انواع صندلی و مبلمان اداری برای دکوراسیون داخلی همراه با استانداردهای لازم

اتاق کنفرانسی با صندلی‌های اداری قهوه‌ای چرمی، موکت طرح‌دار طوسی، سقف چهارخانه طوسی، لامپ‌های گرد و دیوار جداکننده شیشه‌ای

بهترین صندلی اداری را برای محل کار خود در نظر بگیرید، خصوصاً اگر کارمندان وقت زیادی را در اداره می‌گذرانند. یک صندلی خوب باید کار کارمند را راحت کند، درحالیکه به راحتی به پشت آن تکیه می‌دهد، بر سلامتی او تأثیر منفی نگذارد. در این مقاله برخی از ویژگی‌هایی که باید هنگام خرید صندلی به دنبال آن‌ها باشید را بررسی خواهیم کرد.

 

اینفوگرافی نکات مهم در خرید و انتخاب صندلی اداری با آیکون‌های گرافیکی زرد

سوالات متداول:

بهترین صندلی اداری باید از چه قابلیت‌هایی برخوردار باشد؟

بهترین صندلی اداری باید از قابلیت تنظیم ارتفاع، تنظیم تکیه‌گاه و دسته برخوردار باشد.


در انتخاب صندلی اداری باید به چه چیزهایی توجه کنیم؟

ابعاد صندلی، طرح و مدل، قابلیت تنظیم ارتفاع و تکیه‌گاه، رنگ و جنس روکش صندلی از مواردی هستند که در هنگام انتخاب صندلی اداری باید به آن‌ها توجه کنید.


در سالن‌های جلسات ساختمان اداری از چه نوع صندلی استفاده کنیم؟

مدت زمان حضور در جلسات معمولا کمتر از مدت زمان کاری دفاتر می‌باشد بنابراین صندلی‌های جلسه با روکش پارچه بهترین انتخاب می‌باشند.

 

 

نکات مهم در خرید صندلی اداری

چهار صندلی اداری چرخ‌دار به رنگ‌ها و مدل‌های مختلف در اتاقی با فرش ساده سبز، کفپو‌ش چوبی، دیوار سفید و شلف چوبی ایستاده

هنگام خرید مبلمان اداری، بسیاری از افراد تمایل دارند که ارزان‌ترین صندلی اداری را برای میز کار خود خریداری کنند. اما اگر در نظر بگیرند که چند ساعت را روی صندلی می‌نشینند و صندلی چقدر برای سلامتی و راحتی آن‌ها مهم است، قطعاً یک صندلی استاندارد خریداری می‌کنند. یک صندلی خوب می‌تواند باعث بهبود بهره‌وری و کاهش دردهای عضلانی شود.

نمی‌توانید انتظار داشته باشید کارمندی که در صندلی خود راحت نیست، هر روز بهترین عملکرد را از خود نشان دهد. در هنگام خرید صندلی باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت. فراتر از زیبایی و هزینه، در نظر گرفتن چگونگی عملکرد صندلی بسیار مهم است. یک صندلی استاندارد سال‌ها دوام خواهد داشت، بنابراین یک صندلی خوب یک سرمایه ارزشمند است و باید به دنبال تولیدکنندگانی باشید که ضمانت‌نامه ارائه می‌دهند.

 

قابلیت تنظیم ارتفاع در صندلی اداری

اتاق کاری با صندلی اداری چرخ‌دار نقره‌ای، فرش قرمز سنتی، کفپوش چوبی، میز تحریر فلز و چوب، دیوار سبز روشن و شلف ایستاده سفید

صندلی اداری باید این قابلیت را داشته باشد تا ارتفاع آن با قد شما هماهنگی پیدا کند. بهترین حالت برای ارتفاع صندلی اداری باید در حدی باشد که زمانی که شما بر روی صندلی می‌نشینید، ران پا با سطح زمین کاملا موازی باشد. یک صندلی با اهرم پنوماتیک می‌‎تواند این امکان را به شما بدهد تا به راحتی ارتفاع صندلی را تنظیم کنید.

