باربیکیو سنگی یا کباب‌ پز سنگی، هر آنچه که در مورد آن باید بدانید!

باربیکیو سنگی در فضایی سنگفرش شده به همراه درختان کاج

باربیکیو سنگی که به نام کباب پز سنگی هم شناخته می‌شود، یکی از بهترین تجهیزات برای پخت انواع غذاها مخصوصا کباب کردن گوشت است. باربیکیوهای سنگی از نظر سوخت و شکل ظاهری و عملکرد تنوع زیادی دارند که می‌توان از آنها در حیاط، باغ، تراس یا سایر بخش‌های خانه استفاده کرد.

برخلاف آنچه عموم مردم تصور می‌کنند، باربیکیو یک روش پخت است نه نام دستگاه پخت غذا؛ اما از آنجایی که مردم در اقصی نقاط دنیا از این‌ روش استقبال بی‌نظیری به عمل آوردند، امروزه از این تجهیزات با نام باربیکیو سنگی یا کباب پز سنگی یاد می‌شود. این دستگاه در اشکال و با متریال مختلفی طراحی و ساخته می‌شود و با توجه به شرایط موجود، سوخت آن‌ها نیز می‌تواند متفاوت باشد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که قصد ساخت باربیکیو در ویلا، باغ و یا حیاط خود را دارید و نوع سنگی آن را انتخاب کرده‌اید، همراه ما باشید.

باربیکیو سنگی دودکش داری مقابل یک دیوار آجری با نرده های فلزی مشکی

باربیکیو سنگی یا کباب‌پز سنگی چه ویژگی‌هایی دارد؟

باربیکیوهای سنگی در مقایسه با انواع دیگر این تجهیزات دارای یک سری ویژگی‌های منحصربه‌فرد است. در واقع وجود این ویژگی‌ها سبب شده تا استقبال از آن‌ها بالا بوده و امروزه در اکثر محوطه‌ها، شاهد طراحی و ساخت انواع باربیکیو سنگی باشیم. از جمله ویژگی‌هایی که این کباب‌پزها دارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوه ظاهری زیبا و طبیعی: با توجه به این که در ساخت این باربیکیوها از سنگ استفاده می‌شود، نمای آن‌ها به صورت طبیعی بوده و ساخت آن با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
 • مقاومت در برابر عوامل محیطی: شما می‌توانید این کباب‌پز را در حیاط و یا هر مکان روباز و یا روبسته‌ای ساخته و از بابت مقاومت آن در برابر برخی عوامل جوی و بیرونی، آسوده‌خاطر باشید.
 • تنوع بالا و کیفیت پخت مناسب: با توجه به نوع سوختی که برای کباب پزهای سنگی در نظر گرفته می‌شود کیفیت پخت کباب در آنها بسیار بیشتر از روش‌های قدیمی است.

مزایای باربیکیو سنگی در باغ

انواع باربیکیو سنگی کدام‌اند؟

همان‌گونه که در بخش‌های قبل نیز به این موضوع اشاره شد، کباب‌پزهای سنگی دارای انواع مختلفی بوده و افراد می‌توانند با توجه به ابعاد محیط، نیازهای خود و بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اند، یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و در حیاط و یا باغ ویلای خود آن را بسازند. انواع کباب‌پز سنگی با توجه به نوع سوخت آن ها و شکل ظاهری این باربیکیوها تقسیم‌بندی می‌شوند. برای آشنایی بیشتر، در ادامه به معرفی هر کدام از این دسته‌بندی‌ها پرداخته شده است.

