راهنمای انتخاب دستگیره کابینت؛ شکل، جنس، رنگ و قیمت 

کابینت چوبی طوسی تیره با صفحه سنگی و دستگیره میله‌ای نقره‌ای یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

هرچقدر هم که برای انتخاب رنگ، جنس و مدل کابینت آشپزخانه وسواس به خرج داده باشید، اگر دستگیره‌ی مناسبی برای آن انتخاب نکنید، زحمات شما هدر می‌رود. دستگیره کابینت اولین نقطه‌ی تماس بین شما و کابینت است و باید در انتخاب مدل، جنس و رنگ آن نهایت دقت را داشته باشید. 

چقدر انواع دستگیره کابینت را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید برای کابینت آشپزخانه شما با توجه به جنس، رنگ و سبکی که دارد، می‌توان چندین مدل دستگیره مختلف پیشنهاد داد؟ در این مقاله قصد داریم انواع دستگیره‌های کابینت از نظر شکل ظاهری و جنس را به شما معرفی کنیم. سپس مناسب‌ترین دستگیره‌ها با توجه به رنگ کابینت را معرفی می‌کنیم تا راحت‌تر بتوانید مدل دستگیره دلخواه خود را انتخاب کنید. همراه ما باشید.

 

انواع دستگیره‌های کابینت از نظر شکل ظاهری 

کابینت طوسی روشن با دستگیره‌های میله‌ای نقره‌ای یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

در هنگام خرید و انتخاب دستگیره برای کابینت آشپزخانه اولین موضوعی که اهمیت دارد، شکل ظاهری دستگیره است. در بازار ایران، مدل‌های مختلفی از دستگیره برای کابینت وجود دارد که شما باید با توجه به سبک کابینت، رنگ آن و همچنین سلیقه‌ی خود یکی از این مدل‌ها را انتخاب کنید. در ادامه متداول‌ترین مدل‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. 

 

1. دستگیره شاخه‌ای (لبه‌ای)

کابینت چوبی با دستگیره شاخه‌ای قهوه‌ای تیره یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

اگر می‌خواهید کابینت خانه‌ی شما دستگیره‌هایی نسبتا مخفی داشته باشد و به جای دستگیره‌های بزرگ، دستگیره‌ای کوچک روی آن قرار داده شود، دستگیره‌های شاخه‌ای (لبه‌ای) را انتخاب کنید. این مدل دستگیره‌ها بیشتر برای کابینت‌های مدرن مناسب هستند و پس از نصب روی کابینت، کمترین جلب توجه را انجام می‌دهند. 

دستگیره‌های شاخه‌ای روی لبه‌ی کابینت قرار می‌گیرند و برای باز کردن درب کابینت باید لبه‌ی آنها را بگیرید. این مدل دستگیره‌ها در جنس‌های مختلف آلومینیوم، استیل و مس تولید می‌شوند. به این نوع دستگیره‌ها، دستگیره‌های پروفیلی هم گفته می‌شود و به نوعی جزو یراق خود کابینت حساب می‌شود و روی آن قرار می‌گیرد. در نگاه کلی می‌توان این نوع دستگیره را جزوی از خود کابینت به حساب آورد. 

 

2. دستگیره‌ دکمه‌ای 

کابینت طوسی با صفحه چوبی و دستگیره دکمه‌ای یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

یکی از قدیمی‌ترین مدل‌های دستگیره که برای کابینت و کمدها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگیره‌های دکمه‌ای است. این مدل دستگیره‌ها، تنوع بسیار زیادی دارند و در جنس‌های متنوعی هم تولید می‌شوند. دستگیره‌های دکمه‌ای را باید از ارزان‌ترین مدل‌های موجود در بازار هم به حساب آورد. 

این مدل دستگیره‌ها مانند دکمه‌ای هستند که روی کابینت نصب می‌شوند و بیشتر برای کشوهای داخل آشپزخانه و کابینت‌های پایینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. دستگیره‌های دکمه‌ای در جنس‌های مختلف چوبی، پلاستیکی، فلزی و سرامیکی تولید می‌شوند و با توجه به سبک کابینت آشپزخانه، می‌توانید مدل دلخواه خود را انتخاب کنید. 

