انواع درب تاشو وکاربرد‎های آن

اتاق کاری با دیوارها و سقف شیشه ای، میز و صندلی های کار و درب تاشو

همه افرادی که در حال بازسازی منزل قدیمی یا ساخت خانه جدید هستند، ممکن است فکر کنند که کدام نوع درب را برای فضای داخلی یا خارجی انتخاب کنند. درب تاشو یک نوع درب با مزایای متعدد است که می‌توان آن را در ابعاد و جنس‌های مختلف تهیه کرد. در خانه‌های معاصر یا خانه‌های سنتی این درب‌ها می‌توانند به راحتی اجرا شوند. آن‌ها یک روش عالی برای مدرنیزه کردن فضای قدیمی خانه‌ها محسوب می‌شوند. قطعاً داشتن یک دیوار شیشه‌ای نسبت به یک دیوار بتنی می‌تواند در روحیه اعضای خانواده تأثیر مثبتی بگذارد. یک دیوار شیشه‌ای رو به باغ، حیاطی پر از گل یا نمای یک استخر مخصوصاً در فصل بهار می‌تواند جذابیت بیشتری داشته باشد. خصوصاً در خانه‌های کوچک جایگزینی این نوع درب‌ها به جای دیوار، به بزرگ شدن فضا نیز کمک می‌کند.

سوالات متداول:

درب‌های تاشو پرکاربرد را نام ببرید؟

1. درب تاشو با فریم آلومینیومی 2. درب تاشو با فریم 3UPVC. درب تاشو با فریم چوبی


در چه فضاهایی می‌توانیم از درب تاشو استفاده کنیم؟

درب‌های تاشو برای دسترسی فضاهای داخلی مانند پذیرایی، نشیمن، آشپزخانه و اتاق خواب به فضاهای خارجی مانند باغ، محوطه حیاط خلوت، استخر، فضای پاسیو، روف گاردن و انواع فضاهای نیمه باز مانند تراس و بالکن استفاده می‌شود.


در هنگام نصب درب تاشو باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. توجه به ابعاد و تعداد پانل‌های درب 2. نحوه کارکرد و عملکرد درب 3. نحوه نصب ریل‌های درب تاشو 4. توجه به مدل و متریال فریم درب 5. انتخاب نوع شیشه 6. مقدار U و توجه به بازده حرارتی درب‎

 

انواع درب‌های تاشو

.

درب تاشو با فریم آلومینیومی

آشپزخانه ای با جزیره مشکی و درب تاشو با فریم آلومینیومی مشکی برای رفتن به حیاط

قطعاً آلومینیوم بهترین انتخاب همه جانبه برای درب‌های تاشو، به ویژه درب‌های تاشوی خارجی است. مقاومت آلومینیوم بارزترین مزیت آن برای انتخاب است. بسیاری از مردم به دلیل استحکام و دوام، جنس آلومینیوم را برای لوازم خود انتخاب می‌کنند. به همین دلیل برای درب‌های تاشو خارجی در طراحی پاسیو و ورودی فضای روف گاردن نیز این متریال بسیار ایده‌آل است. علاوه‌بر این، مقاومت آلومینیوم باعث می‌شود که شیشه در امنیت کامل باشد. فریم آلومینیومی تشعشعات نور خورشید را بسیار خوب تحمل می‌کند و از تغییر حالت درب در انواع بالکن‌ها به ویژه بالکن شیشه‌ای جلوگیری می‌کند. درب‌های آلومینیومی علاوه‌بر اینکه در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند، عمر طولانی دارند و در عین حال زیبا به نظر می‌رسند. عیب اصلی آن‌ها گران بودن آن‌ها است، اما با توجه به تمام مزایای آن، مطمئناً یک سرمایه‌گذاری مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

 

درب تاشو با فریم UPVC

نمای خارجی خانه ای با آجر قرمز و درب تاشو با فریم UPVC سفید

این گزینه بسیار ارزان‌تر از آلومینیوم است، اما با گذشت زمان ظاهر خوب خود را از دست می‌دهد. علاوه‌بر طول عمر کم و مشکلات خمش، ممکن است در طی سال‌ها تغییر رنگ زرد بر روی آن به وجود آید. باید توجه داشته باشید که برای نگهداری UPVC هزینه بیشتری را باید پرداخت کنید.

