راهنمای جامع بازسازی اتاق خواب 

بازسازی اتاق خواب با کفپوش چوبی، دیوار قهوه‌ای و طوسی، تخت قهوه‌ای با روتختی طیف طوسی، پرده آجری و دو پاتختی چوبی و طوسی

بازسازی همیشه برای خانه‌های قدیمی انجام نمی‌شود؛ در خیلی از مواقع برای تغییر حال و هوای خانه یا بهبود کاربری آن، بخش‌هایی از خانه را بازسازی می‌کنند. بازسازی اتاق خواب هم به همین منظور انجام می‌شود. پس از اتاق پذیرایی و آشپزخانه، اتاق خواب یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه است که بازسازی آن می‌تواند تاثیر فراوانی روی ظاهر خانه داشته باشد. 

اتاق خواب محلی برای بزرگسالان، استراحتگاه، برای نوجوانان و جوانان، محلی برای خلوت کردن و انجام کارهای روزمره و برای کودکان، مکانی برای بازی کردن است. بنابراین طراحی داخلی آن اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه قصد داریم راهنمای جامعی برای بازسازی اتاق خواب در اختیار شما قرار دهیم. از ضرورت و هزینه بازسازی اتاق خواب گرفته تا مراحل و نکات مهمی که باید بدانید را در ادامه بررسی می‌کنیم. همراه ما باشید. 

 

سوالات متداول:

چه دلایلی در بازسازی اتاق خواب تاثیرگذارند؟

1. فرسوده شدن لوازم موجود در اتاق 2. تغییر رنگ و جنس دیوارها 3. از مد افتادن سبک معماری اتاق خواب 4. نیاز به تغییر کاربری 5. نیاز به ایجاد فضاهای جدید


انواع اتاق خواب برای بازسازی کدامند؟

اتاق خواب کودک، مستر، مدرن، کوچک و قدیمی از انواع اتاق خواب برای بازسازی هستند.


بازسازی اتاق خواب در چند مرحله انجام می‌شود؟

1. بازسازی سقف اتاق خواب 2. بازسازی دیوار اتاق خواب 3. بازسازی دیوار اتاق خواب 4. اصلاح یا ساخت کمد دیواری 5. ایجاد سرویس بهداشتی و حمام مستر 6. بازسازی پنجره اتاق خواب 7. اصلاح نورپردازی اتاق خواب 8. بازسازی لوله‌کشی و سیستم گرمایش و سرمایش

 

ضرورت بازسازی اتاق خواب 

بازسازی اتاق خواب با دیوار‌های سفید، تخت با بالش‌ها و روتختی طوسی، پرده‌های سفید و پاتختی چوبی طوسی رنگ

چرا باید اتاق خواب را بازسازی کنیم؟ دلایل زیادی وجود دارد که قطعا شما را قانع می‌کند تا اتاق خوابی جدیدتر با امکانات بیشتر در خانه‌ی خود ایجاد کنید. برخی از این دلایل عبارت‌اند از: 

 

فرسوده شدن لوازم موجود در اتاق

بازسازی اتاق خواب با دیوار‌های ذغالی، کفپوش طوسی، تخت طوسی با روتختی طوسی روشن، پاتختی‌های سفید و تابلو‌هایی روی دیوار

اولین و مهم‌ترین دلیلی که ممکن است شما را قانع کند تا اتاق خواب را بازسازی کنید، فرسوده شدن ادوات و لوازم موجود در اتاق خواب است. این لوازم می‌تواند شامل شوفاژ، پنجره، لوله‌کشی، سیم‌کشی‌ها، سیستم نورپردازی، کفپوش یا کاغذ دیواری شود. کهنه شدن این لوازم ظاهر اتاق خواب را زشت کرده و در برخی از مواقع هزینه‌های مصرف انرژی را هم بیشتر می‌کند. 

در این مرحله، اشتباهات رایج در بازسازی اتاق که بیشتر مردم مرتکب می‌‌شوند، نو کردن لوازم یا تجهیزات فرسوده است. این در حالی‌ست که باید نگاهی کلی‌تر به اتاق خواب داشته باشید. ممکن است با نو کردن لوله‌کشی یا سیم‌کشی اتاق خواب، بخش دیگری از اتاق کماکان کهنه باقی بماند. بنابراین با مشاهده فرسوده شدن لوازم موجود در اتاق به یک تغییر اساسی یا بازسازی کلی اتاق فکر کنید. 