 

قابلیت تنظیم تکیه‌گاه در صندلی اداری

اتاقی با دو صندلی اداری چرخ‌دار سفید قرمز و سفید آبی، میز کار طوسی مستطیلی، دو چراغ مطالعه فلزی، لوازم تحریر و پنجره مشکی

صندلی‌های اداری را می‌توان بسته به روش کج شدن به دو نوع متمایل به جلو و متمایل به عقب تقسیم کرد. صندلی متمایل به جلو برای کسانی که برای خواندن یا نوشتن باید سر خود را پایین بیاورند و اغلب به پایین نگاه می‌کنند، مناسب است.

برخی از پشتی‌های صندلی نیز عملکرد رو به عقب را دارند. باید بتوانید پشتی صندلی را به گونه‌ای تنظیم کنید که متناسب با نحوه فعالیت شما باشد. اگر قصد خرید صندلی اداری با تکیه‌گاه متصل را دارید، به این نکته توجه داشته باشید که تکیه‌گاه صندلی به راحتی به سمت جلو یا عقب حرکت کند.

اتاق کاری با صندلی اداری چرخ‌دار مشکی، فرش پرزبلند طوسی، مانیتور سفید، مبل خاکستری و میز کار چوبی با پایه‌های ضربدری

در برخی از مدل‌ها یک مکانیسم قفل در پشت صندلی قرار دارد که با فعال کردن آن، دیگر تکیه‎گاه از حالت خود خارج نمی‌شود و می‎توانید آن را در همان حالت که تنظیم کرده‌اید، نگه دارید. تکیه‌گاه جدا از صندلی باید قابلیت تنظیم ارتفاع را داشته باشد و شما همچنین می‌توانید برای راحتی خود آن را در زوایای مختلف تنظیم کنید.

 

قابلیت تنظیم دسته در صندلی اداری

اتاق کاری با صندلی اداری چرخ‌دار سفید و طوسی، میز کار چوبی سرمه‌ای، صندلی رنگی، میز تحریر چوبی، درب چوبی و فرش مربعی رنگی

یک صندلی اداری را با دسته خریداری کنید تا مقداری از فشار گردن و شانه‌های شما کم شود. دسته‌های صندلی نیز باید قابل تنظیم باشند، تا بتوانید آن‌ها را به گونه‌ای قرار دهید که به شما اجازه دهد بازوهای خود را به راحتی روی آن قرار دهید و استراحت کنید.

 

پشتیبانی از کمر در صندلی اداری

اتاق کاری با صندلی اداری چرخ‌دار طوسی، کفپوش چوبی، دیوار طوسی روشن، میز کار مشکی طرح چوب و پرده کرکره‌ای شیری رنگ

تکیه‌گاه صندلی اداری باید راحتی موردنیاز شما را به خوبی فراهم کند. اگر صندلی دارای تکیه گاه منحنی شکل باشد و حالت ستون فقرات را به خوبی حفظ کند، ارزش خریدن را دارد. تکیه گاه قوسی کمر را باید به خوبی حمایت کند تا در ساعات طولانی دچار خستگی نشوید و از وارد شدن فشار به دیسک کمر جلوگیری کند.

 

عمق و عرض مناسب در صندلی اداری

اتاق کاری با صندلی اداری چرخ‌دار خاکستری، میز مستطیلی پلاستیکی طوسی، پرینتر سفید، چراغ مطالعه مشکی و کفپوش چوبی کرمی

نشستن بر روی صندلی‌هایی که عرض و عمق مناسبی دارند، احساس راحتی بیشتری را تداعی می‌کنند. برخی از افراد از قد بلندتری برخوردار هستند و باید یک صندلی عمیق انتخاب کنند و عده‌ای هستند که از قد متوسط برخوردارند و باید یک صندلی با عمق کم را انتخاب کنند. بهترین حالت برای نشستن بر روی صندلی اداری باید به گونه‌ای باشد که چند سانتی‌متر بین پشت زانو و صندلی فاصله باشد.

