اهمیت سقف رستوران و چگونگی طراحی و اجرای آن به همراه انواع مدل‌های مختلف آن

رستورانی با میزهای مربع چوبی و صندلی های خاکستری با دیوار و سقف شیشه ای

رستوران‌ها یکی از امکان عمومی هستند که باید سلایق عمومی در طراحی و اجرای آن مدنظر باشد. تمامی قسمت‌های رستوران باید در این طراحی موردتوجه باشند. شاید به نظر برسد فقط طراحی میز و صندلی و یا توجه به نوع طراحی و اجرای دیوارها از اهمیت زیادی برخوردار هستند؛ اما باید عنوان کنیم که در این میان نمی‌توان به‌راحتی از کنار اهمیت طراحی سقف رستوران عبور کرد. افرادی که درصدد راه‌اندازی یک رستوران جدید هستند باید به‌تمامی عناصر به‌کاررفته در این فضا توجه کرده و تمامی آن‌ها را موردنظر داشته باشند. این افراد با اجرای دکوراسیونی مناسب در تمامی این بخش‌ها می‌توانند بر جذابیت بصری داخل رستوران افزوده و روزبه‌روز بر تعداد مشتریان خود اضافه کنند.

 

اینفوگرافی سقف رستوران به همراه پنج عکس برای نمونه و متریال های مختلف

سوالات متداول:

در طراحی و اجرای سقف رستوران‌ها به چه نکاتی توجه کنیم؟

1- سبک دکوراسیون 2- هارمونی عناصر با هم 3- رنگ‌بندی سقف رستوران 4- از ایده مورداستفاده در دکور رستوران کمک بگیرید 5- کاربری فضاها 6- نورپردازی سقف رستوران 7- تنوع در طراحی سقف 8- سقف بلند برای رستوران مناسب نیست 9- سیستم تهویه سقف رستوران باید در نظر گرفته شود.


برای طراحی سقف رستوران از چه ایده‌هایی استفاده کنیم؟

1- استفاده از مصالح چوبی در طراحی سقف، دیوارها و کف رستوران‌ها یکی از ایده‌های خاص است 2- گل و گیاهان مختلف همواره نظر افراد را به خود جلب می‌کنند. 3- طراحی سقف به سبک مدرن 4- اجرای سقف شیشه‌ای 5- سقف متحرک نیز ایده جذابی است.

 

چرا طراحی سقف رستوران مهم است؟

رستورانی با فضای قهوه ای و صندلی های آجری و آبی با طراحی مثلثی سقف

سقف رستوران یکی از اجزای مهمی است که در تعیین نوع دکوراسیون و همچنین جذابیت این فضا تأثیر دارد. به همین سبب نیز در اصول طراحی رستوران‌ها، سقف را جزو اصلی‌ترین بخش‌های طراحی معرفی کرده و به اهمیت استفاده از ایده‌های ناب برای طراحی این بخش، تأکید شده است. امروزه به این بخش از رستوران‌ها در سرتاسر دنیا توجه زیادی می‌شود. تأثیری که نوع دکوراسیون و ظاهر رستوران‌ها بر جلب مشتریان دارد باعث شده تا صاحبان این مراکز به نوع دکوراسیون و نحوه چیدمان آن توجه زیادی داشته باشند. بر همین اساس توصیه می‌شود با استفاده از طرح‌ها و نوآوری‌های جذاب در طراحی سقف رستوران، دکوراسیون این مکان‌ها را تکمیل کنید.

 

