انواع مدل کابینت گوشه و هر آنچه لازم است برای طراحی آن بدانید

آشپزخانه ای با کابینت های طوسی، صفحه رویی کابینت سفید و کابینت گوشه کشویی

در گذشته نه چندان دور، کنج و گوشه آشپزخانه‌ها به یکی از معضلات در طراحی کابینت مبدل شده بودند و فضایی اضافی به شمار می‌آمدند. زمانی که اقدام به طراحی کابینت برای آشپزخانه‌ها می‌شد، کنج این محیط‌ها به عنوان یک فضای بدون مصرف رها شده و در بهترین حالت، قطعه‌ای از جنس کابینت در این فضاها نصب می‌شد تا کابینت‌بندی آشپزخانه، ظاهری نامناسب پیدا نکند. این در حالی بود که اگر از این فضاها استفاده بهینه‌تری می‌شد می‌توانست فضای در دسترس را افزایش داده و به کارآمدتر شدن دکوراسیون آشپزخانه کمک کند. اما خوشبختانه در سال‌های اخیر و به لطف تلاش طراحان و تولیدکنندگان کابینت‌ها و با طراحی و ساخت کابینت گوشه، این مشکلات حل شده و دکوراسیون آشپزخانه‌ها جذاب‌تر شده است.

کابینت‌های کنج آشپزخانه را می‌توان به عنوان یک مفهوم جدید در دنیای دکوراسیون عنوان کرد که توانسته خیلی زود، جایگاه مناسبی در میان طراحان و مصرف‌کنندگان به دست آورد. چنانچه قصد دارید سفارش طراحی کابینت برای آشپزخانه منزل خود بدهید و یا در فکر تعویض کابینت‌های قدیمی هستید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید. در این مطلب در مورد کابینت کنج آشپزخانه، انواع آن و …. توضیحاتی ارائه شده است.

 

سوالات متداول:

اجرای کابینت گوشه در طراحی آشپزخانه چه مزایایی دارد؟

1. نظم‌دهی عالی فضای آشپزخانه 2. کمک به افزایش فضای در دسترس برای استفاده از تجهیزات 3. کمک به زیبایی دکوراسیون داخلی


در طراحی کابینت گوشه یا کنج باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. توجه به زیبایی و جذابیت کابینت‌ها و دکوراسیون آشپزخانه 2. دقت در کاربرد کابینت‌های گوشه 3. توجه به مدل‌ها و طرح‌های مختلف کابینت گوشه یا کنج


در طراحی کابینت‌های گوشه چه ایده‌هایی به کار ببریم؟

1. استفاده از قفسه‌های چرخنده 2. استفاده از لیزی سوزان 3. استفاده به عنوان سینک ظرفشویی 4. طراحی به صورت کابینت زاویه‌دار 5. طراحی به عنوان بوفه آشپزخانه 6. طراحی به صورت کشو 7. استفاده به عنوان میز

 

