معرفی انواع سوپرمارکت کابینت و کاربردهایشان

آشپزخانه ای مدرن با کابینت ها و دیوار خاکستری و سوپرمارکت داخل کابینت

خرید مواد غذایی می‌تواند استرس‌زا و خسته‌کننده باشد. برای برخی از افراد، هرچه سفر کمتری به فروشگاه‌های مواد غذایی یا سوپرمارکت‌ها داشته باشند، بهتر است. افرادی که مسن هستند یا کسانی که کودکان کوچکی دارند و خرید از فروشگاه‌ها برای آن‌ها خسته‌کننده خواهد بود، بهتر است خریدهای خود را به صورت ماهانه انجام دهند. قبل از رفتن به فروشگاه، بهتر است لیست خرید ماهانه را یادداشت کنید، سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا آشپزخانه شما فضای کافی برای نگهداری تمام لوازم را دارد یا خیر؟ این فضای کابینت است که تعیین می‌کند شما خرید خود را روزانه، هفتگی یا ماهانه انجام دهید. با طراحی سوپرمارکت کابینت بسیاری از مشکلات از نظر نبود فضای کافی جبران خواهد شد و شما می‌‎توانید با نظم‌دهی به چیدمان مواد غذایی، مواد شوینده و ظروف، یک آشپزخانه مرتب داشته باشید.

 

اینفوگرافی انواع کاربردهای کابینت سوپرمارکتی با طراحی دایره ای

 

سوالات متداول:

طراحی و اجرای سوپرمارکت کابینت چه مزایایی دارد؟

یکی از مزیت‌های اصلی طراحی و اجرای سوپرمارکت کابینت، استفاده بهینه از فضاهای باریک و بلااستفاده در کابینت‌ها و فضای آشپزخانه است.


برای طراحی سوپرمارکت کابینت، چه ایده‌هایی را به کار ببریم؟

شما می‌توانید سبدهای سوپرمارکت کابینت را به صورت ریلی و یخچالی با طرح‌های متفاوت طراحی و اجرا کنید.

 

 

مزیت نصب سوپر مارکت کابینت در آشپزخانه

سوپرمارکت کابینت چوبی در آشپزخانه ا با کابینت های چوبی برای مواد غذایی

از مزیت‌های نصب سوپر مارکت کابینت در آشپزخانه مدرن می‌توان به استفاده از تمام فضاهای آشپزخانه اشاره کرد، حتی فضاهایی که دسترسی به آن‌ها مشکل است. با طراحی خلاقانه انواع سوپرمارکت کابینت، می‌توانید از تمام فضا استفاده بهینه داشته باشید. در بین نصب کابینت‌ها ممکن است فضاهایی با عرض کم وجود داشته باشد، که بدون استفاده خواهند بود، اما با کمی خلاقیت می‌توان از این فضاهای باریک برای گذاشتن انواع شیشه‌های باریک استفاده و آن را به یک فضای سوپرمارکتی مفید تبدیل کرد. در نهایت این نوع کابینت‌ها به فضای آشپزخانه سر و سامان می‌دهند و آن‌ها را از آشفتگی و شلوغی نجات خواهند داد.

 

نحوه طراحی سوپرمارکت کابینت

امروزه طراحی کابینت نسبت به گذشته تفاوت‌های بسیاری دارد. برای تمام لوازمی که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد از جمله ظروف و البته مواد غذایی بخش‌های مجزا و متفاوتی در نظر گرفته می‌شود. سوپرمارکت یک بخش ویژه است که در بیشتر کابینت‌های امروزی با توجه به سلیقه افراد در طراحی‌های کابینت‌ها اجرا می‌شود. ابعاد کابینت این بخش با توجه به فضا و سلیقه مشتری طراحی می‌شود، می‌توان آن‌ها را باریک به عرض 20 سانتی‏متر یا عرض‌های بزرگ‌تر در نظر گرفت، ارتفاع این سوپرمارکت‌ها نیز می‌تواند به اندازه کابینت‌های زمینی کوتاه باشد یا ارتفاع آن‌ها بلندتر تا نزدیکی یخچال باشد.