نکات مهم در طراحی و اجرای سقف رستوران‌ها

رستورانی با میزهای چوبی و صندلی های مشکی با طراحی سقف چوبی مثلثی

امروزه نمی‌توان با گذاشتن چند میز و صندلی، رستورانی تأسیس کرده و درآمد خوبی داشت. در عصر حاضر، افراد به عناصر زیبایی‌شناسی اهمیت زیادی می‌دهند. آن‌ها دوست دارند غذای خود را در مکانی صرف کنند که بهترین چیدمان را داشته و حس آرامش و اشتیاق را در آن‌ها ایجاد کند. ازاین‌رو علاوه‌بر اهمیت دکوراسیون میز و صندلی‌ها، دیوارها و توجه به نوع کف‌پوش، طراحی و اجرای سقف رستوران نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. طراحی این مکان باید به‌گونه‌ای باشد که مشتریان با دیدن نمای داخلی آن از بیرون، برای رفتن به این رستوران تمایل پیداکرده و بعد از یک‌بار مراجعه، تمایل داشته باشند تا در دفعات بعدی نیز به این رستوران مراجعه کنند. اگر شما هم به‌عنوان صاحب یک رستوران قصد دارید تا سقف رستوران خود را بازسازی کنید لازم است در طراحی و اجرای آن به نکات زیر توجه داشته باشید:

 

تعیین سبک دکوراسیون رستوران

طراحی سقف رستوران مدرن با چراغ های آویز، تم رنگی مشکی و میزهای چوبی

برای چیدمان رستوران‌ها از سبک‌های مختلفی استفاده می‌شود؛ بنابراین باید برای طراحی سقف این مکان، ابتدا سبک چیدمان رستوران مشخص شود. طراحی و اجرای دکوراسیون رستوران در هرکدام از سبک‌های سنتی، کلاسیک و مدرن باعث می‌شود تا طراحی سقف این مکان‌ها متفاوت باشد. ازاین‌رو در وهله اول، سبک چیدمان را مشخص کرده و سپس سراغ طراحی سقف غذاخوری بروید.

 

به هارمونی عناصر با هم توجه کنید

طراحی سقف رستوران با متریال شیشه و ستون های سفید فلزی به همراه میز و نمیکت های چوبی

توجه داشته باشید که در طراحی سقف این فضاها باید اصل هماهنگی و هارمونی عناصر به‌کاررفته با ویژگی‌های دیگر بخش‌ها، رعایت شود. به‌عنوان‌مثال اگر در دکوراسیون میز و صندلی و یا انتخاب کف‌پوش و … از سبک کلاسیک و یا مدرن استفاده شده است، باید در سقف رستوران نیز از این سبک پیروی شود. عدم تناسب میان این عناصر می‌تواند تداعی‌کننده نوعی سردرگمی در محیط باشد. این امر سبب می‌شود تا جذابیت بصری لازم در رستوران ایجاد نشده و چشمان مشتریان خسته شود. این موضوع در کاهش مراجعه‌کنندگان در کوتاه‌مدت تأثیر خواهد داشت.

 

رنگ‌بندی سقف رستوران مهم است

رستورانی با میزهای غذاخوری چوبی و صندلی های فلزی با طراحی سقف توسط نخ های قرقره رنگی

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی سقف رستوران این است که به رنگ‌بندی مواد مورداستفاده در این بخش توجه کنید. طبق تجربیات و تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است مشخص گردیده که استفاده از رنگ‌های گرم در این محیط‌ها می‌تواند تأثیر مثبتی بر روی مشتریان داشته باشد. شما نیز سعی کنید از چنین رنگ‌هایی در طراحی سقف استفاده کنید. به‌منظور ایجاد جلوه‌ای ویژه می‌توانید آن‌ها را با رنگ‌های خنثی ترکیب کرده و ظاهری جوان‌پسند به رستوران خود بدهید. استفاده از رنگ‌های صحیح در طراحی سقف غذاخوری‌ها سبب می‌شود تا انرژی مثبتی در فضا حاکم بوده و افراد از حضور در چنین مکانی حس خوبی داشته باشند.

 

از ایده مورداستفاده در دکور رستوران کمک بگیرید

طراحی سقف رستورانی با فضای کم نور، مبل های چرم قهوه ای و میز وصندلی های چوبی

در حال حاضر ذائقه و سلیقه مشتریان به‌گونه‌ای است که نمی‌توان فقط با سرو غذایی با طعم خوب، آن‌ها را راضی نگه داشت. برای جلب رضایت آن‌ها باید در کنار سرو غذای خوب، چیدمان و طراحی مناسبی نیز در فضای داخلی رستوران‌ها ایجاد کرد. برای اجرای این طرح شما می‌توانید از ایده‌های خاصی که در دکوراسیون داخلی رستوران استفاده کرده‌اید، برای طراحی سقف رستوران نیز استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال اگر از تم گل و گیاه برای طراحی داخلی این مکان‌ها استفاده نموده‌اید؛ می‌توانید از همین تم برای طراحی سقف نیز بهره بگیرید. شما می‌توانید از سبک مورداستفاده در چیدمان غذاخوری نیز برای طراحی سقف الهام بگیرید. استفاده از رنگ‌های مورداستفاده در این چیدمان و همچنین برخی عناصر در طراحی سقف نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد.

