ساخت خانه درختی، ایده‌ای جذاب برای بازگشت به دل طبیعت

یک خانه درختی چند ظلعی با سقف آبی رنگ در میان انبوهی از درختان جنگل

یکی از آرزوها و رؤیاهایی که در سنین کودکی، همه ما داشتیم و یکی از لذت‌بخش‌ترین رؤیاهای هر کودکی محسوب می‌شود داشتن یک خانه درختی در دل طبیعت است. حتماً شما هم خانه‌های درختی بزرگ و کوچکی را در تصاویر و فیلم‌ها دیده‌اید که در لابلای درختان ساخته شده و یا در داخل یک درخت تنومند طراحی شده‌اند. دیدن این تصاویر و صحنه‌ها، شما را به رؤیاهای دوران کودکی خواهد برد. این در حالی است که با توجه به امکانات موجود در عصر حاضر، ساخت خانه درختی درصورتی‌که شرایط آن مهیا باشد، به‌راحتی امکان‌پذیر است.

یک خانه درختی کوچک چوبی به شکل مربع رو یک درخت با پله های مارپیچی

اگر قصد دارید در طراحی باغ ویلا و حیاط خانه و یا محوطه‌سازی ویلای خود، کلبه درختی همراه با گیاهان پیچکی بسازید باید به این موضوع توجه داشته باشید که این کار نیازمند صرف هزینه و وقت نسبتاً زیادی بوده و باید برنامه‌ریزی دقیقی برای آن انجام دهید. برای این‌که با ایده‌های مختلف ساخت این خانه‌ها و همچنین نحوه ساخت و نکات مهم در این کار آشنا شوید، مطالعه مطالب این مقاله، خالی از لطف نخواهد بود.

 

سوالات متداول:

در طراحی و ساخت خانه درختی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. متراژ خانه 2. طراحی دکوراسیون فضاهای داخلی خانه درختی 3. توجه به انتخاب متریال سازه 4. رنگ‌آمیزی دیوارهای داخلی و نما 5. توجه به مقاومت مصالح و تاثیر آن‌ها در ایستایی خانه 6. انتخاب کفپوش مناسب فضای خانه 7. توجه به نحوه دسترسی به خانه 8. انتخاب نرده و حفاظ نمای خانه


ساخت خانه درختی چه مزیت‌هایی دارد؟

1. طول عمر بالا 2. سرعت ساخت بالا 3.امکان طراحی در محوطه خانه یا باغ 3. فضایی کاربردی و مناسب برای بازی کودکان 4. سازگاری با محیط زیست 5. امکان طراحی در اقلیم‌های گوناگون 6. صرفه‌جویی در انرژی


در خانه درختی چه فضاهایی را طراحی کنیم؟

فضای بازی کودکان، اتاق خواب، نشیمن کوچک، آشپزخانه کوچک، سرویس بهداشتی، تراس و بالکن از مواردی هستند که در طراحی خانه درختی در نظر گرفته می‌شوند.

فهرست مطالب:

یک خانه درختی با سقف شیروانی و چند پنجره کوچک شیشه ای در یک جنگل

خانه درختی چیست؟

شاید برخی افراد خانه درختی را با خانه‌هایی که با چوب ساخته می‌شوند، اشتباه بگیرند. ازاین‌رو دانستن این‌که خانه درختی چیست می‌تواند شما را در ساخت آن راهنمایی کند. خانه‌های درختی، خانه‌های کوچکی هستند که در ارتفاع و بر روی درختان ساخته می‌شوند. این خانه‌ها دارای آب‌وهوای مطبوعی بوده و ممکن است با هدف ایجاد ساخت مکانی دنج برای استراحت ساخته شده و یا صرفاً برای زیباسازی محوطه و یا فضای بازی کودکان اجرا شود. نمای خانه چوبی به دلیل نوع ساخت و متریال به‌کاررفته در آن، بسیار زیبا و شکیل بوده و نظر هر فردی را به خود جلب می‌کند. ساخت این خانه‌ها می‌تواند پروژه‌ای سرگرم‌کننده و جذاب برای بزرگ‌سالان باشد و حس هیجان و نشاط را در کودکان ایجاد نماید.

