انواع پارتیشن اداری و کاربردهای آن را بهتر بشناسید

پارتیشن اداری شیشه ای با فریم مشکی برای دکوراسیون داخلی اداره ای مدرن با دیوارپوش چوبی

امروزه بیش از هر زمان دیگری داشتن یک دفتر کار اصولی و جذاب، از اهمیت بالایی برخوردار است. مهم نیست حیطه کاری شما چیست، به ‌هر حال تصویر خوب شرکت و ایجاد یک محیط کاری واجد شرایط، یک ضرورت مهم تلقی می‌شود. اگر تا کنون از پارتیشن اداری بهره‌مند نشده‌اید پیشنهاد می‌کنیم هرچه سریع‌تر دست به کار شوید و برای بهبود محیط کاری خود برنامه‌ریزی کنید. باور کنید یا خیر، طراحی داخلی محیط کاری شما به اندازه منزل‌تان با اهمیت است و در عین حال هیجان‌انگیز خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که یک دفتر کاری زیبا و جذاب که کاربردی نباشد، فایده‌ای برای شما نخواهد داشت. به همین دلیل به مهم‌ترین ویژگی‌های دفاتر مدرن توجه داشته باشید و سعی کنید تا جای ممکن فضاهای کار مستقلی ایجاد نمایید و به اتاق‌های اجتماعات خصوصی دسترسی داشته باشید.

 

سوالات متداول:

استفاده از پارتیشن اداری چه مزایایی دارد؟

1. روش بسیار مقرون‌به‌صرفه در تقسیم‌بندی فضاهای اداری 2. کاهش میزان سروصدا در محیط اداری 3. طراحی فضاهای کاربردی متعدد ذر محیط اداری 4. ایجاد حریم خصوصی برای هر یک از کارکنان 5. امکان بهره‌مندی از نور طبیعی و روشنایی محیط


پارتیشن اداری در چند نوع طراحی می‌شود؟

1. شیشه‌ای 2. آلومینیومی 3. متحرک 4. چوبی 5. کابینتی 6. مستقل 7. دیواری 8. دیواری بلند 9. صفحه‌ای 10. میز کار 11. ضد پذیرش 12. آجری


در هنگام انتخاب پارتیشن اداری باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. طرح و مدل پارتیشن اداری 2. متریال و رنگ پارتیشن 3. ابعاد پارتیشن 4. نحوه نصب پارتیشن اداری 5. توجه به کاربری فضا

 

بهره‌وری بیشتر با پارتیشن‌های اداری

اداره ای با پارتیشن اداری شیشه ای با طرح های خطی سفید و فریم مشکی

ساده‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌حل برای آن که بتوانید فضای کاری با بهره‌وری بیشتر ایجاد کنید این است که پارتیشن اداری مناسبی تهیه کنید. پارتیشن‌های اداری به صورت موقت یا دائمی دسته‌بندی می‌شوند و شما می‌توانید در هر اندازه‌ای آن‌ها را مورد استفاده خود قرار دهید.

نصب پارتیشن‌های اداری، به معنای نصب یک دیوار است البته نه به معنای دیوارهایی با کاغذ دیواری اداری که همیشه شاهد آن بوده‌ایم. بلکه پارتیشن اداری ساختن فضایی است که نیمی از سر و صداها را کاهش می‌دهد و یا گاهی به طور کلی مانع انتقال سر و صدایی می‌شود. پارتیشن‌ها در سبک‌های مختلفی موجود هستند، از پارتیشن‌های شیشه‌ای گرفته تا پارتیشن‌های چوبی با توجه به نوع ظاهر و اهدافی که دارید می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید.

