باربیکیو سنگی یا کباب‌پز سنگی، هر آنچه که در مورد آن باید بدانید!

باربیکیو سنگی در فضایی سنگفرش شده به همراه درختان کاج

یکی از بهترین روش‌ها برای پخت انواع غذاها مخصوصاً گوشت‌ها، باربیکیو است. برخلاف آنچه عموم مردم تصور می‌کنند، باربیکیو یک روش پخت است نه نام دستگاه پخت غذا؛ اما از آنجایی که مردم در اقصی نقاط دنیا از این‌ روش استقبال بی‌نظیری به عمل آوردند، امروزه از این تجهیزات با نام باربیکیو یاد می‌شود. این دستگاه در اشکال و با متریال مختلفی طراحی و ساخته می‌شود و با توجه به شرایط موجود، سوخت آن‌ها نیز می‌تواند متفاوت باشد. یکی از انواع این تجهیزات، باربیکیو سنگی است.

این باربیکیوها با توجه به ظاهر جذابی که دارند مورد توجه کاربران در کشورهای مختلف قرار گرفته و امروزه شاهد استفاده بیش از حد از این نوع کباب‌پزها هستیم. اگر شما هم جزو افرادی هستید که قصد ساخت باربیکیو در ویلا، باغ و یا حیاط خود را دارید و نوع سنگی آن را انتخاب کرده‌اید، مطالعه این مقاله می‌تواند کمک شایانی به شما بکند، زیرا در این مطلب در مورد مزیت‌ها، معایب، ویژگی‌ها، نحوه ساخت و نکات مهم در مورد طراحی و ساخت این تجهیزات، مطالب مهمی بیان شده است.

 

سوالات متداول:

باربیکیو سنگی در چند مدل طراحی می‌شود؟

باربیکوهای سنگی از نظر سوخت در انواع زغالی گازی، سنگی گازی، سنگی زغالی و از نظر شکل و مدل در انواع دایره‌ای، مربعی و مستطیلی به صورت مسقف یا روباز طراحی می‌شوند.


تجهیزات ساخت باربیکیو سنگی کدامند؟

میله‌های فلزی، توری زیر باربیکیو و مخزن باربیکیو از تجهیزات اصلی آن این نوع باربیکیو کی‌باشند.

 

باربیکیو سنگی چیست؟

باربیکیو سنگی زغالی با میله گریل مستطیل شکلی روی آن در فضای باز

یکی از المان‌های زیبا و کارآمد که امروزه کاربران، تمایل زیادی به ساخت آن‌ها در محوطه‌سازی ویلاها، باغ‌ها و … دارند، باربیکیوهایی هستند که با استفاده از سنگ ساخته شده‌اند. این تجهیزات به دلیل این که با متریال طبیعی ساخته می‌شوند، بیشترین سازگاری را با دکوراسیون و منظره این محوطه‌ها داشته و با توجه به ویژگی‌هایی که دارند می‌توانند نیاز کاربران در هر شرایطی را برآورده سازند. کاربران می‌توانند در ساخت آن‌ها از طرح‌های مختلفی استفاده کرده و با توجه به ابعاد محیط مورد نظر، اندازه و ارتفاع آن را تعیین کنند.

به صورت کلی می‌توان در معرفی این نوع باربیکیوها، چنین بیان کرد که این دستگاه‌ها را می‌توان در هر قسمت از محوطه و با استفاده از سنگ‌هایی با جنس‌های مختلف ساخت. با توجه به نمای دل‌نشینی که کباب‌پز سنگی دارد، گزینه‌ای عالی برای ساخت در طراحی باغ ویلاها بوده و حس نوستالژیکی را در افراد به وجود می‌آورد.