یک خانه درختی دو قلو کنار هم با فاصله کم از زمین به همراه سقف و راه پله سفید رنگ

مراحل ساخت خانه درختی

همان‌گونه که گفته شد انواع خانه درختی بر روی درختان و در ارتفاعات مختلفی ساخته می‌شود. ممکن است فردی بنا به شرایط و خواست خود، این خانه را در ارتفاع کم و برخی افراد آن را در ارتفاع زیاد بسازند؛ به‌هرحال ساخت خانه درختی به دلیل این‌که در ساخت آن از دیوار چوبی استفاده می‌شود و همچنین محل ساخت آن متفاوت است، با دیگر خانه‌ها و کلبه‌ها تفاوت دارد. به همین جهت نیز باید طراحی و ساخت آن با دقت بالا انجام شود. این کار نیازمند گذراندن مراحل مختلفی است. چنانچه این مراحل به‌صورت اصولی طی شوند، درنهایت با نتیجه ایده‌آل مواجه خواهیم شد.

یک خانه درختی چوبی با چراغ های روشن و یک ایوان به همراه حفاظ دور تا دور آن

مراحل ساخت خانه چوبی به شرح زیر است:

آماده‌سازی

اولین مرحله در طراحی و ساخت خانه چوبی این است که مکان مناسبی را انتخاب نمایید. ازآنجایی‌که این خانه‌ها بر روی درختان احداث می‌شوند باید درختی را انتخاب کنید که دارای دوام و استحکام بالایی باشد. در غیر این صورت ممکن است طول عمر خانه، کاهش یافته و یا در ساخت آن دچار مشکل شوید. بررسی کنید که درخت مدنظر شما، جوان یا مسن نبوده و درختی بالغ و ورزیده باشد. برخورداری از ریشه‌های عمیق، شاخه‌های تنومند و سلامت ظاهری درخت می‌تواند ثابت کند که انتخاب مناسبی داشته‌اید.

توجه داشته باشید که در این مرحله باید با قوانین لازم در مورد ساخت این‌گونه خانه‌ها آشنایی داشته باشید تا مراحل ساخت با اختلال روبرو نشود. به‌عنوان‌مثال اگر محل موردنظر برای ساخت این خانه به گونه‌ای باشد که همسایه در دید باشد باید با وی هماهنگی لازم را انجام دهید. به‌این‌ترتیب، مراحل ساخت به‌صورت قانونی طی خواهد شد.

یک خانه درختی استوانه ای شکل چوبی با در ورودی و یک پنجره کوچک با قاب مشکی

نقشه‌کشی دقیق برای خانه درختی

مرحله دیگر در ساخت خانه درختی این است که نقشه کامل آن را تهیه کنید. برای این کار باید تعیین کنید که متراژ خانه چقدر باشد، تمایل دارید شکل هندسی ظاهری خانه را به چه صورت طراحی کنید و این‌که آیا تمایل دارید برای دسترسی به خانه از پله استفاده کنید یا ساخت یک نردبان، کافی است. با این حساب می‌توانید نقشه جامعی تهیه کرده و مسیر کلی خود را مشخص نمایید.

یک خانه درختی چوبی به رنگ خاکی با راه پله ای متصل کننده ی خانه به سقف به عنوان فضای قابل استفاده

