انواع نورگیر سقفی و مزایا و معایب آن

نشیمن سفیدی با نورگیر سقفی، مبلمان طوسی و خاکستری، تلویزیون وقفسه های سفید اطراف آن

همانطور که می‌دانید نور طبیعی باعث افزایش انرژی و ایجاد حال و هوای منحصر به فرد به خانه می‌شود و منبع مناسب برای تغذیه گیاهان خانگی به شمار می‌‌آید. به طور کلی ساختمان‌ها، نورطبیعی را از پنجره، بالکن و سقف حیاط خلوت دریافت می‌کنند. نورگیر سقفی جز آن دسته از امکاناتی است که می‌تواند باعث ورود نور طبیعی به خانه شما شود و به همین دلیل برای خانه‌های بدون پنجره نیز بسیار کاربردی است. نورگیر‌های بسیار کوچک نیز می‌توانند مقدار قابل توجه نور را ارائه دهند، به همین دلیل در انتخاب اندازه این محصول، باید محافظه کارانه عمل کنید. همچنین انتخاب و قرار گرفتن صحیح این محصول اطمینان شما را از جهت داشتن نورکافی برآورده می‌سازد. نورگیر سقفی در اندازه و انواع مختلفی در بازار موجود است که به شما پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با هرکدام از آن‌ها و شناخت مزایا و معایب هرکدام، این مقاله از سایت معمارنو را دنبال کنید.

 

سوالات متداول:

در طراحی نورگیر سقفی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. اهمیت به مسیر و موقعیت خورشید در مکان و فصل شما 2. میزان و سطح آلودگی هوا و مه 3. موقعیت شاخ و برگ درختان برای سایه‌اندازی 4. موقعیت مکانی ابری در مقابل هوای آفتابی


از چه نوع شیشه‌هایی می‌توانیم برای طراحی نورگیر سقفی استفاده کنیم؟

شیشه‌های شفاف یا رنگی، اکریلیک یا پلی کربنات برای طراحی نورگیر سقفی مناسب می‌باشند.


نورگیر سقفی در چند مدل طراحی می‌شود؟

نورگیر سقفی به صورت ثابت، لوله‌ای، باز شونده و محدب طراحی می‌شود.

 

نورگیر سقفی چیست؟!

اتاق خوابی با نورگیر سقفی، تخت دو نفره، تابلوی نقاشی بالای تخت و دیوارهای طوسی

نورگیر سقفی یا اسکای لایت، به پنجره‌هایی گفته می‌شود که در سقف نصب شده و یکی از طراحی‌ها و ویژگی‌های معماری داخلی منزل به شمار می‌رود. این پنجره نور طبیعی را به داخل منزل هدایت کرده و باعث رد و بدل شدن هوا به محیط‌های بدون پنجره خواهد شد. نصب نورگیر سقفی، در مکان‌های مختلفی مانند: بالای تخت اتاق خواب، دکوراسیون اتاق زیرشیروانی و به طور کلی در محوطه نورگیر مورد استفاده است. اسکای لایت‌ها در شکل و انواع مختلفی در بازار موجود هستند که متناسب با محیط و نیاز هر ساختمان خریداری و نصب می‌شوند. در ادامه این مقاله، به اهمیت و معرفی انواع نورگیر‌های سقفی خواهیم کرد تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

اهمیت نورگیر سقفی در خانه

اتاق خوابی با سقف کوتاه و نورگیر سقفی، تخت دو نفره و دراور چوبی

نورگیر سقفی با ورود نور طبیعی به محوطه، باعث ایجاد انرژی و حس و حال خوب خواهد شد. همچنین احساس بازتری از فضا را نیز ایجاد می‌کند. درضمن نورگیرهای سقفی برای سقف‌های کوتاه نیز کاربرد داشته و باعث بلندتر نشان دادن سقف کوتاه و باز بودن فضا نیز می‌شوند.

