بازسازی آشپزخانه و هر آنچه باید درباره آن بدانید!

بازسازی آشپزخانه باریکی با کفپوش چوبی و کابینت های رنگ چوب

داشتن یک آشپزخانه جدید و کاربردی فضای خانه شما را زیباتر می‌کند و ارزش ملک‌تان را افزایش می‌دهد. با بازسازی آشپزخانه می‌توانید این فضا را به یک نقطه کانونی در منزل خود تبدیل کنید که در آن اعضای خانواده لحظاتی گرم و شاد را در کنار هم می‌گذرانند. یک آشپزخانه بازسازی ‌شده، مطمئناً پروژه‌ای است که ارزش وقت، پول و تلاش شما را دارد و اگر مراحل انجام کار بازسازی را بدانید، بهتر می‌توانید نیازهای خود را ارزیابی کنید. در مقاله دیگری از وبلاگ معمارنو ما در مورد هر آنچه درباره بازسازی آشپزخانه مورد نیاز است، صحبت می‌کنیم.

 

سوالات متداول:

برای بازسازی آشپزخانه باید چه برنامه‌ریزی داشته باشیم؟

تدوین یک برنامه زمانی برای تعیین وظایف به کمک تیم بازسازی، می‌تواند در سرعت انجام کار به شما کمک کند.


بازسازی آشپزخانه شامل چه مواردی می‌باشد؟

1. تخریب آشپزخانه 2. لوله‌کشی، سیم‌کشی و تهویه مطبوع 3. تکمیل دیوارها و سقف آشپزخانه 4. نصب کفپوش 5. نصب کابینت و میز پیشخوان 6. جانمایی لوازم آشپزخانه و نصب اتصالات لوله‌کشی و سیم‌کشی

 

نیازها و خواسته‌ها را ارزیابی کنید

بازسازی آشپزخانه‌ای با کابینت‌های طوسی، دیوارهای سفید و کفپوش قهوه‌ای تیره

بسیاری از پروژه‌های مربوط به بازسازی آشپزخانه در نهایت صاحب خانه را به دلیل هزینه‌های اضافی و عدم برآورده شدن نیازها ناامید می‌کنند. مطمئناً مانند هر کار دیگری، شما به برنامه‌ریزی نیاز دارید تا بدانید چه چیزی می‌خواهید و برای خواسته‌های خود چقدر می‌خواهید هزینه پرداخت کنید.

لازم است در ابتدا از خودتان سوالات زیر را بپرسید:

  • در آشپزخانه‌ام چه ایراداتی وجود دارد؟
  • آیا فضای پخت و پز کمی دارم؟
  • آیا فضای پیشخوانم کوچک است؟
  • آیا وسائل آشپزخانه‌ام مانند کابینت، دیوارپوش، کفپوش و غیره قدیمی شده‌اند؟
  • نورپردازی آشپزخانه‌ام ضعیف است؟
  • آیا می‌توانم یک آشپزخانه بزرگ و دل‌باز داشته باشم؟
  • چه چیزی از نتیجه نهایی بازسازی منزل انتظار دارم؟

 

بازسازی آشپزخانه‌ای با کابینت‌های سفید، کفپوش چوبی و جزیره طوسی با دو چراغ آویز

شما با بررسی تک تک مشکلات آشپزخانه خود، باید فهرستی از اولویت‌های مورد نیاز خود را برای بازسازی روی کاغذ بیاورید. سپس در حین برنامه‌ریزی با دو واقعیت روبرو می‌شوید، اولی انتخاب پیمانکار و دومی برآورد هزینه است. بعد از اینکه تصمیم به بازسازی و طراحی آشپزخانه گرفتید، باید به سراغ یک پیمانکار واجد شرایط بروید. برای این کار می‌توانید از سرچ گوگل و پرس و جو از دوستان و آشنایان شروع کنید. یک شرکت طراحی دکوراسیون داخلی خوب باید نمونه کارهای قوی داشته باشد و به خوبی بتواند نیازهای شما را بشناسد و به آن‌ها جامه عمل بپوشاند.

