آشنایی با انواع عایق استخر و سیر تا پیاز اجرای آن

عایق استخر در محوطه باز یک ویلای دو طبقه نارنجی رنگ

استفاده از عایق در طراحی استخر می‌تواند به طور بالقوه‌ای در هزینه‌های تعمیر و نگهداری صرفه‌جویی کند و تجربه بهتری را برای مشتریان رقم بزند. درحقیقت، کسب و کارهای فعال در حوزه خدمات استخر و سونا به دنبال صرفه جویی در هزینه‌ها و افزایش حاشیه سود خود هستند و با عایق بندی استخر می‌توانند به این مهم دست پیدا کنند. اما اگر به انتخاب نوع عایق و روش اجرای درست عایق کاری استخر توجه نشود، کسب و کارها متحمل هزینه‌های سنگین می‌شوند و مشتریان خود را از دست می‌دهند. پس به دلیل اهمیت بالای موضوع، ما در این مقاله از وبلاگ معمارنو در مورد دلایل عایق بندی و انواع عایق استخر آنها صحبت می‌کنیم.

 

سوالات متداول:

اجرای عایق استخر چه مزایایی دارد؟

1. کاهش وابستگی به تنظیم‌کننده‌های دما و گرمایش استخر 2. صرفه‌جویی در هزینه‌ها 3. کاهش مصرف انرژی 4. کاهش اتلاف آب 5. کاهش انتشار دی اکسید کربن 6. کاهش استفاده از مواد شیمیایی


انواع عایق‌بندی‌های استخر کدامند؟

1. عایق پلیمری 2. چسب‌های آب‌بندی 3. چسب دو جزئی الاستومری 4. عایق نانو مولتیزو 5. قیر و ایزوگام 6. عایق‌بندی با سیمان 7. روکش‌های حبابی 8. عایق فشرده اکس پی اس

 

دلایل عایق بندی استخر

عایق استخر سرپوشیده با دیوارها و سقف سفید و چند پنجره در یک طرف آن

استخرهایی که در هتل‌ها و باشگاه‌های ورزشی قرار دارند، هزینه‌های عملیاتی قابل توجهی دارند. یکی از این هزینه‌ها ممکن است مربوط به تجهیزات استخر مانند عایق کاری استخر روباز و سرپوشیده باشد. کسب و کارها برای استفاده از عایق استخر دلایل قانع‌کننده خود را دارند که در زیر به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

کاهش هزینه‌ها

عایق استخر سرپوشیده با کفپوش، دیوار و سقف سفید و پنج پنجره

هرگونه عایق‌کاری می‌تواند به طرق مختلفی به صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک کند. اگر مجموعه‌های خدماتی که دارای استخر هستند از نوعی مکانیسم تنظیم دما برای حفظ آب در دمای ایده آل برای رضایت مشتریان استفاده می‌کنند. با این حال، تنظیم مداوم دمای استخر نیاز به انرژی زیاد، هزینه‌های نگهداری و سایر هزینه‌های خدماتی دارد که می‌تواند مبالغ سنگینی را بر دوش کسب و کارها بگذارند. در حالی که اگر روی عایق کاری استخر سرمایه‌گذاری شود، وابستگی به تنظیم‌کننده‌های دما کاهش پیدا می‌کند و خروجی انرژی بهینه می‌شود. این مهم به صرفه‌جویی در هزینه‌های عملیاتی منجر می‌شود. به عبارتی، عایق استخر یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است که مزایای مالی بسیاری را به همراه دارد.

 

کاهش مصرف انرژی

عایق استخر سرپوشیده مستطیلی با سقف چوبی شیب‌دار، پنجره های بلند و منظره ی جنگل

برای گرم کردن، تمیز کردن و حفظ گردش آب استخر به مقدار زیادی انرژی نیاز است، بنابراین انجام این کارها می‌تواند تاحدودی گران تمام شود. همه این مشکلات را می‌توان به راحتی با عایق کاری مناسب استخر حل کرد. ایده اجرای عایق استخر ممکن است در ابتدا عجیب و پرهزینه به نظر برسد اما این مهم بلند مدت به سود کسب و کارها خواهد بود. اگر بین دمای آب استخر و دمای زمین یا هوا تفاوت وجود داشته باشد و اگر دیوارهای استخر نیز به درستی عایق بندی نشده باشند، گرما از دیوارها عبور کرده و از آن خارج می‌شود. این امر در مورد از دست دادن گرما از طریق تبخیر نیز صدق می‌کند زیرا این اختلاف دما باعث تبخیر آب گرم می‌شود. عایق به استخر کمک می‌کند تا گرمای به دست آمده از منابع طبیعی را حفظ کند. بنابراین دیگر نیازی به گرم کردن استخر نیست و در نتیجه مقداری زیادی انرژی ذخیره می‌شود.