استفاده از کابینت گوشه، چه مزایایی دارد؟

آشپزخانه ای با کابینت های قهوه ای و کابینت گوشه به عنوان جای اجاق گاز

یکی از کاربردی‌ترین روش‌هایی که طراحان در تعیین چیدمان کابینت‌ها و دکوراسیون آشپزخانه مدرن از آن استفاده می‌کنند، استفاده از کابینت کنج است. استفاده از این کابینت‌ها متناسب با ابعاد آشپزخانه و وضعیت دیوارهای آن خواهد بود. با توجه به مزیت‌هایی که استفاده از این محصولات دارد، استقبال بی‌نظیری از آن‌ها شده و تقریباً در تمامی خانه و یا محیط‌هایی که آشپزخانه‌های آن‌ها به تازگی کابینت‌بندی شده‌اند می‌توان این کابینت‌ها را یافت. ازجمله مزیت‌های کابینت گوشه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نظم‌دهی عالی به آشپزخانه‌ها: در گذشته، گوشه‌های آشپزخانه به صورت فضایی بدون استفاده و پرت به شمار می‌آمدند. زمانی که اقدام به کابینت‌بندی آشپزخانه می‌شد، این فضاها به صورت خالی و بدون مصرف رها می‌شدند. این حالت باعث می‌شد تا طراحی و دکوراسیون آشپزخانه بدون نظم و آشفته دیده شود؛ اما با استفاده از انواع کابینت کنج، این مشکل برطرف شده و در طراحی‌های امروزی شاهد نظم عالی در آشپزخانه‌ها هستیم.
 • افزایش فضای در دسترس: گوشه‌های پلان آشپزخانه فضای زیادی را به خود اختصاص می‌دادند. در کابینت‌بندی به دلیل این که از این فضاها استفاده نمی‌شد، در واقع بخش زیادی از فضا اشغال می‌شد بدون آنکه بتوان از آن استفاده‌ای کرد. این در حالی است که با استفاده از کابینت‌های کنج، شاهد افزایش فضای در دسترس در آشپزخانه‌ها هستیم و دست افراد برای جای‌دهی وسایل، بسیار باز است.
 • زیبایی دکوراسیون آشپزخانه: تصور کنید که در آشپزخانه خود از کابینت‌هایی بسیار زیبا و جذاب استفاده کرده‌اید؛ اما به دلیل این که ایده‌ای برای گوشه‌های آن‌ها نداشته‌اید این بخش‌ها خالی مانده و یا آن‌ها را با استفاده از قطعه‌ای از جنس کابینت‌ها، پوشش داده‌اید. این امر می‌تواند تأثیر منفی بر ظاهر و دکوراسیون آشپزخانه بگذارد؛ اما در طراحی‌های امروزی و با استفاده از کابینت‌های مخصوص گوشه می‌توانید این بخش ها را به صورت بسیار زیبا کابینت‌بندی کرده و علاوه‌بر بهبود کارایی این تجهیزات، زیبایی دکوراسیون آشپزخانه را دوچندان کنید.

 

نکات مهم در طراحی کابینت گوشه

آشپزخانه ای با کابینت های چوبی سفید و کابینت گوشه بالایی بدون درب با قفسه های چوبی

در طراحی و استفاده از انواع کابینت گوشه باید به تمامی جوانب توجه کرده و بر اساس نتایج به دست آمده، آن‌ها را طراحی کرد. ازآنجایی‌که امروزه اغلب خانه‌ها دارای متراژ کمی بوده و آشپزخانه ابعاد کوچکی دارند، استفاده از گوشه‌ها می‌تواند ایده بسیار خوبی بوده و به ساکنین کمک زیادی کند. به همین سبب نیز بدون توجه به این نکات ممکن است اشتباهی رخ داده و در پایان کار، از نتیجه رضایت نداشته باشید. این نکات عبارت‌اند از:

 • توجه به زیبایی کابینت‌بندی: یکی از بزرگ‌ترین اهدافی که متقاضیان از طراحی و استفاده از کابینت در آشپزخانه‌ها دارند، افزودن بر زیبایی ظاهری منزل و آشپزخانه است. ازاین‌رو باید در طراحی کابینت کنج آشپزخانه نیز این امر موردتوجه بوده و بر اساس استانداردهای زیبایی‌شناسی، آن‌ها را طراحی و نصب کرد.
 • دقت در کاربرد کابینت‌های گوشه: آشپزخانه ازجمله فضاهایی است که باید در آن، زیبایی و کارایی در کنار یکدیگر باشند. در طراحی کابینت‌های کنج آشپزخانه نیز باید به این موضوع توجه نمود. طراحان می‌توانند با توجه به چیدمان کابینت‌ها برای گوشه‌های آشپزخانه از انواع کابینت کنج استفاده کنند. می‌توان این کابینت‌ها را به صورت ایستاده، کشویی و حتی به عنوان کابینت سینک ظرفشویی در نظر گرفت.
 • آشنایی با مدل‌های مختلف کابینت کنج: کابینت‌های گوشه آشپزخانه بر اساس نوع طراحی و کاربردی که دارند در انواع مختلفی طراحی می‌شوند؛ بنابراین مهم است که با انواع این مدل‌ها آشنایی داشته و بر اساس نیاز کاربران و همچنین نحوه طراحی کابینت‌ها، بهترین مدل کابینت گوشه را انتخاب نمود. به منظور راهنمایی مخاطبان، در ادامه به معرفی مدل‌های مختلف این کابینت‌ها نیز خواهیم پرداخت.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله اصول طراحی کابینت برای آشپزخانه کوچک و کمجا را مطالعه فرمایید.

