هر آن چه که می‌خواهید درباره انواع کابینت هایگلاس بدانید

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس سفید و قهوه ای براق به همراه دو فر تو کار

وقتی نوبت به بازسازی آشپزخانه یا طراحی آشپزخانه‌‌ای جدید می‌رسد، احتمال زیاد به کابینت‌ها فکر می‌کنید. چرا که این کابینت‌ها هستند که با ظاهر خود می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر فضای آشپزخانه بگذارند. نوع کفپوش آشپزخانه، رنگ دیوار، وسایل آشپزخانه و میزان نور می‌توانند در انتخاب کابینت مناسب نقش مهمی داشته باشند. کابینت‌ها در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که می‌توان به کابینت‌های هایگلاس اشاره کرد، این نوع کابینت نیز در مدل‌های مختلفی طراحی می‌شود که در ادامه با انواع کابینت هایگلاس بیشتر آشنا خواهید شد.

 

سوالات متداول:

کابینت هایگلاس در چه طرح و مدل‌هایی طراحی می‌شود؟

کابینت هایگلاس در انواع مات، براق، اکلیلی و در رنگ‌های سفید و مشکی طراحی می‌شود.


چه مواردی در تعیین قیمت کابینت هایگلاس تاثیرگذارند؟

سبک طراحی کابینت، رنگ، طرح و مدل، ابعاد و اندازه صفحات کابینت از جمله مواردی هستند که در تعیین قیمت تاثیرگذارند.

 

انواع کابینت هایگلاس

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس براق سفید رنگ و سه چهارپایه فلزی و چرمی گرد

 

کابینت هایگلاس مات

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس مات سفید با سینگ و شیرآلات مشکی

با انتخاب کابینت هایگلاس با سطح مات می‌توانید چشمگیرترین ظاهر ممکن را در فضای آشپزخانه ایجاد کنید. این نوع کابینت، یک جلوه مات صاف را نشان می‌دهد که هیچ نوری را منعکس نمی‌کند، بنابراین گزینه مناسبی برای آشپزخانه‌های سنتی است. فقدان درخشش به این معنا نیست که کابینت مات نسبت به براق بی‌ارزش‌تر است. این کابینت به تنهایی، دارای ویژگی‌های خاصی است که طراحان داخلی و معماران آن را قابل توجه می‌دانند.

 

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس مات سفید، دستگیره های نقره ای و نورهای مخفی

از انواع کابینت هایگلاس یک مزیت مهم این است که رنگ این نوع کابینت‌ها به گونه‌‌ای است که به دلیل عدم وجود نور منعکس شده، در پنهان کردن خاک، اثر انگشت و خراش بسیار بهتر عمل می‌کنند. البته این بدان معنا نیست که لکه‌ها یا اثر انگشت وجود ندارند، آن‌ها هستند اما دیده نمی‌شوند. تمیز کردن یک سطح مات ممکن است سخت‌تر باشد، اما برخی آن را در مقایسه با یک سطح براق که لکه‌ها را به وضوح نشان می‌دهد، ترجیح می‌دهند. با این حال، از آنجا که آن‌ها نور را جذب می‌کنند، می‌توانند ظاهری خاموش و کسل‌کننده داشته باشند، که این موضوع بستگی به سبک آشپزخانه شما دارد.

درست مانند کابینت‌های براق، کابینت‌های هایگلاس مات نیز در طیف گسترده‌‌ای از رنگ‌ها ارائه می‌شوند. از آنجایی که کابینت هایگلاس مات در حفظ رنگ به نور وابسته نیست، از هر زاویه‌‌ای که آن را مشاهده کنید، ثبات رنگ وجود دارد. ممکن است بخواهید کابینت‌های مات را برای آشپزخانه‌های کوچک انتخاب کنید، از آنجایی که نور منعکس نمی‌شود، بلکه جذب می‌شود، می‌توانید از رنگ‌ کابینت آشپزخانه کوچک را سفید استفاده کنید تا به بزرگ نشان دادن آشپزخانه کمک کنید.