 

3. دستگیره فنجانی کابینت 

آشپزخانه‌ای با کفپوش پارکت، کابینت سفید با صفحه سنگی و دستگیره فنجانی مشکی یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

نوع دیگری از دستگیره‌های کابینت آشپزخانه که طرفداران زیادی دارند، دستگیره‌های فنجانی هستند. این مدل دستگیره‌ها برای آشپزخانه‌هایی که سبک طراحی دکوراسیون مدرن دارند بسیار مناسب است. طرح گرد و صیقلی شکل این مدل دستگیره از نظر ظاهری مناسب آشپزخانه‌های سبک مدرن است. 

همچنین می‌توانید از مدل‌های طلایی و برنجی این دستگیره‌ها برای آشپزخانه‌هایی که کابینت کلاسیک و سلطنتی دارند استفاده کنید. روی برخی از مدل‌های این دستگیره، کنده‌کاری‌های هنرمندانه‌ای انجام شده که پس از نصب دستگیره روی کابینت جلوه‌ی فوق‌العاده‌ای به آشپزخانه می‌بخشد. رنگ طلایی و نقره‌ای این مدل دستگیره‌ها بیشترین طرفدار را دارد. 

 

4. دستگیره میله‌ای کابینت 

کابینت مشکی با دستگیره‌های میله‌ای نقره‌ای یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

در کنار دستگیره‌های دکمه‌ای که قبل‌تر معرفی کردیم، دستگیره‌های میله‌ای قرار دارند که این مدل هم جزو قدیمی‌ترین مدل دستگیره‌های کابینت موجود در بازار است. به دلیل کاربردی بودن و قیمت مناسب، از گذشته‌های دور، از این مدل دستگیره برای کابینت استفاده می‌شد. 

دستگیره‌های میله‌ای به شکل‌های متنوعی در بازار وجود دارد. برخی از مدل‌ها میله‌های استوانه‌ای هستند و برخی دیگر به شکل مستطیل برش داده شده‌اند و لبه دارند. افراد با توجه به مدل کابینتی که دارند، نوع دستگیره‌ی میله‌ای را برای کابینت آشپزخانه خود انتخاب می‌کنند. لازم به ذکر است که این مدل دستگیره هم جزو دستگیره‌های نسبتا ارزان در بازار به حساب می‌آید. 

 

5. دستگیره مدل T

کابینت قهوه‌ای تیره با دستگیره‌های تی شکل مشکی یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

یکی از زیرمجموعه‌های دستگیره‌های میله‌ای، دستگیره‌ی T شکل است. این نوع دستگیره‌ها به شکل حرف T طراحی شده‌اند و پس از نصب روی درب کابینت، قسمت بالای حرف T بیرون قرار می‌گیرد و دستگیره‌ای می‌شود برای باز و بسته کردن درب آن. این مدل دستگیره‌ها برای کابینت‌های تک رنگ و تخت بسیار مناسب هستند و ظاهری زیبا به آشپزخانه می‌دهند. 

دستگیره‌های T شکل با آشپزخانه‌های سبک مدرن و فوق مدرن به خوبی هماهنگ می‌شود و جلوه‌ی زیبایی به آن می‌بخشد. این مدل دستگیره در بازار ایران تنوع زیادی ندارد و به همین دلیل نسبت به سایر مدل‌ها طرفداران کمتری دارد. 

 

6. دستگیره کمانی 

کابینت چوبی با صفحه سنگی و دستگیره کمانی یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

آخرین مدل از دستگیره‌هایی که برای کابینت به شما معرفی می‌کنیم، دستگیره‌های کمانی است. این مدل دستگیره شباهت زیادی به دستگیره‌های میله‌ای دارد با این تفاوت که قوسی روی بدنه‌ی دستگیره تعبیه شده است. دستگیره‌های کمانی به دلیل قوسی که در طراحی آن‌ها داده شده، راحت‌تر در دست قرار می‌گیرند. 