 

باربیکیو سنگی یا کباب‌پز سنگی چه ویژگی‌هایی دارد؟

باربیکیو سنگی دودکش داری مقابل یک دیوار آجری با نرده های فلزی مشکی

باربیکیوهای سنگی در مقایسه با انواع دیگر این تجهیزات دارای یک سری ویژگی‌های منحصربه‌فرد است. در واقع وجود این ویژگی‌ها سبب شده تا استقبال از آن‌ها بالا بوده و امروزه در اکثر محوطه‌ها، شاهد طراحی و ساخت انواع باربیکیو سنگی باشیم. از جمله ویژگی‌هایی که این کباب‌پزها دارند می‌توان به جلوه ظاهری آن اشاره کرد. با توجه به این که در ساخت این باربیکیوها از سنگ استفاده می‌شود، نمای آن‌ها به صورت طبیعی بوده و ساخت آن با سرعت بیشتری انجام می‌گردد.

شما می‌توانید این کباب‌پز را در حیاط و یا هر مکان روباز و یا روبسته‌ای ساخته و از بابت مقاومت آن در برابر برخی عوامل جوی و بیرونی، آسوده‌خاطر باشید. ازاین‌رو می‌توان بهترین ویژگی‌های این دستگاه‌ها را طول عمر بالای آن‌ها دانست. حتماً متوجه شده‌اید که این باربیکیوها قابل حمل نبوده و به صورت ثابت طراحی می‌شوند. به همین دلیل نیز توصیه می‌شود برای ساخت آن‌ها از طراحان حرفه‌ای کمک بگیرید تا در آینده مجبور به تخریب و ساخت دوباره آن نباشید. به این ترتیب، طراحی آن‌ها به صورت اصولی انجام شده و می‌توانید از بابت عملکرد دستگاه، آسوده‌خاطر باشید.

 

انواع باربیکیو سنگی کدام‌اند؟

باربیکیو سنگی با دودکش در فضای یک باغ سرسبز

همان‌گونه که در بخش‌های قبل نیز به این موضوع اشاره شد، کباب‌پزهای سنگی دارای انواع مختلفی بوده و افراد می‌توانند با توجه به ابعاد محیط، نیازهای خود و بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اند، یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و در حیاط و یا باغ ویلای خود آن را بسازند. انواع کباب‌پز سنگی با توجه به نوع سوخت آن ها و شکل ظاهری این باربیکیوها تقسیم‌بندی می‌شوند. برای آشنایی بیشتر، در ادامه به معرفی هر کدام از این دسته‌بندی‌ها پرداخته شده است.

 

انواع باربیکیو سنگی از نظر سوخت

باربیکیو سنگی در حال ساختی در فضای یک باغ با زمین چمنی

باربیکیوهایی که با استفاده از سنگ ساخته می‌شوند را می‌توان بر اساس نوع سوختی که برای عملکرد آن تعبیه می‌شود به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی نمود:

 

باربیکیوهای سنگی زغالی

باربیکیو سنگی زغالی به رنگ آجری و طوسی در حیاط خانه ای با دیوار سنگی

همان‌گونه که از نام این نوع کباب‌پزها برمی‌آید، سوخت مورد استفاده در آن‌ها، زغال است. به این ترتیب، در این کباب‌پزها شاهد ایجاد حرارت توسط سوختن زغال بوده و می‌توان مواد غذایی را در معرض حرارت مستقیم آن‌ها قرار داد. در این باربیکیوها، غذاها بو و طعم ویژه‌ای دارند؛ اما روشن کردن و رساندن حرارت به حد مورد نظر، کمی دشوار بوده و نیاز به تنظیم دستی دارد. در ضمن تمیز کردن مخزن زغال آن نیز به دلیل خاکسترهای به وجود آمده، کار چندان راحتی نخواهد بود.