 

تغییر رنگ و جنس دیوارها

بازسازی اتاق خواب با رنگ‌آمیزی دیوار‌ها به رنگ آبی و فریم پنجره‌ها سفید رنگ

تغییر رنگ دیوار در چند سال اول، با رنگ آمیزی دیوار یا چسباندن کاغذ دیواری اتاق حل می‌شود. اما پس از چند سال، جنس گچ دیوار تغییر می‌کند و خاصیت اولیه خود را از دست می‌دهد. وجود خط و خش روی دیوار که در اثر گذشت زمان یا ضربات اتفاقی ایجاد شده، لزوم بازسازی دیوار اتاق خواب را مشخص می‌کند. 

بنابراین در صورتی که روی دیوار اتاق خواب خط و خش وجود دارد، لکه‌های زیادی روی آن وجود دارد یا تغییر رنگ داده، می‌توانید به بازسازی کامل اتاق خواب فکر کنید که تغییر رنگ، بخشی از آن است. 

 

از مد افتادن سبک معماری اتاق خواب

بازسازی اتاق خواب با کفپوش سبز مغزپسته‌ای، تخت چوبی، روتختی سبز، پاتختی‌های چوبی با دو آباژور و تابلو نقاشی روی دیوار

یکی دیگر از دلایل متداول برای بازسازی یک اتاق خواب، از مد افتادن معماری آن است. با گذشت زمان سبک‌های جدید معماری برای ساخت فضای داخلی اتاق خواب به وجود آمده و اگر اتاق خواب خانه‌ی شما با سبک معماری قدیمی ساخته شده باشد، قطعا با بازسازی، می‌توانید تغییرات زیادی در آن ایجاد کنید. 

با بازسازی اتاق می‌توانید میزان روشنایی اتاق، سیستم گرمایش یا سرمایش و چیدمان را به طور کامل تغییر دهید و به سبک مدرن نزدیک کنید. 

 

نیاز به تغییر کاربری

بازسازی اتاق خواب با کفپوش چوبی، فرش سفید و سورمه‌ای، تخت چوبی، روتختی سفید، پاتختی و دراور چوبی و چراغ‌های خواب مدرن

در خیلی از مواقع لازم است فضای اتاق خواب را به دلیل تغییر کاربری بازسازی کنید. به عنوان مثال، اتاق خواب خانه‌ی شما برای کودکان طراحی شده بود و دیوارها، کف و پنجره به گونه‌ای ساخته شده بودند که مناسب یک کودک باشد. اما حالا به اتاق خوابی برای یک فرد بزرگسال یا جوان نیاز دارید. بنابراین نیاز به بازسازی کامل اتاق خواب دارید. 

در این مواقع باید طراحی و لوازم موجود در اتاق دقیقا متناسب با نیازهای کسی باشد که اتاق خواب برای او در نظر گرفته شده است. بهتر است یک نگاه کلی (برای تمام افراد و سنین) به اتاق خواب داشته باشید تا نیازی به تغییر دکوراسیون و بازسازی آن در طول سالیان نباشد. 

 

نیاز به ایجاد فضاهای جدید

بازسازی اتاق خواب با کفپوش چوبی طوسی، دیوار‌ها طیف بنفش، کمد یاسی نورپردازی شده، فرش خاکستری و تخت سفید و خاکستری

اتاق خواب‌های قدیمی به گونه‌ای طراحی می‌شدند که فضای پرت زیادی در اتاق به وجود می‌آمد و بخش زیادی از اتاق هم به کمد دیواری اختصاص داده می‌شد. یکی از مهم‌ترین دلایل برای بازسازی اتاق خواب، ایجاد فضاهای جدید و بهینه برای نگهداری از لوازم است. تغییر مدل کمد دیواری یا قفسه‌ها و شلف کتابخانه می‌تواند فضای بیشتری در اختیار شما قرار دهد. 

از سوی دیگر، با صرف هزینه‌ی بیشتر می‌توان سرویس بهداشتی و حمام را به صورت مستر در اتاق خواب ایجاد کرد. ساخت اتاق خواب مستر این روزها خیلی متداول شده و در صورتی که فضای کافی در خانه وجود داشته باشد می‌توان به این گزینه هم فکر کرد. 

 

بازسازی انواع اتاق خواب 

بازسازی اتاق خواب با دیوارهای طوسی، تخت کرمی روشن، بالش‌ها و روتختی طیف کرم و قهوه‌ای، درب چوبی و دو آباژور

در بازسازی یک اتاق خواب، با چند مدل مختلف طرف هستیم که باید قبل از شروع کار، سبک اتاق خواب را مشخص کنیم. در ادامه هر کدام از این مدل اتاق خواب‌ها را معرفی می‌کنیم. 

