انواع درب تاشو وکاربرد‎های آن

درب تاشو ورودی شیشه‌ای با فریم فلزی، میز چوبی، دوصندلی مشکی تاشو، کفپو‌ش کرم‌رنگ و محوطه بیرونی پوشیده شده از چمن و درخت

همه افرادی که در حال بازسازی منزل قدیمی یا ساخت خانه جدید هستند، ممکن است فکر کنند که کدام نوع درب را برای فضای داخلی یا خارجی انتخاب کنند. درب تاشو یک نوع درب با مزایای متعدد است که می‌توان آن را در ابعاد و جنس‌های مختلف تهیه کرد. در خانه‌های معاصر یا خانه‌های سنتی این درب‌ها می‌توانند به راحتی اجرا شوند. آن‌ها یک روش عالی برای مدرنیزه کردن فضای قدیمی خانه‌ها محسوب می‌شوند. قطعاً داشتن یک دیوار شیشه‌ای نسبت به یک دیوار بتنی می‌تواند در روحیه اعضای خانواده تأثیر مثبتی بگذارد. یک دیوار شیشه‌ای رو به باغ، حیاطی پر از گل یا نمای یک استخر مخصوصاً در فصل بهار می‌تواند جذابیت بیشتری داشته باشد. خصوصاً در خانه‌های کوچک جایگزینی این نوع درب‌ها به جای دیوار، به بزرگ شدن فضا نیز کمک می‌کند.

سوالات متداول:

درب‌های تاشو پرکاربرد را نام ببرید؟

1. درب تاشو با فریم آلومینیومی 2. درب تاشو با فریم 3UPVC. درب تاشو با فریم چوبی


در چه فضاهایی می‌توانیم از درب تاشو استفاده کنیم؟

درب‌های تاشو برای دسترسی فضاهای داخلی مانند پذیرایی، نشیمن، آشپزخانه و اتاق خواب به فضاهای خارجی مانند باغ، محوطه حیاط خلوت، استخر، فضای پاسیو، روف گاردن و انواع فضاهای نیمه باز مانند تراس و بالکن استفاده می‌شود.


در هنگام نصب درب تاشو باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. توجه به ابعاد و تعداد پانل‌های درب 2. نحوه کارکرد و عملکرد درب 3. نحوه نصب ریل‌های درب تاشو 4. توجه به مدل و متریال فریم درب 5. انتخاب نوع شیشه 6. مقدار U و توجه به بازده حرارتی درب‎

 

انواع درب‌های تاشو

درب تاشو شیشه با فریم فلزی به رنگ مشکی، کفپوش چوبی، دیوار طوسی رنگ، مبلمان مشکی و میز جلومبلی مستطیل شکل چوبی

درب تاشو با فریم آلومینیومی

درب تاشو با فریم آلومینیومی مشکی برای آشپزخانه‌ای با کابینت‌های سفید، جزیره سنگی، سینک توکار و چهار لوستر آویز سفید و مشکی

قطعاً آلومینیوم بهترین انتخاب همه جانبه برای درب‌های تاشو، به ویژه درب‌های تاشوی خارجی است. مقاومت آلومینیوم بارزترین مزیت آن برای انتخاب است. بسیاری از مردم به دلیل استحکام و دوام، جنس آلومینیوم را برای لوازم خود انتخاب می‌کنند. به همین دلیل برای درب‌های تاشو خارجی در طراحی پاسیو و ورودی فضای روف گاردن نیز این متریال بسیار ایده‌آل است. علاوه‌بر این، مقاومت آلومینیوم باعث می‌شود که شیشه در امنیت کامل باشد. فریم آلومینیومی تشعشعات نور خورشید را بسیار خوب تحمل می‌کند و از تغییر حالت درب در انواع بالکن‌ها به ویژه بالکن شیشه‌ای جلوگیری می‌کند. درب‌های آلومینیومی علاوه‌بر اینکه در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند، عمر طولانی دارند و در عین حال زیبا به نظر می‌رسند. عیب اصلی آن‌ها گران بودن آن‌ها است، اما با توجه به تمام مزایای آن، مطمئناً یک سرمایه‌گذاری مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

 

درب تاشو با فریم UPVC

نمای خارجی خانه با آجر قرمز، درب تاشو با فریم سفید، کفپوش سنگی برای حیاط و چند گلدان با گیاه زینتی

این گزینه بسیار ارزان‌تر از آلومینیوم است، اما با گذشت زمان ظاهر خوب خود را از دست می‌دهد. علاوه‌بر طول عمر کم و مشکلات خمش، ممکن است در طی سال‌ها تغییر رنگ زرد بر روی آن به وجود آید. باید توجه داشته باشید که برای نگهداری UPVC هزینه بیشتری را باید پرداخت کنید.