آماده‌سازی زیرساخت مناسب

برای این‌که زیرساخت لازم برای ساختن خانه درختی را آماده کنید باید ایمنی خانه را در نظر داشته باشید. به این معنا که باید مطمئن شوید در طول ساخت و در مدت‌زمان استفاده از خانه، مشکلی از بابت ایمنی خانه نظیر سقوط، شکستن کف خانه و … رخ نمی‌دهد. کارشناسان توصیه می‌کنند دو شاخه V شکل از یک درخت و یا دو درخت که تنه آن‌ها با هم شکل V تشکیل می‌دهند را پیدا کنید. بر روی هر شاخه یا تنه درخت، یک سوراخ ایجاد نمایید. این سوراخ‌ها باید در یک راستا باشند. فاصله مابین این سوراخ‌ها را اندازه‌گیری کرده و این فاصله را بر روی چوب‌هایی که به‌عنوان کف اصلی کلبه در نظر گرفته شده است، علامت‌گذاری کنید. با ایجاد سوراخ‌ها بر روی این چوب‌ها و اتصال دقیق و محکم آن‌ها به درخت، پایه اصلی کار به وجود می‌آید. شما می‌توانید قاب اصلی کف خانه را بر روی این چوب‌ها سوار کرده و به ساخت خانه درختی ادامه دهید. توجه داشته باشید که برای اتصال محکم قطعه چوب‌ها به هم باید از اتصالات مطمئن استفاده کنید.

خانه درختی چوبی به رنگ روشن به همراه راه پله و پاگرد متصل به آن با منظره ی دشت

ساخت و نصب پله‌ها و عرشه خانه درختی

پس از ساخت زیر ساز کار، باید عرشه را ساخته و نصب کنید. توجه داشته باشید که برای تکمیل عرشه، محل ورود به خانه و قرارگیری مسیر دسترسی به خانه مشخص شده و همچنین درصورتی‌که شاخه‌ای از عرشه عبور می‌کند، سوراخی برای آن ایجاد شود. پله‌ها و یا نردبان را برای این‌که دسترسی راحتی به خانه داشته باشید، طراحی کرده و با استفاده از متریال مناسب بسازید. آن را نصب کنید تا در طول کار با مشکلی مواجه نشوید.

خانه درختی دارای عرشه در یک دشت پر از علف مسیری چوبی منتهی به خانه

ساخت دیوارها و داخل خانه درختی

حال که اساس کار آماده شد باید بر اساس آنچه در ذهن دارید، دیوارها را ساخته و قطعات چوب را وصل نمایید. توجه کنید که باید محل درب، طراحی پنجره‌ نما و همچنین طرحی که می‌خواهید نمای کار داشته باشد را در این مورد، در نظر بگیرید. در ضمن باید به این موضوع دقت داشته باشید که اگر قرار است خانه درختی شما دارای فضای باز نیز باشد، حصار مناسبی برای این بخش تهیه کنید. در انتخاب مصالح سقف خانه دقت نمایید و آن را به‌صورت اصولی و بر اساس آنچه در ذهن دارید آماده نمایید.

 

 

نکات مهم در ساخت خانه درختی

ساخت خانه و کلبه درختی به‌راحتی انجام نمی‌پذیرد. شما باید در این راه، نکات مختلفی را مدنظر قرار دهید تا نتیجه کار با آنچه در نظر دارید، مطابقت کند. در صورت عدم رعایت این موارد، قطعاً نتیجه برخلاف میل شما بوده و چه‌بسا نتوانید مراحل ساخت خانه درختی را به پایان برسانید.

خانه درختی به سبک دهکده ای و گرد به رنگ کرمی به همراه سقف سبز رنگ و حفاظی به دور آن

نکات مهم ساخت خانه چوبی عبارت‌اند از:

متراژ مناسبی برای خانه درختی تعیین کنید

اولین نکته این است که صرفاً بر اساس احساس تصمیم نگرفته و در طراحی و ساخت این خانه‌ها، بر اساس عقل خود کار کنید. برای این‌که ساخت کلبه چوبی کوچک تزئینی و یا خانه چوبی را به‌صورت اصولی انجام داده و بتوانید در پایان کار از آن استفاده کنید، باید متراژ مناسبی برای آن تعیین کنید. به‌این‌ترتیب هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید و هم مراحل ساخت آن با موفقیت طی می‌شود.