 

اتاق خواب کودک 

بازسازی اتاق خواب کودک با دیوار سفید و کرم، تخت سفید، کفپوش کرمی و تعدادی اسباب بازی

بسیار مهم است که دکوراسیون اتاق خواب کودک را بازسازی می‌کنید یا اتاق یک کودک را برای افراد بزرگسال؟ اتاق خواب کودک سبک معماری و طراحی مخصوص به خود را دارد و در صورتی که می‌خواهید یک اتاق خواب را برای نوزاد یا کودک بازسازی کنید حتما باید به مواردی مانند ایمنی لوازم، اجتناب از بکارگیری شیشه یا آینه‌ی بزرگ در اتاق، انتخاب کمد دیواری مناسب و پنجره‌های ایمن توجه کنید. 

 

اتاق خواب مستر 

بازسازی اتاق خواب مستر یا دیوار‌های سفید و نارنجی، تخت کرمی، آباژور سفید و سرویس بهداشتی با تم سفید و دیوار طرحدار

بزرگ‌ترین اتاق خواب موجود در خانه که دارای سرویس بهداشتی و حمام باشد را اتاق خواب مستر می‌گویند. برای بازسازی چنین اتاقی باید به سیستم لوله‌کشی، تجهیزات سرمایش و گرمایش، دیوارها، کفپوش اتاق و سقف اتاق توجه ویژه‌ای داشته باشید. اتاق خواب‌های مستر به دلیل همجواری با رطوبت حاصل از حمام یا سرویس بهداشتی خیلی زودتر فرسوده می‌شوند و بازسازی آنها بسیار مهم است. 

 

اتاق خواب مدرن

بازسازی اتاق خواب با کفپوش کرمی، تخت طوسی و چوبی با روتختی سفید و کوسن‌های طرحدار و چرمی، دو پاتختی سفید و فرش سنتی

برای بازسازی اتاق خواب‌های مدرن باید نگاه دیگری داشته باشید. این اتاق‌ها از نظر معماری کمبودی ندارند و صرفا ممکن است به دلیل تغییر کاربری یا ایجاد فضاهای جدید نیاز به بازسازی داشته باشند. اتاق خواب‌های مدرن از نظر سیستم نورپردازی درست طراحی شده‌اند و در مراحل بازسازی بیشتر به ظاهری اتاق توجه می‌شود. 

 

اتاق خواب کوچک 

بازسازی اتاق خواب با دیوار‌های طوسی، تخت با روتختی سفید، قفسه سفید و تابلو‌هایی روی دیوار

اگر اتاق خواب کوچکی دارید و فکر می‌کنید نمی‌توان آن را بازسازی و نو کرد، کاملا در اشتباهید. اتاق خواب‌های لاکچری کوچک جذابیت بیشتری برای بازسازی دارند. با بازسازی می‌توانید اتاق را بزرگ‌ تر جلوه دهید، میزان ورود نور به اتاق را بیشتر کنید یا ظاهری مدرن به آن ببخشید. 

 

اتاق خواب قدیمی 

بازسازی اتاق خواب قدیمی با دیوار‌های نسکافه‌ای، تخت چوبی، فریم پنجره چوبی، پرده خردلی و تابلو‌هایی روی دیوار

یکی دیگر از انواع اتاق خواب‌ها که نیاز به بازسازی دارند، اتاق‌های قدیمی هستند. وجود پنجره‌های قدیمی، درب کهنه، دیوارهای با معماری و گچکاری سبک قدیم باعث می‌شود، خیلی سریع به فکر بازسازی چنین اتاق خواب‌هایی بیفتید. بازسازی می‌تواند علاوه بر ایجاد ظاهری جدید و زیبا، سیستم‌های گرمایش و سرمایش و نورپردازی اتاق را هم به طور کامل تغییر داده و جدید کند. 

 

مراحل بازسازی اتاق خواب 

بازسازی اتاق خواب با دیوار سبز روشن، کفپوش موزاییکی، پاتختی‌های چوبی و آباژور شیشه‌ای

انجام هر کاری، مراحل و اولویت‌های خاص خود را دارد. در این بخش قصد داریم مراحل بازسازی یک اتاق خواب را شرح دهیم. این مراحل شامل موارد زیر می‌شوند: 

 

بازسازی سقف اتاق خواب 

بازسازی اتاق خواب با تخت سفید و روتختی و بالش‌های سفید و کرمی، لوستر سفید، کفپوش سفید طرحدار و تعدادی پنجره با پرده‌های سفید طرحدار