 

درب تاشو با فریم چوبی

درب تاشو ورودی با فریم چوبی، کفپوش چوبی، مبلمان کرم رنگ، آباژور رومیزی با کلاهک سفید، دیوار کرم رنگ و نورپردازی هالوژنی

ظاهر طبیعی چوب یک مزیت عالی برای انتخاب این متریال برای درب‌های تاشو است. علاوه‌بر آن تولیدکنندگان از چوب‌های مهندسی شده که در نتیجه اتصال چندین لایه چوب با چسب حاصل می‌شوند نیز برای تولید این نوع درب‌ها استفاده می‌کنند. اگرچه چوب مهندسی شده عمر بیشتری نسبت به چوب طبیعی دارد، اما ممکن است رطوبت داخلی آن منجر به خم شدن چوب شود. از نظر قیمت، دوام و زیبایی، چوب مهندسی شده می‌تواند انتخاب خوبی باشد. همچنین هزینه تعمیر و نگهداری چوب طبیعی نسبت به UPVC کمتر و نسبت به آلومینیوم بیشتر است.

 

عملکرد درب‌ تاشو

 درب تاشو با فریم مشکی در ورودی خانه‌ای با نمای چوبی، میز غذاخوری مستطیل شکل به همراه صندلی‌های چوبی و لوستر آویز

یک درب تاشو شامل تعدادی پانل است که کاربر می‌تواند برای باز یا بسته کردن، آن‌ها را تا کند. پانل‌ها با کمک غلتک‌ها در امتداد یک مسیر حرکت می‌کنند و کاربر می‌تواند آن‌ها را با استفاده از یک دستگیره به سمت داخل بکشد و آن را ببندد. این پانل‌ها می‌توانند بیش از 2 یا 4 عدد باشند؛ با توجه به فضای موجود تعداد و ابعاد آن‌ها می‌تواند متغیر باشد.

 

درب تاشو خارجی و داخلی

درب تاشو با فریم مشکی برای خانه‌ای با نورپردازی هالوژنی، پنجره‌های قدی و کفپوش سرامیکی

درهای تاشو خارجی برای ایجاد پیوند بصری و فیزیکی با فضای بیرونی طراحی شده‌اند. بنابراین، معمولاً در قسمتی از خانه که به فضای باغ، حیاط یا استخر خانگی منتهی می‌شوند، این درب‌ها را نصب می‌کنند. در هنگام خرید دقت داشته باشید، این نوع پنجره‌های خارجی نسبت به شرایط سخت آب و هوایی و محیط بیرون طراحی شده‌ باشند. مدل‌های داخلی در فضاهای مختلف درون ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و به طور گسترده‌ای برای انواع فضاها، در انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری کاربرد دارند. برای اتصال اتاق نشیمن، فضای غذاخوری یا آشپزخانه بسیار کاربرد دارند. آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا با طراحی جسورانه ظاهر خانه خود را جذاب‌تر کنید.

 

درب تاشو چوبی به رنگ کرم، دیوار صورتی کمرنگ، آباژور ایستاده مشکی با کلاهک سفید، میز غذاخوری مشکی به همراه صندلی سفید

می‌توان برای فضای داخلی درب را به‌طور یکپارچه از چوب تهیه کرد و هیچ بخشی از آن شیشه نداشته باشد، برای جداسازی فضاهای داخلی این نوع درب‌ها کارایی بیشتری دارند. نحوه باز شدن درب‌ها بسیار مهم است. قبل از نصب درب باید دکوراسیون داخلی را در نظر بگیرید و سپس تصمیم به باز شدن درب به داخل، به خارج، به سمت چپ، به سمت راست یا به سمت مرکز بگیرید. درب‌های تاشو معمولاً به بیرون باز می‌شوند تا فضای داخلی کمتر اشغال شود. هر دو مدل خارجی و داخلی انعطاف‌پذیری بالایی دارند و می‌توانند شخصی‌سازی شوند تا تقریباً تمام نیازهای شما را برآورده کنند.

 

درب ورودی تاشو شیشه‌ای با فریم مشکی، مبل چرم مشکی،محوطه بیرونی با میز و صندلی چوبی و سایبان چتری، گل و گلدان

همین‌طور تغییر در فریم‌ها و ابعاد می‌توانند هزینه‌های شما را کاهش یا افزایش دهند. علاوه‌بر انتخاب نوع متریال و ابعاد، می‌توانید در رنگ‌های مختلفی با توجه به دکوراسیون داخلی این درب را انتخاب کنید. نمی‌توانید هیچ یک از پارامترها را به طور تصادفی در نظر بگیرید، زیرا همه آن‌ها به عملکرد خوب و ظاهر زیبای کلی درب کمک بسیاری می‌کنند.