 

کابینت هایگلاس براق

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس براق سفید و میز و صندلی های قهوه ای و دو لوستر آویز

این کابینت‌های مدرن، به انعکاس نور کمک زیادی می‌کنند و به طور موثر آشپزخانه مدرن شما را بزرگتر و روشن‌تر نشان می‌دهند. علاوه‌بر این، هرچه رنگ براق روشن‌تر باشد، آشپزخانه روشن‌تر خواهد بود. سطح براق کابینت با کفپوش مات به خوبی هماهنگ می‌شود، می‌توان گفت کابینت‌های براق و کفپوش مات با یکدیگر رقابت می‌کنند. یک آشپزخانه با کابینت‌های براق هایگلاس معمولاً بیشتر مناسب سبک‌های مدرن است. در میان انواع کابینت هایگلاس، طیف گسترده‌‌ای از رنگ‌ها، از سفید تا رنگ‌های تیره به طور براق ساخته می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند تا فضای آشپزخانه را با عناصر دیگر تطابق دهید.

برخی از افراد از انتخاب کابینت براق اجتناب می‌کنند، زیرا اثر انگشت بیشتر نمایان می‌شود. اگر چندان علاقه‌‌ای به نظافت آشپزخانه ندارید، این نوع کابینت را انتخاب نکنید. اما یکی از مزایای بسیار مهم کابینت‌های براق این است که به لطف سطح براقی که دارند، تمیز کردن آ‌ن‌ها آسان است. تنها چیزی که نیاز دارید یک پارچه غیر ساینده و مقداری آب برای از بین بردن لکه‌های معمول آشپزخانه است. برای لکه‌های سخت‌تر، از استفاده سفید کننده اجتناب کنید؛ زیرا ممکن است به سطح براق کابینت آسیب برساند. در مقابل به سادگی از آب ولرم و شوینده ملایم استفاده کنید.

 

کابینت هایگلاس اکلیلی

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس اکلیلی به رنگ سفید و جزیره ال شکل با هود معلق سقفی

اگر با کابینت هایگلاس آشنایی داشته باشید، یکی از انواع کابینت هایگلاس می‌تواند نوع اکلیلی باشد. معمولا این نوع کابینت در رنگ‌های سفید، کرم و بژ ساخته می‌شود. اگرچه کابینت هایگلاس بسیار براق است، اما وجود اکلیل درخشندگی را دوچندان می‌کند و باعث می‌شود کابینت‌ها درخشان‌تر به نظر برسند. معمولا اکلیل‌هایی که در روکش این کابینت استفاده می‌شود از نوع نقره‌ای و طلایی هستند و می‌توانید آن را به راحتی با سایر اکسسوری‌‎های کابینت هماهنگ کنید. براق بودن کابینت قطعاً در بزرگ نشان دادن فضای آشپزخانه موثر است و وجود اکلیل این ویژگی را دوچندان می‌کند.

وجود اکلیل در سطح و اجزای اصلی کابینت، آن را بیشتر براق می‌کند و ممکن است این درخشندگی کمی چشم‌ها را اذیت کند. معمولا از کابینت‌های براق در آشپزخانه‌های کوچک استفاده می‌شود و به دلیل اینکه این کابینت همراه با اکلیل است، این میزان از براقیت ممکن است برای کسی که در آشپزخانه فعالیت می‌کند، ناراحت‌کننده باشد. توصیه می‌شود برای کم کردن فضای درخشان، صفحه کابینت را از نوع مات انتخاب کنید، تا یک تعادل بصری در آشپزخانه شکل بگیرد.