 

به کاربری فضاها توجه کنید

طراحی سقف رستوران با پوشاندن آن با گیاهان و برگ های سبز و ریسه کشی روی آن

یکی از اصولی که باید در طراحی سقف غذاخوری‌ها به آن توجه کرد، کاربری محل موردنظر است. برخی از رستوران‌ها دارای یک بخش ویژه برای پذیرایی از میهمان‌های ویژه است، بخشی هم برای پذیرایی از عموم مردم در نظر گرفته می‌شود. به‌تناسب کاربری که هرکدام از این بخش‌ها دارند، باید در طراحی سقف آن‌ها از عناصر و ایده‌های متفاوتی استفاده کرد. بخش‌های ویژه پذیرایی از مهمان‌ها باید دارای ظاهری لوکس‌تر باشند. ازاین‌رو باید طراحی سقف آن نیز با بخش‌های دیگر متفاوت باشد. درصورتی‌که رستوران شما نیز دارای بخش‌های مختلفی است سعی کنید این اصول را در طراحی داخلی آن به‌کارگیرید.

 

نورپردازی سقف رستوران اهمیت زیادی دارد

طراحی سقف رستوران با لوسترهای مدرن سفید گرد، میزهای چوبی و صندلی های کرم

با توجه به اهمیت طراحی سقف رستوران باید به المان‌های نورپردازی در این بخش هم توجه کرد. امروزه تجهیزات مدرنی برای نورپردازی در مکان‌های مختلف تولید می‌شود. شما می‌توانید بر اساس سبک اجرا شده در طراحی داخلی رستوران و همچنین میزان نورگیری طبیعی رستوران، از ایده‌های متنوعی برای اجرای نورپردازی استفاده کنید. سعی کنید با استفاده از تجهیزات به‌روز و همچنین طرح‌های نوین، با استفاده از نورپردازی جلوه‌ای خاص به سقف رستوران ببخشید. این امر در جلب‌توجه مشتریان تأثیر بسزایی دارد. استفاده از لوسترهای خاص و تعیین صحیح تعداد آن‌ها، استفاده از نورپردازی مخفی و همچنین رقص نور در سقف رستوران‌ها، از ایده‌هایی است که می‌توانید با استفاده از آن‌ها جلوه‌ای خاص در فضا ایجاد کنید. در انتخاب هرکدام از این تجهیزات باید به رسمی و یا غیررسمی بودن فضای رستوران توجه کرده و بر اساس آن، نوع و تعداد این تجهیزات را مشخص کنید.

 

تنوع در طراحی سقف را مدنظر داشته باشید

رستورانی با میز و صندلی های چوبی با طراحی سقف چوبی و گچی و دیوار شیشه ای

حس تنوع‌طلبی افراد را باید در طراحی سقف غذاخوری‌ها دخیل کرد. شما باید ابتدا رده سنی و تا حدودی سلایق و خواسته‌های مشتریان خود را شناسایی کنید. با آگاهی از این موارد می‌توانید طرحی به‌روز و یا کلاسیک را انتخاب نموده و با اجرای این سبک در سقف رستوران و دیگر بخش‌های آن، محیطی جذاب برای مشتریان خود ایجاد کنید. توجه داشته باشید که رعایت تنوع در طراحی و اجرای سقف رستوران به این معنا نیست که سبک‌های مختلف و یا المان‌های متفاوت را درهم‌آمیخته و درنهایت نیز با جلوه‌ای شلوغ و سردرگم کننده مواجه شوید. منظور از تنوع، خلق ایده‌های جدید و اجرای آن‌ها به‌صورت اصولی است.