 

رنگ مناسب روکش صندلی اداری

اتاق کاری با میز کار مشکی مستطیلی، لوازم تحریر، صندلی اداری چرخ‌دار خاکستری تیره، پنجره بزرگ، پاف صورتی و دیوار خاکستری و سبز

تمیز کردن برخی از روکش‌ها در صورت لکه‌دار شدن با نوشیدنی‌ها و جوهر ممکن است کمی دشوار باشد و نگهداری آن‌ها مشکل‌ساز خواهد بود و خیلی زود تیره و کثیف می‌شوند به مدیرانی که نگران ظاهر صندلی‌ها هستند، توصیه می‌شود پارچه‌های تیره را انتخاب کنند تا در صورت لک شدن، خیلی قابل دید نباشد.

 

جنس مناسب صندلی اداری

اتاق کاری با صندلی اداری چرخ‌دار نسکافه‌ای، میز دیواری چوبی کرمی، دیوار سفید، گلدان سفید و پنجره شیشه‌ای با فریم فلزی سفید

بیشتر صندلی‌های کارمندان اداری از الیاف مصنوعی مانند پارچه‌های نایلونی ساخته شده‌اند. این جنس نسبتاً سخت است و پس از مدت‌ها نشستن آسیب نمی‌بیند. قیمت این نوع صندلی‌ها معمولاً پایین است و برای خریدهای گسترده مناسب هستند. نوع و جنس پارچه در راحتی صندلی بسیار تأثیر خواهد گذاشت.

موادی که به بدن شما اجازه می‌دهند، هنگام نشستن طولانی مدت روی صندلی اداری، احساس راحتی داشته باشید، مناسب‌تر هستند. بسیاری از مواد جدیدی که برای روکش صندلی‌ها به کار برده می‌شوند، این ویژگی را ارائه می‌دهند. روی سطح نشیمن باید به راحتی بنشینید و بهتر است از انتخاب نشیمن‌های خیلی نرم یا خیلی سخت خودداری کنید. یک سطح سخت بعد از چند ساعت نشستن بر روی آن دردناک خواهد بود و یک سطح نرم، پشتیبانی کافی را ارائه نمی‌دهد.

 

ابعاد مناسب صندلی اداری

اتاق کاری با سه صندلی اداری چرخ‌دار مشکی چرمی، کفپوش چوبی، مبل طوسی، دیوار شیشه‌ای، میز کار خاکستری، سقف چوبی و نمای جنگل

واضح است که به یک صندلی بزرگ نیاز دارید تا بدن شما به راحتی در آن جای بگیرد. صندلی خیلی باریک می‌تواند ایجاد محدودیت کند. از طرف دیگر، یک صندلی بسیار عمیق می‌تواند هنگام کار کردن باعث خم شدن افراد به سمت جلو شود. برای احساس راحتی باید طول و عرض صندلی را بررسی کنید.

 

صندلی با کاستورها

اتاق کاری با کفپوش خاکستری، صندلی اداری چرخ‌دار مشکی، میز چوب و فلز، کمد کشودار کوچک مشکی و پنجره‌های بزرگ آلومینیومی

قطعا اگر صندلی اداری دارای کاستور باشد، یک امتیاز برای صندلی محسوب می‌شود. چرخ‌ها این امکان را به صندلی می‌دهند تا برای انجام سایر کارهای خود به راحتی و بدون اینکه از جای خود برخیزید، به فضاهای اطراف دسترسی پیدا کنید. توجه داشته باشید در هنگام خرید یک صندلی کاستور، از جنس مقاوم باشد و با توجه به متریال سطح کف محل کار آن‌ها را انتخاب کنید.

 

صندلی مناسب با فضای داخلی

اتاق کاری با میز کار چوبی، صندلی اداری چرخ‌دار طوسی، موکت خاکستری، پرده کرکره‌ای سفید و لوازم تحریر

یافتن صندلی متناسب با ظاهر دفتر کار مهم است. شما ممکن است صندلی با سبک سنتی یا طبق مد روز را انتخاب کنید. اما صندلی‌هایی که در دفاتر، اتاق هیئت مدیره و فضاهای دیگر استفاده می‌شوند، باید متناسب با فضا و دکوراسیون داخلی باشند.