همیشه بازسازی را از بالاترین بخش اتاق شروع کنید و در انتهای کار به پایین بیایید. اولین نقطه‌ای که می‌توان در بازسازی به آن توجه کرد، سقف اتاق خواب است. سقف‌های قدیمی با گچکاری‌های خاصی ساخته شده‌اند و ممکن است پس از چند سال دیگر آن جذابیت ظاهری سابق را نداشته باشند. پیشنهادات ما برای بازسازی سقف اتاق خواب شامل موارد زیر می‌شود: 

 

بازسازی اتاق خواب نوجوان با سقف کناف ستاره شکل و نورپردازی شده، تخت کرمی با روتختی رنگی، میز سفید با صندلی طوسی و کتابخانه سفید

 • استفاده از سقف کاذب کناف: یکی از متداول‌ترین سقف‌ها برای بازسازی اتاق خواب، سقف کنافی است. این جنس سقف مزایای متعددی مانند قیمت ارزان، نصب راحت، مراحل ساخت سریع، وزن کم و طول عمر بالا دارد. به راحتی می‌توانید آن را به شکل دلخواه خود در بیاورید و کار سیم‌کشی و نورپردازی اتاق خواب را هم راحت‌تر می‌کند. 
 • استفاده از سقف کاذب رابیتس: این نوع سقف کاغذ به وسیله‌ی سازه‌ای فلزی و گالوانیزه ساخته شده و سپس گچکاری روی آن انجام می‌شود. سرعت اجرای بالا و قیمت کم این نوع سقف باعث شده بیش از 2 دهه در ایران مورد استفاده قرار گیرد. از معایب سقف کاذب رابیتس باید به وزن زیاد آن اشاره کرد. 

 

بازسازی اتاق خواب با دیوار شاخص ذغالی و دیگر دیوار‌ها سفید، تخت چوبی با روتختی سفید، پاتختی کرمی و کفپوش طیف طوسی طرحدار

 • بازسازی سقف گچی: روش دیگر برای بازسازی یک اتاق خواب، بازسازی گچکاری آن است. می‌توانید با یک استادکار صحبت کرده و جدیدترین مدل گچکاری را برای سقف اتاق خواب خود انتخاب کنید. بسیاری از مردم هنوز هم به گچکاری اتاق خواب علاقه دارند و این گزینه، بهترین انتخاب برای آنها خواهد بود. 
 • استفاده از سقف کاذب آکوستیک: یکی از کارهایی که در سال‌های گذشته در صنعت ساختمان‌سازی متداول شده و جزو قوانین ساخت محسوب می‌شود، استفاده از روش‌هایی برای آکوستیک کردن سقف و دیوار خانه‌هاست. اگر اتاق خواب شما از نوع قدیمی باشد، می‌توانید با استفاده از روش‌های گوناگون سقف آکوستیک برای اتاق خواب ایجاد کنید. این نوع سقف از انتقال صدا به بیرون از اتاق جلوگیری می‌کند و نوعی عایق دما هم محسوب می‌شود. 

 

بازسازی دیوار اتاق خواب 

بازسازی اتاق خواب با کتابخانه چوب و فلز، آینه گرد، تخت طوسی با روتختی سفید، دیوار آبی طوسی، کفپوش چوبی و فرش سنتی طیف طوسی

گام دوم در بازسازی اتاق‌خواب، پرداخت به دیوارهای اتاق است. دیوارها با گذشت زمان دچار ترک‌های ریزی می‌شوند که به سختی قابل مشاهده هستند اما روی زیبایی اتاق تاثیر منفی می‌گذارند. در این مرحله گزینه‌های متعددی پیش روی شما وجود دارد که می‌تواند ظاهر اتاق را زیر و رو کند. برخی از پیشنهادات ما برای بازسازی دیوار اتاق خواب عبارت‌اند از: 

 

بازسازی اتاق خواب با رنگ‌آمیزی دیوار‌ها به رنگ آبی طوسی، رادیاتور سفید و فریم پنجره‌ها سفید رنگ

 • رنگ کردن دیوار: اولین گزینه‌ی پیش روی شما، رنگ کردن دیوار اتاق خواب است. این گزینه ارزان‌ترین و راحت‌ترین کار ممکن است. البته باید توجه داشته باشید که قبل از رنگ زدن باید حتما با استفاده از بتنه‌کاری، درز و ترک‌های موجود روی دیوار پوشانده شود و سپس رنگ به صورت چند مرحله‌ای روی دیوار زده شود. 

