ایده‌هایی جذاب برای دکوراسیون شب یلدا و چیدمان منزل برای این شب به یاد ماندنی

دکوراسیون شب یلدا با چیدمان ستنی به همراه یک کرسی، پشتی های قرمز و پنجره های چوبی

نه تنها مردم ایران، بلکه بسیاری از کشورها از جمله تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان، هر ساله در فصل پاییز خود را آماده جشن شب یلدا می‌کنند. بسیاری از مردم، در شب یلدا که طولانی‌ترین شب سال است، در کنار خانواده و با خوردن انواع تنقلات و شیرینی‌جات، شب را با حافظ‌خوانی و بازگو کردن خاطرات گذشته به صبح می‌رسانند. چیدمان و دکوراسیون شب یلدا، این شب را به یادماندنی‌تر می‌کند. هنگام مرور چک لیست ماهانه‌ی فصل پاییز، دیزاین شب یلدا را فراموش نکنید. با چند ایده جذاب، دورهمی خود را در شب یلدا خاطره‌انگیز کنید.

 

سوالات متداول:

در طراحی دکوراسیون شب یلدا از چه لوازمی استفاده کنیم؟

1. استفاده از انواع میوه‌ها برای تزیین 2. انواع لوازم و وسایل با طرح میوه‌ها 3. استفاده از ظروف مسی و رنگی 4. گل‌های طبیعی و درختچه‌های کاج 5. شمع‎‌های تزیینی


چه ایده‌هایی را در طراحی دکوراسیون شب یلدا به سبک مدرن به کار ببریم؟

1. استفاده از نمادهای شب یلدا در طراحی دکوراسیون فضا 2. تزیین دیوارهای فضا به کمک اکسسوری‌ها و تزیینات گل 3. گل‌آرایی به کمک گل‌هایی با رنگ قرمز و سبز 4. استفاده از ظروف شیک و مدرن 5. توجه به نوع چیدمان میوه‌ها و خوراکی‌ها

 

دکوراسیون شب یلدا و چیدمان منزل به سبک سنتی

دکوراسیون شب یلدا روی یک کرسی با پتوی قرمز، رومیزی ترمه دوزی و میوه ها و تنقلات

در گذشته‌ای نه چندان دور، از آنجایی که در خانه‌ها بیشتر کرسی وجود داشت، از کرسی برای چیدمان شب یلدا استفاده می‌کردند. اما کم کم کرسی‌ها از خانه جمع‌آوری و جای خود را به رادیاتورها دادند. با این حال، هنوز بسیاری از افراد علاقمند هستند تا شب یلدا را با ایده دکوراسیون داخلی به سبک سنتی برگزار کنند. بسیاری از اقلام و لوازم سنتی وجود دارند که در شب یلدا می‌توانید فضای خانه خود را به یک فضای سنتی، تبدیل کنید.

 

استفاده از رومیزی سنتی

دکوراسیون شب یلدا با یک رومیزی ترمه، ظروف سرامیکی قرمز و سفید

اولین مرحله انتخاب یک میز به جای کرسی است. میز می‌تواند در ابعاد و اشکال مختلف باشد، با توجه به فضای اتاق نشیمن می‌توانید میز مورد نظر را کوچک یا بزرگ انتخاب کنید. بر روی میز می‌توانید از انواع رومیزی‌های سنتی استفاده کنید. رومیزی‌های ترمه با طرح‌های سنتی بته جقه، که از طرح‌های قدیمی و سنتی محسوب می‌شوند، رومیزی‌های قلمکاری شده، رومیزی‌های مخمل و البته رومیزی‌هایی که کارهای هنری دستی ملیله دوزی و سرمه‌دوزی بر روی آن‌ها انجام شده است؛ می‌توانند، انتخاب‌های مناسبی برای دکوراسیون شب یلدا باشند. رنگ نمادین شب یلدا، رنگ سرخ است، از این رو می‌‎توانید انواع رومیزی را با رنگ قرمز انتخاب کنید.

 

استفاده از ظروف قدیمی

دکوراسیون شب یلدا با ظروف مسی و چینی قدیمی و میوه ها و تنقلات یلدایی

یکی از گزینه‌هایی که پیشنهاد می‌شود برای روی میز استفاده شود، سینی‌های مسی است. سینی‌هایی با لبه‌‎های کنگره‌ای که چیدمان میوه و تنقلات در آن بسیار زیبا و جذاب خواهد بود. از آنجا که تنقلات، میوه و خوراکی‌های بسیاری در شب یلدا تهیه می‌شوند، هر یک از این خوراکی‌ها باید داخل ظرف جداگانه‌ای گذاشته شود. می‌توانید از ظروف چینی قدیمی، بشقاب‌های سنتی یا ظروف سفالی برای میوه، آجیل و تنقلات استفاده کنید.