 

بهترین روش‌ها برای بهره‌وری از کابینت‌های گوشه

کابینت گوشه چوبی با قفسه های استیل چرخنده برای موادغذایی

زمانی که متقاضیان با ایده طراحان داخلی برای استفاده از کابینت‌های گوشه مواجه می‌شوند، اولین سؤالی که می‌پرسند این است که چگونه می‌توان از آن‌ها بیشترین بهره‌وری را داشته و به راحتی، وسایل را در این کابینت‌ها جای داده و در صورت نیاز به آن‌ها دسترسی داشت؟ در پاسخ به این سؤال باید بیان کنیم که امروزه از تجهیزات و روش‌های مختلفی برای این کار استفاده می شود. از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. استفاده از قفسه‌های چرخنده: یکی از روش‌هایی که در این موارد استفاده می‌شود، قفسه‌های چرخنده هستند. این قفسه‌ها با استفاده از تجهیزات مخصوصی به کابینت وصل خواهند شد و به صورتی طراحی شده‌اند که می‌توان آن‌ها را چرخانده و به بیرون از شلف داخل کابینت کشاند. به این ترتیب می‌توانید به راحتی، وسایل زیادی را در آن جای داده و در صورت نیاز به آن‌ها دسترسی داشته باشید.
 2. استفاده از لیزی سوزان: لیزی سوزان از تجهیزات دیگری است که در کابینت‌های گوشه استفاده می‌شود. این تجهیزات حول یک محور قرار گرفته و تنها در داخل کابینت می‌توان آن‌ها را چرخاند. این تجهیزات نیز شرایط مناسب برای دسترسی به وسایل را فراهم می‌کنند؛ اما به اندازه مجیک کرنر، کارایی ندارد.

 

آشپزخانه ای با کابینت های کرم رنگ و کابینت گوشه به عنوان سینک ظرفشویی

 1. استفاده به عنوان سینک ظرفشویی: می‌توان کابینت گوشه آشپزخانه را به عنوان کابینت سینک در نظر گرفته و قسمت داخلی آن را نیز به قرار دادن وسایل شستشو و نظافت، اختصاص داد.
 2. طراحی به صورت کابینت زاویه‌دار: برخی از طراحان، کابینت‌های گوشه را به صورت زاویه‌دار طراحی می کنند تا بتوانند بیشترین بهره‌وری را از فضا داشته باشند.
 3. طراحی به عنوان بوفه آشپزخانه: در صورتی که در آشپزخانه خود به دنبال اختصاص یک کابینت به عنوان بوفه هستید، کابینت‌های گوشه می‌توانند بهترین انتخاب باشند. در این صورت دیگر نیاز به استفاده از دیگر فضاهای آشپزخانه برای چیدن وسایل دکوری ندارید.
 4. طراحی به صورت کشو: شما می‌توانید این کابینت را به صورت کشوهای زاویه‌دار و یا دوبعدی طراحی کرده و وسایلی که به صورت روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنید را در این کشوها قرار دهید.
 5. استفاده به عنوان میز: ایده و روش دیگر برای استفاده از کنج آشپزخانه‌ها، تبدیل آن‌ها به میز است. می‌توانید از این میز به عنوان میز ناهارخوری کوچک و یا میز کار استفاده نمایید.