 

تعداد پانل‌های درب تاشو

درب تاشو ورودی با فریم نقره‌ای برای تراس خانه‌ای با مبلمان طوسی، میز شیشه‌ای، کفپوش سرامیک کرم رنگ و دو پنکه سقفی

این نوع درب‌ها برای فضاهای بسیار بزرگ کاربردی هستند. با کارگزاری درب‌های معمولی بزرگ فضای زیادی از اتاق گرفته می‌شود، اما به دلیل مکانیزم باز و بسته شدن درب‌های تاشو، فضای زیادی اشغال نخواهد شد. معمولاً عرض این درب‌ها از حدود 1800 میلی‎متر شروع و تا عرض 6000 میلی‌متر ادامه دارد. به طور کلی، هرچه فضا بزرگ‌تر باشد، پانل‌های بیشتری باید ساخته شود. معمولاً پانل‌هایی با عرض کم را برای درب کمدها در نظر می‌گیرند، اما درهای بزرگ‌تر محبوبیت بیشتری دارند و برای جداسازی فضای نشیمن و تراس می‌توانند انتخاب بهتری باشند. تعداد پانل‌ها بر روی هر درب می‌تواند متفاوت باشد.

 

درب تاشو ورودی با شیشه آبی و فریم فلزی مشکی، محوطه بیرونی با صندلی‌های کرم‌ و مشکی، کفپوش چوبی سفید، دیوار سفید و چند چراغ مشکی

درب‌ها می‌توانند حداقل دارای دو پانل و بیشتر در حدود سه، چهار، پنج یا شش پانل باشند. هریک از پانل‌ها از طریق لولا به یکدیگر متصل می‌شوند. طراحی تعداد پانل‌ها بر روی درب می‌تواند سلیقه‌ای و با در نظر گرفتن فضا باشد. به طور مثال می‌توانید یک درب تاشو با 6 پانل را به صورت 5+1، 3+3، 4+2 یا 6+0 طراحی کنید. همین طور برای درب با 5 پانل می‌توانید به صورت 2+3، 4+1 یا 5+0، برای درب با 4 پانل به صورت 2+2، 3+1 یا 4+0 و برای درب با 3 پانل به صورت 2+1 یا 3+0 طراحی و اجرا کنید.

 

شیشه درب تاشو

درب تاشو ورودی شیشه‌ای با فریم مشکی، محوطه داخلی خانه با میز بزرگ، کفپوش طوسی و صندلی چوبی، محوطه بیرونی با زمین چمنی

عموما بیشترین متریالی که در ساخت درب‌های تاشو استفاده می‌شود، شیشه است. شیشه اجازه می‌دهد تا نور در اتاق‌ها جریان داشته باشد و به ایجاد فضای بزرگ کمک می‌کند. اگر حریم خصوصی برای شما اهمیت دارد، می‌توانید نوع شیشه را مات یا مشجر انتخاب کنید. اگر امنیت در اولویت شما قرار دارد، برای درهای تاشو خارجی از شیشه‌های دو جداره استفاده کنید. علاوه‌بر امنیت، شیشه‌های دو جداره، میزان انتقال گرما و سرما به داخل را کاهش می‌دهند.

 

درب تاشو شیشه‌ای با فریم فلزی، محوطه بیرونی با کفپوش خاکستری، میز و صندلی‌های چوبی، سایبان چوبی، باغچه با درخت و انواع گل

از آنجا که بخش بزرگی از دیوار را این درب‌ها می‌پوشانند، در ماه‌های گرم تابستان، مانع از ورود گرمای شدید و در ماه‌های سرد زمستان مانع از ورود سرمای شدید، به داخل می‌شوند، این به معنای مصرف انرژی بسیار کمتر خواهد بود. اگر در مرکز شهر زندگی می‌کنید و سروصدا زیاد است شیشه‌های دو جداره، خانه شما را به محیطی آرام تبدیل می‌کنند. همچنین اگر در مقابل درب تاشو چیدمان مبلمان انجام داده‌اید، ممکن است بر اثر تابش نور خورشید مبلمان، دکوراسیون و حتی فرش آسیب ببینند، از این جهت شیشه‌های دو جداره می‌توانند میزان ورود اشعه ماورا بنفش را به داخل خانه کاهش دهند.