 

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس خاکستری، کفپوش قهوه ای و چهار صندلی پایه‌دار برای جزیره

موادی که در این کابینت استفاده شده است در برابر نور خورشید و نورهای مصنوعی تغییر رنگ نمی‌دهد و همچنین در برابر حرارت نیز مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. مواد قلیایی و اسیدی که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز بر روی سطح کابینت تاثیرگذار نخواهند بود و به دلیل خاصیت ضد باکتریایی طرفداران بسیاری دارند. نکته‌ای که وجود دارد، در این نوع کابینت خط‌و‌خش به وضوح دیده می‌شود و اگر اثر انگشت و لکه بر روی کابینت ایجاد شود، قابل رویت هستند. از این رو اگر به این نوع لکه‌ها حساسیت دارید، باید در طی روز مرتب سطح کابینت را تمیز کنید. برای این کابینت‌ها می‌توانید از یراق آلات به رنگ طلایی مات استفاده کنید.

 

کابینت هایگلاس سفید

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس براق به رنگ سفید و بدون دستگیره

یکی از دلایل اصلی انتخاب رنگ سفید در میان انواع کابینت هایگلاس برای آشپزخانه این است که طراحی آشپزخانه سفید پایه‌‌ای خارق‌العاده و خنثی را برای شما ارائه می‌دهد تا ویژگی‌های جالب دیگری را نیز بتوانید به فضا اضافه کنید. از آنجایی که رنگ سفید با هر رنگی مطابقت دارد، محدودیتی در مورد رنگ‌هایی که در طراحی خود وارد می‌کنید، نخواهید داشت. رنگ‌آمیزی دیوار خاص، انتخاب لوازم یا حتی نصب یک کانتر آشپزخانه و برچسب کابینت به صورت رنگی، امکانپذیر خواهد بود. به خصوص در خانه‌ها و آپارتمان‌های مدرن که اغلب دارای آشپزخانه‌ کوچک به سبک گالی هستند، کابینت هایگلاس سفید یک راه محبوب برای جلوگیری از ایجاد فضای تنگ و تاریک است.

قطعا هر چه سطح کابینت‌ها براق‌تر باشد، لکه‌ها بیشتر نشان داده می‌شود، این کابینت هایگلاس نیز به دلیل سطح براق و سفیدی که دارد لکه‌ها را بیشتر نشان می‌دهد و از این رو باید زمان نظافت را افزایش دهید. می‌توانید این کابینت را بدون دستگیره و با دستگیره سفارش دهید. همچنین می‌توانید با استفاده از نورپردازی صحیح جذابیت بصری کابینت‌ بدون دستگیره یا با دستگیره را افزایش دهید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای انتخاب دستگیره کابینت؛ شکل، جنس، رنگ و قیمت را مطالعه فرمایید.

 

کابینت هایگلاس مشکی

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس به رنگ مشکی با صفحه رویی به رنگ چوب

کابینت‌های هایگلاس لکه‌ها و اثر انگشت را به خوبی نشان می‌دهند، از این رو باید زمان زیادی را صرف تمیز کردن این کابینت‌ها کنید. اگر از فضای آشپزخانه بیش از اندازه استفاده می‌کنید، می‌توانید برای کمتر نشان دادن لکه‌ها از کابینت تیره به صورت مات و روشن، همچون مشکی استفاده کنید. مشکی معمولاً اولین رنگی نیست که وقتی صحبت از کابینت آشپزخانه می‌شود، به میان بیاید. اغلب، ظاهر کابینت با رنگ سفید ساده و روشن همراه است. اما برای کسانی که می‌خواهند طرحی جسورانه‌تر را امتحان کنند، رنگ مشکی ارزش توجه را دارد. در حالی که مشکی اغلب با سبک مدرن مرتبط است، این بدان معنا نیست که نمی‌توان آن را در فضاهای قدیمی گنجاند. اما اگر واقعاً می‌خواهید از کابینت‌های مشکی هایگلاس استفاده کنید، بهتر است ظاهری مینیمالیستی برای آشپزخانه خود انتخاب کنید.