 

یادگیری تنظیمات صندلی

اتاق کاری با موکت خاکستری، فرش سنتی مشکی و قرمز، صندلی اداری چرخ‌دار طوسی و سبز، دیوار سفید، میز کار چوب و فلز و پنجره بزرگ

در محیط کار آنچه اهمیت دارد حرکت شما به اطراف برای انجام دادن سایر کارها است. یک صندلی اداری استاندارد باید دارای تنظیماتی باشد که برای انجام کارها فشار زیادی را تحمل نکنید. باید تنظیمات صندلی به گونه‌ای باشد که بتوانید در حالت نشسته، صندلی را بالاتر یا پایین‌تر ببرید یا چرخش داشته باشید. آن‌قدر به تنظیم صندلی عادت خواهید کرد که مجبور نخواهید بود، تلاش آگاهانه‌ای برای این کار انجام دهید.

پیشنهاد می‌کنیم مقالات صفر تا صد طراحی دفتر کار را مطالعه فرمایید.

 

انواع صندلی اداری از جهت جنس

اتاق کاری با صندلی اداری چرخ‌دار مشکی، میز مستطیلی طرح چوب، کفپوش چوبی قهوه‌ای روشن، دیوار سفید، دو مانیتو مشکی و پرده طوسی

صندلی‌های اداری یکی از اجزای ضروری هر اداره هستند که با وجود بسیاری از اشکال و سبک‌ها، انتخاب آن‌ها کمی سخت خواهد بود. اگر به دنبال صندلی اداری جدید برای سازمان خود هستید، خوب است با تعدادی از صندلی‌های اداری برای محل کار مدرن آشنا شوید تا بتوانید به راحتی برای خرید آن‌ها تصمیم بگیرید.

 

صندلی‎‌های پارچه‌ای

اتاقی با صندلی‌های اداری چرخ‌دار در رنگ‌های مختلف به همراه کفپوش کرمی و طوسی، شلف‌های کشویی طوسی و سفید و دیوار سفید

در انتخاب صندلی اداری چندین متریال مختلف وجود دارد. متداول‌ترین آن‌ها پارچه است. پارچه را می‌توان برای انواع مختلفی از صندلی‌های اداری استفاده کرد، اما اغلب برای صندلی اپراتور و سایر محصولات ارگونومیک استفاده می‌شود.

 

صندلی‎‌های چرمی

اتاق کاری با صندلی اداری چرخ‌دار چرمی قهوه‌ای، کفپوش چوبی، فرش ساده طوسی، میز کار کرمی، دیوار طوسی، رایانه و چراغ مطالعه طوسی

برای یک صندلی اداری شیک، چرم ماده مناسب‌تری است. انتخاب صندلی چرمی که اغلب صندلی‌های اجرایی هستند، در مقایسه با صندلی پارچه‌ای یا صندلی مش قیمت بیشتری خواهند داشت. صندلی‌های چرمی اداری بسیار راحت هستند اما علی‌رغم راحتی، برای دمای گرم مناسب نیستند، زیرا چرم خیلی زود گرم می‌شود و باعث ناراحتی کارمندان خواهد شد.

 

صندلی‌های وینیل

اتاق کاری با صندلی اداری چرخ‌دار پایه فلزی مشکی، کفپوش چوبی، میز کار مشکی، پلکان چوبی، رایانه مشکی و درب چوبی

از محبوب‌ترین صندلی‌های اداری، وینیل است. صندلی‌های اداری وینیل ساخته شده از پلاستیک، برای نشستن بسیار محکم هستند و قیمت آن‌ها به اندازه صندلی‌های چرم نمی‌رسد. تمیز کردن و نگهداری آن‌ها نسبت به صندلی‌های چرمی راحت‌تر است و تمام ویژگی‌های ارگونومیک را دارند.

صندلی‌های مش

اتاق کاری با کفپوش چوبی، صندلی اداری چرخ‌دار مشکی، دیوار طوسی، میز کار مستطیلی شیشه‌ و فلز ، رایانه مشکی و کمد اداری مشکی

صندلی مش بیش از هر محصول دیگری به ارگونومی صندلی اداری شباهت دارد. صندلی‌های مش برای ایجاد گردش هوا در محیط‌های کاری گرم بسیار مناسب هستند. برای افرادی که در گرمای تابستان ساعت‌های طولانی بر روی صندلی می‌نشینند، برای جلوگیری از تعریق در نشیمن و تکیه‌گاه، انتخاب صندلی مشبک مش ضروری است. این صندلی بسیار مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله نکات طلایی و ایده‌های جذاب برای طراحی دفتر کار کوچک را مطالعه فرمایید.