 

بازسازی آشپزخانه‌ای با کابینت‌های خاکستری، جزیره مشکی طرح سنگ مرمر و سه چراغ آویز

بعد از انتخاب یک تیم خوب طراحی داخلی، برآورده هزینه را انجام دهید. برای این کار از تیم بازسازی بخواهید برحسب کارهای اجرایی، چه مبلغی را پیشنهاد می‌دهند. سعی کنید یک لیست کامل از آیتم‌هایی که باید تغییر کنند را دریافت کنید. سپس بررسی کنید که با بودجه شما سازگاری دارد یا خیر! شما در این مرحله می‌توانید در مورد نوع متریال وارد عمل شوید و از تیم بازسازی بخواهید که مطابق با آن چیزهایی که شما انتخاب می‌کنید، فرآیند کار را شروع کنند.

 

برای بازسازی آشپزخانه برنامه‌ریزی کنید

بازسازی آشپزخانه با کابینت‌های سرمه‌ای، چهار صندلی چرم قهوه‌ای با پایه فلزی و دو لوستر حبابی

با ایده‌ای واقع بینانه از آنچه در یک آشپزخانه جدید نیاز دارید، این امکان برای شما هست که به همراه تیم بازسازی به تدوین یک برنامه جامع برای بازسازی مبادرت بورزید. ایجاد یک برنامه زمانی می‌تواند به شما در مورد مدت زمان اجرای هر یک از آیتم‌ها و زمان کلی اتمام بازسازی کمک کند. برای مثال، ممکن است بازسازی آشپزخانه شما در مدت دو هفته یا دو ماه برحسب نیازهای موجود، متفاوت باشد.

تدوین یک برنامه زمانی از این نظر مهم است که شما خانه خود را برای مدتی در اختیار تیم بازسازی قرار می‌دهید. شما در این زمان باید نسبت به اینکه چه زمانی سرکار هستید، چه کسی در نبود شما پذیرای تیم بازسازی است و مسائل دیگر، برنامه‌ریزی‌های خود را انجام دهید. بهتر است به بازسازی آشپزخانه تمرکز داشته باشید و کارهای جانبی خود مانند سفر رفتن را به بعد موکول کنید.

 

بازسازی آشپزخانه با کابینت‌ها و جزیره طوسی و رنگ چوب، سه چراغ آویز و کفپوش چوبی

در زمانی که آشپزخانه شما تحت بازسازی قرار دارد، برای وعده‌های غذایی خود برنامه‌ریزی کنید. لوله‌‌کشی و لوازم خانگی شما ممکن است در این زمان قابل استفاده نباشند. در اغلب اوقات، اجاق گاز و سایر وسایل برقی شما برای حداقل مدت کوتاهی یا شاید حتی چندین هفته، قطع خواهند شد. اگر مقداری غذا را از قبل پخته و در فریزر نگهداری می‌کنید، برای گرم کردن مجدد غذاها به چیزی جز مایکروویو نیاز ندارید. در نهایت باید یک اتاق یا فضایی را در خانه به عنوان آشپزخانه موقت در نظر بگیرید.

 

مراحل انجام بازسازی آشپزخانه

بازسازی آشپزخانه‌ای با کفپوش و جزیره چوبی، صفحه رویی سنگ مرمر و دیوار شیشه‌ای

براساس برنامه‌ریزی‌هایی که انجام دادید، مراحل بازسازی آشپزخانه ممکن است از خانه‌ای به خانه دیگر متفاوت باشد. شما ممکن است نیاز به بازسازی کامل داشته باشید یا اینکه تنها به چند آیتم ضروری اکتفا می‌کنید. به هر روی، ما در زیر مراحل یک بازسازی کامل را شرح می‌دهیم:

 

مرحله اول: تخریب آشپزخانه

مرحله اول بازسازی آشپزخانه‌ یعنی تخریب دیوارها و کف و کابینت‌های کنده شده

اولین مرحله همیشه پر سر و صدا و همراه با کثیف کاری خواهد بود. تخریب دیوارها و کف اولین کار فیزیکی سختی است که باید انجام شود. تخریب، کار پیچیده‌ای نیست اما نباید به سیستم برق و لوله‌کشی ساختمان خللی وارد شود. تیم بازسازی تماما بر نقشه سیم‌کشی و لوله‌کشی واحد شما مسلط هستند و به خوبی می‌دانند که تخریب باید به چه صورتی اجرا شود. در زمان تخریب، درب اتاق‌های دیگر را ببنید و اگر آشپزخانه در کنار فضای نشیمن یا پذیرایی است، روی وسائل و مبلمان پارچه بکشید تا گرد و غبار روی آن‌ها ننشیند. همچنین، همه پنجره‌های نزدیک به آشپزخانه خود را باز کنید تا ذرات ریز خاک به بیرون بروند.