خانه درختی با قسمتی نمای شیشه ای بر روی پایه های مستحکم چوبی در زمین چمنی

طراحی داخلی خانه درختی را با دقت انجام دهید

باید قبل از اقدام به کاری، طرح و نقشه کامل خانه را تهیه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا طرح داخلی خانه را بدانید و بتوانید ساخت آن را با موفقیت به پایان برسانید. به این موضوع دقت کنید که آیا شاخ و برگ درختان این اجازه را به شما خواهند داد تا طرح خود را اجرایی کنید یا خیر. شاید در برخی مواقع لازم باشد تا این شاخ و برگ‌ها را حذف کنید؛ بنابراین طراحی بیرونی و داخلی خانه را جدی بگیرید و با آگاهی از این مسئله، ساخت‌وساز را شروع کنید.

خانه درختی وسط یک درخت تنومند پر شاخه به همراه چند پنجره و سقف شیبدار

توجه به متریال به‌کاررفته در ساخت خانه درختی

دقت کنید که برای ساخت زیر ساز کار و همچنین دیوارها، سقف، درب و پنجره خانه از متریال باکیفیت استفاده کنید. در مورد ساخت خانه درختی، هیچ‌گاه کیفیت را فدای کمیت نکنید. از چوب باکیفیت و مقاوم استفاده کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید مطمئن باشید که رطوبت، حشرات و میکروارگانیسم‌های مخرب نمی‌توانند امنیت و طول عمر خانه را تحت تأثیر قرار دهند.

خانه درختی چوبی با رنگ روشن و یک پنجره طاق مانند بر روی دو درخت

مقاومت خانه درختی از اهمیت بالایی برخوردار است

دقت کنید که این خانه در دل طبیعت و بر روی درختان ساخته می‌شود؛ بنابراین باید امنیت و استحکام آن تضمین شده باشد. شما باید درختی مناسب برای این کار انتخاب کنید. به‌این‌ترتیب اولین قدم در تأمین امنیت و مقاومت خانه چوبی برداشته می‌شود. در وهله بعد باید تکیه‌گاهی مناسب برای خانه در نظر بگیرید. باید در صورت نیاز و بزرگ بودن خانه از ستون‌های مناسب استفاده کنید.

فضای داخلی یک خانه درختی با کفپوش چوبی، تنه ی درخت و چند چراغ روشن

استفاده از کف‌پوش‌های مناسب در خانه درختی

کف خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. باید از چوب‌هایی برای استفاده به‌عنوان کفپوش در این خانه‌ها استفاده کنید که دوام بالایی داشته و در برابر عوامل مخرب از مقاومت خوبی برخوردار باشند. کفپوش تاتامی یک پوشش مناسب برای کف این خانه‌ها می‌باشد. در این مورد باید به زیبایی داخلی خانه چوبی نیز توجه کرده و رنگ و جنس چوب را از بهترین نوع انتخاب نمایید. چوب ترموود بهترین متریال‌‌ برای طراحی مناسب خانه چوبی است.

یک خانه درختی چوبی و راه ورودی پل مانند آن به همراه درختان جنگل

توجه به مسیر دسترسی به خانه درختی

بر اساس ارتفاعی که قرار است خانه را در آن بسازید و همچنین شرایط موجود، باید مسیر دسترسی به خانه درختی را تعیین کنید. به‌عنوان‌مثال در ساخت خانه درختی برخی افراد تمایل به استفاده از راه‌پله‌های چوبی برای این مسیر دارند. برخی دیگر استفاده از نردبان چوبی را ترجیح می‌دهند. حتی برخی استفاده از نردبان‌ و پله معلق یا جمع شونده را دوست دارند. در این مورد باید به بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اید و همچنین شرایط محل، توجه کنید.

یک خانه درختی محصور در شاخه و برگ درختان دارای یک تراس حفاظ دار

استفاده از نرده برای خانه درختی

اگر به هنگام ساخت خانه در طبیعت، دوست دارید بخشی را به‌عنوان فضای باز در نظر بگیرید باید به این فکر باشید که از حفاظ و نرده دیوار مناسب استفاده کنید. استفاده از نرده هم به حفظ امنیت افراد کمک می‌کند و هم نقش مهمی در زیبایی ظاهری خانه دارد.