 

انواع کابینت گوشه کدامند؟

کابینت های بالایی قهوه ای و کابینت گوشه با درب شیشه ای به عنوان بوفه دکوری

به لطف پیشرفت‌هایی که در زمینه طراحی داخلی آشپزخانه‌ها و کابینت‌ها صورت گرفته است، امروزه شاهد این هستیم که با توجه به روش‌های مختلفی که می‌توان از گوشه‌های آشپزخانه استفاده بهینه نمود، این کابینت‌ها در انواع مختلفی طراحی می‌شوند. انواع کابینت گوشه یا کابینت کنجی عبارت‌اند از:

 • کابینت‌های منحنی
 • کابینت‌های هوایی
 • کابینت‌های کشویی
 • کابینت‌های ساده
 • کابینت‌های مورب
 • کابینت‌های متحرک
 • کابینت‌های ایستاده

برای آشنایی با ویژگی‌ها و کارایی هر کدام، در ادامه با ما همراه باشید.

 

مشخصات کابینت گوشه منحنی

آشپزخانه بزرگی با کابینت های طوسی با نورپردازی و کابینت گوشه منحنی

انواع کابینت‌ گوشه منحنی همان‌گونه که از نام آن‌ها هم می‌توان دریافت دارای طراحی منحنی هستند. این ویژگی را به وضوح می‌توان با توجه به طراحی درب کابینت‌ها دریافت. این امر سبب می‌شود تا کابینت‌بندی آشپزخانه دارای زیبایی بصری بسیار زیبایی باشد. در ضمن امکان استفاده از فضای داخل آن را نیز برای کاربران تسهیل می‌کند. شما می‌توانید از این کابینت‌ها هم در بخش زمینی و هم دیواری، استفاده کنید. نکته‌ای که در مورد این کابینت‌ها وجود دارد این است که طراحی و اجرای آن‌ها هزینه زیادتری نسبت به انواع دیگر می‌طلبد؛ اما بر اساس نظر کارشناسان، خرج کردن این هزینه‌ها، ارزش استفاده از این مدل کابینت کنج را دارد.

 

کابینت گوشه هوایی چه ویژگی‌هایی دارد؟

آشپزخانه ای با کابینت های پایین سفید، کابینت های بلای رنگ چوب و کابینت گوشه بدون درب قفسه ای

یکی از معضلاتی که طراحان کابینت‌های آشپزخانه با آن‌ها مواجه هستند، گوشه‌های هوایی آشپزخانه‌ها است؛ اما به لطف استفاده از کابینت‌های گوشه هوایی این مشکلات رفع شده‌اند. گاهی طراحان با توجه به نیازها و خواسته‌های مشتریان این کابینت‌ها را به صورت ساده و با درب شیشه‌ای و به عنوان بوفه، طراحی می‌کنند. معمولاً این کابینت‌ها دارای دو درب از طرفین بوده و می‌توان در انواع ساده آن‌ها از اکسسوری‌هایی چون لیزی سوزان استفاده کرد و یا آن‌ها را قفسه‌بندی نمود. این کابینت‌ها را می‌توانید در صورت تمایل به صورت قفسه‌ای بدون درب نیز طراحی کنید.

 

کابینت گوشه کشویی چیست؟

کابینت گوشه کشویی در آشپزخانه ای با کابینت های فیلی رنگ با ضفحه رویی سفید

کابینت گوشه کشویی یکی دیگر از انواع کابینت کنج آشپزخانه است که اکثر افراد به استفاده از آن‌ها تمایل زیادی نشان می‌دهند. این کابینت‌ها که با نام کشوهای پروانه‌ای نیز شناخته می‌شوند در ظاهر به گونه‌ای دیده می‌شوند که گویی دو کشوی مجزا در جنب کابینت‌ها وجود دارد؛ اما در اصل این کشوها به صورت یکپارچه هستند و می‌توان آن‌ها را هم از چپ و هم از راست باز کرد و یا به صورت کابینت بدون دستگیره طراحی کنید. معمولاً داخل این کشوها را می‌توان با استفاده از ارگانایزر یا اکسسوری‌های جداکننده، به بخش‌های مختلفی تقسیم کرده و از فضای داخلی آن‌ها نهایت استفاده را برد.

