انواع جدول باغچه و بررسی ویژگی‌های هرکدام

حیاطی با دیوار چوبی، خانه آجری کرمی، فلاورباکس‌های خاکستری و جدول باغچه چوبی قهوه‌ای با انواع گیاهان زینتی

همانطور که می‌دانید، باغ‌ها و باغچه‌ها به عنوان یک بخش مهم برای زیبایی فضای بیرونی به شمار می‌آیند و اهمیت دادن به آن‌ها، علاوه‌بر ایجاد زیبایی و جذابیت محوطه بیرونی، باعث محافظت از گیاهان باغ نیز خواهد شد. برای مشخص کردن مرز بین گیاهان و محوطه بیرونی، از جدول باغچه استفاده می‌شود که علاوه‌بر ایجاد محوطه‌ای مشخص و حفاظت از گیاهان، چشم انداز زیبا و باشکوه از باغ را به نمایش خواهد گذاشت. برای نصب جدول در محوطه باغچه، می‌توانید از انواع مصالح و متریال متناسب با سبک خانه، نیاز و سلیقه خود، استفاده کنید. در ادامه این مطلب از مقاله وب سایت معمارنو، تمام مصالحی که می‌توانید برای جدول باغچه استفاده کنید را بیان خواهیم کرد تا با شناخت دقیق هرکدام از آن‌ها متناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.

 

سوالات متداول:

جدول باغچه باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

جدول باغچه باید دارای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، رنگ ثابت، زیبایی، متریال مناسب و در عین حال مقرون‌به‌صرفه باشد.


برای مشخص کردن حریم گیاهان و زمین خاکی از چند نوع جدول باغچه می‌توانیم استفاده کنیم؟

جدول‌های باغچه در انواع مختلف سنگی، پلاستیکی، آجری، چوبی، فلزی، آلومینیومی، بتنی و سیمانی و در طرح و مدل‌های مختلف مانند ریلی و قطاری تولید می‌شوند.

 

انواع جدول باغچه

حیاطی با جدول باغچه سنگی طوسی رنگ، زمین چمنی، دیوار چوبی قهوه‌ای، گیاهان زینتی و چند درخت کوچک و بزرگ

جدول باغچه علاوه‌بر مشخص کردن فضای سبز از خاکی، طرح زیبا و منحصر به فردی را به باغچه شما هدیه می‌دهد. جدول باغچه باعث می‌شود تا گل و گیاهان کاشته شده، منظم و زیباتر دیده شوند. همچنین می‌تواند از سبز شدن علف هرز در دور باغچه نیز جلوگیری کند. به طور کلی، بهتر است جدول باغچه‌ها را متناسب با سبک و نما فضای بیرونی خانه خود انتخاب کنید. با این حال، سلیقه و نظر شما در این امر از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه به معرفی مهم‌ترین مصالح که در اطراف باغچه برای مشخص کردن حریم گیاهان و زمین خاکی استفاده می‌شود را مشخص خواهیم کرد تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

 

 • جدول باغچه سنگی
 • جدول باغچه چوبی
 • جدول باغچه بتنی و سیمانی
 • جدول باغچه سنگ آهکی
 • جدول باغچه فلزی
 • جدول باغچه پلاستیکی
 • جدول باغچه ریل قطار
 • جدول باغچه لاستیکی
 • جدول باغچه بامبو
 • جدول باغچه آجری
 • جدول باغچه آلومینیومی

 

ویژگی‌های انواع جدول باغچه‌

حیاطی با جدول باغچه مشکی، چهار نخل کوچک، کفپوش سنگ‌فرش شده طوسی روشن، گیاهان زینتی و نمای دیوار آجری قهوه‌ای تیره

همانطور که خواندید، جدول باغچه، مشخص‌کننده فضای سبز و خاکی است. با این حال این تنها عاملی نیست که شما را تشویق به نصب جدول باغچه در حیاط سازی مدرن کند. انتخاب نوع مصالح به عوامل بسیار زیادی وابسته است. مقاومت، رنگ، زیبایی، هزینه و …  از جمله عواملی هستند که باید در هنگام انتخاب و خرید مواد برای جدول باغچه به آن دقت کنید. در ادامه این مطلب، ویژگی خاص و منحصر به فرد هرکدام از مصالح را توضیح داده‌ایم تا بتوانید مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.