در سال‌های اخیر دستگیره‌های مدل کمانی محبوبیت زیادی پیدا کردند که دلیل اصلی آن شکل ظاهری این مدل دستگیره‌هاست. شما می‌توانید از این دستگیره‌ها برای هر نوع کابینت و آشپزخانه‌ای استفاده کنید. روی برخی از مدل‌های این دستگیره‌ها نگین‌هایی قرار داده شده تا زیبایی آن را دو چندان کند. به طور کلی تنوع دستگیره‌های کمانی در بازار ایران بسیار زیاد است. 

 

انواع مدل دستگیره کابینت آشپزخانه از نظر جنس 

کابینت سفید با صفحه سنگی و دستگیره میله‌ای مشکی یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

در گام دوم برای انتخاب و خرید دستگیره‌ی کابینت آشپزخانه باید به جنس دستگیره هم توجه داشته باشید. برخی از جنس‌ها در برابر رطوبت و حرارت آسیب‌پذیر هستند و پس از چند سال کیفیت و رنگ خود را از دست می‌دهند. اما برخی دیگر مقاومت و طول عمر بیشتری دارند. در ادامه انواع جنس دستگیره برای کابینت آشپزخانه را معرفی می‌کنیم. 

 

1. دستگیره‌های مسی 

کابینت مشکی با دستگیره‌های میله‌ای مسی یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

اگر برای کابینت آشپزخانه به دنبال دستگیره‌ای هستید که سال‌های سال دوام بیاورد، تغییر رنگ ندهد و نشکند، دستگیره‌های مسی بهترین انتخاب هستند. این مدل دستگیره‌ها در رنگ‌های متنوعی تولید شده و در بازار وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به سبک و رنگ کابینت خود، مدل دلخواه خود را انتخاب کنید. 

دستگیره‌های مسی برای همه سبک آشپزخانه‌ای مناسب نیست و جلوه‌ای مدرن و تا حدودی صنعتی به محیط می‌بخشد. بنابراین اگر آشپزخانه‌ای به سبک مدرن دارید، می‌توانید روی این مدل دستگیره‌ها حساب کنید. 

 

2. دستگیره‌های سرامیکی 

کابینت چوبی با دستگیره‌های سرامیکی سفید یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

استفاده از تجهیزات سرامیکی در دکوراسیون خانه این روزها خیلی متداول شده است. از قرار دادن کابینت‌های جزیره‌ای با سنگ‌های سرامیک گرفته تا پوشاندن کف آشپزخانه با سرامیک نشانه‌هایی از این علاقه‌ی مفرط است. دستگیره‌هایی از جنس سرامیک برای درب کابینت‌ها هم طراحی شده‌اند که به یکپارچگی بیشتر آشپزخانه کمک می‌کنند. 

دستگیره‌های سرامیکی وزن بیشتری نسبت به دستگیره‌های دیگر دارند اما از جمله مزیت‌های این نوع دستگیره باید به زیبایی فوق‎‌العاده، طول عمر بالا و تنوع مدل‌های آن اشاره کرد. لازم به ذکر است که این مدل را می‌توان به عنوان دستگیره کابینت های گلاس یا ممبران هم استفاده کرد. 

 

3. دستگیره‌های چوبی 

کابینتی به رنگ سفید با صفحه سنگی و دستگیره چوبی یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

چوب همیشه از موادی بوده که افراد به استفاده از آن تمایل نشان می‌دهند. کابینت‌ها را از چوب‌های صنعتی می‌سازند و قرار دادن دستگیره‌ی چوبی روی آنها هم کار عجیبی نیست. از نظر ظاهری، استفاده از دستگیره‌های چوبی، جلوه‌ی زیبایی به کابینت می‌بخشد و برای خانه‌های ویلایی و آشپزخانه‌های سنتی بسیار مناسب است. 

در کنار مزیت‌هایی که این مدل دستگیره دارد، باید به چند نقطه ضعف آن هم اشاره کرد. دستگیره‌های چوبی طول عمر کمتری نسبت به سایر دستگیره‌ها دارند و در برابر رطوبت و حرارت ممکن است تغییر شکل یا تغییر رنگ بدهند. همچنین تمیز کردن دستگیره‌های چوبی دشوارتر از سایر دستگیره‌ها بوده و  به همین دلیل تنوع دستگیره‌های چوبی در بازار کمتر از سایر مدل‌ها است. 