 

سقف بلند برای رستوران مناسب نیست

رستورانی با میز وصندلی های کرم رنگ، سقف چوبی و شومینه ایستاده مسی

متأسفانه در رستوران‌هایی با سبک‌های قدیمی زیاد به چشم می‌خورد که سقف رستوران‌ها بسیار بلند است. این مورد یکی از مواردی است که رستوران‌دارهای امروزی باید به آن توجه کنند. در طراحی سقف غذاخوری‌های جدید نباید ارتفاع آن‌ها را خیلی بلند در نظر گرفت. این کار باعث می‌شود تا صمیمیت در فضای رستوران موج زده و بتوان دید بهتری نسبت به‌تمامی عناصر به‌کاررفته در آن داشت. درواقع ارتفاع مناسب سقف باعث می‌شود تا المان‌های زیبایی‌شناسی که در سقف به‌کاررفته است در چشم مشتریان بوده و هم از داخل رستوران و هم از خارج، نمای زیبایی در چشم مشتری ایجاد شود.

 

سیستم تهویه سقف رستوران باید در نظر گرفته شود

طراحی سقف رستوران با تم سفید و خاکستری به همراه سیستم تهویه روی سقف

یکی از نکات مهم در طراحی سقف رستوران این است که باید سیستم تهویه مناسبی در سقف رستوران‌ها تعبیه شود. چنانچه رستوران‌ها دارای سیستم تهویه مناسبی نباشند قطعاً بخار، چربی و بوی شدید، شما را از ورود به این مکان‌ها باز می‌دارد. البته در این مکان‌ها برای هر بخشی اعم از سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و … سیستم تهویه هوا قدرتمند و جداگانه‌ای تعبیه می‌شود؛ اما مهم است که در طراحی سقف این اماکن نیز از سیستم‌های تهویه مناسبی استفاده شود. شما می‌توانید برای این‌که نمای زشتی به سقف این بخش ندهید، این سیستم‌ها را با استفاده از تجهیزات مختلف پوشانده و یا آن‌ها را پشت یک طراحی قوی، پنهان کنید.

 

ایده‌هایی ناب برای طراحی سقف رستوران‌ها

رستورانی با دیوارپوش و سقف چوبی با مبلمان ال شکل زرشکی

حال که با اصول طراحی سقف رستوران‌ها آشنا شدید، لازم از چند ایده عالی برای اجرای طرح‌های متنوع در طراحی رستوران‌ها نیز آگاه شوید. این ایده‌ها می‌توانند زمینه‌ای برای خلق ایده‌های نوین باشند. ازجمله ایده‌های طراحی سقف غذاخوری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

سقف چوبی رستوران، یک ایده عالی

طراحی سقف رستوران با متریال چوب و میز و صندلی چوبی به همراه منظره ی دریا

استفاده از مصالح چوبی در طراحی سقف، دیوارها و کف رستوران‌ها یکی از ایده‌های خاص است که در هر دوره‌ای، طرفداران خاص خود را دارد. تخته‌های چوبی که در سقف رستوران‌ها استفاده می‌شوند حسی ویژه در فضا ایجاد می‌کنند. گذشته از زیبایی خارق‌العاده‌ای که این محصولات دارند می‌توان مقاومت و طول عمر بالای آن‌ها را نیز در نظر گرفت. البته به‌منظور استفاده از چوب برای طراحی سقف رستوران از چوب‌های مخصوص و با روکش‌های مقاوم استفاده می‌شود. شما می‌توانید در کنار این طرح، از سبک کلاسیک یا سنتی نیز استفاده کرده و جلوه‌ای ویژه در رستوران ایجاد کنید.