 

کاربرد پارتیشن اداری

اداره ای با پارتیشن های اداریطوسی رنگ و سقف کاذب

حواس‌پرتی‌های موجود در یک محیط کاری باز، یکی از اصلی‌‌ترین دشمنان بهره‌وری در فضاهای کاری محسوب می‌شود. وقتی سر و صدا زیاد می‌شود، محیط کاری می‌تواند به محلی غیرقابل تحمل برای کارکنان آن مجموعه تبدیل شود. بنابراین این یک امر بدیهی است که کاهش میزان صدا و شلوغی می‌تواند موجب ایجاد یک محیط سازنده‌تر همراه با ایجاد حس خوش و راحتی در کارکنان شود. به علاوه در شرایط شیوع کرونا و لزوم حفظ فاصله اجتماعی، نیاز به استفاده از پارتیشن در محیط‌های اداری عمومی بیش از پیش حس می‌شود.

 

چیدمان و دکوراسیون بهتر به کمک پارتیشن اداری

اداره ای با پارتیشن اداری شیشه ای با بخش های نیمه شفاف و کفپوش کرم رنگ

پارتیشن‌های اداری به شما کمک می‌کنند تا چیدمان دفتر خود را مدیریت کنید و آن را بهبود دهید. به این ترتیب حواس‌پرتی‌ها و نویزهای محیطی را تا جای ممکن کاهش خواهید داد. از انواع مختلفی از پارتیشن‌ها در کنار مبل و صندلی اداری با توجه به شرایط خود می‌توانید استفاده کنید تا ضمن ارتقای اثربخشی و کارایی در اداره‌ خود، سبب افزایش تمرکز کارکنان، ایجاد حریم خصوصی و راحتی افراد شوید. هر چقدر بیشتر تمایل به کاهش صداهای محیطی داشته باشید می‌توانید از پارتیشن‌هایی که عایق بهتری برای صدا هستند و یا انواع دیگر با کمترین میزان فاصله از کف و سقف بهره ببرید.

 

.

طیف گسترده‌ای از دیوارهای جداکننده موجود در بازار می‌توانند برای ایجاد دکوراسیون داخلی جذاب‌تر یک فضا و ایجاد محیطی مدرن و کاربردی مورد استفاده قرار گیرند. این محصولات متناسب با تمام نیازهای بودجه‌ای طراحی شده‌اند. حتی اگر به دنبال یک راه حل کم هزینه و یا محصولات گران‌قیمت و لوکس باشید. این محصولات امکان دسترسی آسان به یک اتاق را فراهم کرده و به کارکنان شما اجازه می‌دهند کمی حریم خصوصی بیشتری داشته باشند.

 

کمک به استفاده بهینه‌تر از فضا

اداره ای با فضای بهینه شده توسط پارتیشن اداری شیشه ای با فریم چوبی و کفپوش چوبی

پارتیشن اداری سبب می‌شود علاوه‌بر استفاده بهینه‌تر از فضا، از ترددهای اضافی در محیط‌های اداری، مراکز تجاری، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها،‌ مراکز آموزشی، مراکز دولتی و … جلوگیری شده و هم‌ زمان موجب ارتقای روحیه و بهره‌وری می‌شود. استفاده از پارتیشن‌ها موجب حل یکی از چالش‌های اساسی مدیران، یعنی «چالش برنامه‌ریزی فضا» می‌شود. به علاوه به کارگیری صحیح آن کمک می‌کند تا تعادل مطلوبی بین فضاهای ادارای کاملا باز با فضاهای کاملا بسته که گاها سبب ناکارآمدی در فعالیت‌های تیمی یک مجموعه است، برقرار شود. به این ترتیب انواع پارتیشن‌های اداری سبب شخصی‌سازی آسان و بهینه‌سازی عملکرد می‌شود. یک نیاز دائم که همیشه شاهد هستیم، نیاز به جدا کردن اتاق جلسات از اتاق مدیریت و بقیه دفتر برای حفظ حریم خصوصی است و هیچ راه ساده‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تری در مقایسه با استفاده از پارتیشن‌های اداری وجود ندارد.