 

4. دستگیره‌های فلزی  

کابینت مشکی با صفحه چوبی و دستگیره فنجانی فلزی یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

دستگیره‌های فلزی کابینت در جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند که متداول‌ترین جنس‌ها آهن، برنز و برنج است. دستگیره‌های آهنی به دلیل حساسیت در برابر آب و رطوبت کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند اما دستگیره‌‌های برنزی و برنجی محبوبیت بالایی دارند. این مدل دستگیره‌ها شکل‌پذیری بالایی دارند و می‌توان در اشکال مختلفی آنها را در آورد. 

طول عمر دستگیره‌های فلزی بالاست و به ندرت دچار تغییر رنگ یا تغییر شکل می‌شوند. قیمت دستگیره‌های فلزی (برنجی و برنزی) نسبتا بالاست و برای کابینت‌های سلطنتی و مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 

5. دستگیره‌های پلاستیکی 

کابینت سفید با شیشه‌های مات و دستگیره دکمه‌ای پلاستیکی مشکی یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

آخرین مورد از انواع دستگیره‌های کابینت که ارزان‌ترین مدل هم هست، دستگیره‌های پلاستیکی هستند. این مدل دستگیره‌ها وزن بسیار سبکی دارند و در طرح و رنگ‌های متنوعی به بازار عرضه می‌شوند. دستگیره‌های پلاستیکی بیشتر برای کابینت‌هایی که خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، کاربرد دارد. 

زیبایی دستگیره‌های پلاستیکی آنچنان چشمگیر نیست ولی به دلیل قیمت ارزانی که دارند ممکن است وسوسه کننده باشند. یکی از معایب دستگیره‌های پلاستیکی مقاومت کم آنها در برابر ضربه و فشار است. این مدل دستگیره‌ها ممکن است در اثر فشار یا ضربه دچار شکستگی شوند و نیاز به تعویض داشته باشند. 

 

انتخاب رنگ دستگیره‌های کابینت 

آشپزخانه‌ای با کفپوش پارکت، صفحه بین کابینتی سنگی، کابینت‌های سفید با دستگیره‌ فلزی بژ یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

چه رنگ کابینتی با چه رنگ دستگیره‌ای مناسب است؟ این سوال، یکی از پرتکرارترین سوالاتی‌ست که افراد در هنگام انتخاب و خرید دستگیره کابینت از فروشنده می‌پرسند. برای پاسخ به این سوال ما چند نمونه از پرطرفدارترین رنگ کابینت‌ها و بهترین رنگ دستگیره را در زیر برای شما فهرست کرده‌ایم. 

 

کابینت سفید با صفحه سنگ مرمر و دستگیره نقره‌ای یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

  • دستگیره برای کابینت سفید: چه رنگ دستگیره‌ای برای کابینت سفید انتخاب کنیم؟ اگر قصد دارید رنگ سفید و زیبای کابینت بیشتر در معرض دید قرار گیرد باید از دستگیره‌های رنگ روشن مانند نقره‌ای یا سفید استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید کنتراست (تضادی) در رنگ‌ها ایجاد کنید، می‌توانید روی دستگیره‌های مشکی یا طلایی هم حساب ویژه‌ای باز کنید. 

 

کابینت طوسی روشن با دستگیره میله‌ای طوسی تیره یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

  • دستگیره برای کابینت نقره‌ای یا طوسی: بهتر است برای کابینت‌های نقره‌ای یا طوسی از دستگیره‌هایی در همان طیف رنگی نقره‌ای ولی کمی روشن‌تر یا تیره‌تر استفاده کنید. دستگیره‌های نقره‌ای یا خاکستری می‌تواند جلوه‌ی زیبایی به کابینت شما بدهد. 

 

آشپزخانه‌ای با کفپوش پارکت، گاز چند شعله، کابینت چوبی با صفحه سنگی و دستگیره نقره‌ای یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

  • دستگیره برای کابینت چوبی: برای کابینت‌های رنگ چوب، بیشتر از دستگیره‌هایی با همان طیف رنگی استفاده می‌شود. اما دستگیره‌های نقره‌ای، سفید و مشکی هم برای کابینت‌هایی که رنگ چوب دارند بسیار مناسب است. 