 

زیبایی بیشتر با شمع

دکوراسیون شب یلدا با یک رومیزی سنتی، کتاب حافظ، دو شمعدان و تنقلات شب یلدا

برای کامل کردن چیدمان شب یلدا به سبک سنتی، شمعدان‎‌های لاله که طرح سنتی دارند، انتخاب مناسبی خواهند بود. شمعدان‌های شیشه‌ای که معمولاً دارای طرح شاه عباسی هستند با رنگ‌های مختلف به فروش می‌رسند. آن‌ها با رنگ قرمز، در کنار سایر لوازم، چیدمان شما را در شب یلدا کامل‌تر خواهند کرد. از آنجایی که در این شمعدان‌‎ها به جای شمع از لامپ استفاده می‌شود، می‌توانید از انواع جاشمعی‌های قدیمی که از جنس برنز یا نقره هستند، استفاده و با شمع‌های باریک و بلند یا شمع‌های کوتاه و استوانه‌ای، دکوراسیون شب یلدا را رویایی‌تر کنید. به دلیل اینکه فضای چیدمان شما یک فضای سنتی است، بهتر است از شمع‌های ساده به رنگ قرمز استفاده کنید.

 

استفاده از انواع اکسسوری

چیدمان شب یلدای یک میز سنتی با برش های هندوانه، ظروف سنتی و کتاب حافظ

از نوشیدنی‌های پرطرفدار در میان ایرانیان، چای است و در شب یلدا که دورهمی‌ها بسیار طولانی‌تر می‌شود، با استفاده از یک سماور قدیمی ذغالی می‌توانید، علاوه‌بر تکمیل دکوراسیون خود، یک چای خوش طعم را نیز میل کنید. انواع سماور ذغالی در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ قابل تهیه هستند. و در نهایت با قرار دادن شاهنامه و کتاب حافظ بر روی میز، یک شب یلدای سنتی را سپری کنید.

 

دکوراسیون شب یلدا و چیدمان منزل به سبک مدرن

دکوراسیون پله‌ای و مدرن شب یلدا با پارچه، طروف پایه‌دار و کیک سفید

از آنجایی که امروزه برای مناسبت‌های خاص، اکسسوری‌های خاصی نیز طراحی و به فروش می‌رسند، شاید دیگر افراد کمتری علاقمند به چیدمان سنتی شب یلدا باشند و ترجیح می‌دهند دکوراسیون خانه خود را در شب یلدا به سبک مدرن طراحی کنند. در فضای مدرن تنوع بسیار زیاد است و می‌توانید با توجه به سلیقه و بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، یک میز زیبا را بیارایید.

 

ایجاد فضای رویایی با نمادهای شب یلدا

دکوراسیون شب یلدا با رومیزی قرمز، شمع هندوانه‌ای، گلدان گل و برگ‌های خشک

دکوراسیون شب یلدا به سبک مدرن را با انتخاب یک میز مناسب شروع کنید. رومیزی که می‌توانید انتخاب کنید، می‌تواند از جنس ساتن به رنگ قرمز باشد. قطعاً این رومیزی بسیار جذاب و چشمگیر خواهد بود. می‌توانید از خود میوه انار به عنوان جاشمعی استفاده کرده و شمع‌های خود را در داخل انار قرار دهید. همچنین می‌توانید انواع جاشمعی‌های سرامیکی را با طرح انار خریداری کنید و شمع‌های وارمر را در داخل آن‌ها قرار دهید تا زیبایی میز شما دو چندان شود.

 

دکوراسیون شب یلدا با جعبه‌ی میوه‌ای و هندوانه و کدوی کنده کاری شده

کدو تنبل در شب یلدا یکی از المان‌هایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توانید از کدوهای کوچک به عنوان جا شمعی استفاده کنید، بر روی دیواره‌های کدو نقش و نگارهای زیبایی را ایجاد و با گذاشتن یک شمع وارمر، جلوه میز را بیشتر کنید. امروزه جاشمعی‌ها تنوع بسیاری دارند و می‌توانید آن‌ها را مناسب با یک تم خاص خریداری کنید. برای دکوراسیون شب یلدا انواع جاشمعی‌‎های سرامیکی با طرح هندوانه و طرح انار وجود دارد که در سایزهای مختلف می‌توانید آن‌ها را استفاده کنید. همچنین با توجه به خلاقیتی که هنرمندان دارند، می‌توانید به جای جاشمعی، از شمع‌هایی به شکل انار یا هندوانه استفاده کنید.