 

درب تاشو با فریم چوبی

درب تاشو با فریم چوبی هم رنگ با کفپوش های نشیمن با مبلمان کرم

ظاهر طبیعی چوب یک مزیت عالی برای انتخاب این متریال برای درب‌های تاشو است. علاوه‌بر آن تولیدکنندگان از چوب‌های مهندسی شده که در نتیجه اتصال چندین لایه چوب با چسب حاصل می‌شوند نیز برای تولید این نوع درب‌ها استفاده می‌کنند. اگرچه چوب مهندسی شده عمر بیشتری نسبت به چوب طبیعی دارد، اما ممکن است رطوبت داخلی آن منجر به خم شدن چوب شود. از نظر قیمت، دوام و زیبایی، چوب مهندسی شده می‌تواند انتخاب خوبی باشد. همچنین هزینه تعمیر و نگهداری چوب طبیعی نسبت به UPVC کمتر و نسبت به آلومینیوم بیشتر است.

 

عملکرد درب‌ تاشو

نمای چوبی خانه ای با ورودی درب تاشو با فریم مشکی

یک درب تاشو شامل تعدادی پانل است که کاربر می‌تواند برای باز یا بسته کردن، آن‌ها را تا کند. پانل‌ها با کمک غلتک‌ها در امتداد یک مسیر حرکت می‌کنند و کاربر می‌تواند آن‌ها را با استفاده از یک دستگیره به سمت داخل بکشد و آن را ببندد. این پانل‌ها می‌توانند بیش از 2 یا 4 عدد باشند؛ با توجه به فضای موجود تعداد و ابعاد آن‌ها می‌تواند متغیر باشد.

 

درب تاشو خارجی و داخلی

درب تاشو با فریم مشکی برای داخل و خارج خانه ای با فضای باز

درهای تاشو خارجی برای ایجاد پیوند بصری و فیزیکی با فضای بیرونی طراحی شده‌اند. بنابراین، معمولاً در قسمتی از خانه که به فضای باغ، حیاط یا استخر خانگی منتهی می‌شوند، این درب‌ها را نصب می‌کنند. در هنگام خرید دقت داشته باشید، این نوع پنجره‌های خارجی نسبت به شرایط سخت آب و هوایی و محیط بیرون طراحی شده‌ باشند. مدل‌های داخلی در فضاهای مختلف درون ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و به طور گسترده‌ای برای انواع فضاها، در انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری کاربرد دارند. برای اتصال اتاق نشیمن، فضای غذاخوری یا آشپزخانه بسیار کاربرد دارند. آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا با طراحی جسورانه ظاهر خانه خود را جذاب‌تر کنید.

 

.

می‌توان برای فضای داخلی درب را به‌طور یکپارچه از چوب تهیه کرد و هیچ بخشی از آن شیشه نداشته باشد، برای جداسازی فضاهای داخلی این نوع درب‌ها کارایی بیشتری دارند. نحوه باز شدن درب‌ها بسیار مهم است. قبل از نصب درب باید دکوراسیون داخلی را در نظر بگیرید و سپس تصمیم به باز شدن درب به داخل، به خارج، به سمت چپ، به سمت راست یا به سمت مرکز بگیرید. درب‌های تاشو معمولاً به بیرون باز می‌شوند تا فضای داخلی کمتر اشغال شود. هر دو مدل خارجی و داخلی انعطاف‌پذیری بالایی دارند و می‌توانند شخصی‌سازی شوند تا تقریباً تمام نیازهای شما را برآورده کنند.

 

.