 

پایداری محیط زیست

سالن استخر مسابقه به همراه عایق استخر و تقسیم بندی آن با خطوط به همراه ستون های آبی رنگ

با ظهور سیاست‌های سازگار با محیط زیست، کسب و کارها باید استانداردهای خاصی را رعایت کنند. این مهم منجر به ایجاد استخرهای سبز یا استخرهای دوستدار محیط زیست شده است. اولین نکته در موضوع پایداری زیست محیطی، عایق‌کاری استخرهاست. با عایق استخر می‌توان مزایای محیط زیستی زیر را ایجاد کرد:

 • کاهش چشمگیری در هزینه‌های انرژی برای گرمایش استخر
 • کاهش انتشار دی اکسید کربن (CO2)
 • کاهش استفاده از مواد شیمیایی
 • کاهش اتلاف آب

همه این مزایا به ایجاد یک محیط خدماتی بهینه‌تر و پایدارتر کمک می‌کند.

 

رضایت مشتری

عایق استخر سرپوشیده با کاشی کاری دیوارها به رنگ های سفید و طیف های آبی

هر کسب و کاری قصد دارد رضایت مشتریان خود را جلب کند. در دهه گذشته شرکت‌ها به سیاست‌های سازگارتر با فنآوری، محیط زیست و ارائه خدمات باکیفیت جهت حمایت از توسعه پایدار روی آورده‌اند. این مهم به هنجار روزمره برای مشاغل تبدیل شده است. اگر کسب و کاری این اقدامات را انجام ندهد، شهرت و تجارت خود را خدشه‌دار کرده است. کسب و کاری که بتواند استراتژی‌های خود را بر مبنای سلامت و رفاه حال مردم تدوین کند، مشتریان بیشتری را به خود جذب می‌کند. مطالعه‌ای از فوربس (Forbes) نشان می‌دهد، 87 درصد از مصرف‌کنندگان تصویر مثبتی از کسب و کارهایی دارند که خود را با فنآوری‌های جدید و پیشرفته جهت عایق‌بندی و بهبود کیفیت و سلامت آب تطبیق داده‌اند.

 

معرفی انواع عایق استخر

عایق استخری بزرگ برای مسابقه ی شنا با سقف طاق مانند و اسکلت نارنجی

عایق‌های استخر بر پایه پلیمر، اپوکسی، اکریلیک و سیمان پلیمری تولید می‌شوند. به همین دلیل، ما یک به یک به انواع عایق استخر بر پایه مواد مختلف اشاره می‌کنیم:

 

رنگ عایق استخر

عایق استخر مستطیلی در فضای باز با منظره ی دریا و باغچه ای با گل های قرمز

این رنگ‌ها بر پایه رزین اکریلیک و آب هستند و بر روی سطوحی که در مجاورت دائم با آب هستند، به کار گرفته می‌شوند. رنگ عایق برای آب‌بندی استخر و پُر کردن ترک‌های مویی استفاده می‌شود. این نوع عایق استخر قابلیت ارتجاعی و چسبندگی بالایی دارد و در برابر محلول‌های شیمیایی مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد.

 

رنگ عایق نانو

عایق استخری با هندسه آزاد به همراه چهار صندلی در فضای باز و سرسبز

این رنگ‌ها جزء مطمئن‌ترین عایق‌های رطوبتی بر پایه نانو هستند. از این عایق استخر به دلیل قیمت مناسب و نحوه اجرای سریع و آسان در عایق‌بندی استخر به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ عایق نانو می‌تواند جایگزینی عالی برای روش‌های قدیمی عایق کاری استخر مانند ایزوگام باشد.

 

عایق استخری با هندسه آزاد در فضای باز یک محوطه جنگلی با دیوارهای سفید

ویژگی‌های رنگ عایق نانو عبارتند از:

 • غیرقابل اشتعال
 • غیر سمی
 • مقاوم در برابر اشعه فرابنفش
 • مقاوم در برابر تغییرات دمایی
 • ضد جلبک و ضد قارچ
 • بدون بو

 

عایق‌های پلیمری

عایق استخری سرپوشیده با جکوزی دایره ای به همراه پنجره های بلند شیشه ای

از عایق‌های پلیمری مانند پی وی سی (PVC) و پلی اتیلن (Polyethylene) برای آب‌بندی و ایزولاسیون استخر استفاده می‌شود. این عایق‌ها از رزین‌ها و مواد شیمیایی ساخته می‌شوند و به دلیل مشخصات منحصربه فردی که دارند، به عنوان مواد واترپروف (ضد آب) در بازار شناخته می‌شوند.