 

جدول باغچه سنگی

حیاط خانه‌ چندطبقه سفید با جدول باغچه‌ پله‌ای سنگی کرم، درختچه‌های کاج و شمشاد، زمین پوشیده شده از چمن و درختان سرسبز

جدول‌های سنگی به عنوان عناصر کاربردی و زیبایی در باغ و باغچه مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از سنگ برای نظم دادن و مشخص کردن حریم در یک خط و ایجاد انحنا مناسب است. سنگ در انواع رنگ‌ها، اشکال، اندازه‌ها، بافت‌ها و ابعاد وجود دارد که می‌توانید متناسب با نیاز خود انتخاب کنید. جدول‌های سنگی برای نگهداری گیاهان خوراکی و گیاهان مقاوم به سرما بسیار مفید بوده و برای انواع سبک‌های خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

جدول باغچه از جنس چوب

جدول باغچه چوبی کرمی کم ارتفاع به همراه گل‌های ریز و درشت صورتی و سفیدرنگ کاشته شده در آن و زمین چمنی

یکی دیگر از مواردی که می‌توانید برای طراحی لبه و جدول باغ و باغچه خود به کار ببرید، استفاده از چوب است. چوب مورد استفاده شده در جدول باغچه، به صورت کوتاه و بلند یا به شکل نرده باغچه در اطراف گیاهان قرار گرفته می‌شود. همچنین می‌توانید به صورت عمودی و افقی نیز  آن‌ها را دور باغچه خود نصب کنید. چوب‌ها نسبت به مصالح دیگر از قیمت کمتری برخوردار هستند و نصب آن نیز آسان است. اگر به دنبال مقاومت بالا هستید، چوب نمی‌تواند انتخاب مناسب برای شما باشد.

 

جدول دور باغچه بتن و سیمان

حیاط خلوتی با دیوار چوبی و دیوار بتنی، جدول باغچه‌ بتنی طوسی روشن، باربیکیو فلزی، گیاهان زینتی و میز و صندلی چوبی

استفاده از حاشیه‌های بتنی و سیمانی تنوع و امکانات زیادی را ارائه می‌دهد. بتن و سیمان یک گزینه دائمی و طولانی مدت برای طراحی و درست کردن جدول باغچه است که نیاز به نگهداری زیادی ندارد. بنابراین، اگر دوست دارید طراحی باغچه را هر چند وقت یکبار تغییر دهید، سیمان ممکن است بهترین گزینه برای شما نباشد. بسته به ترجیح شما برای انتخاب سبک در طراحی حیاط منزل ایرانی به‌طور مثال در حیاط‌سازی سنتی، می‌توانید بتن و سیمان را به دلخواه خود رنگ‌آمیزی کنید. همچنین می‌توانید از سنگ فرش‌های سیمانی، استفاده کرده و  یا حتی بتن را به شکل دلخواه درآورده و شکل دهید. جدول باغچه از جنس بتن و سیمان، بسیار بادوام است و می‌تواند در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت کند. قیمت استفاده از بتن و سیمان بسته به نوع و مقدار سفارش شما متفاوت است. البته استفاده از سیمان رنگی هم می‌تواند بسیار جذاب باشد.

 

جدول باغچه سنگ آهکی

حیاطی با جدول باغچه آهکی زرد روشن جلوی ورودی یک ویلای کرمی، کفپوش کاشی کرمی، زمین پوشیده شده از چمن و گیاهان زینتی

سنگ آهک، یک سنگ نرم و رسوبی است که ظاهری طبیعی و تمیز را برای باغ شما ایجاد می‌کند. این سنگ قوی بوده و می‌تواند درجه حرارت و آب و هوای شدید را تحمل کند. این عوامل باعث می‌شود تا این سنگ یک انتخاب مناسب برای محیط‌های آب و هوایی سخت باشد و طول عمر بالایی داشته باشد. می‌توانید آهک را در اشکال مختلف مانند سنگ خرد شده، سنگ‌های روکش، بلوک‌های مستطیلی یا به صورت سنگ فرش همراه با کف‌سازی با سنگ لاشه استفاده کنید. تضاد سنگ آهک با باغ، زیبایی چمن و فضای سبز شما را افزایش می‌دهد. قیمت سنگ آهک متوسط بوده و دارای شکل، اندازه و رنگ متفاوت است.