باربیکیو سنگی در حال ساختی در فضای یک باغ با زمین چمنی

انواع باربیکیو سنگی از نظر سوخت

باربیکیوهایی که با استفاده از سنگ ساخته می‌شوند را می‌توان بر اساس نوع سوختی که برای عملکرد آن تعبیه می‌شود به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی نمود:

 • باربیکیو سنگی زغالی

همان‌گونه که از نام این نوع کباب‌پزها برمی‌آید، سوخت مورد استفاده در آن‌ها، زغال است. به این ترتیب، در این کباب‌پزها شاهد ایجاد حرارت توسط سوختن زغال بوده و می‌توان مواد غذایی را در معرض حرارت مستقیم آن‌ها قرار داد. در این باربیکیوها، غذاها بو و طعم ویژه‌ای دارند؛ اما روشن کردن و رساندن حرارت به حد مورد نظر، کمی دشوار بوده و نیاز به تنظیم دستی دارد. در ضمن تمیز کردن مخزن زغال آن نیز به دلیل خاکسترهای به وجود آمده، کار چندان راحتی نخواهد بود.

باربیکیو سنگی زغالی

 • باربیکیو سنگی گازی

سوخت مورد استفاده در این نوع کباب‌پزها، گاز است. با توجه به نوع طراحی باربیکیو سنگی گازی، حرارت آن به صورت مستقیم و یکنواخت ایجاد می‌شود و غذاها به سرعت در آن می‌پزند. تمیز کردن و کار با این دستگاه‌ها، بسیار راحت بوده و می‌توان در مدت‌زمان بسیار کمی، غذای کبابی مد نظر را پخت؛ اما باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که قیمت این دستگاه‌ها در مقایسه با انواع زغالی، کمی بالاتر است.

باربیکیو سنگی گازی

 • باربیکیو سنگی زغالی و گازی

مدل دیگری از این باربیکیوها، باربیکیوهای گازی زغالی هستند. همان‌گونه که از نام این دستگاه‌ها برمی‌آید، شما می‌توانید در استفاده از این دستگاه‌ها، هم از زغال و هم از گاز استفاده کنید. با توجه به این ویژگی، قیمت آن در مقایسه با انواع باربیکیو سنگی زغالی و گازی، بالاتر بوده؛ اما دارای کارایی بالاتری نیز می‌باشد.

باربیکیو سنگی زغالی و گازی

انواع باربیکیو سنگی از نظر شکل

اگر درصدد آن هستید که باربیکیوی سنگی بسازید باید با اشکال مختلف آن نیز آشنا باشید. این امر به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را گرفته و بتوانید با توجه به شرایطی که دارید و نیازهای خود، بهترین مدل این کباب‌پزها را طراحی نمایید.

باربیکیو سنگی روباز با دو میز کار کوچک در دو طرف درون فضای یک باغ

انواع کباب‌پزهای سنگی بر اساس شکل، در دسته‌های دایره‌ای، مربعی و مستطیلی قرار می‌گیرند. البته این نوع دسته‌بندی به طراحی ظاهری کار مربوط می‌شود؛ اما دسته‌بندی دیگری نیز برای این دستگاه‌ها وجود دارد که آن‌ها را در دو دسته مسقف و روباز، تقسیم‌بندی کرده است.

کباب‌پز سنگی مسقف را می‌توان در اشکال مختلفی طراحی کرده و بر روی آن از سقف استفاده کرد. این امر باعث می‌شود تا بتوانید از این نوع باربیکیوها در مکان‌های روباز و در شرایط جوی مختلف استفاده کنید، زیرا سقف موجود بر روی آن از تأثیر برف و باران در پخت غذاها جلوگیری می‌کند. در ضمن این امر، مانع از نشستن گردوغبار بر روی غذاهای موجود در باربیکیو نیز خواهد شد.

باربیکیو سنگی بدون سقف با میزکار سنگی و بصورت ال شکل در فضای باز

کباب‌پزهای سنگی بدون سقف نیز نوع دیگری از این دستگاه‌ها هستند. شما برای طراحی و ساخت این تجهیزات می‌توانید آن را مانند یک میز کار طراحی کرده و در قسمت میانی آن، تجهیزات باربیکیو را تعبیه کنید. در این حالت، دود به وجود آمده به صورت مستقیم به بالا هدایت شده و این امر باعث اذیت کاربران نخواهد شد.