می‌توانید از اکسسوری به رنگ طلایی برای کابینت هایگلاس مشکی استفاده کنید، در عین حال که جذاب است، سبکی جسورانه را در آشپزخانه ایجاد می‌کند. در میان انواع کابینت هایگلاس، رنگ مشکی در طراحی کابینت آشپزخانه کوچک، فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهد. آشپزخانه‌هایی که در آن نور طبیعی فراوان وجود دارد، استفاده از کابینت هایگلاس مشکی برای تضاد با نور، جلوه‌ای تازه را فراهم می‌کند. موضوع دیگر که باید به آن توجه کنید این است که شما به سیستم روشنایی و نورپردازی آشپزخانه به شکل قوی‌تری نیاز خواهید داشت. آشپزخانه‌‌ای با کابینت‌های مشکی نور را به خوبی منعکس نمی‌کند، بنابراین فضای تاریکی خواهید داشت. البته ترکیب کابینت سفید مشکی نیز این امکان را به وجود می‌آورد تا علاوه‌بر استفاده از رنگ مشکی بتوانید کمی فضا را بزرگ نشان دهید.

 

مزایا و معایب کابینت هایگلاس

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس ترکیبی رنگ چوب و سفید با یک پنجره بزرگ

وقتی اکثر مردم به آشپزخانه‌ اروپایی و مدرن فکر می‌کنند، انتخاب انواع کابینت هایگلاس به ذهنشان خطور می‌کند. در حالی که آن‌ها یک انتخاب عالی برای اکثر آشپزخانه‌ها هستند، مهم است که با مزایا و معایب آن‌‎ها، قبل از بازسازی آشپزخانه، بیشتر آشنا شوید.

 

مزایای نصب کابینت هایگلاس

 

نظافت و نگهداری آسان

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس سفید و صفحه رویی مشکی و کفپوش پارکت

یکی از بزرگترین مزایای کابینت‌های هایگلاس این است که تمیز کردن و نگهداری آن‌ها آسان است. آثار غذا، لکه‌ها و گرد و غبار به راحتی با یک پارچه نرم و مرطوب پاک می‌شوند. برخی از روکش‌های کابینت نیاز به نگهداری زیادی دارند، اما روکش‌های با براقیت بالا به راحتی نگهداری می‌شوند. آن‌ها به آب‌بندی خاصی نیاز ندارند و نوع ضد آب آن‌ها، قطعا یک انتخاب ایده‌آل برای آشپزخانه خواهد بود. اگر می‌خواهید زمان کمتری را در آشپزخانه صرف نظافت کنید، نصب کابینت‌های براق را در اولویت قرار دهید.

 

بزرگ نشان دادن آشپزخانه‌های کوچک

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس با رنگ های سفید و طوسی و بادمجانی و بین کابینتی سرمه‌ای

کابینت‌های هایگلاس نور را منعکس می‌کنند، که این موضوع می‌تواند باعث شود آشپزخانه کوچک‌تر، بزرگتر، روشن‌تر و یا بازتر به نظر برسد. این موضوع دلیل بزرگی است که چرا کابینت‌های براق هنوز هم مد هستند و همیشه مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر آشپزخانه نور طبیعی زیادی دریافت نمی‌کند، سطوح هایگلاس فضا را روشن می‌کند و احساس جذابیت بیشتری به آن می‌بخشد. این یک راه ساده برای ایجاد فضای بزرگ بدون سرمایه‌گذاری در راه‌های پرهزینه است.

 

تنوع در رنگ‌ها و سبک‌ها

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس سفید و خاکستری و هالوژن ها و نورپردازی های مخفی

آیا رنگ یا سبک خاصی برای بازسازی آشپزخانه خود در نظر گرفته‌اید؟ مطمئناً در بین کابینت‌های هایگلاس گزینه‌‌ مورد نظر را پیدا می‌کنید که نیازهای شما را برآورده کند. کابینت‌های براق در طیف گسترده‌‌ای از رنگ‌ها و سبک‌ها وجود دارند، از آبی روشن تا کرم، خاکستری و هر رنگی که تمایل دارید در آشپزخانه خود استفاده کنید. کابینت‌های براق را می‌توان تقریباً در هر رنگی سفارش داد. شما همچنین انواع مختلفی از سبک‌های درب کابینت را خواهید یافت. کابینت‌های سطح صاف را می‌توانید دسته‌دار و بدون دسته انتخاب کنید.