یک خانه درختی چوبی رنگ شده قرمز با پنجره ای با شیشه های رنگی و سقفی با حاشیه سفید

رنگ کردن خانه درختی

دقت کنید که برای نمای خارجی و داخلی خانه‌های درختی باید از رنگ‌های مختلفی استفاده کنید. در نمای خارجی می‌توانید از رنگ‌های گیاهی و نانو استفاده نمایید. این در حالی است که برای داخل خانه، استفاده از رنگ‌های پلی‌استر، سیلر، کیلر و … رواج دارد.

نمای داخلی یک خانه درختی با مبلمان سفید و مشکی، چند تابلو بر دیوار و یک گیتار

انتخاب سبک چیدمان مناسب در خانه درختی

چنانچه خانه درختی که ساخته‌اید دارای ابعاد بزرگی است می‌توانید المان‌های مختلفی را برای آن در نظر بگیرید. ساخت و طراحی داخلی حمام کوچک با تجهیزات مدرن، آشپزخانه مدرن و … ازجمله این المان‌ها به شمار می‌آیند. دقت کنید که در انتخاب تجهیزات، مبلمان و وسایل چوبی تزئینی برای خانه خود، نهایت سلیقه را به خرج دهید. سعی کنید در چیدمان این خانه‌ها از وسایل ساخته شده با متریال طبیعی استفاده کنید و هنر خود را با رنگ‌بندی زیبای خود خانه و وسایل موجود در آن به رخ بکشید.

یک خانه درختی چوبی با ایوانی حفاظ دار دور تا دور آن و درخت بزرگی جلوی خانه

مزیت‌های ساخت خانه درختی

ساخت خانه درختی آرزو و رؤیایی است که کودکان و حتی بزرگ‌سالان در ذهن می‌پرورانند. این خانه‌ها دارای زیبایی بسیار چشم‌نوازی بوده و اگر به‌صورت صحیح و اصولی ساخته شوند، طول عمر بالایی خواهند داشت. سرعت ساخت بالای این خانه‌ها از دیگر مزیت‌های آن‌ها به شمار می‌آید. با ساخت این خانه‌ در محوطه حیاط، باغ و … می‌توانید رؤیای کودکی خود و آرزوهای فرزندانتان را جامه عمل پوشانده و از استراحت و یا بازی کودکان در محیطی سرزنده، لذت ببرید.

ازآنجایی‌که این خانه‌ها با استفاده از متریال طبیعی ساخته می‌شوند، دارای بیشترین سازگاری با محیط‌زیست بوده و آسیبی به آن وارد نمی‌کنند. ایمنی این خانه به دلیل استفاده از چوب باکیفیت و مستحکم، بالا است و با شرایط و اقلیم‌های مختلفی، سازگاری دارد. شما حتی می‌توانید این خانه‌های چوبی را به شکل دوبلکس طراحی کنید. در ضمن به دلیل ویژگی‌هایی که چوب دارد، آب‌وهوای این خانه‌ها به‌صورت معتدل بوده و در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌شود.

خانه درختی چوبی با نمای گرد و پنجره به همراه دسته های بزرگ گل بنفش زیر خانه

جمع‌بندی

خانه‌هایی که با استفاده از چوب ساخته می‌شوند، محیطی آرام و دنج را برای دورهمی‌های خانوادگی، استراحت و بازی کودکان فراهم می‌کنند. در طراحی و ساخت خانه درختی با هیچگونه محدودیتی روبرو نیستید. شما می‌توانید هر آنچه در ذهن دارید را در ساخت این خانه‌ها به اجرا درآورید. با رعایت نکاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد خواهید توانست ایده‌های مختلفی را در ساخت خانه چوبی پیاده کرده و خانه‌ای مستحکم و با طول عمر بالا را بسازید.