در ساخت باربیکیو سنگی از چه نوع سنگی استفاده می‌شود؟

کباب‌پز سنگی باید با استفاده از متریال مناسب ساخته شود تا استحکام و ماندگاری لازم را داشته باشد. سنگ‌هایی که برای ساخت این تجهیزات انتخاب می‌کنید باید ابعاد مناسبی داشته باشد و با توجه به این که به هنگام روشن شدن باربیکیو، این سنگ‌ها در معرض حرارت قرار می‌گیرند باید از مقاومت خوبی نیز برخوردار باشد.

باربیکیو سنگی با سنگ های نمای گابیون طوسی رنگ در فضای یک باغ

ازاین‌رو باید جنس سنگ‌ها را به گونه‌ای انتخاب کنید که مطمئن باشید در برابر حرارت و تغییرات جوی، دچار آسیب نخواهند شد. از جمله سنگ‌هایی که در اکثر موارد توصیه می‌شود برای ساخت این مدل باربیکیوها مورد استفاده قرار گیرد، سنگ‌های آجرنما، گابیون و … است.

اگر تمایل دارید ظاهر باربیکیو دارای زیبایی خاصی بوده و جلوه‌ای که این دستگاه در محوطه ایجاد می‌کند، چشم‌نواز باشد توصیه می‌شود از سنگ‌های آجرنما در طراحی باربیکیو آجری و سنگی استفاده نمایید. این سنگ‌ها دارای نمایی شبیه به آجر بوده و موجب مرتب و زیبا دیده شدن نمای کار خواهد شد؛ اما اگر به دنبال آن هستید که نمای به وجود آمده به صورت طبیعی باشد و جلوه‌ای نوستالژیک به وجود آورد، استفاده از سنگ‌هایی چون گابیون می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد.

مزایای باربیکیو یا کباب‌پز سنگی

مزایای باربیکیو یا کباب‌پز سنگی

یکی از مواردی که برای افرادی که قصد طراحی و ساخت این نوع باربیکیوها را دارند می‌تواند جالب باشد، مزایای باربیکیو سنگی است. این کباب‌پزها دارای مزیت‌های مختلفی است که انتخاب آن را می‌تواند گزینه‌ای عالی برای ساخت در محیط‌های مختلف تبدیل کند. این مزیت‌ها به شرح زیر هستند:

 • مقرون‌به‌صرفه بودن: از آنجایی که هزینه تهیه سنگ در مقایسه با دیگر متریال، بسیار مناسب‌تر است، طراحی و ساخت این مدل باربیکیوها می‌تواند گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه به شمار آید.
 • طراحی و اجرای آسان: شما می‌توانید این مدل کباب‌پز را به راحتی طراحی کرده و بسازید. البته کمک گرفتن از یک فرد حرفه‌ای می‌تواند این فرایند را با سرعت بیشتری پیش برده و ساخت آن را آسان‌تر کند.
 • قابلیت استفاده در مکان‌های مختلف: شما می‌توانید این باربیکیوها را در مکان‌های مختلفی مانند آلاچیق، پاسیو و یا در طراحی بالکن و انواع تراس ساخته و از کارایی آن نهایت استفاده را ببرید.
 • مقاومت بالا: با توجه به مقاومت بالایی که سنگ‌ها در برابر عوامل خورنده، تنش‌های دمایی، تغییرات آب و هوایی و … دارند، می‌توانید از طول عمر بالای این تجهیزات مطمئن بوده و از آن برای طولانی‌مدت استفاده کنید.

کباب پز سنگی ساده باربیکیو سنگی ساده

 • امکان طبخ غذای سالم: با توجه به این که در کباب‌پز سنگی برای پخت غذاها از روغن اضافی استفاده نشده و دود و بخار مضری ایجاد نمی‌شود، طبخ غذا در این دستگاه‌ها، کاملاً سالم خواهد بود.
 • تمیزکاری راحت: تمیزکاری این باربیکیوها به دلیل سطح نچسبی که دارند به راحتی انجام می‌شود.

