانند بسیار سالم‌تر و موفق‌تر از بقیه باشند. تعدادی از گیاهان خانگی بسیار دلچسب وجود دارد که مراقبت از آن‌ها بسیار ساده‌تر است و احتمال بیشتری وجود دارد که با تلاش‌های شما رشد طولانی و مستمری داشته باشند. هنگام دسته بندی گیاهان آپارتمانی، نیازها و ترجیحات آن‌ها را نیز در نظر بگیرید.

برخی از گیاهان به رطوبت احتیاج دارند، همچنین، نیازهای دما و نور را نیز باید در نظر گرفت. قرار دادن یک گیاه سایه دوست و یک آفتاب دوست در یک منطقه کار اشتباهی است. سعی کنید به هنگام خرید گیاهان متناسب با فضای موجود، گیاه را انتخاب کنید. با مطالعه در مورد گیاه انتخابی خود، شروع کنید و مطمئن شوید که در بین گیاهانی که احتمالاً در داخل خانه رشد می‌کنند، بهترین است. یک گلدان با زهکشی مناسب تهیه کنید و آن را با خاکی که برای گیاه مفید است، پر کنید. از این مرحله به بعد، وظیفه اصلی شما این است که دو منبع مناسب، نور و آب، را به دوست سبز خود ارائه دهید.

یک اتاق دارای گیاهان آپارتمانی, صندلی های فلزی رنگی و نورگیر بسیار عالی

سخن پایانی

گیاهان آپارتمانی دکورهای زیبایی هستند، اما بزرگ‌ترین چالش بردن آن‌ها به خانه این است که بدانید چگونه آن‌ها را چیدمان کنید تا به ظاهر مطلوبی دست پیدا کنید. گیاهان، حرکت و زندگی را به اتاق خانه و فضای باشگاه خانگی می‌آورند. با این حال، تنها در صورتی که رنگ گیاهان را درست انتخاب کرده باشید و در چیدمان هماهنگی وجود داشته باشد، از کل تصویر راضی خواهید بود. گیاهان بسیار جذاب و چشم نواز هستند، علاوه‌بر این، برخلاف سایر لوازم تزیینی چندان گران قیمت نیستند.