 

مزایای استفاده از پارتیشن اداری

پارتیشن اداری شیشه ای با فریم طوسی رنگ برای بهینه سازی فضای داخل اداره

بنابر آنچه گفته شد، به مهم‌ترین مزایای استفاده از پارتیشن به صورت مختصر و کامل اشاره می‌کنیم:

 • اشغال حداقل مساحت یک فضا
 • کاهش میزان صدا در محیط کاری
 • ایجاد فضای اداری اضافی برای انبار، اتاق استراحت و …
 • سبک بودن

مقرون به صرفه هستند

.

شکی نیست که پارتیشن‌های اداری بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از تلاش برای تقسیم یک دفتر با استفاده از دیوارهای محکم و دائمی هستند. با توجه به طراحی مورد نیاز شما پارتیشن اداری، می‌تواند یک سرمایه‌گذاری نسبتا ارزان برای طراحی دفتر کار کوچک باشد و همزمان بهره‌وری و کارایی دفتر را ارتقا دهد.

 

کاربردی هستند

استفاده از پارتیشن اداری شیشه ای با فریم مشکی و کفپوش چوبی برای دکوراسیون داخلی اداره

در آینده تغییر سایز هر اتاق کاری امری قابل پیش‌بینی و انکارناپذیر است. در حقیقت ثابت ماندن طراحی یک اتاق امری تضمینی نیست. کسب و کارها همیشه تغییر می‌کنند، نحوه کار، تعداد کارکنان و اندازه بخش‌ها در هر زمان ممکن است دچار تغییراتی شود. با استفاده از پارتیشن‌های اداری، این امکان را دارید که هر زمان که خواستید به سرعت آن‌ها را نصب کنید و یا آن‌ها را بردارید و جابه‌جا کنید.

 

ایجاد حریم خصوصی در محیط‌های کاری باز

.

یکی از مزایای مهم شرکت‌هایی که برای پارتیشن‌بندی سرمایه‌گذاری می‌کنند، امکان تقسیم فضاهای خصوصی بیشتر است.

 

پارتیشن اداری و دسترسی به روشنایی بهتر

.

تاثیر و اهمیت نور طبیعی بر عملکرد و روحیه افراد بر کسی پوشیده نیست. استفاده از پارتیشن‌ها بر خلاف دیوار، امکان بهره‌مندی از نور طبیعی را در اکثر مدل‌های پارتیشن فراهم می‌کنند.

 

انواع پارتیشن اداری

پارتیشن اداری با ترکیب چوب و شیشه مات بصورت اتاقک های مجزا برای اداره

انواع مختلفی از پارتیشن در دنیا وجود دارد که در این مقاله به تشریح چند مورد از پرکاربردترین آن‌ها می‌‌پردازیم:

 • پارتیشن‌ شیشه‌ای
 • پارتیشن‌ آلومینیومی
 • پارتیشن متحرک
 • پازتیشن‌ چوبی
 • پارتیشن‌ کابینی(اتاقکی)
 • پارتیشن‌ مستقل(free stand)
 • پارتیشن‌ دیواری
 • پارتیشن‌ دیواری بلند
 • پارتیشن‌ صفحه‌ای
 • پارتیشن‌ میزکار
 • پارتیشن‌ میز پذیرش
 • پارتیشن آجری

 

پارتیشن‌های شیشه‌ای

اداره ای مینیمال و مدرن با پارتیشن اداری شیشه ای و میز و صندلی های ساده

پارتیشن‌های شیشه‌ای مانند همه انواع دیگر پارتیشن اداری، علاوه‌بر استفاده بهینه از محیط‌های کاری و افزایش بهره‌وری، موجب می‌شود نور طبیعی وارد محوطه‌ها شود. در حالی که در سایر پارتیشن‌ها برای تامین نور کافی برای هر قسمت کاری نیاز به هزینه بیشتر برای روشنایی است. در صورت نیاز می‌توان با بستن یک درب شیشه‌ای، فضاهایی مجزا ایجاد کرد و یا با باز کردن آن،‌ فضایی یکدست و بزرگتر در اختیار داشت. هم‌چنین علاوه‌بر برآوردن نیاز یک مجموعه در افزایش ظرفیت فضا، منجر به ایجاد فضاهای خلاقانه‌تری شده و جلوه‌ای مدرن در هر مجموعه‌ای ایجاد می‌کند. پانل‌های بزرگ شیشه‌ای ضمن ایجاد حریم خصوصی مورد نیاز در محیط اداری، ظاهر فضاهای باز را حفظ می‌کنند.