 

چسب آب‌بندی Z90 و SA12

عایق استخر مستطیل شکل سرپوشیده با سقف شیب دار به همراه میز و صندلی

چسب عایق استخر Z90 و SA12 بر پایه رنگ و رزین‌های اکریلیک تولید می‌شود. این چسب خاصیت نانو دارد برای ضد آب کردن کف و دیوارهای استخر استفاده می‌شود. این محصول به رنگ شیری است که بعد از اجرا بی‌رنگ می‌شود. خریداران می‌توانند چسب Z90 و SA12 را با قیمت مناسب و در گالن‌های 10 و 20 لیتری تهیه کنند.

 

چسب دو جزئی الاستومری

عایق استخری سرپوشیده با درب‌ها و پنجره های دور تا دور و صندلی‌های چوبی

چسب دو جزئی الاستومری از محلول پلیمر مایع، سیلیس، سیمان پلیمری و پلیمرهای ضد آب ساخته می‌شود. این چسب به شکل دوغاب است و با استفاده از قلمو می‌توان آن را روی کف و دیوارهای استخر اجرا کرد. در اجرای چسب دو جزئی الاستومری باید دقت شود که زیر سطح کار عاری از هرگونه چربی، گرد و خاک، ریشه گیاهان و جلبک‌ها باشد.

 

عایق نانو مولتیزو

عایق استخری سرپوشیده با پنجره ها و پرده های قهوه ای و جکوزی دایره شکل

نانو مولتیزو یکی از بهترین انواع عایق استخر در بازار است. عایق‌های نانو مولتیزو در انواع کریستالی غلیظ، کریستالی رقیق و نانو مولتیزو رنگی در بازار به فروش می‌رسند. این محصول کاملاً واترپروف است و ویژگی‌های منحصربه فرد زیر را دارد:

 • ارزان بودن
 • اجرای آسان
 • قابلیت استفاده بر روی تمام سطوح
 • مقاومت در برابر اشعه فرابنفش
 • مقاومت در برابر اسیدها، بازها و مواد خورنده
 • مقاومت در برابر رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها

 

عایق قیر و ایزوگام

عایق استخر سرپوشیده با سقف شیشه ای مات و سازه ی آهنی سیاه رنگ

از روش‌های قدیمی و کاربردی عایق‌بندی استخر، استفاده از عایق رطوبتی بر پایه قیر یا عایق‌کاری استخر با ایزوگام است. در این روش تنها از قیرگونی و ایزوگام استفاده می‌شود و برای استخرهایی با کاربری کشاورزی و صنعتی مناسب است. برای ایجاد پوشش قوی و ضد آب معمولاً از دو یا سه لایه ایزوگام استفاده می‌شود.

 

عایق بندی با سیمان

عایق استخری در حیاط ویلایی کوهستانی با نرده های سفید و صندلی های راحتی کنار استخر

یکی از روش‌های مرسوم و پرکاربرد عایق‌بندی می‌توان به عایق سیمانی استخر اشاره کرد. برای انجام عایق کاری به ماهیچه سیمانی نیاز است. ابتدا باید ماهیچه سیمانی را با یک ملات آب‌بند به نام ملات ترمیمی الیاف دار (RCM) ترکیب کرد. ملات آب‌بند به این دلیل استفاده می‌شود که ماهیچه سیمانی قابل اتصال در حد فاصل بین دیواره به کف استخر نیست.

 

روکش‌های حبابی

عایق استخر در فضای باز با روکش حبابی روی سطح آب به رنگ طوسی

عایق استخر به کف و دیواره‌های استخر اضافه می‌شود تا از استخر در برابر از دست دادن حرارت، عدم جذب رطوبت و موارد دیگر محافظت کند. احتمالاً محبوب‌ترین روش در عایق‌بندی استخر، استفاده از روکش‌های حبابی مخصوص است که به سطح بیرونی دیوارهای استخر نصب می‌چسبند تا به حفظ دمای ثابت آب کمک کنند. این روش به دلیل ارزان بودن، بسیار پرطرفدار است اما کیفیت پایین‌تری را ارائه می‌دهد. نصب روکش‌های حبابی بسیار آسان است. اولین کاری که باید انجام دهید این است که دیوارهای استخر را از بالا به پایین و از دور تا دور اندازه‌گیری کنید تا بتوانید میزان مورد نیاز روکش استخر را تعیین کنید. این ماده عایق معمولاً به صورت رول در بازار به فروش می‌رسد، بنابراین ممکن است نیازی به برش آن نباشد اما می‌توان در صورت نیاز آن را به آسانی برش داد. این عایق از طریق گیره‌های مخصوص یا نوار آلومینیومی روی دیوار می‌چسبد.