 

اتاق خوابی با نورگیر سقفی بزرگ با نمای ستاره ها در شب رو به روی تخت خواب دو نفره

نصب نورگیر سقفی، تماشای آسمان را در اتاق خواب بسیار هیجان‌انگیز و دل‌انگیز خواهد کرد.

 

نشیمنی با نورگیر سقفی، مبلمان راه راه و گیاهان آویزان شده از سقف

ورود نور طبیعی به خانه، علاوه‌بر ایجاد حس و حال خوب، برای رشد گیاهان آپارتمانی نیز مناسب است. اگر اتاق دارای نور کافی برای رشد گیاهان نیست، می‌توانید از نورگیر سقفی استفاده کنید.

 

اتاقی زیر شیروانی با نورگیر سقفی، کمد چوبی، لوستر آویز و یک صندلی فلزی مشکی

نورگیرهای سقفی برای زیرشیروانی نیز مناسب بوده و باعث می‌شود از محوطه زیر شیروانی به عنوان یک مکان زیبا برای اوقات فراغت و استراحت استفاده کنید. همچنین نورگیر سقفی، تکمیل‌کننده زیبایی محوطه است که به همراه دیوار سفید دیدنی‌تر نیز می‌شود.

 

نشیمنی با نورگیر سقفی، مبل ال شکل طوسی با کوسن های چند رنگ و لوسترهای آویز طلایی

نورگیر سقفی جایگزینی مناسب برای پنجره‌ مجازی و معمولی است و باعث می‌شود تا فضای بیشتری برای مبلمان و دیگر وسایل منزل فراهم شود. یک نورگیر سقفی می‌تواند 3 برابر بیشتر از یک پنجره عمودی، نور به خانه وارد کند. نورگیرها و پنجره‌های سقفی می‌توانند به راحتی در فضاهای داخلی منزل، بدون ایجاد نور مصنوعی، محیط را تهویه کرده و نورطبیعی را به منزل وارد کنند. نورگیرهای سقفی برای اتاق‌های بدون پنجره مناسب است و استفاده از آن می‌تواند این اطمینان را حاصل کند که فضاها با نور طبیعی روشن شوند. همچنین نورگیرهای سقفی از نظر معماری نیز ظاهر متفاوت به محیط شما هدیه می‌بخشند.

 

بهترین محل قرارگیری نورگیر سقفی

خانه ای با نورگیر سقفی، درب شیشه ای و آشپزخانه ای با کابینت های ترکیبی رنگ چوب و مشکی

محل قرارگیری نورگیر سقفی را می‌توان در ساختمان‌های جدید طراحی و لحاظ کرد. همچنین برای طراحی در بناهای قدیمی نیز می‌توانید از یک پیمانکار برای آن استفاده کنید. نورگیرهای سقفی برای اتاق آفتابگیر و مکان‌هایی مناسب است که هوای آن‌ منطقه، معمولا آفتابی و با آسمان صاف است. چرا که نورگیرها و پنجره‌های سقفی ممکن است در طول حوادث تگرگ شدید آسیب ببینند، اما طراحی دقیق و انتخاب مواد باکیفیت، خطر این آسیب را کاهش می‌دهد. اهمیت دادن به موارد زیر برای انتخاب محل نورگیر سقفی بهترین نتیجه را برای شما خواهد داشت.

 • اهمیت به مسیر و موقعیت خورشید در مکان و فصل شما
 • میزان و سطح آلودگی هوا و مه
 • موقعیت شاخ و برگ درختان برای سایه‌اندازی
 • موقعیت مکانی ابری در مقابل هوای آفتابی

 

جنس نورگیر سقفی

اتاق غذاخوری با نورگیر سقفی، دو میز کنسول، میز و صندلی های کرم و قهوه ای و لوستر آویز

نورگیرهای سقفی را می‌توان از جنس شیشه، اکریلیک یا واحدهای قالب‌گیری «اپال» تک لعاب (یعنی پخش‌کننده نور) ساخت. لعاب بالای پنجره‌های سقفی نیز می‌تواند از شیشه‌های شفاف یا رنگی، اکریلیک یا پلی کربنات باشد. نورگیرها معمولاً دارای حفره‌های نور سفید رنگی یا انعطاف‌پذیر بوده و پانل پخش‌کننده آن در سطح سقف نصب می‌شود.