 

استفاده از گل و گیاه در سقف رستوران

رستورانی با قفسه های دیواری چوبی، با میز گرد و صندلی های مشکی با سقف پوشیده شده از گیاهان

گل و گیاهان مختلف همواره نظر افراد را به خود جلب می‌کنند. حال تصور کنید وارد رستورانی شوید که از سقف آن، گل‌هایی رنگارنگ آویزان شده است و یا سقف آن را لایه‌ای از گیاهان پوشانده باشد. این ایده نیز امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده و در اکثر نقاط دنیا از این ایده برای طراحی داخلی و سقف رستوران‌ها الهام گرفته می‌شود. البته باید خاطرنشان کرد که اجرای این ایده، یک سری الزامات دارد. به‌عنوان‌مثال باید نور لازم برای رشد این گیاهان، جریان هوای مناسب و دمای هوای مناسب برای آن‌ها فراهم شود.

 

طراحی مدرن سقف رستوران

رستوران مدرنی با دیوارپوش و سقف چوبی با چهارپایه های فلزی گرد

یکی از اصول طراحی داخلی رستوران‌ها، توجه به علایق و سلیقه مشتریان است. با توجه به این اصل، امروزه می‌توان شاهد طرح‌های مدرنی در طراحی غذاخوری‌ها بود. در این نوع طراحی‌ها معمولاً از اشکال هندسی مانند خطوط صاف و گوشه‌دار یا اشکال هندسی دایره مانند استفاده می‌شود. این مدل از طراحی سقف می‌تواند با استفاده از تجهیزات چوبی و یا دیگر متریال صورت گیرد. در طراحی و اجرای سقف رستوران، شما می‌توانید از مدل آسمان مجازی یا سقف سه‌بعدی در ترکیب سبک‌های مختلف طراحی داخلی استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال می‌توان سبک کلاسیک را با سبک مدرن درهم‌آمیخته و ظاهری جذاب و نوین در سقف رستوران‌ها ایجاد کرد.

 

سقف‌های متحرک نیز ایده جذابی است

رستورانی با فضای باز و میز و صندلی های چوبی با سقف متحرک با فریم مشکی

به لطف پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی صورت گرفته است می‌توان از تجهیزات به‌روزی در طراحی سقف غذاخوری‌ها و دیگر مکان‌ها استفاده کرد. با توجه به این‌که مالکان رستوران‌ها خواهان طراحی منحصربه‌فرد رستوران خود برای جلب تعداد زیاد مشتریان هستند، یکی از بهترین ایده‌ها برای آن‌ها، استفاده از سقف‌های متحرک است. با استفاده از این فناوری می‌توان در فصول تابستان و بهار، سقف رستوران را باز کرده و رستوران را به فضایی روباز تبدیل نمود. این در حالی است که در موارد خاص و فصول زمستان و پاییز می‌توان سقف را بست. این ایده معمولاً در رستوران‌های مجلل و تشریفاتی استفاده می‌شود.

 

اجرای سقف شیشه‌ای

رستورانی با دیوار و سقف شیشه ای با فریم فلزی مشکی

اگر رستوران شما در مکانی دنج و سرسبز قرار دارد، می‌توانید از ایده سقف‌های شیشه‌ای استفاده کنید. به‌این‌ترتیب مشتریان می‌توانند حین غذا خوردن از هوای مطلوب و محیط سرسبز اطراف خود نیز بهره برده و لحظاتی به‌یادماندنی را تجربه کنند.

 

جمع‌بندی

رستورانی مدرن با مبلمان و میز و صندلی های آبی و نارنجی و سقف گچ با گیاهان رونده

طراحی سقف رستوران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل نیز باید این کار را به دست افراد توانمند و صاحب‌تجربه و دانش در این زمینه انجام دهید. سعی کنید با استفاده از نکاتی که در این مطلب به آن‌ها پرداخته شد، سقف رستوران خود را به بهترین شکل ممکن طراحی و اجرا نمایید. در اجرای این طرح‌ها از متریال درجه‌یک استفاده کرده و کیفیت دکوراسیون سقف را ارتقا دهید، زیرا مشتریان پس از مشاهده طراحی نمای رستوران، زمانی که وارد رستوران می‌شوند، ناخودآگاه به سقف و تزئینات آن توجه می‌کنند. در صورت استفاده از خدمات شرکت‌های طراحی و دکوراسیون می‌توانید شاهد بهترین نتیجه در طراحی سقف غذاخوری باشید.