 

تزیین دیوار

دکوراسیون شب یلدا با حلقه‌ای از گیاهان خشک، انار و کاج روی دیوار سفید

اگر دیوار اتاق نشیمن ساده است، می‌توانید از انواع آویز انار، آویز کاج یا کاردستی و ریسه‌هایی که با طرح انار و هندوانه هستند، دیوار را تزیین و از سادگی آن بکاهید. همچنین می‌توانید گوشه‌ای از دیوار را با یک پارچه قرمز رنگ بپوشانید و از ریسه‌های رنگی بر روی دیوار استفاده کنید.

 

استفاده از گل

دکوراسیون شب یلدا با ظروف نقره ای، گل خشک و شمع های بلند درون هرکدام

گل‌آرایی جلوه زیبایی به دکوراسیون شب یلدا می‌دهد، می‌توانید از انواع گل‌ها با رنگ قرمز و سبز، میز خود را آراسته کنید. همچنین می‌توانید تنها از برگ سبز یا گل‌‎های خشک استفاده کنید، ترکیب گل و انار نیز دیزاین پاییزی زیبایی را خلق می‌کند. می‌توانید بخش کوچکی از میز را به تزیین برگ سبز یا گل با انار اختصاص دهید، یا می‌توانید در یک ظرف کوچک مثل گلدان انارها را با انواع گل‌‎ها تزیین کنید یا اگر قصد دارید در گلدان برگ‌ها را در کنار انار تزیین کنید، می‌توانید از میوه‌های دیگر همچون خرمالو، سیب، پرتقال یا توت فرنگی نیز به عنوان عنصر تزیینی استفاده کرده و یک گلدان میوه با گل داشته باشید. همچنین یکی از ایده‌های جذاب برای هندوانه، استفاده از آن به عنوان گلدان است. با خالی کردن داخل هندوانه و قرار دادن انواع گل‌ها و میوه‌های شب یلدا، میز خود را زیباتر کنید.

 

استفاده از ظروف مدرن

دکوراسیون شب یلدا با یک ظرف پایه دار فلزی، چند انار و چهار شمع استوانه ای

یکی از ظروف مدرنی که امروزه در بسیاری از مراسم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، ظروف شیشه‌‌ای استوانه‌‌ای است، که برای تنقلات یا گذاشتن شمع بسیار کاربردی هستند. ظرف‌های مدرنی که برای دکوراسیون شب یلدا به شکل انار و هندوانه طراحی شده‌‌اند، نیز می‌توانند در زیبایی چیدمان شب یلدا بسیار کمک کننده باشند. می‌توانید داخل این ظروف را با انواع میوه‌ها و شیرینی‌جات پر کنید. همچنین استفاده از ظروف چوبی مدرن بامبو در کنار وسایل تزیینی چوبی نیز یک فضای زمستانی را به دکوراسیون شما می‌بخشند.

 

آماده کردن خوراکی‌ها با کمی خلاقیت

دکوراسیون شب یلدا با میزی پر از انار، خرمالو و شمع‌های قرمز رنگ

کیک انار نیز یکی از خوراکی‌های دلچسب و لذیذ در شب یلدا است. می‌توانید کیک را ساده اما به رنگ قرمز یا به شکل انار آماده کنید و از دانه‌های انار بر روی کیک استفاده کنید. یکی دیگر از المان‌های شب یلدا هندوانه است. هندوانه نیز می‌تواند علاوه‌بر اینکه به عنوان خوراکی استفاده شود، به عنوان تزیین نیز مورد استفاده قرار بگیرد. با ایجاد نقش و نگار بر روی پوست هندوانه و خلق طرح‌های زیبا می‌توانید یک هندوانه را از حالت ساده خارج و آن را جذاب کنید. هندوانه را به صورت مورب برش دهید یا بصورت توپی‌های کوچک برای خوردن آماده کنید.