 

بازسازی اتاق خواب با نصب کاغذ دیوار طوسی سفید طرحدار توسط تکنسین

 • استفاده از کاغذ دیواری: اگر بخواهید هزینه‌ی بیشتری برای بازسازی دیوار اتاق خواب کنید، می‌توانید به خرید و نصب کاغذ دیواری هم فکر کنید. البته مدل‌های ارزان‌تر کاغذ دیواری هم در بازار وجود دارند که قیمت تمام‌شده‌ی آن تفاوتی با رنگ کردن دیوار اتاق نمی‌کند. اما پیشنهاد می‌کنیم بهترین جنس کاغذ دیواری را برای اتاق خواب انتخاب کنید تا طول عمر بیشتری داشته باشد. زیرسازی قبل از نصب کاغذ دیواری هم ضروری است. 

 

بازسازی اتاق خواب با گچکاری مجدد دیوار‌ها

 • گچ‌کاری مجدد دیوار: دیوار اتاق خواب‌های قدیمی به مرور زمان دچار فرسودگی و خط و خش می‌شوند و ممکن است در برخی از قسمت‌ها با ریزش گچ هم مواجه شود. بنابراین یکی از روش‌ها برای بازسازی دیوار، گچکاری مجدد آن است. پیشنهاد می‌کنیم گچکاری دیوار و سقف را به صورت یکجا انجام بدهید تا فضایی یکدست در اختیار شما قرار داده شود. 

 

بازسازی اتاق خواب با نصب دیوارپوش برجسته مدرن

 • استفاده از دیوارپوش: یکی دیگر از شیوه‌های بازسازی دیوار اتاق خواب، به کار بردن دیوارپوش است. دیوارپوش‌های سنگی، چوبی و چرمی را می‌توانید به عنوان یک طرح برای تزیین اتاق خواب اضافه کنید تا جلوه‌ای زیبا و مدرن به اتاق خواب شما بدهد. امروزه استفاده از دیوارپوش در اتاق خواب بسیار مرسوم شده و آن را با نورهای مخفی رنگی تزیین می‌کنند. 
 • استفاده از لوازم تزیینی: اگر نمی‌خواهید هزینه‌ی زیادی برای بازسازی دیوار اتاق خواب متحمل شوید، شاید بهتر باشد با نصب لوازم دکوراتیو و تزیینی روی دیوار، جلوه‌ای از بازسازی به آن بدهید. 

 

بازسازی کف اتاق خواب 

بازسازی اتاق خواب با کفپوش چوبی، فرش طرحدار سفید، روتختی سفید با بالش‌های طیف صورتی روشن و پاتختی‌های سفید

یکی از اولین بخش‌های اتاق خواب که پس از دیوار و سقف به بازسازی نیاز دارد، کف آن است. کف اتاق به دلیل تماس بیشتر زودتر از سایر بخش‌های خانه فرسوده می‌شود. اگر کف اتاق خواب شما از جنس سرامیک باشد، قطعا دوام و استحکام بیشتری دارد اما اگر جنس پارکت یا بتن باشد قطعا خیلی زودتر به بازسازی نیاز پیدا می‌کند. برای بازسازی کف اتاق خواب می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید: 

 

بازسازی اتاق خواب با نصب کفپوش موزاییکی سفید و طوسی مربعی به شکل شطرنجی

 • بازسازی کف با سرامیک: گران‌ترین انتخاب برای بازسازی کف اتاق، استفاده از موزاییک است. با این وجود، با دوام‌ترین نوع بازسازی، همین استفاده از سرامیک برای کف اتاق است. در کنار مزایای متعدد این نوع کفپوش که طول عمر و استحکام بالا هم شامل آن می‌شود، معایبی هم دارد. سرد بودن موزاییک در زمستان و سر بودن آن از جمله نقاط ضعفی‌ست که خوب است بدانید. 

 

بازسازی اتاق خواب با نصب کفپوش لمینت طرح چوبی

 • بازسازی کف با پارکت چوب: اگر دوست دارید کفپوش خانه نرم باشد، سرما را در زمستان انتقال ندهد و سر نباشد، پارکت چوبی بهترین گزینه است. این نوع کفپوش قیمت بالایی دارد اما به دلیل مزایای متعدد، در بازسازی اتاق خواب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
 • بازسازی کف با لمینت: نسخه‌ی ارزان‌تر پارکت چوبی، کفپوش لمینت است. لمینت همان پارکت با پلیمر پلاستیک است که کف اتاق را می‌پوشاند. ضخامت زیادی ندارد اما تنوع طرح و رنگ خوبی را شامل می‌شود. قیمت کفپوش لمینت ارزان‌تر از کفپوش‌ها دیگر است.  