 

انواع نورگیرهای سقفی از نظر شکل

خانه ای با نورگیر سقفی، مبلمان سفید، کفپوش پارکت و کنسول چوبی

نورگیر‌های سقفی به طور کلی در انواع و مدل‌های مختلفی در بازار موجود هستند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نورگیر سقفی قوسی
 • نورگیر سقفی گنبدی
 • نورگیر سقفی حبابی
 • نورگیر سقفی هرمی

 

نورگیر سقفی قوسی

نمای داخلی پاساژی با نورگیر سقفی قوسی و مغازه های مختلف کنار هم

نورگیر سقفی قوسی از ورقه پلی کربنات و آکرولیک ساخته شده است و همانطور که از نامش پیداست قوس قابل توجهی دارد. این مدل سقف در مراکز تجاری، حیاط خلوت، پارکینگ و مکان‌هایی با مساحت بزرگ استفاده می‌شود.

 

نورگیر سقفی گنبدی

دکوراسیون داخلی خانه ای با نورگیر سقفی گنبدی شکل، میز و صندلی های غذاخوری چوبی و لوستر کریستالی

این مدل نورگیر سقفی، به منظور دکوراسیون و طراحی منحصر به فرد در ساختمان‌هایی به سبک نمای رومی استفاده می‌شود.

 

نورگیر سقفی حبابی

استخری مستطیلی در فضای باز با نورگیر سقفی حبابی و شیب دار

این مدل از نورگیر از جلوه ظاهری زیبایی برخوردار بوده و مناسب استفاده برای طراحی استخر و فضای سبز است.

 

نورگیر سقفی هرمی

گلخانه ای با نورگیر سقفی هرمی شکل و گل های سبز مختلف

نورگیر سقفی هرمی برای سقف‌های کوتاه کاربرد داشته و از تجمع آب باران و برف بر روی سقف نیز جلوگیری می‌کند. همچنین این مدل دارای طول عمر بالایی بوده و برای گلخانه‌ها نیز مناسب است.

 

قرارگیری و فاصله‌گذاری بین نورگیر سقفی

آشپزخانه ای با نورگیر سقفی قوس دار، کابینت های کرم و صفحه رویی قهوه ای تیره

به طور کلی، نور که از پنجره‌های سقفی به درون منزل وارد می‌شود، بیشتر از پنجره‌های عمودی است. نوری که از بالا ساطع می‌شود، پتانسیل زیادی در توزیع نور را دارد. در یک آسمان صاف و بدون مانع و ابری، میزان نور مستقیم از بالا، تقریباً 3 برابر بیشتر از افق است. یک قانون کلی برای فاصله نورگیرها وجود دارد که توزیع یکنواخت نور را فراهم می‌کند. این قانون می‌گوید که، فاصله بین نورگیرها باید تقریباً 1.5 برابر ارتفاع بین کف و سقف باشد. فاصله نورگیر در فضاهای بزرگ بسیار مهم است. به طور کلی چند روش برای قرارگیری نورگیر سقفی داخل سقف وجود دارد که نحوه اجرا و قرارگیری هرکدام از آن‌ها منحصر به فرد بوده و بسته به کاربرد و نوع محیط شما نصب می‌شود. انواع قرارگیری نورگیر سقفی:

 • نورگیر سقفی ثابت
 • نورگیر سقفی لوله‌ای
 • نورگیر سقفی باز شونده
 • نورگیر سقفی محدب

 

نورگیر سقفی ثابت

نشیمنی با سقف چوبی، نورگیر سقفی ثابت، پنکه سقفی و شومینه سنگی

این مدل از نورگیر‌ها، دریچه و پنجره‌ای برای تهویه هوا ندارند و کاربرد آن‌ها برای تامین نور و روشنایی محیط است.

