ایده‌های خلاقانه برای طراحی قفسه و شلف در دکوراسیون منزل

تصویر یک صندلی راحتی کرم و قهوه ای مقابل دیواری با شلف های سفید و روبه روی دیوار شیشه ای

طراحی قفسه و شلف در دکوراسیون منزل به شما این امکان را می‌دهد تا آنچه را که تمایل دارید به نمایش بگذارید. ما در ادامه‌ی مطلب، نکات مفیدی را برای شما ذکر خواهیم کرد تا بتوانید خودتان با استفاده از ایده‌های مختلف موجود در این مطلب، به بهترین نحو دکوراسیون منزل خود را طراحی کنید.

 

سوالات متداول:

در طراحی دکوراسیون از چند مدل شلف و قفسه دکوری استفاده می‌شود؟

از شلف دکوری دیواری، شلف دیواری برای اتاق نشیمن، شلف نردبانی، شلف کنجی، شلف ایستاده، شلف کتابخانه، شلف دکوری آشپزخانه و شلف دکوری برای حمام و سرویس بهداشتی استفاده می‌شود.


در تزئین شلف و قفسه به چه نکاتی توجه کنیم؟

1- تنوع به خرج دهید 2- بهتر است به جای قرار دادن 2 یا 4 شی در قفسه 3، 5 یا 7 شی قرار دهید. 3- اشیای بلندتر را در انتها و اشیای کوتاه‌تر را در جلوی قفسه قرار دهید 4- از آیتم‌های تکرار شونده در جاهای مختلف قفسه استفاده کنید 5- شخصیت و علایق خود را از طریق قفسه‌ها به نمایش بگذارید 6- از نور برای ایجاد جلوه‌ی بیشتر روی آیتم‌های مورد نظر استفاده کنید 7- اندازه‌ی قفسه‌ها را متناسب با اندازه‌‌ی فضای محیط انتخاب کنید 8- یک تم مخصوص به وجود آورید 9- از شلفی نامتقارن به سبک معاصر استفاده کنید 10- با توجه به بودجه‌ی خود، جنس قفسه‌ها را انتخاب کنید.


نکات مهم در رنگ آمیزی قفسه و شلف چیست؟

استفاده از هارمونی رنگ‌ها برای رنگ‎‌آمیزی و طراحی قفسه و شلف، باعث ایجاد یک نمای بصری چشمگیرتر و منسجم‌تر در محیط می‌شود. لازم نیست که همه‌ی رنگ‌ها با هم مطابقت داشته باشند اما می‌توانید برای رنگ‌آمیزی شلف و قفسه‌ی مورد نظر خود، از طیف‌های مختلف یک رنگ استفاده و آن‌ها را در قسمت‌های مختلف تکرار کنید.

 

مدل‌های مختلف شلف‌های دکوری

 

شلف دکوری دیواری؛ ایده‌ای برای استفاده‌ی بهینه از فضای دیوار

تصویری از شلف های سفید روی دیوار کرم رنگ به همراه قاب های عکس، ساعت و گلدان گل

داشتن شلف و قفسه‌های دیواری در منزل به عنوان یک ایده‌ دکوراسیون داخلی برای استفاده‌ی بهینه از فضای خالی دیوار است. این قفسه‌ها می‌توانند برای قرار دادن کتاب‌ها، ظروف مختلف و یا حتی وسایل تزئینی مورد استفاده قرار بگیرند. شاید از قبل بدانید که شلف و قفسه‌های دکوری دیواری به سبک‌های مختلفی ارائه می‌شوند. بنابراین انتخاب شما باید با توجه به سلیقه شما انجام بگیرد.

علاوه‌بر آن طراحی قفسه و شلف باید با محیط اطراف مطابقت داشته باشد یا مکمل فضای مورد نظر شما باشد تا از هماهنگی ظاهر کل اتاق اطمینان حاصل شود. برای تعیین مقدار فضای مورد نیاز جهت نصب قفسه‌های دیواری، به چیزهایی فکر کنید که می‌خواهید روی قفسه‌ها قرار دهید. مانند گلدان، مجسمه، کتاب و دی‌وی‌دی، کارهای هنری و غیره. با تهیه‌ی لیستی از این وسایل، به مقدار فضای مورد نیاز و به تناسب آن، اندازه‌ی شلف و قفسه‌ی مورد نیاز خود دست پیدا می‌کنید.