از مهم‌ترین ویژگی سوپر مارکت کابینتی این است که حتی در فضاهای غیر قابل دسترس نیز می‌توان آن‌ها را اجرا کرد. در طراحی کابینت آشپزخانه‌ کوچک، امکان طراحی سوپرمارکت کابینت وجود دارد. اما اگر حتی در آشپزخانه‌های کوچک هیچ فضایی برای ایجاد کابینت سوپرمارکتی وجود نداشته باشد، زیر راه پله‌ها می‌توانند برای طراحی سوپرمارکت کابینتی، مکان مناسبی باشند.

 

طراحی درب سوپرمارکت کابینت

طراحی درب سوپرمارکت کابینت‌ها از نظر ظاهری تفاوتی با دیگر بخش‌های کابینت ندارد، اگر کابینت‌ها از جنس چوب هستند، بهتر است در طراحی درب سوپرمارکت از انواع چوب کابینت استفاده شود تا ظاهر درب کابینت‌ها به طور کلی یکپارچه جلوه داده شوند. طراحی درب کابینت سوپرمارکتی به طرق مختلف انجام می‌شود. بستگی به آن دارد که سبد داخلی کابینت متصل به درب یا منفصل از درب باشد. اگر سبد به درب متصل باشد، درب به صورت کشویی باز و بسته می‌شود، یعنی همزمان با کشیدن درب سبد نیز به بیرون کشیده می‌شود. اما اگر سبد منفصل باشد، ابتدا باید درب کابینت که به صورت لولا به کناره کابینت متصل شده است باز شود، سپس سبد را جداگانه بیرون کشید. اگر درب سوپرمارکت کابینت به صورت معمولی باشد یعنی به صورت لولا به بدنه کابینت متصل شده باشد، می‌توان قسمتی از سوپرمارکت را بر روی درب نیز اجرا کرد.

 

طراحی سبد سوپرمارکت کابینت

آشپزخانه ای با کابینت های چوبی و سبدهای کشویی فلزی برای سوپرمارکت کابینت

ساختار سبدهای سوپرمارکت کابینت به صورت ریلی است. به این دلیل آن‌ها را ریلی طراحی می‌کنند که به راحتی سبدها بیرون کشیده شوند و از قسمت انتهایی سبدها نیز استفاده شود. معمولاً ریل‌ها را به سقف و کف یونیت سوپرمارکت نصب می‌کنند، پس از نصب ریل‌ها سبدها بر روی ریل قرار می‌گیرند و محکم می‌شوند. این مدل از سبدها به طور یکپارچه به بیرون کشیده می‌شوند، اما اگر ریل‌ها به کناره‌های یونیت متصل شوند، باید سبدها را به طور جداگانه بیرون آورد. ریل‌ها از نوع ساچمه‌ای هستند تا سبدها به راحتی روی آن‌ها حرکت کنند، آن‌ها دوام طولانی دارند و از ایمنی بالایی برخوردار هستند.

 