 

نورگیرسقفی باز شونده

پاسیویی با نورگیر سقفی بازشونده، مبلمان و صندلی های کرم و قهوه ای و تلویزیون روی دیوار

این مدل از نورگیرها علاوه‌بر تهویه و تامین نور محوطه، باعث ایجاد انرژی و حس و حال خوب برای محیط می‌شوند. در هنگام نصب این نوع از نورگیرها باید توجه کنید که در برابر عواملی همچون برف، باران و تگرگ مقاومت قابل‌توجهی داشته باشند. این مدل از نورگیرها مناسب تهویه هوا بوده و در طراحی حمام و سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

نورگیرهای سقفی لوله‌ای

راهرویی با راه پله چوبی و سفید، نورگیر سقفی لوله ای و کمد دیواری مشکی

نورگیرهای سقفی لوله‌ای، نور مستقیم پرتو خورشید را جذب کرده و آن را به نور بسیار بازتابنده منتقل می‌کنند. این نور در سطح سقف و در اطراف اتاق پخش شده و محیط خانه را روشن می‌سازد. این نوع نورگیر‌های سقفی می‌توانند از اتلاف انرژی در محیط جلوگیری کرده و در مقایسه با نورگیرهای معمولی به دلیل داشتن سطح مقطع کمتر، گرمای کمتری ایجاد می‌کند. در نورگیرهای لوله‌ای، از یک لوله بازتابنده برای هدایت نور خورشید به سمت پایین استفاده می شود. استفاده از یک لوله مستقیم با روکش نقره‌ای می‌تواند بهترین نتایج را برای روشنایی محیط، به دست آورد.

لوله‌های انعطاف‌پذیر نیز از جمله وسایلی هستند که می‌توانند برای روشنایی مؤثر باشند به شرطی که متریال استفاده شده در آن‌ها، به صورت محکم و ایمن ایجاد شود. دیفیوزرهای نصب شده روی نورگیرهای لوله‌ای می‌توانند تابش خیره‌کننده را کاهش‌دهند و نور را در یک منطقه وسیع پرتاب کنند. باشگاه خانگی یکی از فضاهایی است که شما می‌توانید از نورگیر سقفی لوله‌ای استفاده کنید.

 

نورگیر سقفی محدب

نشیمنی با نورگیر سقفی محدب، مبلمان کرم با کوسن های زرد و سرمه ای و آباژورهای پایه بلند زرد

پنجره‌های پشت بام، معمولا در خانه‌هایی که سقف مسطح دارند، قرار گرفته می‌شود. پنجره‌های سقفی مورد استفاده شده در سقف پشت بام شیروانی به نورگیرهای سقفی محدب نیز معروف هستند و برای ورود نورطبیعی به محوطه مورد استفاده قرار می‌گیرند. تمام پنجره‌های سقفی استفاده شده در پشت بام، از شیشه‌های دوجداره آب‌بندی شده برای کاهش تلفات حرارتی و در عین حال به حداقل رساندن تراکم و انرژی استفاده می‌شود. این پنجره‌ها قابل باز شدن هستند و در فصل تابستان، به ویژه در دکوراسیون خانه دوبلکس و خانه‌های 2 طبقه که گرما در سطح بالایی متمرکز می‌شود، بسیار توصیه می‌شود.

همانند پنجره‌های عمودی، قاب‌های پنجره سقفی از مواد مختلفی ساخته می‌شوند و تأثیر زیادی بر عملکرد حرارتی دارند. جنس قاب‌ها اغلب از چوب با روکش خارجی ضد آب بوده اما در برخی موارد از آلومینیوم، فولاد یا یو پی وی سی نیز استفاده می‌شود. قاب‌های فلزی عایق‌نشده می‌توانند در هوای خنک‌تر باعث تراکم شوند و از طریق رسانش، گرما را به خارج از دست دهند.