 

شلف دیواری برای اتاق نشیمن

نشیمنی به رنگ سفید و کرم با شلف های دیوار و سبدهای حصیری و تابلوهای دکوری روی آنها

اگر می‌خواهید یک دیوار خالی یا فضای اطراف تلویزیون را در اتاق نشیمن و پذیرایی پر کنید، می‌توانید از شلف و قفسه‌های دکوری به عنوان عناصر تزئینی در طراحی دکوراسیون ستون پذیرایی و فضای اطراف تلویزیون نشیمن استفاده کنید. اما باید بدانید که بهتر است در صورت طراحی قفسه و شلف در اتاق نشیمن، دیگر از اسباب و مبلمان بزرگ و جاگیر استفاده نکنید. قفسه‌ها همزمان که فضای اتاق را ساده نگه می‌دارند، از یکنواختی آن نیز می‌کاهند و در نتیجه می‌توانند انتخاب مناسبی برای تزئین اتاق نشیمن باشند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله اصول طراحی دیوار پذیرایی را مطالعه فرمایید.

 

شلف نردبانی

تصویر یک شلف نردبانی سفید کنار یک مبل تک نفره طوسی و گلدان بزرگ گل

وقت آن است که به جای خلاص شدن از وسایلی که فضایی برای ذخیره کردن آن‌ها ندارید، در مورد وسایل موجود در محل زندگی در خانه خلاقیت به خرج دهید و از فضای کوچک و خالی موجود در اتاق خود به بهترین نحو استفاده کنید. شلف‌ها و قفسه‌های نردبانی از فضای عمودی در خانه شما با اشغال حداقل فضای کف زمین استفاده می‌کنند و بعد از اتمام تزئین آن، بسیار زیبا به نظر می‌رسند.

شلف‌های نردبانی با طیف گسترده‌ای از دکوراسیون محیط اطراف ترکیب و منطبق می‌شوند. ضمنا اگر برای ذخیره کردن وسایل خود در حمام یک شلف با ظاهری کلاسیک می‌خواهید یک شلف نردبانی چوبی برای آویختن حوله یا نگه داشتن لوازم بهداشتی می‌تواند گزینه‌ی ذخیره‌سازی عالی در حمام باشد. مهم‌ترین مزیت یک قفسه‌ی نردبانی آن است که نیازی به نصب کردن خاصی ندارد و در صورت نیاز می‌توانید آن را به راحتی بین اتاق‌ها جابه‌جا کنید.

 

شلف کنجی

تصویر شلف کنجی چوبی و سفید بزرگی مقابل دیوار سبز رنگ و کنار پنجره

شلف کنجی برای نصب در کنج دیوار مناسب است و می‌تواند جلوه بصری زیبایی را در فضای اتاق خلق کند.

 

شلف ایستاده

امروزه استفاده از شلف ایستاده بسیار رواج یافته و افراد زیادی برای قرار دادن گلدان‌ گیاهان آپارتمانی، عکس‌های خانوادگی، مجسمه و وسایل دکوری و کتاب از آن در دکوراسیون منزل بهره می‌برند.

 

شلف کتابخانه

تصویر شلف های سفید کتابخانه روی دیوار و مبل طوسی مقابل دیوار

برای تزئین شلف به عنوان یک کتابخانه باید به این موضوع توجه داشته باشید که می‌توانید به غیر از کتاب از اشیا و وسایل دیگری برای تزئین و تکمیل جلوه‌ی کتابخانه‌ی خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای اضافه کردن رنگ و لعاب بیشتر به کتابخانه‌ی خود، کتاب‌های خود را با کاغذهای رنگی، با همان رنگ‌هایی که مدنظر دارید جلد کنید. اگر اندازه کتاب‌های شما یکسان است، می‌توانید چند قفسه‌ی دیواری را با فاصله‌ی مساوی از یکدیگر نصب کنید.

شما می‌توانید چند کتاب را به دیوار قفسه تکیه داده و برای جلوگیری از سقوط آن‌ها، در جلو آن‎ها یک شی تزئینی بلند مانند یک گلدان یا چیزی شبیه به آن قرار دهید. اگر وسیله‌ای بلند مانند یک گلدان در دسترس ندارید، می‌توانید برای این کار، زیر وسیله‌ی تزئینی مورد نظر، یک یا دو کتاب قرار دهید.