 

انواع صندلی اداری از جهت کاربری

اتاق کاری با دو صندلی اداری چرخ‌دار خاکستری، کفپوش چوبی، دیوار آبی روشن، میز کار سفید و مشکی، رادیاتور شیری و گلدان صورتی

 

صندلی‌های اپراتوری

اتاق کاری با کفپوش سرامیکی طوسی، صندلی‌های اداری چرخ‌دار سفید و مشکی، میز طوسی مستطیلی شلف‌دار، دیوار طوسی و رایانه‌های سفید

صندلی‌های اپراتوری که اغلب به عنوان صندلی‌های ارگونومیک شناخته می‌شوند، نمونه‌ای هستند که بیشتر کارمندان در پشت میز خود بر روی آن می‌نشینند. صندلی‌های اپراتوری برای طولانی نشستن طراحی شده‌اند و تمام ویژگی‌هایی که شما از یک صندلی اداری ارگونومیک انتظار دارید؛ همچون پشتیبانی از کمر، ارتفاع قابل تنظیم و دسته در آن‌ها وجود دارد.

محافظت از کارمندان در برابر مشکلات کمر و گردن هنگام نشستن طولانی مدت نیز از دیگر ویژگی‌های این محصول است. اگر به صندلی‌های اداری جدیدی برای کارمندان پشت میز کار خود نیاز دارید، صندلی‌های اپراتوری انتخاب مناسبی هستند.

 

صندلی‌های اجرایی

اتاق کاری با صندلی اداری چرمی قهوه‌ای پادار، کفپوش چوبی قهوه‌ای تیره، دو میز مستطیلی چوبی قرمز تیره و اکسسوری‌های قدیمی

همان‌طور که از نامش پیداست، صندلی‌های اجرایی انتخاب برتر صندلی‌های اداری هستند. صندلی‌های اجرایی که اغلب با جنس چرم عرضه می‌شوند، معمولاً برای طراحی اتاق مدیریت مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها با ظاهری بزرگ، تعداد زیادی بالشتک اضافی در کف و پشت، طراحی ارگونومیک، پشتی بلند، دسته‌های قابل تنظیم و پشتیبانی از قسمت گردن برای اتاق مدیران شرکت یک انتخاب ایده‌آل هستند.

 

صندلی‌های 24 ساعته

اتاق‌کاری با کفپوش سفید، میز‌های سفید و دو فرد طوسی‌پوش درحال استراحت بر روی صندلی‌های اداری چرخ‌دار مشکی

اگر کارمندانی دارید که ساعت‌های طولانی کار می‌کنند، به صندلی 24 ساعته احتیاج دارند. این صندلی‌های اداری برای استفاده روزمره، دارای اسکلت مقاوم هستند و با سازوکارهای خوش ساخت طراحی شده‌اند. یک صندلی 24 ساعته با تمام ویژگی‌های استاندارد ارگونومیک ارائه می‌شوند، ارتفاع قابل تنظیم، دسته، تکیه‌گاه متناسب با حالت کمر که تمام موارد با استاندارد دقیقی طراحی و ساخته شده‌اند.

این صندلی به دلیل کیفیت بالا می‌تواند سال‌ها دوام داشته باشد. صندلی 24 ساعته نه تنها در اداره بلکه در مکان‌هایی که استفاده 24 ساعته از صندلی می‌شود، مانند بیمارستان‌ها انتخاب خوبی است.

 

صندلی‌های کنفرانس

اتاق کاری با صندلی‌های اداری چرخ‌دار مشکی با دوخت تکیه‌‌گاه ضربدری، میز بزرگ چوبی، موکت قهوه‌ای روشن و دیوار شیشه‌ای

کنفرانس‌ها به یک نوع صندلی منحصربه‌فرد نیاز دارند که راحت و شیک باشند و البته نگهداری و نظافت آن‌ها آسان باشد. این صندلی‌ها که صندلی هیئت مدیره نیز نامیده می‌شوند دارای تنظیمات کمتری هستند چرا که مدت کوتاهی از آن‌ها استفاده می‌شود.