 

پارتیشن‌های آلومینیومی

.

این دسته از انواع پارتیشن اداری برای ساده‌سازی این فرایند طراحی شده و می‌توانند به سرعت جمع و دوباره نصب شوند، با این کار حداقل اختلال در هر مکانی ایجاد می‌شود ضمن آن که پارتیشن‌های آلومینیومی در برابر اشتعال و صوت مقاوم‌تر هستند.

 

پارتیشن متحرک

سالن اداره ای با پارتیشن های اداری چوبی و متحرک به همراه سقف کاذب

ممکن است بخواهید یک جداکننده نصب کنید تا چند اتاق ایجاد شود و امکان استفاده مجدد برای مقصود دیگری را داشته باشد. زمانی که در یک مجموعه نیاز نباشد یک پارتیشن به طور دائم ایجاد شود می‌توانید از پارتیشن متحرک کشویی استفاده کنید تا در زمان مقتضی به فضای اولیه دسترسی ایجاد شود. این محصول یک دیوار پارتیشن است که از چندین صفحه بزرگ تشکیل شده است و در یک مسیر ایجاد شده در سقف یا کف، قرار می‌گیرد و امکان حرکت دارد. همچنین به شما این اجازه را می‌دهد تا پانل‌ها به راحتی از موقعیت بسته خود به یک موقعیت باز منتقل کنید. این پارتیشن‌ها برای منازل هم بسیار محبوب هستند و برای پنهان کردن ورودی سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و سایر قسمت‌ها به‌کار می‌روند. از پارتیشن‌های متحرک معمولا در موارد زیر استفاده می‌شود:

 

.

 • خانه‌ها، کلیساها و سایر عبادتگاه‌ها (مساجد)
 • سالن‌های کنفرانس و مراکز همایش
 • دفاتر شرکتی و دولتی
 • هتل‌ها و رستوران‌ها
 • سالن‌ها، کتابخانه‌ها و مدارس
پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای کامل طراحی دکوراسیون داخلی هتل را مطالعه فرمایید.

 

پارتیشن‌های چوبی

اداره ای شیک با پارتیشن اداری ترکیبی از چوب و شیشه با میز و صندلی های مشکی

استفاده از پارتیشن اداری چوبی در مکان‌های مختلف محیط کار و یا منزل بسیار پرطرفدار بوده و ضمن ایجاد جلوه‌ای زیبا و شکیل در یک فضا، حس طبیعی بودن نیز به محیط می‌دهد. آن‌ها می‌توانند از مواد مختلف مثل ام دی اف یا چوب راش، بلوط و … ساخته شوند. پارتیشن‌های چوبی عایق خوبی در برابر صدا نیز هستند. یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های استفاده از پارتیشن چوبی در محیط‌های اداری و تجاری، ایمنی در برابر آتش‌سوزی است. سعی کنید تا جای ممکن از پارتیشن‌های اداری ضد حریق بهره ببرید این یک ضرورت غیر قابل انکار است. این نوع پارتیشن‌ها می‌توانند به مهار امر آتش‌سوزی در یک منطقه کمک کنند و مانع از ایجاد شعله‌های آتش، دود و گازهای سمی شوند.

 

پارتیشن‌های کابینی

.

اگر نیاز به ایجاد سریع اتاقک‌های اداری دارید، پارتیشن‌های کابینی می‌توانند در طی چند دقیقه با انعطاف‌پذیری در مدیریت چیدمان دفتر و بدون صرف هزینه بیشتر به شما کمک کنند تا یک چیدمان کاملا جدید ایجاد کنید. به ویژه برای شرایطی که اندازه نیروی کار با توجه به محدودیت‌ها تغییر می‌کند، مفید است. این اتاقک‌ها می‌توانند در هر زمان بدون ایجاد توقف در جریان امور یک دفتر، نصب و راه‌اندازی شوند.