سوپرمارکت کابینت چوبی با صفحه رویی سنگی و سبدهای استیل نگهداره مواد خوراکی

تعداد طبقات سبدها بستگی به ارتفاع کابینت و کاربرد آن‌ها دارد. اگر قصد دارید لوازمی که در این سبدها قرار می‌دهید انواع بطری‌ها و شیشه‌های بلند باشد، بهتر است فاصله سبدها از یکدیگر بیشتر باشد. برخی از سبدها این قابلیت را دارند تا ارتفاع آن‌ها کاهش یا افزایش پیدا کند، از این جهت می‌توانید انواع بطری‌ها یا لوازمی و اکسسوری‌ کابینت که دارای ارتفاع بلندتری هستند را نیز به راحتی در آن‌ها قرار دهید. قطعاً به دلیل اینکه حجم زیادی از ظروف یا مواد غذایی را در داخل سبدها قرار می‌دهید، باید سبدها از مقاومت بالایی برخوردار باشند. بیشتر سبدهای سوپرمارکت کابینت از جنس استیل هستند که با کروم آبکاری شده‌اند. آن‌ها ضد زنگ و ضد رطوبت هستند و هرگز دچار پوسیدگی نمی‌شوند. کف سبدها می‌تواند از متریال‌های مختلف از جمله چوب ام دی اف، توری فلزی یا از جنس استیل باشد.

 

ابعاد سوپرمارکت کابینت در آشپزخانه

آشپزخانه ای با کابینت چوبی قهوه ای روشن، صفحه رویی سفید و سوپرمارکت کابینت فلزی

معمولاً عمق سبدها تا ۵۰ سانتی‎متر است و عرض آن‌ها بین ۱۵ تا ۵۰ سانتی‏متر می‌تواند متغیر باشد. ارتفاع یونیت سوپرمارکت نیز می‌تواند از ۸۰ سانتی‌متر تا ۲۳۰ سانتی‎متر نسبت به فضا متغیر باشد. این ابعاد با توجه به فضای آشپزخانه و نوع استفاده از سوپرمارکت می‌تواند تغییر پیدا کند.

 

انواع سوپرمارکت کابینت بر اساس سبد و ریل

سوپرمارکت کابینت چوبی با سبدهای استیل و قفسه های چوبی و بطری های شیشه ای

سبدها از لحاظ قرارگیری بر روی ریل به انواع مختلفی از جمله سبد با ریل پهلو، سبد با ریل وسط، سبد کنج و سوپرمارکت یخچالی تقسیم‌بندی می‌شوند.

 

سبد با ریل پهلو

سوپرمارکت کابینت مدل سبد با ریل پهلو در کابینت زمینی آشپرخانه، کفپوش طرح چوب، ظروف استیل و کاسه چینی، دو قاشق چوبی و رنده

در مدل سبد با ریل پهلو، سبد از یک سمت به ریل متصل می‌شود و قسمت کف و سقف آن آزاد است. برای نصب این نوع از سبدها باید به جهت باز شدن درب کابینت توجه کنید. بیشتر از این نوع سوپرمارکت برای کابینت‌های زمینی استفاده می‌شود.

 

سبد با ریل وسط

سوپرمارکت کابینت مدل سبدی با ریل وسط از جنس چوب با عرض کم و کفپوش طرح چوب

در مدل سبد با ریل وسط، دو ریل در کناره‌های سبد قرار می‌گیرند. این نوع سوپرمارکت کابینت را می‌توان در عرض‌های کم و ارتفاع بلند طراحی کرد.

 

سبد کنج یا مجیک کرنر

سوپرمارکت کابینت کنجی سفید با قفسه های چوبی نیم دایره ای با کنسرو و موادغذایی و کفپوش طرح چوب

در بیشتر آشپزخانه‌ها فضاهایی وجود دارد که دسترسی به آن‌ها سخت است و اغلب بدون استفاده باقی می‌مانند. با طراحی سبد سوپرمارکتی کنج در کابینت گوشه، می‌توانید از تمام فضاها استفاده بهینه داشته باشید. این سبدها بر روی محورهای خاصی قرار می‌گیرند و با چرخشی کوچک به بیرون می‌آیند. با طراحی این سبدها به تمام بخش‌های کابینت دسترسی پیدا خواهید کرد. کاربرد این سوپرمارکت بیشتر برای کابینت‌های زمینی است.