 

تغییر سبک

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس سفید و رنگ چوب به همراه هود مشکی معلق و سقفی بالای جزیره

اگر در حال بازسازی آشپزخانه خود هستید و می‌خواهید سبک مدرن‌تری داشته باشید، کابینت هایگلاس راهی است که باید انتخاب کنید، آن‌ها از نظر بصری بسیار جذاب هستند.

 

معایب نصب کابینت هایگلاس

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس سفید و خاکستری براق به همراه نورهای مخفی زیر کابینت و هالوژن های سقف

در حالی که کابینت هایگلاس مزایای زیادی دارد، اما دارای معایبی نیز هست که باید در نظر گرفته شوند.

 

نشان دادن خراش، لکه و اثر انگشت

کابینت‌های هایگلاس به راحتی خراشیده می‌شوند و ماهیت بازتابی آن‎ها به این معنا است که لک و اثر انگشت راحت‌تر قابل مشاهده است. آن‌ها به راحتی تمیز می‌شوند، اما ممکن است بیشتر از حد معمول، آ‌ن‌ها را تمیز کنید و به سطح براق آن آسیب بزنید. یک پارچه نرم و تمیز واقعاً تمام چیزی است که برای پاک کردن لک و اثر انگشت از روی کابینت نیاز دارید.

 

هزینه بالا

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس خاکستری براق، صفحه رویی سفید و لوسترهای آویز گرد مشکی

قطعا تجمل هزینه دارد. کابینت‌های هایگلاس در بین افراد محبوب هستند و سطح خاصی از ظرافت را به فضا می‌بخشند. به این دلایل، کابینت‌های براق در مقایسه با سبک‌های دیگر کمی گران‌تر هستند. اگرچه ممکن است هزینه بیشتری پرداخت کنید، اما ارزش سرمایه‌گذاری را دارد. سبک‌های کابینت براق بی‌انتها هستند و پنج سال بعد نیز مانند امروز به زیبایی ظاهر خواهند شد.

 

قیمت کابینت هایگلاس

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس سفید، کفپوش پارکت و لوسترهای آویز گوی مانند نقره ای

کابینت در کنار زیبایی، باید در درجه اول از کیفیت بالایی برخوردار باشد، چرا که ممکن است در آشپزخانه در معرض رطوبت و گرما قرار بگیرد. کابینت‌های هایگلاس به دلیل مقاومت بالایی که دارند، یکی از بهترین گزینه‌ها برای آشپزخانه هستند. از این رو از نظر قیمت نسبت به سایر کابینت‌ها گران‌تر هستند. اما وجود مزیت‌های فراوان دلیل خوبی خواهند بود تا صرف نظر از قیمت، این نوع کابینت را در رنگ‌ها و سبک‌های متنوع انتخاب کنید. معمولا کیفیت انواع کابینت هایگلاس، یکسان و در سطح بالا است و آنچه بر قیمت‌ها تاثیر می‎گذارد، رنگ و نوع اکلیلی، مات و براق بودن آن‌ها است.

 

سخن پایانی

آشپزخانه‌ای با کابینت هایگلاس به رنگ سبز پاستلی و سنگ آنتیک بین کابینتی خاکستری

کابینت‌های آشپزخانه را می‌توان در سبک‌های مختلف طراحی و اجرا کرد و هر کدام نیز می‌توانند ظاهر متفاوتی به سطح آشپزخانه ببخشند. اگر تا به حال کابینت‌های آشپزخانه را از نوع مات انتخاب می‌کردید، یک بار کابینت‌های براق هایگلاس را انتخاب کنید تا تفاوت فضای ایجاد شده را درک کنید. انواع کابینت هایگلاس با ظاهر فوق العاده زیبایی که دارند، تاثیر بصری بالایی می‌توانند در طراحی آشپزخانه داشته باشند و این موضوع یک مزیت محسوب می‌شود. روشن‌تر کردن فضا و بزرگ‌تر نشان دادن فضا نیز تنها بخشی از مزیت‌های این کابینت‌های کاربردی است.