همین‌طور تغییر در فریم‌ها و ابعاد می‌توانند هزینه‌های شما را کاهش یا افزایش دهند. علاوه‌بر انتخاب نوع متریال و ابعاد، می‌توانید در رنگ‌های مختلفی با توجه به دکوراسیون داخلی این درب را انتخاب کنید. نمی‌توانید هیچ یک از پارامترها را به طور تصادفی در نظر بگیرید، زیرا همه آن‌ها به عملکرد خوب و ظاهر زیبای کلی درب کمک بسیاری می‌کنند.

 

تعداد پانل‌های درب تاشو

درب تاشو با فریم نقره ای برای اتصال نشیمن به تراس با مبلمان طوسی

این نوع درب‌ها برای فضاهای بسیار بزرگ کاربردی هستند. با کارگزاری درب‌های معمولی بزرگ فضای زیادی از اتاق گرفته می‌شود، اما به دلیل مکانیزم باز و بسته شدن درب‌های تاشو، فضای زیادی اشغال نخواهد شد. معمولاً عرض این درب‌ها از حدود 1800 میلی‎متر شروع و تا عرض 6000 میلی‌متر ادامه دارد. به طور کلی، هرچه فضا بزرگ‌تر باشد، پانل‌های بیشتری باید ساخته شود. معمولاً پانل‌هایی با عرض کم را برای درب کمدها در نظر می‌گیرند، اما درهای بزرگ‌تر محبوبیت بیشتری دارند و برای جداسازی فضای نشیمن و تراس می‌توانند انتخاب بهتری باشند. تعداد پانل‌ها بر روی هر درب می‌تواند متفاوت باشد.

 

.

درب‌ها می‌توانند حداقل دارای دو پانل و بیشتر در حدود سه، چهار، پنج یا شش پانل باشند. هریک از پانل‌ها از طریق لولا به یکدیگر متصل می‌شوند. طراحی تعداد پانل‌ها بر روی درب می‌تواند سلیقه‌ای و با در نظر گرفتن فضا باشد. به طور مثال می‌توانید یک درب تاشو با 6 پانل را به صورت 5+1، 3+3، 4+2 یا 6+0 طراحی کنید. همین طور برای درب با 5 پانل می‌توانید به صورت 2+3، 4+1 یا 5+0، برای درب با 4 پانل به صورت 2+2، 3+1 یا 4+0 و برای درب با 3 پانل به صورت 2+1 یا 3+0 طراحی و اجرا کنید.

 

شیشه درب تاشو

درب تاشوی برای نمای خارجی خانه با فریم مشکی

عموما بیشترین متریالی که در ساخت درب‌های تاشو استفاده می‌شود، شیشه است. شیشه اجازه می‌دهد تا نور در اتاق‌ها جریان داشته باشد و به ایجاد فضای بزرگ کمک می‌کند. اگر حریم خصوصی برای شما اهمیت دارد، می‌توانید نوع شیشه را مات یا مشجر انتخاب کنید. اگر امنیت در اولویت شما قرار دارد، برای درهای تاشو خارجی از شیشه‌های دو جداره استفاده کنید. علاوه‌بر امنیت، شیشه‌های دو جداره، میزان انتقال گرما و سرما به داخل را کاهش می‌دهند.

 

.

از آنجا که بخش بزرگی از دیوار را این درب‌ها می‌پوشانند، در ماه‌های گرم تابستان، مانع از ورود گرمای شدید و در ماه‌های سرد زمستان مانع از ورود سرمای شدید، به داخل می‌شوند، این به معنای مصرف انرژی بسیار کمتر خواهد بود. اگر در مرکز شهر زندگی می‌کنید و سروصدا زیاد است شیشه‌های دو جداره، خانه شما را به محیطی آرام تبدیل می‌کنند. همچنین اگر در مقابل درب تاشو چیدمان مبلمان انجام داده‌اید، ممکن است بر اثر تابش نور خورشید مبلمان، دکوراسیون و حتی فرش آسیب ببینند، از این جهت شیشه‌های دو جداره می‌توانند میزان ورود اشعه ماورا بنفش را به داخل خانه کاهش دهند.