 

شلف دکوری آشپزخانه

آشپزخانه ای با کابینت سفید و دو شلف سفید بالای سینک ظرفشویی با لوازم دکوری

استفاده از یک قفسه یا شلف در آشپزخانه برای قرار دادن ظروف، خوراکی‌ها و حبوبات مختلف، آویزان کردن لیوان و فنجان‌ها و یا قرار دادن دستمال آشپزخانه روی آن، می‌تواند بسیار کاربردی باشد و در عین حال فضای آشپزخانه را زیبا و شکیل کند. شما می‌توانید زیباترین ظروف و لیوان‌های خود را توسط یک شلف دکوری در آشپزخانه به نمایش بگذارید. همچنین می‌توانید از گوشه‌های دیوار آشپزخانه، برای نصب شلف دکوری کنجی استفاده کرده و بیشترین استفاده را از فضای آشپزخانه داشته باشید.

 

شلف دکوری برای حمام و سرویس بهداشتی

حتی حمام نیز به طراحی قفسه و شلف که کاربردی و در عین حال زیبا باشد، نیاز دارد. شما می‌توانید برای قرار دادن دستمال، حوله، شمع و سایر مواد بهداشتی و یا آرایشی در حمام و سرویس بهداشتی منزل یا محل کار خود از یک شلف دکوری دیواری استفاده کنید.

 

نکات مفید و ایده‌های خلاقانه در تزئین شلف و قفسه

تصویر شلف های طبقه ای مشکی رنگ کنار صندلی صورتی و آباژور پایه بلند با لوازم دکوری

ابتدا با این موضوع شروع می‌کنیم که از چه چیزهایی می‌توانیم در طراحی قفسه و شلف استفاده کنیم، به طور مثال شما می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید: گیاه، گلدان، سبد، کاسه، پارچ و سایر ظروف، کتاب، قاب عکس، آینه‌های کوچک، مجسمه‌های کوچک، شمع در اندازه‌های مختلف و سایر اشیای تزئینی. اگر نور کافی برای زنده نگه داشتن گیاهان در قفسه‌های خود ندارید، می‌توانید از گیاهان مصنوعی به جای گیاهان طبیعی استفاده کنید. در ادامه نکاتی برای چیدن بهتر و آسان‌تر یک شلف و قفسه‌ی دکوری برای شما ذکر شده ‌است:

 

تنوع به خرج دهید

سعی کنید اشیایی که در چیدمان و طراحی قفسه و شلف انتخاب می‌کنید از لحاظ اندازه، شکل و ارتفاع متنوع باشند. به این ترتیب هنگام چیدمان هر قسمت از قفسه می‌توانید با قرار دادن اشیا مختلف در اندازه و ارتفاع متنوع، باعث ایجاد انسجام بیشتر در نمای نهایی قفسه شوید.

 

از اعداد فرد استفاده کنید

هیچ می‌دانستید به دلایل نامشخصی چشمان ما بیشتر به دیدن اشیا در تعداد فرد علاقه دارد تا زوج؟ این به این معنی است که بهتر است به جای قرار دادن 2 یا 4 شی در قفسه 3، 5 یا 7 شی قرار دهید.

 

اشیای بلندتر را در انتها و اشیای کوتاه‌تر را در جلوی قفسه قرار دهید

تصویر شلف های سفید و مشکی مقابل دیوار قهوه ای رنگ با نورپردازی و لوازم دکوری کوتاه و بلند

بهتر است اشیای بلندتر را در انتهای هر قفسه قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا قفسه‌ی مورد نظر شما کامل‌تر به نظر برسد. همچنین اگر می‌خواهید شی مورد نظر خود را در انتهای قفسه قرار دهید اما فکر می‌کنید که ارتفاع آن به اندازه‌ی کافی زیاد نیست، می‌توانید از چند کتاب یا پایه‌های مختلف در زیر آن استفاده کنید.