معایب باربیکیو سنگی

در کنار تمامی مزیت‌هایی که این نوع کباب‌پزها دارند، استفاده از آن‌ها با چند ایراد کوچک نیز همراه است. این ایرادات عبارت‌اند از:

 • ثابت بودن و عدم امکان جابجایی
 • تمیزکاری دشوار این باربیکیو در صورت ساخت آن با استفاده از سنگ‌های صیقل داده نشده

کباب پز سنگی گازی کباب پز سنگی ذغالی

نحوه ساخت باربیکیو سنگی

برای این که بتوانید ساخت باربیکیو سنگی را با موفقیت انجام دهید باید قبل از هر اقدامی، ابعاد آن را مشخص کنید و سپس مدل مورد نظر را در طراحی آن، دخیل نمایید. به این ترتیب، طرح اولیه‌ای از کار در دست خواهید داشت. بعد از آن باید متریال مورد نیاز را با توجه به ابعادی که برای باربیکیو در نظر گرفته‌اید، تهیه کنید.

باربیکیو سنگی مسقف، کابینت هایی با درب چوبی و میز و صندلی های چوبی

سپس نوبت به اجرای طرح می‌رسد. برای ساخت این کباب‌پز باید ملات مناسب و در مقادیر زیاد تهیه کنید، سنگ‌ها را به ترتیب در کنار هم چیده و فضای بین آن‌ها را با استفاده از این ملات پر نمایید. زمانی که ارتفاع دیوارها به حد نصاب رسید، کار را تمام کرده و سراغ ساخت بقیه قسمت‌ها بروید. در ضمن باید تجهیزات باربیکیو نظیر میله‌های فلزی، توری زیر باربیکیو، مخزن و … را تهیه کرده و در ارتفاع مناسب از دیوار، قرار داده و با استفاده از پایه‌ها، آن‌ها را در جای خود ثابت کنید.

پارامترهای مهم در ساخت باربیکیو سنگی

برای این که ساخت این نوع کباب‌پز با موفقیت همراه بوده و به انتظاراتی که از ساخت این دستگاه دارید دست پیدا کنید باید به یک سری نکات در ساخت آن توجه نمایید. در غیر این صورت، نتیجه کار با آنچه در نظر دارید، متفاوت خواهد بود. از نکات مهم برای ساخت باربیکیو سنگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب مکان مناسب: در انتخاب مکان مناسب برای ساخت این کباب‌پزها باید به این نکته توجه داشته باشید که محل قرارگیری آن به دور از درختان و مواد اشتعال‌زا باشد. در ضمن باید آن را با فاصله مناسبی از محل نشستن افراد و منزل، انتخاب کنید. در این حالت، بوی مواد غذایی و کباب شدن آن‌ها و دود حاصله، به هیچ عنوان کاربران و افراد دیگر را اذیت نخواهد کرد.

کباب پز سنگی در حیاط باربیکیو سنگی در باغ

 • استفاده از متریال مناسب: برای این که استحکام و دوام باربیکیو سنگی، تضمین شده باشد، باید از متریال مناسبی برای ساخت این دستگاه‌ها استفاده کنید.
 • انتخاب نوع باربیکیوی سنگی: با توجه به ابعاد مکان مورد نظر و انتظارات خود، شکل و نوع مناسب این باربیکیوها را تعیین کنید.

کاربرد کباب پز سنگی در فضاهای مختلف

از کباب پزهای سنگی در فضاهای متنوعی می‌توان استفاده کرد. افراد با توجه به محوطه‌ای که داخل یا خارج از خانه دارند، محل‌هایی برای باربیکیو سنگی در نظر می‌گیرند که این مکان‌ها عبارت است از:

باربیکیو سنگی در باغ

در باغ ویلاها یکی از بهترین مکان‌های برای براپا کردنباربیکیو سنگی است. می‌تواند بخشی از باغ را که سقف یا سایبان دارد به این موضوع اختصاص دهید. باربیکیوهای روباز هم برای باغ بسیار مناسب هسند.