 

انتخاب ریل مناسب برای درب تاشو

خانه ای با نمای قرمز آجری و درب تاشوی ریلی با فریم مشکی

برای اینکه درب‌ها بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند باید حول یک محور قرار بگیرند تا هم وزن درب‌ها تنها توسط لولاها تحمل نشود و هم در یک موقعیت ثابت باز و بسته شوند. ریل‌ها می‌توانند به سقف، به کف و در برخی از موارد به هر دو قسمت متصل شوند. بنابراین فضایی را که برای نصب این نوع درب‌ها انتخاب می‌کنید باید امکان نصب ریل را داشته باشند. ریل‌ها یا در داخل زمین یا کمی از سطح زمین بالاتر قرار می‌گیرند. اگر قرار است دو فضا را به هم متصل کنید و در هنگام باز بودن درب، مرتب بین دو فضا برای آوردن لوازم در رفت و آمد باشید، برای جلوگیری از افتادن و زمین خوردن، بهترین حالت قرارگیری ریل در داخل کف است. البته گزینه نصب ریل روی سقف کمک می‌کند تا به طور کلی از این نوع مشکلات جلوگیری شود و هیچ بخش اضافی بر روی کف مشاهده نشود. این ریل‌ها هیچ اختلالی را در باز و بسته شدن درب ایجاد نمی‌کنند و فضایی یکپارچه شکل می‎گیرد.

 

اهمیت ارزش U برای درب تاشو

نمای داخلی خانه ای با کابینت های خاکستری آشپزخانه، کانتر و میز رنگ چوب و درب تاشوی شیشه ای

به هنگام نصب درب تاشو باید به بازده حرارتی که با مقدار U نشان داده می‌شود، توجه کرد. ارزش U، سرعت عبور انرژی از یک طرف درب به طرف دیگر آن را توصیف می‌کند. مقادیر کم U به درب‌های کارآمدتر اختصاص می‌یابد. هر چه این میزان کمتر باشد کیفیت عایق بالاتر خواهد بود.

 

امنیت درب تاشو

.

افرادی که درب‌های تاشو خارجی را نصب می‌کنند، در مورد امنیت این درب‌ها نگران هستند. اما این درب‌ها بسیار ایمن هستند، چرا که دارای سیستم قفل چند نقطه‌ای هستند. طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که امنیت کامل را برقرار می‎کنند.

 

مزیت استفاده از درب تاشو

درب تاشو با فریم مشکی برای داخل خانه با تابلوی نقاشی بزرگی روی دیوار

 • از جداکننده اتاق گرفته تا ورودی آلاچیق شیشه‌ای و آلاچیق فلزی و ورودی انواع تراس ، درب‌های تاشو مطمئناً مفید خواهند بود. آن‌ها برای جداسازی هر فضایی می‌توانند مناسب باشند، بنابراین از لحاظ در دسترس بودن و دید بیشتر، نسبت به درهای سنتی برتری دارند.
 • اتاق نشیمن می‌تواند با درهای تاشو به جای پنجره‌ها و درب‌های معمولی، روشن‌تر و بزرگ‌تر به نظر برسد.
 • این درب‌ها اجازه می‌دهند تا نور طبیعی بیشتری به فضای داخلی سرازیر شود و چشم‌انداز بی‌نظیری را ایجاد می‌کنند.
 • درب‌های تاشو به دلیل صفحات تمام شیشه‌ای، دید بیشتری دارند و به شما این امکان را می‌دهند که هنگام کار کردن در خانه، بازی کودکان را در فضای بیرون تماشا کنید.

 

.