 

تزیین دیگر فضاهای خانه در شب یلدا

دکوراسیون شب یلدا با حلقه‌ای از انارهای کوچک، گل‌ها و برگ‌ها روی درب ورودی

معمولا برای دکوراسیون شب یلدا، اتاق نشیمن یا فضای پذیرایی را انتخاب می‌کنند، اما فضای دیگری در خانه که برای چیدمان یلدا می‌تواند مناسب باشد، آلاچیق است، البته به شرطی که آلاچیق خانگی سرپوشیده باشد تا از سرمای هوا دور بمانید. اگر فضای داخلی خانه را برای دکوراسیون انتخاب می‎کنید، می‌توانید برای دکوراسیون پذیرایی، از شمع و گل‌های طبیعی به رنگ قرمز استفاده کنید. یکی از کارهای خلاقانه که می‌توانید در شب یلدا برای دکوراسیون خانه خود انجام دهید، تهیه حلقه گل بر روی در است. با استفاده از انار خشک، میوه درخت کاج و سایر لوازم تزیینی از جمله ربان، یک حلقه زیبا را تزیین کرده و آن را بر روی در ورودی خانه نصب کنید، تا میهمانان شما با دیدن آن هیجان زده شوند.

 

آماده‌سازی هدایای شب یلدا

دکوراسیون شب یلدا با گیفت های نمدی فانتزی هندوانه ای با چشم و دهن

اگر جزء آن دسته از افراد هستید که در شب یلدا به کودکان هدیه می‌دهید، می‌توانید انواع پاکت‌ها را با طرح انار آماده کنید. حتما نباید هدیه شب یلدا یک هدیه گران قیمت باشد، می‌توانید یک کاردستی طرح انار را به شکل زیبایی تزئین کرده و اشعار حافظ را بر روی آن بنویسید، تا یک یادگاری به مهمانان خود بدهید.

 

عناصر کاربردی برای تزیین شب یلدا

دکوراسیون شب یلدا با یک سینی، تعدادی انار، گلابی، برگ و شمع‌های استوانه ای

یکی از عناصر تزیینی که در شب یلدا می‌تواند بسیار کاربردی باشد، میوه درخت کاج است. میوه کاج تقریباً حس زمستان را تداعی می‌کند و می‌تواند در کنار میوه، گل طبیعی و گل خشک مورد استفاده قرار بگیرد. یک عنصر تزیینی دیگر که می‌توان گفت هزینه‌‌ای برای آن پرداخت نخواهید کرد، برگ درختان است. با نزدیک شدن به شب یلدا و سرمای هوا، برگ درختان نارنجی شده و از درختان بر کف پیاده‌روها می‌ریزد. با استفاده از این برگ‌ها در کنار گل‌های خشک، دکوراسیون پاییزی را در شب یلدا برای فضاهای خانه خود طراحی کنید.

 

دکوراسیون شب یلدا با کاسه فلزی پر از انار و پیاله های قرمز سنتی

در میان خوراکی‌ها و میوه‌های شب یلدا آنچه که بیشتر به چشم می‌خورد، انار است. از انار می‌توانید نه تنها برای خوردن بلکه برای تزیین نیز استفاده کنید. می‌توانید با استفاده از انواع فوم، نمد یا مقواهای رنگی قرمز یا خمیرهای بازی، انواع کاردستی طرح انار و هندوانه را آماده کنید و برای تزیین بر روی میز خود قرار دهید. اگر قصد دارید از سایر اکسسوری‌ها برای تزیین و دکوراسیون شب یلدا استفاده کنید، بهتر است به رنگ قرمز باشند تا المانی از شب یلدا را با خود به همراه داشته باشند. از سنت‌های شب یلدا شاهنامه خوانی و حافظ خوانی است، در پایان با قرار دادن کتاب شاهنامه و حافظ، چیدمان شب یلدا را تکمیل و از دورهمی شب یلدا لذت ببرید.

 

سخن پایانی

دکوراسیون شب یلدا با بادکنک های رنگی و خالخالی به همراه یک ماکت مقوایی هندوانه

شب یلدا، بهانه‌‌ای است تا اعضای خانواده ساعاتی را در کنار هم به خوشی و شادی بگذرانند. با چند ایده ساده می‌توانید این شب را به زیبایی برگزار کنید. با مشاهده تصاویر شب یلدا می‌توانید ایده گرفته و با هوش و سلیقه خود یک میز را به راحتی بیارایید. بهتر است در این کار از خلاقیت کودکان نیز استفاده کنید تا با کاردستی‌های خود دکوراسیون شب یلدا را زیباتر کنند.