 

پارتیشن‌های مستقل

پارتیشن اداری شیشه ای با فریم مشکی از نوع مستقل به همراه کفپوش خاکستری

اگر می‌خواهید هر زمان که خواستید به سرعت چیدمان دفتر خود را تغییر دهید از این نوع پارتیشن‌های مستقل استفاده کنید. پارتیشن‌های اداری مستقل جز سریع‌ترین و انعطاف‌پذیرترین روش‌ها برای تقسیم یا ایجاد فضای اداری اضافی در عرض چند ثانیه هستند که قیمتی بسیار مقرون به صرفه دارند. یک پارتیشن اداری مستقل و متحرک با چند لولاهای کاملا بازشو، باز یا بسته می‌شود و به هر شکلی که تمایل داشتید می‌توانید آن‌ها را تنظیم کنید.

 

پارتیشن‌های دیواری

.

این تقسیم‌کننده‌های چرخ‌دار را می‌توانید در عرض چند ‌دقیقه در دفتر کار خود تنظیم کنید و از کاربردی بودنش لذت ببرید. اگر فضا کم است و فقط فضای باز کردن یک پارتیشن اداری داخلی را در یک مسیر مستقیم دارید، می‌توانید یک تقسیم‌کننده اتاق دیواری تهیه کنید تا یک محوطه را برای یک جلسه یا کنفرانس، چند بار در روز باز یا بسته کنید. به علاوه در صورت نیاز به انعطاف‌پذیری بیشتر پیکربندی، پارتیشن‌های مستقل برای ایجاد شکل L یا هر نوع شکل دیگر قابل استفاده هستند.

 

پارتیشن‌های دیواری بلند

اتاق جلسه اداره ای با پارتیشن اداری شیشه ای بلند از سقف تا کف

اگر فضای اداری یا منزلی که در آن سکونت دارید متعلق به شخص دیگری است و اجازه دیوارکشی جدید را ندارید می‌توانید از این پارتیشن‌های دیواری بلند برای تقسیم دیوار از کف تا سقف استفاده کنید. دیوارهای پارتیشن با کارایی بالا، 5 سانتی‌متر از کف و سقف فاصله دارند تا مانع عبور صدا و یا کاهش دید در یک فضای بسته تاریک نشوند. کاربرد رایج دیگر این دیوارها در سوله‌ها و انبار کارخانه‌ها است.

 

پارتیشن‌های صفحه‌ای

.

این صفحات برای ایجاد حریم خصوصی بیشتر برای آن دسته از فضاهای کاری است که در معرض رفت و آمد و شلوغی و صدا هستند. با نصب چند صفحه در ضلع‌های مختلف یک فضا، می‌توان یک میز را از بقیه جدا کرد و به این ترتیب یک اتاقک اداری مستقل ساخت. این صفحات قابلیت باز و بسته شدن ندارند و از نصب در کنار هم یک اتاق کاری را تشکیل می‌دهند.

 

پارتیشن‌های میز کار

پارتیشن های اداری مدل میزکار به رنگ سفید و آبی و پاف صورتی

اگر نیاز دارید تا یک فضای خصوصی و جدا بین دو یا چند کارمند ایجاد کنید که به‌ طور مشترک از یک میز بزرگ یا ایستگاه کاری استفاده می‌کنند، این پارتیشن‌ها گزینه مناسبی محسوب می‌شوند. تقسیم کننده‌های میزکار، ساده‌ترین راه برای مسدود کردن دید بین کارمندان رو‌به‌روی هم با یک ایستگاه کاری مشترک هستند.

 

پارتیشن آجری

.