 

انتخاب ریل مناسب برای درب تاشو

درب تاشو ریلی شیشه‌ای با فریم فلزی، نمای بیرونی قرمز آجری، آشپزخانه با کابینت طوسی، میز چوبی و صندلی‌های سفید

برای اینکه درب‌ها بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند باید حول یک محور قرار بگیرند تا هم وزن درب‌ها تنها توسط لولاها تحمل نشود و هم در یک موقعیت ثابت باز و بسته شوند. ریل‌ها می‌توانند به سقف، به کف و در برخی از موارد به هر دو قسمت متصل شوند. بنابراین فضایی را که برای نصب این نوع درب‌ها انتخاب می‌کنید باید امکان نصب ریل را داشته باشند. ریل‌ها یا در داخل زمین یا کمی از سطح زمین بالاتر قرار می‌گیرند. اگر قرار است دو فضا را به هم متصل کنید و در هنگام باز بودن درب، مرتب بین دو فضا برای آوردن لوازم در رفت و آمد باشید، برای جلوگیری از افتادن و زمین خوردن، بهترین حالت قرارگیری ریل در داخل کف است. البته گزینه نصب ریل روی سقف کمک می‌کند تا به طور کلی از این نوع مشکلات جلوگیری شود و هیچ بخش اضافی بر روی کف مشاهده نشود. این ریل‌ها هیچ اختلالی را در باز و بسته شدن درب ایجاد نمی‌کنند و فضایی یکپارچه شکل می‎گیرد.

 

اهمیت ارزش U برای درب تاشو

درب تاشو شیشه‌ای با فریم فلزی، کابینت خاکستری، کانتر طوسی روشن و میز و صندلی چوبی

به هنگام نصب درب تاشو باید به بازده حرارتی که با مقدار U نشان داده می‌شود، توجه کرد. ارزش U، سرعت عبور انرژی از یک طرف درب به طرف دیگر آن را توصیف می‌کند. مقادیر کم U به درب‌های کارآمدتر اختصاص می‌یابد. هر چه این میزان کمتر باشد کیفیت عایق بالاتر خواهد بود.

 

امنیت درب تاشو

درب تاشو شیشه‌ای با فریم آلومینیومی سفید، نمای بیرونی آجری قرمز، کفپوش سرامیک کرم رنگ، گلدان و صندلی چوبی

افرادی که درب‌های تاشو خارجی را نصب می‌کنند، در مورد امنیت این درب‌ها نگران هستند. اما این درب‌ها بسیار ایمن هستند، چرا که دارای سیستم قفل چند نقطه‌ای هستند. طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که امنیت کامل را برقرار می‎کنند.

 

مزیت استفاده از درب تاشو

درب تاشو ورودی شیشه‌ای با فریم مشکی، کفپوش سرامیکی طوسی رنگ، دیوار سفید و یک تابلو نقاشی مدرن

 • از جداکننده اتاق گرفته تا ورودی آلاچیق شیشه‌ای و آلاچیق فلزی و ورودی انواع تراس ، درب‌های تاشو مطمئناً مفید خواهند بود. آن‌ها برای جداسازی هر فضایی می‌توانند مناسب باشند، بنابراین از لحاظ در دسترس بودن و دید بیشتر، نسبت به درهای سنتی برتری دارند.
 • اتاق نشیمن می‌تواند با درهای تاشو به جای پنجره‌ها و درب‌های معمولی، روشن‌تر و بزرگ‌تر به نظر برسد.
 • این درب‌ها اجازه می‌دهند تا نور طبیعی بیشتری به فضای داخلی سرازیر شود و چشم‌انداز بی‌نظیری را ایجاد می‌کنند.
 • درب‌های تاشو به دلیل صفحات تمام شیشه‌ای، دید بیشتری دارند و به شما این امکان را می‌دهند که هنگام کار کردن در خانه، بازی کودکان را در فضای بیرون تماشا کنید.

 

درب تاشو ورودی شیشه‌ای با فریم فلزی، کابینت آشپزخانه چوبی کرم‌رنگ و قهوه‌ای روشن، محوطه بیرونی با میز وصندلی و کفپوش سفید

 • یک درب معمولی به دلیل هوادهی ضعیف، نمی‌تواند تهویه مناسبی داشته باشد. از طرف دیگر، درب تاشو تهویه و گردش هوا را به خوبی ایجاد می‌کند، بنابراین در فصل تابستان می‌تواند بسیار مفید باشد.
 • درهای تاشوی عریض، مقدار زیادی هوا و نور روز را وارد فضا می‌کنند و این موضوع می‌تواند میزان استفاده از نور مصنوعی را در روز کاهش دهد.
 • از نظر زیبایی‌شناسی این درب‌ها کاملاً شگفت‌انگیز هستند و توانایی تغییر شکل فضای داخلی را دارند.
 • از نظر صرفه‌جویی در انرژی این درب‌ها می‌توانند بسیار مفید عمل کنند و تا حدودی گرمایش داخل خانه را با نور خورشید تأمین کنند.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با انواع درب تراس و بالکن و خصوصیات آنها را مطالعه فرمایید.