 

جدول دور باغچه فلزی

حیاطی با جدول باغچه‌ مربعی فلزی قهوه‌ای تیره، کفپوش سرامیکی شیری، فلاورباکس مشکی، دیوار بژ و مبلمان قهوه‌ای با نشیمن سفید

جدول‌های فلزی باغچه، بسیار تمیز و ساده هستند. این فلزات می‌توانند به عنوان یک انتخاب و راه حل کاربردی برای مشخص کردن مرز فضای سبز و محیط بیرون باشند. از فلز می‌توان برای ایجاد انحنا و مشخص کردن خطوط مستقیم در حاشیه‌های سخت استفاده کرد. جدول فلزی دارای مقاومت بالایی بوده و در دمای بالا، ترک خوردگی و شکنندگی مقاومت می‌کند. البته این را نباید فراموش کنید که بسته به نوع فلز مورد استفاده ممکن است، زنگ بزند. با این حال بسیاری از افراد ظاهر زنگ زده را جزئی از جذابیت جدول دور باغ می‌دانند.

 

جدول باغچه پلاستیکی

حیاطی با جدول باغچه چوبی سفید کم ارتفاع، استند گلدان‌ فلزی مشکی عریض، سطل قرمز و گلدان‌های سفالی قرمز با گیاهان زینتی

نصب آسان و هزینه کم، دو دلیل اصلی است که استفاده از پلاستیک را برای جدول باغ محبوب و کاربردی می‌کند. طراحی جدول باغ و نصب متریال، به راحتی امکان پذیر بوده و می‌توانید لبه مناسبی را برای باغچه خود ایجاد کنید. پلاستیک را در یک محل کم عمق قرار دهید تا از رشد علف‌های هرز جلوگیری کرده و از گیاهان باغ خود محافظت کنید. اگرچه استفاده از جدول‌هایی از جنس پلاستیک از کاربرد بالایی برخوردار است، اما از نظر زیبایی نمی‌تواند انتخاب مناسبی باشد. اگر می‌خواهید به سادگی و با کمترین هزینه، برای باغ خود جدول تهیه کنید، استفاده از مصالح پلاستیک گزینه مناسبی است.

 

جدول دور باغچه از جنس ریل‌های قطار

محوطه‌ای با جدول باغچه فلزی مشکی به شکل ریل قطار، زمین پوشیده شده از چمن و علف، جاده خاکی و نمای درختان کوهی زمستانی

ریل‌های چوبی ضخیم که به عنوان ریل راه آهن نیز شناخته می‌شوند، به عنوان پشتیبانی از ریل‌ها در خطوط راه آهن عمل می‌کنند. به دلیل اندازه، دوام و سبک بودن وزن آن‌ها، بسیاری از مردم از این وسیله به عنوان لبه برای باغچه خود استفاده می‌کنند. قرار دادن آن‌ها در خاک به جلوگیری از گسترش ریشه‌های علف‌های هرز در باغ کمک می کند و باغ و چمن‌زار شما را از هم جدا نگه می‌دارد. ریل‌های قطار به صورت افقی در کنار هم قرار گرفته و برای باغ‌هایی که احتیاج به جدول مستقیم دارند، بسیار مناسب است. همچنین می‌توان این مصالح را به صورت عمودی برش داد و آن را دور تا دور باغچه نصب کرد. برای افزودن خمیدگی به لبه‌های باغ نیز استفاده از ریل قطار مناسب بوده و می‌تواند کنتراست را با ارتفاع‌های متفاوت ایجاد کند.

 

جدول باغچه لاستیکی

محوطه‌ای با جدول باغچه‌ لاستیکی قهوه‌ای تیره، گیاهان زینتی گل‌دار رنگی و زمین دور باغچه پوشیده شده از چمن

لبه‌های باغ از جنس لاستیک در اشکال، اندازه و رنگ‌های مختلف وجود دارد. لاستیک از مقاومت بالایی در برابر آب و هوا برخوردار بوده و رنگ آن محو نمی‌شود. یکی از نکات مثبت که در مورد استفاده از لاستیک جلب نظر می‌کند، این است که برش و شکل دادن آن بسیار آسان است. همچنین نصب جدول از جنس لاستیک بسیار راحت بوده و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است و ظاهر و نمای باغ شما را زیبا می‌کند. تنفس پذیری این ماده به هوا و آب، کمک می‌کند تا مواد مغذی مورد نیاز گیاهان را تامین کرده و در عین حال به جلوگیری از رویش علف‌های هرز در باغ نیز کمک می‌کند.