 

آشپزخانه‌ای با کابینت‌های مشکی، صفحه سنگی و دستگیره نقره‌ای یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

  • دستگیره برای کابینت مشکی: اگر آشپزخانه‌ای با کابینت‌های مشکی دارید، بسیار خوش شانس هستید چون انتخاب‌های متنوعی برای دستگیره‌ی کابینت پیش روی شما قرار دارد. می‌توانید از دستگیره‌های طلایی یا نقره‌ای استفاده کنید تا حالتی سلطنتی و مدرن به کابینت داده شود. می‌توانید از دستگیره‌های رنگ روشن مانند سفید استفاده کنید تا کنتراست رنگی به وجود آید یا اینکه دستگیره را هم به رنگ کابینت، مشکی انتخاب کنید. 

 

نکات مهم در خرید دستگیره کابینت آشپزخانه 

کابینت چوبی قهوه‌ای تیره با دستگیره‌های برنز یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

در بخش آخر باید به نکات مهمی که پیش از خرید دستگیره‌های کابینت باید بدانید اشاره کنیم. این نکات عبارت‌اند از: 

  • مقاومت و طول عمر دستگیره: در هنگام انتخاب دستگیره حتما به این موضوع توجه داشته باشید که دستگیره‌ای که خریداری می‌کنید باید حداقل تا 5 سال بدون تغییر رنگ و شکل برای شما کار کند. دستگیره‌های پلاستیکی یا برخی از دستگیره‌های فلزی مقاومت بسیار کمی دارند و با شکستن یکی از آنها، شکل ظاهری کابینت‌های شما بهم می‌ریزد. 
  • توجه به جنس کابینت: دستگیره کابینت ام دی اف با دستگیره‌ای که برای کابینت ممبران، استیل، انزو یا های گلاس انتخاب می‌کنید تفاوت دارد. با توجه به جنس کابینت، دستگیره را انتخاب کنید. به عنوان مثال کابینت‌های ممبران از نظر ظاهری براق‌تر از سایر مدل‌ها هستند، بنابراین برای انتخاب دستگیره کابینت ممبران باید به دنبال دستگیره‌هایی باشید که با جنس بدنه هماهنگ باشند. 
پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره مزایا و قیمت کابینت انزو را مطالعه فرمایید.

 

آشپزخانه‌ای با کفپوش پارکت، کابینت طوسی روشن و دستگیره‌های فلزی میله‌ای و دکمه‌ای یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

  • توجه به سبک کابینت: دستگیره کابینت مدرن با کابینت کلاسیک یا سنتی تفاوت دارد. مورد دومی که قبل از انتخاب دستگیره باید به آن توجه کنید سبک کابینت آشپزخانه شماست. نمی‌توانید برای آشپزخانه‌ای که دکوراسیون و طراحی مدرن دارد، از دستگیره‌ای سنتی یا کلاسیک استفاده کنید. 
  • قیمت دستگیره کابینت: قطعا قیمتی که برای دستگیره‌های کابینت پرداخت می‌کنید برای شما اهمیت دارد. دستگیره‌های پلاستیکی ارزان‌ترین مدل‌های موجود در بازار هستند و دستگیره‌های سرامیکی و فلزی گران‌ترین مدل‌ها را شامل می‌شوند. 

 

سخن پایانی 

آشپزخانه‌ای با کاشی‌های بین کابینتی سفید و کابینت سفید با دستگیره مشکی یکی از انواع دستگیره‌های کابینت

دستگیره‌ای که برای درب کابینت آشپزخانه انتخاب می‌کنید می‌تواند زیبایی آن را دو چندان کند یا برعکس، جلوه‌ای زشت به کابینت بدهد. بنابراین در انتخاب دستگیره باید دقت لازم را داشته باشید. با اطلاع از یک سری نکات مهم می‌توانید بهترین مدل را انتخاب کنید. در این مقاله به معرفی انواع مدل‌های دستگیره کابینت آشپزخانه از نظر جنس و شکل ظاهری پرداختیم و مهم‌ترین نکاتی که پیش از خرید باید بدانید را بررسی کردیم. شما هم می‌توانید تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.