 

عایق فشرده اکس پی اس (XPS)

عایق استخر سرپوشیده با دیوار های شیشه ای، صندلی های گرد و منظره ی اطراف آن

یکی دیگر از گزینه‌های عایق‌کاری استخرها که نصب آن گران‌تر و پیچیده‌تر است، فوم عایق فشرده اکس پی اس می‌باشد. با این حال، این عایق کارآیی بیشتری نسبت به سایر مواد دارد و راه حل دائمی‌تری را ارائه می‌دهد. این عایق نه تنها عملکرد حرارتی فوق العاده‌ای را ارائه می‌دهند بلکه می‌تواند به عنوان غشای ضد رطوبت در نظر گرفته شود. استفاده از عایق فشرده اکس پی اس مزیت دیگری دارد که شامل عدم نیاز به عایق اضافی برای دیوارهای استخر است.

 

مراحل اجرای عایق استخر

 

لاشه‌ریزی کف استخر

عایق استخر سرپوشیده یک باشگاه به همراه دستگاه های ورزشی در طبقه ی بالای آن

اولین مرحله در نصب عایق استخر لاشه‌ریزی کف است. این کار جهت آماده سازی بستر زمین برای احداث استخر انجام می‌شود. این مرحله باید با در نظر گرفتن اصول هیدرولیکی و ساختاری کف استخر انجام شود. لاشه‌ریزی باید با استفاده از سنگ‌هایی مانند ماسه و گرانول انجام شود که آب را به خود جذب نمی‌کنند.

 

پر کردن فضاهای خالی لاشه‌ریزی

عایق استخر یک ویلا با میز و صندلی و سایبان چتری در نزدیکی استخر

حالا نوبت به مرحله تثبیت لاشه‌ریزی است که یکی از مراحل مهم در عایق‌بندی استخر محسوب می‌شود. فضا‌های خالی که توسط لاشه‌ریزی ایجاد شده‌اند را باید با استفاده از ترکیب مواد پلیمری با ملات سیمان پر کرد.

 

استفاده از فوم پلی استایرن اکسترود شده

عایق استخر بیضی شکل در محوطه ی یک ویلا با نمای قهوه ای و گل و گیاه های اطراف

استفاده از این فوم می‌تواند کیفیت فرآیند عایق‌بندی را بهبود بخشد. این لایه بر روی لاشه‌ریزی و در زیر لایه بتنی استخر اجرا می‌شود.

 

استفاده از پودر آب بند و چسب بتن

عایق استخر مستطیلی در یک محیط باغی با آلاچیق و گل های صورتی اطرافش

از این مواد برای ترکیب با بتن آماده برای کف و دیواره‌های استخر خانگی استفاده می‌شود. جنبه مثبت پودر آب‌بند و چسب بتن این است که اولاً چسبندگی بالایی دارد، دوماً مقاومت بتن نما استخر را در برابر انواع فشار افزایش می‌دهد و از ترک‌خوردگی آن جلوگیری می‌کند.

 

استفاده از مواد پلیمری

عایق استخری در محوطه خانه با نما و سقف نارنجی و درختان در اطراف آن

عایق رطوبتی پلی یورتان و پلی اورتان، پایه نانو، پایه اپوکسی و پایه اکریلیک از جمله انواع مواد پلیمری استخرهای کوچک و بزرگ هستند. از این مواد در قالب رنگ یا ملات، بر روی بتن استفاده می‌شود.

 

کلام آخر

عایق استخری در کنار یک ویلا با سقف قهوه ای تیره و پله‌های نیم دایره کنج استخر

عایق استخر فرصتی عالی برای افزایش عمر استخرها، کاهش هزینه‌های ماهانه و بهبود تجربه مشتری است. با عایق‌بندی و انتخاب عایق مناسب می‌توان مسائل مربوط به تعمیر و نگهداری را به میزان قابل توجهی کاهش داد. پس اگر صاحب مجموعه‌ای هستید که خدمات استخر و سونا ارائه می‌دهد، باید توجه ویژه‌ای به عایق‌کاری استخر داشته باشید. هر چه این مرحله را به بهترین نحوه ممکن اجرا کنید، توانسته‌اید سرمایه گذاری بلندمدت خوبی بروی کسب و کار خود انجام دهید.