باربیکیو سنگی در باغ

باربیکیو سنگی در حیاط

یکی دیگر از کاربردهای کباب پز سنگی استفاده از آن در حیاط خانه است. حتی خانه‌های آپارتمانی هم می‌توانند چنین کباب پزی را در حیاط تعبیه کنند تا تمام اهالی بتوانند از آن استفاده کنند.

باربیکیو سنگی در حیاط

باربیکیو سنگی در بالکن و تراس

اگر در خانه آپارتمانی زندگی می‌کنید می‌توانید از باربیکو سنگی در تراس یا بالکن خانه هم استفاده کنید. خوشبختانه مدل‌های مختلفی از کباب پز سنگی وجود دارد که می‌توان در تراس یا بالکن نصب کرد.

باربیکیو سنگی در بالکن و تراس

20 مدل باربیکیو سنگی

برای ساخت کباب پز سنگی در خانه، باغ یا بالکن خوب است نمونه‌هایی از مدل‌های مختلف آن را مشاهده کنید. در ادامه 20 مدل باربیکو سنگی را معرفی می‌کنیم.

باربیکیو سنگی در تراس

کباب پز سنگی ساده را می‌توان با طرح‌های مدرن و کلاسیک تلفیق کرد. از المان‌های چوبی در کنار کباب پز استفاده کنید تا جذابیت آن بیشتر شود. 

ارتفاع کباب پز سنگی

برای طراحی یک باربیکیو سنگی ساده نیازی نیست هزینه زیادی متقبل شوید. می‌تواند این جاکبابی سنگی را با آجر بسازید.

ابعاد کباب پز سنگی

در خیلی از مواقع از کباب پز سنگی گازی با نمای سنگ استفاده می‌شود و در واقع سوخت اصلی باربیکیو، گاز شهری است. 

طرح باربیکیو سنگی

نمونه‌ای از یک کباب پز سنگی در حیاط را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که با گیاهان و گلهای رنگی زیباتر شده است.

مدل کباب پز سنگی

برای طراحی و ساخت باربیکیو سنگی در باغ می‌توانید میزی با طراحی سنگ و آجر طراحی کنید و سینک ظرفشویی را در کنار کباب پز سنگی جدید خود قرار دهید. 

مدل باربيكيو سنگي

طراحی باربیکیو سنگی در تراس یا بالکن فضایی دنج در خانه ایجاد می‌کند که برای استراحت و رفع خستگی بسیار مناسب است.

باربیکیو دیواری سنگی

ارتفاع کباب پز سنگی نباید خیلی بلند باشد. بهتر است ابعاد کباب پز سنگی خانه را به گونه‌ای انتخاب کنید که فضای زیادی در حیاط خانه اشغال نکند.

انواع باربیکیو سنگی

مدل و طرح باربیکیو سنگی خانه شما می‌تواند با سایر بخش‌های خانه هماهنگی داشته باشد. در تصویر زیر می‌بینید که سنگ‌های به کار رفته برای ساخت باربیکیو، مشابه سنگ‌هایی‌ست که در بخش‌های دیگر حیاط وجود دارند.

کباب پز سنگی جدید

مدل کباب پز سنگی شما می‌تواند ترکیبی از شومینه‌ی فضای باز و کباب پز باشد. در تصویر زیر این مدل باربیکیو سنگی را مشاهده می‌کنید.

کباب پز سنگی رومی

ساخت باربیکیو دیواری سنگی در بخشی از حیاط یا باغ کار طبخ کباب را راحت‌تر می‌کند.