 

از آیتم‌های تکرار شونده در جاهای مختلف قفسه استفاده کنید

درست است که گفتیم تنوع به خرج دادن در اندازه، شکل و ارتفاع اشیائی که می‌خواهید در قفسه‌ها قرار دهید به زیبایی بصری کمک می‌کند، اما همچنین تکرار کردن یک آیتم جذاب و در عین حال ساده می‌تواند قسمت‌های مختلف یک شلف و قفسه را متحد و یکپارچه‌تر نشان دهد. مانند استفاده از قاب‌هایی با رنگ‌های یکسان در جاهای مختلف، گلدان‌های همرنگ و هم‌شکل، طناب، ریسمان و غیره.

 

از فضای خالی قفسه‌ها نترسید

تصویر شلف های طبقه ای چوبی مقابل دیوار خاکستری و مبلمان چرم قهوه ای

همیشه به یاد داشته باشید این تصور که همیشه باید همه‌ی فضای شلف و قفسه را با وسایل گوناگون پر کنید، غلط است. بلکه گاهی اوقات با قرار دادن فقط یک شی تزئینی و رها کردن بقیه‌ی فضای خالی در قفسه، می‌توانید نمای جالبی به آن بدهید.

 

شخصیت و علایق خود را از طریق قفسه‌ها به نمایش بگذارید

قفسه‌ها مکانی عالی برای قرار دادن عکس‌های خانوادگی، یادگاری‌ها یا هر چیزی که باعث لبخند شما می‌شوند، هستند. بنابراین از قاب عکس و غیره در تزئین شلف و قفسه‌های خود استفاده کنید.

 

از نور برای ایجاد جلوه‌ی بیشتر روی آیتم‌های مورد نظر استفاده کنید

تصویر شلف های چوبی با نورپردازی دو طرف پنجره سفید

شما می‌توانید با ایجاد یک تکیه‌گاه، یک چراغ دیواری را بالای شلف و قفسه‌ی دکوری مورد نظر خود نصب کنید و با تنظیم نور روی یک شی خاص (مانند چیزی که برای شما بسیار ارزشمند است یا خودتان آن را ساخته‌اید)، آن را در مرکز توجه قرار دهید.

 

از قفسه‌ها، استفاده‌ی کاربردی داشته باشید

در قفسه‌های زیرین مقدار زیادی سبد برای نگهداری وسایل ضروری قرار دهید. خیلی راحت است که وسایل کوچکتر یا غیرضروری را در جایی که می‌توانید در صورت لزوم به آن‌ها دسترسی داشته باشید، قرار دهید.

 

اندازه‌ی قفسه‌ها را متناسب با اندازه‌‌ی فضای محیط انتخاب کنید

تصویر یک نشیمن با شلف های سفید روی دیوار سفید با مبل کرم و صندلی های چوبی

اندازه‌ی قفسه‌ها و هر چیز دیگری که در مورد آن‌ها وجود دارد باید متناسب با اتاق، سبک آن و بافت محیط اطراف آن‌ها انتخاب شود. پس به یاد داشته باشید قفسه‌ای که انتخاب می‌کنید برای نصب در مکان مورد نظرتان نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک به نظر برسد.

 

یک تم مخصوص به وجود آورید

کتاب‌ها تنها وسایلی نیستند که می‌توانید در طراحی قفسه و شلف و چیدمان از آن‌ها استفاده کنید. بلکه شما می‌توانید با وسایل مختلف اما مرتبط با یکدیگر یک تم مخصوص به خود را بر روی قفسه به نمایش بگذارید. به طور مثال می‌توانید در اتاق خود یک تم ورزشی انتخاب کنید و سالنامه‌های تیم ورزشی مورد علاقه‌ی خود را با یادگاری مانند یک توپ بیس‌بال امضا شده و عکس‌های استادیوم تیم مورد علاقه‌ی خود به نمایش بگذارید یا با قرار دادن چندین کتاب تور و اطلس در قفسه‌ها در کنار ماکت کره‌ی زمین و عکس‌های چاپی از مکان‌های مورد علاقه‌ی خود، یک تم سفری خلق کنید.