 

اصلاح یا ساخت کمد دیواری 

بازسازی اتاق خواب با کفپوش طوسی روشن و تیره، کمد طوسی روشن طرح چوب، سقف نورپردازی با هالوژن، تخت ذغالی و تعدادی تابلو روی دیوار

کمد دیواری یکی از مهم‌ترین بخش‌های اتاق خواب است. اگر در اتاق خواب شما کمد دیواری قدیمی وجود دارد می‌توانید به تعویض یا ترمیم آن فکر کنید. در سال‌های گذشته مدل‌های جدیدی از کمد دیواری اتاق خواب به وجود آمده که می‌تواند ظاهر اتاق خواب را دگرگون کنید. پیشنهاد ما برای این بخش شامل موارد زیر می‌شود: 

 

بازسازی اتاق خواب با کمد دیواری ریلی و آینه‌دار، کفپوش سفید، دیوار طوسی روشن و اکسسوری تزیینی

 • کمد دیواری ریلی: در گذشته بیشتر از کمد دیواری‌های با درب لولایی استفاده می‌شد که فضای زیادی را برای باز شدن درب اشغال می‌کرد. امروزه کمد دیواری‌های جدیدی با درب ریلی طراحی می‌شود که برای اتاق خواب‌های کوچک بسیار مناسب است. می‌توانید درب کمد دیواری قدیمی خود را با یک تغییر کوچک به شکل ریلی در بیاورید. 
 • کمد دیواری با آینه قدی: قرار گرفتن آینه یا میز آرایش در اتاق خواب ممکن است فضای زیادی را اشغال کند. به همین دلیل یکی از پیشنهادات ما این است که کمدی دیواری اتاق شما به آینه‌ی قدی و بزرگ مجهز باشد که به میز آرایش جداگانه در اتاق نیازی نداشته باشید. 

 

بازسازی اتاق خواب با درب سفید، کمد کشودار و دارای آینه، تخت سفید با روتختی سفید طرحدار گل مشکی و دو بالش زرد

 • کمد دیواری کشودار: اگر اتاق کوچکی دارید و می‌خواهید از فضاهای موجود بهترین استفاده را کنید، می‌توانید به کمد دیواری کشودار هم فکر کنید. این کمدها فضای کمتری را اشغال می‌کنند. 
 • کمد دیواری چندکاره: ترکیب کمد دیوار با تخت خواب، میز تحریر یا میز آرایش از دیگر شیوه‌های بازسازی اتاق خواب است. با این کار فضای بیشتری را در اختیار خود قرار می‌دهید. خوشبختانه مدل‌های مختلفی از کمد دیواری که به میز تحریر، آرایش یا تخت خواب مجهز هستند در بازار وجود دارد. 

 

ایجاد سرویس بهداشتی و حمام مستر 

بازسازی اتاق خواب مستر با تخت سفید با روتختی سفید و ذغالی، آباژور دیوار، کفپوش مشکی، درب سرویس بهداشتی ریلی و دیوار‌های صورتی

اگر اتاق خواب بزرگی دارید، شاید بهتر است به فکر ایجاد یک حمام و سرویس بهداشتی در آن باشید. اتاق خواب‌های مستر این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و علاوه بر کاربردی که دارند، زیبایی و ارزش اتاق خواب را بالاتر می‌برند. یکی از شیوه‌های بازسازی اتاق خواب‌های قدیمی و بزرگ، ایجاد سرویس بهداشتی و حمام در آن است.

اگر به فکر ایجاد یک اتاق خواب مستر هستید، حتما توجه داشته باشید که سیستم لوله‌کشی و سیم‌کشی اتاق خواب باید تغییر کند و برای این‌کار احتمالا به بازسازی سقف، دیوار و کف اتاق خواب هم نیاز خواهید داشت. 

 

بازسازی پنجره اتاق خواب 

بازسازی اتاق خواب با کفپوش چوبی، فرش راه راه طرحدار طیف طوسی، تخت طوسی روشن با روتختی سفید و شال تخت طرحدار و مبل راحتی سفید

پنجره یکی از بخش‌های اصلی اتاق خواب است. گرچه در بسیاری از خانه‌ها پرده‌ای ضخیم جلوی پنجره کشیده می‌شود اما ورود نور طبیعی روز به داخل اتاق خواب یک امر ضروری است. پنجره‌های قدیمی چند عیب اساسی داشتند که با بازسازی اتاق خواب، می‌توان این عیب‌ها را از بین برد.