باربیکیو سنگی کلاسیک باربیکیو سنگی مدرن

انواع باربیکیو سنگی می‌تواند با سوخت‌های گاز یا ذغال کار کنند. در تصویر زیر نمایی از یک کباب پز سنگی گازی را مشاهده می‌کنید که در کنار حیاط خانه قرار داده شده است.

ساخت باربیکیو سنگی عکس کباب پز سنگی

در تصویر زیر نمونه‌ای از یک کباب پز سنگی دست ساز را مشاهده می‌کنید که در گوشه‌ای از حیاط خانه طراحی شده است. 

کباب پز سنگی دست ساز ساخت کباب پز سنگی

ساخت کباب پز سنگی در حیاط کار چندان دشواری نیست. در نمونه‌ی زیر با استفاده از آجر، محیطی برای آشپزی در فضای به وجود آمده است.

منقل دیواری سنگی کباب پز ایستاده سنگی

مدل‌های مختلفی از کباب پز ایستاده سنگی در بازار وجود دارد که بخش اصلی آن با استیل ساخته می‌شود.

اجرای باربیکیو سنگی باربیکیو سنگی باغ

اجرای باربیکیو سنگی با سنگ‌هایی به رنگ سرخ جذابیت این محیط را بیشتر می‌کند.

مراحل ساخت کباب پز سنگی طراحی کباب پز سنگی

در تصویر زیر کباب پز سنگی اماده ای را مشاهده می‌کنید که در گوشه‌ای از خانه قرار داده شده است.

کباب پز سنگی اماده کباب پز سنگی اپارتمانی

اجرای کباب پز سنگی رومی یا کلاسیک برای خانه‌هایی که معماری کلاسیک دارند بسیار مناسب است.

ساخت کباب پز با سنگ روش ساخت کباب پز سنگی

کباب پز سنگی در حیاط می‌تواند فضای بسیار کمی را اشغال کند. نمونه‌ای از یک کباب پز سنگی کوچک را در تصویر زیر می‌بینید.

نحوه ساخت کباب پز سنگی

از ترکیب اجاق‌های مدرن در کنار طراحی کلاسیک کباب پز سنگی می‌توانید مکانی ایده‌آل برای آشپزی به وجود آورید.

مراحل ساخت کباب پز سنگی طراحی کباب پز سنگی

جمع‌بندی

با توجه به این که سنگ‌ها را می‌توان جزو مقاوم‌ترین، مستحکم‌ترین و در عین حال، زیباترین عناصر طبیعی موجود در طبیعت دانست، استفاده از آن برای ساخت باربیکیو سنگی می‌تواند گزینه‌ای عالی باشد. این عناصر در رنگ‌ها و اشکال مختلفی وجود داشته و شما را قادر می‌سازند تا کباب‌پز مد نظر را در شکل و رنگ مورد نظر، طراحی و اجرا کنید. کباب‌پز سنگی باعث ایجاد جلوه بصری فوق‌العاده زیبایی در محوطه شده و پخت انواع غذاهای کبابی را برای شما به کاری راحت تبدیل می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از مطالبی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شده است، باربیکیوی سنگی را به صورت اصولی طراحی کرده و بسازید.

سوالات متداول

چه سنگی برای ساخت کباب پز سنگی مناسب است؟

از جمله سنگ‌هایی که برای باربیکیو سنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد، سنگ‌های آجرنما، گابیون و … است.

باربیکیو سنگی در چند مدل طراحی می‌شود؟

باربیکوهای سنگی از نظر سوخت در انواع زغالی گازی، سنگی گازی، سنگی زغالی و از نظر شکل و مدل در انواع دایره‌ای، مربعی و مستطیلی به صورت مسقف یا روباز طراحی می‌شوند.

تجهیزات ساخت باربیکیو سنگی کدامند؟

میله‌های فلزی، توری زیر باربیکیو و مخزن باربیکیو از تجهیزات اصلی آن این نوع باربیکیو هستند.