 

مرحله دوم: لوله‌کشی، سیم‌کشی و تهویه مطبوع آشپزخانه

مرحله سیم کشی و لوله کشی برای بازسازی آشپزخانه‌ای با دیوارهای آجری

پس از کار تخریب، مرحله بعدی اجرای لوله‌کشی، سیم‌کشی و کانال‌های تهویه مطبوع (HVAC) است که در محل جدید یا با تغییر مسیر اعمال می‌شوند. این فرآیند به عنوان فاز مکانیکی کار شناخته می‌شود و معمولاً توسط لوله ‌کش‌ها، برق‌ کارها و متخصصان HVAC انجام خواهد شد. پیچیدگی و خطراتی در این بخش از بازسازی آشپزخانه وجود دارد که تیم بازسازی به خوبی از آن‌ها آگاه هستند.

 

لوله‌کشی

مرحله لوله کشی در بازسازی آشپزخانه‌ای با کفپوش سرامیکی و کابینت های سفید

معمولاً برخی از مسیرهای آبرسانی و تخلیه آب به مکان‌های جدیدی تغییر می‌کنند. حتی اگر وسایل (یخچال، لباس‌شویی و غیره) در همان مکان باقی مانده باشند، این زمان خوبی برای به روز رسانی لوله‌های قدیمی است. برای مثال، لوله‌های فولادی گالوانیزه را می‌توان با لوله‌های پلاستیکی PEX جایگزین کرد.

تغییرات لوله‌کشی ممکن است بسیار پیچیده باشند، مثلاً طراحی جزیره آشپزخانه به سیستم لوله‌کشی متفاوتی نیاز دارد. بعد از انجام لوله‌کشی جدید و قبل از اجرای دیوار و کفپوش آشپزخانه، باید بازرسی جهت صحت انجام کار انجام شود.

 

سیم‌کشی

مرحله سیم کشی در بازسازی آشپزخانه ای با زیرسازی چوبی

هر چقدر که لوله‌کشی مهم است اما خدمات الکتریکی برای بازسازی آشپزخانه نیاز به دقت بیشتری دارد. آشپزخانه‌ مدرن، بارهای الکتریکی بسیار سنگینی دارند و این مورد ممکن است به هفت مدار یا بیشتر نیاز داشته باشد.

برای تغذیه موثر یک آشپزخانه بزرگ، خانه شما باید حداقل 20 آمپر سرویس داشته باشد. این بدان معناست که بسیاری از پروژه‌های بازسازی نیاز دارند که یک برقکار حرفه‌ای، تمام خدمات برق خانه را به روز کند. همانطور که برقکار مدارهای جدید را به آشپزخانه اضافه می‌کند، احتمالاً سیم‌کشی مدارهای موجود دیگر کاربرد نخواهند داشت. بعد از اجرا، بازرسی جهت صحت انجام کار ضروری است.

 

تهویه مطبوع

نصب هود در بازسازی آشپزخانه‌ای با بین کابینتی سبز پاستلی و کابینت های رنگ چوب

تهویه مطبوع در آشپزخانه همیشه ضروری نیست اما هر کانال تهویه مطبوع (مثلاً هود مخفی) با اتمام کار سیم‌کشی و لوله‌کشی انجام می‌شود. نصب کانال‌های ورق فلزی معمولاً توسط متخصص HVAC انجام می‌شود که فیزیک جریان هوا را درک می‌کند و می‌تواند رجیسترهای دریچه جدید و رجیسترهای برگشت هوای سرد را در موثرترین مکان‌ها قرار دهد.