 

صندلی‌های جلسه

سالن کنفرانسی با کفپوش چوبی کرمی، میز منحنی شیری رنگ، صندلی‌های اداری چرخ‌دار چرمی قهوه‌ای، دیوارپوش چوبی کرمی و درب مشکی

صندلی‌های جلسه هدف بسیار متفاوتی از انواع صندلی‌های اداری دارند. صندلی‌های جلسه در اتاق جلسات، برای نشستن‌های کوتاه مدت در نظر گرفته شده‌اند. آن‌ها معمولاً در انواع جنس پارچه‌ای تولید می‌شوند تا شما، همکاران یا مشتریان در جلسات راحت باشید.

صندلی‌های جلسات می‌توانند نمایانگر کسب و کار شما و افرادی که در آنجا کار می‌کنند، باشند. در نتیجه، آن‎ها اغلب دارای طراحی‌های شیک و حرفه‌ای هستند.

 

صندلی‌های انتظار

صندلی‌های اداری مشکی چرمی با تکیه‌‌گاه منحنی ردیف شده در دو صف بر روی کفپوش طوسی با خال‌های زرد

صندلی‌های جلسات کیفیت بالا و ظاهری جذاب دارند اما صندلی‌های انتظار به دلیل اینکه در مناطق غیر رسمی استفاده می‌شوند، از نظر ظاهری ساده هستند و تنظیمات خاصی ندارند.

صندلی‌های انتظار بیشتر در اتاق انتظار کاربرد دارند، آن‌ها سبک وزن هستند و به راحتی می‌توانید در هر اتاقی آن‌ها را استفاده کنید. برای نشستن در مقاطع کوتاه مفید هستند و از قیمت مناسبی برخوردارند. این نوع صندلی همه کاره را می‌توانید در طیف گسترده‌ای از سبک‌ها و جنس‌ها تهیه کنید.

 

صندلی‌های پیش نویس

اتاق کاری با صندلی اداری چرخ‌دار مشکی، میز کار فلزی مشکی، دیوار سفید، کفپوش سنگ مرمر کرمی، درب‌‌ شیشه‌ای و نمای حیاط با استخر

چیزی که همه ما از صندلی‌های اداری انتظار داریم در صندلی‌های پیش‌نویس توسعه داده شده است. آن‌ها برای کارمندانی که از میزهای بلند استفاده می‌کنند، ایده‌آل است. صندلی‌های پیش‌نویس همچنین می‌توانند با تمام ویژگی‌های ارگونومیکی که از صندلی اداری انتظار دارید، ارائه شوند. ارتفاع قابل تنظیم در این صندلی یک ویژگی مهم محسوب می‌شود.

 

سخن پایانی

اتاق کاری با میز کار مستطیلی سفید، دو صندلی‌ اداری چرخ‌دار مشکی و آبی، کفپوش سرامیکی سفید، گاوصندوق سفید و پنجره سفید

مهم‌ترین عملکرد صندلی اداری کمک به حفظ حالت صحیح نشستن برای کاهش خستگی و راحتی کار بی‌تحرک است. مدیران شرکت‌ها قبل از خرید صندلی‌ها باید مزایا و معایب صندلی‌ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند تا کارمندان احساس راحتی داشته باشند.

هنگام خرید، باید اندازه و شکل صندلی را در نظر گرفت. به طور کلی، صندلی‌های پشت بلند برای نشستن راحت‌تر هستند، به خصوص برای افرادی که نیاز به نشستن طولانی مدت دارند. صندلی‌هایی که دارای تکیه‌گاه کوتاه هستند برای فضاهای کوچک مانند اتاق‌های یک نفره با یک میز ساده مناسب هستند.

محصولات ارزان‌قیمت اغلب فاقد پایداری ساختاری و عدم پشتیبانی هستند، همچنین قطعات آن‌ها به راحتی آسیب می‌بینند. نشستن به مدت طولانی مدت بر روی صندلی‌های بی‌کیفیت، موجب خستگی می‌شود، بنابراین بهتر است کمی بودجه خود را بالا برده و محصولی با استانداردهای لازم خریداری کنید.

صندلی اداری

10 نمونه صندلی اداری