 

سبد سوپرمارکتی یخچالی

با توجه به ابعادی که سوپرمارکت یخچالی دارد، می‌تواند حجم قابل توجهی از مواد غذایی را در خود جای دهد. از این جهت می‌توانید آشپزخانه خود را همیشه مرتب نگه دارید. با توجه به ابعاد بزرگی که این نوع سوپرمارکت دارد می‌توانید طبقات آن را برای اقلام خاص مشخص کنید تا زمانی که نیاز به یک ماده خاص داشتید، بلافاصله آن را پیدا کنید. طراحی سبدهای این سوپرمارکت یخچالی به گونه‌ای است که بر روی درب نیز می توان سبد را نصب کرد و سبدهای داخل یونیت نیز با یک اهرم به درب متصل شده‌اند و زمانی که درب را باز می‌کنید، اهرم سبد را از داخل یونیت به سمت جلو هدایت می‌کند و دسترسی به تمام اقلام برای شما آسان خواهد شد.

 

جایگاه سوپرمارکت کابینت در آشپزخانه

سوپرمارکت کابینت کشویی سفید رنگ با صفحه رویی ذغالی و سبزیجات و ظروف و مواد پخت و پز

سوپرمارکت کابینت‌ را می‌توانید در جاهای مختلف آشپزخانه طراحی و اجرا کنید، از این جهت به هنگام طراحی آن باید به چند نکته دقت داشته باشید.

 

کابینت سوپرمارکتی نگهداری مواد غذایی

کابینت‌های سوپرمارکتی این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا تمام مواد غذایی را در یک محل نگهداری کنید و در کابینت‌های مختلف مواد غذایی پراکنده نشوند. زمانی که مواد غذایی در یک محل باشد، دسترسی به آن‌ها راحت‌تر خواهد بود و زمان خود را برای پیدا کردن ماده مورد نظر در گشتن کابینت‌ها هدر نمی‌دهید. شما می‌توانید هر گونه مواد غذایی از جمله انواع کنسروها یا مواد بسته‌بندی شده که اگر در دمای محیط قرار بگیرند، خراب نمی‌شوند را در این سبدها قرار دهید.

این کابینت‌ها در ابعاد و اشکال ظاهری بسیار متنوع طراحی می‌شوند که شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود، مدل دلخواه را انتخاب کنید. معمولاً این نوع کابینت‌ها را در نزدیکی یخچال قرار می‌دهند و ارتفاع سبدها می‌تواند متغیر باشد. با تقسیم‌بندی سبدها، هر گروه از مواد غذایی را به طور جداگانه در یک سبد قرار دهید تا از یک نظم خاصی پیروی کنند.

 

کابینت سوپرمارکتی نگهداری مواد شوینده

سوپرمارکت کابینت نگهداری مواد شوینده و دستمال ها زیر سینک ظرفشویی با سبدهای استیل

بسیاری از افراد علاوه‌بر آن که مواد غذایی را در آشپزخانه نگهداری می‌کنند، مواد شوینده را نیز در کابینت‌ها قرار می‌دهند. برای نگهداری مواد شوینده می‌توانید از کابینت سوپری استفاده کنید، ترجیحاً بهتر است این نوع کابینت در نزدیکی ماشین لباسشویی، ماشین ظرف‌شویی یا سینک ظرف‌شویی باشد تا به مواد شوینده دسترسی بهتری داشته باشید. کابینت زیر سینک نیز که به دلیل لوله‌های فاضلاب غیرقابل استفاده هستند، می‌تواند برای نگهداری مواد شوینده انتخاب مناسبی باشد.

با توجه به ابعاد کابینت، برای مواد شوینده بهتر است فاصله سبدها نسبت به یکدیگر بیشتر باشد، چرا که معمولاً ارتفاع مواد شوینده بلند است. سعی کنید سبدهایی را انتخاب کنید که از مقاومت بالایی برخوردار باشند. زیرا مواد شوینده نسبتاً سنگین هستند و امکان نشت در آن‌ها وجود دارد، از این جهت باید از جنس استیل ضد رنگ باشند تا بتوانید آن‌ها را به راحتی شستشو دهید.