عایق نبودن در برابر صدا، گرما، سرما و داشت قاب‌های فلزی سنگین که باز و بسته کردن پنجره را با مشکل مواجه می‌کرد بخشی از نقاط ضعف‌های پنجره‌های قدیمی است. با خرید یک پنجره‌ی دوجداره جدید هم صدای کمتری از بیرون به داخل اتاق خواب می‌آید و هم در برابر سرما و گرما اتاق خواب شما عایق خواهد بود. همچنین به دلیل قاب‌های نازک‌تر و سبک‌تر، نور بیشتری در طول روز وارد اتاق خواب می‌شود. 

 

اصلاح نورپردازی اتاق خواب

بازسازی اتاق خواب با کفپوش سفید، تخت طوسی با روتختی سفید و طوسی، کمد سفید، شومینه سفید و لوستر کروی سفید

مورد دیگری که در بازسازی اتاق خواب باید به آن توجه کنید، تغییر سیستم نورپردازی است. اتاق‌های قدیمی از سیم‌کشی و ادوات قدیمی برای نورپردازی در اتاق استفاده می‌کردند که امروزه این روش‌ها منسوخ شده است. پیشنهادات ما برای اصلاح نورپردازی اتاق خواب شامل موارد زیر می‌شود:

 

بازسازی اتاق خواب با دیوار‌های طوسی، تخت سفید، پاتختی چوبی، دو آباژور دیواری و لوستر مخصوص اتاق خواب

 • استفاده از لوستر اتاق خواب: امروزه لوسترهایی مخصوص اتاق خواب طراحی می‌شوند که با توجه به اندازه‌ی اتاق، ابعاد متفاوتی دارند. در راستای بازسازی اتاق خواب می‌توانید لوستر مخصوصی خریداری کنید. این لوسترها در سه مدل آویز، سقفی و دیوارکوب عرضه شده‌اند که هرکدام مزایا و قابلیت‌های خود را دارند. 
 • استفاده از نورپردازی مخفی: یکی از روش‌های جدید برای نورپردازی در اتاق خواب، استفاده از نورهای مخفی در گوشه‌های اتاق است. در کنار دیوارکوب یا لبه‌های پایینی اتاق خواب یا زیر لبه‌های سقف از نوارهای LED رنگی استفاده می‌شود تا نور مخفی جذابی به اتاق اضافه شود. این نور تا حدودی کار آباژور یا چراغ خواب را انجام می‌دهد. 

 

بازسازی اتاق خواب با پرده قهوه‌ای، تخت چوبی و روتختی و بالش کرمی، آباژور، مبل چرمی مشکی و لوستر در سقف

 • پنهان کردن سیم‌کشی‌ها: در بازسازی نورپردازی اتاق خواب خوب است به پنهان کردن سیم‌ها هم فکر کنید. اگر سقف کاذب کناف یا رابیتس داشته باشید، می‌توانید سیم‌کشی چراغ‌ها را از پشت این سقف‌ها و به صورت مخفی انجام دهید تا در معرض دید نباشد. 
 • توجه به رنگ نورها: در فرایند بازسازی نورپردازی اتاق خواب، به رنگ نورهای مختلف هم فکر کنید. شاید وجود نورهای آفتابی و رنگی (قرمز، نارنجی، بنفش، صورتی یا آبی) در کنار نور مهتابی بتواند جلوه‌ی زیباتری به اتاق خواب بدهد. 

 

بازسازی لوله‌کشی و سیستم گرمایش و سرمایش

بازسازی اتاق خواب با رادیاتور فلزی، پنجره با فریم چوبی، دیوار طوسی روشن و تعدادی گلدان طبیعی

یکی از کارهای مهمی که در فرایند بازسازی اتاق‌خواب باید انجام دهید، تعمیر و ترمیم سیستم گرمایش و سرمایش است. لوله‌های شوفاژ به مرور زمان کیفیت خود را از دست می‌دهند. همچنین ممکن است برای کانال کولر یا کولر گازی موجود در اتاق نیاز به تعمیر یا تعویض وجود داشته باشد. این بخش از بازسازی روی کیفیت نهایی اتاق خواب شما تاثیر زیادی دارد. 

توجه داشته باشید که بازسازی لوله‌کشی و سیستم گرمایش اتاق خواب در صورت لزوم، باید قبل از تمام مراحل انجام شود و سپس به سقف، دیوار و سایر بخش‌ها برسید. این موضوع را در انتها ذکر کردیم چون کمتر پیش می‌آید که در فرآیند بازسازی، سیستم گرمایش و سرمایش هم بازسازی شود. 

 

نکات مهم برای بازسازی یک اتاق خواب 

بازسازی اتاق خواب با تخت طرحدار، روتختی سفید و آجری، دو پاتختی چوبی، دیوار‌ها سفید و کفپوش کرمی

در این بخش، برخی از مهم‌ترین نکاتی که قبل یا حین بازسازی اتاق‌خواب باید بدانید را بیان می‌کنیم. 