 

از شلفی نامتقارن به سبک معاصر استفاده کنید

شلف های نامتقارن سفید روی دیوار کنار گلدانی با گیاه کاکتوس

همیشه هنگام تزئین و طراحی قفسه و شلف در مکان مورد نظر خود به دنبال تقارن نباشید. تقارن در بعضی موارد می‌تواند تأثیر مفیدی داشته باشد اما در بعضی مواقع فضای اتاق را کمی متداول، یکنواخت و خسته‌کننده می‌کند. با توجه به این نکته، شلفی نامتقارن به سبک معاصر می‌تواند در نهایت مدرن و جالب‌تر به نظر برسد و می‌تواند یک روش ساده برای متفاوت جلوه دادن یک منطقه خاص از اتاق باشد.

 

برای ایجاد جذابیت بیشتر، قفسه‌ها را در جاهای غیرعادی نصب کنید

منظور ما در اینجا این است که شما می‌توانید قفسه‌هایی را در مناطقی قرار دهید که به طور معمول خالی می‌مانند و در واقع هدف خاصی ندارند. مانند فضای زیر راه پله یا راهروی ورودی منزل. شما حتی می‌توانید میز تحریر را در زیر پله‌ها قرار داده و چند قفسه در اطراف آن قرار دهید و با این کار، فضای زیر پله‌ها را برای خود به یک دفتر کار کوچک تبدیل کنید. در ضمن شلفی که در راهروی ورودی منزل قرار می‌دهید، می‌تواند مکانی برای آویزان کردن کلید، کلاه، چتر و غیره نیز باشد.

 

چیدمان ساده داشته باشید

نشیمنی مدرن با مبل سفید و دو صندلی تک نفره چوبی به همراه قفسه های سفید دیواری

یک قفسه را در نظر بگیرید که به ساده‌ترین حالت ممکن چیده شده باشد. این قفسه خیلی راحت با هر چیدمان و تزئین محیط اطراف منطبق می‌شود و می‌توان از آن در چیدمان انباری یا در جاهای مختلف خانه مانند شلف دیواری برای اتاق نشیمن، حمام، اتاق خواب و غیره استفاده کرد.

 

با توجه به بودجه‌ی خود، جنس قفسه‌ها را انتخاب کنید

متداول‌ترین متریال مورد استفاده در طراحی قفسه و شلف، تخته‌ی سه لایه و روکش‌های چوبی (لایه‌های چوب نازک) است. هر دو ماده مقرون‌به‌صرفه هستند اما، متریال‌های دیگر از جمله چوب گردو، چوب بلوط و افرا محکم‌تر هستند. نکته منفی این مواد این است که آن‌ها در مقایسه با تخته سه لایه و روکش چوب گران‌تر هستند. پس در نظر بگیرید که شلف چوبی اگرچه زیباتر است اما گران‌قیمت نیز هست.

باید با توجه به بودجه‌ای که می‌توانید اختصاص دهید، اقدام به طراحی یا خرید قفسه و شلف منزل خود کنید. البته این نکته را نیز به خاطر بسپارید که در ساخت و طراحی قفسه و شلف لزوما نباید از یک نوع ماده استفاده شود. چوب رایج‌ترین گزینه است اما می‌تواند با فلز مخلوط شود و ظاهری مدرن و صنعتی ایجاد کند که به خودی خود زیبا باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی وسایل چوبی تزیینی و کاربردی در دکوراسیون داخلی را مطالعه فرمایید.

 

رنگ‌آمیزی شلف‌ها

تصویر شلف های آجری رنگ کنار گلدان های گل مقابل دیوار کرم رنگ

استفاده از هارمونی رنگ‌ها برای رنگ‎‌آمیزی و طراحی قفسه و شلف، باعث ایجاد یک نمای بصری چشمگیرتر و منسجم‌تر در محیط می‌شود. لازم نیست که همه‌ی رنگ‌ها با هم مطابقت داشته باشند اما می‌توانید برای رنگ‌آمیزی شلف و قفسه‌ی مورد نظر خود، از طیف‌های مختلف یک رنگ استفاده و آن‌ها را در قسمت‌های مختلف تکرار کنید.

 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تمام نکاتی که برای طراحی قفسه و شلف دکوری خود به آن نیاز دارید را ذکر کنیم و به کاربرد هر یک از قفسه‌های مختلف مورد نیاز در منزل بپردازیم تا شما با توجه به سلیقه، سبک محیط اطراف و بودجه‌ی خود بتوانید انتخابی مناسب، اقتصادی و در عین حال زیبا داشته باشید.