 

آشنایی با کابینت گوشه متحرک

کابینت گوشه متحرک با درب های کرم رنگ و قفسه های چوبی قهوه ای چرخنده

یکی دیگر از انواع کابینت گوشه آشپزخانه، کابینت‌های گوشه متحرک هستند. منظور از متحرک بودن این کابینت‌ها این است که در داخل آن از اکسسوری استفاده می‌شود که این امر سبب خواهد شد تا بهترین بهره‌وری را از فضای داخل کابینت داشته باشید. این اکسسوری که با نام مجیک کرنر شناخته می‌شود در داخل کابینت و متصل به درب آن نصب خواهد شد. زمانی که درب کابینت را باز می‌کنید، قفسه‌هایی که به صورت چرخنده در کابینت قرار دارند به سمت بیرون کشیده شده و کلیه وسایل داخل آن در دسترس شما خواهد بود. استفاده از چنین طراحی سبب شده است تا کاربران به راحتی به عمیق‌ترین بخش کابینت‌ها نیز دسترسی داشته باشند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با انواع اکسسوری‌های کابینت و بررسی کاربرد آن‌ها را مطالعه فرمایید.

 

ویژگی‌های کابینت گوشه مورب کدامند؟

اجاق گاز در کابینت گوشه مورب سفید رنگ با دستگیره های مشکی آشپزخانه

ساده‌ترین روشی که برای طراحی کابینت گوشه در آشپزخانه‌ها در نظر گرفته می‌شود طراحی آن‌ها به صورت مورب است. برای ساخت آن‌ها نیاز به طراحی آن‌چنانی نبوده و می‌توان به راحتی آن‌ها را اجرا کرد. این کابینت‌ها به دلیل نوع طراحی که دارند بخش بزرگی از آشپزخانه را اشغال می‌کنند. ازاین‌رو اغلب طراحان حرفه‌ای این کابینت‌ها را به جای‌دهی سینک ظرفشویی و یا اجاق‌گاز اختصاص می‌دهند. در این حالت می‌توانید بهترین بهره‌وری را داشته باشید. حتی در صورت استفاده از اجاق‌گازهای صفحه‌ای می‌توان این بهره‌وری را به حداکثر ممکن رسانده و بخش زیرین آن‌ها را به نیز به صورت کابینت معمولی و یا کشویی طراحی کرد.

 

کابینت کنج ایستاده

کابینت گوشه کمدی ایستاده برای فر و مایکرویو در آشپزخانه ای با کابینت های قهوه ای

از طرح‌های دیگر برای استفاده از کنج آشپزخانه‌ها، طراحی کابینت‌هایی به صورت ایستاده است. شما می‌توانید این بخش ها را به صورت کابینت‌های ایستاده پوشش داده و بخشی از آن‌ها را به صورت کشو، بخشی را برای قرار دادن تجهیزاتی چون مایکروفر و … و بخشی را به عنوان کابینت کنج ایستاده در نظر بگیرید. این کابینت‌ها را می‌توان به عنوان کابینت سوپری نیز در نظر گرفته و مواد غذایی مورد استفاده را در آن‌ها قرار داد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی انواع سوپرمارکت کابینت و کاربردهایشان را مطالعه فرمایید.

 

جمع‌بندی

آشپزخانه ای با کابینت های چوبی قهوه ای و کابینت گوشه بالا و پایین

با توجه به این که بخش گوشه آشپزخانه‌ها به یکی از دغدغه‌های کاربران و طراحان داخلی تبدیل شده است، استفاده از کابینت گوشه به عنوان بهترین راهکاری برای رفع این دغدغه به شمار می‌آید. این تجهیزات علاوه‌بر این که باعث زیباتر شدن فضای آشپزخانه می‌شوند، کارایی آن را نیز افزایش خواهند داد. در این مطلب سعی شده است تا تمامی موضوعاتی که پیرامون این کابینت‌ها وجود دارد به صورت کامل بررسی شده و با انواع این کابینت‌ها آشنا شوید. با توجه به مطالب ذکر شده در این مطلب خواهید توانست بهترین انتخاب را برای طراحی کابینت کنج آشپزخانه داشته باشید و از نتیجه کار لذت ببرید.