 

تخمین هزینه بازسازی اتاق خواب قدیمی 

بازسازی اتاق خواب با تخت چوبی و روتختی سفید، پاتختی چوبی، کفپوش چوبی، پرده سفید، تابلو آبی روی دیوار و چراغ‌آویز قهوه‌ای

یکی از اولین موضوعاتی که قبل از شروع فرایند بازسازی اتاق‌خواب باید انجام دهید، تخمین هزینه است. با توجه به بودجه‌ای که دارید، بازسازی را آغاز کنید. همیشه هزینه‌ی نهایی کمی بیشتر از آن چیزی است که تصورش را می‌کردید. بنابراین در تخمین هزینه درصد خطا را در نظر بگیرید. 

 

بازسازی با توجه به نیاز و کاربری

بازسازی اتاق خواب با تخت طوسی و روتختی سفید و طوسی، دیوار شاخص کرمی طرحدار، تعدادی قفسه چوبی، میز چوبی و صندلی مشکی فلزی

اتاق خواب یک کودک با جوان و بزرگسال تفاوت دارد. بنابراین اگر قرار است اتاق خواب برای شخص بخصوصی با علایق خاص بازسازی شود، حتما این بازسازی زیر نظر یا با مشورت او انجام شود. انجام تغییرات زیاد که اصلا جزو نیازهای کاربر اتاق نیست بجز صرف هزینه‌ی گزاف، عایدی ندارد. 

 

استفاده از فضاهای پرت و کنج اتاق 

بازسازی اتاق خواب با کفپوش چوبی، فرش سفید، رادیاتور مشکی، تخت مشکی با روتختی سفید، دیوار‌ها سفید و گلدان طیعی سفید و مشکی

یکی از کارهایی که در فرآیند بازسازی می‌تواند مورد توجه قرار گیرد، استفاده از فضاهای پرت است. کنج دیوار اتاق خواب بهترین مکان برای قرار دادن قفسه‌های کتاب، کمد یا شلف‌های چوبی برای قرار دادن گلدان و لوازم دکوراتیو است. در بازسازی اتاق، حتما به این موضوع فکر کنید که کنج اتاق خواب به چه چیزی اختصاص داده می‌شود. 

 

تغییر محل قرارگیری تخت خواب

بازسازی اتاق خواب با کفپوش ذغالی، تخت خاکستری با روتختی طیف روشن طوسی و ذغالی، پاتختی مشکی و حصیری و پاف طرحدار ست فرش

قبل از انجام هر تغییری در اتاق خواب، خوب است به تغییر چیدمان و محل قرارگیری تخت خواب هم فکر کنید. تخت خواب فضای زیادی از اتاق را اشغال می‌کند و به همین دلیل محل قرار گیری آن بسیار اهمیت دارد. شاید در فرآیند بازسازی ناچار شوید، محل قرارگیری تخت را تغییر بدهید. بنابراین از قبل به این موضوع فکر کنید. 

 

مشورت گرفتن از افراد متخصص

بازسازی اتاق خواب با تخت مشکی و روتختی سفید، کفپوش طوسی، پاتختی مشکی، میز طوسی و صندلی طوسی روشن و فرش سفید

شرکت‌های معماری و دکوراسیون داخلی می‌توانند در زمینه بازسازی اتاق خواب به شما مشورت بدهند. این مشورت دادن قطعا هزینه‌ای دارد اما در نهایت با کمک گرفتن از تجربه‌ی این افراد متخصص، نتیجه‌ای ایده‌آل نصیب شما خواهد شد. حتما از شرکت‌های متخصص نمونه‌کار بخواهید. 

 

جمع‌بندی: تغییر حال و هوای خانه با بازسازی اتاق خواب

بازسازی اتاق خواب با کفپوش چوبی و فرش طیف طوسی راه راه، تخت کرمی با روتختی سفید و دیوار‌ها سفید

تغییر دکوراسیون و طراحی داخلی اتاق خواب فرایندی ساده در عین حال حساس است. اتاق خواب باید محلی برای استراحت و کسب آرامش باشد و تمام تغییراتی که در این بخش از خانه داده می‌شود باید در راستای رسیدن به این هدف باشد. بازسازی اتاق خواب مراحل و قوانین مخصوص به خود را دارد که در این مقاله به بررسی آن‌ها پرداختیم. شما هم می‌توانید نظرات و ایده‌های خود برای بازسازی اتاق‌خواب را با ما در میان بگذارید.