 

باربیکیوهای سنگی گازی

باربیکیو سنگی گازی با دودکش در محیطی بسته و مقابل یک دیوار سنگی

سوخت مورد استفاده در این نوع کباب‌پزها، گاز است. با توجه به نوع طراحی باربیکیو سنگی گازی، حرارت آن به صورت مستقیم و یکنواخت ایجاد می‌شود و غذاها به سرعت در آن می‌پزند. تمیز کردن و کار با این دستگاه‌ها، بسیار راحت بوده و می‌توان در مدت‌زمان بسیار کمی، غذای کبابی مد نظر را پخت؛ اما باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که قیمت این دستگاه‌ها در مقایسه با انواع زغالی، کمی بالاتر است.

 

باربیکیوهای سنگی زغالی و گازی

باربیکیو سنگی زغالی و گازی مسقف و مستطیل شکل با قاب آجری

مدل دیگری از این باربیکیوها، باربیکیوهای گازی زغالی هستند. همان‌گونه که از نام این دستگاه‌ها برمی‌آید، شما می‌توانید در استفاده از این دستگاه‌ها، هم از زغال و هم از گاز استفاده کنید. با توجه به این ویژگی، قیمت آن در مقایسه با انواع باربیکیو سنگی زغالی و گازی، بالاتر بوده؛ اما دارای کارایی بالاتری نیز می‌باشد.

 

انواع باربیکیو سنگی از نظر شکل

باربیکیو سنگی روباز با دو میز کار کوچک در دو طرف درون فضای یک باغ

اگر درصدد آن هستید که باربیکیوی سنگی بسازید باید با اشکال مختلف آن نیز آشنا باشید. این امر به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را گرفته و بتوانید با توجه به شرایطی که دارید و نیازهای خود، بهترین مدل این کباب‌پزها را طراحی نمایید. انواع کباب‌پزهای سنگی بر اساس شکل، در دسته‌های دایره‌ای، مربعی و مستطیلی قرار می‌گیرند. البته این نوع دسته‌بندی به طراحی ظاهری کار مربوط می‌شود؛ اما دسته‌بندی دیگری نیز برای این دستگاه‌ها وجود دارد که آن‌ها را در دو دسته مسقف و روباز، تقسیم‌بندی کرده است.

 

باربیکیو سنگی مسقف به رنگ های طوسی و قهوه ای و خاکستری در فضای باز

کباب‌پز سنگی مسقف را می‌توان در اشکال مختلفی طراحی کرده و بر روی آن از سقف استفاده نمود. این امر باعث می‌شود تا بتوانید از این نوع باربیکیوها در مکان‌های روباز و در شرایط جوی مختلف استفاده کنید، زیرا سقف موجود بر روی آن از تأثیر برف و باران در پخت غذاها جلوگیری می‌کند. در ضمن این امر، مانع از نشستن گردوغبار بر روی غذاهای موجود در باربیکیو نیز خواهد شد.

 

باربیکیو سنگی بدون سقف با میزکار سنگی و بصورت ال شکل در فضای باز

کباب‌پزهای سنگی بدون سقف نیز نوع دیگری از این دستگاه‌ها هستند. شما برای طراحی و ساخت این تجهیزات می‌توانید آن را مانند یک میز کار طراحی کرده و در قسمت میانی آن، تجهیزات باربیکیو را تعبیه کنید. در این حالت، دود به وجود آمده به صورت مستقیم به بالا هدایت شده و این امر باعث اذیت کاربران نخواهد شد.

 