این نوع پارتیشن با استفاده از آجر برای سلایق و کاربردهای مختلف ساخته می‌شود و بسیار محبوب و هم‌چنین مقرون‌به‌صرفه است. حداقل ضخامت این نوع پارتیشن اداری باید 10 سانتی‌متر باشد و ارتفاع آن هم نباید از 2 متر بیشتر شود. این دیوارها اگر به درستی ساخته شوند، محکم هستند و در برابر آتش مقاوم خواهند ‌بود. اگر قرار باشد این دیوارها، سایر بارهای سوار شده را نیز تحمل کنند استفاده از پارتیشن آجری تقویت شده پیشنهاد می‌شود. این دیوار مشابه پارتیشن آجری ساده است که با استفاده از آرماتور تقویت می‌شود.

 

ابعاد و اندازه‌های پارتیشن

.

 

پارتیشن متحرک

پارتیشن اداری مشبک با شیشه و فلز مشکی به همراه میز و صندلی های اداری مشکی

 • ارتفاع تا 2.3 متر و طول 7.6 متر
 • به هر شکل و یا به صورت یک خط مستقیم قابل اجرا هستند.

 

پارتیشن کابینی (اتاقکی)

.

 • با طول دلخواه و ارتفاع  1.2 متر یا 1.8 متر
 • قابلیت این را دارند که روی آن‌ها پنجره نیز نصب شود

 

پارتیشن‌های مستقل

.

 • ارتفاع تا 2 متر و طول 2.5 متر
 • به هر شکل و یا به صورت یک خط مستقیم قابل اجرا هستند.

 

پارتیشن‌های دیواری بلند

.

 • ارتفاع تا 3.7 متر و طول 5.9 متر
 • به هر شکلی و یا به صورت یک خط مستقیم قابل اجرا هستند.

 

نکات مهم در تهیه پارتیشن اداری

پارتیشن اداری شیشه ای با فریم مشکی برای اتاق جلسه با میز وصندلی های سفید

توجه به نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم بسیار مهم است و شما با رعایت این نکات می‌توانید به بهترین نحو از پارتیشن اداری بهره‌برداری کنید. مهم‌ترین این نکات عبارت هستند از:

 • یک پارتیشن باید سطح مقطع کمی داشته باشد تا مساحت کمتری از یک فضا را توسط خود اشغال کند
 • باید حریم خصوصی کافی را با توجه به عبور مناسب صدا و دید کافی فراهم کند
 • از مصالح بادوام و سبک در ساخت آن‌ها استفاده شده باشد
 • پارتیشن‌ها باید تا جای ممکن عایق صدا ساخته شوند
 • باید نصب آن‌ها ساده و آسان باشد

 

.

 • با ساختار ساختمان و فضای شما هم‌خوانی داشته باشد
 • از نظر اقتصادی به صرفه باشد
 • مقاومت کافی در برابر آتش، رطوبت و … داشته باشد
 • باید به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند بار یا ضربه‌ غیر مترقبه را تحمل کند
 • کاملا قوی و مستحکم باشد تا بتواند اتصالات بهداشتی و غیره را در صورت لزوم تحمل کند

 

سخن پایانی

اداره ای با پارتیشن های اداری شیشه ای، فریم فلزی مشکی و درب چوبی

محیط کاری نیز همانند منزل شما، نیاز به ایجاد فضایی مطلوب برای همه‌ افراد را دارد. زیرا کارمندان شما حداقل یک سوم شبانه‌روز خود را در آنجا ساکن هستند. با توجه به آنچه در مورد پارتیشن اداری گفته شد ضرورت تقسیم فضای کاری به بخش‌های کاربردی بر کسی پوشیده نیست و یقینا جایگزین مناسبی برای دیوارکشی پرهزینه خواهد بود. پارتیشن اداری می‌بایست با یک بررسی دقیق انتخاب شود. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد و بتوانید در میان انواع مختلف ذکر شده، مناسب‌ترین گزینه را برای فضای کاری خود در نظر بگیرید. پس با توجه به بودجه‌‌ای که به این کار اختصاص داده‌اید دکوراسیون محل کارتان را بهبود ببخشید. منتظر نظرات شما هستیم.