 

کابینت سوپرمارکتی نگهداری مواد مورد نیاز پخت و پز

این کابینت‌ها را می‌توان در کنار گاز برای گذاشتن موادی که برای پخت و پز نیاز خواهید داشت، نصب کنید. انواع روغن‌ها و انواع ادویه جات که برای پختن هر غذایی به آن‌ها احتیاج خواهید داشت را می‌توانید در این سبدها قرار دهید. معمولاً به دلیل اینکه شیشه‌های ادویه‌جات کوچک هستند، این مدل کابینت سوپری را با عرض کم و ارتفاع تا گاز طراحی می‌کنند، تا دسترسی به همه اقلام آسان باشد. ابعادی که برای طراحی کابینت‌های ادویه‌جات در نظر می‌گیرند در حدود عرض ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر و ارتفاع تا اجاق گاز و حدود 60  سانتی‎متر است. بر روی سبدها جای ادویه‌ها کاملاً مشخص است و می‌توانید ظروف ادویه را به طور مرتب در کنار هم چیدمان کنید.

 

کابینت سوپرمارکتی نگهداری ظروف

سوپرمارکت کابینت کشویی چوبی با درب سفید برای نگهداری ظروف و قابلمه ها،‌ پنجره و صفحه سنگی کابینت

افراد ترجیح می‌دهند برای برخی از ظروف نیز از کابینت‌های سوپری استفاده کنند. می‌توان برای انواع ظروف بزرگ مانند قابلمه‌ها از سبد سوپری استفاده کرد. این کابینت نیز می‌تواند نزدیک اجاق گاز باشد. معمولاً این سبدها یک تکه هستند و به صورت مستقل از کابینت خارج می‌شوند. به دلیل اینکه قابلمه‌ها سنگین هستند باید متریال سبد با کیفیت و مقاوم باشد، همچنین ریل‌ها باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند و این توانایی را داشته باشند تا به راحتی سبد را به بیرون هدایت کنند.

 

کابینت سوپرمارکتی نگهداری سیب زمینی و پیاز

می‌توانید سبدهای سوپرمارکت کابینت را برای نگهداری سیب زمینی و پیاز نیز در نظر بگیرید. بهتر است کف سبدها کاملاً به طور یکپارچه پوشیده شده باشند تا پوست پیاز بر کف کابینت ریخته نشود. معمولاً این سبدها به صورت مستقل و جداگانه به بیرون کشیده می‌شوند، تا برداشتن آن‌ها از سبد برای شما راحت‌تر باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای جامع اجزای اصلی کابینت را مطالعه فرمایید.

 

سخن پایانی

سوپرمارکت کابینت یخچالی با قفسه ها و کشوهای چوبی، شیشه ها و پاکت های موادغدایی و سبدهای حصیری

آشپزخانه جایی است که بسیاری از فعالیت‌های مهم خانگی از جمله پخت و پز، گفتگو و برنامه‌ریزی‌های مهم زندگی در آنجا اتفاق می افتد، در نتیجه باید یک فضای مرتب داشته باشید تا بتوانید بر کارهای خود تمرکز کافی داشته باشید. ضروری است که کابینت آشپزخانه کاربردی، راحت و جذاب باشد تا بتوانید تمام لوازم را در کابینت‌ها قرار دهید و از آشفتگی محیط جلوگیری کنید. سوپرمارکت کابینت در مقیاس‌های کوچک و بزرگ می‌توانند به شما کمک بزرگی کنند. با تصمیمات هوشمندانه فضای کابینت‌ها را مفید و کاربردی طراحی کنید و با نظم بخشیدن به مواد غذایی و شوینده‌های بهداشتی یک آشپزخانه ایده‌آل داشته باشید.

 

نمونه‌هایی از سوپرمارکت کابینت آشپزخانه