نحوه ساخت باربیکیو سنگی

باربیکیو سنگی مسقف، کابینت هایی با درب چوبی و میز و صندلی های چوبی

برای این که بتوانید ساخت باربیکیو سنگی را با موفقیت انجام دهید باید قبل از هر اقدامی، ابعاد آن را مشخص کنید و سپس مدل مورد نظر را در طراحی آن، دخیل نمایید. به این ترتیب، طرح اولیه‌ای از کار در دست خواهید داشت. بعد از آن باید متریال مورد نیاز را با توجه به ابعادی که برای باربیکیو در نظر گرفته‌اید، تهیه کنید. سپس نوبت به اجرای طرح می‌رسد. برای ساخت این کباب‌پز باید ملات مناسب و در مقادیر زیاد تهیه کنید، سنگ‌ها را به ترتیب در کنار هم چیده و فضای بین آن‌ها را با استفاده از این ملات پر نمایید. زمانی که ارتفاع دیوارها به حد نصاب رسید، کار را تمام کرده و سراغ ساخت بقیه قسمت‌ها بروید. در ضمن باید تجهیزات باربیکیو نظیر میله‌های فلزی، توری زیر باربیکیو، مخزن و … را تهیه کرده و در ارتفاع مناسب از دیوار، قرار داده و با استفاده از پایه‌ها، آن‌ها را در جای خود ثابت کنید.

 

در ساخت باربیکیو سنگی از چه نوع سنگی استفاده می‌شود؟

باربیکیو سنگی با سنگ های نمای گابیون طوسی رنگ در فضای یک باغ

کباب‌پز سنگی باید با استفاده از متریال مناسب ساخته شود تا استحکام و ماندگاری لازم را داشته باشد. سنگ‌هایی که برای ساخت این تجهیزات انتخاب می‌کنید باید ابعاد مناسبی داشته باشد و با توجه به این که به هنگام روشن شدن باربیکیو، این سنگ‌ها در معرض حرارت قرار می‌گیرند باید از مقاومت خوبی نیز برخوردار باشد. ازاین‌رو باید جنس سنگ‌ها را به گونه‌ای انتخاب کنید که مطمئن باشید در برابر حرارت و تغییرات جوی، دچار آسیب نخواهند شد. از جمله سنگ‌هایی که در اکثر موارد توصیه می‌شود برای ساخت این مدل باربیکیوها مورد استفاده قرار گیرد، سنگ‌های آجرنما، گابیون و … است.

اگر تمایل دارید ظاهر باربیکیو دارای زیبایی خاصی بوده و جلوه‌ای که این دستگاه در محوطه ایجاد می‌کند، چشم‌نواز باشد توصیه می‌شود از سنگ‌های آجرنما در طراحی باربیکیو آجری و سنگی استفاده نمایید. این سنگ‌ها دارای نمایی شبیه به آجر بوده و موجب مرتب و زیبا دیده شدن نمای کار خواهد شد؛ اما اگر به دنبال آن هستید که نمای به وجود آمده به صورت طبیعی باشد و جلوه‌ای نوستالژیک به وجود آورد، استفاده از سنگ‌هایی چون گابیون می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد.

 

مزیت‌های استفاده از باربیکیو یا کباب‌پز سنگی چیست؟

باربیکیو سنگی مسقف مشکی در حیاطی با دیوارهای آجری و میز و صندلی حصیری

یکی از مواردی که برای افرادی که قصد طراحی و ساخت این نوع باربیکیوها را دارند می‌تواند جالب باشد، مزایای باربیکیو سنگی است. این کباب‌پزها دارای مزیت‌های مختلفی است که انتخاب آن را می‌تواند گزینه‌ای عالی برای ساخت در محیط‌های مختلف تبدیل کند. این مزیت‌ها به شرح زیر هستند:

 • مقرون‌به‌صرفه بودن: از آنجایی که هزینه تهیه سنگ در مقایسه با دیگر متریال، بسیار مناسب‌تر است، طراحی و ساخت این مدل باربیکیوها می‌تواند گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه به شمار آید.
 • طراحی و اجرای آسان: شما می‌توانید این مدل کباب‌پز را به راحتی طراحی کرده و بسازید. البته کمک گرفتن از یک فرد حرفه‌ای می‌تواند این فرایند را با سرعت بیشتری پیش برده و ساخت آن را آسان‌تر کند.
 • قابلیت استفاده در مکان‌های مختلف: شما می‌توانید این باربیکیوها را در مکان‌های مختلفی مانند آلاچیق، پاسیو و یا در طراحی بالکن و انواع تراس ساخته و از کارایی آن نهایت استفاده را ببرید.
 • مقاومت بالا: با توجه به مقاومت بالایی که سنگ‌ها در برابر عوامل خورنده، تنش‌های دمایی، تغییرات آب و هوایی و … دارند، می‌توانید از طول عمر بالای این تجهیزات مطمئن بوده و از آن برای طولانی‌مدت استفاده کنید.
 • امکان طبخ غذای سالم: با توجه به این که در کباب‌پز سنگی برای پخت غذاها از روغن اضافی استفاده نشده و دود و بخار مضری ایجاد نمی‌شود، طبخ غذا در این دستگاه‌ها، کاملاً سالم خواهد بود.
 • تمیزکاری راحت: تمیزکاری این باربیکیوها به دلیل سطح نچسبی که دارند به راحتی انجام می‌شود.

 

با معایب باربیکیو سنگی آشنا شوید

باربیکیو سنگی با میز کار و کشوهای چوبی و فلزی در فضایی مسقف

در کنار تمامی مزیت‌هایی که این نوع کباب‌پزها دارند، استفاده از آن‌ها با چند ایراد کوچک نیز همراه است. این ایرادات عبارت‌اند از:

 • ثابت بودن و عدم امکان جابجایی
 • تمیزکاری دشوار این باربیکیو در صورت ساخت آن با استفاده از سنگ‌های صیقل داده نشده

 

نکات مهم در ساخت باربیکیو سنگی

باربیکیو سنگی دودکش دار در حیاط خانه ای با حصار چوبی به دور حیاط

برای این که ساخت این نوع کباب‌پز با موفقیت همراه بوده و به انتظاراتی که از ساخت این دستگاه دارید دست پیدا کنید باید به یک سری نکات در ساخت آن توجه نمایید. در غیر این صورت، نتیجه کار با آنچه در نظر دارید، متفاوت خواهد بود. از نکات مهم برای ساخت باربیکیو سنگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب مکان مناسب: در انتخاب مکان مناسب برای ساخت این کباب‌پزها باید به این نکته توجه داشته باشید که محل قرارگیری آن به دور از درختان و مواد اشتعال‌زا باشد. در ضمن باید آن را با فاصله مناسبی از محل نشستن افراد و منزل، انتخاب کنید. در این حالت، بوی مواد غذایی و کباب شدن آن‌ها و دود حاصله، به هیچ عنوان کاربران و افراد دیگر را اذیت نخواهد کرد.
 • استفاده از متریال مناسب: برای این که استحکام و دوام باربیکیو سنگی، تضمین شده باشد، باید از متریال مناسبی برای ساخت این دستگاه‌ها استفاده کنید.
 • انتخاب نوع باربیکیوی سنگی: با توجه به ابعاد مکان مورد نظر و انتظارات خود، شکل و نوع مناسب این باربیکیوها را تعیین کنید.

 

جمع‌بندی

باربیکیو سنگی مسقف طوسی رنگ با میله گریل و کابینت مشکی در یک باغ

با توجه به این که سنگ‌ها را می‌توان جزو مقاوم‌ترین، مستحکم‌ترین و در عین حال، زیباترین عناصر طبیعی موجود در طبیعت دانست، استفاده از آن برای ساخت باربیکیو سنگی می‌تواند گزینه‌ای عالی باشد. این عناصر در رنگ‌ها و اشکال مختلفی وجود داشته و شما را قادر می‌سازند تا کباب‌پز مد نظر را در شکل و رنگ مورد نظر، طراحی و اجرا کنید. کباب‌پز سنگی باعث ایجاد جلوه بصری فوق‌العاده زیبایی در محوطه شده و پخت انواع غذاهای کبابی را برای شما به کاری راحت تبدیل می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از مطالبی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شده است، باربیکیوی سنگی را به صورت اصولی طراحی کرده و بسازید.