 • یک درب معمولی به دلیل هوادهی ضعیف، نمی‌تواند تهویه مناسبی داشته باشد. از طرف دیگر، درب تاشو تهویه و گردش هوا را به خوبی ایجاد می‌کند، بنابراین در فصل تابستان می‌تواند بسیار مفید باشد.
 • درهای تاشوی عریض، مقدار زیادی هوا و نور روز را وارد فضا می‌کنند و این موضوع می‌تواند میزان استفاده از نور مصنوعی را در روز کاهش دهد.
 • از نظر زیبایی‌شناسی این درب‌ها کاملاً شگفت‌انگیز هستند و توانایی تغییر شکل فضای داخلی را دارند.
 • از نظر صرفه‌جویی در انرژی این درب‌ها می‌توانند بسیار مفید عمل کنند و تا حدودی گرمایش داخل خانه را با نور خورشید تأمین کنند.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با انواع درب تراس و بالکن و خصوصیات آنها را مطالعه فرمایید.

 

معایب استفاده از درب تاشو

نمای خاکستری خارجی یک خانه با درب تاشو و فریم خاکستری

 • فاصله نداشتن پروفیل از سطح زمین می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. البته نداشتن اختلاف سطح می‌تواند یک مزیت محسوب شود، اینکه فضای خارجی درب و فضای داخلی درب یکسان باشد و سطح یکپارچه‌ای وجود داشته باشد، از لحاظ بصری بسیار زیبا است. اما اگر درب را در فضایی نصب کرده‌اید که آب می‌تواند به درب برسد، ممکن است پروفیل‌ها دچار آسیب شوند. البته می‌توانید در حین آماده‌سازی کف سطح را شیب‌دار آماده کنید.

 

.

 • هزینه این نوع درب‌ها به دلیل پیچیدگی در نصب، قاب و شیشه‌های متعدد نسبت به درب‌های معمولی کمی بیشتر است.
 • پس از نصب، درب‌ها باید از لحاظ امنیت و مقاومت در برابر انواع شرایط آب و هوایی مورد بررسی قرار گیرند.
 • درب‌های تاشو ممکن است برای خانه‌هایی که فضای داخلی محدودی دارند ایده‌آل نباشند، زیرا برخی از درها به داخل باز می‌شوند و کمی از فضا را می‌گیرند.

 

نظافت درب تاشو

اتاق خوابی با نمای خارجی آجر قرمز و درب تاشو با فریم مشکی و تخت طوسی

دستیابی به شیشه‌های بدون لک می‌تواند یک چالش باشد. از آنجایی که ممکن است مدام در حال رفت و آمد از اتاق نشیمن به فضای بیرون باشید، احتمال کثیف شدن شیشه‌های در تاشو بیشتر خواهد بود، همین‌طور به دلیل ارتفاع از کف تا سقف این درب‌ها، اگر کودک در خانه داشته باشید به احتمال زیاد قسمت‌های پایینی درب همیشه لک خواهند بود. نگران نباشید، با استفاده از ابزارها و روش‌های صحیح می‌توانید این کار پر زحمت را ساده‌تر کنید و باعث درخشندگی سطوح شیشه‌ای شوید. بهتر است برای نظافت این درب‌ها از بالا به پایین با استفاده از دستمال‌های نرم و مواد شوینده مناسب نظافت را انجام دهید تا هرگونه لک از شیشه‌ها پاک شود.

 

سخن پایانی

نمای ایوان خانه با دیوار سفید و سقف چوبی و درب تاشو با فریم طوسی

از آنجا که هر شرکت تولید درب تاشو، استانداردها و روش‌های ساخت متفاوتی دارند، کیفیت محصولات آن‌ها نیز می‌تواند متفاوت باشد. از مهم‌ترین استانداردهای لازم برای این محصول، مقاوم بودن در برابر طوفان و انواع شرایط آب و هوایی، مؤثر در کاهش انرژی و ضریب U کمتر است. قاب‌های درب معمولاً از جنس آلومینیوم، چوب یا وینیل ساخته می‌شوند که آلومینیوم دوام بیشتری دارد. در هنگام خرید این محصول باید کیفیت اجزای منفرد، از جمله دستگیره و قفل‌ها را نیز به طور کلی بررسی کنید. توصیه نمی‌شود خودتان درب‌های تاشو را نصب کنید. نصب این گونه درب‌ها بدون اطلاعات کافی ممکن است منجر به مشکلاتی پیچیده در آینده شود.