 

جدول دور باغچه بامبو

جدول باغچه بامبویی کرم رنگ، یک بوته گل نرگس زرد، زمین خاکی، تخته سنگ‌های طوسی رنگ و زمین دور باغچه چمنی

قرار دادن بامبو در لبه‌های باغ شما، ظاهری ارگانیک و در عین حال جذاب را ایجاد می‌کند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های استفاده از بامبو برای جدول باغچه، مقرون‌به‌صرفه بودن آن است. بامبوها بسیار آسان نصب شده و می‌توانید شکل آن را مناسب با سلیقه و خواسته خود ایجاد کنید. استفاده از بامبو برای جدول سازگار با محیط زیست است و به عنوان یک طراحی کاملا منحصر به فرد در باغ شما عمل می‌کند. بامبوها یکی از ارزان‌ترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید برای مدت زمان طولانی از آن استفاده کنید.

 

جدول باغ از جنس آجر

حیاط خانه‌ای با زمین چمنی، کفپوش کاشی گلبهی و شیری رنگ، جدول باغچه‌ بلند گلبهی رنگ و گیاهان زینتی کاشته شده به صورت ردیفی

آجر یکی از محبوب ترین انتخاب‌ها برای چینش جدول باغ است. استفاده از آجر برای لبه باغ، آن را زیبا و تمیز نشان می‌دهد و با استفاده از الگوها و رنگ‌های چشم‌نواز، چیدمان و زیبایی خاص را به باغ شما هدیه می‌دهد. استفاده از مازاد آجر که در ساخت خانه استفاده شده، با رنگ‌آمیزی می‌تواند نمای متفاوتی را ایجاد کند. البته شما می‌توانید از این متریال برای ساخت باغچه مصنوعی هم استفاده کنید.

 

جدول دور باغ از جنس آلومینیوم

باغچه‌های منحنی شکل با جدول باغچه آلومینیومی قهوه‌ای و سبزیجات کاشته شده درون آن در حیاط خانه‌ ویلایی با نمای صورتی روشن

آلومینیوم در برابر آب و هوا مقاومت نشان می‌دهد و همین مورد باعث می‌شود تا این مواد انتخاب مناسبی برای طراحی جدول باغ باشد. شما می‌توانید با استفاده از آلومینیوم، لبه‌های مستقیم یا کمی منحنی ایجاد کنید و گزینه‌های متنوعی را برای باغ خود خلق کنید. لبه‌های آلومینیومی را می‌توان در چندین رنگ نیز استفاده کرد. آلومینیوم برخلاف فولاد زنگ نمی‌زند و از دوام بالایی در برابر رطوبت و آب برخوردار است. همچنین آلومینیوم‌ها بسیار سبک هستند و به راحتی بر اساس نیاز شما برش داده می‌شوند. جدول باغچه آلومینیومی بسیار جذاب و تمیز است و یک لبه قطعی برای باغ شما ایجاد می‌کند.

 

کلام آخر

حیاطی با کفپوش بتنی سه رنگ و سنگ‌ ریزه، جدول باغچه‌ کوچک، گیاهان زینتی، پاف‌های چندرنگ، آتشدان کاسه‌ای و حصار چوبی

اگر در تصمیم‌گیری بین انتخاب مصالح مختلف برای تزیین حیاط خانه و طراحی دور باغچه خود به نتیجه نرسیدید، به شما پیشنهاد می‌کنیم سنگ فرش‌های بتنی یا آجری را در نظر بگیرید. این مواد یک حاشیه ساده و زیبا ایجاد می‌کنند. سنگ فرش‌های بتنی برای مواردی به کار می‌روند که استحکام بیشتری موردنیاز باشد. همچنین استفاده از چوب برای جدول باغچه بسیار مقرون به صرفه بوده و زیبایی و جذابیت منحصر به فردی را به محوطه فضای سبز شما می‌دهد.

منبع: سایت gardentabs

30 نمونه جدول باغچه