 

نکات مهم در هنگام استفاده از نورگیر سقفی

اتاق خوابی زیرشیروانی با نورگیر سقفی، تخت دو نفره سفید و کفپوش موکت کرم رنگ

نورگیرها به دلیل اینکه با عوامل بیرونی در ارتباط هستند، انتخاب آن‌ها باید بسیار سنجیده و متناسب با محیط باشد. به همین منظور در ادامه مهم‌ترین نکات را در هنگام استفاده از نورگیر سقفی شرح داده‌ایم:

 

استفاده از لوازم برای ایمنی در هنگام آتش‌سوزی

نشیمنی با سقف شیب دار و نورگیر سقفی، مبلمان کرم و طوسی، شومینه و آینه دکوراتیو گرد

همانطور که در بالا خواندیم، نورگیر سقفی نور خورشید را به طور مستقیم به خانه وارد می‌کند. این نورگیرها به دلیل ارتباط مستقیم با نور خورشید، قابل احتراق هستند به همین دلیل مساحت کل نورگیرها باید کمتر از 10 درصد سقف باشد. در مناطق مستعد آتش سوزی، نورگیرها باید مطابق با استانداردهای ساختمان نصب شوند و از وسایل ایمن جهت احتیاط در محیط استفاده شود.

 

توجه به دمای محیط اتاق و منزل

اتاق غذاخوری با نورگیر سقفی، کنسول و میز و صندلی های غذاخوری چوبی و آباژور پایه بلند

به طور کلی، تاثیر نور بر دمای خانه و منزل، کاملا مفهوم و مشخص است. اگر در فصل تابستان نور به طور مستقیم به خانه شما ورود پیدا کند، باعث افزایش دما و افزایش استفاده شما از وسایل سرمایشی خواهد شد. به همین دلیل باید قبل از نصب به عواملی مانند: آب و هوا، جهت‌گیری، مصالح، اندازه و محل نورگیر/پنجره سقف، سایه و … توجه داشت. همچنین استفاده از متریال‌های کم مصرف برای پنجره‌ها، از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.

 

استفاده از لعاب و درزگیر برای فصول سرد و گرم سال

بخش غذاخوری خانه ای با کفپوش چوبی، نورگیر سقفی بازشو، میز سفید و صندلی های چوبی

نورگیرها و پنجره‌های سقفی می‌توانند منبع گرمای ناخواسته در فصل تابستان در خانه باشند. این گرما باعث اتلاف انرژی و استفاده از لوازم سرمایشی خواهد شد. همچنین در فصل زمستان نیز درزهای پنجره باعث خروج گرما از منزل می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود در فصل سرما با استفاده از درزگیر و در فصل تابستان با استفاده از لعاب از اتلاف انرژی جلوگیری کنید.

 

توجه به شیب سقف‌های نورگیر

طبقه دوم خانه ای با دکوراسیون سفید و مشکی، راه پله، درب های شیشه ای و نورگیر سقفی

به طور کلی سرعت انتقال حرارت از داخل به خارج در شیشه‌های دارای شیب زیاد بیشتر از شیب عمودی است. به همین دلیل در انتخاب نوع پنجره باید تمام این موارد در نظر گرفته شود تا از اتلاف گرما یا افزایش دمای محیط جلوگیری شود.

 

جمع بندی

خانه ای با سقف های گنبدی و ستون های گچ بری، نورگیر سقفی و مبلمان سفید و نارنجی

نورگیر سقفی در فضاهایی که استفاده از نور خورشید مناسب بوده کاربرد داشته و فضا را بزرگ و مدرن نمایش خواهد داد. هرکدام از نورگیرهای سقفی دارای ویژگی‌های منحصر به فرد هستند که در هنگام انتخاب آن باید به کاربرد و موقعیت قرارگیری آن توجه کافی داشت. نورگیرها علاوه‌بر ورود نور طبیعی به محیط و تهویه هوا، حس انرژی بخش و دلنشین را برای شما فراهم می‌کنند و همچنین لذت تماشای آسمان را مهیا می‌سازند.

منبع: سایت diynetwork