 

معایب استفاده از درب تاشو

 درب تاشو ورودی شیشه‌ای با فریم آبی، کفپوش بیرونی چوبی و کفپوش داخلی سرامیک کرم رنگ، میز وصندلی چوبی و مبلمان شکوفه‌ای رنگ

 • فاصله نداشتن پروفیل از سطح زمین می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. البته نداشتن اختلاف سطح می‌تواند یک مزیت محسوب شود، اینکه فضای خارجی درب و فضای داخلی درب یکسان باشد و سطح یکپارچه‌ای وجود داشته باشد، از لحاظ بصری بسیار زیبا است. اما اگر درب را در فضایی نصب کرده‌اید که آب می‌تواند به درب برسد، ممکن است پروفیل‌ها دچار آسیب شوند. البته می‌توانید در حین آماده‌سازی کف سطح را شیب‌دار آماده کنید.

 

درب تاشو ورودی شیشه‌ای با فریم فلزی، حیاط پوشیده شده از چمن با حصار چوبی، کفپوش سنگی دور حیاط و نمای یک خانه با دیوار طوسی

 • هزینه این نوع درب‌ها به دلیل پیچیدگی در نصب، قاب و شیشه‌های متعدد نسبت به درب‌های معمولی کمی بیشتر است.
 • پس از نصب، درب‌ها باید از لحاظ امنیت و مقاومت در برابر انواع شرایط آب و هوایی مورد بررسی قرار گیرند.
 • درب‌های تاشو ممکن است برای خانه‌هایی که فضای داخلی محدودی دارند ایده‌آل نباشند، زیرا برخی از درها به داخل باز می‌شوند و کمی از فضا را می‌گیرند.

 

نظافت درب تاشو

درب تاشو ورودی شیشه‌ای با فریم مشکی، تخت دو نفره طوسی، نمای خارجی آجری، کفپوش داخلی چوبی و کفپوش بیرونی سرامیک مشکی

دستیابی به شیشه‌های بدون لک می‌تواند یک چالش باشد. از آنجایی که ممکن است مدام در حال رفت و آمد از اتاق نشیمن به فضای بیرون باشید، احتمال کثیف شدن شیشه‌های در تاشو بیشتر خواهد بود، همین‌طور به دلیل ارتفاع از کف تا سقف این درب‌ها، اگر کودک در خانه داشته باشید به احتمال زیاد قسمت‌های پایینی درب همیشه لک خواهند بود. نگران نباشید، با استفاده از ابزارها و روش‌های صحیح می‌توانید این کار پر زحمت را ساده‌تر کنید و باعث درخشندگی سطوح شیشه‌ای شوید. بهتر است برای نظافت این درب‌ها از بالا به پایین با استفاده از دستمال‌های نرم و مواد شوینده مناسب نظافت را انجام دهید تا هرگونه لک از شیشه‌ها پاک شود.

 

سخن پایانی

یک درب تاشو و یک درب معمولی شیشه‌ای با فریم طوسی، دیوار سفید، کفپوش طوسی و سقف چوبی

از آنجا که هر شرکت تولید درب تاشو، استانداردها و روش‌های ساخت متفاوتی دارند، کیفیت محصولات آن‌ها نیز می‌تواند متفاوت باشد. از مهم‌ترین استانداردهای لازم برای این محصول، مقاوم بودن در برابر طوفان و انواع شرایط آب و هوایی، مؤثر در کاهش انرژی و ضریب U کمتر است. قاب‌های درب معمولاً از جنس آلومینیوم، چوب یا وینیل ساخته می‌شوند که آلومینیوم دوام بیشتری دارد. در هنگام خرید این محصول باید کیفیت اجزای منفرد، از جمله دستگیره و قفل‌ها را نیز به طور کلی بررسی کنید. توصیه نمی‌شود خودتان درب‌های تاشو را نصب کنید. نصب این گونه درب‌ها بدون اطلاعات کافی ممکن است منجر به مشکلاتی پیچیده در آینده شود.

20 نمونه درب تاشو