 

مرحله سوم: تکمیل دیوارها و سقف آشپزخانه

بازسازی آشپزخانه و مرحله نصب دیوار پیش‌ساخته سفید رنگ توسط نصابان

هنگامی که لوله‌کشی، سیم‌کشی و تهویه مطبوع تکمیل شد، دیوارهای جدید می‌توانند اجرا شوند. اجرای دیوار اغلب با مصالح ساختمانی معمول مانند آجر، بلوک سفالی و ملات ماسه و سیمان انجام می‌شود. گاهی اوقات، شما ممکن است درخواست دیوار پیش‌ساخته را داشته باشید. برای مثال، دیوارهای کناف می‌توانند گزینه‌ای مناسب باشند. انتخاب نوع متریال و سیستم اجرای دیوار به نیازهای فضا و مقدار بودجه شما بستگی دارد.

اگر خانه شما ویلایی است و می‌خواهید سقف آشپزخانه به صورت شیشه‌ای باشد تا نور حداکثری به فضای داخل دمیده شود، باید سقف قبلی را تخریب کنید. از سویی دیگر، ممکن است در آپارتمان زندگی کنید و آشپزخانه شما تنها نیاز به اجرای سقف کاذب داشته باشد. اجرای سقف جدید نیز به نیازهای محیطی و مقدار بودجه شما بستگی دارد.

 

مرحله رنگ آمیزی سقف با رنگ سفید در بازسازی آشپزخانه توسط نقاش روی نردبان زرد

در پایان نوبت اجرای دیوارپوش و کارهای نهایی زیباسازی فضاست. می‌توانید از رنگ برای نقاشی دیوارها یا کاشی آشپزخانه و دیگر انواع دیوارپوش مناسب آشپزخانه استفاده کنید. در این مرحله به زیباشناسی فضای آشپزخانه خود دقت کنید، زیرا در طول روز ممکن است زمان زیادی را در این فضا بگذرانید. پس به ندای دل خود گوش دهید و آن را با مقدار بودجه خود تطبیق دهید.

 

مرحله چهارم: نصب کفپوش آشپزخانه

مرحله نصب کفپوش در بازسازی آشپزخانه‌ای با کابینت‌های چوبی ال شکل

نصب کفپوش یکی از آخرین مراحل بازسازی آشپزخانه قبل از نصب کابینت، لوازم خانگی و وسایل برقی است. نصب کفپوش در زمان نامشخص و یا قبل از نصب کابینت‌ها، یکی اشتباه در بازسازی خانه به شمار می‌آید. معمولاً بعد از انجام کارهای دیوارها و سقف اجرا می‌شود تا از ساییدگی و پارگی جلوگیری شود. مقدار هزینه به نوع کفپوشی که انتخاب کرده‌اید، بستگی دارد. این امکان را دارید تا از انواع کفپوش‌های زیر یک مورد را انتخاب کنید:

 

سرامیک

بازسازی آشپزخانه با کابینت‌های سفید و قهوه‌ای، جزیره سفید و سه چراغ آویز

سرامیک اغلب یکی از گزینه‌های محبوب برای کفپوش آشپزخانه است. در بازار انواع و اقسام سرامیک در طرح‌ها و درجه کیفیت‌های متفاوت وجود دارند. پس انتخاب سرامیک مناسب به مقدار بودجه شما بستگی دارد. تیم بازسازی خانه نیز ابتدا کف را تسطیح می‌کنند و سپس با استفاده از ملات ماسه و سیمان یا نوعی چسب مخصوص، سرامیک‌ها را به کف می‌چسبانند.

 

کفپوش لمینت

بازسازی آشپزخانه‌ای با کفپوش لمینت طرح چوب و کابینت های چوبی تیره و روشن

به دلیل قیمت پایین و سهولت نصب، لمینت انتخابی بسیار محبوب برای آشپزخانه‌ها است. اما لمینت برای خانه‌هایی که در مناطق مرطوب ساخته شده‌اند، ممکن است مناسب نباشد. پس ضروری است لمینت در برابر رطوبت مقاوم باشد. نصب و اجرای لمینت نیز به سادگی در عرض چند ساعت انجام می‌شود.

 

چوب طبیعی

بازسازی آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، جزیره فیلی رنگ و کابینت های سفید

چوب طبیعی اغلب گران‌ترین گزینه است اما بیشترین زیبایی را به آشپزخانه اضافه می‌کند. مهم است که چوب با پرداخت مناسب، ضد رطوبت شود. اجرای چوب به ویژه برای آشپزخانه‌های سبک کلاسیک و روستیک می‌تواند یک المان گرم و فوق العاده جذاب باشد. تیم بازسازی آشپزخانه از فوم یا چسب برای نصب پارکت چوبی استفاده می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ایده های خلاقانه برای دکوراسیون آشپزخانه روستیک را مطالعه فرمایید.

 

سنگ

بازسازی آشپزخانه‌ای با کفپوش سنگی و کابینت های طوسی روشن و صندلی های قهوه ای تیره

گزینه محبوب دیگر برای کفپوش آشپزخانه، سنگ است. برای این کار می‌توانید از انواع سنگ موجود در بازار که مقاومت بالایی در برابر ضربه و رطوبت دارند، استفاده کنید. اجرای سنگ با استفاده ملات ماسه و سیمان انجام می‌شود. ظاهر سنگ همچنین نمای آشپزخانه را لوکس و جذاب نشان می‌دهد.

 

مرحله پنجم: نصب کابینت و میز پیشخوان آشپزخانه

نصب کابینت های چوبی با درب شیشه‌ای توسط نصاب کابینت در بازسازی آشپزخانه

با نزدیک شدن به پایان بازسازی آشپزخانه، تیم بازسازی شروع به نصب کابینت‌ها و میز پیشخوان می‌کنند. در این زمان نیز باید شکل و متریال کابینت خود را تعیین کنید. کابینت‌های MDF اغلب ارزان‌تر هستند و دوام بالایی دارند. اما شما انتخاب گسترده‌ای در انتخاب کابینت و تطبیق آن با سبک دکوراسیون آشپزخانه خود دارید. صفحه کابینت (صفحه تاپس) را نیز می‌توانید از نوعی سنگ انتخاب کنید تا هم دوام بالایی داشته باشد و هم ظاهر آشپزخانه شما را شیک و زیبا نشان دهد.

 

مرحله ششم: جانمایی لوازم آشپزخانه و نصب اتصالات لوله‌کشی و سیم‌کشی

بازسازی آشپزحانه‌ای با کابینت‌های سفید، بین کابینتی طرح مرمر و کفپوش سفید

شما اکنون در مرحله پایانی بازسازی آشپزخانه قرار دارید. نصب لوازم خانگی و اتصالات نهایی لوله‌کشی و وسایل روشنایی در این مرحله انجام می‌شوند. وسائل آشپزخانه و لاندری روم مانند یخچال، لباسشویی و اجاق گاز در موقعیت خود قرار می‌گیرند و اتصالات آن به برق و لوله‌های آب انجام می‌شوند. برقکار نیز اقدام به نصب وسایل روشنایی و اتصال کلیدها و پریزها می‌کند. برخی یا همه‌ی این کارها را خود شما نیز می‌توانید انجام دهید اما بهتر است برای صحت اجرای کار، این کارها را به تیم بازسازی بسپارید.

 

کلام آخر

بازسازی آشپزخانه با کابینت‌های مینیمال سفید و رنگ چوب و قفسه های بدون درب

بدون شک، تغییر دکوراسیون و نوسازی فضا می‌تواند هم به عملکرد بهتر و هم به زیبایی فضا کمک شایانی کند. برای بازسازی آشپزخانه باید مراحل کار به دقت انجام دهید. اولین کار مهم، برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی کارها است. شما باید هدف خود را از بازسازی مشخص کنید، آیا به فضای بزرگتری نیاز دارید یا تنها می‌خواهید آشپزخانه قدیمی خود را جدید کنید. هر هدفی که دارید، برنامه‌ریزی برای تنظیم مقدار بودجه و همکاری با یک تیم واجد شرایط ضروری است. اگر همه کارهای به خوبی پیش بروند، از آشپزخانه جدید و زیبای خود لذت بسیاری کسب خواهید کرد.